Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

mucha
14. júl 2008

pivko mnam, to ja rada, ale teraz ked mam chut, tak si dam nealkoholicke.. alebo si robievam rezane z cierneho alko +svetle nealko.. uplna parada a mlieka je potom hned viac 😅

dididi30
14. júl 2008

ja by som chcela kojit aspon do 6 mesiaca to budem straaaasne rada, ze som bola pre svoje dieta uzitocna , pri malej sa mi to nepodarilo ☹

mucha
14. júl 2008

aj ja chcem vydrzat aspon tolko... neboj, podari sa nam, len musime pozitivne mysliet 😀 teda to hovoria vsetky uspesne kojace mamicky... 😉

dididi30
14. júl 2008

no ja som povedala muzovi, ze ak zajtra po poradni maly moc nepribral tak budem dokrmovat a on ze neopovaz 😀 ....tak ze ma v tom podboruje a riadne, upratuje mi a aj jedlo donesie , ked kojim, zlaty je 😵 trosku ma trapia sem tam zelenkave stolice ale ono to mame najma po noci, kedy tak moc vela nepije ako keby len od smedu ale som pocula,ze ani to predne mliecko nieje slabe a tak som rada....len sa musim snazit pridat viac vitaminov a preto stale snorim co je dobre a nenafukuje 🙂 tak som si teraz dala rybicku v olivovom oleji , z ovocia sa moze akurat tak jabko ci banan a ostante moc nie, az ked bude vacsi..a skusim aj melon ked budeme na slovensku 😝 mysis, ze by to malo vadit? 😨

mucha
14. júl 2008

nebude mu to vadit, ja som tiez pomalicky pridavala vselijake ovocie. maximalne sa z toho moze vyhodit, ale nam sa nic take nestalo a to som si dala napr. aj zakazane jahody, aj cokoladu, aj pomarancovy dzus a dokonca aj pistacie... 😲
a mangel je bohovsky, aj moj sa tak o mna staral zo zaciatku... tiez som sa trapila, lebo sa mi stale zdalo, ze mam malo mlieka a tiez maval aj zelenkave stolice, ale pribral mi vzdy dobre, takze som nic neriesila... ked mal dva mesiace, tak sa mi uz mlieko perfektne ustalilo, az teraz mame trosku problemy, ale bude to asi tym, ze uz zase viac potrebuje, tak sa musia moje mliekarne prisposobit... 😀
neboj, zvladnes, si strasne zlata, ze sa tak snazis, aby mal maly to najlepsie.. 😉

lengyelka
14. júl 2008

ja som mala melon asi pred dvoma tyzdnami a maly mal hnacky............ ale inak v pohodicke..........
..........spravila som si dnes tu zaprazenu polievku, tak uvidime, pijem stale, pivko som si dala aj ja ale len nealkoholicke........... s tym fajcenim a pitim tiez nesuhlasim, vsetko ide cez mlieko do dietatka, to mu uz rovno moze dat matka do flasky poldeci 😠 a potiahnut s cigarety.............
..............ja som fajcila dost vela predtym ale som prestala ked sme planovali petka a uz sa ani nechystam zacat, si predstavte od kedy nefajcim nemam migreny, a som mala predtym brutalne 😖
.........prajem vsetkym mamickam vela mliecka a dobru noc 😵

andrii
15. júl 2008

čokoládu jem aj ja od začiatku. S tými jahodami by som bola véééľmi opatrná. Je to veľmi silný alergén. Môžu sa aj čerešne,tie nevadia. A od melonu, ako písala lengyelka môžu byť hnačky.

Ja som s tým,čo jem veľmi opatrná. Pretože od niektorý jedál bolí bábätko bruško, nespia a mamky si potom myslia,že to plačú bábätká preto,lebo oni nemajú dosť mlieka a začnú prikrmovať. Veď takto nebudeme musieť dávať pozor na to čo jeme nejak dlho,dá sa to vydržať.

Ja si dávam dosť pozor a všetky tri deti boli veľmi dobré a pokojné,preto ani neboli naučené zaspávať pri prsníku,alebo na rukách a ani jedno som neprikrmovala. Budem sa snažiť,aby to tak bolo aj teraz s Matúšom.

mucha
15. júl 2008

ja som tiez opatrna, jahody som si dala raz, aj to iba zopar a nic sa mu nestalo.. vzdy, ked si davam nieco taketo haklivejsie, tak to s nicim inym nekombinujem a dam si len trosku, aby som videla reakciu. mojmu malemu vadi len mlieko a mliecne vyrobky, cize to som vysadila a je uplne zlaty a spokojny. do 2 mesiacov sice maval bolesti bruska a koliky, ale po vysadeni mlieka je ok. a tiez mi zaspava normalne v postielke, nemusim ho nadhadzovat na rukach, ani mat prilepeneho na prsniku.. take moje zlaticko 🙂

dididi30
15. júl 2008

mucha a to mozu vadit miecne vyrobky a mlieko??tak to som nevedla, sice moja do teraz nelubi miecko, mozno to maju dedicne..a ja mieko este aj do melty davam, inak ma z mieka nehorazne boli zaludok a mozno kde mna tak aj jeho,chuda moje ☹ ale zas neviem co budem pit ked vysadim mlieko 😕 a vyrobky 😨
andrii ja sa tiez snazim aby maly bol spokojny ale s nim je tazko, ani tak ani tak mu nieje dobre, sa cudujem ,ze som taka trpezliva pri nom, pri malej som plakala s malickou ☹

andrii
15. júl 2008

dididi30, ale to je pekné a dobré, že si trpezlivá. To ti môžem potvrdiť aj ja. Pri prvých dvoch to bolo iné a teraz tiež. Myslím,že tiež mám viac trpezlivosti a v niektorých veciach nestresujem tak ako kedysi. 😀 Žeby to bolo vekom? Ja si to teraz aj viac užívam. To je najhlavnejšie, aby mamka bola v pohode, potom sú aj deti.

dididi30
15. júl 2008

andri diky....no ale on je taka nervova povaha ako ja 😀 , za vseto sa nervaci a este je dost malinky a to traviace ustrojenstvo nieje take dokonale a ked nejde prdik von tak koniec ☹ do teraz som neskusala ani kvapky na koliku ani fenikel, ale uz od dnes zacnem aspon s feniklom...
no a vazne je to vekom a mozno aj tym, ze viem,ze je to moje posledne babo 😎 tak si to uzivam aj napriek tomu ,ze je mrzutejsi ako mala.... 🙂 veru pohoda je dvolezita s malou som byvala u svokry a tak to aj dopadlo s kojenemi 😠 😔 teraz sme sami a kojim jedna radost 😎

dididi30
15. júl 2008

andri inak pekne a vam podarilo do tretice a ste uricite radi.....aj my sme nenormalne ,ze nam to tak pekne vyslo 😵 ze je to take ine? umyvat pindurika a nie pipinku?inak nemas taky zvyk,ze malemu povies mala?? ja strasne 😅

miriamka
15. júl 2008

Baby,a pit to CARO od nestle mozem?tam nie je kofein?

dididi30
15. júl 2008

mirka nieje 😉

mucha
15. júl 2008

dididi, to ti este nikto nepovedal, ze moze vadit mlieko? existuje dokonca alergia na mliecnu bielkovinu a este aj neznasanlivost na laktozu. moj maly ma asi len neznasanlivost, ved ja mam tiez problem s mliekom, ked si ho dam, frcim hned na wecko a je to vonku. ale ma to nejak zvlast neboli a nemavam krce. To ale samko maval, len tak sa chuda krutil. som len tak zo srandy vysadila mliecne vyrobky a zistila som, ze je ok. No a take, ze tvrde syry, syrokrem, zmrzlina a ine potraviny, kde je mlieko spracovane, to mozem, ale nie surove mlieko a jogurty, ani smotanu...

miriamka
15. júl 2008

No hadam nas maly nie je alergicky na mlieko,lebo ja tych mliecnych vyrobkov zjem za den viac nez dost 😅

dididi30
15. júl 2008

mucha a ani teple mieko nie?? inak ja studene nejem a jogurty no ved aj to je spracovane nie? aj smotana...no co ja viem uz som z toho vol 😀 no vyskusam dnes byt bez miecnych vyrobkov......ale aj tak sa cudujem bo v noci je ok a pekne bez placu haja....

mucha
15. júl 2008

aj moj v noci bez placu hajal, ale cez den bol nervozny a casto sa krutil.. ja som mu dokonca chcela pomoct tym, ze som si dala acidko, no a to ste mali vidiet na druhy den... uplne skrekoty... ale toto nemusi byt aj vas pripad, no na nas to funguje, ziadne mliecne vyrobky a sme ok... pred tyzdnom som isla vyskusat, ze ci sa mu to tam v tych crievkach nahodou neupravilo a som si dala jogurt... no nebolo to sice take strasne, ako ked bol mensi, ale aj tak bol nervozny... ja si myslim, ze jemu vadia tie mliecne zive kultury, ci ako sa to vola a oni su aj v jogurtoch a smotane... 😒

miriamka
15. júl 2008

Mucha...ale najma ze si zistila z coho bol maly nervozny.
Ja musim povedat,ze my nocny plac nepozname,maly zacne mrncat,nakojim ho a spi dalej.On ani oci neotvara 🙂

dididi30
15. júl 2008

no baby , som hotova 😝 maly ma do teraz vyciciaval, spal tak formou 10 mintutoviek ☹ a od 7 rana je hore, no nenormalne, ale asi je to po dlhej noci, ktrou mi pekne prespi...uz som bola zufala, ze mu nahodim nejake kvapky nakoliku, ale som z nich jelen, ako sa davkuju a tak 😒 uz spi a ja sa idem konecne umyt!!!dufam,ze mu to vydrzi aspon pol hodky, kym sa nachystam vonku, smarim ho do kocika a tam aspon pospi dhlsie 😒 no musim mu tvaricku s niecim prikryt bo on tak zaspava cez den, je to noralne? 😨

mucha
15. júl 2008

je to normalne dididi, niektore deticky to potrebuju. moj drobec si drzi plienku, sa do nej vselijak zamota, kym zaspi..
a to s tymi 10 minutovkami, to tiez niekedy tak spaval... teraz su to 45 minutovky.. 😒

andrii
15. júl 2008

dididi30, aj mne tak zaspávali dievčatá a aj teraz Matúš - s plienkou na tváričke. Ja som ho na to vlastne úmyselne učila.

máš pravdu s tým chlapčekom. Už sme ho neplánovali. manžel povedal,že aj keby na 120% vedel,že to bude chlapček,tak tretie už nie 😀 . No prihodilo sa 🙂 . A som rada. Ja som od malička hovorila,že chcem tri deti. A s tým chlapčekom po dvoch dievčatkách. To máš pravdu - je to iné, umývať,preťahovať. A veru často som mu hlavne zo začiatku hovorila v ženskom rode. No, po desiatich rokoch s dvoma dievčatami sa niet čo čudovať. Ale teraz už menej. Dávam si pozor,veď je to predsa chlap! Tebe sa to stávalo?

miriamka
15. júl 2008

No ani moj maly teraz uz cez den vela nespi,ale aspon ze v noci pekne haja.

annag
15. júl 2008

Dididi, Ty si veľmi zlatá a snaživá mamina, to je veľmi fajn. Nemáš sa čoho vôbec obávať, malý Ti krásne priberá. Bábätká však nie sú stroje, raz priberajú viac, raz menej, raz chcú papať častejšie, raz menej často, hlavne tie dojčené potrebujú získať pocit, že majú prsíčko kedykoľvek k dispozícii a nemusia čakať na žiadnu hodinu. Pri deťoch na UM je logické, že budú v rovnakých dávkach piť v pravidelných intrervaloch, no u dojčeného bábätka to nikdy nevieme, preto má dostať prsíčko vždy na požiadanie. A ono chce dakedy len od smädu alebo len pre ten pocit byť na prsíčku.

Dojčeniu a strave mamičiek sa často pripisuje nervozita a nepokoj bábätiek, ale tá môže mať aj iné príčiny (a väčšinou i má, veľa mamičiek vzdá dojčenie v očakávaní, že bábätko bude kľudnejšie a ten zázrak sa vôbec nestane, alebo sa stane preto, že bábo je už staršie, prekonalo 3 mesiace vzájomného sa spoznávania s okolím, mamička sa ukľudnila a stalo by sa tak i v prípade, keby dojčenie neukončili).

Veľkou príčinou nepokoja u dojčených detí bývajú práve ich mamičky - ich nervozita, neistota a vnútorný nepokoj, či bábo dosť pije, priberá, kaká, či nezjedla nejakú nevhodnú potravinu ... z ktorej ho bolí bruško, čo mamičky detí na UM nemusia prežívať. Tvoje bábo ako hovoríš krásne priberá, tak si dojčenie užívaj. Na to, že Tvojmu malému k dokonalému šťastiu asi chýba len Tvoja pohoda a istota, poukazuje napríklad jeho pohoda v kočíku. Tam sa môže ukľudniť, už vie, že si niekde v jeho blízkosti a kľudná, lebo sama vieš, že v koči prespí dlhší čas, takisto, pozitívne si naladená v noci, lebo ju dobre prespí, a ono to všetko dobre cíti. Cez deň sa príliš zamýšľaš nad vecami, ktoré sú prirodzené, si nervóznejšia a ono tým pádom tiež. Jednoducho, mi maminy si svoje deti vieme niekedy dokonale vynerváčiť. V takej chvíli treba dať bábo do kočíka a ísť s ním von na prechádzku - osoží mamičke i bábätku, a ani jeho plač až tak nepočuť ako dnu.

Všetky tie rady, ktoré podporujú tvorbu mliečka sú založené predovšetkým na placebo efekte - teda uveríme tomu, čo nám druhý zaručene odporúča. A ja takisto odporúčam mamičkám na zvýšenie laktácie všetko, na čo sa ma spýtajú. Lebo už len to, že o tom začnú uvažovať, je prvý krok k úspešnej tvorbe mliečka.

Nevhodné potraviny, ktoré môžu potenciálne zaťažovať bábätko je treba skúšať vysadiť tak na dva tri dni, presne ako píše mucha, niekedy ani nevieme, čo bábu nevyhovuje, je tu na fóre o tom diskusia. I keď aj v tomto prípade môže trošku účinkovať efekt, že mamička vysadí potravinu, ktorú jej druhá mamička odporučí, ona sa vnútorne upokojí, následne je aj bábo kľudnejšie a je po probléme.

Zelená stolica neznamená hladová stolica. Môže byť znakom toho, že v tom čase pije bábo viac predného mliečka, čiže asi pije častejšie a kratšie. Ak priberá, nič sa nedeje. Ak Ťa to príliš trápi, musíš ho prinútiť piť z prsníka dlhšie, tak, aby si stihol vypiť i viac mliečka zadného. Stolica tmavne a zelenie aj vtedy, keď sa dostane do styku so vzduchom, čiže napr. keď sa bábo prebalí neskôr ako sa pokaká. Niektoré dojčené deti kakajú aj 10 krát denne, do každej plienky, niektoré raz za 10 dní. Oboje je v poriadku. Takisto hustota ich stolice môže byť rôzna, väčšinou býva veľmi riedka, ako roztečená horčica a dieťatko ju nekaká, ale doslova strieka. Môžu v nej byť aj také biele hrudky ako tvaroh, aj trochu hlienu. Až zelená hlienovitá stolica s prímesou napr. krvi alebo žlče môže znamenať problém, ktorý by mal však posúdiť lekár, lebo to nemusí byť z hladu, ale napr. z tráviacich príčin (napr. pri ťažkom refluxe).

Laktačná kríza vo všeobecnosti nie je taký problém, ako sa v prvej chvíli zdá. Problém je skôr v tom, že mamičky nevedia ako jej v prvom rade predchádzať a v praxi aplikovať spôsoby, ako ju, ak vznikne, prekonať. Je super, že toto fórum existuje, lebo práve ten pocit, že na "problém" nie je mamička sama je dôležitým faktorom k úspešnému dojčeniu.

dididi30
15. júl 2008

ahoj anag 😉 dakujem pekne, si ma upokojila....a musim sa pochvalit maly pribral 500g za 2 tyzdne 😵 som taka rada a happy a ten plac mu odpustam, ved je moj syncek 😵 a paradne prospievame, malicky je peknej farby a to mi podotkne kazdy 😎 a je taky silny, od 2 tyzdnoch ma hlavicku hore....len sa mu musim viac venovat 🙂
este raz dakujem, dobre sa citas 😉 a aj to pomoze 😉
a ty to mas tak prestudovane ,a lebo skusenosti alebo si lekarka?? 😉

andrii
15. júl 2008

dididi30, malý ti krásne, podľa mňa je to super za dva týždne 500 g. Aj mne tak malý priberá,tak sa netráp,či máš málo mlieka. A ako si to myslela,že je peknej farby? Je taký tmavší? Lebo môj Matúš má takú tmavšiu pokožku po svokrovi a každý sa ma pýta,kedy som ho opaľovala. Vyzerá,akoby prišiel od mora.

anag, super príspevok, úplne s tebou súhlasím. Kojenie je vo veľkej miere o psychike mamičky a o tom,že si musí veriť a musí byť v pohode. A ja som to už niekde písala,že by nemala zbytočne stresovať. Mne moja mama pri každom dieťati vravela, vykašli sa na všetko, na všetku robotu, porobí sa neskôr, ty buď v kľude,aby si mala dosť mlieka.

dididi30
15. júl 2008

andrii...hej aj ja si myslim,ze super pribera 🙂 ...no co ja viem , skor je drobec taky cerveno hnedy a ked sa zlosti tak je ako paradajka 😀 volame ho paradicka 😀 proste taku zdravu pokozku ma a nemame nijake kozne problemi, pri malej som si uzila, ach jaj...no ale mozno ma to caka, ked prideme na slovensko a tie horucavy.....
inak baby dala som si ten feniklovy caj a pria sa mi nehorazne naliali,zeby to fakt pomohlo?? inak tu v anglicku radia aj vela jest, sak aj dost toho pojem, este raz tolko co som jedla, ja som taka hladna po kojeni...snazim sa tak vyvazene, ale sem tam si dam aj ake co nemam, teda nezdrave, ale zatim to znasame dobre

mucha
15. júl 2008

dididiiiii, ved to je super, ty si ale trdlo, ze sa ti zdalo, ze malo papa, sak papa ako valibuk 😀 - presne tak isto ako moj, on tiez kilo za mesiac 😲
a kozne problemy nemame ani my vobec ziadne klop klop, ani sme nikdy nemali. ved mas dobre vyzivne mliecko, tak preco by mali nejake byt...
annag, ty si to napisala uplne krasne, dokazes cloveka strasne povzbudit a dodat sily, take osobky su tu velmi potrebne, tak dakujeme 😉
moje prsia su tiez uz zase plne, ze by nasytili dvoch hladosov a maly je uz dva dni ako anjelik, parada 😀

dididi30
15. júl 2008

mucha ahoj
tak my sa tu trapime s taktaciou a vidim,ze vobec nieje treba 😀 veru to materske mliecko je zazrak....
idem si urobit feniklovy cajik...a kolko krat sa moze za den vypit?? ani neviem 😕
mucha inak kde si v zahranici?? ak si v anglicku ale aj inde mozes zavitat medzi volny pokec v anglicku su tam super baby 😉
andri a este k tym detom...veru mne sa to stava stale ,ze malemu poviem mala 😀 a je to bozske to prebalovanie a kuk pindurik tam 😅 joj ho lubkam strasne a vychutnavam si ho, mala je uz taka ina taka starsia ale je zlata pomaha mi a snazi sa , moja zlatunka🙂 moj muz zas pri pokuse o druhe dieta od zaciatku hovoril ,ze to bude chlapcek a ja ze neverim a ked sme isli na sono tak prve co sme videli tak tam boli na celu obrazovku velikanske vajicka a pipik 😀 ....inak muz bol pri porode syna a je z toho do teraz paf, sme pre neho ako take hviezdy, sa aj ak trochu zmenil, berie to materstvo inak.....

annag
15. júl 2008

Dievčatá, teda krásne priberáte, a to sme na diskusii o laktačnej kríze 🙂 , dúfajme, že to povzbudí ostatné mamičky.

Dididi, som obyčajná mama, ale veľmi zvedavá. Keď som čakala malú, je to vlastne už 6 rokov, všetko som si naštudovala, zohnala vynikajúcu Učebnicu pre dojčiace mamičky, prečítala celý internet, vtedy najmä české stránky, časopisy Dieťa a mám aj dosť veľa mladých kamarátov - lekárov. Mala som obrovskú chuť dojčiť a myslela som si, že všetko mám zvládnuté. Potom prišiel pôrod, a strmý pád do reality - mala som veľmi prudký nástup laktácie, v pôrodnici to bol horor. Malá bola veľký hladoš, mala aj mierny reflux, mlieka som mala veľa, ale robila som tradičné chyby, a tak prišli aj opakované zápaly prsníka, samozrejme zákaz dojčiť od gynekológa i známej detskej lekárky, ragády i bolestivý ekzém na bradavke atď. Ale nedala som sa, "dobré rady" lekárov som nepočúvla, prekonala som všetky krízy i nečakanú smrť môjho milovaného ocka a nakoniec som bola šťastná dojčiaca mamička, s obrovskou zásobou mliečka hoci aj pre trojčatá. V okolí som mala veľa kamarátok, ktoré tiež v tom čase rodili, mojej švagrinej mal malý popôrodnú traumu, musel cvičiť vojtovku, bol spavý, ďalšia mala predčasniatko, skrátka, čo mamička, to problém. My sme sa tak navzájom povzbudzovali a hľadali riešenia, že sme prakticky všetky dokázali dojčiť viac než rok (ja osobne 26 mesiacov). A tak sa zo mňa skúsenosťami a naštudovaním problematiky stala dobrovoľná neoficiálna laktačná poradkyňa 😀, hocikedy sa na mňa v okolí obracajú mamičky s problémami pri dojčení. Pri druhom bábätku som už bola taká skúsená, že som mala krásne dojčenie od začiatku, problémom som úspešne predchádzala a dojčila by som malého možno aj dodnes, keby mal väčší záujem a nebola by som znovu tehotná ( nepotrebovala som k tomu ani Meltu a zapražené polievky 😉,iba som sebe a malému verila.