Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

annag
21. feb 2009

horajda, myslím, že žiadnu laktačnú krízu ani nemáte, malá by si sama pýtala papať častejšie, skôr si stratila pocit preplnených pŕs. Ako dlho papá z jedného prsníka? Polohy je dobré striedať, ale ak Ti to nepôjde, netráp sa, Ty máš dojčenie v pohode - kuk môj album. Keby si mala ozaj menej mliečka, a mala by horšie prírastky, bolo by ju vhodné pár nocí nadojčiť aj v noci - hoci v polospánku, no nemám ten pocit. Ak chceš podporiť laktáciu, môžeš si namiesto toho uprostred tej pauzy odsať mliečko sama. Ona začne časom aj sama v noci papať oveľa častejšie, teraz je také dobré obdobie, ale okolo polroka sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmení 😀 .
V noci sa tvorí veľa mliečka, ak sa z prsníkov mliekčo dostáva vtedy von - dojčením alebo odsávaním, tak sa laktácia úžasne zvýši.

horajda
21. feb 2009

no mam ich uplne makke ako handricky ☹ ale ked ja som zvykla kojit iba z jedneho a teraz musim z oboch, lebo pri tom jednom sa zacne hnevat ked tam uz nic netecie. kojim asi 10-20 ako kedy, niekedy sa mi zda ze si iba tak cucka ako dudlik. preco sa hovori ze kojene babatko nema poznat dudlik?nasa ho mava iba ked zaspava.

annag
21. feb 2009

horajda, pár nocí ju dojči tak do tých troch hodín,stále z obidvoch

- cumlík môže bábo klamať, vytvárať v ňom pocit že niečo papá, kazí správny spôsob prisatia sa na prsník a je zdrojom infekcií

- pocit mäkkých prsníkov ešte neznamená, že v nich nič nie je. Ide predovšetkým o Tvoj dobrý pocit, takže podpor laktáciu tým, že ju pár nocí nadojčíš do 3 hodín. Pokiaľ ju nepreberieš celkom, tak aj ľahko zaspí a ani režimu to neublíži. Stačí ju nadojčiť v polospánku, nemusí byť zasvietené a ona prebratá.

horajda
22. feb 2009

ahoj annag, dakujem ti krasne nechcem to zarieknut ale vyzera to tak ze sa rozbiehame 🙂 sa tesim uz je zacina stacit z jedneho prsnika, robim ako mi hovoris stlacenim prsnika a to jej akosik pomaha 🙂

annag
22. feb 2009

horajda, to som veľmi rada - takže stláčať a po vypití jedného zásadne ponúknuť aj druhý

kika86
22. feb 2009

Ahoj annag, chcela by som ta poprosit o radu. Mam 10 tyzdnovu dcerku, snazim sa ju dojcit so vsetkych sil ale sama vidim, ze jej to nestaci ☹ Taha aj hodinu v kuse(mliecko stale ide), potom zaspinka a akonahle ju prelozim zo seba dole, uz opat hlada prsnik. Skusala som rozne polohy dojcenia,ale vysledok je vzdy ten isty 😢 Maximalne vydrzi polhodinu bez jedla. Tak som vyskusala nutrilon a vtedy je najedena a kludna 😔 Ale velmi by som chcela, aby sa to nejak zmenilo a papala len moje mliecko. Skusala som uz aj caje, pijem dostatok tekutin.
Dakujem za radu.

adoracion
22. feb 2009

kika netrap sa aj u nas to bolo take neni to o tvojom mliecku skor by som povedala nejaky silnysaci reflex ja som po sestonedeli skusila cumel a pomohlo to vacsinu ona chcela len cucat nebude to hladom prve tri mesiace su najtahsie ale potom to uz ide velmi lahko a pekne! ja akurat rozmyslam co s mojou ma sice len sest mesiacov ale uz vidim jak sa stale natahuje za jedlom ked jeme my alebo za mojim hrncekom a je mi to tak luto ze jej nic nechcem dat a ona tak velmi chce ! ale pribera a neplace tak zatial vydrzim nedavaj jej umele mliecko bude to ovplyvnovat aj tvoje mliecko bude sa ti ho tvorit menej vydrz to!

adoracion
22. feb 2009

pat mesiacov ne sest 🙂 a inak pozdravujem annaq ked sa ma niekto v nejakejj ankete opyta kto je mojim vzorom zo slovenskeho naroda resp. kto je osobnostou poviem ze ANNAQ xixix

kika86
22. feb 2009

Adoracion, dakujem velmi pekne. Ale jej cumel vobec nepomaha, vyypluje ho obrovskym oblukom von... A UM jej musim davat lebo este chodim do skoly a tak ju nemozem nechat hladnu... Aj ked si odsajem mliecko, nieje ho tolko aby vystacilo. A v skole si mlieko odsavat veru nemozem 😒

annag
22. feb 2009

kika, samozrejme, zmeniť sa to dá

100% neťahá hodinu v kuse, možno 10-15 minút z tohto času aktívne pije, možno ešte menej, zvyšok len cucká

10 minút ľavý prsník klasická-priečna poloha, 10 minút pravý prsník futbalová poloha, 10 min ľavý futbalová, 10 min pravý klasická-priečna

- toto je jedna séria, môžeš ju zopakovať počas dojčenia aj viackrát a možno jej bude celí séria veľa a stihneš dať len raz z jedného a raz z druhého prsníka

- 10 minúty je príklad, bude to čas, kým malá ozaj po spustení mliečka pije, nielen cucká či spí, možno 2 minúty, možno 5 neviem, budeš musieť sama posúdiť. AK bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. AK len cucká,prsník ľahko vytiahneš, pohyby sú len také plytké -

- môžeš si to vyskúšať sama na sebe - vezmi si slamku a ťahaj ňou vodu z pohára, keď nasávaš, brada klesne, čím viac mliečka nasávaš, tým dlhšie zostane poklesnutá, keď sa vráti, preglgneš - takto pije aj bábo

-jedno dojčenie bude teda trvať dovtedy, kým bude ozaj piť

- meniť polohy budeš preto, aby stimulovala zakaždým inú časť prsníka

- budeš prsník stláčať - keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš - možno na 30 , neviem, mliečko začne rýchlejšie tiecť, on začne opäť piť, potom prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album

- potom ju dáš odgrnúť, prebalíš a po cca 1apol hodine od začiatku predchádzajúceho dojčenia ju už môžeš opäť dojčiť, už bude dosť mliečka nahromadeného - ale počkáš, kým si prsník nevypýta, zatiaľ jej ho ponúkneš vždy cez deň či v noci do max 2 hodín keď si s ňou

- prsníky odsávaj po každom dojčení, aby vytiekli aj posledné kvapky, možno to bude len 5 ml alebo ani to a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, po dojčení odsávaj krátko, možno 5-10 minút, keď budú plné tak spolu do 20 min

polohy pri dojčení - dobre sa opri, pred seba si daj vankúše tak, aby Ti malá bola po položení v úrovni prsníka, len mierne sa nahni, malú si polož na vankúš priečnou polohou na ľavý prsník - jednou rukou budeš držať hlávku dlaňou a prstami, druhou prsník. Malá sa prikladá k prsníku, nie naopak. Keď dopije z tejto polohy, tak malú neotočíš, len trošku posunieš k Tvojmu boku a dáš jej pravý prsník . Ak jej po najedení nebude dosť, otočíš ju a dáš ju priečnou polohou k pravému a futbalovou k ľavému prsníku.

no a napíš, kedy chodíš do školy - od kedy do kedy

annag
22. feb 2009

adoracion 😅 , ďakujem 😵

kika86
22. feb 2009

Annag, dakujem za rady a velmi si ich cenim... Mnohe z nich som uz skusala a aj vdaka tvojmu albumu som vyskusala nove polohy 😉

A co sa tyka tej skoly:

V pondelok skolu nemam,
utorok od 7:00 do 15:00,
streda 10:00-15:00
stvrtok 7:00-15:00
a piatok mam len kazdy druhy a to od 7:00-13:00 a k tymto casom treba este priratat 1 hod-cesta do skoly.

Snazim sa chodit len na pol vyucovania, lebo potom ma uz velmi bolia prsia ☹ a mam strach, aby som neprisla o mliecko.

annag
23. feb 2009

kika, pokiaľ budeš dojčiť doma veľmi často a budeš mliečko i odsávať doma, tak môžeš dojčiť veľmi dlho a bez problémov.

- najskôr musíš začať dojčiť efektívne - teda nie hodinu na jednom prsníku,striedať a stláčať prsníky, myslím že do tých 30 min sa zmestíš

- odsávať po každom dojčení a pri plných prsiach

- škola: takáto prestávka sa ešte dá zvládnuť, pokiaľ sa Ti to dokonca dá zmeniť na pol vyučovania je to výborné, teoreticky môžeš mliečko odsať po príchode domov, ale verím, že v škole by sa našla učiteľka, kabinet,prázdna učebňa .... kde by Ti odsať mliečko dovolili, však učiteľky sú tiež len mamičky, stačilo by raz - dva krát cez prestávku, dokonca je ich povinnosť Ti niečo také poskytnúť

- nemusíš sa báť, že keď prídeš domov a prsníky odsaješ malej mliečko nezvýši, takto tvorba mliečka nefunguje, funguje ako pohár s vodou, naplnia sa - vyprázdnia - naplnia - vyprázdnia ... čím častejšie sa naplnia a vyprázdnia, tým viac mliečka sa bude tvoriť, možno bude stačiť pre malú práve to mliečko čo odsaješ po príchode, resp. ešte v škole

kika86
23. feb 2009

Annag,dakujem!!! Ja moc ucitelky nemam,vacsinou profakov... Na VS mam individualny studijny plan, takze mozem odbiehat ako mi to vyhovuje...

nikuska22
25. mar 2009

ahojte,
tak aj na nas prisla kriza ☹ mala ma 6 tyzdnov, doteraz krasne priberala, ja som mala vzdy dostatok mlieka, tak ze jej striekalo (kojim cez klobuciky), ked pila z jedneho, z druheho mlieko samovolne vytekalo, tolko som ho mala. a zrazu uz druhy den akoby utal, prsia spadnute, malej ide trochu mliecka , ale nie rychlo, v kuse sa hneva, vobec nespi, hryzie si ruky. prikladam ju v jednom kuse, striedam prsnky.... neviete ako dlho to potrva?je to uz druhy ci treti den, ale uz nevladzem, strasne mi je jej luto aka je hladnucka a neide jej tolko kolko by chcela 😒

annag
25. mar 2009

nikuska, a prečo používaš klobúčiky? Klobúčiky by mali ísť čím skôr preč, aby malá mohla stimulovať dvorce a mliečko sa mohlo dobre tvoriť.

sisa8746
26. mar 2009

Ahoj annag, vies mi prosim ta poradit? Uz pat dni mam pocit, ze mojmu malemu nestaci moje mlieko. Kojim ho kazde dve - tri hodiny. V noci ho kojim dvakrat. Dnes v noci sa mi po piatich minutach na jednom prsniku a po piatich minutach na druhom prsniku rozplakal, ked som mu dala bradavku tak ju zobral, ale po malej chvili ju opat s placom pustil. Dala som ho na druhy prsnik , ale ani nie po minute sa rozplakal a uz ju nechcel zobrat. Pijem caj pre kojace matky a taktiez beriem homeopatika. Tekutin vypijem 2-3 litre denne. Zaujimave je, ze niekedy (napr. vcera vecer) mi pekne papal dokopy 18 minut z obidvoch prsnikov. Tak neviem, je mozne, ze niekedy mam mlieka viac a inokedy menej? A to som ho vcera vecer kojila po 1,5 hod. Co by som si myslela, ze mam menej mlieka.

annag
26. mar 2009

sisa, plač vždy automaticky nemusí spôsobovať, že je mliečka. Dieťatko môže mať aj iný problém a prsníka sa dožaduje preto, lebo na ňom a upokojí. Stačí že mu je horúco, zima, je unavený, rozrušený, bolí ho bruško ... Neviem koľko má týždňov. V noci sa tvorí mliečko veľmi dobre , nemal by sa hnevať na množstvo mliečka, ale nemám presný prehľad o Tvojom dojčení, či aj grcká, či máva koliku, akú má stolicu, koľko ciká, ako priberá ....

no v princípe, nič za to nedáš:

- zvýš počet dojčení asi na 12-15 za 24 hodín (teda dojči asi každú hodinu a pol až dve od začiatku predchádzajúceho dojčenia) ak by dojčenie takto často odmietal, tak ho nenúť, no ak ide o nedosatok mliečka , tak si ho rád vezme

- po dôkladnom vypití jedného prsníka ponúkni druhý (to vlastne robíš)

- počas dojčenia prsníky stláčaj - teda keď vidíš, že už začína na prsníku len cucať, nepregĺga, prsník na pár sekúnd stlač - mliečko mu začne tiecť lepšie, bude znovu pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, upäť začne pekne piť .....

- takisto striedaj polohy - najmä zaraď opačnú ku klasickej polohe, teda futbalovú - vtedy bábo dobre stimuluje produktívnu časť prsníka

za deň dva určite pocítiš väčšie množstvo mliečka

- bolo by fajn, ak by si po dojčení odsala posledné kvapky mliečka (odsávaj krádko - 5-10 min) a takisto odsaj prsníky keď budeš mať pocit plných pŕs - no to sa nestane, lebo budeš veľmi často dojčiť

sisa8746
26. mar 2009

Ahoj annag, maly ma tri mesiace a jeden tyzden. Vobec negrcka, stolicu ma zlto-hnedu. Cika dost casto. No a pribera podla mna dost. pred mesiacom mal 4390 g a teraz ma 5130g. A este som zabudla, kojim cez klobuciky. Skusala som bez nich, ale on ma pocit ako keby nemal v ustach bradavku. Myslim si, ze si zvykol na to, ze klobucik je tvrdsi ako bradavka. Tak neviem, co mam robit. porad.

sisa8746
26. mar 2009

ups zabudla som, koliky uz nemame.

annag
26. mar 2009

sisa, no samozrejme, klobúčiky preč, klobúčiky sú pri dojčení veľký problém, ozaj sa majú používať len v nevyhnutných prípadoch, krátkodobo, oni vôbec nie sú určené na dlhodobé dojčenie. Znižujú tvorbu mliečka, lebo bábo s nimi zle stimuluje dvorce - ich efekt sa nemusí prejaviť hneď, ale aj po pár mesiacoch. Bez klobúčikov bábo môže stimulovať dobre dvorce, nenatrápi sa tak veľa, vytiahne si veľa mliečka za oveľa kratší čas. Skús to tak, že ho priložíš s klobúčikom a potom ho počas dojčenia dáš dole. Práve klobúčiky sú príčinou Tvojich problémov, presne ako u nikusky, čo písala o príspevok vyššie.

ešte Ti skopírujem z minulosti, možno Ťa to inšpiruje:

ako sa správne prisaje:
ak pozrieš môj album, sú tam kroky správneho prisatia v priečnej polohe. Je to poloha , pri ktorej sa dá dosiahnuť najjednoduchšie správne prisatie bábetka . Dojčím svoje tretie dieťa a k tejto polohe som sa sama intuitívne dopracovala , až následne som zistila, že sa aj odporúča ako najlepšia. z tejto polohy sa aj ľahko prekladá bábo na druhý prsník futbalovou polohou - len ho posunieš trošku viac pod pazuchu a dáš druhý prsník

Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Bábetko prikladáš k prsníku. Ľavou rukou prsník pridržiavaš, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bradavku nasmeruj šikmo hore na horné podnebie a malého presuň na prsník. Hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený. Práve preto, že bábo má ťažkú hlávku a má sa prikladať k prsníku, nie prsník k nemu, je potrebné, aby si hlávku držala a tak malého smerovala k prsníku, ktorý je pevný, lebo ho pridržiavaš.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať

- prikladaj ho skôr, ideálne po zobudení, keď je ešte rozospatý, tak aby nebol príliš hladný - hladné a vynerváčené dieťa sa dobre neprisaje , to radšej dokonči na klobúku a skús neskôr

- a ešte je veľmi dobré zakaždým skúsiť tak, že ak sa nechytí na jednom prsníku a už vidíš, že má nervy, skús ho priložiť na prsník druhý - neustále prikladanie k tomu istému prsníku bábo strašne rozčuľuje, prisatie musí prebehnúť expres rýchlo

nikuska22
26. mar 2009

annag - ja mam uplne vpadnute pradavky, takze aj ked sa s klobucikom trochu vytianhu, hned sa naspat vcucnu, takze mala ich vobec nevie zachytit. aj prve dieta som kojila s klobucikmi do roka a troch mesiacov a prstala som az ked som bola vo stvrtom mesiaci tehotenstva, pri prvom som klobuciky prestala pouzivat, ked mala mala pol roka, vtedy sa konecne vedela prisat
my mame koliky aj grckame, nie je to nejaky prud alebo nieco ale je to dost, lebo ju stale musim prezliect a vobec si nechce odgrgnut, ona zacne hned ckat a popri tom jej stale nejako mlieko vyjde
myslis, ze je to problem?je to ten reflux?treba to liecit?

annag
26. mar 2009

nikuska, klobúčiky okrem toho, že dramaticky znižujú tvorbu mliečka môžu spôsobovať hltavé pitie. AK bábo pije rozčúlene, hltavo, tak okrem mliečka dostane do seba veľmi veľa vzduchu, mliečko v brušku neudrží, grcká, má koliku. Reflux má takmer každé bábo, len u každého sa prejaví v inej miere. Toto je len mierny reflux, ktorý sa vlastne nelieči. Stačí v prvom rade zabrániť hltavému papaniu, papať v menších dávkach častejšie, polohovať bábetko tak, aby malo vyvýšenú podložku v postieľke, ak si nechce odgrnúť, tak ju len posaď aj na pol hodinu do sedačky. Pokús sa dodržať interval dojčenia aspoň 1,5-2 hodiny, aby sa mliečko trávilo a žalúdok nebol neustále naplnený.

Bolo by vhodné, aby si si udržala vysokú tvorbu mliečka - v 6 týždňoch prirodzene klesá nadprodukcia mliečka, lebo sa stabilizuje hladina hormónov, u viacrodičiek zvlášť nadprodukcia nebýva až tak výrazná. Nemusíš nalievanie prsníkov pociťovať a mliečka môže byť dosť. Malá sa môže prsníka často dožadovať len kvôli záhe. No bohužiaľ, veľkú rolu tu hrajú nešťastné klobúčiky .

Máš zásadný problém a tým je nesprávne prisatie bábetka. Každé bábo sa musí naučiť prisávať. Keďže si tak dlho dojčila, bradavky už musia byť dostatočne vytiahnuté a správnou stimuláciou pred dojčením by sa malo bábo prisať bez nich. Nedá sa porovnávať prvé dojčenie s druhým, teraz ide o maličkú, jej spôsob prisávania sa k prsníku. Bolo by fajn, ak by si sa osobne skontaktovala s laktačnou poradkyňou, aby ste spolu na správnom prisatí popracovali.

sisa8746
31. mar 2009

Ahoj annag, tak vcera sa mi konecne podarilo nakojit ho bez klobucikov. Dnes som skusala tiez, ale ani nie o troch minutach zacal plakat, skusila som zas ale nic. Vymenila som prsmik, tam potahal asi tak tri minuty a zase zacal plakat. Uz mi nechcel zobrat prsnik. Tak som skusila s klobucikom a potom papal neuveritalnych desat minut. Tak neviem. Prikladam ho tak ako si vravela kazde dve hodiny (skusala som po hodine a pol, ale tak sa rozculil, ze som ho nevedela ukludnit). Tento stav trva uz 6 dni. Vcera vecer ked som ho chcela nakojit po dvoch hodinach tak sa tak rozzuril, ze som to vzdala. Potom od unavy zaspal. V pondelok sme boli u lekarky a vazili sme sa. Tak za posledny tyzden pribral 70 g. Nie je to malo? Lekarka vravela, ze to zvykne trvat tak 2 -3 dni. Uz som z toho riadne unavena. ☹

laura78
31. mar 2009

Ahoj Annag,mohla by si poradit prosím...dcerka bude mat 4mesiace je plne kojená,od narodenia papala cez den často každých 1.5hod..max.v noci sme vstávali 2krát na papanie.po čom hned pekne zaspinkala.Ale teraz..také 2 týždne,sa nám to celé nejako otočilo..cez den papá málo..zato nespí skoro vobec,len po papani zaspí..akonáhle ju položím hned je hore a plačeee.V noci stávame presne každé 2 hodiny napapá sa za 8-10minut.potom zaspí.Takto sa to opakuje do rána..Uvažujem či je jej moje mliečko málo,tekutín pijem dost,beriem aj homeopatiká.Jej váhu presne neviem, pred mesiacom mala 4700g ale ciká dost,a stolicu má žltu..je tam dost vela hlienov 😒 .Chcela by som vyhradne kojit aspon do tých 6mesiacov..kedže som alergička..ale takto neviem neviem 😖 ..ozaj narodená bola v termíne,s váhou 2980g.Dakujem za tvoj čas.

mailinka
2. apr 2009

Ahoj Annag a vsetky baby na fore.uz dlhsiu dobu citam vase prispevky,chodim sme nacerpavat informacie,lebo aj ked mam uz druhe dieta ,zda sa mi ze problemov sa vyskytlo ovela viac ako pri prvom.moja druha dcerka ma 9 tyzdnov,zatial vylucne kojim,ale od 3 tyzdnov sa pasujeme stale s nejakym problemom. ☹ najskor to boli laktacne krizy,kolko ich bolo ani neviem,strasne zle to na man posobilo psychicky,aj preto ze mala chvilu nepriberala,hoci ja som sa snazila kojila aj kazdu hodinu,teraz je to asi kazdu 1,5 hodinu.priberat pribera,raz viac ,raz menej,ale zatial pribera.no najvacsi problem je dlzka jej jedenia,hadam by som podla nej mohla nastavit aj hodiny,je to asi 5-6 min.ak taha viac tak je to zazrak.no a najnovsie sa pokazila v prisati,cmuka popri tom a ja neviem co s nou.akokolvek sa snazim aby sa prisala dobre aj ked to urobi po chvilu pusti prsnik a chyti si ho tak ako to vyhovuje jej alebo ho uz nechyti vobec alebo ju zacne napinat a bojim sa ze vyvrati aj to trochu co zjedla.vcera vecer sme mali boj pri jedeni jedla 3 mina potom uz ani za svet chytit prsnik,hoci prsteky si cmulala,takze urcite nebola najedena,nakoniec zaspala od unavy a najedla sa az v noci.mam pocit ze papa kym jej to mliecko poriadne tecie,ale ako nahle ho treba tahat tak sa jej uz nechce,hoci vie ze to mliecko tam je.ak ma alebo mal niekto podobny problem,prosim poradte mi co robit.nechcem sa vystresovat ako pri tych laktacnych krizach,lebo som rpisla na to ze sters na man strasne zle posobi a aj na produkciiu mliecka.

annag
2. apr 2009

laura78 - malá priberá dobre, má normálnu stolicu, ciká a ani na papaní nevidím problém. Sú detičky, čo si režim otočia - cez deň papajú málo, v noci viac. Pre dojčené bábo jej jedno, kedy papá, dôležitý je len celkový objem tekutín za 24 hodín. V noci papá dosť a nevadí, ak cez deň nechce. Nenúť ju, ponúkaj, ale nenúť. Takto môžeš dojčiť veľmi dlho. A 2 hodiny sú krásny interval, ja niekedy aj každú hodinu, niekedy raz za 4 - treba to nechať na bábetku. Ak má tých 6-8 dojčení za 24 hodín tak sa netráp. Deti cez deň nemajú kedy, chcú sa hrať, zabávať, rastú im zúbky, môžu byť mrzuté .... Teraz je pekne, veľa ju kočíkuj, nech si dobre pospí, čerstvý vzduch jej možno zvýši apetít. 😉 🙂

annag
2. apr 2009

mailinka, sú deti, čo sa prisávajú úboho a dokážu sa dobre najesť, veľa detí nepapá ideálne. Ak jej to tak vyhovuje, ale sa naje a priberá, tak to radšej ani nerieš . Mne sa nezdá, že by si mala mliečka teraz málo - večer ak zaspala, hladná nebola- aj unavené bábo si palčeky cmúľa. Keď prsník spapá po 5 minútach, tak druhý odmieta? Pri jednom dojčení dávaš vždy len jeden prsník? Odsávaš niekedy, koľko? Akú má stolicu - riedku s penou, hustú, sú c nej biele hrudky, hlien .... Ako papá v noci? Ako spinká? Aj grcká, štikúta, má koliku? Prsia sa Ti niekedy nalievajú?

laura78
3. apr 2009

Dakujem Annag-može to byt aj v tom že jej rastú zubky.už mesiac žužleme všetko čo nám príde pod ruku...Medzitým som bola na poradni.malá málo pribrala za mesiac..teda podla tabuliek.má 5160g ale zase meria 61cm!!takže nám to išlo na dlžku 😉 .Už som teda kludnejšia..Moj prvý syn papal cez den velmi často ..a noci sme spali,preto som si myslela že to má tak byt.. 😅 ,jeho som kojila 9mesiacov.Dakujem za podporu 🙂

mailinka
4. apr 2009

V prvom rade chcem podakovat Annag,ze si si nasla cas a odpisala.pokusim sa odpovedat na tvoje otazky.takze co sa tyka papania momentalne kojim z jedneho prsnika,le pri tych"mojich krizach som kojila aj z dvoch.no potom som opat presla na kojenie z jedneho prsnika.neviem ci ho vytiahne cely na to jedno papanie,ale vacsinou ak jej aj ponukam po tych 5 minutach uz prsnik nechce,bud zacne vyplazovat jazycek,alebo sa zacne zlostit,tak ju radsej nedrazdim.neodsavam velmi mliecko,lebo mala si vyzaduje dost pozornosti,jedine ze zaspi po papani,vedy ho mozem odsat,je to tak okolo 20-30 ml,takze nie moc.ale mrzuta neni,tak neviem ci jej to 5 minutove papanie fakt staci.
no a co sa tyka stolice-tak ta sa meni,raz je zlta,potom zltozelena,a aj zelena obcas.spenena nie ,je hlienovita a su v nej biele hrudky.neviem co toto znamena,nemam s tym skusenosti,ale ty asi vies ked sa na to pytas.v noci papa 2x,prve papanie je asi po 4-5 hodinach od vecerneho papania a to dalsie za 2-3 hodiny.cize priblizne ked zaspi okolo 21:00 tak sa zobudi o 2:00.4:00.6: 00,asi takto nejako,sem tam skor,sem tam neskor.ak vsak zaspi az 22:30-23:00.co sa teraz stava pri posune casu na letny,tak papa uz len raz a to okolo 4:00 😔 .koliku nema,zo zaciatku ju trosku bolievalo brusko,ale neboli to typicke koliky so srdcervucim placom,len si trosku pomrnkala,pokopkala nozkami,ale myslim ze uz to nemava,mozno aj preto ze pijem dost cajov s feniklom a rascou,tak jej to asi dost pomaha,ale vetry ma poriadne 🙂 .grckat nejak uz negrcka,len ked sa po papani musime prebalit ked sa pokaka a kopka potom nozkami,vtedy zvykne trosku vygrcnut alebo ked sa jej stikuta ,to mava casto a neviem s cim to stikutanie suvisi,.
prsia sa mi nalievaju asi tak 2 dni v tyzdni,potom to prejde do normalu.to neviem tiez s cim suvisi.vopred ti dakujem za rady 😉