Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

dzudka
24. aug 2011

@anulienkalienka mne to pomohlo ten more milk plus tiez som tomu moc neverila....
a mala by si si odsavat pre zaciatok kazdu hodku aspon prve tri dni a uvidis potom sa zvysi tvorba mlieka fenikel je dobry na tvorbu mlieka....

anulienkalienka
24. aug 2011

@dzudka ok, ďakujem! už som si medzičasom našla aj diskusiu o tom prípravku, tak ho asi fakt vyskúšam. naozaj chcem veľmi kojiť.. pre buba všetko! 😲

elinka27
12. sep 2011

baby, ja som toho nazoru, ze ak sa dojci intuitivne na poziadanie, a nepouziva sa ziadna umela nahrada, ako dudlik alebo flaska, tak laktacna kriza je len mytus🙂ale z vlastnej skusenosti viem, a presla som si pri dojceni mnohimi problemami (80percent z nich "vdaka" cumliku) ze sa moze stat, ze tvorba mlieka klesne.Mne najlepsie zabera senovka grecka v kapsuliach,alebo potom domperidon ale ten je len na predpis, ale nasla som ustretoveho lekara, nastastie.More milk plus obsahuje myslim aj senovku,ale niesom si ista ci tolko ako ked sa berie samotna.Cize more milk mi pripada ako reklamny tah.A hlavne si myslim, ze to je aj o psychike, treba byt hlavne v pohode ak sa to da.A vzdy tu je este moznost konzultacie s laktacnou poradkynou, ktora je urcite lacnejsia ako kupovat umele mlieko.http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri... pozriet ako zvysit tvorbu mlieka na tomto linku.Vela stastia

vevejova333
14. nov 2011

Ahojte, vidim,ze tu uz pomerne dlho nikto nepisal ale predsa skusim, Mam doma 11 tyzdnoveho synceka. Bohuzisal som sa nechala nahovorit mojou mamou na dokrmovanie z flasky na cajik z flasky a cumlik uz prakticky od zaciatku. Trpeli sme kolikami do 1 apol mesiaca. Potom som dostala menstruaciu a zoslablo mi tvorenie mlieka :(, samozrejme vdaka vsetkym faktorom ako flaska cumel mi maly zacsal odmietat sat z prsnika, resp vydrzi max dve tri minutky a potom sa kruti, zlosti, place. Som odhodlana postupitr relaktaciu, a urobim vsetko co by nam pomohlo vratit sa k plnemu dojceniu, len i prosim baby poradte ak mate takuto skusenost ako ste postupovali, ked vam babvatko nechcelo sat z prsnika. Dakujem

strapco13
14. nov 2011

@vevejova333 jednoznacne to chce osobnu navstebu laktacnej poradkyyne http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
poradkyna ti ukaze ako spravne prilozit babatko, ako si zvysit laktaciu, ako sa da dokrmovat na prsniku, kym tvoja tvorba mliecka nebude postacujuca
plus treba brat nieco na podporu laktacie..bud bylinky..senova grecka, benedikt lekrasky alebo lieky s ucinnou latkou domperidon..na volnopredaj Motilium ale ten je drahy na predpis Costi ..moze predpisat hociktoriy lekar...len nie kazdy vie, ze sa pouziva pri podpore dojcenia

vevejova333
16. nov 2011

@strapco13 DAKUJEM uz som skusila kontaktovat laktacnu poradkynu, zajtra mame prve stretko tak dufam ze sa to upravi. Kupila som si na jej odporucanie senovku a benedik tak som zvedava. Inak ma zarazilo co bolo napisane v letaku prikapsuliach - vraj sa nema uzivat pri kojeni, tak ma top trocha zmiatlo. No uvidime, snad to pomoze 🙂

strapco13
16. nov 2011

@vevejova333 to je napisane skoro na vsetkom...aj na antibitikach ktore mozu bat babatka od narodenia a zrazu dojciaca zena ich nesmie 😝 ...len sa firmy chrania a pisu to vsade lebo sa nemoze testovat na detoch a tehotnych a dojciacich zenach

vevejova333
17. nov 2011

@strapco13 no to je fakt uzasne, som zvedava, dokonca uz sa mi zda ze s tym mlieckom sa polepsilo 🙂 ale budem musiet aj tak dokrmovat cez cievku, lebo sikovnikovi sa mali 🙂 a dakujem ;)

strapco13
17. nov 2011

@vevejova333 ono to chvilu trva, kym sa produkcia mliecka zvysi.
mne zabera liek Costi najlepsie /asi preto, ze ja som lekar a viac verim liekom ako bylinkam..to je cisto o mojej povahe, nie o ucinku liekov ci byliniek..na nadchu mam zas radsej bylinkovy caj ako lieky...proste verit niecomu je minimalne 60% uspechu...dojcenie zacina v hlave/
dokrmuj nadalej cez cevku na prsku..postupne znizuj mnozstvo dokrmu a uvidis...zachvilu sa uz pochvalis, ze ste to zvladli a plne dojcis 😉

vevejova333
21. nov 2011

@strapco13 tak to by som bola rada 🙂 sme na dobrej ceste neviem ci mi pomohli tie kapsulky senovky alebo nie ale vidim rozdiel k lepsiemu. To costy mi odporucala aj doktorka s ktorouisom sa stretla je aj laktacna poradkyna a tiez mi spominala len vravela ze nedh skusim najprv tie kapsulky tak uvidime. Dalujem za podporu 🙂
ň

romanka33
3. dec 2011

Ahojte.Aj ja mam krizu.Mala bude mat o tyzden 4MESIACE A MNE sa zda ze mam malo mliecka. Prsia sa mi uz nenalievaju,su makke,ked uz stlacim sice strieka mlieko ale neviem ci je ho dost. Mala je strasne zarevana a dokonca teraz mi uz ani nechce chytit prsnik. Stale ked ju prilozim otaca hlavku. Uz som jej dala aj sunar a vypila,tak asi zacnem prikrmovat. Co mam robit aby znova chytila prsnik?Poradte.A aku ma mat stolicu ked davam jednoaj druhe mliecko?dakujem

strapco13
3. dec 2011

@romanka33 len rychlo linky lebo nestiham ine 😅
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

ak chces dojcit zrusit flasku ak treba dokrmovat tak cievkou na prsniku

mirkita
3. dec 2011

@romanka33 vacsinou je ta kriza len v hlave 🙂 prikladaj kolko sa da a mliecka mas urcite dost 😉

vevejova333
16. dec 2011

@romanka33 ahoj, neviem ako si na tom teraz ci uz dokrmujes alebo nie mne prave to dokrmovanie zarypalo do kojenia. Tiez bol maly zarevany, otacal hlavickou a nechcel pit z prsnika, tak ma moja mama presvedcila na flasku a musim sa priznat, ze to bola chyba. Ide fakt o to aby si bola hlavne kludna a aby si velmi nebola nervozna alebo smutna z toho ze malinka nechce. Nemoze ju trapit nieco ako vetriky alebo krciky v brusku? Lebo aj u nas to tak bolo. Je pravda ze co najviac prikladania je najlepsie a ozaj to pomaha, ale pokial by bol problem, ze nechce vobec nic spapat z prsnika tak skus kontakt na laktacnu poradkynu, urcite ti poradi, aj ja som sa stretla s jednou a na stranke http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... je ich viac púodla miesta bydliska. Urcite ti poradia a pomozu a nevahaj. Drzim palce 🙂

lusja
24. jan 2012

Ahojte.
viete mi prosim poradit?
Malinky ma teraz 5 tyzdnov - bude mat 6 tyzdnov. A zacali nam problemy s pitim - malinky sa pri piti strasne hneva, saje aj pol hodinu, ked strieda prsia. Hneva sa pri piti, ked sa odtiahne, tak zas hystericky place - az scervena kojim ho vzdy, ked chce, poslednych par dni - od minuleho tyzdna - si skratil prestavky z 2-3 hodin tak max. na 1,5 - no stava sa, ze chce pit aj kazdu pol hodinu.
A ja mam pocit, ze sa mi nestiha tvorit mliecko ked sa tak pozoruje, prestavaju sa mi nalievat prsia tak ako sa mi nalievali pred tyzdnom neviem, cim to je, bo vypijem aj 5 litrov tekutin denne, pijem caj (Teekane) na podporu dojcenia, aj homeopatika si davam (3x denne 5 granul). A napriek tomu vsetkemu nevidim zmenu k lepsiemu. Skusala som aj odsavacku, ale ked sa maly napije, tak mozem robit co chcem, uz sa mi nic neda odsat a on stale place, ze chce papat
Skusam aj babske recepty ako vajickova polievka, vinea, kupila som si gravimilk... a stale je vsetko zle dokonca sa mi zda, akoby sa maly zabudol prisaval - este nedavno pil normalne, teraz sa snazi len zuzlat vrch bradavky.
Skusila som aj nahrievanie pred infralampou... a stale nic.
Som z toho smutna, chcela by som kojit co najdlhsie, ale mam OBROVSKE OBAVY z toho, ako to teraz vyzera. ☹

evoska
24. jan 2012

@lusja ahoj, my sme mali tiež problémy s nedostatkom mliečka a podarilo sa nám ich prekonať, keď mala malá 2mesiace odvtedy sa kojíme až doteraz.
Na tvorbu mlieka ti komerčné čaje moc nepomôžu, ale najviac senovka grécka-účinok uvidiš do dvoch dní. Mne teda veľmi pomohla+časté prikladanie dieťatka, striedanie prsníkov, pritláčanie na zrýchlenie toku a tiež pomáha nosenie dieťatka napr. v babyšatke alebo prikladanie "koža na koža".
To, že sa ti nenalievajú tak prsia ako na začiatku nemusí znamenať, že máš mliečka menej,ale to, že sa ti tvorba prispôsobila požiadavkám malého. Koj ho aj nadalej podľa toho, ako si vyžiada aj keby to bolo kakždú pol hodinu, časom sa interval zas zmení, okolo mesiaca dvoch je tzv.rastový sprint a potrebuje teraz častejšie papať (tak len vydrž), čím častejšie budeš prikladať, tým viac mliečka sa ti bude tvoriť.
Ja tiež odsávačkou odsajem minimum, a napriek tomu si malé dokáže vytiahnuť koľko potrebuje,
držím prstíky!!!!

lusja
24. jan 2012

@evoska moc dakujem za rady!!!!!! 🙂
snazim sa kojit tak casto, ako malinky chce...len niekedy to trva uz cez pol hodinu a drobec aj napriek tomu chyta hystericke zachvaty - asi od hladu ☹
vcera som na nete konecne objavila senovku - aj benedikt a jastrabinu - vsetko som si objednala, tak cakam, kedy pride balik - dufam, ze co najskor! este musim nastudovat davkovanie... ako si senovku uzivala ty?
ako funguje to stlacanie prs pri kojeni? palec hore a prsty zo spodu prsnika?
drobec ked pije, vrti sa ako dazdovka... a obcas aj zaspi, moze to suvisiet s tym mnozstvom a tokom mlieka?
Nevies nahodou, ako dlho trva ten rastovy sprint? nech sa psychicky pripravim.

evoska
24. jan 2012

to, že sa vrtí môže znamenať, že mu mliečko ide pomaly a je nervozny, preto je dôležité, aby si sledovala malého, či naozaj pije, prehlta ( podla pauzy v briadke)
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...
keď uvidíš, že prestáva piť a nadalej saje vtedy treba stlačiť prsník, ked nesaje prsník nestláčaj. Stláčanie ako hovoríš, palec hore prsty dole, tu je ukážka:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
ked už ani pri stláčaní nedostáva mliečko prelož ho na druhý prsník, prekladať ho môžeš aj niekoľko krát, pretože sa mliečko dostáva nižšie, tým že saje na druhom.
Hlavne sa nestresuj, neboj sa mi sme tiez hrozitansky bojovali, ja som malu dokonca aj dokrrmovala nazaciatku a podarilo sa nam prejsť na plné dojčenie, tak verim tomu, ze to aj vy zvladnete. Hlavne sa nestresuj a vela odpocivaj, na odsavacku sa vykasli, lebo ta len este viac vystresuje.
akú senovku si si objednala mletú. či celú?

lusja
24. jan 2012

@evoska takze takto je to s tym stlacanim, povodne som si myslela, ze treba stlacit, ked nesaje, este dobre, ze si ma opravila! dakujeeeem 😉 to pitie sledujem, a hlavne pocujem, ako preglga.
Uz je drobec napapany,tak drieme.
Este sa mu k tomu vsetkemu zas prejavuje kolika - asi budeme mat veselu noc...
No ved to, hned ma chyta stres z toho, ze mam malo mlieka, ze nepije, ako by sa patrilo a tak. snazim sa dat do pohody tak rychlo, ako sa da...ale nie vzdy to ide. Dobre, ze mam mangela, co mi pomaha 😉
aj ja som rozmyslala, ze by som ho dokrmila - ale nechcem riskovat, ze prestanem kojit, tak to stale odkladam.
Rada by som si aj cez den zdriemla, ale drobec nedovoli, obcas sa ozaj neda ☹ ale snazim sa.
Senovku mletu - vraj sa miesa s vodou alebo s jogurtom, aby sa dala zjest, len to davkovanie si nepamatam.

evoska
24. jan 2012

@lusja ja som jedla 3PL 3xdenne, no najlepsie je to zmiesat s vodou, je to inac dost hnusne,ale da sa zvyknut 😉 , co by sme pre tych drobcov neurobili.
s tym dokrmovanim mas pravdu, je lepsie sa tomu vyhnut. snad ti ta senovka pride co najrychlejsie a hned zaberie.
to ci ma dost mliecka mozes zistit aj podla precikanych plienok, mal by mat tak 6 tazkych plienok do dna.

lusja
24. jan 2012

@evoska OK, tak sa necham inspirovat, dufam, ze zaberie 😉
a tak, su to len 3 lyzice - to sa da urcite zvladnut. asi to dam do jogurtu, ten ide dolu krkom hladsie ako voda 😀
joj, tak to maly potom asi hadam papa dobre, ma aj 8 plienok...ocikanych, okakanych tiez.
Vdaka za vsetky info, trosku som sa skludnila, uz len dufam, ze balik pride co najskor!

beton
24. jan 2012

@lusja z opisovaneho nemam vobec pocit, ze mas malo mliecka., skor, ze sa prilis (a zbytocne) stresujes. uplny suhlas s @prsky v druhej diskusii, kde si dala tento prispevok, prejdi si dobre tie linky abo zavolaj si domov laktacnu poradkynu. taketo spravanie takeho malickeho dietata je uplne ok. urcite neplace od hladu, kedze dojcis na poziadanie. mliecka sa tvori tolko, kolko prikladas. takze podla mna su aj tie bylinky pre teba len psychicka podpora. skus babo vela nosit, kontakt koza na kozu. kolko mate mokrych plienok denne? hlavne sa upokoj. jasne, ze ukricane babo je na nervy pre mamicku (a hlavne babicky, tety atd.), ale toto nosenim urcite vyriesite. dojcenie je v hlave a nie v prsnikoch :o)) vela stastia.

sirokez
27. jan 2012

@dankaa ahoj danka rada by som sa opytala na ten ricinus lebo ho mam doma, zatial som ho neuzivala, skusala som odsavat a z jedneho mi odsaje max 20ml... niekedy su dni ked mala vypije okrem mojho aj 90ml UM rada by som ostala len pri mojom mliecku. Inokedy zase jej staci moje a v noci jej staci iba z jedneho prsnika na jedno kojenie...tomu uz uplne nechapem ze preco sa cez den(teda hlavne rano a vecer) nevie niekedy dojest.myslis ze mam skusit ten ricinus ak odsavanie neda vela?ako dlho sa o berie?dakujem ahoj

31majka12
20. feb 2012

@renata1973 ahoj co je to za liek ten costi?
A co stoji jedno balenie?

renata1973
20. feb 2012

je to na liečenie žalúdočných ťažkostí, alebo refluxu. Jedno balenie 30 tabletiek stojí okolo 3,-€. Na mesiac ma vynieslo zhruba 10,- €. Ja som vyskúšala všetko, ale len to mi 100 % pomohlo. Treba sa opýtať laktačnej poradkyne annag.

31majka12
2. mar 2012

@renata1973 ahoj kto moze ten liek predpisat?

renata1973
2. mar 2012

obvodný lekár, ale aj pediatrička keď je známa. 🙂 🙂 🙂