Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

anezena
31. júl 2008

annag, dakujem velmi pekne za odpoved. lebo ako tak citam. kopec mamiciek 4 mes. babatiek maju uz rezim, ich deticky vedia ze doobeda presne na hodinu kedy maju ist spat. ja ho davam skor medzi 9, 00 - 10, 00 , ale napr. dmnes vstal pred siestou rano a v noci bol vyse hodiny hore, tak som ho dala buvat uz okolo osmej, sam si to vypytal, i ked spal iba 40 min, ale myslim, ze mu to pomohlo. Potom buval od 10, - 12 a odvbtedy bol hore az do pol deviatej. citas dobre, v kuse hore vyse osem hodin. osem hodin placu, revu - chudacik anic nepomahalo. som zvedava aka bude tato noc.

annag
31. júl 2008

chudáčik maličký, máte to ťažké, držím palce, aby ste to obdobie čím skôr prekonali, môj mal tiež také hlúpe obdobie, ale ako na to rýchlo zabudneš, vtedy som si hovorila, že tretie už nie, to nezvládnem, a vidíš, zabudla som, tretie je na ceste 😉 , ja stále hovorím, že najlepšie je dieťatku v brušku - nosíš ho celý deň pri sebe., neplače, nepýta jesť a je mu fajn 😀

sirinka
31. júl 2008

anezena...klare ked idu zuby mame obcas take dni...rano vstane o siestej, doobedu zdriemne 20 min, poobede 15 min...ja vecer odpadnem a dufam, ze aspon v noci bude lepsie...nuz, dali sme sa na boj, musime vydrzat 😵

anezena
1. aug 2008

ahojte baby, vdaka za povzbudenie.
dnes rano uz je dobre. vstal sice o pol sieste, ale zaspali sme spolu o siedmej a tahali az do pol desiatej. parada, tak som vyspata mam zase silu a idem na dalsi krasny den. terza mu uz nic nie je,. hrajka sa pri mne, jasi, ani neviem, ze mam dietatko 😀
musim pozerat na tie krasne chvile, a nie na tie menej pekne. tak sa majte, idem rychlo nieco zjest, kym je ok.

annag
2. aug 2008

beelinka,

tri dôležité kroky k úspešnému dojčeniu si spravila - chceš dojčiť, odsávaš mliečko a hľadáš radu. No spravila si aj dva nešťastné - dokrmuješ , asi umelým?, a nedojčíš, ale kŕmiš z fľaše (asi).

V prvom rade, slabé mliečko neexistuje, tak ako ti povedali holky. lilla také slabé, vodnaté mliečko odovzdáva chorým a nedonoseným bábätkám, ona vie, čo Ti hovorí 😉 . Materské mliečko vyzerá presne tak, ako ho opisuješ, v pôrodnici si mala mliečko husté, ktoré zodpovedalo potrebám bábätka - v malom množstve obsahovalo maximum živín pre novorodenca, to je mliečko začiatočné - kolostrum, teraz sa Ti začalo tvoriť mliečko zrelé, ktoré síce oproti iným mliekam vyzerá vodnaté a riedke, ale také má byť a obsahuje presne to, čo má mliečko pre dieťatko do 6 mesiacov jeho života vyzerať, potom sa začne tvoriť mliečko neskoré, ktoré bude vyhovovať bábätku v období prechodu na tuhú, normálnu potravu. Okrem toho mliečko v rámci jedného dojčenia delíme na dva - predné a zadné, predné je od smädu, obsahuje viac cukrov a zadné je od hladu, obsahuje viac tukov. S Tvojou stravou jeho vzhľad nesúvisí.

Sanie z fľaše je absolútne iné než sanie z bradavky, tým bábätko zmätieš a môže sa stať, že bude prsník natrvalo odmietať, lebo z fľaše mliečko ľahko tečie. Na fľašu treba zabudnúť aj preto, lebo sa nebude vedieť správne prisať a bude Ti robiť ragády na bradavkách stále.

Dojčenie vo veľkej väčšine na začiatku bolí. Bradavky nie sú zvyknuté na sanie bábetkom, a preto sú veľmi citlivé a zraniteľné. Pri nesprávnom priložení vzniknú na bradavke ragády, ktoré máš Ty. Tieto rany sú vstupnou bránou pre infekcie, preto treba zachovávať zvýšenú hygienu, no bradavky v žiadnom prípade nesmú byť vysúšané, ale ani príliš premastené. Z Tvojich bradaviek sa musí vytvoriť akýsi "mozol", musia stvrdnúť. Oveľa rýchlejšie sa z nich ten mozoľ stane, ak sa nemastia mastičkami. Masť treba použiť v nevyhnutnom prípade, pokiaľ na nich nie je infekcia, stačí masť s obsahom panthenolu, pokiaľ sú sprevádzané infekciou, tak aj antibakteriálna resp. antimykotická mastička, ideálne je namiesto masti potrieť bradavku len vytlačeným materským mliečkom. Tým, že tie bradavky Tvoje bábo netrénuje, odiaľuješ zbytočne čas, kedy si bradavky na sanie a sliny bábetka zvyknú. Bolesť pri ragádach je neznesiteľná najmä v úvode dojčenia, potom sa zmierni. Jednoducho sa musíš prekonať aj cez slzy. Prečo?

Sanie bábetka má veľmi dôležitú funkciu. Vyvoláva reflex, ktorý spúšťa mliečko z prsníka von, čím sa prsník vyprázdni a umožní prsiam, aby sa začala vytvárať ďalšia dávka mliečka. Najlepšou a najúčinnejšou a najpohodlnejšou odsávačkou je pusinka bábätka! Mliečka sa vytvára tým viac, čím častejšie dojčíš. Preto je veľmi dôležité zabudnúť pri dojčení na čas a hodinky. Jednoducho musíš dojčiť často a vždy vtedy, keď bábo chce, nie keď si zmyslíš Ty - po 3 hodinách. Ak dokrmuješ umelým mliekom, tak nevyprázdňuješ odsávaním toľko mliečka, koľko Tvoje bábo spapá, a tým znižuješ umelo jeho produkciu, preto ak mamičky v nevyhnutnom prípade (to nie je Tvoj) musia dokrmovať, tak treba dokrmovať len vlastným mliečkom, ktoré si mamička odstriekala v priebehu dňa.

Konkrétne by som Ti radila:
Hoci je ideálne dojčiť tak dlho, ako si žiada bábo, najmä pri boľavých bradavkách treba nájsť kompromis. Keďže sú prsníky boľavé, dojči kratšie a častejšie tak, aby si bradavky trošku oddýchli. Z jedného prsníka dojči maximálne 10-20 minút, ak sa Ti bude zdať, že je to pre bábo málo, daj mu zároveň aj z druhého, tiež maximálne 10-20 minút. Ak bude aj potom bábo nepokojné, tak ho skús trošku ponosiť na rukách, v šatke, daj ho niekomu z okolia - babke, manželovi a o 1 hodinku ho nadojči znova - z jedného, resp., ak nebude stačiť aj z druhého. Čítaš správne, aj o hodinku, žiadne 3 hodiny, máloktorému bábätku spočiatku stačí dojčenie o 3 hodiny. Materské mliečko sa veľmi rýchlo trávi, ľahko sa vstrebáva, teda aj bábo veľmi rýchlo vyhladne a vysmädne. Zabudni na akýkoľvek režim, ak raz bude bábo hladné o hodinku, daj mu o hodinku, ak o dve, tak o dve, ak chce spať a zobudí sa až o tri,tak o tri. Niekedy môže chcieť papať dlho, niekedy len chvíľu, napr. dve minútky, lebo je len smädné. Je to v poriadku. Dojčené bábo nemá tiež poznať vodu či čaje, od smädu je mliečko predné. Bábo má dostať mliečko vtedy, keď prejaví prvé známky hladu, nie keď sa už "zadúša" od hladu.

Dohryzené bradavky máš z nesprávneho prisatia, ako to má byť správne:
chytíš si prsník palcom zvrchu a prstami zospodu tak, aby vytvárali tvar písmena C, nesmú sa pritom dotýkať dvorca. Trošku mliečka si vytlačíš, aby ho bábetko zacítilo a vyvolala si v ňom hľadací reflex. Bábetko musí otvoriť pusinku tak, ako keby zívalo, nesmie pritom plakať.( Keď bábo plače, dáva si jazýček hore k podnebiu a potom sa nesprávne prisaje). Až keď má pusinku doširoka otvorenú, vložíš mu do pusinky bradavku i s celým, resp. s veľkou časťou dvorca. Prsník pritom nesmieš stláčať, len nasmerovať do stredu pusinky. Mliečko sa nenachádza v bradavke, ale v dvorci, čiže bábo musí stláčať dvorec, z bradavky len tečie. Bradavky Ti dohrýzlo bábo preto, lebo stláčalo naprázdno bradavku a nie dvorec. Bábetko má síce vyvinutý sací reflex, ale prisať sa musí naučiť, rovnako ako mamička sa musí naučiť priložiť si ho k prsníku. Ak ešte máš nejakú ragádu, prilož si malého tak, aby tá ranka smerovala do jeho kútika.

Poloha pri dojčení musí byť predovšetkým pohodlná, či poležiačky, alebo v sede, mamička nesmie pri dojčení stŕpnuť a byť v napätí, ale naopak, musí byť uvoľnená, aby sa mliečko spúšťalo a neblokovalo.

na záver, viem, že to bude ťažké a treba na to odvahu, ale chceš dojčiť, tak musíš zabojovať. Hneď pri najbližšom dojčení namiesto fľaše ponúkni bábätku prsník. V podstate si sa dostala na úplny začiatok ako v pôrodnici, jednoducho musíš radikálne skoncovať s fľašou a začať dojčiť. Bábo bude možno nespokojné a zaskočené, preto sa na tú chvíľu priprav, a využi čas, keď ešte nie je úplne hladné, ale keď je maximálne spokojné, len trošku vyhladnuté, lebo s plačúcim a veľmi hladným bábom sa Ti správne prisatie nepodarí. Neboj, ak sa nepodarí na prvý krát, ukľudni ho, ponos a po pár minútach skús znova.

držím palce, a kľudne sa ozvi, ak Ti niečo nie je jasné, a napíš nám, ako sa Ti darí.

🙂

andrii
2. aug 2008

annag,klobúk dole.Toto všetko ovládam,ale tak ako ty,by som to určite nenapísala.

annag
2. aug 2008

zinuska, dojčenie sa podarí, nemaj obavy

Dojčenie dvoch detí je síce na začiatku náročné, ale dá sa.
Ak si prečítaš predchádzajúci príspevok, nájdu sa tam rady aj pre Teba. V prvom rade to isté - intervaly dojčenia - tri hodiny sú veľmi dlho, najmä spočiatku, treba dojčiť čo najčastejšie. V Tvojom prípade je to veľmi náročné, lebo máš staršieho syna a dve bábätká. Predpokladám, že máš pomoc okolia. Bolo by vhodné, aby Ťa maximálne odbremenili a Ty si sa venovala malým. Čas na dojčenie sa dá skrátiť o polovicu tým, že budeš dojčiť obe deti naraz. Predpokladom však je, aby sa obe vedeli správne prisať a navzájom sa nerušili. Malý to už zrejme vie, keďže si vie aj dudlovať,( čo samo o sebe nie je škodlivé či nevhodné). Čiže ešte treba naučiť správne sa prisať i malú, keď to bude vedieť aj ona, rozhodne bude najlepšie dojčiť ich naraz. Keď malý účinne saje, musíš na jeho hrdielku vidieť, že mliečko pregĺga. Ploché bradavky sa predovšetkým pravidelným dojčením vysunú. Hlavne pri malej by bolo dobré, aby si si bradavku tesne pred priložením palcom a ukazovákom jemne pomasírovala, aby sa vytiahla, prípadne ju potri kockou ľadu. Tak sa jej skôr podarí dobre prisať.

Keďže malý je zatiaľ lepší jedák, treba ho využiť na to, aby dobre stimuloval obidva prsníky, aby ich pravidelne vyprázdňoval a podporil tvorbu mliečka pre obidvoch. Čiže bábetkám treba zatiaľ striedať prsníky, raz bude piť malý z pravého, malá z ľavého, pri ďalšom dojčení zase naopak malý z ľavého a malá z pravého. Časom, keď sa laktácia rozbehne a malí sa tiež dobre naučia piť, môže mať každý počas celého obdobia dojčenia každý svoj vlastný prsník.

Dva prsníky nám príroda darovala preto, aby sme mohli dojčiť zároveň dve deti, tie čo sú po jednom majú oba pre seba 🙂 . Preto sa nemusíš obávať, že sa mliečka nebude tvoriť dosť pre obe deti. Čím častejšie a čím viac budú piť, tým sa ho bude tvoriť čoraz viac (aj pre trojčatá) .

Takže teraz dojči malých do tých 20 minút, aby si ich stihla striedať. Napr. malý do 20 minút z ľavého, malá do 20 minút z pravého, nasleduje prestávka pre maminu, o hodinku - dve, teda keď sa ozve hlad, malý do 20 min z pravého , malá do 20 min z ľavého a zasa prestávka pre maminu. Samozrejme, ak niektoré dieťa bude chcieť papať skôr, daj mu aj skôr, nečakaj, kým sa rozplače do nepríčetnosti, ale dobré by bolo priložiť následne aj druhé, aby si zvykli na spoločný rytmus. Keďže malý vie prsníky lepšie stimulovať, bolo by dobré, aby s dojčením začínal on, lebo lepšie podporí spúšťanie mliečka, no ak by sa malá dožadovala viac, treba ju samozrejme uprednostniť.

Práve preto, že malí sa asi budú stále dosť rušiť, bude vhodné, ako som spomínala, dojčiť ich časom naraz. Ako na to : zaujmeš pohodlnú polohu v sede, pod jednu ruku si dáš jeden pevný vankúš (ideálny je ten špeciálny na dojčenie, taký valec), pod druhú ruku druhý vankúš. Jedno bábo si položíš na vankúš a priložíš k pravému prsníku tak, že mu hlávka bude smerovať k prsníku ľavému a telíčko a nôžky pôjdu pozdĺž Tvojho boku popod pravú pazuchu , čiže opačne, ako je klasická dojčiaca poloha v sede, volá sa to futbalová poloha, nájdeš ju v hocijakej knižke o bábetkách. Druhé bábo si rovnako, ale zrkadlovo priložíš k ľavému prsníku. Zo začiatku budeš asi potrebovať pomoc druhej osoby.

Malý dudle a zaspí na prsníku preto, lebo Ťa chce cítiť a chce byť pri Tebe, nie od hladu. Na to treba využiť druhých, aby ho ukolísali, ponosili. Nosenie bábätkám prospieva, ja osobne som mala šatku - vak pri druhom bábu, a neskutočne to pomohlo, bol spokojný aj pri manželovi či pri babke. Môžu sa v nej nosiť i celkom maličké bábetká, len musia byť v polohe na klbko - vodorovne, nesmú byť vo zvislej polohe dokiaľ nevedia samostatne sedieť. Bohužiaľ mu nemôžeš robiť taký luxus, že bude môcť na prsníku spať, lebo máš ešte ďalšie dve deti, ktoré tiež vyžadujú Tvoju pozornosť .

Odsávanie ako také Ti neodporúčam, lebo budeš dojčiť aj tak veľa, ak dodržíš rady, čo Ti hovorím. Pri toľkých deťoch by Ťa to zbytočne zaťažovalo. Neviem ako často prikrmuješ a čím, ale ako som písala belinke, treba sa ho vzdať a namiesto neho často dojčiť, máš obrovskú šancu úspešne dojčiť svoje detičky hoci aj dva roky! Vôbec to nebude také ťažké, len treba pravidelne, často a na požiadanie dojčiť a nájsť si aspoň aký taký rytmus. Laktácia by sa takýmto spôsobom mala rozbehnúť do niekoľkých hodín, resp. dní.

Čo sa týka koliky a stravy. To, čo je pôvodcom koliky u malých detí nie je celkom známe, určite má na tom svoj podiel aj nezrelá nervová sústava bábetka, môže to byť aj hltavé jedenie a všeličo iné. Strava mamičky má na tom len časť viny, ak vôbec. Určite to nerob tak, že vylúčiš skoro všetku potravu. Je veľmi dôležité, aby si jedla pestrú stravu, vrátane akejkoľvek zeleniny či ovocia, ktoré u nás rastie, treba vylúčiť hlavne citrusy ako alergén. Typické nafukovacie potraviny (kapusta, kyslá uhorka...), resp. mliečne výrobky,chlieb, koreniny vyraď, ale nie na stálo. Test rob tak, že keď nejakú potravinu vylúčiš, sleduj, či sa nepokoj, nadúvanie, kolika do 6 hodín dostavia. Ak sa dostavia aj po vylúčení takejto potraviny, je jasné, že na vine je niečo iné a pokojne ju zaraď späť do jedálnička. Takto zakázané potraviny vystriedaj. Ak budú mať koliku stále, tak vieš, že problém je niekde inde a od Tvojej stravy to nezávisí. Bábetkám sa uľaví po uvoľnení plynov, resp. stolice, takže s nimi treba robiť všetky osvedčené rady, nosiť na predlaktí dole bruškom, masírovať, cvičiť, nosiť vo vaku, v nutnom prípade použiť teplomer či rektálnu rúrku ...

O známkach, či Vaše bábetká - Tvoje i belinky, majú dosť MM Vám poviem, keď ich prestanete prikrmovať, lebo UM a dokrmovanie to skresľujú, čiže ak sa Vám podarí vynechať dokrmovania budete čisto dojčiť, kľudne sa spýtajte, či malým materské mliečko stačí.

zinuska, je to nádherné, keď sa nájde mamička dvojčiat,ktorá chce dojčiť, väčšina o tom dopredu ani neuvažuje, a pritom tie, ktoré sa na dojčenie podujali, sú nakoniec hrdé a šťastné a spokojné mamimy, držím palce 🙂

annag
2. aug 2008

andrii, veď aj ja si myslím, že som už niekedy ako pokazený magnetofón, ale rada to zakaždým zopakujem 😉

martina46
3. aug 2008

Ja som pravila na začiatku chybu. V prvom rade som dostala malú na 1.priloženie (nepočítam na sále, lebo sa neprisala) až po 12 hodinách, bola v inkubátore na prehriatie, ale nechceli mi ju dať ani na chvíľu von. Čiže večer 1.x, potom ešte na noc do inkubátora a ráno som ju po 24 hodinách už mala stále. To som hneď pekne začala kojiť. Hoci som si naštudovala o technike kojenia čo sa dalo, aj tak som sa nevyhla boľavým bradavkam, no a rýchlo som nasadila klobúcik. Samozrejme, že malá sa potom naučila zle prisávať. No ale najväčšia chyba bola, že som kojila na začiatku každé 2 hodiny ale iba z jedného prsníka. Tým pádom si asi prsia zvykli, že sa cucá raz za 4 hodiny. Až doma som začala kojiť z oboch, ale tiež len každé 4 hodiny, malá veľa spala a nepýtala si. Často som ju na pitie aj budila. Ona potom vypila z oboch vždy všetko. Je možné, že keď som si takto zle naštartovala laktáciu, nebolo ju už časom možné rozbehnúť viac?
Klobúk som po mesiaci zložila, ale malá sa už tuším nikdy nenaučila poriadne prisať.

heppu
3. aug 2008

ahojte rada by som sa spytala na nieco, mam dvoj tyzdnovu malinku a mame problem s kojenim pretoze od zaciatku som ju vobec nemala koli skorsiemu porodu a potom ju previezli na zapal pluc inde do nemocnice a bola skoro dva tyzdne v inkubatore, mliecko sa mi pekne zacalo robit tak som odsavala a davali jej ho aj ked bola v inkubatore ale potom sa uz nechcela prisat a tak to riesit tak ze stale odsavam a pijeme s flasky ale mam pocit ze sa mi pomaly robi menej a menej mlieka mate s tym niekto uz skusenost ze ste takto krmili??

mucha
3. aug 2008

Heppu, jedina rada, ktoru ti kazdy da, je skusat, skusat a skusat.. vzdy predtym, nez jej das odsate mliecko z flasky, musis najprv skusat, ci bude pit z prska... A raz sa to podari, a ona chyti, ani nebudes vediet ako, fakt. Moja kamaratka ked sa jej maly narodil, tak mi mesiac volavala zufala, ze sa nechce prisat a ze musi odsavat a ze ju to uz nebavi a ze uz ma z toho bolave bradavky a ze ide do obchodu kupit UM, ze sa na to vykasle. Vtedy som jej vravela to iste, co teraz tebe, nech skusa a nevzdava sa a po mesiaci trapenia sa sa to podarilo a on sa chytil. Bola taka stastna, hned mi volala a teraz ma maly uz skoro 4 mesiace a stale koji a su spokojni obaja. Takze tak 😉
Ale mam aj jednu znamu, ktora rok a pol odsavala... tiez preto, lebo sa jej maly nechcel prisat. Ale rok a pol.. waw, som skoro odpadla, ked mi to hovorila. Je to totiz poriadny pozierac casu, napr. v noci ked kojim 3 krat, tak sa zobudim, nakojim a spim.. a aj to sa stazujem, ze kojim az 3 krat. Ale ona sa musela zobudit, zohriat odsate mliecko a nakrmit z flasky a potom este sup zase odsavat na dalsiu varku.. no bycica... 😒

annag
3. aug 2008

martinka, určite to malo svoj vplyv, dobre si sa charakterizovala 😉 , ale najväčší vplyv na opätovné rozbehnutie laktácie po odstránení technických chýb u Teba zohrala psychika, jednoducho si v podvedomí neustále hovoríš, že mliečka je málo, že malá nepije dosť ... toto je podstatou Tvojho problému, hľadáš problém, a ani ho nemáš, len máš psychický blok, keby si si bola viac verila, laktácia by sa bez problémov rozbehla - prispôsobila potrebe Tvojho bábetka, ja mám však aj tak pocit, že ona sa aj rozbehla, len Ty tomu neveríš, no malá to vie, lebo prospieva 😉

annag
3. aug 2008

heppu, mucha Ti poradila veľmi dobre, nevzdávaj a skúšaj ju priložiť, je ešte veľmi malá a učenlivá, vyber si na to chvíľu, keď je spokojná, nie veľmi hľadná, vlastne takú medzi dvomi kŕmeniami

ak by si chcela vydržať na odstriekavaní :

počet a objem odstriekaného mliečka sa musí rovnať počtu, (resp. môže byť väčší) objemu kŕmení v danom dni,
čiže koľko vypije mliečka, toľko musíš aj odstriekať, nikdy nie menej

tanaba
4. aug 2008

ahojte, moj maly pije stale s oboch prsnikov - je to ok?, z kazdeho aj 30min-40min. pocikanych plienok ma dost, ma vraj byt 6-8 za 24h.. Je to preto, ze sa laktacia este len rozbieha? Lebo vraj by mu malo stacit z jedneho....On si sice niekedy medzitym pospi, tak do polhodinky a sup na druhe.🙂

Kolko teraz pribral neviem, k dr. ideme az 19.8., ale hladny nie je, podla mna. To by som snad zistila 😉

Chcem sa opytat, v lekarni mi dali na tvorbu mlieka ricinus 9ch a vsade citam, ze sa berie 5ch. Ci aj tie 9ch sa mozu, neviete?

Este som sa chcela spytat na odstriekavanie. Moc mi to nejde, ale cez den nestiham odstriekavat, to je alex bud na prse alebo na rukach a v noci papa najprv po 4h a potom po 3h.A ak skusim odstriekat v noci, tak vyzmykam najviac 10ml z oboch prs.Len ma bolia bradavky, kedze cez den dost casto kojim a po odstriekani je to hroza. Treba odstriekavat aj ked nic neodstriekam? nestaci casto prikladat?

dakujem

martina46
4. aug 2008

tanaba, ak casto prikladas, nemusis odstriekavat.

lila794
4. aug 2008

Aj ja si myslim, ze je to ok. Odstriekavat nemusis, ak prikladas casto, ako pise Martina. A to, ze papa z oboch prsnikov, nevadi, lebo sa ti aspon rovnako stimuluju. Len si ich postriedaj. Ked papa najskor z praveho, druhe kojenie zacni lavym. 🙂

anezena
4. aug 2008

ahoj tanaba, aj ja kojim z oboch, len nie tak dlho. Danuso je dost rychly - on papa z 1. - 3 min a z 2. - 4 min. ale to posledne 2 tyzdne, predtym papal 5 - 7 min. nikdy nebol dlhsie. ja som si inac najprv myslela, ze pije iba predne mliecko, ale to by bola stolica zelena a nevydrzal by 3 hodky. Inac uz to tu niekto pisal, asi annag - ze ta hranmica ci pije predne a kedy ide na zdne mliecko je u kazdeho ina, a my samy nevieme kde je.

annag
4. aug 2008

tanaba, naozaj robíš všetko správne, a keď malému aj tebe vyhovuje dojčiť z obidvoch prsníkov, tak tak dojči, on si prípadne časom sám určí, či prejde len na jeden prsník, chválihodné, dopraješ mu toľko, koľko chce a nepozeráš na hodinky, výborne 🙂

už máte viac než mesiac,laktácia je rozbehnutá, odstriekavanie je zbytočné, radšej si oddýchni, na bradavky je to záťaž, zvlášť, keď už len mliečko doluješ, a netečie ľahko

pre tvorbu mliečka si urobila maximum, často a dostatočne dojčíš, homeopatiká sú podľa mňa zbytočné, stačí, keď budeš takto pokračovať naďalej, radšej sa napi vody a dobre, ale zdravo, napapaj 😉

užívaj si malého aj dojčenie

denisocka
4. aug 2008

ahojte,ja som chvalabohu po 2 obscesoch všetko rozchodila a zachvílku sa budem tešiť 8.mesačnému dojčeniu.velmi ma to teší,lebo ked si predstavým,ked mal malý 2týž a prvý krát ma operovali na ten absces a hovorili mi,že treba jednoznačne zastaviť laktaciu,potom druhy absces-to už mi ju aj zastaviť chceli,ale som sa nedala-homeo mi pomohli .a ked som si vtedy chcela predstaviť,že by som bola rada kojila aspon polrok -tak teraz ma teší,že už je to 8mes, a dufam že ešte aspon raz tolko ,a kludne aj 2x 😝

ja osobne som nejaku citelnu krízu nemala,že pár dni mliečko uplne nikde,ale boli asi každe 2mesiace take dni,kedy som kojila asi každu hodinu až hodinu a pol,a to bola asi ta kríza

tak chcem všetkým mamkám popriať vela krásnych chvíl rpi dojčení,a nebojte sa-vela vecí sa dá zvaládnuť,aj takých,v ktorých už aj lekári su v koncoch 😉 ,o tio viac vás to bude tešiť 😵

annag
4. aug 2008

denisocka, super, taký príspevok ti je veľmi dôležitý pre ostatné maminy, 🙂 🙂 🙂

denisocka
4. aug 2008

annag -ja viem 😉 ,ja by som to tiež vzadala,keby som nemala na krku jednu babu-kamošku z netu,ktora do mna hustila,ako sa to dá zvládnuť.nebolo to lahne,neprajem nikomu .mala som hrčku celý týžden,po týždni masírovania,nahrievania,nočné neskutočne lámave bolesti v prsníku ,odsavania a plaču -plakal maly od hladu,jedno prso mu nestačilo,plakala som ja-lebo z bolaveho nešlo odsať ani mililiter ............... sla som na pohotovosť,vyfasovala som ATB ktore síce pomohli od teploty,ale absces bol a nato došla diganza.nie je to upchata mliečna zlaza ani zapal,ale obsces,ešte v ten den ma operovali,ale poviem vám-operácia bola neskutočná ulava -tak nasledoval týžden s drenom v prsníku,vytetanie hnisu,bandáže prsníka a zas plač od hladu,maly plakal lebo z operovaneho som mohla len odsavať a vylievať.nervozne sestričky mi chodili podkopávať moju malu dušičku so Sunarom v ruke,len čo zavreli dvere som ho so strachom vylievala do umývadla,potom som maleho jusela učiť o5 na prsník,lebo po prvej operácii mi istala uplne plocha tvrda bradavka-teda bradavka nebola žiadna (pod bradavkou bol hnis,a ten mi nakoniec jedeń super doktor rukom a slačením praskol,až ho celeho ostriekalo) je to velmi tvrde,ale je to tak -konečne som po 3 týždnoch mala bradavku a malý sa do nej pekne zahrýzol 😀

po týždni ma prepustili domov kvoli krstinám s malým abscesom a natibiotikami - sumamed domov,vraj sa to vstrebe.prebehli krstiny a na 10 den o5 známe šklbanie v prsníku,už som len zavolala a nahláslila sa na další den na operáciu.kým som došla,mala som adsces ako jablko! po drujhej operácii (bolo tam asi 2,5 deci hnisu "!) sa to všetko hojilo 2x horšie,bola to ta ista rana,tie iste jazvy-sama som si musela vytláčať hnis,primár za mnou chodil s tým,že už je načase zastaviť laktaciu,všetci ma tým otravovali a ja staále že nie.po týždni ma prepustili s tým,že tretia hospitalizácia je už koniec dojčenia - a ja som hend vyhladala homeopata a do 3dní som bola fit,do 6týždnov sa odsces,zatvrdnutie ako mandarinka vstrebalo

na kontrole na gynde v 4.mesiacoch moja gynošla neverila že dojčím a to nevie,že dojčím dalej a nemienim prestať

preto baby vydržte nejake tie male krízy,naozaj sa to dá zvladnuť,aj horšie veci -o to viac budete na sevba pyšné a detičky budu vaše cicušiky ako ten môj 😀 😝

denisocka
4. aug 2008

prepáčte,poplietli sa mi písmenká,už ledva vidím 😀

annag
4. aug 2008

denisocka, fantastické, čo si vydržala.

Zlatý stafylokok sa u Teba dobre vyzúril. Predpokladám, že si mala ragády a popraskané bradavky po pôrode, čo je vstupná brána pre prechod infekcie do prsníka. Z veľkej väčšiny má túto komplikáciu na svedomí práve zlatý stafylokok. Preto je dôležité po pôrode vyvarovať sa vzniku ragád, a keď už vzniknú, tak dodržať maximálnu hygienu. I keď často sú na príčine napr. nočné dokrmovania bábetiek sestričkami z fľaše - styk s nesterilným cumľom, mamička to jednoducho ani nemôže ovplyvniť, a hygiena je tiež niekde diskutabilná, ja osobne keď idem do nemocnice, tak mi je zle z dodržiavania hygieny, najmä sanitárky majú rezervy (nasadí si rukavice, keď umýva záchod, ale následne chytá s nimi kľučky ☹ ... )

moja nebohá stará mama takto prekonala abces pred vyše 60 rokmi, ale jej praskol sám cez kožu na prsníku a zostala jej tam nepekná veľká jazva, umrela jej náhle ročná dcérka, dostala zápal, hygiena asi tiež vtedy nebola bohvie aká a navyše bola vojna, atb neboli, ale prežila, no na tú bolesť si pamätala aj po toľkých rokoch

denisocka
5. aug 2008

annag-predstav si,že ja neviem čo su to ragady ani žiadne bolačiky na bradavkách - doteraz nechapem odkial zl.stafylokok vošiel do prsníka,ale jediná vec čo ma napadá je-že my sme dovtedy resko olizovali spadnitý cumel . manžel ma častpo hnisasve mandle,ja už svoje kvoli zl.stafyl.nemám . ale naozaj neviem,ako sa tam dostal

annag
5. aug 2008

denisocka,

ak to tak nebolo, a nebola si infikovaná bradavkami, mohla si ho už mať v tele predtým, a on si našiel miesto po pôrode práve v Tvojich prsníkoch, je to pliaga, ktorá je rezistentná na lieky a ťažko sa jej dáz organizmu zbaviť, okrem toho, môže sa prenášať aj potravou, kontaktom, existuje x iných možností, no ragády ako rany bývajú vstupnou bránou pre infekcie v prsníkoch a v nemocniciach sa práve tento stafylokok vyskytuje častejšie, je tam fluktuácia rôznych ľudí s rôznymi ochoreniami

denisocka
5. aug 2008

hej,no ved si myslím že vybratím mandlí neodišiel 😅 , ale chvalabohu mi homeo neskutočne pomohli ,myslím že bez nich by som už mala prsnik sama jazva a kojenie by bolo pasé

lila794
5. aug 2008

deniskocka, klobuk dole 😉

bashka
5. aug 2008

Annag, chcela som ti napisat IP, ale napisem ti sem ako sa nam dari. My sme mali ten problem, ze malá pila strasne vela caju, pol litra, na co Dr. vravela, ze je to OK...az kym som nezistila, ze ona vlastne ten caj pije preto, ze jej ide lahsie z flase a tym, ze pila menej a menej mojho mliecka tak pila viac a viac caju. A zasytilo ju to. Nejako si z tym vystacila a MM pytala az po 3 hodinach, tak som myslela, ze to je v pohode. Priberala normalne. Mne sa ale tym padom tvorilo menej mliecka. Takze som spravila to, ze som kupila tie najmensie cumle na flasu, take, ze z toho ledva ide a cuduj sa svete sme na dobrej ceste. Zacala som si odsavat...prve dva dni toho bolo velmi malo, no a davala som jej z flase, tak isto aj cajik...takto sme isli 3 dni, ja som vkuse odsavala, stale viac a viac. Po 3 dnoch som jej ponukla prsnik a dala si...ale len v noci, alebo nadranom, ked bola prispata. Cajik uz skoro vobec nechce...vcera vypila len 100ml. Musim priznat, ze som jej 2 krat dala nutrilon, ale to v ten 1. a 2. den, lebo som naozaj mala malo mlieka. Vlastnou chybou ☹ .Ale dnes uz som happy, lebo mi papala z prsnika vcera vecer, v noci 2 krat a aj rano a z caju si dala pred chvilou asi 2 glgy. Uvidime ako bude cez den. To bol najvacsi problem. Normalne bojkot 😒

Annag, dakujem ti za tvoje rady, verim, ze tak do 2-3 dni sa budeme zase kojit, comu sa veeeelmi tesim, lebo ja som naozaj jedna z poslednych, co by to vzdavali 🙂

lila794
5. aug 2008

Bashka, super, tesime sa s tebou!!! 😀
Ono tie cajiky su naozaj zradne. Moja sesternica ma 2 a polrocneho syna a tak sa so mnou do krvi hada, ze preco ja malemu nedavam caj. Ved jej maly ho pil na litre. Ked som jej povedala, ze co sa potom cuduje, ze mala malo mlieka, ked ho cajom nadlavila, tak sa urazila. Ty patris k tym, co si daju poradit a zabojuju. Niektore maminy jednoducho nepresvedcis. Nevie to pochopit, preco maleho iba kojim a niec ine mu nedavam. No, co uz! Ja som stastna ako blcha, ze mam poriadnu laktaciu a maly je iba na mliecku. Ved rasie, pribera az az a znamky dehydraacie nema ziadne. A je zdravy ako buk. Ja hodiny pri kojeni nepouzivam nikdy - riadim sa malym a nie radymi starych mam. Aj ked neberiem, ze aj tie su niekedy na nezaplatenie. 🙂

bashka
5. aug 2008

Lila, dakujem. No aspon uz viem, kde som spravila najvacsie chyby...A mna naozaj nepresvedci nikto na UM, ani keby to ake vyhody malo. Kupila som len to male balenie a dala som jej, lebo uz cajik cez malu dierku nechcela no a potrebovala nieco namiesto toho, kym som rozbehla zase svoje mliecko. Ale o tom ako som plakala ked som to do nej davala pisat nejdem. A co je pohodlnejsie na tom, ze som o polnoci namiesto vytrcenia prska musela vstavat, zaznut svetlo, pripravit nutrac, kym malá vrieskala? 😕

A aj reci o slabom mlieku od mojej svokry ignorujem...aj o tom, ze som jej uz davno mala zacat davat minimalne mrkvu a banan...o tomto casu by uz mohla aj pribinacika...atd 😠 😠 😠

Vcera som ju dala u Dr. odvazit aby som si bola ista, ze pribera a Dr. bola uplne spoko aka je cula a aktivna...nemusi byt tak odporne tlsta ako niektore nutrilonove deti. Tym samozrejme nechcem urazat maminy, ktore samy kojit z nejakych dovodov nemozu, ja mozem, len som sa vlastnou hlupostou skoro o to pripravila.