Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

lila794
15. júl 2008

Annag 😲

dididi30
15. júl 2008

annag ak sa ta smiem opytat kolko mas rokov?? no ked pises,ako keby si mala viac , no som zvedava 😀
hm tak si to paradne zvladla , teda klobuk dolu.....ja by som niekedy potrebovala maminu na nejake radyale tiez som o nu prisla v 18tich a chyba mi velmi 😔 nemam sa na koho obratit, svokra je moc stara a ta mi len odpovie,ze to vsetko musi byt tak ako je a pri malej som u nej byvala a moja psychika bola v cudu a tak aj kojenie, teraz sme sami a je nam paradne a vychovavame podla svojho a dari sa nam ,zatial vo vsetkom 😵
tak ti drzim palec aby si kojila opat co nadalej, ja by som rada minimalne do 6 mesiacov, sak uvidime..ale beriem aj dlhsie, lebo viem ,ze je to nase posledne teda si myslim 😅

annag
15. júl 2008

34

lengyelka
15. júl 2008

ahojte ja mam zase mliecka dost 🙂 , snazim sa robit vsetko co sa da a hlavne byt v poho........... ....
.....didi ja som citala ze pol litra mlieka sa vypit za den moze..........
ja pijem v pohode a maly je ok........... akurat mam problem , pred 4 dnami som dala malemu UM , lebo som uz v prsnikoch fakt skoro nic nemala a od vtedy nekakal, a prdi take smradosky , fuuuuuuuuuuuj

andrii
16. júl 2008

anag, sme na tom podobne, aj ja mám 34 a tretie bábo. A o problémoch pri kojení viem svoje - pri prvej som si užila (zapálený prsník, 40-tky teploty,manžel ma nosil na WC, lebo sama som nevládala), ale poradilo sa mi kojiť.

Pri druhej,keď mala 7 týždňov,tak som doslala ľadvinový záchvat, musela som do nemocnice. Lekári mi odporúčili nedojčiť !!! Lebo ja som musela zostať v nemocnici a čo s malou? Manžel mi ju prvé dva dni nosil každé tri hodiny z domu a na som ju takto dojčila. Potom som si vybavila,aby ju prijali na detské oddelenie a ja som každé tri hodiny chodila z chirurgie na detské (aj v noci) a majú dojčíla. Aj som si poriadne poplakala,ale prestať som nechcela. Iba mu bolo ľúto, že je tam v nemocnici zdravá a samučká. Také malé bábo. No verila som,že to prekonám,bola som odhodlaná dojčiť dlhšie,ako tú prvú, tak som to nemohla vzdať hneď na začiatku. Dcéra necmúľala cumeľ, fľašu sme vôbec nepoužili, lebo pila rovno s pohára.

Teraz,keď som bola tehotná od začiatku som hovorila,že budem budem dojčiť ešte dlhšie.Jednoducho som to brala ako samozrejmosť,že budem dojčiť.Ani fľašu som nekúpila a doteraz ju nemám. Vôbec som nerozmýšľala nad tým, či budem mať mlieko,alebo nie. Jednoducho som to brala tak,že budem mať bábo a budem dojčiť.

mucha
16. júl 2008

dididi, ja nie som v zahranici, som v ziline 🙂 ci co mam v profile?
zila som sice 2 roky v svajciarsku, ale uz som 2 roky zase doma...
annag, andrii, tak klobuk dole, ze ste to aj pri takych tazkostiach nevzdali a kojili nadalej... to ja sprosta som to chcela vzdat hned druhy tyzden, ked sa mi zdalo, ze nemam dost mlieka. z nemocnice som totizto odchadzala s tym, ze maly dokazal vypit z kazdeho prsnika po 20ml (teda podla vazenia), cize mi ho tam prikrmovali. tak aj ja som prikrmovala prve dva tyzdne, ale treti tyzden som uz postupne umele mlieko vynechavala, az som mu nedala ziadne a frcime len na materskom doteraz. Este teraz si bucham hlavou do steny ked si predstavim, ze som to chcela vzdat.. 😀

dididi30
16. júl 2008

ahojte baby
baby ja mam 30, takze do 34 mozem mat tretie 😀
andri aj ty to mas teda pestre, si si teda uzila trapenia ☹ ale pekne si to zvladla 😉
ja mam flase kupene, lebo som sa bala , ze sa mi nepodari kojit, ale neva, rozdam 😉
mucha, jaaaaaj a preco som mala pocit, ze si 😅 .no a teda tiez to je sila s tym tvojim pribehom 😉

andrii
16. júl 2008

mucha, super si to zvládla. Netreba to vzdávať.Dokeby fakt dieťatko nehladuje, tak treba kojiť. Už som písala,niektoré mamky niečo aj pojedia a detičky sú potom trošku mrzuté a už si myslia,že majú málo mlieka a prikrmujú. Vidíš, ty si to tiež nevzdala a kojíš.Takže super.

dididi30,tak vytaj v klube. 🙂 Že máš doma pár zbytočných fliaš,nevadí, veď koľko ušetríš na mlieku! A to nehovorím,čo v tom mlieku tým deťom dávame. Moje deti nikdy nebolli choré (klopem) do troch rokov brali jedny antibiotiká a som presvedčená,že je to aj tým,že boli kojené.Že aj vďaka tomu majú dobrú imunitu a žiadne alergie.

D

mucha
16. júl 2008

no baby, ved ja som bola v porodnici uplne zufala, mala som strasne stavy kvoli prsiam. mala som ich plne a tvrde, ale odsat alebo vytiahnut sa nedala ani kvapka. tri noci som nespala, lebo som chodila do horucej sprchy, masirovala prsia, ze som mala az modriny, davali mi nejaky borov alkohol ako obklady a nic mi nepomahalo.. potom sa zlutovali a pichli mi ten oxytocin do zadku, ale to mi fungovalo len pol hodiny po pichnuti a prsia zostali aj tak tvrde. dokonca som mala aj zimnice, ale to uz asi aj z vycerpania... ked mi pichli treti krat, tak sa to zacalo lepsie uvolnovat, to som myslela, ze sa zblaznim od stastia aky to bol vyslobodzujuci pocit... ja som bola v nemocnici dokonca o dva dni dlhsie.. kvoli prsiam...
ja som ale vobec vobec neverila, ze sa mi to zlepsi, mozno aj preto to islo tak tazko. brala som to strasne tragicky, bola som strasne smutna, ze ine zeny na 3-4 den bez problemov kojili a mne hrozili zapaly. ked si predstavim, ako som sedela na nemocnicnej posteli a snazila sa nieco z tych prs vytlacit a ako to strasne bolelo, este teraz ma striasa.. fuj.. a to som si myslela, ze porod je to najtazsie... 😅
ked budem mat druhe, budem pozitivnejsie naladena, lebo uz viem, ze vsetko sa da, ked sa chce 😀

annag
16. júl 2008

Mucha, presne tak, ja na prvý rozbeh laktácie tiež do smrti nezabudnem. Katastrofa. A ako mi jedna snaživá sestrička chcela silou mocou pomôcť v technike dojčenia tak, že sa mi vytvorili "nádherné ragády" ...A ako nám deti v noci nenosili, prsia plné, a oni ich nalievali mliekom z fľaše...Iba jedna dobrá sestra mi tam dávala octanové zábaly, nech kamene povolia. Teplotu som mala už tam, ani by ma neprepustili, keby som si teplomer nestriasla dole. Ale podvedome som začala odsávať a mliečko sa pomaly pustilo...
Pri druhom pôrode som už vedela, čo ma čaká, odsávačka išla so mnou do pôrodnice a ja som pekne krásne na polzadku v kresle celé dva dni a 2 noci v kuse odsávala, hoci sprvoti naprázdno. Aký krásny úspech, keď som odsala naraz 5ml.... A keď sa mi odsávačka pokazila, tak môj muž o pol noci pricupital s druhou, lebo do rána by ma roztrhlo. (inak mám prsia A, keď nedojčím, a D, keď dojčím) . Domov som si ako najaktívnejšia mamička na oddelení zobrala zopár fľašiek mlieka, potom som ich o tri mesiace vyliala. Toľká škoda za tú drinu 😀 . A oxytocín mi na šňupanie nosil sám pán doktor. Ja som si zas poplakala doma, lebo som nevedela čo s mliekom, musela som stále odsávať, bolo ho neskutočne veľa a ešte sme od staršej dcérky všetci pochoreli. O týždeň sme sa vyladili a bolo fajn.

Andrii, krásne ste to zvládli, ešte že si mala rozum namiesto lekárov. Moja babka pred 45 rokmi rodila ako 40 ročná a už počas tehotenstva mala veľmi vážny očný problém, takže 3 mesiace pred pôrodom a 6 po pôrode strávila na očnom. Si predstavte, že jej primár umožnil mať syna pri sebe, aby ho mohla kojiť. No dnes - iba ak bude umiestnené na detskom, kde môže nachytať viac chorôb než na akomkoľvek inom oddelení.

lengyelka, vidíš, vidíš, keby si sa nedala zlomiť, s kakou by dnes nebol problém 😉 , najväčšie pokušenie je mať v zásobe fľašu a UM. Ak chceš mať istotu do budúcnosti, daj si tú námahu, a odstriekaj si na horšie časy vlastné mliečko, pevne verím, že už ho aj tak nepoužiješ.

lengyelka
16. júl 2008

no ja viem ale on tak vrestal od hladu a ja som v prsiach mala v oboch do kopy asi 30ml............
no uz zase mliecko mam aj ked neviem ci dost , s jednej si vytiahnem 100ml a z druhej 80ml.............
.........a maly est estale nekakal... 😒 😒 ............neviem co mam robit, posprtala som mu s teplomerom do zadocku, cvicila, masirovala brusko a nic 😠
..........a prdi strasny smrad , uz je to piaty den tak neviem ci nemam ist k doktorke
.........ja som pri prvom synovi take problemy vobec nemala , prost esa narodil a kojila som bez starosti.........teraz to mam od zaciatku blbe.........
..........kupila som si cez net flasky na zmrazenie mliecka , dojdu mi tento tyzden a idem si robit zasoby 🙂

annag
16. júl 2008

lengyelka, s tým kakaním sa netráp, jeden príkrm mu neublíži, doktorka Ti na to nič nedá, a on sa raz vykaká, dojčené deti môžu kľudne kakať aj napr. raz za 10 dní a to UM mu len zahustilo stolicu. Malý sa možno potrápi, ale nechaj to na neho, nech príde kaka kedy má prísť. Trošku si mu poplietla bruško, ale to prejde, a tie smrďavé prdíky sú tiež len z toho UM. Po vykakaní sa vyčistí a bude znovu všetko fajn. Mliečka máš dosť, keď odtriekaš na jeden raz cca 100 ml, malý vypije viac, než Ty odstriekaš. Počúvaj, a načo Ty vlastne počítaš ml, dojči a neváž a nepočítaj. Ak dosť ciká, pekným kaká, nemáš sa čo trápiť. Nebuď nervózna a nepozoruj sa, malý bude vrešťať o to viac 🙂 . Nekojila si náhodou pri prvom bez problémov, lebo si bola menej úzkostlivá a viac pohodová mamička?

macika78
16. júl 2008

Tak ja mam tiez taky problem ako lengyelka, az nato ze moj maly kakal naposledy4.7 a prdka tiez smraaad. dr povedala , ze to u kojenych je v norme ale aj tak ma to trapi. Prvy krat sme cakali 10 dni, no teraz je to uz viac. Pri 3-mesacnej poradni mal 6140g plne dojceny ale nedavam ani cajik ani vodu. Mala by som nieco zjest ja? No a ked kakal tak to tieklo az z prebalovaku dole 😅 a hned on do vanicky a veci do pracky.

martina46
17. júl 2008

Je to už od témy, ale keď sa bavíte o tom kakaní...
Mne nedávno jedna neurologička povedala, že jej známej bábätko- dojčené- nekakalo 20 dní!!!
Vravela, že keby to nevidela, tak neuverí. Nemala žiadne problémy, jediný kto mal, bola tá mamina 😉
A po 20 dňoch sa bábo vykakalo a bolo 🙂
Toto by mali napísať do knižiek a príručiek ako novú hornú hranicu 😀

gianni
17. júl 2008

no ja som mala tiež zapálené prsia,respektíve jeden,pár dní na to ako som prišla z nemocnice,dostala som horúčky,zimnicu a to v priebehu jedného dna,večer som už plakala čo som už nevládala a bála som sa čo s kojením,bo v nemocnici mi povedali že kojiť môžem do 38,5C,ale sesternica že kojila dalej tak som aj ja,brala som antibiotiká,zatial je to o.k.,ale bez odsávačky ani na krok,za dve, dve a pol hodiny mám naliate prsia a hrčky,takže odsávať a odsávať,hovoria že by sa to malo upraviť a malo by sa tvoriť mlieko len tolko kolko si malý vyťahá tak som zvedavá

mucha
17. júl 2008

no a mne hovorila doktorka, ze to mliecko je velmi vyzivne a dobre sa vstrebava, ked babo tam malo kaka... lebo som sa jej na to pytala, tiez som bola minule uz nervozna, ked maly kakal az na
8-my den. Mam taky pocit, ze nam mamickam to robi vacsi problem ako tym detickom 😀

alififi
17. júl 2008

mne mala tiez nekakavala, normalne som si musela robit znacky do kalendara, lebo som si to ani nepamatala. kojene deti tak kakavaju ( 7-8 dvi ) tiez som sa bala

gianni - upravi sa to neboj. ale cim viac odsavas, tym sa tvori viac mlieka

lengyelka - neries odsavanie, dieta vytaha ovela viac ako odsavacka, odsavackou nikdy neodsajes tolko. napr. moja segra neodsaje nic a koji normalne

mucha jasne - clovek je furt priposrany 😉

martina46
17. júl 2008

Ináč, ja tiež odsajem pramálo. A z jedného mi ide obzvlášť ťažko. Skoro nič nevytlačím a práve z toho sa ťahá malej lepšie 🙂

lengyelka
17. júl 2008

no tak ja sa uz s tym kakanim nebudem stresovat 😖 ............ dakujem za rady.............. do 20 dni bez kakania mame este cas 😀 😀 😀
............a to s tym ze teraz zo vsetkeho robim vecsiu vedu ako pri prvom je pravda, pred osmimi rokmi som to vsetko brala tak ako to prislo -mala som 20..................teraz som zodpovednejsia a robim s komara somara.......... 😅
.........ale aj tak som rada ze si tu tak piseme , lebo cloveku je hned lahsie ked vie ze taketo problemy neriesi sam a ze nas je viac a aspon sa mzeme porozprvat a navzajom si poradit
............ 🙂 😉

lengyelka
17. júl 2008

aj ja mam jeden taky co mi ide menej, manzel sa smeje ze to je ten hendikepovany 😀 😀 😀

lengyelka
17. júl 2008

inak moze byt ze sa mu to vsetko teraz vstrebava lebo sa mi zda ze pribral, idem ho v piatok odvazit

mucha
17. júl 2008

ja mam jeden vacsi a druhy mensi.. 😀 ale ja kojim len z jedneho a na dalsie krmenie z druheho, lebo ked som mu davala z oboch, tak sa prejedol a vela grcal. no a ked sem tam odsavam, tak z jedneho sa mi podari 160 a z druheho len 120.... ale je pravda, ze babo vytiahne ovela viac nez odsavacka 😉

lengyelka
17. júl 2008

a viete co je najlepsie ze ked som tu ja a mam cas tak tu nikdy nikto nie je 😀 😀 😀
az potom neskor si zase precitam co ste popisali a napisem aj ja ale to tu uz zase nikto 😅 😀 😀

lengyelka
17. júl 2008

ja si uz tera zbudem odsavat len pokojeni aby sa mi vytvorilo viac mliecka chcem totizto narobit zasoby do mraznicky.................

mucha
17. júl 2008

lengyelka, ja som si tiez narobila zasoby do mraznicky, mam tam teraz asi 10 davok, ale pomalicky to vylievam... teraz, ked som mala krizu, som mu to chcela dat, ale on to nechcel, sa tvaril, ako keby som ho chcela otravit... 😠
takze tak.. ale snaha sa hadam ceni 😀

lengyelka
17. júl 2008

no hej ale ved to vydrzi 3 mesiace a to uz budem most pouzit aj do prikrmov

martina46
17. júl 2008

Mucha, ono to mliečko z mrázaka zvykne mať takú čudnú chuť, čítala som o tom. A vlastne mám aj vlastnú skúsenosť.

mucha
17. júl 2008

martina, hej, ja som ho skusala, je take divne... aj tak divne pachne... 😒

lengyelka
17. júl 2008

no inak mam dalsi problem , som maleho dokrmovala s flasky mojim mlieckom pocas tych kriz..........
........no a teraz maly zacina spekulovat, nechce cicu.............reve reve a nechce ju zobrat do pusi.......... co mam robit nechala som ho revat aj 15 minut ale prestal az ked som mu dala odsate mlieckos flasky.......
......... potom zae pil normalne s prsnika cely den a zase mi to spravil vecer...............

mucha
17. júl 2008

no teda, tie decka su strasni spekulanti.. mu to ide lepsie z flase, tak uz vymysla... ale jeho to prejde a ak nebude chciet z prsnika, tak ho nechaj tak a nic mu nedavaj. ved on si rozmysli, ze ci radsej z prsa, alebo nic... bude hladovy ako vlk a uvidis ako sa na teba vrhne...