Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

xstelinka
13. aug 2008

bashka,
aj moj maly odmietal cez den prsnik. Po jednej poradni som mu uz flasku s UM nedala(nevedela som si dost odsat). Vrieskal, ponukala som mu vzdy vsak len prsnik, alebo vodicku z flasky ci dudlik. Ani jedno nechcel. Po 4 namahavych hodinach placu, mu bol uz aj prsnik dobry. Na druhy den plackat len rano, ale uz 2 tyzdne plne kojim.
Nevzdavaj to a skus ju nechat dlhsie plakat. Viem je to hrozne vidiet a pocut vlastne dietatko nariekat, no je to aj dost na psychiku cely den len odsavat. Skusala som to, neslo to a preto som zacala s UM. Ale kedze ti mala papa cez noc pekne, cez den len vymysla, tak ako ten moj 😒

bashka
13. aug 2008

xstelinka, noo citala som, ze aj tvoj maly takto strajkoval, ale ja ju neviem nechat plakat...bozemoooooj, to pol hodinu a ja koncim na psychiatrii...vies aky ma ona plac? To az cloveku zvoni v hlave...ach jaj, vies ako by som chcela aby normalne papala? Predtym sme boli furt vonku a hocikde som jej davala papat, teraz max. okolo cinziaku, ze ked si zapyta tak domov, zohriat... 😝

bashka
13. aug 2008

Mne odsavat ide v pohodke...len sa mi nechce...a hlavne tu odsavacku stale rozmontovavat a umyvat...

annag
13. aug 2008

bashka, vo všeobecnosti sa s príkrmami môže začať podľa odporúčaní medzi ukončeným 4. mesiacom až 6. mesiacom, je na zvážení Tvojej kamošky kedy to skúsi, nemá sa kde ponáhľať a treba to začať veľmi opatrne a pomaly, len s jedným príkrmom do dňa. Do úvahy by mala zobrať jej váhový prírastok a spokojnosť s doterajšou čisto mliečnou stravou, ak je bábo spokojné, môže ešte počkať, ak menej priberá, budí sa, dožaduje sa jedla, keď napr. mamka papá, tak môže začať. Ak ho bude vypľúvať, odmietať, vracať ... treba pár dní počkať a skúsiť zase. Je tu veľa príbehov mamičiek, ktoré sa snažia do bábetiek čím skôr "naštofať" množstvo príkrmov a potom sa čudujú, že deti ich odmietajú . Tekutiny nemusí piť v prvých mesiacoch okrem mlieka žiadne. Aj to veľa mamičiek trápi, že deti nechcú piť nič iné než mliečko. Nemusia.

annag
13. aug 2008

bashka , tých pár hodín trápenia by Ti za to určite stálo, a možno by si sa čudovala, ako chytro by sa chytila, je to len v Tvojej pschike, keď vie ťahať v noci vie aj cez deň, veľmi tým však riskuješ , xstelinka, super 🙂 🙂 🙂

xstelinka
13. aug 2008

bashka,
ako som pisala, maly mi plakal 4 hodiny vkuse, ale na stastie sme to takto riesili v sobotu a moj priatel bol doma. Sama by som to nezvladla. Mne samej tiekli slzy ked som ho mala na rukach a snazila sa ho upokojit. Ked ho zrovna upokojoval priatel, neraz som vbehla do kuchyne a pozerala na Nutrilon, ci ho spravit alebo nie. Ale dajako sme to zvladli a uz je dobre.

annag
13. aug 2008

xstelinka, základ je doma nemať žiaden Nutrilon ani fľašu, potom to ide, aj keď sa nedá 😉

bashka
14. aug 2008

Jaaaaaj babule, ake ste povzbudive, ze sa na to asi dam...asi teda v sobotu, ked nebudem sama. Lebo naozaj je to dost obmedzujuce 😝

Takze annag to by vobec nevadilo, ked nezacnem prikrmovat hned po ukonceni 6.mesiaca? Dovtedy jej nechcem dat nic ine...a tiez si myslim, ze ona mi da vediet kedy je ten cas na prikrmy...ak uz nebude priberat napr...alebo uvidim, ze jej to jednoducho nestaci. U nas vo vchode byva holka co malemu dava od 5 tyzdnov marina keksy do caju a krupicu do sunaru na noc...no horror...teraz ma 3 mesiace, ale papa polievky s maskom, pribinaciky...a cojaviemcoeste...a pozeraju sa na mna ako na cudacku, ze malej nedoprajem 😕

andrii
14. aug 2008

bashka, ja by som skôr pozerala na tú tvoju susedku ako na niekoho,kto chce vedome ublížiť svojmu dieťaťu. V troch mesiacoch keksy, krupicu a pribináčiky? Hrôza.Samé alergény.Podľa mňa pokúša osud a zdravie svojho dieťaťa.

martina46
14. aug 2008

co v troch mesiacoch, v piatich tyzdnoch!!!! 😅

peta1510
14. aug 2008

Bashka,aku odsavacku pouzivas?To nie pre mna,ale pre znamu...

lenusiatko
14. aug 2008

Xstelinka, vyskusala si cipky Viburcol? Je to vyborne homeopatikum, ktore spusta v tele samoliecaci proces.
Baby, ja som bola vcera u doktorky, nasa mala pribrala za 5 tyzdnov 600 g, doktorka povedala, ze je to v poriadku, cim je dieta starsie, tym menej pribera, my nie sme ziadni bachrosi, skor sme dlhi, mame 68 cm a 6 kg. Sama doktorka mi povedala, ze prikrmy az od ukoncenia 6. mesiaca, ze casy sa menia, ked je mlieko, netreba sa do prikrmov nahlit. A to je uz davno po patdesiatke a paci sa mi jej postoj. Povedala mi, ze dolezity je celkovy vyvoj dietata, uz od pohladu vidiet, ci je dieta v poriadku alebo nie, niekto pribera viac a niekto menej. Tiez som sa stresovala ako pako, lebo mala nam schudla za 2 tyzdne 500 g, takze som sa vkuse vazila na digitalnej vahe, najskor sama a potom s nou a ratala som, ci priberame a kolko. Teraz to uz neriesim, lebo sme prekonali kriticke obdobie prvych 2-3 mesiacov.

bashka
14. aug 2008

andrii, ona tvrdi, ze preto, lebo maly bol z mlieka (kojila asi tyzden) hladny a aj z UM, tak aby sa zasytil...a hlavne prespal celu noc. Aaale ja ju neriesim, nech si robi co chce...maly bude mat o tyzden 3 mesiace a ma 7,5 kila. Pekny kus. Moja ma 4 zachvilu a 5,5kg...Dr. vravi, ze v poho. A vkuse sa hybe, take male sidlo. 🙂

Peta, pouzivam avent isis a je dobraa. Bradavky ma boleli len asi 2 dni, ale nebolo to az take rozneee ako ked mi ich malá rozzula prvy tyzden. No a ide to s nou rychlo...aspon ze tak

andrii
14. aug 2008

bashka, 7,5 kg a bude mať o týždeň 3 mes. Aj môj bude mať o týždeň mes. a má necelých 5 kg. A doktorka tiež vraví,že v pohode, tiež sa v kuse hýbe,ako šidlo. Dáva mu to aby prespal celú noc? To je asi iba z jej pohodlnosti,lebo sa jej v noci nechce 1 alebo 2x vstať. Vieš,ako sa takým deťom hovorí? Prekysnuté. Dáva mu pekný základ do života. Ale máš pravdu, nebudeme to riešiť, je to jej vec.Len aby o pár rokov nenariekala, že má alergie a nábeh na obezitu.

sirinka
14. aug 2008

bashka podla mna ta tvoja suseda nema bohvieake IQ, toto moze robit len primitivny clovek 😒
drzim vam palce aby ste to krasne vydrzali a pekne sa rozkojili 😵
prve prikrmy sa nemusia davat ani od siesteho mesiaca, moze sa zacat kludne aj v osmom, deviatom, dokonca niektori tvrdia ze aj do roka mlieko staci....ale je to velmi individualne a vy musite poznat svoje deticky, ci uz su na to pripravene...

martina46
14. aug 2008

dievcata,
co ste brali ricinus, kolko dni po sebe ste ho brali? a potom ste sa pripadne k nemu vratili?

tanaba
14. aug 2008

dievcata, znizuje antikoncepcia mnozstvo mlieka? citala som, ze ano. uz by som mala ist na kontrolu po sestonedeli k dokimu a uvazujem, ci si ju dat predpisat. Ale skor to zvladneme asi bez nej 😉

ako zistim, ci nemam kvasinkovu infekciu na bradavke? Ked dokojim, tak ich mam biele a potom sa to strati, a bolia ma pri prisati, potom je to uz ok. Neviem, ci je to lebo maly stale dudle a cucka alebo tie kvasinky.

annag
14. aug 2008

bashka, tak, začni prikrmovať ako uznáš za vhodné Ty a Tvoje bábetko, ešte máte fúru času 🙂

lenusiatko 🙂

tanaba, jednozložková antkncepcia bez estrogénov ju neznižuje, dokonca som čítala šúdie, kde sa to nepotvrdilo ani pri nízkoestrogénovej ant. Ja som užívala pri prvom tuším sa to volalo Exlution, ten už potom nebol v ponuke, pri druhom Cerazette, teraz som videla, že existuje Azalia. Ja som Cerazette po 1 a pol musela vysadiť, lebo som začala bez prestávok dosť krvácať a dopadlo to tak, že o mesiac bolo tretie v brušku 😀 , tvorbu Ti neestrogénové tabletky neznížia, skôr ide o vedľajšie účinky týkajúce sa skôr komfortu - suchosť v pošve, nepravidelné krvácanie ... konieckoncov ako každá hormonálne atc

kvasinková infekcia na bradavke - pozri biely povlak na jaýčku, biela bodka na bradavke,

ale v princípe - ak má malý soor v pusinke a Ty tieto zlé pocity, tak je to skoro na 100%

ak soor- biely povlak nemá, tak je to môže byť aj bakteriálna infekcia

bradavky pri kvasinkovej infekcii sú okrem nebezpečné aj v súvislosti s laktačnou krízou, lebo Ťa to bolí a tým sa znižuje vylučovanie oxytocínu, preto to treba liečiť, bábetku pusinku aj sebe bradavky natierať gencianom na dezinfekciu a ako liečebná mastička na bradavku 2x do dňa buď canesten alebo candibene (bez predpisu), pred dojčením nezotierať, aby sa z nej dostala časť aj do pusinky, pocity pri kvasinkovej infekcii sú napr. štípanie, pálenie, svrdbenie, šupinky na dvorci i bradavke, bolesť pri aj po dojčení, biele bradavky sú znakom kŕčovitej bolesti, kedy sa prudko stiahnú cievy, kľudne si zaobstaraj liečiky a po týždni by mohlo byť všetko OK, niekedy aj podsatne dlhšie, ale natierať aspoň 10-14 dní aj keď sa príznaky stratia 🙂

horallka
14. aug 2008

Mne jedna moja známa tvrdila, že kojila syna do dvoch rokov bez akéhokoľvek prikrmovania- výlučne len kojila. A priberal jej z toho normálne a nebol vôbec hladný. Pod slovom normálne myslela, že nebol ani chudý ani hladný-ale nevedela si už spomenúť, koľko vážil v tom ktorom mesiaci. Že jemu úplne do tých dvoch rokov stačilo jej mlieko. Tak teraz neviem, či jej mám veriť-ináč je to dosť dobrá kamoška,nemám dôvod jej neveriť, ale predsa, človeku sa to vymyká z jeho predstáv alebo naozaj je to možné? Tu niektorá mamina písala, že ak dieťatku stačí mamičkine mliečkko, nemusí začať prikrmovať ani po tých šiestich mesiacoch.
martina, ja ten ricicnus beriem, a mliečko sa mi už zase tvorí, že už nemáme problém s papaním, ale neviem, či mám to mlieko z tých tabletiek, alebo som len prekonala laktačnú krízu a sa mi to nanovo rozbehlo?
Teraz mám skôr problém s tým, že dr. vidí môjho malého ako neprospievajúceho a vyslala ma s ním na pedriatickú kardiolúogiu a tam zistili, že malý má srdiečko úplne v poriadku a ešte sa čudovali, prečo nás tam dr. poslala, keď im- čiže doktorovi a sestre sa malý vidí úplne v poriadku a nebadajú na ňom, že by neprospieval. Moja dr. si všíma len váhu- koľko môj váži a keďže váži len 4a pol kila v dvoch mesiacoch a dvoch týždňoch, zdá sa jej to málo a už nariadila aj umelé prikrmovanie, ktoré mimochodom ignorujem. Ale to, že malý skoro vôbec neplače, pekne vydrží spinkať, a keď je hore, je čulý a živý, na všetko reaguje úsmevom, kope nôžkami a rozhadzuje räčkami, proste radosť s ním byť- tak to už nevidí. Si myslím ,že keby bol až taký neprospievajúci-tak by sa správal trochu ináč, nie? Napr. keby bol hladný, tak by vrieskal do hladu, keby bol apatický, tak by len ležal , príp. chudol ale on reaguje a normálne sa správa ako každé iné zdravé dieťa. Tak neviem, čo má za problém s tou jeho váhou. Alebo k nej do poradne chodia samé umelo nafúknuté deti od Nutrilonu a ona je už navyknutá na také.

lenusiatko
14. aug 2008

Horallka, nic si z toho nerob, my ked sme boli tak stari, ako vy, sa mi zda, ze sme tiez tolko vazili a doki povedala, ze je to v poriadku.

Annag velka vdaka za tvoje rady 🙂 🙂 🙂

horallka
14. aug 2008

No veď, keby tu nebolo annag, ktorá ma podporila v kojení a vylúčila akékoľvek dokrmovanie- už by som to možno bol aj vzdala a pchala mu fľašju - za výdatnej pomoci môjho okolia a ich poznámok typu- aj tak už nemáš mlieko, alebo ho máš slabé a nevýživné a pod.

certica
14. aug 2008

ja som zas na vikend dostala darcek v podobe zapalu prsnika, ale uz som si na to tusim aj zvykla 😀 , horsie je, ze som sa citila slaba jak mucha. v pondelok mi robila gyn. vyter z mlieka, isiel mi v nedelu totiz hnis z bradavky, tak som zvedava, co a ci nieco zistia. preco sa mi to nejak casto vracia, resp. stava... nechapem.
no ale hlavne, ze je maly pohodak 😀

horalka, teraz si mi pripomenula, ako sme boli v utorok s malym na kontrole klbikov a vsetci na nas cumeli, jaky je krpec tlsty. no a bol tam taky jeden parik asi s mesacnym miminom a okrem inych poznamok, co si sepkali na adresu mojho maleho (ja som vsetko pocula 😀, stali meter odo mna), tak ma vcelku nasrali poznamkou, ze: "...to su tie nutrilonove deti.." mala som chut vytiahnut prso a streknut tomu chlapovi medzi oci. mimochodom, mal pivny pupok vacsi, nez ja brucho v den porodu.
to len tak na okraj k tej vahe 😉 . ono kazdy extrem vzbudzuje pozornost, co je normalne, len neznasam, ked niekto hodnoti a nema sajnu o kom, o com, s kym, s cim ....

horallka
14. aug 2008

certica,
tak možno tvoje dieťa je výnimka, ale mi nepovedz, že je normálne aby dvojmesačný chlapec vážil 6 kíl a vyzeral ako balónová lopta. To by sotva mal od materského mlieka- Od materského mlieka deti až tak rýchlo nepriberajú. Ja som totižto mala skúsenosť v poradni- môj malý mal 4330 g a jeden chlapček, v jeho veku len o dva týždne starší vážil 6 kíl. Vyzeralo to veľmi neprirodzene- tak som sa jej spýtala, či to mám z vlastného mlieka a ona mi tvrdila že hej. Do poradne sme šli hneď po nich, a dr. mi kázala prikrmovať a písala že Nutrilonom. A my sme ho už predtým dokrmovali raz Bebou, keď som mala laktačnú, tak jej hovorím- ale my dávame Bebu a ona: aha, som sa pomýlila, to tí pred vami dokrmujú Nutrilonom. Tak na základe toho mi bolo jasné, že tá mamička ma oklamala a jej malý bol nie na jej mleku ako tvrdila, ale na Nutrilone. No a potom už je len krok k presvedčeniu, že jej malý je nafúknutý práve z toho Nutrilonu a nie z jej UM. Možno potom by vyzeral ako môj. Takže moje hodnotenie bolo podložené práve týmto. Takže tak

horallka
14. aug 2008

z jej MM som chcela napísať - nie UM

certica
14. aug 2008

jasne, ved ja chapem, tiez by som asi neuverila (a to je teraz jedno, ci z MM alebo UM), ze moze babo tolko vazit.
moj krpec mal v 2 mesiacoch 7,1kg 😨 . a z MM. verit samozrejme nemusis.
inac hikala aj sestricka, ale v dobrom 😀 a lekarka sa sice zasmiala a skonstatovala, ze ten maly ma uplne vyciciava, ale skusala ho zdvihnut do sedu, videla, aky je zivotaschopny... a povedala, ze je inak velmi pohyblivy.
no a hlavne spokojny, takze co sa mam zabit? alebo jeho? 😕 😔
nastastie, tento posledny mesiac pribral len polovicu vahy, co pocas predoslych 3 mesiacov. tak verim, ze sa to hadam uz spomali, lebo vazne zacnem krmit tym nutracom 😀

martina46
14. aug 2008

horallka,
takze ricinus beries dlhodobo?
moze sa to?
myslela som, ze len par dni a dost.

certica
14. aug 2008

martina, nic ti to nespravi, ale ani nepomoze 😉

tanaba
14. aug 2008

dakujem annag.

Tak to bude ta kvasinkova infekcia.Ked sme boli u pediatricky, tak este mal pusu ok, ale teraz ma biely jazycek a ozaj ma aj svrbia tie prsia.
Uz mam gencian a candibene a idem natierat. 🙂

martina46
14. aug 2008

certica,
prave ze pomohlo.

certica
14. aug 2008

martina, myslela som, ze ked to budes uzivat dlhodobo, t.j. ked sa uz laktacia rozbehne ... vtedy je to v podstate zbytocne uzivat dalej, ale nemoze to ani uskodit.
ja som ricinus takisto brala asi mesiac a pol vkuse akoze radsej preventivne a ked som jedneho dna prestala, nic sa nezmenilo a mlieka mam stale rovnako a dost. takze z toho usudzujem, ze uplne stacia cca tie 2 dni...