Ako odnaučiť dieťa od dojčenia?

yravas
23. apr 2009

Maminky, prosím o hocijaký typ, ako odnaučiť od cici ☹ cez deň je to v poho, ale keď príde večer a treba ísť spinkať - hneď si pýta .... keď s ním chodí spať manžel, je to v pohode, ale manžel nie je stále doma a keď si k nemu ľahnem ja, tak hneď si pýta, plače, kričí ... nepomáha ani vysvetľovanie, že ma bolí, že je pokazená a tak .... už neviem ako ďalej ...
syn mal nedávno 2 rôčky a už by bolo načase ho odnaučiť ....

veľmi pekne ďakujem každej mamine za tip alebo radu
krásny dník :o)

diana_81
9. nov 2013

@angel28

Ahoj, objavila som tuto diskusiu a ccela som sa spytat ako ste nakoniec dopadli? Ja som v podobnej situacii a vlastne by som rada dojcila dalej, ale nevladzem. Mam bolesti kvoli dalsiemu tehotenstvu, ako bradaviek tak i bruska a nevydrzim lezat a malu tak dlho uspavat. Neviem, ako to urobit, zo dna na den mi pride strasne krute, ale mam naopak strach ze ak to skusim postupne bude to len nataovanie a boj o to ci dam alebo nedam. Ze v tom mala bude mat chaos a nebude capat, kedy moze a kedy nie. Ako ste to vyriesili vy?

inga864
26. mar 2015
murianka21
10. okt 2015

Ahojte chcem sa spitak ako mam odnaucit 11 mesacneho sinceka od kojenia sme v krize a musim ist do prace aleneviem ako . prosim poradte mi ☹

luba41
11. okt 2015

@murianka21 a prečo ho chceš odnaučiť? ved práca nie je prekážkou, pokial nechodíš na týždnovky, tak sa dá väčšinou sklbiť s dojčením..tak máte krízu alebo chceš nasilu zrušiť dojčenie? a 11mes je maličký na to aby skončilo pre neho to čo má rád, čo potrebuje, čo je jeho istota ..

nika1020
11. okt 2015

@murianka21
ja som dojcila dieta jeden rok. mala som zdravotne problemy s chrbticou a potrebovala som nastupit do prace v jej 15 mesiacoch, zacala som ju odnaucat od dojcenia. ale pochopila som, ze to sa nehovori"odnaucenie od dojcenia", lebo moje dieta si tym kompenzovalo ine potreby..postupne som nahradzala dojcenie aj flasou, ale nie naraz ale postupne cez obednajsie spanie. jedna kamaratka mi poradila, aby som jej dala flasu a bola pri nej, pretoze mi zaspinkvala na prsniku a drzala sa ma. Tak som pri nej lezala, kym sa mi hrala s vlasmi, hladkala ma, tak ako pri dojceni. Ja som ju tiez hladila a mojkala na nasej posteli ako keby som ju mala v naruci pri dojceni. Trvalo to dlho a stalo ma to vela trpezlivosti. Spala som chvilu a oddychovala aj ja pri nej. Po case dopila flasku a otocila sa a prelozila som ju do postielky a spinkala az do rana, resp. poobede dalej. Mne sa nikdy nastastie nebudila v noci na dojcenie iba do troch mesiacov od narodenia.
Potom som to robila aj vecer.Zaspinkala prelozila. Asi po dvoch mesiacoch zaspinkala s flasou sama v positielke, aj poobede. A nevyzadovala moju pritomnost.Ziadny plač pri zaspavani Dokonca nas pri sebe nechcela a nechce do teraz. Ale pozor na okamzite ukoncenie dojcenia.Napriek tomu ze som si myslela ze to robim postupne, ukoncenie laktacie u mna vzhladom na vek nebolo lahke, hormony robili svoje.Mala to zvladla dobre. samozrejme nie je to vse- repept, len chcem povedat moju skusenost. U nas dojcenie nebolo len o mlieku ale o kontakte, a ten som jej nemohla zobrať.A dobre som urobila. A to zabralo.Samozrejme neplati to u vsetkych deticiek. Drzim ti palce.

katarina105
11. okt 2015

@murianka21 Súhlasím s luba41, 11-mesačné dieťa je ešte maličké na odstavenie, ale zároveň už ho nemusíš dojčiť každé dve-tri hodiny, ak papá aj iné veci. Môžeš dojčiť keď prídeš z práce, večer pred spaním apod. Inak ak chceš odstaviť preto, aby sa Ti nebudil v noci - nikde nemáš záruku, že sa Ti nebude budiť aj naďalej a Ty nebudeš musieť vstávať, aby si mu urobila umelé mlieko alebo podala čajík. Pre mňa osobne je dojčenie v tomto veľká výhoda - maličká spí pri mne, v noci v podstate skoro nevnímam, keď sa zobudí, dám jej prsník a spíme ďalej 😀 A celkovo sa mi nejako často ani v noci nebudí, keďže ma cíti pri sebe, je pokojná. Inak kamarátka išla do práce od malej, keď mala 10 mesiacov a v pohode sa dojčia doteraz, malá bude mať v januári 2roky.

nika1020
11. okt 2015

@katarina105
dojcenie je super vec. a poznam aj take mamicky, ktore chodia doprace a dietatko vecer napr. nadojcia a aj v noci, ak maju dost mliecka odsaju, resp. doplni to mozno opatrovatelka, jaslicky alebo babka inym mlieckom, resp. dietatko je aj inu stravu, zaspi s cajikom, rozne, treba pozriet diskusiu o dojceni v skupine. laktacia sa da upravit podla potrieb. ja som casom dojcila ( pri uplnom dojceni) tak ze sa mi prsia nalievali ako casovane hodinky, podla toho kedy mala najviac papala, samozrejme ja som bola dojciaca mama podal potrieb dietatka aj od smadu..

ich_mama
18. apr 2017

Starší Andrejko pil mliečko 2,5 roka a má problémy so zubami, poškodila sa mu sklovina možno od nočného častého dojčenia a v dvoch rokoch sa mu olámali predné štyri zuby hore a ostatné sa rýchlo pokazili. Mladší Matejko má 15 mesiacov, dojčím dosť aj v noci, lebo keď mu rastú zúbky, tak zvyčajne 4 naraz, takže je mliečko spoľahlivé ukľudňovadlo v noci....a čistím poriadne a akosi som neverila, žeby sa problém mohol zopakovať, ale pred týždňom sa mu spravili biele fľaky na zúbkoch a už sa bojím, že zas sklovina v háji...nechápem to. Zdá sa mi skoro- prestať, sme akoby uprostred toho dojčenského času...ale bojím sa o jeho zúbky, lebo starší si s tým vytrpí dosť, chúďa. A vidím, čítam, že bežne dojčia tu všetci v noci.

marcelatje
18. apr 2017

@ich_mama skus umyvat s gc tooth mousse. Mojej dcere tato pasta krasne zastavila odvapnovanie 👍 najskor cisim pastou elmex s normalnou kefkou, potom bez pasty jednozvazkovou, medzizubnou, zubnou nitou a nakoniec dam ten gc tooth mousse.

brunetka0203
11. mar 2021

@lusianka ako ste prosím dopadli s oducanim od mlieka? Syncek ma 18m, tiez takmer nic, ziadny prikrm nepapa, a mlieko takmer nemam iba dudluje za noc mama mnam mnam dam a ked aj dam, tak dudluje a ked ma to boli odstrcim ho a on sa zase silou mocou chce krikom dostat ku mne a pritom ma aj bije, lebo mu to nedam... uz som na nervy , mliecko takmer ziadne, nespi poriadne, spi s nami v posteli, a to sa este toci po celej posteli, kaoby sme tam ani neboli a iba ho ratujeme, ked ide ku kraju, tak ho stiahneme a zase vreskoty a je hore. Ine mlieko nevypije. Sme na slankovej flaske, ale v noci caj ani voda nemaju vyznam. Prosi. poradte, ako ste to zvladli, dakujem