Ako sa pripraviť na kojenie už v tehotenstve?

matar
26. feb 2007

ahoj maminy. existuje nejaký spôsob, ako sa pripraviť na kojenie už v tehotenstve? pri prvom dieťati som mala srašné problémy s prsníkmi, po 3 mesiacoch som musela kojenie úplne vzdať. teraz čakáme druhé mimino a rada by som kojila dlhšie. dik

srpka
26. feb 2007

Ahoj Matar,

osobní zkušenosti nemám, ale některé sestřičky z novorozeneckého radí asi od 36. týdne bradavky otužovat studenou vodou a masírovat žínkou. A nedávno jsem někde četla, že se mají bradavky mnout mezi prsty kroutivými pohyby. Tam psali, myslím, že se má začít už dřív. Teď ale nevím kdy, asi pár měsíců před termínem.

xsipm04
26. feb 2007

Ahoj Matar, zrovna čtu knížku od Ingeborg Stadelmann - Zdravé těhotenství, přirozený porod. Zkus na ní mrknout někde v knihkupectví, v sekci Poslední tři měsíce je podsekce Příprava prsů na kojení (je to pár stránek, takže to hravě přečteš někde u regálu 🙂 Doporučuje tam masáž prsou, kartáčovat měkkým kartáčem (já si to teda převedla na masážní žíňku) od začátku prsů směrem k bradavkám hvězdicovitě a kruhovitě, uchopit vzpřímené bradavky mezi palec a ukazováček a válcovat je mezi prsty. Dál postupné otužování (umývání studenou vodou). Je to tam popsáno víc do detailu a prý to pomáhá i na vpáčené bradavky. Sice čekám první mímo, ale už jsem to zkoušela a není to žádný děs a jestli to pomůže, jooo to nevím, ale stojí mě to jen trošku času navíc ve sprše a po ní, tak proč to nezkusit 🙂 Taky bych se zkusila obrátit s radou na nějakou porodní asistentku. Často jsem tady četla, jak holky psaly, že v porodnici jim to vůbec nešlo a pak jim porodní asistentka poradila jinou polohu a jiný úchop a najednou všechno šlo 😀

aktak
26. feb 2007

v prvom rade je dolezita technika kojenia, cize spravne prisatie babetka a spravna poloha, spolu s bradavkami ktore sa daju "chytit", ak su prilis male alebo vtiehnute tak sa daju kupit klobuciky, ak chces mozem odfotit brozurku kde pisu o kojeni, mne poradila kamaratka ktora je poradkynou (v podstate to co odfotim len obsirnejsie) a od prveho dna som nemala problem, ani jednu ranku na bradavkach a stale kojim, maly bude mat 3 mesiace tento tyzden
este som si natierala bradavky (par dni pred porodom, potom kazdy den, a teraz obcas) mastickou v DM drogerie z radu Babylove, viacere mamicky to odporucali a je naozaj fajn 😉
asi tu prirucku nafotim a supnem do noveho albumu, mne to velmi pomohlo tak snad to pomoze aj dalsim mamickam a vyhnu sa zbytocnym komplikaciam

aktak
26. feb 2007

a este je dolezite stale prikladat, aj ked sa ti zda ze nemas mliecko, je to o nervi ale ak si babo pyta, prsia sa rozbehnu, len treba byt trpezlivy a nevzdat to

vavka33
26. feb 2007

Aktak,to by bolo super,keby si to tam nafotila,aj ja by som si to rada pozrela.
Vidis a mne sa zda o nervy,ked si mala stale pyta,nechcem jej dat,no nakoniec dam,ten plac sa neda pocuvat,nechcem malu trapit.podla mna je blbost nasilu ich drzat tri hodiny,lebo to tak vravia lekarky,ako aj povedala mne.Tak ja na to,ze jej ju donesiem,ked po hodine a pol ziape,ci ju necha revat dalsiu hodinu a pol. 😒

elime
27. feb 2007

Matar, to co radí xsipm04 opravdu pomáhá, vím to z vlastní zkušenosti. Měla jsem jednu bradavku odjakživa vpáčenou, tak jsem poslední dva měsíce masírovala a masirovala a teď je to Tálinky nejoblíbenější prso, z toho druhého moc nechce 😅 .

Jo a kojila jsem taky kdykoliv se malá ozvala, nečekala jsem žádné tři hodiny. Takže kojit, kojit, kojit a užívat si to, vždt to tak rychle uteče, nedávno jsem řešila to samé co vy a teď už se malá v podstatě sama odstavuje a klidně dá přednost zelenince před prsem ☹ .

aktak
27. feb 2007

ano, kojit kojit, kojit, kedykolvek sa vam zda ze je menej mliecka

matar
autor
27. feb 2007

dik moc za rady aj za brožurku, budem to poctivo študovať. je to od veci, vôbec nemám strach z pôrodu,tehotenstva a tak, ale ked si predstavim kojenie, tak po prvom deiťati mam z neho husiu kožu. ale určite sa budem snažiť prekonať to 🙂

aktak
27. feb 2007

matar aj ja som sa bala prave kojenia, ale ked mas dost info tak to neni strasiak ale radost, drzim palce 😉

matar
autor
27. feb 2007

dik moc. ja som sa snažila čo to naštudovať aj pred prvým pôrodom, ale myslím si, že som ju zle prikladala uz v pôrodnici a potom som mala také bradavky, že mi stále šlo viac krvi ako mlieka a o bolesti ani nehovorím. okrem toho, jedno kojenie trvalo aj hodinu ☹
takže každé povzbudenie je super 🙂 🙂 🙂

kitka123
28. feb 2007

Ahojte, taky velmi doporucuji Ingebort Stadelman, prosla jsem s ni cele tehotenstvi i sestinedeli a zadne informace mi nechybeli. Je fakt, ze na kojeni jsem se nepripravovala a potom jsem mela problem, mela jsem velmi rozbolavele bradavky, dokonce jsem kojila asi 2 tydny pres kloboucky. Pak jsem se rozhodla to vydrzet bez nich a prsa si nejak zvykly. Takze podruhe bych uz tu pripravu nepodcenila.

matar
autor
28. feb 2007

ahoj kitka, co je vlastne Ingebort? asi som blbá,ale neviem 😖

stovinda
1. mar 2007

Ingebort je křestní jméno autorky knížky co dpororučovala xsimp04 - Ingeborg Stadelmann - Zdravé těhotenství, přirozený porod 🙂

kitka123
1. mar 2007

Diky stovinda, asi jsem to spatne napsala, je to ta knizka co uvadela xsipm04

matar
autor
1. mar 2007

dik baby, ste zlaté, budem študovať ako drak. inak, pri malej som klobúčiky používala, ale on ato nechcela ☹
teraz to určite dopadle lepšie 🙂

iga
1. mar 2007

Holky, co se muze stat, kdyz nebudu prsa na kojeni pripravovat? To se musi delat i kdyz jsou bradavky normalni nebo jen kdyz je uz behem tehotenstvi nejaky problem? Ja mam ta prsa sice citlivejsi, ale "reagujou" normalne. Kojit urcite chci, tak bych nerada neco zanedbala 🙂

kitka123
1. mar 2007

Iga, uz jsem psala, ze jsem se taky nijak nepripravovala a potom jak jsem hodne, opravdu hooodne kojila, tak jsem mela prsa dost rozbolavele. A je to velmi neprijemne, protoze pak nemas sanci jim dat oddychnout a zregenerovat a kazde dalsi kojeni je pak neprijemne. A to by urcite byt nemelo! A to si ani nemyslim, ze bych je mela predtim nejak extreme citlive, jenomze jsem kojila skoro nonstop kdyz byla mala vzhuru, ale to nikdy nevis dopredu jake miminko bude

rozak
1. mar 2007

Ahoj holky, tak rychle jsem proletěla vaši diskuzi a držím pěsti, aby šlo kojení ok. Malý bude mít zítra rok a kojíme do teď. Rodila jsem císařem, ale díky předporodnímu kurzu a literatuře jsem se rozkojila hned a to jsem ho měla ještě den po porodu v inkubátoru kvůli mírným potížím s dýcháním. Důležitý je hlavně chtít kojit. V porodnicích vykládají maminám občas hrozný kraviny, nutí jim kojící intervaly. Bradavky taky první den nic moc - nejlepší do porodnice je Bepanthen mastička - je sice dražší, ale univerzální - pro mimi se tím dá namazat všechno, popraskaná bradavka, zadeček, pusinka. Kalciovka taky dobrá, ale pro mimi hořká. Taky doporučuji vložky do podprsenky kvalitní - zejména, pokud máte větší prsa - Chicco senzitive. Jsou drahé, ale proti většině vatových nesrovnatelně lepší. Mně se totiž chytala ta vata pak na prso, hned to prosáklo, děs.
A taky, co fakt pomáhá, když je mimi spavější - často bývá, protože novorozeneckou žloutenku má každé mimi aspoň trochu a taky pomohlo, když nebylo u mně a já ležela sama, tak aspoň po 2 hodinách stimulovat prsa. Dělala jsem to už po tom císaři hned - každé 2 hodiny tak 5 minut dráždíte bradavku - chytnete kolem dvorce a jako kdyby jste chtěli ručně odsávat. Nesmí bolet, vymačkáte kapičky mleziva a že to děláte dobře poznáte, že toho mléka bude čím dál více a hustší. Pak, jak jsem už mohla mimi dostávat, tak jsem měla režim, než jsem se rozkojila a 4 hodiny mi nosili malého a po 2 hodinách jsem si dávala budík, nahřát prsa teplou žínkou a 5 minut každé stimulovat.
Omlouvám se za román, snad pomůže, je mi líto těch mimísků a maminek, ale komu jsem to poradila, tak začal kojit a kdo to ignoroval, má příkrmy.
Kdyby jste potřebovali nějak poradit, napiště mi do IP, sem moc nechodím.

matar
autor
1. mar 2007

ahoj Iga, môže sa ti stať to čo mne, že aj ked máš bradavky v pohode (a kozy č.4), že od bolesti budeš plakať, len čo si na kojenie spomenieš ☹
keď som bola prvý krát tehu, starala som sa o všetko, aspoň som si to myslela- vitamíny, cvičenie, masáže... ale kojenie som nejako zanedbala, lebo som myslela, že to príde nejako samo 😖 ale pravda je, že aj na to sa treba pripraviť (aj kď isto sú baby, ktorým to ide samo, nemo závidím 😉 ). tak teraz študujem čo sa dá (aj pomocou milých báb z tohto fóra 😀 )

curly1983
20. mar 2007

zenusky takze urcite odporucate masirovat prsia, bradavky pred porodom ??? je tam potom vacsia sanca, ze kojenie bude lahsie a menej bolestive ??? ako vlastne spravne masirovat ???

zuzula
20. mar 2007

Curly ja som aj citala, aj nam poradkyna kojenia na priprave vravela, ze ziadne masaze netreba...tvoje prsia su usposobene na kojenie takze to zvladnu. Jedine ak mas vpadnute/vtiahnute bradavky, tak sa odporuca nosit tie klobuciky ci ako sa to vola, co ti ich pomozu pekne vyformovat von. 🙂

curly1983
20. mar 2007

zuzuli ja mam jednu bradavku taku postihnutu 😀 vacsinou je vtiahnuta...tak neviem....

newyorkgirl
20. mar 2007

ja som ziadnu pripravu nerobila a ziadne problemy som veru nemala, staci informovanost si myslim a ono to potom pride samo... s tymi masazmi tych bradaviek, myslim, ze pred porodom sa to nema, moze to vyvolat predcasny porod 🤐

rainbow
20. mar 2007

matar, tak sa mám pripravit na bolesti? ☹ mám vačšie....

verunnecka
20. mar 2007

ahoj,já taky neměla žádnou přípravu a zvládám to,ale tím nechci říct že to je nepotřebné,určiě neuškodí se na to připravit.

matar
autor
16. máj 2007

maminky, používali ste niektorá nejakú masážnu mastičku na bradavky ako pripravu na kojenie ešte pred pôrodom? ak áno, akú a odkedy asi? ja mám už teraz bradavky také citlivé, že asi budem musieť niečo začať robiť už teraz, inak do dopadne ako pri prvom dieťati 😒

certica
16. máj 2007

ja som sa nijak nepripravovala, ani nenatierala, jednu bradavku som mala tiez odjakziva vtiahnutu a maly mi ju za par hodin pekne sanim vycucal 😀 do normalnej podoby a zostalo to tak dodnes 😵
mala som asi fakt obrovske stastie, lebo ziadne problemy ma nepostretli, ani s kojenim, ani zapaly, ani popraskane bradavky. prajem, aby ste vsetky mali takyto hladky priebeh a rodost z kojenia, lebo toto bola asi moja najvacsia hroziaca "trauma", ktorej som sa obavala , ci to tie prsia zvladnu v pohode 😀

kasis
16. máj 2007

ja som si co to prestudovala a ulozila stranky venovane kojeniu a dobre som spravila. Mliecko som totizto dostala az po prichode domov z porodnice, v nemocnici vysli zo mna tak tri kvapky a dost, Matko bol na flasi a ked sa mi naliali prsia doma, musela som to zvladnut sama bez pomoci sestriciek. Asi som mala tiez obrovske stastie, ze maly nemal problem prejst z flase na prsnik a bez dokrmovania stale kojim a dufam ze vydrzim co najdlhsie

bibinka
16. máj 2007

matar-
daj pozor na časté masáže bradaviek-stimuluje sa tým vylučovanie hormónov a mohla by si mať problémy.takže radšej opatrne. ja som mala veľmi malé bradavky aj dvorce a malý mi ich tak vyťahal, že teraz asi nebude problém.aspoň dúfam 🙂
úplne ti bude stačiť bežné mlieko ,ktorým sa natieraš a preti aj bradavky. ak si ich budeš stále stimulovať, bude ti tiecť veľa mledziva.radšej si daj tampóy do podprdy aby si si ich ešte viac nedráždila.