Ako sa pripraviť na kojenie už v tehotenstve?

matar
26. feb 2007

ahoj maminy. existuje nejaký spôsob, ako sa pripraviť na kojenie už v tehotenstve? pri prvom dieťati som mala srašné problémy s prsníkmi, po 3 mesiacoch som musela kojenie úplne vzdať. teraz čakáme druhé mimino a rada by som kojila dlhšie. dik

matar
autor
17. máj 2007

dik za každú radu 🙂
čerti, ja stále hovorím, že ty si starý provokatér 😉
inak, problémy s vpadnutými bradavkami som nemala, naopak, aj sestričky povedali, že sú dobre pripravené 😒 skôr som asi mala problém v tom, že som ich mala veľmi citlivé a zrejme som zo začiatku pár krát zle priložila malú (s radami od sestier to v pôrodnici nebolo ktovie čo) a hned na začiatku mi ich "rozkusala". preto som chcela vedieť, či sa dajú nejako pripraviť na tú zaťaž, lebo kojila by som tentokrát ozaj rada 😵

mobina
17. dec 2007

Ahoj holky,
absolvovala jste některá předporodní kojící kurz? Pomohl?

minea
17. dec 2007

Mobino, nevím, jestli existují přímo kojicí kurzy - já jsem chodila na přípravu k porodu a kojení byla věnovaná jedna z přednášek. Co můžu doporučit všem těhulkám: ještě před příchodem do porodnice si o kojení nastudujte maximum informací, nejlépe na www.kojeni.cz. Jde hlavně o pochopení základních principů, nebudu je tu vypisovat, stačí podívat se na jakýkoli manuál nebo leták od Laktační ligy. Jedině když budete informované, můžete být v kritickém období při rozjíždění laktace aktivní, nemusíte spoléhat na kusé rady sester, které na vás nebudou mít čas a taky nemusíte propadat panice, když se nebude hned dařit. Pokud vám na kojení záleží, buďte připravené, vyplatí se to.

lucqa
17. dec 2007

ahoj mobina, ja som sice neabsolvovala predporodny kurz, ale viem, ze v zaciatkoch pri kojeni by mi velmi pomohol. V porodnici mi neporadili ani ako prilozit a vlastne nic mi nepovedali, nastastie tam bola jedna mamina, ktora mi to ukazala a maleho kojim dodnes a este stale dost casto 🙂
Urcite chod na ten kurz, pripadne pozri ci vo vasom materskom centre nebyvaju nejake prednasky o kojeni. Velmi to pomoze, mozes sa vyhnut zapalu prsnika, ktory som ja mala ked mal maly 8 dni, takisto sa mozes vyhnut popraskanym bradavkam a zbytocne bolestivemu kojeniu.

mobina
18. dec 2007

Holky díky. Už jsem si nějaký kurz našla, tak tam v lednu naběhnu 😉 Už mě nějak nebaví poslouchat chytrolíny, že jsem přece savci a že to nic není 😝 😀

mausi
18. dec 2007

Mobino, ja chodila na kurs pripravy k porodu a jeho soucasti byly dve hodiny prednasky o kojeni. Bylo to zajimavy, zvlast pro prvorodicky, ale abych ti rekla pravdu, moc to nepomohlo. Stejne jsem si to pak delala po svem, jak to vyhovovalo mne a prckovi. Myslim, ze hodne dulezity je, aby ti poradily v porodnici sestricky. Aby se ti venovaly a vsechno vysvetlily. Nebo abys mela pak nekoho k ruce, kdo ti proste primo v praxi poradi a ukaze, kdyz by byly problemy. Takova ta teorie, to je sice zajimavy, ale v praxi jsme to vubec neaplikovala.

mobina
18. dec 2007

Mausi je mi jasné, že teorii můžu mít nastudovanou sebelíp a praxe pak bude vypadat jinak, ale na nemocniční personál se mi moc spoléhat nechce 😔

mausi
18. dec 2007

A kde budes rodit ? Nekde jsou sestricky takovy, nekde makovy, ale mela by to byt jejich povinnost. Ale realita je asi jina. 😠

marfushenka
18. dec 2007

Mám takový malý dotaz.. Odjakživa mám malá prsa, protože mám chlapeckou postavu. Myslím, že se mi malinko zvětšily, ale ne o moc a tak si říkám jestli třeba nebudu mít s kojením problémy ☹ Nemáte některá z vás zkušenost?

arabeska
18. dec 2007

marfushenka,to ci budes mat dost mliecka nezavisi na velkosti prs.su baby ktore maju uplne miny a mliecka maju az az a su baby s velkymi a mlieko nemaju.takze neboj 🙂

marfushenka
18. dec 2007

NO já doufám, že to bude bez problémů 🙂 Já se třeba bála aby to pro mimi nebylo nějak nepohodlné či obtížnější

sisstin
18. dec 2007

marfus: s malýma se naopak kojí líp..já mám kozy jak vozy..a neměla jsem mlíko nikdy 😉

mobina
19. dec 2007

Marfushenko já jsem na tom s velikostí obdobně. Bohužel laktaci v těhu nelze ničím ovlivnit, tak se musíme nechat překvapit do porodnice.
Mausi budu rodit v Motole, kde právě na odd. 6nedělí a jeho personál nejsou příznivé kritiky, takže se chci alespoň teoreticky trochu připravit dopředu 😉

hedunecka
19. dec 2007

ja mam tiez G-cka prsia a mliecka mam dost ale zase moja kamoska ma A kosiky a kojila az do 1roka..tiez si myslim ze to nezalezi od velkosti 😉 ja som si napr.uz v nemocke na druhy den ked som este nedostala malu stale odtahovala/pravidelne kazde 3hod./aj ked mi nesla ani kvapka a asi na 3-4 sa mi tak spustilo ze som skoro zapal sxytala.. 😅

klaraema
10. feb 2011

mam plny mrazak mlieka nepijem nefajcim a jeho zaruka je k prvemu marcu nema niekto zaujem darujem 🙂)

luculele
24. apr 2011

Baby, prvorodicky, ktore este len cakate babatko. Hlavne tie, ktore sa chystate rodit na kramaroch, nenechajte nikoho chytat a mackat vase prsia, prisatie ma prebehnut jemne a bezbolestne bez toho, aby ste museli chytat bradavku...
Ja som hrozne napalena na sestricku na oddeleni, ktora hned po porode ku mne prisla a silno mi zmackla bradavku, az mi z nej zacala tiect krv. Potom este laktacne poradkyne bezne bradavku chytili a strcili babatku do ust, co bolelo a ja som dlho nevedela pochopit, ako sa prisava, lebo mi to vobec nevedeli vysvetlit. Ale teraz viem, ze staci podobrat prsnik a dat bradavku k ustockam babatka a ono sa prisaje samo. 😠

viktorria
29. júl 2014

aktak chcela by som sa opytat na ten kremik z DM. Ako presne sa volal alebo na co bol? Teda bol priamo urceny na bradavky? dakujem

milota164
6. aug 2015

ja som si do porodnice brala Bepanthen aj na bradavky a aj malej na zadocek. 2v1 🙂, ked som zacinala s kojenim tak som dost kremovala , kym sme sa to naucili potom to uz islo bez bolesti a ani bradavky tolko netrpeli ale na zaciatku som pouzivala dost a je super ze sa nemusi umyvat pred kojenim.