Ako mrazíte materské mliečko?

liluska
1. jan 2008

Neviem či tákáto téma už existuje ale chcem sa s vami poradiť ako mrazíte vaše mliečko.
Viem že existujú špeciálne sáčky na mrazenie materského mliečka a aj poháriky /VIA poháriky/ ale chcem sa opýtať ako sa to dá zamraziť inak. Ďakujem za rady 😉 😀

elise
1. jan 2008

ja viem len o sáčkoch ktoré kúpiš v zdravotníckych potrebách a existuje aj banka na materské mlieko ked ho máš dosť 😉

liluska
autor
1. jan 2008

no ja tie sáčky tiež poznám ale nemali ich akurát keď ich potrebujem a potrebujem teraz súrne zamraziť aby sa nepokazilo. až tak ho zase nemám že by som ho odovzdávala do banky ale možno raz tak vela mliečka budem mať 😉

schnek
1. jan 2008

liluska, já používala Avent VIA, odsáté míčko jsem střádala a skladovala a v lednici a večer jsem pohárek popsala a šoupla do mrazáku. Kdybych odsála a hned chtěla zamrazit, tak bych ho nekdřív ochladila pod studenou vodou a dala do mrazáku 😉

schnek
1. jan 2008

jo a na českém MMB jsem objevila i Avent sáčky na mlíčko a adaptéry k odsávačce a pak k použití jako lahvička. Je to lepší o to,¨že nic nemusiš sterïlizovat krom saviček 😉

liluska
autor
1. jan 2008

No ja už mám plnú avent flašku od včera večera a dnes to malinká nestihne vypiť tak to musím dať do večera zamraziť.
Asi použijem klasický sáček a dám do mrazáku.

elise
1. jan 2008

ja som si mlieko nikdy neodsávala čítala som že dieťatko má piť tak často ako chce samo a kolko chce a má sa striedať pri každom kojení jeden prsník a mliečko sa dotvorí tolko kolko sa vypije. doteraz som nemala problém, mlieka mám dosť a stále malého kojím. a z jedného prsníka mu dávam až do zadného mlieka pretože najpr je predné mlieko ktoré je vodové a keby som mu dala hned z druhého tak by pil len vodové mliečko. takto mi poradila poradkyna dojčenia a je to naozaj super. 😉

schnek
1. jan 2008

liluska, je třeba použít něco sterilního. Vím, že maminy taky dělají, že vyvaří třeba skleničku od přesnídávky a zamrazí to v tom. Obyčejný sáček bych nepoužívala...

dee
1. jan 2008

ja tiež používam Via poháriky, ale poznám viacero mamičiek, ktoré používajú vysterilizované poháre z detskej výživy.

lenže som nedávno začala postupne rozmrazovať mliečko, kotré som zamarazila asi pred mesiacom. skúšala som to rozmraziť pri izbovej teplote aj v horúcom kúpeli, ale zakaždým mi to mliečko smrdí a keď som ho ochutnala, tak okrem sladkej chuti cítim aj takú pachuť. takže to malej tadšej nedávam. a pritom pri zamrazovaní som ho dala do sterilných pohárikov a nechala som to v chladničke max. 48 hodín, aby som mohla prilievať ďalšie odsaté mlieko. a to som niekde čítala, že pred zamrazením môže mlieko byť v chladničke aj 72 hodín. takže neviem, kde som spravila chybu...

elise
1. jan 2008

ja by som použila na zmrazenie umelohmotné nádobky s vrchnákmi majú rôzne tvary sú gulaté alebo obdlžnikové a predtým by som ich umyla vo vrelej vode na dezinfekciu.

liluska
autor
1. jan 2008

No ja jej dávam tak často ako si pýta ale niekedy keď dlho spinká a už cítim že mi mliečko samo tečie tak si ho radčej odsajem ako zbytočne naplniť tampon v podprsenke 😉
A tiež striedam prsníky a malinká pije až do zadného mliečka 😉

elise
1. jan 2008

ked nie je toho mlieka veľa iba sa ti nalieva prsník aj mne sa do prvých 3 mesiacoch nalieval ked malý spinkal 4-5 hodín ale hned som ho potom priložila a odstrekovala som si mlieko aby som si v nom liečila poranené bradavky, kým si zvykli na detské ústočká je to super liek a pokožka sa rýchlo okolo bradaviek zahojila. a čo takto vypiť to mlieko ty sama? a malej dáš čerstvé s prsníka? 😉

elise
1. jan 2008

odstrekla som si ho ručne do mištičky

dee
1. jan 2008

ja som ani nemala prebytok mlieka, ale chcela som namraziť aspoň pár pohárikov, keby som náhodou niekedy v budúcnosti musela súrne odísť, aby sme malej nemuseli dávať na tú chvíľu umelé. takže som to robila skôr pre svoj kľud.

elise
1. jan 2008

ja som raz nechala by dali malému umelé mliečko lebo som nutne musela prísť do práce a bolo to v pohode dávali mu to lyžičkou a do teraz chce len materské mlieko umelé nechce ani ked mu tam dám kakauko a okrem mliečka pije aj čajík a normálne papá čo my len to nesolím. aj ja som chcela zamraziť mliečko ale vzdala som to lebo na druhý den bolo v ladničke skysnuté malo takú čudnú pachuť.

schnek
1. jan 2008

dee, tak u nás se říká, že v lednici max 24 hodin a zamrazit 😉 možná to bude ono

vroni
1. jan 2008

Ja som mala mlieka strasne vela, so sestrickou z mliecnej banky som si po styroch mesiacoch tykala 😀 , pouzivala som MAM sacky alebo vysterilizovane flasticky, co bolo prave poruke. Len si tie nadobky nezabudni odatumovat, mlieko sa (podla miestnej mliecnej banky) moze skladovat 48 h v chladnicke, 2 mesiace v obycajnej mraznicke alebo 6 mesiacov v boxe alebo mraznicke, kde je stabilne -18 stupnov. Napriek vsetkemu sa pri rozmrazovani mliecka uvolnuje kyselina mydlova (ak sa to tak vola po slovensky), ktora je zdravotne nezavadna, ale nechutna, takze niektore deti rozmrazene MM odmietaju. Takze dee, tvoje mliecko bolo zrejme v poriadku, len si citliva na tu mydlovu pachut (vonu)

bihan
2. jan 2008

Ja zmrazujem vo Via pohárikoch a mlieko po mesiaci rozmrazujem a vylievam - fakt ho držím len ako pohotovostnú zásobu, keby mi náhodou odišlo z hodiny na hodinu a nemala by som kde kúpiť UM (alebo oslavujeme Silvestra a nechce sa mi abstinovať 😀).. odsávam každý večer pred spaním, lebo Sára spí min. 8 hodín cez noc. V chladničke ho nedržím viac než 24 hodín, ako som spomínala, v mraziaku cca mesiac - aj kôli tomu, že mlieko sa tvorí podľa potrieb dieťaťa a v 2. a v 4. mesiaci nemá rovnaké zloženie. Tiež som počula o skladovaní vo vysterilizovaných výživových pohárikoch.

A piť vlastné mlieko mi pripadá dosť úchylné 😅

bielanevesta
2. jan 2008

Ja zamrazujem do MAM sáčkov. Vždy večer odsajem a časť dám do fľašky na dokrmnenie na druhý deň večer časť do sáčku a do mrazničky. Rozmrazujem ho tak že sáčok dám deň predtým do chladničky nech sa pomaly rozmrazí a potom ho klasicky ohrejem buď horúcou vodou alebo v ohrievačke(predtým ho samozrejme dám do fľašky). Natálke je to jedno, hlavne, že niečo tečie a všetko mi pekne spapká 😀
Takto zamrazené mlieko mi už 2 krát veĺmi pomohlo keď sme mali rastový spurt 😎 🙂

bielanevesta
2. jan 2008

Inak by sme museli dať už dávno Sunar 😝 Mám ho doma v špajzi, ale dúfam, že si tam pekne ostane a pokazí sa a nebude nutné ho použiť 😀

nikusa9
2. jan 2008

Maminky, ked som mala vela mliečka tiež som si odsávala do sáčkov Medela, prsníky som potebovala vyprázniť, aby som nedostala zápal a vyliať je to škoda, zamrazené mliečko môže byt aj 3 mesiace v mrazáku!!!prešla som aj laktačnými krízami-kedy som proste mala málo mliečka tak jednoducho som rozmrazila a nemusela som malej dávat umelé 😉 ak sa dá určite si urobte zásoby 🙂 🙂 ak by ste mali záujem pošlem vám do mailu info ako skladovat mliečko 😵 😵 😵 poslala mi to moja kamarátka-sestrička-ona to našla na nete 🙂 Ja som si sáčky nakupila velaaaa a teraz mi stoja doma ☹ , Ak nemáte až tak vela mliečka radsej si kupujte po menej, nie ako ja hrrr.hrrr 😒 škoda vyhodených peniažkov...

liluska
autor
3. jan 2008

Ďakujem za rady. Rozhodla som sa že budem mraziť do pohárikov od detskej výživy už som zamrazila dva a akurát sa tam zmestí 125ml. Tak budem mraziť tak 😉
Chcela som kúpiť aj tie sáčiky ale akurát teraz majú všade inventúry tak si musím poradiť aj takto. 😵

alexandrakeselova
4. jan 2008

ahoj liluska, v knihe vyziva podle 5 elementu pro matku a dite a nielen v nej sa pise ze mrazenie a este k tomu v zimnom obdobi velmi skodi detskemu brusku.vnima to ako chladnu energiu, ubera mu to silu a zdravicko. ked mozes, nemraz mliecko, ale sa snaz byt vzdy dietatku nablizku. my sme to s mojim syncekom a manzelom vzdy zvladli.prajeme vsetko super

alinka76
1. feb 2008

no ja som tiež netušila, že budem taká dojka s mliečko, ale musela som tiež riešiť, ako mraziť mliečko, lebo denne odsajem 8dl mlieka. Tak som si nakúpila zeleninovo-ovocné džúsy v sklených fľaštičkách s objemom 3dl (v Lídli ich majú, alebo aj Jupík, či ako sa to volá), tie som vyumývala, odstránila etiketu a lepidlo, vyvarila v hrnci a potom som tam mliečko uskladňovala. Na každú fľaštičku napíšem dátum, nech viem, ako dlho ho budem môcť skladovať. No a tiež mi pomohlo, že mám kámošku v nemocnici a nosí mi prázdne fľaštičky od infúzii. Už v nemocnice mi do nich dávali mliečko moje, takže viem, že sú dobré na to, majú gumový uzáver. a už som malému tiež dávala mrazené mliečko a vôbec mu nevadilo. ani ja som necítila žiadnu pachuť. ale ja mám tú fľaštičku v chladničke vždy max. 24 hodín a ide do mraziaku.

ikke
15. aug 2012

existuju aj nejake mensie nadobky na materske mlieko, nez tie via pohariky a sacky?

obcas potrebujem odsat, no u mna su to mnozstva tak max. okolo 50ml, je mi luto to vyhodit, no v tych mega nadobach to vyzera zufalo a aj zufalo vela miesta v mraznicke to zabera 😝 😅 niekde som citala, ze do nadobiek na lad, no nikde som nenasla zatvaracie. tak som si kupila klasicku nadobku na ladove kocky, ze ju dam do krabicky, no smrdi nejakou chemiou tak neuveritelne, ze ju vobec nemam chut pouzit (ked teraz je uz vsetko pre babatka bez BPA, nebudem davat moje mlieko do takehoto sajrajtu... 😒 )

cicimon
15. aug 2012

@ikke napr v tescu maju sacky na MM - zn, tesco za prijatelnu cenu, tak mozno aj v inych obchodoch by sa daco naslo

kamicek2
15. aug 2012

ahojky, no budu se asi opakovat, ale ty sterilní sáčky na mm mi přijdou asi nejlepší, i co do skladovatelnosti, kupovala jsem je v dětských potřebách v Tescu a bylo jich tam 100 cca asi za 100,-Kč, což mi přišlo super

kamicek2
15. aug 2012

@cicimon tak to je gÓl, stejné myšlenky ve stejný čas, ale byla jsi rychlejší 🙂

ikke
15. aug 2012

@cicimon
@kamicek2
vdaka, no najblizsie tesco mam peknych par sto km odtialto 😅 a ako tak googlim, vsetky sacky su tak od 150ml, co si neviem predstavit, ako by som v tom skladovala mojich beznych 30ml...

inak nasla som tommee tippee 60ml, brother max 40ml a beldico 50ml, tak asi nieco z toho objednam...

cicimon
15. aug 2012

@ikke a v nejakych obchodoch podobnych tescu take nemaju? ze ziadna velka znacka ako TT alebo lansinoh ale nieco obyc

moni
15. aug 2012

@ikke a co keby si odsate mlieko pozlievala a tak zamrazila? ked odsajes nove, nechaj vychladnut a pridaj k tomu co mas v chladnicke.