Ako prejsť pri kojení z jedného prsníka na oba?

cajova_lienka
29. apr 2011

Ahojte babenky, neviete mi prosim poradit pripadne napisat svoje skusenosti s prechodom dojčenia z jedneho na oba prsniky.... kolko minut na jednom? a na druhom? aby mal drobcek dost aj zadneho mliecka.... maly ma 8 tyzdnov a zacal papat tak intenzivne ze som uz mala prsia jak melon ked som dojcila striedavo z jedneho a druheho -- ale len jeden na jedno kojenie. Nemali ste problem s preplnenymi prsiami? ako dlho trvalo kym sa mnozstvo mliecka v jednom prsniku zredukovalo na to aby postacovali drobcovi oba dokopy? Ako vam taketo novoty prijal drobcek? dakujem vopred za vase skusenosti a rady. 🙂

kvetinka211
29. apr 2011

@cajova_lienka my to stale striedame podla potreby ... prave / lave / prave / lave/ prave+lave / lave+prave / lave atd. ...
ked si da par krat len z jedneho, urobi sa ho menej a potom su treba zasa dva, tak si da z oboch, urobi sa ho viac, tak mu staci z jedneho a tak to ide dookola ... do toho obcas este nejaky rastovy skok, alebo zabudnem z ktoreho sme jedli, pripadne v noci si vobec nepamatam odkial jeme, hlavne ze vacsinou spime a krasne priberame ...

aduskatt
29. apr 2011

ja som sa riadila potrebami maleho a vacsinou sme kazde dojcenie mali 20 minut z kazdeho, takze papal tristvrte hodinku........aspon som si oddychla🙂

cajova_lienka
autor
29. apr 2011

@aduskatt ihaaa a to ta nestipali bradavky? a vazne papal taku dobu? mne drobec teraz po 25 minutach uz spi - a to kojim cca 8- 10 minut na jednom prsniku a takych 15 minut na druhom - a pri dalsom kojeni mu dam prvy ten co sme boli dlhsie a potom na 15 minut ten druhy kde sme boli kratsie... a maly sa mi zrazu pyta po 2 hodinach - pricom predtym sme mali pauzy aj 3-4 hodiny... ale malinky je nejaky spokojnejsi, mame krajsie zltucke hovienko a mam dojem ze sme zacali trochu rychlejsie priberat

aduskatt
29. apr 2011

@cajova_lienka nestipali veru...a papal tak zhruba za tri a pol hodky......

aduskatt
29. apr 2011

@cajova_lienka sem tam sa stalo, ze zaspaval, najma ked bol velmi unaveny..........ale fakt to bolo v pohode...akurat teda vnoci sme fungovali tak, ze som si ho vzala na nakrmenie do postele a zaspala som pri nom, takze netusim, kedy sa napapal, lebo tam zaspal aj on🙂) a tak sme vegetili spolu do rana.......

bubulka722
29. apr 2011

@cajova_lienka Ja kojím stále len z jedného na jedno papanie a nemienim to nijako meniť. Keď bola ešte úplne maličká bola na prsníku skoro nonstop a bradavky ma neštípali. Nie je dobré kojiť z oboch prsníkov, pretože si vytiahne len predné mliečko, ktoré nie je také výživné, pričom takéto kojenie môže spôsobovať koliky. Nároky bábätka na množstvo sa vekom zvyšujú a pri kojení z oboch naraz môžeš mať časom problém, že bude mliečka málo. Syna som kojila 26 mesiacov a vždy len z jedného prsníka a nikdy som neuvažovala dávať mu z oboch.

cajova_lienka
autor
1. máj 2011

@bubulka722 ja som to mala tiez v plane ale uz som dospela k tomu ze mi zacal byt maly kosik E a prsia boli strasne naliate bolave tazke a cim vacsie a tazsie boli sme mali vacsi a vacsi problem sa prisat ☹ mne tiez vyhovovalo viac kojit len na jedno papanie jeden prsnik len uz som to nejak nezvladala jednak s velkostou a jednak s bolavymi bradavkami pri vecne problematickom prisati.... skusam ho teraz nechat nech sa jednoducho napije na prsniku kym mi neprestane z meho tahat a len sa hrajka a potom ho dam na druhy prsnik a tiez ho necham az do zaspatia - pripadne kym sa nehrajka a ja uz nezvladam s bolestou bradaviek..... mi ich kde tu porani pri zlom prisati kym ho stihnem odsat a vyskusat este raz prisat..... a co sa tyka mnozstva mliecka - stale skusam po jeho dopiti a stale mi este ide vytlacit mlieko z bradavky takze mslim ze malo mat nebudeme - skor uz mal malo v jednom prsnku predtym - zrazu je podstatne spokojnejsi a viacej vysmiaty 😀

anieli_1
1. máj 2011

@cajova_lienka ahoj aj ja som striedala stale prsia si musia zvyknut po nejakom case ti zmaknu potom sa nezlakni ze si stratila mlieko len sa ti uz upravilo mlieko.....z oboch by som nedavala lebo kolko vypije o to viac sa naleju a ked budes striedat tak si navyknu a budu sa pomalsie nalievat......a neboj on si potiahne sam zadne mliecko toho sa neboj;)

anieli_1
1. máj 2011

@cajova_lienka a este som chcela ze to je vlastne moj nazor a musis vediet ako sa ty citis dobre a hlavne malinke....;)

feb13
1. máj 2011

@cajova_lienka Ahoj ja nevidim nic zle v tom, ako to robis. Ale pokial mas pocit, ze mas mlieka privela, tak by som odporucala nakojit poriadne ("naprazdno" alebo do zasytenia) z jedneho, a druhy prsnik odsat, ale iba trochu, aby sa ti ulavilo, zvysok mlieka nechat tam a takto prsniky striedat. Za 3-4 dni tvoje telo pochopi, ze netreba tolko mlieka produkovat a potom uz bude sa tvorit stale menej a menej, kym sa ponuka nevyrovna s dopytom. 😉 Ak mu davas z oboch ale ani jeden poriadne nevyprazdni, tak naozaj moze byt, ze papa iba predne mliecko. okrem toho su deti, ktore nejedia tolko kolko potrebuju, ale tolko kolko mozu - aj moj syn to robieva, ze si vytiahne vsetko aj nasilu, potom z toho pol dna grcka lebo sa prilis prejedol. A castejsi hlad moze byt tiez z predneho mlieka, lebo je vodnatejsie, sice naplni zaludok ale babo sa z toho poriadne nenaje. Inak uz neskor, ked deticky trochu podrastu, su silnejsie a sikovnejsie, tak sa v pohode dokazu napapat aj za 7-8 minut.
Este jedna moznost: ak mas nadbytok mlieka, mozes ju aj darovat. Z jedneho prsnika kojit, druhy odsavat. Banka zenskeho mlieka za to nieco aj plati a nie je to az take narocne nez sa na prvy pohlad zda.

cajova_lienka
autor
1. máj 2011

@feb13 ja nemam vela mlieka v tom zmysle ze by mi zostavali preplnene prsniky - ono pri papani kym papal na jedno kojenie jeden prsnik bolo toho mliecka akurat - vypil takmer stale vsetko len ja som uz bola v stave ze najprv isli prsia potom dlho dlho nic a potom ja.... pocas tehotenstva som z kosika B presla na D a pri kojeni cim bol maly starsi a viacej papal tak som bola vacsia a vacsia a uz mi bol maly kosik E. Boleli ma prsia ani nie tak kvoli obcasnemu naliatiu ako kvoli vahe a spolu s nimi aj chrbat. preto som skusila prejst na oba prsniky. ja tvorit mliecko evidentne stiham a takto ked mam na oboch podelenu tu jeho spotrebu tak sa mi ho netvori tolko a vratila som sa zatial do rozpatia kosik D-E. len si nikdy nie som ista kolko ho nechat na ktorom prsniku aby dostal aj zadne mliecko. ale kedze to skusame asi uz 5 den tak uz nechavam maleho dovtedy kym papa - ked sa zacne hrajkat a robit si zo mna cumlik co povacsinou uz boli tak ho dam na druhy prsnik a zase ho necham kym pije pripadne aj chvilu poukludnovat ked to neboli. len sme mali zo zaciatku taky problem ako ty popisujes pri malom - ze pil kym mal co a potom grckal a plakal pol dna. preto som mu potrebovala korigovat mnozstvo kolko vypije kym som mala este mlieka v oboch prsnikoch na jedno papanie..... teraz je to uz lepsie a myslim ze sa to pomaly ustaluje - chaos nam nastal len chvilku llebo mam ten dojem ze sa nam do toho skusania zamotal aj jeden rastovy sprint. 🙂 ale myslim ze to uz bude ok - teda dufam 😉

feb13
1. máj 2011

Aha jasne, uz chapem. Tak potom je to OK. Nikde to nie je napisane, ze sa musi kojit len z jedneho prsnika. Niektorym zenam viacej vyhovuje z oboch. Ja mam velke dieta a v case rastoveho spurtu som tiez kojila z oboch a ked uz si pytal len kazdu hodinu a pol, uz som bola spokojna ze uz nekojim cely den... 😅 tak extremne rychlo si zvysoval svoju davku. A na jednom prsniku byval aj 20 minut. Teraz kojim len z jedneho, a to tak kaze 3-3,5 hod. a trva nam to priblizne 10 minut. Ono sa stale meni, a vsetky tie moznosti ktore sme tu popisali su len jednou variaciou na "normalne dojcenie" - tych variacii je strasne vela a vsetky su OK. Podla mna to robis uplne dobre.

bubulka722
1. máj 2011

@cajova_lienka Určite je to tvoja slobodná voľba, ale netreba zabúdať, že koľko si vytiahne toľko sa mliečka vytvorí a vekom sa nároky dieťaťa na jeho množstvo stále zvyšujú. Dieťa môžeš týmto spôsobom postupne odstaviť. Ja mám tiež poriadne veľké prsia a riešila som to kúpou pevnej a kvalitnej podprdy, pretože chcem dcéru kojiť minimálne tak dlho ako syna. Bolesti chrbtice sa dajú riešiť reflexnou masážou. 😉

bubulka722
1. máj 2011

@cajova_lienka Ako som si všimla, máš ešte veľmi maličké bábätko, ktoré sa nepotrebuje len napapať ale cítiť tvoju blízkosť. Ja som v tomto veku kojila malú skoro stále, pretože to tak jednoducho ona potrebovala. Viacmenej nešlo len o mliečko, ale o citový kontakt a pocit bezpečia, ktorý také maličké dieťatko veľmi potrebuje. Bradavky by som neriešila, aj mňa bolievali a časom si na dlhé dojčenie krásne zvykli.

cajova_lienka
autor
3. máj 2011

dakujem babeky za rady - vyzera to ze sme si nasli nejaky system - nechavam ho kolko chce kym pije a pokial nezaspi potom vymenim prsnik - to sa vacsinou preberie a zmobilizuje ho to k tomu ze sa musi aj najest a nielen podriemat - takze v konecnom dosledku mam ten dojem ze papame viac ako sme jedli z jedneho prsnika lebo usilovne taha aj 20 minut (cca 10 na jednom 10 na druhom) kym na jednom potahal 10 minut a zaspal - a potom bol skoro hladny a vecne nespokojny 🙂 drzte palce nech nam to spokojne vysmiate a zo dna na den baculatejsie babetko vydrzi 😉

bosacka
8. máj 2011

rada bysom sa spytala, i ked to nie je uplne v teme... kedy je prsnik prazdny? podla coho to poznam? mozno znie moja otazka hlupo, ale nikde som sa s takou informaciou nestretla. samozrejme citim rozdiel medzi prsnikom pred dojcenim a po nom, ale este sa mi nestalo, ze by som nedokazala este nieco vytlacit.

feb13
9. máj 2011

@cajova_lienka uvidis bude to v poho 😉

@bosacka prsnik prakticky nikdy nie je uplne prazdny... mlieko sa tvori aj pocas dojcenia.
Dokonca su zeny ktore aj rok aj viac po odstaveni este stale dokazu nieco vytlacit.

bosacka
10. máj 2011

@feb13 - dakujem za reakciu... viem, ze sa mlieko stale tvori... skor by som potrebovala vediet, kedy ho mozem povazovat za prazdny. jednak ked dojcim z jedneho a dieta ho dopije a este chce, mozem vraj ponuknut druhy (len neviem, kedy to je - neviem ze ked prestane tahat, ze ci je to preto, ze uz ma dost, alebo preto, ze uz jej poriadne netecie). a tiez mam info, ze ked nedopije prsnik, bolo by treba zvysok odstriekat ako prevencia zapalu (nerobim to, ked som skusila, slo to pomaly, odsala som iba malo mlieka, ale stale sa po troske dalo)

feb13
10. máj 2011

@bosacka Odsavanie na prevenciu zapalu prsnika sa odporuca prvych 10-14 dni po porode. Potom sa tvorba mlieka nastavi podla dopytu, teda nebude sa tvorit prebytok. To neznamena, ze po dojceni sa uz neda vytlacit ani jednu kvapku... ale nie je toho vela. Takze to mas uplne OK.
Ak sa dieta napapa, vyzera spokojne (teda neratam, ked si trochu poplace pred odgrgnutim, ked ho tlaci bublina - niekedy sa to stane), je teda celkovo kludne, vo veku tvojej dcery mozno aj zaspi (aspon tak na chvilku) a vydrzi bez papania nejaky ten cas. Ak uz netecie mlieko a je este hladne, tak sa na prsniku jeduje, trha ho, je rozrusene a znici bradavku (ale nepomylyt to tym, ze potrebuje kakat ci cikat - male babatka kakaju pocas kojenia alebo hned po a vtedy sa tiez krutia kym sa im neulavi, ale zvycajne to hodne pocut 😉 ) a celkovo je mrzute... a pyta sa na prsnik dost casto.
Niekedy sa da riadit aj tym, ze ponuknes aj druhy prsnik a ked uz je najedene tak vypluje... no nie vzdy to funguje, napr. moj syn prsnik nikdy neodmietne, vytiahne si vsetko co pojde, potom hodiny vygrckava prebytok lebo sa prejedol... proste su deti take aj take.

bosacka
11. máj 2011

@feb13 - dakujem 🙂