Ako odnaučiť nočné kojenie?

moe
25. sep 2012

Máte niekto skúsenosť, že keď dieťa v noci sa často kojí potom cez deň málo je? Moja dcéra tak robí. Odmieta príkrmy a ani kojeniu moc nedá.Má 9 mesiacov,72cm, 7550g, doktorka nám povedala, že je chudá a ak za 3 týždne nepriberie normálne čaká nás kolotoč vyšetrení a odberov.
Čo myslíte, pomohlo by ak by som vynechala nočné kojenie?
A ak áno, ako sa to robí?

liz_lemon
25. sep 2012

@moe to asi nepomoze, ved ked malo je cez den, a nebude jest ani v noci, este menej priberie
inak naozaj ma nizku hmotnost, ja mam 3 mesacneho a ma 5200 g a 58 cm

luciferkax
25. sep 2012

pomohlo, môj začal jesť viac ked sa zredukovalo nočné dojčenie na 2x 🙂 doteraz, ked mu idú zubky, alebo jenervozny a v noci často papá, tak potom mu cez den nechutí.... ked sa v noci prepchá.... ale byť tebou, tak sa netrápim váhou, podla mna má na devať mesiacov dosť, podstatné je, že njie je dehydrovaná, ani podvýživená....

adkaa
25. sep 2012

Skus kontaktovat lakatacnu poradkynu, mozno bude treba trochu zvysit tvorbu mliecka-tazko povedat takto cez net, lebo clovek nevidi, ci tvoja malinka na prsniku naozaj papa alebo len saje naprazdno. Paradoxne, ak babatko nechce jest prikrmy, je vhodne castejsie dojcit a vtedy sa aj viac zacne o prikrmy zaujimat. Ale nocne dojecnie by som nerusila. Okrem toho, ze sa aj takto aspon trochu napapa, uspi ju to. Ak by si ho zrusila, pravdepodobne by si si musela najst iny sposob, ako ju uspavat-hojdanie, spievanie, hladkanie.... Okrem toho, vela babatiek zacne viac jest az okolo roku, dovtedy ich vacsiu cast stravy tvori MM. Ale musi ho byt dostatok, pretoze ak nie je, tak potom nepapa ani dost MM, ani prikrmov.

katyxq
25. sep 2012

Noční kojení bych taky nevynechávala a zavolala laktační poradkyni (mimochodem moje malá měla v 8 měsících lehce přes 6kg, tvoje dcerka je úplně akorát 😉).
Jinak tipy na rozjedení se - dávat dostatek bílkovin a tuků (opravdu dost tuků - maso, ryby, vejce, máslo, olivový a kokosový olej, avokádo, ořechy - co snese bez alergické reakce), naopak složité sacharidy (kaše) hodně omezit, minimálně do roku děti nemají na jejich trávení dost enzymů, když už, tak raději jen bezlepkové, neslazené a ochucené ovocem. Taky moc nedávat bílkovinu kravského mléka (jogurty). A dávat probiotika, při kojení je musí hlavně maminka.
Doporučuju http://www.westonaprice.org/childrens-health/no... (ne všecko jsem vstřebala, sůl a syrová játra nedávám).

ustrachana
25. sep 2012

moj syn ma 10mes, a tiez vazi 7500

fram
25. sep 2012

moje dcera měla v 10 měsících 7750g a 71,5 cm a je úplně v normě. Teď máme 13 měsíců, kojíme i v noci, ale žádný vliv na denní jídlo to nemá, není extra jedlík, ale papá docela dobře.

sendy182
25. sep 2012

@moe ja si nemyslím že priberie, ak ukončíš kojenie v noci.....prsník ponúkaj urobí sa ti viac mliečka- uprednostňuj zadné mlieko.......ešte je malá..... aspoň má výživu v materskom mliečku.....váhu má podľa mňa v pohode, neviem ..nie každé dieťa len priberá.......veľa detí sa rozpapá neskôr......ponúkaj príkrmy a detské kaše...............ak málo spapá tak ju neskôr nakoj.......buď v pohode otestovať by som ju nedala, ak je zdravá.....niektoré deti menej spapajú, niektoré sú v jej veku len na umelom mlieku a dobre je...............aké príkrmy jej dávaš? môžno chce zmixované, alebo popučené, husté, riedke, malá lyžica alebo potrebuje zapíjat každé sústo...........? len na okraj niektoré detičky majú radi napr. suché priškóty a niektoré v čajíku......môžno je len viac prieberčivá.....

abbey1
25. sep 2012

Ja by som zapochybovala o lekárke. Ako dospela k presvedčeniu, že je "chudá"? asi jej našepkali môdre tabuľky. 😠 Niektorí pediatri by mali absolvovať doplnkové štúdium.
Nočné dojčenie neruš, ďalej vytrvalo ponúkaj príkrmi. Mne sa malá rozpapala až skoro v 2 rokoch a ani teraz nemá ani 10kg.
Určite by som seba, a hlavne malú, nestresovala zbytočnými vyšetreniami. na to keď nabehnete, čaká vás kolotoč nezmyselných testov a...
9 mesiavov je ešte nizučký vek, aby dieťa spráskalo všetko, čo sa mu ponúkne. Postupne sa naučí na nové chute. Ak vás netrápia iné zdravotné problémy, ja by som to určite neriešila. Skôr tú lekárku. 😠 Veď váha a výška dcérky sú úplne OK.

jonas17
25. sep 2012

moja má dva a pol a kojíme sa nadalej v noci 😉 do roka sú to stále PRIKRMY! Mali by to lekárky pochopiť 😠 dieťa je stále veľa-veľa dojčené...ved ešte len skúša , zoznamuje sa s novými potravinami, predsa nebude tlačiť chlieb so slaninou alebo segedín 😠 dojči na požiadanie, nočné neruš, je to blbosť u tak malého dieťatka. moja tiež jedla len pár lyžičiek. postupne sa papať naučí. a pozri na seba a svojho manžela, koľko vážite, určite bude po jednom z vás 😉

diana_81
25. sep 2012

@moe

Aj ja sa pridavam k ostatnym. Riesim prave nieco podobne kedze krpata prestala nejako vyznamnejsie priberat pred mesiacmi... V 8. mesiacoch sme mali 7.680g a 74cm... Teraz sa nakopla opat nastastie a ma v 10. mesiacoch 8.400g, vysku neviem presne... Snazim sa sustredit opat viac na dojcenie, ponukat, mat dost mlieka... Urcite jej nerus nocne dojcenie. Potrebuje ho a podla mna sa i vedla neho rozpapa. To nejedenie nebude tym. Aj mne hovorili, nech ju necham vyhladovat, ze ked ma stale MM jasne ze nechce prikrmy. Nie je to tak, pride mi to podobne ako so spankom, ze cim lepsie cez den spi, tym lepsie spi v noci a i pri dojceni cim viac sa dojci, tym viac ma apetit.

My sme sa rozjedli skvele s prikrmami, vsetko ficalo a zrazu do nej nic nedostanem, bojujeme za kazdy lyzicku a podla najnovsieho lyzicu odmieta tak jeme rukami. Vies si asi predstavit tie mnozstva ked je sama a bez riadnych zubov 🙂 no ale co narobim??? Ja sa najma sustredim na to aby mala dost tekutin a aby som jej vzdy nukala cerstve a zdrave jedlo. Casom sa chyti...

katyxq
26. sep 2012

@diana_81 S tím souhlasím, že jak se malá začla víc kojit, tak začla chtít i o něco víc příkrmy a naopak, jde to současně, ale prostě pokud chce v danou chvíli prso a ne příkrm, tak ji nikdo nepřesvědčí o opaku. Rozjedla se až po tom, co jsme se opravdu zaměřila na zdravé trávení, obě bereme probiotika, dávám jí v příkrmech bílkoviny a hlavně poměrně dost tuků a minimum obilnin, ideálně ráno s ovocem, kojenecké kaše vůbec, jsou úděsně sladké (dobré akorát pro množení kvasinek a dát to na no je perfektní základ pro cukrovku) a často obsahují aromata 😕 (vanilin, brrr).
Plus kmíme normální malou nerezovou lžičkou (s plastovou nebo silikonovou si jen hraje a jíst z ní nechce), příkrm musí mít nahrubo rozmixovaný (hladké jí nejede a větší kousky prská ven z pusy) a docela hustý a průběžně popíjet u něj vodu. Jak se začla rozjídat + víc kojit, tak se teď pár dní budila v noci po 2h, dneska už jen 3x za noc, tak snad se brzo líp vyspím 😉.

petkula
26. sep 2012

@moe já bych spíš noční kojení odbourala, alespoň se obě vyspíte 🙂 Bohužel to zpočátku bude náročné, asi ti bude plakat. Náš Toník se taky v noci budil na kojení ale časem to bylo po 1-2, takže to začalo být neúnosné. Dvě až tři noci jsme ho prostě nosili, dokud neusnul (v nosítku). NO a po těch třech nocích se to pomalu urovnalo. Myslím, že v 9 měsících noční kojení není potřebné.

citun
26. sep 2012

@moe Tak mě se teda nezdá,že by byla malá,nebo málo vážila.Teď jsem se koukla do průkazky a dcera měla v 8 měsících 67cm a 8kg.Narodila se teda o 6 týdnů dřív,ale i tak si myslím,že má tvoje malá dost kg. 🙂 Dceři teď bude 16 a určitě není podvýživená. 😀 Koukni do albíčka.

moe
autor
26. sep 2012

@adkaa s laktačnou poradkyňou som v kontakte od cca 2 mesiacov veku mojej dcery lebo sme mali dojčenský štrajk. s dojčením som si užila a stále si užívam horory lebo dcérka nikdy nebola jedák a keby sa nedojčila aj celý deň vobec by jej to nevadilo. aby som mala dosť mlieka, tak po každom dojčení si mlieko ešte odsávam a tiež beriem lieky na mlieko (senovku a costi). Takže už naozaj neviem ako ešte zvýšiť tvorbu mlieka. A nevie to ani laktačná. mlieko, ktoré si odsajem a dám do fľaše so sosáčikom (lebo s cumľom nevie) nevypije. dá si maximálne 1-2 glgy.
Jesť lyžičkou odmieta. zje iba to čo sa dá dať do ruky a aj toho iba veľmi málo. Jeden deň je a druhy už neje. Je to strašne frustrujúce. rebrá jej trčia, brucho žiadne.
Hotové dieťa z koncentráku:(
Ale inak je spokojné a usmievavé ak práve nechcem aby jedla 🙂

moe
autor
26. sep 2012

@sendy182 je strašne prieberčivá. Vyskúšala som už všetky varianty. Lyžičkou nechce nič. Zje iba to čo si sama rukou da do ust. Zje cestoviny, telacie maso a surove rajciny. Nic ine. Ale toho uvedeneho zje malo.

moe
autor
26. sep 2012

@abbey1 no lekarka na to prišla na základe toho, že spadla z 50 percentili kde sa doteraz pohybovala na 15 percentil. Používa tie isté tabulky ake su aj tu:http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-ma-babatko-priberat/
. Dcerka pribrala od posledne kontroly v 6 mesiacoch 300g za 3 mesiace a aj na to vyzera. Trcia jej rebra a nema brucho.
Takze si nemyslim, ze si dokina vymysla.
Skor ja by som sa bola cudovala kebyze mi povie ze je Ok.

moe
autor
26. sep 2012

@diana_81 Som rada, že v tom nie som sama. Človeka občas chytá zúfalstvo ked vidi ako iné deti bez problemov jedia a počuva len o tom, že ako može cez deň jesť keď sa naje v noci. A keď nič nepomáha tak človek začne rozmýšľať nad všetkým len aby to dieťa jedlo a bolo v poriadku....

diana_81
26. sep 2012

@moe

Citala som si Tvoju odpoved pre adkaa a akoby si pisala o nas... Ja som si ako vravim teraz trosku vydychla, ze za posledne dva mesiace nabrala 720g, predtym za 4 mesiace medzi 4.-8. mesiacom pribrala dokopy menej ako kilo... Takze aspon sme opat na lepsej ceste... Snazim sa sustredit na dojcenie, to sa nam akosi v takom tom aktivnom zivote vytratilo lebo ona nepytala a ja som si mylne myslela, ze ak menej popije viac si da z prikrmu (nebolo tak, inak nerobila som to vedome, skor s pocitom, ze ved ma pud sebazachovy, ja pri sebe jedlo mam, ak bude hladna ponuknem jej...). Zatial okrem cajov na dojcenie nic neberiem (tu v Belgicku ani nejde senovka a benedikt dostat a brat motilium bez predpisu by sme financne neutiahli). Snazim sa z toho posledneho vazenia brat pozitivnu energiu a uvolnit sa... Sme viac doma, sedime v obyvke a hrame sa a ja ju lakam na prso. Citim sa obcas ako vadna ale celkom to funguje 🙂

My tiez papame rukami a to chlebik, cestoviny, zemiaky, ryzu, chude maso, maliny, nektarinky, ryzove chrumky... A toto dookola. Co miluje je ryba. Ak sa nam dojcenie zlepsi tak by som bola i spokojna, ale ak nefunguje ani jedno ani druhe je to hroza.

moe
autor
26. sep 2012

@diana_81 s pudom sebazachovy som sa u mojej dcery rozlucila uz davno. s kludom fakira a usmevom budhistickeho mnicha by v pokoji umrela od hladu.
Takze ten budhisticky pokoj sa snazim udrzat aj ja.
aku rybu davas?

olusenka
26. sep 2012

@liz_lemon já myslím,že ta hmotnost není malá. a děti by se srovnávat neměly.
@moe Nevím, jakou mělo porodní hmotnost, ale do půl roku by ji mělo zdvojnásobit a do roka ztrojnásobit. Některé děti holt málo jí. Od mamky stále slyším, jak já dělala neskutečné problémy s jídlem od narození až do 5 let, jak se kvůli mě nabrečela. Viděla jsem v poradně ročního chlapečka s 8 kily a nevypadl, že by mu něco chybělo. Podle maminky byl spokojené dítě. Noční a ranní kojení je nejlepší, třeba náš malý u něj vypije vždy nejvíc, víc než u denního kojení. Já bych se radši poradila s laktační poradkyní. Dobrá LP poradí, jak na noční kojení, jak sladit kojení a příkrmy apod.

sendy182
26. sep 2012

@moe tak trochu to poznám 😠.....tiež starší syn špekuloval.....raz mlieko nechcel-mal už umelé.....potom nechcel stravu atď......striedavo-oblačno a veľmi prieberčivý je doteraz...........viem aké je to trápiť sa keď nechcel papať.......chlebík aj vedel neskutočne dlho papať....no výsledky krvy mal ukážkové, a chorý nebol vôbec, len jemne nachladený.............lyžičku mal malinkú.......krupicu musel zapíjať ale popapal to čo.........mal rok a 9,20 takže strojnásobil svoju váhu............a čo tak detskú vidličku, jedenie pri iných deťoch......úpútať ju, viem že to nie je ideálne aj neakou rozprávkou, knižkou, tv- my sme to praktizovali doki o tom vedela a bolo to OK.....rýchlejšie spapal.........aj mu chutilo................za každým sústom ju pochváľ, aká je šikovná keď papá sama......urob jej pauzu a potom ponúkni zas ešte je fakt malá a môže to zjesť aj na viackrát..........ani my nezjeme stále rouvnako.......má dosť mokré plienky? aj podľa toho spoznáš či papá dosť a čo stolica ak je dozelena papá málo a viac predného mlieka...............držtre sa vyrastie z toho netreba nútiť.........neskôr môže aj lieky na podporu chuti do jedla............pikovit,peritol-na predpis......at´d

olusenka
26. sep 2012

@petkula tak to bych se taky ráda přiučila. Náš malý se se zavedením příkrmů začal právě víc budit a kojím 2-3x za noc. A hltá jako blázen. Takže má asi hlad. Manžel chce na noc zavést kaši, ale mě se to nelíbí, já s tím nesouhalsím. malý asi nebude mít o moc víc než dítě Moe.

moe
autor
26. sep 2012

@sendy182 snazim sa robit tak ako si vravela. ak je cisto na mlieku je stolica zelena lebo ona sa nenamaha tahat zadne mlieko ale caka iba na to co natecie pri spustacom reflexe a hotovo. plienky su mokre dost. vdaka za podporu.

boka79
26. sep 2012

@moe

ahoj, my mame podopbne problemy, mame sice len pol roka, ale tiez dojcensky strajk, od 3. mesiaca, beriem tiez Costi, maly nejako nechce kojit, len v noci papa pekne, cez den je to slabota a prikrmy len zaciname, ale uz tyzden skusam a nic, tiez mi nepribera nejako vela. teraz ani neviem, ale je spokojny a velmi aktivny, ten co cez den nacvici, to maloktore babo, takze asi tu energiu musi odniekadial mat...

ja som tiez s lakt. v kontakte, ja to nocne urcite necham, aspon pokial nebude jest prikrmy poriadne, to moze este pol roka trvat...

A co sa tyka tahania, musim stale udrziavat nadprodukciu, lebo pokial mu to pusky nestrieka, tak ani nepije, neda netaha, zvykol si, lebo prve tri mesiace som mala nadprodukciu a potom mu ten pomlay tok vadil.. tie deticky co navymyslaju....Podla mna vasa vaha nie je zla, aj ked ste spadli dole, my sme tiez spadli z 85 perc. na 50... ale este som nebola na poradni, tak uvidime..

moe
autor
26. sep 2012

@boka79 vitaj v klube :(

sendy182
26. sep 2012

@moe držím palce............predné si trocha odstriekaj a dávaj zadné mlieko-viac tukov 🙂 ...............

moe
autor
26. sep 2012

@sendy182 to už som skúšala. to nefunguje.

petkula
26. sep 2012

@olusenka ahoj, to záleží na tobě. Jestli ti noční kojení nevadí, tak klidně koj ale mě už to dost zmáhalo a jelikož se budil spíš ze zvyku a opravdu co hodinu až dvě, tak jsme to prostě odbourali. Teď spí celou noc a jsme spokojení oba 🙂 Jo a kaše bych se nebála, já jsem dávala nemléčnou, neochucenou, třeba jáhlovou nebo vícezrnou Babylove a zamíchala jsem mu tam jableč. přesnídávku.

katyxq
26. sep 2012

@moe A těstoviny jí normální (pšeničné)? Mohl by jí vadit lepek nebo pšenice, ono nechutenství a nepřibírání i jen tak samo o sobě může být příznakem alergie.

sendy182
26. sep 2012

@moe tak ju už len vyobímaj...poláskaj...........ozaj sa nedá 🙂 .............odbery urobiť pre istotu........aspoň základné........