Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

dididi30
11. aug 2008

ahojte babule
tak ja som vyskusala spat bez podrdy a poviem vam, ze sa mi tak nenormalne nalialy prsia, ze malemu sa miecko z pusinky vylievalo 😵 tak doporucam, uz ani na den nebudem nosit, len ked pojdem niekam mimo domu 🙂 ale samozrejma treba pit, jest 😉

zuzka99
11. aug 2008

ja som tiež išla spať bez podprdy ale po 4 hodinách som si musela prezliecť pyžamo, celé mokré čo to tak tieklo 🙂

sirinka
11. aug 2008

dididi30 no ja keby som chodila bez podrpdy, tak sa mi hrozne vytahaju.... 😠 pouzivam jemnucku podprdu na kojenie a tie su super. ono zase prsia by nemali byt v napati, takze nejaku podporu potrebuju aby mohli pekne vyrabat mliecko...teda, pokial ich mate take velke ako ja.... 😨

dididi30
11. aug 2008

sirinka no ja ich velke nemam , a myslim, ze pre tie co maju krizu to pomoze, co nemaju , ako asi ty tak si skludom tu podpiru nechaj 😉
zuzka tak teda tiez ti to pomohlo?? ja este aj teraz som bez podpiri, je to super ako sa fajne nalievaju, kaslem na oblecko operiem...ale zas na trickach mam z vnutra nalepene prsne vlozky 😅

anezena
11. aug 2008

baby, ja som od narodenia maleho chodila po dome bez podprdy a prd to pomohlo - ani raz som nemala naliate prsia,ale zato kojim stale a maly hladny nie je. takze ja asi patrim medzi tie, ktorym sa nejako viditelne a citelne nenalievaju prsia. nevadi, hlavna vec ze mam mlieko. ale chcela by som zazit ten pocit ze mam naliate prsia. 😀

mala som to len raz, ked mal maly asi par dni a prespal celu noc a ja som sa zobudila rano a tieklo mi mlieko - vtedy boli faaakt naliate. ale zase maly taha kazdu hodku niekedy, ked spi tak nie, takze sa asi tie prsia nestihnu nejako moooc nalievat.

sirinka
11. aug 2008

dididi30 ja som prvych 8 mesiacov zazila niekolko kriz, poznam to tiez a podprsenka na to fakt vplyv nema...teda pokial nenosis prilis uzku s kosticami, ktora prsia tlaci.
anezena tvoj stav je uplne prirodzeny, naopak naliate prsia mozu sposobovat problemy ako je bolest, upchavanie mliekovodov, zapal prsnika a znizenie tvorby mliecka...bud rada, ze mas idealny stav 😉

anezena
11. aug 2008

sirinka, ja veimze je to idealny stav 😉

len na zac. "skusene" maminy mi hovorili, ze mlieko mas vtedy kied citis naliate prsia, vtedy sa ti tvori, mas ho dost a tak. a bude ti aj vytekat. a mne nic take sa nedialo. tak som bola taka z toho paf. ze ja nemam mlieko? a preco sa mi ennalievaju. ale teraz viem, ze je to blbost. 😀

xstelinka
11. aug 2008

anezena, ja mam to iste, necitim naliate prsia, ale ked maly saje, ma tam vzdy mliecko. Jedine ak spi dlhsie nez 5 hodin, zobudim sa a mam ich ako kamen. Inak nic, kedze papa cez den cca kazdu 1-2 hodiny. Mne napr. obcas tecie mlieko, ale ked si ho zacnem odsavat, je toho max, 10ml. Tak som to prestala robit, ale najcastejsie mi tecie z jedneho, ked z toho druheho kojim.

podprsenka ma len vtedy vplyv na tvorbu mliecka ak prsia privelmi stahuje. Vtedy sa pomaly, ale isto prestava tvorit. Ale zas nie je ani dobre nenosit podprsenku, no to zas zalezi od prsnikov. Ja bez podprdy nemozem chodit. Mam ich velke a tazke.

Maly mi nedavno odmietal prsnik, zo zufalstva som mu zacala davat Nutrilon. Iba v noci mi pekne papal z prsnika. Aj som si odsavala, ale bolo toho na mna vela. Boli sme v poradni a lekarka mi povedala, ze to s nami maly len nacvicuje, ked vie pekne papat v noci, musi aj cez den. Len to musim vydrzat. Tak sme mu spravili skrt cez rozpocet. Plakal 4 hodiny, chvilu som ho cicikala ja, chvilu priatel, prsnik stale odmietal, chvilami si cucol vody. No nakoniec bol uz tak vyhladovany, ze mu aj prsnik bol dobry. Za dva dni sme sa vratili k plnemu kojeniu. Obcas sice vymysla, ale je to uz v pohode a aj ja som psychicky na tom lepsie. Dufam, ze to nam to vydrzi. Ale bez podpori priatela by som to nezvladla.

anezena
11. aug 2008

xstelinka,
mne poradili, ze ked nieviem, kolkko mam mlieka - urob si test a odsaj si- aj som tu skusila. ale ako úpises ty - islo mi max. 10 - aj teraz. viac neodsajem, neviem, ci mam vynalozit vacsiu silu alebo co. a to som skusila aj odsavacku. ale uz kaslem na to. hlavna vec, ze kojim, maly nie je hladny a papa.

ale su tie deturence vymyselnici, ze? a to maju iba par mesiacov. co nas potom caka, ked budu bezkat a rozpravat 😀

xstelinka
11. aug 2008

anezena, presne a este ked priberaju, ved maly mi priberie 1kg za mesiac. Takze mliecka musim mat dost.

dididi30
11. aug 2008

sirinka.... podprda je ok a potom sa stal zazrak, ze sa mi tak naliali 😀 😵
ale pocula som o tom a skusene mamicky mi to potrvdia, takze tak 😉
a co sa tyka odsavania, nikdy neodsajes tolko co odsaje dieta, priroda je taka , ze to zariadila tak, ze dieta si viac odsaje ako odsavacka, ved to same vidide ako vam pekne priberaju a vy si odsajete biednych 60ml 😉
ano cukru a soli sa treba vyhybat 😉

martina46
11. aug 2008

anezena,
kde ti taku blbost poradili, ze test, kolko odsajes, tolko mas?? 🙄
kurnik, ved to je akurat na psychiku, dieta si vytiahne to, co ziadna odsavacka!

horallka
11. aug 2008

Ja som si zo začiatku odsala po kojení takých 60 ešte v prvom mesiaci života malého ale potom to už bolo čoraz menej. Teraz ho stále kojím a po ňom odsajem ledva 20 z obidvoch prsníkov. A čo sa len natrápim. Preto už neodsávam, malý si podľa mńa vytiahne, koľko potrebuje.

sirinka
11. aug 2008

dididi30 no ako myslis, hlavne je, ze mas pre male dost mlieka.

anezena
11. aug 2008

martinka, no vidis aki ludia su 😵 vselijake haluze ti nakecaju. ale som sa natrapila - ze panenku, ja nemam mliecko sa tak, no hruuuza. vykaslala som sa na to, auz sa tym nezatazujem. 🙂

lenusiatko
11. aug 2008

Inak je pravda, ze babo si odsaje tolko, co ziadna odsavacka sveta.
Mne sa raz mala v zurivosti hladu v noci pricicla na kozu vedla bradavky a to vam poviem bola ina bolest.
Doteraz tam mam bolavy flak, vyskusajte dat babu prst a budete citit ten obrovsky saci reflex a podtlak.
Inak nepocujete niekedy pri kojeni, ako vam mlieko tecie? Je to presne taky zvuk, ako ked pije babo z flasky, take to nacicavanie.

lucia31
11. aug 2008

lenusiatko, s tym sacim reflexom mas pravdu..ja som malu raz dokrmovala mojim mlieckom tak, ze som jej prilozila na podnebie palec s pripevnenou hadickou, z ktorej ked sala, tieklo mliecko..a myslela som si, ze mi odpadne, vytiahla som ho uplne biely, co som ho mala vycicany, odkrveny 🙂
ja niekedy citim, ako mi mliecko steka z mliekovodu, je to take prijemne tahanie..ale ako mi tecie viem len tak, ze pocujem ako mala prehlta a ako jej niekedy velky glg spadne do bruska a tam jej to poriadne zaskvrka 🙂

xstelinka
12. aug 2008

lenusiatko,
pocut to, a niekedy ked mu bradavka vypadne z pusi, ostrieka ho mliecko, taky prud sa spusti ked pekne taha. 😀
Je to zaujimave, ze maju deti taky tah. A uz som mala nejeden cucflek vedla bradavky.

xstelinka
12. aug 2008

Aky velky vplyv ma strava na tvorbu mliecka? Mam problem so zlatou zilou, cipky ktore pouzivam velmi nepomahaju a tie co by mi chcela dat Dr. radsej brat nechcem, lebo lekari maju velmi dobre zvazit ci ich dat tehotnej ci dojcaciej mamicke.
Nasla som vzor jedalnicka a chcela by som tuto dietu (http://www.zdrava-vyziva.net/hemeroidy-jidelnic...) vyskusat, len sa bojim, ci sa mi nezacne tvorit menej mliecka alebo nebude tak vyzivne...a pod.
Co myslite?

andrii
12. aug 2008

annna, ahoj. Prosím poraď. Dnes som bola s malým na poradni. Za 4 týždne mi pribral iba 300 g. Má 11 týždňov. Nie je to málo? Stále kaká tak na striedačku,raz žlté, raz zelené,raz žltozelené. Ale nerobila som si z toho nič, lebo je dobrý, celkom pokojný, pekne spí cez deň aj v noci. Toto som pri prvých dvoch nepoznala oni mi priberali skoro kilo za 4 týždne. Doktorka síce povedala,že asi bude z tých,čo veľa nepriberajú (veď aj ja mám iba 48 kg - som taká útla).Ešte povedala,že je dosť živý a veľa sa hýbe, že aj preto nepribral. No pre istotu, je to v poriadku?

martina46
12. aug 2008

andrii,
je super, ze mas doktorku, ktora ti povedala to co povedala. ak to ona vidi ako ok, ani ja by som neriesila.
s hovienkom. my sme mali zo zaciatku tiez tak. raz pekne zlte, inokedy aj zelene, ale vacsinou bolo zlte. casom sa to upravilo a uz bolo iba zlte 😵

sirinka
12. aug 2008

andrii pri vylucnom kojeni je to ok...sama vidis, ze malemu nic nechyba, pribera a to je podstatne...drzime palce

annag
12. aug 2008

Joj, andrii, zlatá pani doktorka, horallka, takú treba aj Tebe !!!

Nechudne, priberá, neriešime, dobehne. Je leto, má na to právo, pije často od smädu tak čo. Ani nám nechutí sa napchávať.

horallka
13. aug 2008

annag, veď hej, ale keď ma dr. už straší nemocnicou? Pričom sama pripustila, že za tento týždň pekne pribral- 110, predtým len 30 ako som ti už písala, ale vraj je to stále málo. Má dva mesiace a dva týždne a váži 4440 dkg. Podľa nej je to stále málo. A väčšina detí v jeho veku váži tak o kilo viac. Tak prečo práve môj? Čo robím alebo som robila zle? Fakt to nemôže byť v mlieku že je nejako málo výživné?Alebo mám zmeniť doktorku?

annag
13. aug 2008

horallka, a andrii máte úplne rovnaké detičky , odstránila si dve podstatné chyby, ktoré to zapríčinili - kojíš často, čo si predtým nerobila a malý bol nesprávne prisatý, keď sa veľmi vrtel, a hneď sa to prejavilo na váhovom prírastku. Andrii nerobí žiadne chyby, a bábo jej pribralo trošku menej, veď ak budete takto priberať tak budete mať ukážkový mesačný prírastok. Tvoje mliečko je v poriadku, len si ho dávala malému menej, lebo veľa spal. To, že doteraz pribral len na 4440 g bolo spôsobené len tým, teraz začal priberať a na žiadne prikrmovanie nie je dôvod, si ukážkový prípad, ako sa dá po odstránení chýb úspešne dojčiť. Toto Tvoja lekárka vôbec nepostrehla. Pozri na ten rozdielny prístup Tvojej lekárky a lekárky Andrii. Nemusíš ju hneď meniť, len jej ako rovnocenná vysvetli, že na dojčení Ti veľmi záleží, že si opravila nedostatky a nevidíš logický argument na dokrmovanie.

horallka
13. aug 2008

no skúsim annag
to z tej beby asi ťažko pribral, keď som mu ju dala len dvakrát aj to len na dokŕmenie. Doktorka mi dokonca kázala každé druhé krénie podávať bebu. No to by som si dala, za ten čas by som tak akurát stratila ešte to mlieko, čo mám. Dnes ideme na to vyšetrenie srdca, tak som zvedavá, či to má s kojením nejaký súvis, ale sa mi to vôbec nezdá. A ty svojho synčeka ešte stále dojčíš?

andrii
13. aug 2008

horallka, mňa sa lekárka opýtala,či mu neskúsim dať UM,ale iba opýtala. Povedala som,že chcem dojčiť,že by som ešte nechcela dávať UM, že je teraz teplo a mám pocit,že pije iba od smädu, ako annag povedala, ani dospelému v takom teple nechutí jesť a skôr veľa pije.
Mne tiež ukázali dievčatko,ktoré prišlo na poradňu a tiež malo o 1 kg viac, ale narodila sa o kilo ťažšia, bola na UM a keď tak ležala vedľa Matúša, tak poriadne ani hlávkou nepohla, iba ležala a pozerala. Zlatá bola. No môj Matúš ten so sebou celý čas "narába". Neustále je v pohybe, stále vrtí nočkami,kýve ručičkami, skoro sa mi otočil na bruško. To si mala vidieť ten rozdiel. Jasné,že nepriberie,keď má taký pohyb.
Ale je to podľa mňa o tom, aký sú rodičia.Akú majú stavbu tela. Nemôžem predsa očakávať,že keď ja mám 48 kg, tak budem mať doma 100 kg chlapa!

Annag,ďakujem. Iba som sa chcela uistiť. Rozhodne neprestávame dojčiť, skúšame aj iné polohy,v ktorých by vydržal trošku dlhšie piť, lebo pil iba 7-8 min. A asi aj preto kakal zelené. Teraz to skúšame poležiačky, myslím,že pije lepšie a dlhšie. Tak uvidíme o dva týždne. Ideme na očkovanie,tak sa aj povážime. Ešte raz ďakujem za podporu.

horallka
13. aug 2008

Andrii, veď aj môj je skoro stále v pohybe, keď nespí. A vrtí sa, tiež sa mi už skoro prevracia, z bruška sa už prevráti na chrbátik, opačne ešte zatiaľ nie. Ja mám teraz síce 71 kg- ešte mi ostalo 15 kg nadváhy, ale vážievala som tak 56-58 pri 158 cm, môj muž je tiež drobnejšieho vzrastu, tak tiež neočakávam, že budem mať valibuka. Len to ma mätie, že sa narodil tri a pol kilový, čo nebolo najmenej. Ja by som veľmi nerada dokrmovala, ale moja dr. mi nedala na výber. Ona mi to doslova nariadila- tak čo mám robiť? A zas neuposlúcnuť autoritu?Naši synovia sú rovnako starí - všimla si si?

andrii
13. aug 2008

horallka, všimla som si ešte minule,že sú rovnako "starí" 🙂 . Len mne to vychádza,tak,že môj mal v nedeľu už 11 týždňov. Matúš, keď sa narodil mal 3150g,48 cm. Včera mal 4700 g. Takže žiaden valibuk. Keď ho porovnávam s mojimi dievčatami,tak tie mi priberali viac, ale povedala som,že nebudem porovnávať,ani s prvými dvoma deťmi,ani s cudzími.Je to predsa jedinečná osobnosť,každý sme iní,nie?
Tiež som bola trošku včera prekvapená,že pribral iba toľko,ale hovorím, je pokojný, pekne spí, stále sa smeje,tak hladný nebude. Doktorka síce povedala,že sú deti,ktoré málo jedia a pekne spia,ale to z toho,že sú skôr vyhladované, tak sú malátne a slabučké. Lenže ten môj určite nie je malátny a slabučký. Je to fakt také šidlo.

bashka
13. aug 2008

Babule, vcera som stretla 2 kamosky...naraz. Jednu, ktorej malá este nema 3 mesiace a druhej malá mala pol roka...rovnaka velkost a vaha...jedna kojena, druha UM...no hrozneee....myslim ta trojmesacna...obrovskaaaa... naco to? Ovela prirodzenejsie vyzeralo to druhe dievcatko.

Inac k tomu ako sme na tom my...po 2 tyzdnoch neustaleho skusania sme na tom tak, ze Barborka mi ani za ten svet cez den na cecok nepojde...ani keby bola ako hladna...radsej by vrieskala...takze odsavam a odsavam...a berie mi to sice plno casu, ale co narobim...vecer, v noci a aj rano nemame problem...pekne papa...budem este skusat, ale neviem ci sa podari.

No a este otazka pre kamosku. Ona aj koji aj dava UM na polovicu...kazde druhe je UM. Takze ako to je s prvymi prikrmami? Lebo keby bola len na MM tak az po 6 mes. a ked na UM tak po 4. mes...takze ako to je v takomto pripade? By ma zaujimalo...