Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

annag
4. dec 2008

euphoria, tá únava a zaspávanie na prsníku pri trojmesačnom bábetku sa mi nezdá. Bolo by vhodné, aby ju prezrel lekár či nemá nejaké ochorenie. Každopádne ju treba dojčiť podľa toho ako si pýta, jej je na prsíčku dobre a ak nevládze poriadne ťahať tak aj papá častejšie. Lebo ak trojmesačnému bábetku zrazu nestačí mliečko, tak sa mliečka urputne dožaduje a má to znaky ako u detí, čo preberáme v téme Hnevanie sa pri kojení. Takéto dojčenie i správanie sa bábetka je normálne skôr pri novorodencovi, no nezvyčajné pri takom veľkom a silnom bábetku, čo doteraz dobre prospievalo i priberalo. Takže moja rada, v prvom rade vylúčiť ochorenie.

euphoria
7. dec 2008

Ahoj Annag, dakujem za radu.Najskor som si myslela, ze chora iste nebude, k doktorke sme ani nestihli ist:Tvoju odpoved som citala len v piatok podvecer.No sobotu rano mi zacala kaslat a poobede uz boli aj sopliky.Volala som doktorke, ta mi odporucila davat panadol baby, calciovy sirup a nasivin. Papa stale ale castejsie ako predtym.Inak na prsniku mi zaspavala aj predtym, ale nie pri kazdom papani. Myslis ze to je zle? resp. co by sa s tym dalo robit?
Takze to nebola zrejme laktacna kriza? ako vlastne zistim ak by o nu slo? vopred vdaka za radu.

annag
7. dec 2008

euphoria, myslím, že na malú už išla choroba a bola malátna a oslabená, môže mať nejakú virózu, je v období, keď prestáva byť chránená popôrodnou imunitou.

ak na prsníku zaspáva a nevládze papať, skús jej niekoľkokrát počas dojčenia vystriedať prsníky, tak jej bude mliečko ľahšie tiecť, samozrejme dojči na požiadanie a hlavne pred dojčením odsávaj hlieny z nošteka aby sa jej dalo sať mliečko. Zaspávanie na prsníku nie je zlé, len sa bábo musí pred zaspaním na prsníku dobre napapať. A 3 mesačné bábo sa musí istú časť dňa aktívne a spokojne zaujímať o okolie, pohrať sa - skrátka nielen spať.

ak budeš dojčiť na požiadanie, laktačnú krízu nebudeš poznať. Pri väčšom bábetku je to vtedy, ak začne chudnúť, stagnovať na váhe, má zelenú hladovú stolicu, menej ciká a je po napapaní veľmi nepokojné, plačlivé. Mamička si nedokáže mliečko odsať, bábo sa prsníka dožaduje, ale hnevá sa na ňom.

Inak sa kľudne môže stať, že bude papať ešte dlhú dobu častejšie, je to normálne, dĺžka dojčení aj ich frekvencia sa priebežne mení - ak sa bábetku vyhovie a bude môcť papať kedy chce ono, tak bude dojčenie pokračovať bez problémov. Takisto sa až do dospelosti menia aj intervaly bdenia a spánku.

suziad
9. dec 2008

Ahoj, chcem sa spytat, zalezi mnozstvo mliecka od toho kolko zjem?. Ja niekedy cez den strasne malo zjem. Bud nemam cas alebo chut. V poslednej dobe jem max 2x za den. Ani som neni hladna. No a zda sa mi ze mam strasne malo mliecka,prazne sfuknute prsniky aj mala je tusim nervoznejsia. Za posledne dva tyzne pribrala 400g a predtym 700g.

saska.t
9. dec 2008

Ano zalezi, treba vela pit a papat hlavne zasmazene polievky, proste dostatok jedla aby sa malo z coho tvorit mliecko a bolo ho dostatok.
Myslim si ze mala pribrala dost, uz budu hmotnostne prirastky len mensie a mensie kedze bude len starsia a starsia ale urcite zacni papat aspon vizivne ked nie tak casto ... 😀

suziad
9. dec 2008

saska.t Dikes budem sa musiet donutit 😝 a ko poznam ze by som uz mala dokrmit umelym. Ked moc place pokrmeni? 😅

maso
9. dec 2008

Annag, dakujem za rady 😉 mala som obavy, aby som nemala laktacnu krizu, ale uz viem, ako jej predist 🙂

saska.t
9. dec 2008

jezis maria hlavne nedokrmuj UM lebo sa ti mala odstavi od kojenia a to by bola skoda v tako malickom veku. Treba kojit na poziadanie kedy mala chce aj keby si mala kojit kazdu polhodinku a urcite sa vyhnes aj laktacnej krize a laktacia sa ti pekne rozbehne.
Ak zacnes dokrmovat flasou mala si zvykne a nebude chciet prso a skoncila si, bud rada ze kojis a vydrz aspon do 6 mes. ak to pojde...
Ked budes mat cas pozri temy "hnevanie sa pri kojeni, Laktacna kriza, ako kojit" najdes tam vsetky rady na svoje problemy a hlavne pozorne citaj rady od annag je to radkyna na nezaplatenie !!! 😀

annag
9. dec 2008

asaka, si namakaná 😉 🙂

suziad, ver saske a sfuknuté prsníky neznamenajú prázdne prsníky - len sa Ti hormóny ustálili. Ak budeš dojčiť na požiadanie, nenaťahovať intervaly a nesnažiť sa prespať celú noc, dojčiť tak dlho, ako bábo chce, tak budeš mať mliečka pre bábetko akurát a budeš dojčiť ešte dlho. Dokrmovanie a UM nebudeš potrebovať. A pekne papkaj a pi tekutiny, hlad a smäd Ťa unavuje a stresuje, a to na mliečko vplýva a aj na bábetko. Ak budeš spokojná Ty, bude aj malá Lea. 🙂

suziad
10. dec 2008

annag

😵 🙂 😉

saska.t
10. dec 2008

annag ved moj problem poznas, prezila som to sama na sebe a vsetky moje rady som sa naucila od teba a strasne rada !!!! 😀
Ked uz ja som nezvladla dlhodobe kojenie tak nech aspon ine to zvladnu ...
Inak mala sa kojit a dokrmovat vydrzala velmi malo bohuzial a to sme ani flasku nedali, no nakoniec to aj tak dopadlo a ja mam komercne dieta, ktore miluje UM a MM vypluvala!!! ale uz som sa s tym zmierila (nemam na vyber) ☹
Inak v 5 mes. mame 6 kg a mala je uplne super usmievava a maximalne spokojna a neuveritelne miluje nase psi ma ich ako telku a ak si trosku poplacka /velmi malo/ a zavolam fenule hned je ticho a usmev na perach 😀
Chudatka psici stale musia pri nej sediet 😝

tina_
10. dec 2008

ahojte dievčatá
konečne po troch dňoch čítania tejto témy (spravidla popri dojčení) som sa dostala na koniec..

po prvé- môj neskonalý obdiv pre Annag !!! skutočne sa oplatí prečítať si celú tému, ak by to spravila každá mamička, ktorá sa trápi pre "nedostatok" mliečka a uvažuje o umelom...

neviem prečo mne nenapadlo čítať túto tému, ked sme naposledy mali krízu my, ale chvalabohu som mailovala s jednou laktačnou poradkynou, tak sme to nastasie prekonali... Inak, zoznam laktacnych poradkyn najdete na stranke www.mamila.sk alebo duly.sk, mala som akurat smolu, ze som nemala nikoho,kto by osobne zasiel a pomohol, lebo by to trvalo kratsie...

No a nas pribeh v skratke- snad pomoze mamickam, ktore si prestavaju verit ohladom mliečka...
Nasa malicka sa narodila predcasne v 30tt, kvoli gestoze, doslova v hodine dvanastej, mala 980 gramov a 35 cm, zobrali ju na JIS-ku, ja som ostala v inej budove, to asi len tu v PO mame dve porodnice

😒 , takze ked som bola "v stave" zist 9 poschodi a prejst do inej budovy, videla som ju prvykrat na stvrty den, chudatko moje chudulinke v inkubatore. Zrevala som sa ako dazd, a po "navrate" hore (prelozili ma po 3 !!! tyzdnoch) som si povedala, ze jedine co mozem spravit, je dat jej moje mliecko. Prvu dceru som takmer nedojcila, zlyhalo vsetko co mohlo, internet nebol, rady okolia na milu..., popraskane bradavky, 2 zapaly a vysledok Beba HA a dnes dieta- alergik, astmatik, stale chora.
V ten den som si sadla a vycedila (do 10ml skumavky od sestricky) prve TRI kvapky kolostra. Plakala som od radosti, o par hodin som skusila znova a znova. Cela hrda som nosila štvrťku skumoavočky na pasterizaciu do mliecnej banky, odkial ju nosili mojej malickej, ktoru sondovali cez noštek. Za tri dni sa mi naliali prsia a muz musel v nedelu letiet kupit odsavacku a ja som prvykrat odsala 30 ml, bol to maly zazrak. Jedine stastie, ze mi po telefone vo vsetkom radila moja kamoska, ktora mala pred 3 rokmi asi 600 gramove babatko (dnes mala slecna).

Aby som to skratila, v nemocke sme stravili presne DVA mesiace, cele letne prazdniny, ak som vtedy neprisla o rozum, tak uz nikdy. Podmienky v nemocke, ako spred vojny, ale to je ina tema...
Dva mesiace som odsavala kazde tri hodiny, aj v noci, a mliecko nosila malej. Litre Lucky, trikrat denne "ružovy čajik na mlieko".Po tyzdni som ju mohla "klokankovat", prilozili mi ju -drobceka - na 5 min. na hrud, bolo to neopisatelne, potom mi ju pomaly prikladali. Este si pamatam tu malicku pusinku, ako lizkala bradavku, sat nemohla, lebo by prestala priberat, bolo to prilis namahave. Spociatku ich sondovali, potom davali flasu. Po asi mesiaci ju presunuli na novorodenecke, kam som ju chodila stale castejsie (podla nariadenia) dojcit, koncilo to ale naslednym dokrmenim z flase. Strasne som sa bala, co bude ked prideme domov, prepustili nas s 2020 gr. Odsavat som musela dalej, lebo mliecko sme fortifikovali, davali sme tam nejaku vyzivu pre nedonoseniatka. Takze moje nadeje, ze flasu nedam za nic na svete sa rozplynuli. Potom som to skusala, ale malicka nevladala sat, takze sme museli stale aj flasu s odstriekanym, kedze ona malo sala, tvorilo sa menej, prisiel rastovy špurt, a tak sme revali obe, ona od hladu, ja od zufalstva. Nechcela som skoncit ako pri prvej. Navyse musela byt zle prisata, lebo som mala bradavky skrvavene, takze som uz ani poriadne odsavat nemohla. Uz sme aj mali Bebu, chvalabohu sme ju dali len parkrat, skor to bolo na moju psychiku, nez na jej hlad. Zohnala som suplementor, prasklinky prelepila leukoplastom, a prikladala o dusu.
Inak, pise sa, ze dietatko sa same odtiahne, ked ma dost...U nas to neplati, moja sa este NIKDY sama neodtiahla, ak zaspi, v tu ranu, ked jej chcem prsnik vybrat, zacne sat alebo sa zobudi. Rekord bol dva dni po sebe, od rana od siestej do poobedia do druhej, vkuse prisata (neratam, ze som sla na wc). Vtedy mi vznikli aj tie ragady. No a co sa tyka flase, chvalabohu sme mali tie cumle, co ide tazsie (myslim Lovi a chicco, aj avent jedneho casu, ale cez ten mohla tahat, nic neslo) 🙂
Napokon, dnes, mame 5 mesiacov-korigovany vek 3 mesiace, 4,25 kg, cez den vkuse hore, dojcenie aj kazdu hodinu, spi len v kociku vonku, zato v noc prespi celu, neviem, ci je to dobre, ale zatial to neriesim, som stastna a uzivam si dojcenie, je to uzasny pocit.
Drzim prsty vsetkym maminam, urcite to zvladneme, aj tie krizy, co este pridu...je to strasne, ale da sa to. A ako ste pisali- je to vsetko o psychike a viere.
Nakoniec- len taka mala poznamocka- pisali ste o nemockach priatelskych detom a ako sestricky nesmu dat flasu- po mesiaci na novorodeneckom, kam som ja chodila dojcit malu- videla som vselico...niektore mohli chudatka rycat aj hodinu, nik si ich nevsimol, a dokrmovanie s flase po tom, co deti doniesli od mamiciek, len tak hučalo...

tina_
10. dec 2008

ups, som to prehnala s tou dlzkou, prepacte

annag
10. dec 2008

tina, ja skrátka nemám slov 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 , veľká poklona 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

tina_
10. dec 2008

niet, za čo, čo by človek nespravil pre svoje bábo, nie? V nemocke sme boli napokon tri na izbe, čo sme mali deti na JIS-ke a "pumpovali" odušu mliečko, škoda, že tie dve už potom doma nevládali bojovať a detičky sú na Nutrilone... ☹ ☹ ☹

stvura
11. dec 2008

Ahoj annag a ostatne kocky...
znova sa pridam, i ked krizu nemam, vdaka annag sme ju uspesne zvladly. Chcem sa vsak spytat jednu vec, malemu idu zuby a v poslednej dobe chce krmit kazde dve hodiny. Uz ale bude mat 4 mesiace, je to normalne? Vadit mi to nevadi, ved preco nie, len je to narocne v noci...
Dakujem

sirinka
11. dec 2008

stvura nam ked isli zubky bolo to presne take...a tak to bolo aj ked mala rok...nahle zacala odmietat vsetko jedlo, stale si pytala cicik. v noci sa mi odstavila sama ked mala tri a pol mesiaca, ale ked jej sli zubky, tak sme sa aj v noci kojili aj tri.styri krat. je to celkom normalne.
inac v styroch mesiacoch dojcenie kazdu hodinu a pol bola nasa klasika aj bez zubov 🙂

annag
11. dec 2008

tinka, budem Ťa tu dávať za vzor maminám, už dojčenie vzdávajú pre oveľa menšie príčiny, ok? 😉 🙂 je veľmi dobré, ak sa tu MK objavia takéto pozitívne príbehy, mamičky dokážu neuveriteľne motivovať 😵

stvura - je to normálne, dokonca je normálne, či sa kŕmi od hladu alebo len kvôli zúbkom. Netreba to riešiť, treba prsník dať. Každé dve hodiny je ešte super interval. Bude aj horšie 😀 (s veľkou pravdepodobnosťou), lebo bábetká sa okolo polroka začínajú v noci veľmi často budiť, čo však nie je dôsledok budenia, ktoré máte teraz. Bábetká sa menia, rastú, menia sa ich návyky, psychicky dozrievajú, mení sa im rytmus spania a bdenia. A časté budenie v druhom polroku je normálne, prirodzené pre všetky bábetká. No sú také, čo sa prebudia a samé zaspinkajú (rodičia ani nezistia, že bábo bolo zobudené) a sú také, čo sa prebudia, ale zaspať samé rýchlo nevedia. Preto si pýtajú napr. cumlík, prsíčko, budia rodičov. Našou úlohou je pomôcť im naučiť sa rýchlo zaspať. Niektorým maminám nevadí dať prsník - sanie bábetko uspáva, iným to vadí a riešia to napr. pomocou rád z kníh o uspávaní, čo tu na MK kolujú. Treba však rozlišovať, či sa jedná o potrebu si cuckať, alebo o hlad či smäd - na to má bábo minimálne do roka stále právo, pretože príkrmy mu ešte nemusia stačiť na to, aby dokázalo prespať celú noc. Ak už len cucká v noci a poriadne nesaje - tak už je schopné bez mlieka, či prsníka noc celú prespať. 🙂

euphoria
12. dec 2008

Dakujem Annag za Tvoje rady.Dcerka mala asi taku jemnu virozu, trvalo to len dva dni, v pondelok uz bola podla doktorky uplne zdrava. Dojcim ju na poziadanie, tak dufam, ze ta laktacna kriza nas minie. Hoci predtym papala kazde dve tri hodinky, teraz sa to po tej chorobe akosi zmenilo. Niekedy vydrzi aj tie tri, ale castejsie si pyta uz aj po hodine. No hoci predtym mi tiez casto zaspala na prsniku, bola napapana, posledne dva dni zaspi, o par minut sa zobudi a je opat hladna. Niekedy takto papame na tri-skytrikrat. Podla Tvojej rady prsniky striedam.Ale aj tak zaspava. Co by som s tym mohla urobit??
Inak je dost ziva a aktivna cez den. Spi mi dvakrat denne cca hodinku okolo obeda a cca dve hodinky poobede. V noci spinka dobre, zaspava vzdy sama, bez uspavania, v noci papa cca tri krat.
Este by som sa chcela opytat. Niekedy spapa menej, citim to na prsiach, su tazsie, ale vobec neodsavam.Pri dalsom dojceni to ona vysaje. Nebudem mat potom menej mliecka ked budem takto postupovat? Alebo mam odsavat?? vopred vdaka

geegee
12. dec 2008

No zrejme aj my prezivame laktacnu krizu, ak sa to da tak nazvat, pretoze ja MM odsavam uz 3 mesiac a Tomasko papa z flase. Je vylucne na MM, teraz ma 4 mesiace o tyzden a vazi 7 300g, porodna hmotnost bola 3 700g.
Par dni odsajem na jeden krat len cca 100ml, odsavam zhruba kazde 3 hodiny, v noci 1x. Mliecka je tak akurat, zatial UM ani nekupujem, keby bolo najhorsie, mam 2 malicke vzorky Beby od 4. mesiaca. Ale predtym som odsala 220ml, po dlhsej dobe neodsavania, nadranom, som odsala cez 300ml. Mam obavy aby to nebol koniec kojenia ☹ Este 2 mesiace aspon keby sa podarilo 😔 Netusim co este mozem urobit, aby som si MM udrzala...ak niekto viete, poradte. Pijem podla mna dost, v noci vstavam tak 3x, takze si myslim, ze spim dost... neviem, cim to je, ze je zrazu MM malo. Tak dufam, ze partim do temy Laktacna kriza a nie do nejakej kde sa pise o konci kojenia 😖

annag
12. dec 2008

geegee, v noci odsávaj častejšie a aj cez deň skús každé dve hodiny- je to rovnako akoby si dojčila - viackrát sa musia prsníky vyprázdniť 😉 🙂

annag
12. dec 2008

euphoria, tak presne pokračuj s dojčením ako doteraz, malá sa mohla dostať do rastového špurtu a je hladná častejšie, čo je koniec koncov prirodzené, ak je živá, aktívna, potrebuje aj viac papať. To zaspávanie bude súvisieť s pomalším spúšťaním mliečka: vypije nahromadené mliečko, začne tiecť pomalšie, to ju uspí, preberie sa, vypije nové nahromadené miečko a tak dookola . Keď sa prsníky častým dojčením nastavia na nové množstvo, tak to prestane - do týždňa . dvoch by malo byť po probléme. Keď zostanú prsníky plné, tak ich teraz odsávaj, hlavne sa nestresuj, všetko je v poriadku, dojčenie sa mení, takéto obdobia častého dojčenia k nemu patria

emik18
15. dec 2008

Ahojte, vyzera to tak ze aj my mame krízu.. ☹ Snazim sa dodrziavat vsetko co som sa tu docitala.... ale mam par nejasnosti (necitala som uplne cele ak to niekde bolo písane..) Pise sa ze je dobre cierne pivo..predpokladam ze nealko?!?! ale nic take som v obchode nenasla..poradte znacku.. Tiez som kupila tie homeopatika na podporu tvorby mliecka ale nie je k tomu ziadna pribalova informácia ani lekarnicka nic nespominla kolko sa moze uzit za den..tu som citala ze 3x5guliciek..mozem aj castejsie?? Moze mat nieco spolocne laktacna kriza s uzivanim antikoncepcie (zn. Azalia) Dufam ze to zvladneme...

annag
15. dec 2008

emik, v prvom rade, môžeš piť hektolitre piva či homeopatík, ak nebudeš často dojčiť, tak sa z krízy nedostaneš. Podstatné je zvýšiť hlavne frekvenciu dojčenia, dojčiť z obidvoch prsníkov pri každom dojčení a dojčiť veľa v noci.
Ak si nebudeš vedieť rady podľa toho, čo tu čítaš, tak napíš podrobne celý svoj režim ako sa dojčíte a prečo si myslíš, že máš krízu.

moni83
16. dec 2008

Ahoj annag velmi pekne dakujem za radu pomohla nam 🙂. Boli sme sa po dvoch tyzdnoch znova premerat a teraz ma mala 8700g takze pribrala pekne. Zacala sa znova pekne prisavat a poriadne tahat. Sice papa len cca 4-5minut ale zrejme jej to staci lebo po kojeni je kludna. Zaviedli sme tie vecerne kojenia ako si radila a uz aj cez den tiez vydrzì viac.🙂 Dufam ze jej tieto dobre vlastnosti zostanu nadalej 🙂 a tie zubky co sa nam chystaju von (pomaly ) nesposobia dalsiu zlobu (ale uz aspon vieme ako na nu 🙂. ) A moja osobna skusenost pre ostatne mamicky: po porode mi doslo mliecko po 4 dnoch mala tahala silno tak si vytrpeli aj moje bradavky boleli ma ☹ pri kazdom prilozeni mi vysli slzi ale potom ako uz zacala papat to nebolelo. A cca po mesiaci ma uz bradavky ani neboleli. Je to naozaj o tom nebat sa vydrzat, nestresovat sa vsetko pojde v pohode . Lahko sa mi to teraz pise ale da sa to zvladnu. Vsetkym prajem vela sìl na zvladnutie. A este raz dakujem annag 🙂.

danielkapo
17. dec 2008

Ahojte, moja mala ma uz 7 mesiacov, stale dojcim, ale mam taky problem, za ktory si asi mozem sama...rodila som sekciou a chvilu trvalo (cca 5dni) kym sa laktacia rozbehla...potom to bolo ok, ale mam jednu bradavku mierne vpacenu dovnutra a mala sa tazsie prisala, ale aj to sme zvladli a zvykla si. Ked mala asi 4 mesiace tak zacala uplne odmietat pit z daneho prsnika, ked som ju prilozila, zacala vystrajat a odtahovat sa...takto sme bojovali, ale nic, upokojila sa az ked som jej dala druhy..no a tu si vycitam, ze som urobila chybu ked som jej zacala davat uz len ten"dobry" a teraz sme na tom tak, ze v podstate ju dojcim len z jedneho prsnika a v tom druhom uz ani nemam mliecko 😖 snazim sa jej teraz davat oba, ale uz je asi neskoro, vsak? A momentalne mam zrejme mliecka menej...tak len sa chcem spytat, ci mam stale skusat davat jej oba, ci j este sanca, ze budem dojcit aj z toho druheho...inak ten je uz aj na pohlad mensi, prazdny...dik za pripadnu radu 🙂

annag
17. dec 2008

moni, to som veľmi rada, držte sa aj naďalej 🙂 🙂 🙂

danielkapo, teraz je už zbytočné niečo meniť a riešiť, dojčiť len z jedného prsníka sa dá od pôrodu, bábetká si niekedy jeden prsník obľúbia, súvisí to pravdepodobne so slabším spúštaním mliečka alebo nižšou produkciou mliečka, môže to byť čisto anatomická príčina - práve to, že bol pre ňu problém sa dobre prisať na začiatku sa mohlo s prsníkom ťahať a už sa dobre "nerozkojil". Mliečka máš menej, lebo už prikrmuješ a dojčíš menej často, čo je v druhom polroku normálne. Prsník len prispôsobil tvorbu mliečka novému, menšiemu množstvu, ktoré dcérka vypije. Malá bude potrebovať čoraz menej mliečka, keď jej nahradíš dve jedlá za dva nemliečne príkrmy, potom zaradíš nejakú napr. mliečnu kašu, začneš dávať jogurt, syry, maslo, tak jej bude stačiť mliečka ešte menej , cca 500 ml denne, teda nejaké 2-3 porcie mlieka a mliečnych výrobkov. Takže si nič nevyčítaj, dojči pokojne naďalej, takéto staršie bábetká si cez deň pýtajú prsník len na pár ťahov - od smädu, na upokojenie a na zasýtenie im stačí napr. ranné a večerné, resp. nočné dojčenie.
Po odstavení sa rozdiel medzi prsníkmi vyrovná. Je menší, lebo mliečna žľaza sa už stiahla do pôvodnej veľkosti. 🙂

horajda
21. feb 2009

ahoj annag, aj ja by som potrebovala povzbudit lebo asi radu som uz dostala a robime co mozeme,ale teda k veci. mala sa ked sa narodila mala 2.5 teraz ma 3mes aj dva tyzdne a ma okolo 5.8 ale vlastne toto nie je podstatne, viem ze vahu ma dobru,len problem je v tom,ze ja som bola chora minuly tyzden az tak ze mi museli dat antibiotika lebo by to mohlo byt este horsie. brala som sumamed 3 dni, myslim si ze mi pomohol ale od takpovediac utorka mam menej mliecka, doteraz som kojila iba z jedneho prsnika teraz uz kojim z oboch a snazim sa samoska kazdu hodinku aby sme sa rozbehli a hlavne vtedy ked si mala pyta. inac zuzka je v poriadku, je kludne babatko hladna by nemala byt kedze ju kojim skorro stale. no ale moja otazka je ako dlho tato kriza bude trvat?je mozne ze to mlieko mozem aj stratit lebo toho sa bojim najviac, uz fakt robim preto vsetko. moze sa proste z choroby stratit mlieko?

annag
21. feb 2009

horajda, 100% nestratíš mliečko, pokiaľ malú budeš naďalej dojčiť, ozaj sa nemusíš obávať, mliečko sa "nestratí" len tak . Choroba môže jeho tvorbu trošku znížiť, najmä preto, že mamička pociťuje bolesť, ak je unavená, mliečko sa zle spúšťa a prsníky sa horšie vyprázdňujú a následne sa tlmí jeho produkcia.

Dojči ju presne ako píšeš a o pár dní bude všetko v poriadku. Dojči ju aj v noci veľmi často, dodrž skrátka interval max 2-3 hodiny od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Môžeš striedať aj polohy, pri futbalovej bábo pije z veľmi produktívnch častí prsníka.Striedaním polôh sa dobre stimulujú všetky mliekovody. Ak sa dá, môžeš aj odsávať - po dojčení krátko, aby vytiekli aj posledné kvapky ak náhodou nevyprázdni prsník. Môžeš prsník počas dojčenia aj stláčať, aby jej tieklo aj zadné mliekčo rýchlejšie - keď prestáva tiecť, prsník na pár sekúnd stlačíš,malá začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvpľníš a opäť stlačíš - opäť začne aktívne piť - na drruhý ju teda prehoď vtedy, keď ani po stlačení prsníka ozaj nepije.

"Kríza" by mala prejsť v priebehu týždňa, môže sa však prelínať aj s rastovým špurtom, ktorý v tomto veku detičky mávajú a potrebujú viac papať, čiže sa to môže o čosi predĺžiť. Niektoré deti si zvyknú na nové intervaly a dojčia sa aj potom veľmi často. Je to v absolútnom poriadku.

U Vás sa ani nedá hovoriť o kríze, je to len prechodne znížená tvorba mliečka, ktorá sa častým dojčením skôr či neskôr upraví. Pocit naliatych pŕs nemusíš vôbec mať a pritom je mliečka dosť. Veľa zdravíčka 🙂

horajda
21. feb 2009

dakujem krasne annag, este mam ale dve otazocky: aka je to futbalova poloha?ja dojcim skoro stale po leziacky, asi mam striedat,ze?ale tak nam to vzdy islo najlepsie
no a druha otazocka aj ked spi viac ako tri hodiny ju ma zobudit a nakojit???myslim v noci alebo poobede lebo ona rada spi dlhsie poobede aj v noci potiahne dlhsie...nezvyknem ju potom na caste papanie v noci?
dakujem