Ako kojíte prvé dieťa po narodení druhého?

emjee
24. jan 2007

ramzesa • 2d • 17. jan 2007 o 20:51
Ak sa vam narodi jedno mimi za druhym a to prve kojite pocas tehu a aj po narodeni druheho. Mate niektora s tym skusenost?
------------

melory • 1d, 31tt • 17. jan 2007 o 20:59
nemam s tym osobnu skusenost, ale jedna od nas to tak mala a kojila pocas tehu aj prve babo, ale potom vo vyssom stadiu tehu jej to doktor uz nedoporucoval.
------------

ramzesa • 2d • 18. jan 2007 o 08:10
A nevies aky vekovy rozdiel medzi nimi bol?
------------

mracik • 2d, 22tt • 18. jan 2007 o 22:50
ramzesa, vari čakáte tretie?

ja som počúvala debatu vo Vadkerti talkshow, bolo to celkom zaujímavé, bola tam mamička, ktorá tandemovo oddojčila 5 detí, vždy dojčila dve deti, alebo bola tehotná a dojčila. Keď zistila, že je tehotná, odstavila staršie dieťatko a dojčila až do pôrodzu. To niektorí odborníci nedoporučujú pre riziko predčasného pôrodu. Rozdiel medzi detičkami bol asi 1-2 roky.

Inak môj malý sa tiež teší, že bude mliečko a to je už pol roka odstavený, tak to vyzerá, že po pôrode nebudem potrebovať odsávačku...
------------

aktak • 1d • 18. jan 2007 o 22:59
ja som pocula ze kojit sa moze len do 20 tt tehotenstva, potom by sa uz nemalo 😲
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 19:31
Ja som tiez pocula, ze sa moze kojit do 20 tt, potom, ze sa moze kojit do ukonceneho 6. mesiaca tehu, potom, ze sa moze kojit bez prestavky. No to aby clovek mal z coho vyberat. 😕 😠 Vsade to tu na nete hladam a nic nenachadzam. Asi maju Dr. rovnaky gynekologicky slabikar. 😠 ked sa vsetci opakuju. 😀
------------

mracik • 2d, 22tt • 23. jan 2007 o 20:24
je na to viacero názorov, asi najlepšie je sledovať, či pri dojčení netvrdne bruško, a ak by žienka cítila sťahy, do pôrodu prestať... a potom dojčiť znovu obe detičky
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 20:51
a to starsie nezabudne ako sa pije mliecko? 😅 Nezvykne si na flasku? 😕 Co ked mu to zachuti 😝 .No nic, musim este vela a vsade studovat, velmi ma to zaujima.
------------

mracik • 2d, 22tt • 23. jan 2007 o 21:01
Ak má viac ako rok, určite nezabudne 🙂. Ale lepšie je fľašu nedávať, len hrnček, môj drobec z fľaše nikdy nepil. Ja som synčeka síce odstavila asi dva mesiace pred tým, ako som otehotnela, ale ešte aj teraz mi občas ukáže ako vie piť z kukuhamky.
Rozmýšľam, ako to bude keď sa malý narodí, je dosť možné, že drobca občas nakojím, keďže má zníženú imunitu, teraz má znova laryngitídu už tretí krát za dva mesiace ☹
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 21:18
Aj moja Babulka ma dost casto nadchu. Tuto zimu skoro celu sedime doma. Najprv je chory Drobec, potom Babusa, tyzden sme zdravi. Ideme na nakup alebo na navstevu, niekam medzi ludi, uz je zasa Drobec chory, potom Buchticka...zasa tyzden sme zdravi... uz ma to prestava bavit 😠 . Len doma sedime. Esteze to pocasie je na figu, inak by ma to stvalo este viac.

A ak nema viac ako rok? 😕 zabudne?
------------

mracik • 2d, 22tt • 23. jan 2007 o 21:20
Asi je to individuálne, ale poznám bábetká, ktoré boli odstavené okolo pol roka a potom sa už nevedeli prisať...
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 21:22
No nic, ked najdem o tom nieco mudre, tak to tu napisem. Dost malo sa tu tomu venuje... myslim celkovo na nete... 😒
------------

ramzesa • 2d • 24. jan 2007 o 08:44
http://webnet.wz.cz/nem_priz/tandem.html
http://webnet.wz.cz/nem_priz/tehotenstvi_a_koje...

tieto stranky mi poradila jedna mamina na mojedite.cz 🙂
konecne nieco pozitivne

ilijanka
9. feb 2009

veru, sama som zvedavá, či potom bude chcieť, alebo to už nechá tak, dám potom vedieť 😉

danu
14. júl 2009

dady111 • Dnes o 21:16
Ahojte tehulky,
kojím už 19mesiacov a som v 2mesiaci. Naša slečna bola velmi kolikavá a jediné, čo ju upokojilo, bolo kojenie, takže si na to velmi navykla. Nnechala som ju, nech si to užíva. Medzi tým som však otehotnela - plánovane. Ale teraz mám celkom stres, či mám malu odstavit, alebo ako to dalej riešit. Prosim, pomožte mi s radami. Nerada bysom miminečku v brušku nejako ublížila. Už som ju aj zkušala odstavit, robí však obrovský cirkus, priam hystericky plače, až chytá ako záchvaty. Prosim prosim prosim poradte.
Dakujem Vám za každé dobré slovo

lubkaeck • 20tt • Dnes o 21:36
dady - no myslim,ze by bolo vhodne malu odstavit 😒 totizto ti velmi kojenie aj tehu oslabuje organizmus a to by mohlo uskodit najma tebe 😖 myslim ze 19 mesiacov kojenia staci 😉

sylvka • 1d • Dnes o 21:39
ahoj já jsem četla ve více časopisech že kojení těhotenství nevadí,jen bys měla brát vitamíny. 🙂

ivush • 1d, 10tt • Dnes o 21:42
My sa tiež len pomalinky odstavujeme popri tehu, náš synátor je veľmi naviazaný na kojenie, ale už vie, že mliečko bude z prska piť malé bábo, on si už len tak trošku cucká a túli sa k prsníkom....

bezaz • 1d • Dnes o 21:45
dady skus sa poradit s laktacnou poradkynou, lekar ti rovno povie, ze mas odstavit.. vraj by sa ti mala zmenit chut mlieka {ostane slane} a dcerka by sa mala sama odstavit.. ale ked je taky zavislak 😅

annag
14. júl 2009

dady111 - pokiaľ tehotenstvo prebieha bez problémov, nemusíš bábo odstaviť - dojčenie podobne ako napr. sex môže vyvolávať sťahy maternice - takže je to čosi podobné 🙂 . Bábetku ako takému neublížiš, je to dokonale vymyslené - najskôr dostáva všetky potrebné živiny bábo v brušku, potom je na rade materské mliečko a živiny v ňom obsiahnuté - teda je potrebné, aby si sa pestro zdravo stravovala, aby si mala dostatok vitamínov, minerálov. Okolo 4-5 mesiaca dochádza k prechodnému úbytku mliečka - vtedy sa veľa detí odstaví dobrovoľne - takže skús dojčiť tak, že prsník na požaidanie dáš, ale neponúkaj ho - čakaj vždy na požiadavku maličkej. Dojči ju úplne inak než doteraz - skús úplne iné polohy, iné miestnosti, odlož dojčiaci vankúš , skús ju čímsi zaujať, je leto, využi babky, nech si malú častejšie vezmú na prázdniny, niekedy pomôže hneď prvá noc bez mamičky u babky a bábo sa odstaví...

Ak Ťa zujíma ako by to bolo po pôrode - normálne by sa začalo tvoriť mliečko - kolostrum a prechodné mlieko - teda mliečko by sa prispôsobilo svojím zložením novorodeniatku. Vtedy platí zásada - prvé sa dojčí novorodenec, staršie bábo až potom - v prvých dňoch samozrejme odsatým mliečkom.

Teraz prvé mesiace, niekedy aj počas celého obdobia dojčenia mávajú mamičky citlivé bradavky - preto dojči len nevyhnutný čas, nenechávaj ju pocuckávať. 🙂

mucilienka
14. júl 2009

ahojte kocky,

a ako je to, ked chcete kojit dve deticky, ako napr. ja - ze som musela prestat kojit - dcerku som kojila 27 mesiacov (mala som velmi vela mlieka hned od zaciatku, mlieko som musela odstrekovat) no a teraz som nemohla kojit kvoli komplikaciam v tehotenstve. Da sa nabehnut na kojenie aj teraz? Ze budem kojit babatko a aj dcerku? Ak ano, ako?

shaula
15. júl 2009

Mucilienka, osobní zkušenost s tím nemám, ale já bych už znovu nezaváděla kojení skoro 3letého dítěte, když už je odstavené... Přijde mi to zbytečné, to větší dítě to už nepotřebuje a pak ji budeš zase znovu "násilím" odstavovat? 😕 😕 😕

radka.m.
15. júl 2009

ahoj,taky moc nechápu důvod,proč znovu tříleté dítě vracet ke kojení???to už je tedy opravdu zbytečné,a čím starší,tím hůř se pak odstavuje

annag
15. júl 2009

mucilienka - nabehnúť sa dá, - priložíš a uvidíš, či si prsník vezme, v minulosti bolo bežné, že ženy dojčili niekoľko detí naraz , otázne je, či by na to pristúpila aj dcérka 😅 , skôr z toho bude mať srandu 😀 , je už veľké dievčatko a zrejme si už uvedomila, že prsník je skôr pre menšie bábetká . Môžeš jej ale po pôrode mliečko odsávať - bude mať vynikajúci, dokonalý multivitamín 🙂

mucilienka
15. júl 2009

annag,

tomu odsavaniu som sa chcela prave vyhnut - pri malej som mala hyperlaktaciu - jednoducho som mala tolko mliecka ako pre tri deti, tak som musela odsavat, lebo sa mi casto upchavali mliekovody z prebytku mlieka, bolo to hrozne bolestive - kym si to telo zvyklo, kolko mliecka malej staci - a to mala skoro 2 roky... 😉 inak by som ani neuvazovala o kojeni malej - iba kvoli tomuto dovodu, trosku si "ulahcit" zivot - neodsavat a zaroven normalne existovat a kojit...

annag
15. júl 2009

mucilienka, nadprodukcia sa dá upraviť inak - dojčením viackrát za sebou z toho istého prsníka - čím menej často sa budú prsníky vyprázdňovať, tým menej mliečka sa v nich bude tvoriť - ak sa bude situácia opakovať aj pri druhom bábetku, ozvi sa, laktáciu upravíme tak,a by si mohla prakticky od začiatku dojčiť bez extrémneho odsávania a bez upchatých mliekovodov - nie je to nič zložité 🙂 - tým, že by si prikladala aj staršiu by si vlastne nič nevyriešila, mala by si mliečka ešte viac. Každopádne - každé dojčenie je iné a teraz sa situácia nemusí zopakovať.

Snaž sa dojčiť prvé bábo hneď od prvej chvíle tak, aby si sa vyhla naliatym prsiam , samozrejme, žiadne klobúčiky, fľašky ... ak chceš bližšie, napíš do IP - aby sme sa neodklonili od témy 🙂

sirinka
15. júl 2009

ja som kojila cele tehu a teraz asi pred dvoma tyzdnami som klarku odstavila. dovod - nepricetne zurenie, ked nemohla dostat prsnik okamzite rano po zobudeni... zrejme forma ziarlenia. inac jej prsko vobec nechybalo, ona si uz iba obcas cucla, ale zrazu rano robila neskutocne sceny...

ale na zaciatku mi super pomohla, laktacia sa hned rozbehla, ked sa naliali prilis prsia, odsala bezbolestne...

nada97
23. júl 2009

Ahojte aj ja mam ten isty problem ako vy.Som v 10 tt a svojho 18 mesacneho synceka stale kojim.A tiez mo vrta v hlave ako dlho ho mozem kojit a ci sa to da kojit ho az do porodu.zatial nemam nijake komplikacie az na bolave bradavky a pocitu ze mam menej mliecka.NO malemu to zatial nevadi a koji sa este dost casto.Cez den 4 krat a v noci aj 4-5 krat.Chcem sa spytat nie je to vela?Nemoze to nejak ublizit babetku co vo mne rastie,Odstavit by som ho nechcela nakolko je dost na cici zavisli a urcite by som s tym mala problem bo ked mu hned nedam nervaci a doslovne huci dida,dida,dida.

bobicek5
28. máj 2010

ahojte, chcela by som sa spytat, ci niektora mate skusenosti s odstavenim dietatka a opatovnym prisatim po par mesiacoch? Ako na to? Momentalne som v 7. mesiaci tehu, uz tri tyzdne nekojim (hoci som velmi chcela, neonatologicka mi to stopla ☹ ), chlapci piju z flasky UM, no napriek tomu ich po porode chcem znova dojcit...

carodejnica
30. máj 2010

bobicek, osobnú skusenosť nemám, ale odporúčam fajný článok 😉
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

bobicek5
31. máj 2010

dakujem, v clanku som nasla odpoved na niektore moje otazky a dohady 🙂

katheg3
7. nov 2012

ahojte dievcata, ako znasali vasi starsi "zavislaci" ked ste boli par dni mimo v porodnici? cakame druhe babo, dcerka ma 20 mesiacov - stale ju kojim, ja na mne zavisla najviac sa obavam toho ako zvladne tych par dni bezo mna a hlavne bez kojenia. ma s tym niekto skusenosti? dakujem.