Ako odstaviť 16 mesačného syna od nočného kojenia?

michalka12
6. jan 2009

Ahojte maminy, mate prosim niekto skusenosti s odstavovanim dietata iba cez noc? Moj syn ma 16 mesiacov a nechcela by som ho prestat kojit uplne iba obmedzit alebo uplne vylucit kojenie cez noc. Mate niektora realne skusenosti?
Dakujem za kazdu radu.

babofka
23. okt 2009

to s tou telkou, to je dobreee 😀 😀 😀

slapi
24. okt 2009

Ahojte dievcata, tak som tu zase. Ten nas maly (14mes) co sa budi 10-15krat za noc sa nechce dojcenia v noci vzdat. Asi aj ja som moc citliva, lebo som chcela skusit ho vecer uspavat bez prsnika a zapojit do toho mojho manzela, ale nevyslo to. Prvy vecer ho uspal, druhy vecer reval tak som ho uspala ja, tak ze na mne lezal a tak zaspal a tretiu noc uz bolo vsetko po starom vecer prso do pusy a spal, manzel fakt len slubuje ale vzdava sa skor ako ja. Lahko sa vyhovori, ze maly chce byt len s maminou a je vybavene, zase mam maleho na krku cely vecer a este 10krat v noci. Asi 2 krat za noc ked sa maly zobudi polozim si ho na hrud a tak zaspi aj bez kojenia ale co, aj tak som hore tak je mi v podatate jedno, ci mu dam prso alebo sa necham prilahnut 13kg tazkym dietatom 😔 Slubudem si od toho len to, ze nech sa uci zaspat bez toho prsnika, no ale neviem ci je to nieco platne. Nasemu pripadu asi nic nepomoze, len ho nechat fakt celu noc revat. Ja neviem co dalej. Cely den cakam kedy bude vecer aby spal a celu noc uz cakam na rano lebo mam nervy, ze nestihnem ani zaspat a uz zase pyta... ☹ Skusite mi este nieco poradit? Alebo napiste mi vase nazory na nasu situaciu. DAKUJEM 🙂

gloria78
24. okt 2009

slapi, úplne ti rozumiem, je som sa o nočné odstavenie pokúšala pri každom z našich troch detí a nešlo to. Pochopila som, že pokiaľ je dojčené, nevyspí sa ono ani ja. Tak som odstavovala úplne. Vo veku 13, 18 a 12 mes. mi to nepripadalo vôbec skoro. Neľutujem, odvtedy mi deti spali a bruško im v noci konečne oddychovalo. Veľa šťastia 🙂

svenka
25. okt 2009

felixko, tak ja pocas dna uz v podstate nekojim, myslim ze malemu ani velmi nechyba... teda kojim vzdy pred spanim o 9ej, 13e, 19ej/, ale ked som v niektore dni v skole, tak v pohode zaspi aj bez prsnika s mojou mamou, a ani mu to nejak nechyba... len to nocne kojo, to je ine kafe... 😠 😝

dididi, jaj tak tu knihu uz davno mam, ale som si myslela, ze to je len o vyplakavani, a to ja nechcem, mne sa zda to vyplakavnie velmi drasticke a ze tym mozem dietatku do buducna urco nejak uskodit... ine je, ked mi bude napr. plakat pri odstaveni, lebo to tam budem s nim, budem si ho tulit a tisit a tak... no ale si dokladnejsie prestudujem tu knihu, ked je tam aj o tom nocnom kojeni... 😉

slapi, ja som sa rozhodla maleho tiez odstavit, kvoli nekonecnemu nocnemu kojeniu, ale zas on sa budi "len" cca 5 x, takze si viem predstavit, aka si unavena... chuda moje, no musis to bud vydrzat este a pockat, ci mu to neskor nejako nevysvetlis, ze mama uz nema mliecko... mozno ked bude vacsi tak to pochopi a zaberie to... alebo teda asi vyplakavanie... co je to horsie, aj pre maleho aj pre teba, ale budete to musiet zvladnut... ja sama neviem, co mna caka...lebo moj je tiez taky, ze bude asi revat celu noc, ked mu nedam cici... 😒

tonicka
25. okt 2009

slapi, mam pocit, ze nie si rozhodnuta 😉 Zlatko, ked 2 dni to ako tak ide je jasne, ze na treti den musi skusit 😝 Inak ja by som mu na zaspavanie este prso nebrala, ked je zavislak, len tu noc obmedzit na kazdy2-3 krat a vydrzat a nedat a hotovo, ale ty musis chciet, tak naozaj. Karolinka je dieta velmi zavislacke a keby som ju nechala plakat, place do fialova az nedyychania, ale ked som ja rozhodnuta, ze tak to bude, tak to trva max 3 dni, a vobec to nie je o plakani do fialova, len o "takom normalnom placi" A o tom vyspati, ja som sa naozaj vyspala asi az po 2-3 mesiacoch, takze cakat, ze to bude hned v tu noc ako mu nedas, je podla mna(prepac za vyraz)naivne 😅 Mne to trvalo az kym mala rok a pol , vtedy som uz nevladala, ani vyspata a este aj ubolena, lebo mi od zuzlania robila pluzgiere, to som uz nezvadala 😉

dididi30
25. okt 2009

svenka, uz som tu x krat pisala,ze proste na moje dieta to neslo nijak inak, len si poplacakanim, nebolo to az tak ,,drasticke,,.....len proste ked to inak nejde, tak to nejde a tiez kazde dieta je ine, mozno to u teba pojde krok za krokom, ale teda ja nemienim kojit do puberty mojho syna 😅 😕 viacere baby ti napisu,ze to trvalo 2-3 dni a ja si myslim,ze to nijeko dietatu ublizit nemoze, ved ho predsa nebijes 😕 ani nic negativne, mozes ho pri tom hladkat, spievat...no medze sa nekladu
suhlasim s tonickou, niesi rozhodnuta na 100pro,ze cches ozaj odstavit 😉 fakt nic v zlom, ale mat tu knizku nic neznamena, treba si ju dopodrobna precitat a zamysliet sa nad tym, co vlastne chces....pretoze dieta nieje hlupe a bude s tebou manipulovat az do kedy nepadnes na bradu, ako ja 😔 proste som to uz nezvladala, plus skoro rano do prace a muz na nocnej 😒 ....

slapy v prvom rade musis CHCIET to nocne kojenie naozaj ukoncit, cize precitat si x krat ospevovanu knihu, ale to fakt musis chciet, fakt , fakt , fakt....pretoze kazdy ma svoj sposob, kazdy ti nieco ine pradi a tebe, alebo vam to nemusi sadnut..

felixko
26. okt 2009

ahojte,
my sme včera boli prvý deň úplne bez kojenia, v noci bola malá viac krát hore, plačkala, len som ju tíšila v postielke, hladklala, preložila na bok, dva krát sa musela napapkať môjho mliečka /čo som bola rada, lebo som mala jeden prsník dosť plný/. nechcem dávať mliečko z flaše,a lebo čaj,vodu, lebo hrozí návyk aj na to a to ja som lenivá vstávať v noci a robiť papať. radšej dám prsko, časom sa to hádam ustáli. u nás to nebýva také hrozné, najviac 3-4 krát za noc hore na papanie a to koľkokrát ani neviem, ako sa malá napapá

felixko
26. okt 2009

nakopírujem sem jeden názor na spánok dieťaťa a dojčenie, kt. mi napísala jedna laktačná poradkyňa, keď som sa jej pýtala, či je normálne, aby sa moje 1ročné dieťa budilo v noci na kojenie:

Maličká sa správa normálne na svoj vek, je to vrchol častého nočného budenia, ktoré ale je fyziologické a typické pre deti od cca polroka do roka. Po prvom roku sa rytmus bdenia a spánku mení, bábo začne mať opäť dlhší, súvislý a hlavne hlboký spánok počas noci. Maličká sa v noci budí, má spánok plytký, čokoľvek ju preberie a nevie sama zaspať - musí sa to naučiť, dospieť k tomu a to chce čas. Či postupuješ podľa tej knihy alebo nie, každé bábo sa k dlhšiemu spánku raz dopracuje. Aj toto je rodičovstvo a obeta, ktorú svojim deťom rodičia dávajú, lebo ich milujú a trpezlivo im pomáhajú prekonať ho. Teda ani by som nepovedala, že to učia rodičia, deti sa učia spať samé. My sa môžeme pokúšať pomôcť im, aby sa to naučili rýchlejšie. Takže dodržiavať bežné pravidelné rituály, snažiť sa, aby bábo dobre spalo aj cez deň, pretože ak je cez deň extrémne vyťažené a málo spí, od únavy nedokáže zaspať hlboko a súvisle. Niektorým deťom v jej veku už pomáha aj spanie v oddelenej izbe - ale zase, treba brať do úvahy, či to danému bábetku vyhovuje. Ak je samé, nerušia ho rodičia, dlhšie spí . Moja skúsenosť je, že bábo mamičku doslova zavetrí. Dojčenie uspáva, preto ho vyhľadáva. Ak je schopná po dojčení zaspať, je to super, horšie by bolo, ak by ju to neuspalo a Ty by si celé noci chodila po izbe a natriasala ju, to je len zúfalstvo

pato
26. okt 2009

ahojte kocky.vidim ze nemam sama problem s nocnym kojenim 8x za noc.zachvilu bude mat rok a tie noci su hrozne,este som celu noc nespala od kedy sa narodil.mali nechce dudlik,nechce UM z flasky,,len a len cicik.manzel chodi na tyzdnovky a mame 3 deti.12 rocna ,9 rocny a tento malicky mazlik.co mi poradite???vnoci by som ho rada odstavila ,ale cez den nie .som rada ze este nebol chory a verim ze je to vdaka kojeniu.

dididi30
26. okt 2009

pato, tak ja syna kojim do teraz a veru chory bol casto ☹ ale len sopliky , tak to az tak nevadi 😎

skus si precitat pozadu, co sme tu napisali, mozno sa inspirujes 😉 😵 mozno najdes to vhodne pre seba, ako maleho odstavit 😉

flexi, ano babo sa dopracuje , ale kedy?? vies, naviac ma vie dorazit,ze knihy o vychove dietata atd napisu bud chlapi, ci zeny ktore nemali deti, lebo mali ukazkove deti 😝 nic v zlom, ale treba si najst vlastny rezim a najst to co na to moje dieta zabera..ale na x krat ospevovanu knihu nedam dopustit, kto nevyskusa, nepochopi...

no a kto iny, ked nie rodicia naucia dieta spinkat?? ved predsta ziaden rodic nechce aby jeho dieta bolo zavisle na prsku 10 rokov 😅 😕 proste nocne kojenie starsieho babatka je zavislost, nebudem to z nicim porovnavat, ale zavislost potrebuje ,,liecenie,, a toto ma na starosti rodic a nie dieta same 😕 😉

dididi30
26. okt 2009

flexi, gratulujem k prvemu uspechu, len tak dalej 😉 😵 no zabudla som ti to napisat 😀

anjelok
26. okt 2009

ahojte,
ja sa podelim so svojou skusenostou, ako som odstavila v noci moju malu. nebolo to planovane. zhruba pred mesiacom som ochorela. tak som isla spat do obyvacky, aby som ju kaslanim nebudila a nedychala na nu zbytocne bacily. prve dve noci som k nej chodila, ked sa zobudila a nakojila som ju. ale na tretiu noc uz prespala celu. pre mna to bol zazrak, ze som sa konecne po 16 mes. v noci vyspala. tak som ostala spat v obyvacke a ked sa mala zobudila, muz jej dal vodicku alebo cumlik a spala dalej. neskor sa uz nebudla ani na vodicku, postaci cumlik a drzanie chvilu za rucku (mala spi na mojej posteli vedla muza). teraz cakame na jej velku postel a ked dorazi, skusim ju presunut do jej izby. som zvedava, ako to dopadne 🙂
mimochodom skusala som ist spat opat k nej a dopadlo to tak, ze ked v noci otvorila oko, hned ako ma zbadala, trhala pyzamo, ze ham.. ked som jej podala flasku s vodou, chytila taky hysak, ze hned som vytiahla prso 😀 tak som sla v noci nastahovala naspat do obyvacky 😅..ona proste citi, ze som tam, tak sa castejsie budi. a ja tiez, lebo ja som sa budila aj na to, ked sa otocila..a ona cestuje po celej posteli, takze som v podstate bola stale hore 😝 teraz sa konecne vyspim, aj ked dan za to je bolavy chrbat, lebo spat mesiac na gauci tiez nie je bohvieco 😀 uz nech dorazi ta jej postel 😉

anjelok
26. okt 2009

jaj a zabudla som napisat. ze cez den kojim stale, lebo nechce UM. kojim rano ked sa zobudi, po obednom spanku a vecer pred spanim. inak ja si myslim, ze ona by to uz zvladla aj bez kojenia, len ja ju nechcem nechat uplne bez mliecka, kedze UM odmieta.

dididi30
26. okt 2009

anjelok super 🙂
mas vyhodu,ze mas muza doma .....v noci....moj ma nocne, takze smola 😒 ale neva, dopracovali sme sa k tomu aj bez neho 😎
a je super,ze tiez stale kojite 🙂 😵

kombinka
26. okt 2009

didi suhlasim s tebou rodicia vychovavaju a ucia navyky a zlozvyky. My v noci uz nedidame tak ako predtym najskor dostane o 4 rano aj to len vynimocne stalo sa to 2krat inac az o 7rano ine sa nedalo ale je to trosku postupnejsie a pomalsie ale pracujeme na tom:tiez nemam v umysle kojit v noci do 10 rokov. A spime v postielke to sa musim pochvalit.Ma Rok a doteraz v postielke ani mysliet.Zabera na nu prijemna hudba.Kazdu noc cakam co bude ale uz je to skoro ok. drzme sa a budme silne😉

felixko
27. okt 2009

ahojte,
my máme za sebou 2 deň nekojenia, dokonca dcérka v pohode vypije 180ml mliečka pre obedom aj večer. so zaspávaním je to na dlhšie, ale zaspí aj bez kojenia. pýta už len výnimočne, zabúda. horšie to bolo dnes do rána, často mrnkala, ale asi 3 krát nepomohlo len pšššt, alebo pohladkanie, uloženie /lebo ona sa vždy v postielke postaví a vykrikuje alebo plače/, tak dostala papať. o 5 už ale nedostala, povedala som, že nie a od 5 hod. bola hore do 7.15, kedy zas zalomila do 8.00. uvažujem nad tým, ako spravila anjelok, že budem spať v druhej izbe, lebo bábo doslova maminu zavetrí a zacíti mliečko, uvidíme, stojí to za odskúšanie.

duracelko
27. okt 2009

aj ja sa pridávam. pomaly odstavujem svoju 17 mesacnu dcerku. už sa mi podarilo nedavat jej moje mliečko v noci. ja som jej povedala že davam mlieko malemu mravčekovi, ktoreho videla vonku na chodniku a ona sa na tom vzdy zasmeje a povie že mu mame dať potom jej poviem že ocko ti dá čajík (to len v noci), a muž vstane zoberie ju na ruky a da jej čajik z poharika a ona spí spokojne dalej. Takže mi ostáva este odnaučit ju od návyku zaspávat pri dojčení (pooobede a večer) - ale už aj v tom som postúpila - dala som si na bradavku horčicu a povedala jej že mliečko je blééé. jej to nechutilo, ale horčicu nejako prehltla a cuckala spokojne dalej. Takže som ju neprekabátila... Na sestriných chlapcov to zabralo, ale dievčatká sú asi múdrejšie. Verím, že to spolu zvládneme a nebude až tak veľa plaču okolo toho...

zuzula20
28. okt 2009

Ahojte baby,
uz nejaky ces sledujem vase pokroky v odstavovani od nocneho koja a zbieram odvahu. Kojim dcerku v noci 2x, ale rada by som sa vyspala aj ja uz celu noc.
Tuto noc sa 1x zobudila o 23.00 - to som ju nakojila, potom vstala o 1.00 a to sa mi zdalo prilis skoro (vacsinou sa budi az okolo tretej) dat jej po dvoch hodinach zase prso. Vsak uz neni mimino. Tak som ju vzala na ruky a tisila, strkala dudu do pusy a po nejakom case velikeho placu zaspala. A spala az do rana do 6.30
Takze teraz som rozhodnuta, prejst z dvoch nocnych kojeni na jedno a potom odburat aj to jedno.
Len teraz mi vyskocila otazocka. Nemoze sa stat, ze sa bude Ella stale budit, ale uz nebude potrebovat mliecko, ale len zobrat na ruky a pomojkat? To by som bola asi tam kde som teraz. Alebo ju vobec nebrat na ruky v noci? No ale v tom pripade by som to asi nezvladla, lebo ona by stala v postielke a plakala dlho, ma vydrz.
Co myslite, ako by som mala postupovat?
Dakujem za rady.

maria11
28. okt 2009

Zuzula, ja som to zo zaciatku robila tak, ze som ju zobrala na ruky, ale len na chvilku, dala dudu a sups naspat do postele. No a v noci, ked som bola rozospata, tak som ju len pohladkala, lahla, prikryla, dala dudu, znovu pohladkala a spala dalej. Ziadne dlhe nosenie, to by sa jej fakt mohlo zapacit 😅
Teraz mame trosku problem s tym blbym casovym posunom. Rano sa budii skorej a dozaduje sa prsa a toho, aby sme ju zobrali k sebe do postele 🙄 . Tak dufam, ze to coskoro rozchodime...
Drzim palce!

duracleko - mam taky pocit, ze ty nechces odstavit len od nocneho kojenia, ale celkovo...
inak, kamaratke zabral citron na bradavky 😨

babofka
31. okt 2009

ahojte
ja som sa na nocne odstavenie pytala nasej pediatricky a povedala, ze rocne dieta, pokial prospieva, nepotrebuje v noci ziadne davky mlieka a takisto neutrpi ani psychicku ujmu. myslim, ze pre babo je dolezitejsia oddychnuta mama, ktora sa mu cez den moze naplno venovat, ako nocne 'zavislacenie'. 🙂

dididi30
1. nov 2009

babofka, plny suhlas 😎

ivamon
2. nov 2009

ahojte, aj ja by som rada pomaly odstavila mojho 18 mes prisavnika. Cez den ho kojim 3x, na obed a vecer aj zaspava pri kojeni, v noci kojim ked sa zobudi, ani neviem kolko krat... Teraz mame v noci najnovsiu modu, ze ked sa zobudi pyta si mliecko, nakojim ho a ked pri tom nestihne zaspat, tak sa pyta na nocnik kakat, a to hocikedy aj o pol noci, o 2.rano o 5.rano,
Zacala som mu vysvetlovat, ked si casto pyta mlieko, ze uz nemam, ze vypil a niekedy to aj zaberie a chce aby som ho hladkala po hlavicke a zaspi.
Citam co ste tu uz napisali a dufam, ze sa mi tiez podari odstavit ho zatial aspon od nocneho kojenia. Ale on sa tvari, ze je v noci najhladnejsi na svete a jedine kojenie ho zachrani... Zacat kojit bolo dost tazke ale prestat sa mi zda este tazsie.
Myslite, ze ho mam nakojit pred spanim a potom az rano? Alebo este aspon 1x niekedy po pol noci?
Dakuejm za rady

babofka
2. nov 2009

ivamon,ja tiez neviem, ci 'utat' radikalne alebo postupne odoberat 😅 vacsina okolo uberala postupne.
presne tak, my sme mali tiez problemy s kojenim na zaciatku, maly sa nechcel prisat a furt spal 😖 a teraz sa nevie dojest (teda hlavne v noci 🙄)

ivamon
2. nov 2009

babofka, rozmyslas, ze uz upne prestanes s kojenim??
Ja chcem kojit maleho do 2 rokov, takze rozmyslam o postupnom vynechavani kojeni, ale lahsie sa o tom cita a pise ako sa to robi ☹ . No uvidime aka bude dnesna noc. Idem skusit vynechat kazde druhe kojenie. Sa mi zda, ze maly nejako malo jedava poobede a vecer, a potom je na mne v noci ako prisavnik.

babofka
2. nov 2009

ja chcem zatial zrusit len nocne kojenie. denne mame uz len 3x (rano, obed , vecer). to by som chcela ale potiahnut tak max do 1.5 roka.

maria11
2. nov 2009

Ivamon - aj my sme takto fungovali. Mala tiez v noci vyzerala, ze chce dobehnut odflaknute jedlo pocas dna. A cuckala fakt kraaasne...Ale dieta nezecne jest viacej cez den, aby v noci nejedlo same od seba. Musi byt hladne, aby pochopilo, ze v noci to proste nedobehne.
No a teraz je to o dost lepsie aj s jedlom cez den. A hlavne sa v noci vyspime lepsie my aj ona - spi ovela tvrdsie (vidim to, ked ju posuvam, lebo stale cestuje po postielke)...
Ako som uz pisala, ona videla moje odhodlanie a po par nociach pochopila, ze so mnou fakt nepohne a oplati sa spat... Jasne, ze kazde dieta skusa, preco by sa malo vzdat niecoho prijemneho a pohodlneho.
Kazdopadne drzim palce... 😉

felixko
3. nov 2009

ahojte,
my sme úplne vynechali denné kojenie, už asi 7 deň sme len na UM, malá sa po dlhej dobe naučila piť z flašky, bez problémov vypije aj 210ml na večer a potom krásne spí, aj zaspinká sama v postielke, predtým sa natrápila pokým zaspala. v noci sa zobudí ešte 1-2 krát, nakojím ju, ale vidím, že frekvencia nočných kojení sa dosť znížila. časom by mala úplne zabudnúť. okrem iného vidím aj, že má hlbší spánok, nezobudí sa na každý šuchot a šum. ohlásim sa, ako to dopadlo.

jaaty
3. nov 2009

Ahojte, my síce už podobný problém nemáme, pretože Hanka má 2,5 roka , ale pridám svoj názor. Myslím, že kojenie detičiek po 6 mesaici v noci je už o "zlozvyku". V múdrych knihách sa píše, že po 6 mesiaci je dieťatko fyzicky dostatočne vyspelé na to, aby sa večer napapalo koľko potrebuje a spalo celú noc. My sme v 7 mesiacoch začali Hanku z nočného kojenia odstavovať podľa knihy "Každé dieťa sa vie naučiť spať" a malá po 4 dňoch spala celú noc. O týždeň neskôr už spala sama vo svojej izbičke a od tohto okomihu nevieme, čo je to uspávať ju. Spí a zaspáva sama, ak sa aj v noci zobudí docupitá k nám, vlezie nám do postele a spí ďalej. To sa stane tak raz za týždeň - po tom čo zaspí ju opäť prenesiem do izbičky a spinká skrásne ďalej. Takže môj názor-nebojte sa mamičky, detičky si dovoli len to, čo im dovolíte Vy 😉 a vedia to riadne využívať.

zuzula20
3. nov 2009

Ahojte baby, tak moja snaha odstavovat od nocneho kojenia bola zbytocna. Asi som to zle nacasovala, zacal sa jej okrem stolicky este prerezavat aj ocny zub 😒 Takze z jedneho nocneho kojenia mam teraz 4 Casto sa budi, neviem ju inak utisit. Navyse je nejaka zahlienena, neviem ci zo zubkov, alebo z prechladnutia.
Och a tak uz to vyzeralo nadejne ☹

dididi30
3. nov 2009

jaaty si super prilad 😎 😉

zuzu, neboj nic, ono to bude dobre, aj nas spi celu noc a niekedy ked idu zubky tak si vypyta cicat, neriesim, lebo viem,ze ho to boli a takto sa utisi 😉 ber to tak,ze je to lepsie ako byt s nim hore celu noc, pretoze sa nevie nicim utisit, ty mas vyhodu, das cicu a uz je lepsie 😵 este sa naspis az az, teda ja si tak hovorim 😀 😉
proste su deti, ktorym to trva, kym sa osamostatnia od prska 😉 🙂 hlavne,ze su zdrave 😎

baby len tak dalej drzim palecky 🙂