Ako odstaviť 11 mesačného od nočného kojenia?

llia
16. feb 2012

Ahojte maminy, chcem sa opýtať, ako ste odstavovali svoje deti od nočného kojenia, môj krpec má 11mesiacov a budí sa 3-4 krát za noc, čítala som, že už nemusí byť kojený v noci, mal by vydržať do rána, je to už len zvyk. Trochu sa toho bojím, lebo keď sa zobudí, spustí hrozný rev, až kým ho nezačnem kojiť. Ďakujem za odpovede.

katramau
16. feb 2012

Ja sice neviem ako na to. moj maly ma este len pol roka ale aj mna to zaujima. Ja ked ho odstavim raz tak by som ho tiez nechcela naucit na flasu v noci to je to iste ba dokonca horsie 🙂 . Inac niekde som citala, ze vtedy by maminka mala ist spat do inej izby a tatik by mal ostat s babom a ukludnit ho a ze to potom to dietatko pochopi a prestane sa budit po niekolkych dnoch , len treba vydrzat. No ci to tak funguje neviem.

lenkax7
16. feb 2012

@llia ahoj,my mame 10 a pol mesiaca a boli sme na tom rovnako,mala bola hore aj 8x za noc a tiez to bolo len zo zvyku,aby si cucla. Tak sme sa na to s manzelom psychicky pripravili. Vedeli sme,ze bez placu to nepojde. Zacali sme oducat asi pred mesiacom. Mala sa zvykla budit 1.x uz okolo 23.,tak ked sa zobudila, cicu som nedala a siel ku nej manzel,mala plakala,ale nakoniec zaspala. Nakojila som ju az na dalsie zobudenie a dalsiu noc este neskor....Tak sme to nejako oddialovali. Ten plac bol strasny,ale povedali sme si,ze to musime nejako vydrzat. 8 noci sme sa nevyspali a 9.noc prespala od 20.do 6. Spinkame takto uz 3 tyzdne,cez tyzden sa budi okolo 6.45,ked manzelovi zazvoni budik a cez vikend do 7.30. Musim poklopat a dufam,ze to uz takto ostane. Drzim palce 😉

aliza
16. feb 2012

@llia myslim, ze sa tu akurat dockas odpovedi, ze mas kojit na poziadanie aj v noci a kludne aj 10x, aj do 3 rokov, ze to je to jedine spravne pre tvoje dieta a ak ti to nahodou nevyhovuje, tak si sebecka, zla matka... 😠.
Ja som dceru oducila uz v 3.mesiacoch lebo neskor je uz z toho navyk a cim je dieta starsie, tym je oducanie narocnejsie. Vtedy som narazila na par odbornych clankov, ze dieta naozaj nema v noci jest, zbytocne to zatazuje travenie, to ho budi, ma tazky zaludok a od tazkeho zaludka si babo ulavuje dalsim cucanim a tak je to zacarovany kruh, az kym z toho nevznikne navyk. Syna som nekojila a tiez sme odstavili od nocneho pitia mlieka v 3.mesiacoch. Mam to teda overene, ze dieta v noci hladne nie je. A to dcera bola cisto kojena a spavala s nami v posteli az do 4 rokov!
Neviem, ci sa vam to teda podari, maly je uz dost mudry a vie dobre, ze placom dostane prsnik. Ak naozaj s tym chces nieco robit, musis par noci vydrzat, robit vsetko mozne-nemozne, ako ho ukludnit a uspat bez prsnika. Da sa to, len treba vela trpezlivosti a musis byt na 100% odhodlana nepolavit ani raz, inak sa budete zbytocne trapit. Ak budes pri nom, tak nevadi, ak poplace. Musi zistit, ze placom prsnik nedostane. Alebo posli za nim mm, ako pisala @katramau, ten prsnik nema 😀 , tak mozno pomoze, ak ho bude par dni ukladat on.

katramau
16. feb 2012

@aliza tak ako pises aj ja si myslim,ze je to o zavislosti. Moj krpec sa do 4.mesiacov budil max. 2krat. Vedel prespat aj 8 hodin. Teraz ma pol roka a budi sa ked mame dobru noc 4krat aj to uz o po 3az4 hod. A to uz prikrmujem. tak sa mi nezda,ze by bol hladny.

tehulka2011
16. feb 2012

Ahoj, ja som maleho oducila len teraz nedavno ked dovrsil 9 mesiacov. Ale ja som odstavila uplne. A asi po tyzdni mi prespal celu noc!! 🙂 pricom dovtedy sa budil aj kazdu hodinu... takze podla mna je to len zlozvyk. Ale teda poviem Ti, lahke to nebolo... 😒

petkave
16. feb 2012

Syna som odstavila ako 14mesačného, lebo ma vydieral. Nechcel sa kojiť, chcel sa len prisať. Takže som povedala nie a nasledovali 3 noci plné plaču. Robila som s ním všetko možné. Brala som ho na ruky, pozerali sme von oknom, dala som mu cumlík, čaj, ale mliečko nie. Nakoniec to pochopil a teraz sa v noci budí občas na čajík, občas na dudku - našťastie, už si ich vie nájsť aj sám, keď mu ich nechám po ruke, tak je to vlastne celkom ok. No čítala som, že ani ten čajík by som mu nemala v noci povoliť. Na druhej strane - aj ja sa budím občas na nočné cikanie alebo smäd. Tak prečo by som to mala krpcovi zakazovať, keď sama s tým mám problém?

slniecko77
16. feb 2012

@llia ja som sa docitala, ze dieta po 6.mesiacoch uz v noci nepotrebuje jest, budi sa viac-menej zo zvyku, samozrejme hovorime o zdravom dietati..ale kedze sme v tomto obdobi boli dlhsie na dovolenke u rodicov, tak som ho neodstavovala...mal by prilis vela zmien naraz
..cca v 10.mesiacoch to uz bolo neunosne, bola som hore 4-5x za noc, tak jednu noc som sa rozhodla nedat mu prsnik, plakal..dlho plakal..(bud na to pripravena), potom od unavy zaspal..spal cca do 10.00hod, rano sa usmieval ako by sa nic nestalo..odvtedy spaval celu noc, aj ked som sa docitala, ze oducanie trva cca 3 dni
..priprav sa na to, ze moze nastat ''recidiva'' u nas nastala ked ochorel

katramau
16. feb 2012

@slniecko77 a ked ochorel ako si to riesila?

slniecko77
16. feb 2012

@katramau dala som mu prsnik 😀 potreboval viac v noci pit, predsa len bol chory a ''potvorka'' mala velmi rychlo si zvykol 😀 takze opat idem oducat aj ked sa budi uz len 1x v noci
..chceme ho dat niekedy na jar do vlastnej izbicky
..mne bolo povedane, ze dieta vyciti ked je pri nom rodic a castejsie sa budi...a pravdepodobne to bude pravda, nikdy sa nezobudi ked nie som v spalni, resp. ked sme boli na svadbe maly bol na odposluchu v izbe a prespal celu noc, to bolo este v obdobi ked sa budil 4-5x za noc

llia
autor
17. feb 2012

Maminy, ďakujem za rady🙂))stále naberám odvahu, rátam s tým, že nám od revu spadne barák, lebo keď pustí,tak to stojí za to. Ale už konečne chcem zažiť noc, kedy ja prespím aspon 6h vkuse.

alicia28
17. feb 2012

ja som moje dieta odstavila od nocneho jedenia ked skoncilo 6 mesiac,
,,ano mas pravdu, ked sa zobudi spusti rev pretoze caka jedlo a ked neprichadza zacne plakat, 🙂
ale namiesto mlieka daj vodu,
par dni si poplace a ked bude vidiet ze jest sa v noci nema tak si zvykne,
u nas to pomohlo ,,len treba byt trpezlivy,
matky zacnu lutovat svoje dieta hned po 2 dnoch a vratia sa k mlieku co je chyba,,,
ked lekari testovali potreby deti a zistili ze jest detom od 6 mesiaca v noci netreba tak asi na tom nieco bude,,
dieta rastie,,,a ked by malo cele noci jest tak to moze trvat aj do 5 rokov nie? 😀
zalezi na matke kolko je ochotna dieta krmit,
dieta sa zariadi ako to urobite vy, najprv protestuje ale to je normalne,,potom si zvykne a vsetko je ok 🙂

mariro
17. feb 2012

@slniecko77 nasa Karolina je vo svojej izbe asi od 3 mesiacov,mam ju vedla spalne a dvere mam otvorene a pocujem a zobudim sa aj na suchot 🙂 .A v noci papa 2-3x,jedenie trva 4 min,takze ma to nejako neobtazuje a neviem ci by som ju mala oducat od toho.o 0,30 hod potom o 3,30 a potom az rano okolo 7 hod.Lepsie by bolo keby prespala celu noc,ale neviem vobec som sa nad tym nezamyslala,kym som toto tu necitala 🙂 .

slniecko77
17. feb 2012

@llia tak vela stastia 😉 ked sa uz rozhodnes mala by si vytrvat do konca, lebo inak sa potrapite obaja
@mariro je to na kazdom jednom ako sa rozhodne, ci odstavit alebo nie 😉

llia
autor
17. feb 2012

uvedomujem si, že ak sa rozhodnem začať, tak nepovolím...držte palce.

mia551
17. feb 2012
marianka0101
17. feb 2012

Ja som malého odstavila, keď mal 16 mesiacov. Nedalo sa inak, iba rázne to ukončiť. Cez deň vôbec nepotreboval prsník a v noci sa mi budil aj 10 krát, bola som normálne ako je cumlík, bolo to hrozné obdobie, skúšala som to niekoľkokrát, ale keď manžel počul ako malý narieka, vždy ma nahnal za ním do izby... až zrazu mal 3 nočné po sebe, tak som išla na to, prvá noc bola dosť zlá, plakal a plakal, no nedala som mu, ponúkla som trošku vodičky a dosť, druhú noc sa mi zobudil 2x a tretiu noc sme prespali až do rána. Neuveriteľná úľava to bola a manžel iba pozeral, že čo sa to u nás za tie 3 noci porobilo 🙂 držím teda palce, naozaj keď to chceš už ukončiť, treba rázne, inak je to pre oboch len jedno veľké trápenie

mia551
17. feb 2012

@llia este dodam len tolko - nemam podobnu skusenost, moja mala ma 1 rok a stale ju kojim aj v noci, no poznam maminku, ktora odstavila dietatko od kojenia v noci a po odstaveni sa jej zacalo budit este castejsie, aj 7-10x za noc, akurat uz ho nevedela rychlo uspat na prsniku... davala mu aj caj vo flaske, no trvalo to dlhsie a bolo to pre nu ovela unavnejsie... a netrva to dni, ci tyzdne, ale mesiace, to dieta ma teraz 3 roky, stale sa 2-3x za noc prebudi a dozaduje sa cajiku vo flaske a ked mu nechce dat, tak zacne vrieskat, pretoze ma potrebu UPOKOJIT sa SANIM (flasky, kedze prsnik nedostane).
Kazde dieta je ine, verim, ze urcite existuju deti, ktore to zvladnu v pohode a netreba nic podobne riesit, no chcela som len napisat, ze aj taketo deti su... (ja ich nazyvam "dotykove", pretoze spravidla potrebuje ovela viac kontaktu, potrebuju byt vela nosene, nechcu spat v postielke, resp. im dlho trva, kym si zvyknu na postielku a pod.). Ty poznas svoje dieta najlepsie, dobre zvaz vsetky za a proti 🙂 vela stastia k spravnemu rozhodnutiu

majka1981
17. feb 2012

ahoj, myslim ze nechces pocut, ake je to dolezite kojit dieta v noci a pocas dna na poziadanie, tak zato Ti to tu nejdem opisovat.
ale na co Ta chcem upozornit je, ze ak chces kojit este dlhsie, tak moze sa Ti stat, ze preto ze odstavis v noci kojenie, same sa Ti dieta odstavi za par tyzdnov. pozorovala som to na okoli - mamicky co odkojili v noci, tak po par tyzdnoch sa stazovali, ze dieta sa odkojilo uplne aj cez den a bolo im to velmi luto.
takze len na tolko, drzim palce aby ste si nasli svoju cestu 🙂

kvetinka211
17. feb 2012

@llia no, ja neviem ci v noci kojim alebo nie .. asi este ano, zda sa mi, ale tazko povedat 😉 to je jedna z vyhod spania v jednej posteli ... asi to bude potom tazke ked to budeme chciet niekedy okolo 3 roku dodojcit, ale zatial je to super a tajne dufam ze moj malinky prestane pit mliecko sam od seba ked na to bude pripraveny .. zatial mu este velmi prospieva, chuti a robi radost 😉

mia551
17. feb 2012

@kvetinka211 ja som na tom velmi podobne a neviem si to vynachvalit 🙂

snopkulka
17. feb 2012

Ahoj, ja mám 13-mesačného syna, stále kojím, asi pred mesiacom som hľadala spôsob ako ho "naučiť" prespinkať celú noc bez kojenia, mrkla som koníka, baby odporúčali proste mu nedať cucnúť, tak som vyskúšala, prvé 2 noci plakal, potom už len mrnkotal, pritúlil sa (tiež so mnou spáva v posteli), takto som vydržala 3 týždne a výsledok? ŽIADNY, akurát, že som ho v noci nekojila, ale budil sa stále rovnako... 🙂 Ani si nevieš predstaviť ako som sa potom tešila z nočného kojenia, keĎ sme nabehli na starý režim 😵 tiež sa budí zo 3x v noci, ale ten čas tak rýchlo letí, že sa snažím vychutnať si tie chvíle s ním, keď sa príde pritúliť, napapať a potom sa spokojný odgúľa na svoju časť postele 😵

jarkam2
17. feb 2012

@llia ja práve učím moju 9-mesačnú. Tiež som sa dočítala, že deti staršie ako pol roka nie je potrebné kojiť v noci, mali by vydržať do rána. Kým som nedávno neurobila "opatrenia", moja slečna sa dožadovala kojenia tak 5-6x za noc. Tri týždne som to vydržala. V tej múdrej knižke tiež písali, že veľakrát je to "naučený hlad". U nás to tak aj bolo. Malá s nami spala v izbe v postieľke a zobudil ju každý náš pohyb a tiež som mala pocit, že keď ma zacítila, okamžite sa dožadovala kojenia. Tak som jej presťahovala postieľku do jej izbičky - a zázrak. Prvý týždeň sa zobudila na kojenie raz, teraz tam spí druhý týždeň a prespí celú noc. Zo začiatku tak raz-dvakrát pomrnčala, ale zaspala ďalej ... Tak si zvykla prespať celú noc, že keď teraz bola chorá a spala som v izbičke s ňou, aj tak celú noc prespala. Budím ju na antibiotiká a dúfam, že si zasa nezvykne... A cez deň, keď si mliečko vypýta, nakojím ju. Ráno, keď sa zobudí a manžel ide k nej, prvé čo počujem je HAM - pýta mliečko. Takže sa vôbec nebojím, že sa odstaví sama.

dadica
17. feb 2012

Viem, že si sa pýtala, ako dieťa odučiť, ale ako písala majka1981 treba rátať aj s možnosťou, že sa dieťatko odstaví úplne. Aj u nás to tak bolo. V noci sa od jedenia starší syn odučil keď mal 8 mesiacov(jedával tak tri krát za noc). Jednu noc som si povedala, že mu nedám. Neplakal, len bol hore asi tri hodiny. Potom ešte dve noci a na ďalšiu sa už nezobudil na kojenie. Žiaľ o tri mesiace sa odstavil od kojenia úplne. Mladšia dcéra sa mi budí za noc tak 4-5 krát a aj keď je to pre mňa únavné, tak ju zatiaľ nejdem "odúčať", lebo by som chcela kojiť čo najdlhšie.

jarkam2
17. feb 2012

@slniecko77 presne tak, to aj u nás bolo. Akonáhle som malú dala do jej izbičky, prešli sme z 5-6 kojení za noc hneď na 1. A ani nie po týždni prespí celú noc. 😉

llia
autor
17. feb 2012

@mia551 toto bol zaujímavý článok, malého vychovávame v takom podobnom duchu, tiež spí s nami od jeho 8 týždňa, aj keď je pri mne na dojčenie sa budím, ale tento príspevok mi trochu zmenil obzor... 🙂

aliza
18. feb 2012

@mia551 presla som si odpovede v diskusii, na ktoru si dala link. Viem, ze moj nazor sa nebude nikomu pacit, ale aj tak skusim....ja si totiz dovolim nesuhlasit s tym, co tam matky pisali. To, ze zena v noci prestane kojit, neznamena, ze sa narusi vazba medzi nimi. Toto nie je nikym dokazane, neexistuju studie, nakolko vo svete matky nie su s babatkami doma tak dlho, ako nase, ani nekoja tak dlho, ako tie nase, takze odtial nemoze byt ziadna relevantna studia a v nasich koncinach zacala vztahova vychova par rokov dozadu, takze tiez nemozu byt doveryhodne studie o tom, ako to na deti vplyva a ako sa to premietne do dospeleho zivota, kedze tieto deti este nie su dospelymi. Ja si skor myslim, ze si to len nase matky takto vytvorili, tieto teorie, kedze ako jedine vo svete su 3 roky na materskej a tak maju potrebu byt aspon takto dolezite, kedze sa nemozu inde realizovat.
Ja som dceru odstavila v noci od kojenia v 3 mesiacoch a aj tak spavala stale so mnou, spala krasne cele noci, v postielke nespala ani jednu noc, takze ma nikto nepresvedci, ze nocne kojenie je potreba, ktora ked nie je naplnena, tak babo aj matka strada a ze stratia kontakt.. Nie je to pravda. Ano, po odstaveni nocneho kojenia moze prist matka o mlieko uplne. Ale uprimne, ja si nemyslim, ze priroda to zariadila tak, ze sa mame kojit do 3 rokov. Vsade v prirode mladata piju mlieko len pokial nezacnu jest normalnu stravu. neviem, preco by mali deti zapijat obedy prsnikom, podla mna to nedava logiku a nema to nic s prirodou, ani nicim. takisto to ukludnovanie prsnikom, ako sorry, ale ukludnovat 3-rocne dieta na ihrisku prsnikom nie je v poriadku. Zdrave dieta sa vie ukludnit aj bez toho, ved to by sme ich aj mali ucit, aby boli samostatne a vedeli si v zivote aj sami poradit. A nie so vsetkym utekat na matkin prsnik. Ja s tymto teda vobec nesuhlasim. Poznala som take deti a mozem povedat, ze o samostatnosti sa neda ani hovorit, ani o citovom vyrovnani, prave naopak, boli to deti labilne, za vsetko plakali, nevedeli si s nicim poradit, stale na matke prilepene. Rodic ma viest dieta k samostatnosti a nie ho robit na sebe zavislym. To len na margo toho, ze dieta potrebuje prsnik, aby bolo citovo vyrovnane a stastne.
Spat k nocnemu kojeniu, mne sa dcera do roka odstavila, vsetko prebehlo kludne, prirodzene, zobrala hned flasu a pokracovali sme dalej. Nijak neutrpela, ani nie je citovo alebo neviem ako narusena. je empaticka, kazdy ju ma rad, nema v skole jediny problem, ucitelky ju len chvalia, ze je to potesenie a pocta, mat take dieta v triede, ma vela kamaratov, je oblubena... ja naozaj na nej nevidim ziadnu ujmu z toho, ze nebola v noci kojena. A puto mame tiez uzasne.
Ja nie som proti vztahovej vychove, tiez som ju praktizovala, aj praktizujem, ale nocne kojenie starsich deti k nej neradim. Dieta ma v noci spat a nie sa uistovat o pritomnosti matky. Spanok je psychohygiena, je velmi dolezity, tak nerozumiem, preco im to my, matky, mame narusat.

lilia1981
18. feb 2012

@llia ahoj aj ja by som chcela u spat 6 hodin v kuse ja mama maleho dropca ma 7 mesiacov a stalekojime 6 x je za noc hore a uz nevladzem aj prikrmujem a stale je cici tak enviem ci uz ho mama aj ja uz odaucat od kojenia

mia551
18. feb 2012

@aliza je to tvoj nazor a nikto ti ho neberie. ja som odpovedala na otazku zakladatelky tejto temy nie preto, ze by som sa chcela hadat o tom, kto ma pravdu, ale preto, ze lia ma podla mna pravo poznat co najviac informacii a na zaklade nich sa slobodne rozhodnut. ja som jej ich len ponukla, k nicomu ju nenavadzam, ani jej nevnucujem svoj nazor... a ako som uz napisala v prispevku vyssie, kazde dieta je ine a to, co opisujes Ty, nemusi sediet na ine dieta (rovnako ako moje odporucania nemusia sediet na Tvoje dieta...).

dovolim si vsak napisat nieco k niektorym castiam tvojho prispevku:
1. "nakolko vo svete matky nie su s babatkami doma tak dlho, ako nase, ani nekoja tak dlho, ako tie nase, takze odtial nemoze byt ziadna relevantna studia a v nasich koncinach zacala vztahova vychova par rokov dozadu, takze tiez nemozu byt doveryhodne studie o tom, ako to na deti vplyva a ako sa to premietne do dospeleho zivota..."
Toto zrejme nemozes mysliet ani vazne - vztahova vychova bola beznou sucastou zivota niekolko storoci az do zaciatku 20.storocia, kedy uzrel svetlo sveta kocik (dovtedy boli deti vylucne nosene), kedy vzrastol blahobyt natolko, ze rodina sa uz nemusela tlacit v jednej izbe (a najcastejsie aj v jednej posteli), ale kazdy dostal nielen svoju postel, ale dokonca aj vlastnu izbu... tu sa tiez datuje aj to, ze dieta nemozno zobrat na ruky, pretoze bude "rozmaznane" a pod. Dieta v tomto obdobi zacalo dostavat pit z flase namiesto prsnika, deti dovtedy boli dojcene aj niekolko rokov... Staci otvorit akukolvek knihu kulturologie ci detskej psychologie alebo sa opytat vlastnej babky, ci vie, ak bola "vychovavana" ona alebo jej mama - nielen hladat studie robene v rozvinutych krajinach, kde matky odchadzaju pracovat po 4 tyzdnoch po porode. Odporucam tiez knihu "Koncept kontinua" -ak už chce niekto "štúdiu" 🙂

2. "...ja si nemyslim, ze priroda to zariadila tak, ze sa mame kojit do 3 rokov. Vsade v prirode mladata piju mlieko len pokial nezacnu jest normalnu stravu. neviem, preco by mali deti zapijat obedy prsnikom, podla mna to nedava logiku a nema to nic s prirodou, ani nicim."
Ak nestaci k tomuto moj komentar v bode 1, tak napr. aj Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o tom, že obdobie, kedy sa dieťa UČÍ prijímať tuhú potravu, trvá približne do 2 rokov. Toto je obdobie, kedy zavádzame príkrmy (PRI-krmy). Po 2. roku života už môžeme príkrmy považovať za niečo, čo je bežnou súčasťou života dieťaťa a s prijímaním potravy by po tomto veku už nemal byť problém. WHO tak po zvážení dostupných vedeckých dôkazov vydala odporúčanie nasledujúceho znenia: „Odporúčame výlučné dojčenie do 6. mesiacov a potom s postupným zavádzaním príkrmov do 2. rokov a potom ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.“

Ako som však napisala na začiatku, nechcem sa s nikým hádať, každý nech si urobí svoj názor, na ktorý má nárok. Chcela som uviesť do protiváhy niektoré Tvoje vyjadrenia, aby keď si ich náhodou niekto prečítal, mohol prečítať aj oponenta 🙂

aliza
18. feb 2012

@mia551 ale ved ja som sa hadat ani nemienila 😉, ani nemam pocit, ze by moj prispevok bol nejak utocny. Len mi zacina vadit, ze akukolvek temu otvorim, tak je to o 'supermatkach', ktore nikdy nenechaju dieta plakat, ktore sa od rana do vecera s detmi hraju, koja na poziadanie aj vyse 2-rocne deti a kto tak nerobi, je zla matka, ktora asi ani nemala mat deti 😠.
A este raz, ja som nikde nepisala o noseni! Ja som dceru vylucne nosila 6 mesiacov, od rana do vecera bola v satke, kocik nepoznala, takze viem, co je to nosenie. Pisala som o nocnom kojeni a o nevyhnutnosti prsnika ako utesujuceho prostriedku na vsetko, tak to bolo v tom linku. Nepisala som o vztahovej vychove vseobecne! A nie, nie su studie, co sa tyka toho, ze tito ludia boli v zivote stastnejsi a vyrovnavejsi. Ano, spali v jednej posteli lebo inak nemohli, nemali izby navyse a ano, nosili deti v satke lebo vsak na pole trebalo ist, ak chceli jest a ano, kojilo sa lebo nebolo co ine dat....takze ja tomu hovorim 'z nudze cnost', proste robili tak, aby prezili, nie vedome, aby vychovavali stastnejsich ludi, ako sa to propaguje dnes. A neverim, ze sa dlhe roky kojilo, dali mlieko od kravy alebo kozy a bolo. A poznam pripady, kedy taketo spanie v jednej izbe urobilo traumu na cely zivot, kedze intimnosti medzi manzelmi fungovali aj napriek tomu, ze vsetky deti boli pritomne a nie vzdy islo o intimnosti 'dobrovolne'. Len o tom nikto nehovoril, bolo to tabu. takze netreba hned vsetko povazovat automaticky za super.

A k prikrmom, nemam pocit, ze moj syn je na 'prikrmoch', je uplne rovnako, ako moja dcera, mlieko pije iba rano. Ma normalne ranajky, desiaty, obedy, olovrant, vecere...ja v tom nevidim rozdiel. Ani dcera mi cez den nezapijala 'prikrm' prsnikom. Ako ja nie som proti kojeniu, ale vadi mi, ked niekto z kojenia robi nieco posvatne, liek na vsetko a pouziva to ako mierku posudzovania, kto je aka matka. to teraz nemyslim na teba, ale celkovo, aj z tych nazorov, co su tu, na MK. napr. ak nekojim celu noc, tak nie som obetava matka a pod. Presne, ako si pisala, ako matke a dietatu vyhovuje a nema nikto pravo to posudzovat. Ja neodsudzujem, ked niekto koji 3-rocne dieta, ja s tym napriklad nesuhlasim, ale ak to niekomu vyhovuje, tak je to jeho vec. A o to mi ide, nechat kazdeho, nech robi, ako uzna za vhodne. ANi jedna z nas nie je lepsia alebo horsia matka.

mia551
18. feb 2012

@aliza v tom poslednom s tebou suhlasim 🙂