Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

kajlik18
24. jan 2011

ahojte chcem sa spitat ci moze byt laktacna kriza aj s menstruacie.a ani neviem ci to je laktacna kriza vizera to tak ze moj mali saje iba chvilku pokial mliecko strieka a hned asi po 1minute strasni rev a jeduje sa ale ked si z magnem prsnik tak mlieko ide mozte mi poradit?dakujem

miskap
25. jan 2011

@kajlik18 menštruácia môže ovplyvniť chuť mliečka a niektoré detičky sú na to vnímavé. A keď nemáš menzes papá normálne, nejeduje sa? Lebo toto jedovanie môže mať aj iné príčiny, možno mu nejde mliečko ako chce, môže mu ísť aj veľa naraz a nestíha to piť! Podľa toho, čo popisuješ, mliečka máš asi dosť. Ak sa dieťa odťahuje, prehýba a odmieta prsník, može byť problém s nadprodukciou. Treba vtedy spomaliť tok mlieka tak, že si chytíš prsník medzi prsty ako cigaretu a tým trochu priškrtíš tok mlieka. Odporúča sa opakovane kojiť len z jedného prsníka niekoľko hodín. Ak sa však zlostí zato, že mu ide pomaly, použi stláčanie, aby si zlepšila tok mlieka. A kojiť na požiadanie, nerobiť dlhé prestávky, nechať dieťa tak dlho na prsníku, ako chce, nedávať cumlík a fĺašu....Napíš, ako pokračujete 😉

kajlik18
25. jan 2011

miskap..teraz mam prvy krat menstruaciu tak neviem povedat ci je to koly tomu.a ten nadmerny tok viskusam spomalit.potom dam vediet dakujem za radu

veronica1
14. mar 2011

Potrebujem poradit. Nikdy som nevedela co je to laktac.kriza, vzdy som mala velmi vela mliecko a malemu striekalo, ak nahodou sa musel namahat ze slabo tiaklo, tak prsnik pustal a to robi aj teraz. No idem od zaciatku. ,Maly bude mat 5,5mesiaca.Vcera sme sa vratili z nemocnice lebo bol chory a nechcel mi vobec papat, bala som sa ze bude dehydrovany tak sme radsej boli pod dozorom. Najprv vobec nechcel papat, tak som si klasicky odstriekavala a mliecko musela bohuzial vylievat. Potom uz troska zacal-ale prsnik odmietal, tak som mu to davala z flase, sem tam troska z prsnika. Tuto noc sa mi konecne pekne sam chytil aj z prska a tak som si myslela, ze uz bude vsetko v poriadku. No rano sa aj chcel po 5hod chytit no ked 3-4krat potiahol a tieklo mu pomalycky, tak sa zacal hnevat, vzpierat, plakat a otacat hlavu a uz ho nechcel vobec. Ked som ho ukludnilo a zasa presvedcilo a vzal bradavku do ust, opakovalo sa to iste. Tak som si skusala odstriekat a horko tazko tam bolo nejakych 30-40ml z obidvoch prsnikov, to z flase vypil na prvy sup a bol samozrejme este hladny, no mliecka uz nieje. Ako mam postupovat? mam prejst na umele alebo skusat? viem ze sa ma prikladat, prikladat a prikladat, lenze on vzdy len maximalne 5krat cucne a ked nic tak sa hneva. mam si teda pravidelne odstriekavat? pomoze aj to a zvysi sa mi tvorba mlieka?
dakujem za kazdu radu a pomoc

miskap
14. mar 2011

@veronica1 Tvoje dieťatko prežilo stresy spôsobené chorobou, nemocnicou. Skús ho čo najviac mojkať, nosiť na nahom tele, ukázať mu, že ho ľúbiš. Ponúkať prsník čo najčastejšie, nie však nasilu. Ak máš pocit, že mu ide málo mliečka, stisni pevne prsník, aby si podporila tok. Vystriedaj oba prsníky aj viackrát. Ak bude stále hladný, dokŕm ho svojim odstriekaným mliečkom lyžičkou alebo pohárikom. Ak nebudeš mať mliečko, môžeš pomaly začať zavádzať príkrmy, napríklad mrkvičku, jabĺčko. Určite je to lepšie ako umelé mliečko. Ak to nebude pomáhať, môžeš využiť bylinky na podporu laktácie- senovku alebo benedikt. Viem, je to ťažké, ale oplatí sa vydržať. A treba to riešiť hneď.

monique02
14. mar 2011

@veronica1 mne niekedy maly strajkuje ked mu to tecie pomaly a samozrejme potom mam mlieka menej, zistila som ze ked si prsia nahrejem (vankusikom z ceresnovymi kostkami z dm-ky, ktory strcim na 40 sekund do mikrovlnky) tak mu to tecie rychlejsie a v pohode pije 😉 skus mozno pomoze a ukaz sa aj u nas v oktobrovkach 😉

veronica1
15. mar 2011

@miskap - to mojkanie som tiez skusala a vlastne vzdy ked ho idem kojit som vyzlecena. A tie prikrmy som uz tiez pomalycky na obed premyslala, no chcela som dat este sancu tomu mliecku. Tak som bola vcera v lekarni, pijem liter kojaceho caju denne a homeopatika ricinus comunis-to som uzivala aj pri dcerke hoci som ziadnu krizu nemala a mozno aj preto som mliecka mala dost. No a cuduj sa svete, uz toho mliecka je viac. On sa vzdy pekne prisaje v noci alebo uz ked zaspava, tak to zatial riesim tak a celkom pekne potom pije.
@monique02 - vynasnazim sa prijst aj do oktobroviek no teraz nemam naozaj skoro vobec cas, len som sem mrkla ci mi niekto nieco poradi, tie kostky nemam ale myslim ze by pomohla asi ja tepla plienka alebo horuca sprcha pred kojenim. vyskusam a dufam ze sa nam to zlepsi.
a dakujem vam za pochopenie a rady 😉

petussa30
29. mar 2011

ahoj annag poradis mi?alebo niekto?maly Samko ma 2mesiace zo zaciatu mi pekne papal a priberal ale za posledne 2tyzdne pribral malo a ja citim ze sa mi asi netvori mlieko,druhy krat som rano vstala a mala som prsia naliate mlieko striekalo samo a teraz nie,dam mu vytahat z jednej z druhej a dalej plac tak si myslim ze je hladny a musim ho dokrmit bebou.ale ked si stlacim mlieko mam tak neviem mozem mat malo?co mam robit kojit chcem dik

bubelko
29. mar 2011

@petussa30 najlepsie zohnat si laktacnu poradkynu, ktora by to s tebou osobne prebrala - skontrolovala prisatie a pod. pozri sa na http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... , ci niekde v okoli nejaku mas 😉

mamcas
4. jún 2011

ahojte spolubojovnicky 🙂
Mam 5-mesacneho synceka pri ktorom som uz niekolko krat riesila dostatok mliecka, vzdy nastastie uspesne a do dnesneho dna je iba kojeny. Teraz vsak mam pocit, ze je mliecka zase malo a treba ho nejako rozbehnut. Precitala som uz milion vseliakych clankov co robit, chcem sa len spytat, ci niektora z Vas aj dostala kupit tu senovku grecku a benedikt lekrasky, lebo ja ich teda neviem zohnat. Jedine co pijem je caj znaky Weleda, tam je aspon senovka a naposledy co som ho pila tak som mala pocit ze mi pomohol. To je jedna otazka a druha je, ze to ze ma maly malo mliecka som vydedukovala z toho ze sa mi v noci castejsie budi a s placom co nikdy predtym nerobil. Tak dam vzdy prsnik a on papa. Cez den ale nikdy papat nepyta, proste ziadne place alebo hnevy alebo nieco. Ja mu davam sama od seba tak maximalne za dve a pol hodiny co dopapal, niekedy aj skor. Lenze on papa hrozne nepozorne, stale sa odtrha, kuka kade tade a rozprava sa so mnou. Proste pusti prsnik a zacne vykladat 🙂 A takto to urobi aj dvadsat krat kym mam pocit, ze sa hadam ako tak najedol. Moze byt nedostatok mliecka aj z tohto dovodu? Ze nesaje v kuse ale stale nieco riesi? jaj a este som zabudla povedat ze asi od druheho mesaica davam kazde kojenie obe prsia, lebo jedno nestacilo. Akukolvek radu rada prijmem, dakujem moc uz dopredu za odpoved 🙂 Pekny vecer

inka070707
5. jún 2011

@mamcas moj syncek ma pol roka, takze su v podobnom veku.. moj sa tiez v poslednej dobe castejsie budi v noci, ale nemyslim si, ze je to nedostatkom mlieka, mozno ta len potrebuje citit a uistit sa, ze si tam prenho 🙂 cez den aj moj so mnou presne takto komunikuje, je to hrozne mile.. keby bol hladny, urcite by plakal.. ak mas ale taky pocit, ze je mliecka menej, skus kapsule more milk plus, mne dost pomohli, ked som mala problem, je tam vytazok zo senovky aj benedikta, cisto rastlinny produkt, ja mozem len odporcuit 🙂 no a samozrejme prikladat, prikladat, prikladat 🙂 drzim palce, urcite to bude ok 🙂

renata1973
5. jún 2011

Ak by mal niekto záujem o costi a používa na zvýšenie produkcie mlieka tak mám 4 balenia. Zvýšili sa mi a už nekojím. Inak mne veľmi pomohli. Pribalím aj feniklové kvapky na podporu laktácie.

mamcas
5. jún 2011

@inka070707 jeeej to fakt? No ukludnila si ma, ze to nemusi byt mlieckom. Je inak pravda, ze ked si ho dam k sebe do postele a len zamrnci a pohladkam ho tak prestane a nepotrebuje ani papat, ale ked je v postielke tak kym ho nezoberiem a nedam prsnik tak sa neukludni. 🙂 Moze to byt veru aj tym, ze chce byt s nami 🙂 On praveze neplace absolutne ked je hladny, resp. asi mu nedavam sancu aby bol. :P Ale dakujem za tym na tie kapsule, uz som o nich nieco pocula a ked viem, ze naozaj pomahaju tak to je super 🙂 Naozaj moc dakujem 🙂

inka070707
5. jún 2011

@mamcas nie som ziadna laktacna poradkyna, ale z vlastnych skusenosti a z toho, co sa popoisalo tu na konovi sa domnievam, ze mliecka je dost, akurat babatko potrebuje citit maminku 🙂 ved na to nas drobci maju, ze, treba byt nonstop k dispozicii 😀 ja som este na podporu laktacie pila bylinkove caje z bioobchodu a tiez v dmke maju pre kojacie maminky caj ..

mamcas
5. jún 2011

@inka070707 Je to mozne ze chce len maminku citit, len sa bojim, ze sa nauci s nami spavat :P To by som nerada aj ked ho lubim najviac na svete 🙂 Pijem cajiky, aj tie z dmky mam, tie pijem uz od porodu 🙂 verim ze sa zase vsetko upravi tak ako to bolo, ved pri babatkach je kazdy den nieco nove a to je na tom to krasne 🙂))

monika.v
9. jún 2011

ja mam velmi dobre skusenosti so senovkou a benediktom, kym ich uzivam, mliecka je tak akurat..

bibap
9. jún 2011

ja beriem snad vsetko co sa da... Costi, Benedikt a Senovku a nasla som aj vybornu prirodnu cins. medicinu - Naramok 8 peral.. to mi zabralo asi najviac

monika.v
9. jún 2011

@bibap ja som na tom rovnako, este aj ricinus, case pre kojace, vinea, mliecne vyrobky..snad vsetko co existuje..🙂)

bibap
10. jún 2011

@monika.v presne... caje, ricinus, atd.. som brala ako samozrejmost :o)) a este tony mrkvy 🙂))

adelaida33
24. jún 2011

Pridam moju skusenost s laktacnymi krizami. U mna je to presne, ako pise dankaa v uvode. Prvu som zazila pocas 7tt a prave teraz prezivam druhu, ked ma maly 13tt. Prvu sme nejako roztahali 😉 , hoci som bola poriadne vystrasena 😕, nevzdala som to napriek okoliu, ktore konstatovalo, ze je bezne dojcit len 2mes., ze sa to stava vela mamickam... Poplakala som si kazdy den, lebo podporu som nasla len u mojho muza, no ten bol stale v praci, tahal 12-tky. Nastastie, maly sal ostosest a ja som odsavala, pila caje na podporu laktacie (najviac mi pomaha Teekane) a casto prikladala drobceka. Vsetko sa do tyzdna dalo do poriadku. No a pred 4 dnami, som si vsimla opät, ze mam podstatne menej mlieka, maly je na prsniku nervozny a pyta si omnoho castejsie. Teraz, kedze mame za sebou 3 mesiace plneho dojcenia,to uz nevzdam, aj ked opät pocuvam, ze uz by som ho azda mohla dokrmovat nejakym bananom a pod. Tentokrat som sa uz nevystrasila, ale poriadne som znervoznela ☹ . Nastastie muz ma opät podporil a vcera mi zbehol do lekarne po kapsule More milk plus, o ktorych som sa docitala na tychto str. (radila ich annag a mnohe kocky chvalili) len same dobre komentare. Verim, ze zaberu. A tiez sa opät pokusim dobre jest, pit dostatok vody, prikladat drobca... Pevne verim, ze to pomoze a vydrzime aspon 6 mes., hoci najradsej by som ho dojcila aspon cely prvy rok. Drzim palce kazdej, ktora chceme dojcit.

zuzicka1982
24. jún 2011

@adelaida33 ahoj 🙂 Uplne som sa nasla v tom co si napisala. Tiez sme presli 2 krizy v podobnom case.A uspesne.Robila som to co ty. Urcite to zvladnete 🙂 Drzim palce. My sa kojime uz 10 mesiacov.

emia
24. jún 2011

@adelaida33 ahoj, ja len jednu radu ktorú som čítala tuna aje to overená rada: prikladať babätko tak často ako len môžeš aj ked nebude papkať pri cickaní , nechať ho pocickať, lebo vtedy sa tiež vytváraju hormony na produkciu mliečka 😉 a mliečko sa ti vytvorí toľko koľko bude babo potrebovať, nestresovať sa lebo vtedy sa znižuje produkcia mliečka, oddych je tiež potrebný a vyvážena strava maminky. a z vlastnej skusenosti ked som mala malo mliečka urobila som si vtačie mlieko a po 4 hodinách sa mi vytvorilo toľko že až až. ak chceš recept napiiš IP, odpíšem ti. držím palce, ja tiež kojim stále a to mala mala už 5.mesiace a len čiste kojim. 😎

adelaida33
25. jún 2011

@zuzicka1982 Dakujem za povzbudenie. Azda to prekoname, lebo mi je z toho poriadne smutno... 😢 . Mate s drobcekom krasnych 10 mesiacov, je to nadherne, drzte sa tak dalej 😉 .

adelaida33
25. jún 2011

@emia Prikladat sa snazim casto, maly je mazlos, tak to sa da 🙂 , aj so stravou a pitnym rezimom u mna nie je problem, lebo som hlados. Akurat s nervozitou a oddychom je to v takyto cas u mna o cosi horsie, kedze som tou situaciou dost rozladena 😒 ☹. A za recept vdaka uz teraz.

adelaida33
26. jún 2011

Najviac asi zabera fakt prikladanie babätka 🙂 . Aj tu ktosi pisal, ze babätko je najlepsia odsavacka 🙂 . Ja som prikladala maleho kazdu 1,5 az 2 hod. a v noci kazde 3 hod., aby som uplne nezosalela 😀 a trosicku sa aj vyspala. Esteze maly neprotestoval, lebo bojovat este aj s nim o zachranu mliecka pre neho, by bolo dobre sialenstvo. No a vcera, na 6. den poobede, sa mi zacali nalievat prsniky. Prvych 24 hodin je za nami a hoci to vyzera s mojou laktaciou spät na dobrej ceste, predsa len som opatrna a bojim sa este nebyt v strehu 😕 . Uvidime.

aninenka
4. aug 2011

Ahojte pridavam sa k tejto temicke :D aj ja akurat asi prehadzam laktacnou krizou, k tomu vsetkemu kojim cez klobuky, pretoze mam velmi ploche bradavky a je to o dusu spasenu fakt....:( maly ma este aj sopliky no pecka...no treba vydrzat....tiez uzivam homeopatika aj cajik pre kojace mamicky, zaprazene polievky....a v´jem vajicka...aj ked ich neznasam vraj je mliecko potom vyzivnejsie....no bohvie....ako ste si s tou krizou poradili? zacalo sa vam poitom tvorit viac mliecka alebo?

groanka
4. aug 2011

@aninenka www.mamila.sk a skontaktuj sa s laktacnou poradkynou podla Tvojho regionu. to co pises (polievky, caj...) nema na tvorbu mlieka ziadny vyznam a klobuciky ti situaciu znacne komplikuju.

monika.v
4. aug 2011

@aninenka asi najviac sa tu osvedcila senovka spolu s benediktom alebo tabletky more milk plus..ja so senovkou mam dobru skusenost, more milk plus som neskusala..

adelaida33
5. aug 2011

@aninenka Ahoj, tak mne sa osvedčilo časté prikladanie bábänka (každú cca 1,5 hod.), vedomé relaxovanie 😀 (akože predýchavanie a upokojovanie), spánok! (hoci len 20 min. hocikedy počas dna, ked sa dá), dobrá strava a dostatok tekutín. Mne sa k tomu všetkému osvedčili aj rastlinné kapsule More milk plus - objednali mi ich v lekárni, stáli cca 20€, ale mne pekne zabrali, stačilo mi 1 balenie (2tyzdne). Odvtedy prešlo 6 tyzdnov a mliečko mám, plne sa dojčíme 😉 . Držím palce.

anulienkalienka
24. aug 2011

Ahojte mamulienky, prosím o radu. Maličký má 4 mesiace a ja som sa snažila kojiť hneď od pôrodu. Mám vraj ideálne bradavky a prsia sa mi pekne nalievali. Hneď z pôrodnice sme však museli začať prikrmovať, teda museli, bolo nám to doporučené, pretože sa mi tvorilo málo mliečka a aj keď som prikladala skoro každú hodinu, aj v noci, mlieko sa nerozbehlo tak ako by malo. Čo vám budem hovoriť, jednoducho mi teraz malinký už ani prsko nechce cez deň do pusiny zobrať, lebo sa mu lepšie a rýchlejšie pije cez fľašu. Ja však chcem kojiť a tak kojím aspoň v noci, to mu nevadí a pekne pije. cez deň sa snažím odsávať, ale to už nie je tak často a dakedy sa mi zdá, že je toho mliečka menej a menej. Dokonca som už mala aj 1x menzes.. Máte s takýmto dačím skúsenosti a ako ste to riešili? Čím ste si vy podporili tvorbu mliečka? Len prikladaním, či niečim iný m? Myslela som na to More milk plus, ale je to dosť drahé.. je to vážne spoľahlivé? Zatiaľ hodne pijem a snažím sa teda odsávať.. Poteším sa každej rade, ďakujem!!! ☹