Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

tanaba
17. júl 2008

ahojte, mozem sa pridat?
Teda ak ma maly pusti k PC 🙂, kedze sa rozhodol, ze najlepsie je na prsicku 😉 a papa kazdu hodinu, len obcas si da 3 hodinovu pauzu. Snad ho to prejde, ked podrastie.

Starsiu dceru som nekojila, akosi sme to nezvladli 😢 , tak snad to teraz pojde lepsie.

Dcera sa uz stazuje, ze nic ine nerobim, len krmim alexa a nemozem sa s nou normalne hrat 🙂 Aj vase deturence takto casto papali? Utrasie sa to vobec niekedy?

lengyelka
17. júl 2008

To nic tvoj malicky si vytvori sam svoj rytmus. Bud rada ze papka. Pre babetka je hlad novy neznamy pocit a vraj ich to aj boli ked su hladne, takze takemu malinkemu treba dat papat stale ked chce. Aj kazdu hodinu,je to v poridaku. A mala len normalne ziarli. To poznam velmi dobre a mna tiez mrzi ze na Samka nemam vobec cas.

martina46
17. júl 2008

pocujte 🙂 ,
je to mozne, aby som mala viac mlieka ku veceru a vecer? deje sa mi to tusim uz par dni, predty,m bolo naopak 😒
nechapem to.
tiez, doktorka mi povedala, ze zato ze mma na pocit a dotyk plne prsia, neznamena to, ze je tam dost mlieka. to tiez nechapem 😅

iva211
17. júl 2008

večer a v noci je tvorba mlieka najväčšia, takže je to normálne.

sirinka
17. júl 2008

tanaba aj moja papala kazdu hodinu a pol, max. vydrzala dve. kazde dietatko je ine, niektore piju naraz vela a menej casto, inym vyhovuje po mensich davkach a castejsie...na nejaky cas, sa budes musiet ty prisposobit malej a neskor ju zase zacnes usmernovat ty 😉
martina aj u mna je to tak, asi ze mala pila hlavne vecer dlho a vela a cez den si skor pocuckavala...

dididi30
17. júl 2008

ahjte
davno som tu nebola, nemam cas....balim, ideme na dovcku na slovensko, tak chapete 😀
baby ja som si vcera odasala miecko a nejakych 60ml som si odsala, no ked moj drobec tolko vypije a priberie som prekvapena, bo je to dost malo, nie? 😕 no kto vie, mozno vytiahne viac, alebo mu to staci 😨 ale zas je kludny, takze neviem....aj som si myslela,ze si nebudem odsavat, tak som sa mylila, musela som bo drobec v noci dlhsie spi a ja sa budim na plne prsia, tak mi treba......
a inak baby, mna uz 2 dni boli hlava, ma to nieco spolocne s kojenim??
tanaba, moj papa tiez casto, ale ked papa casto tak len malo ako keby od smadu, najlepsie sa napapa po hajani..ale kojene deti casto papavaju, takze kedy si pyta v tedy mu daj 😉

dididi30
17. júl 2008

hm baby vy tu pisete o tom,ze vam deturence nekakaju niekolko dni a my nestacime s plienkami 😝 kaka pocas kazdeho papania a pretym kakal pred, pocas a po papani...trocha sa to ustalilo ...
myslite,ze mam zle miecko ked mi tolko kaka?? sa trocha aj bojim ☹ ale stolica je v poho, zlta....

martina46
17. júl 2008

didi,
to sa upravi. moja asi do 2. mesiaca kakala neustale. proste nebolo mozne ju udrzat v cistej plienke 😝

sirinka
17. júl 2008

dididid30 aj klara tak kakala zozaciatku, potom do pol roka 2-3 krat denne a od prikrmov uz iba raz...kojene dieta moze kakat pri kazdom papani alebo aj niekolko dni nie...pokial neukaze placom, ze ho nieco boli, je to ok

dididi30
17. júl 2008

joj baby dik, mozno niekedy budem pisat ,ze nekakame, ale kto vie 😉

dididi30
17. júl 2008

inak baby ,zacala som pit 2 ktat denne feniklovy caj, myslite,ze je to ok?? nebude kakat viac?? inak mu prospieva je taky kludnejsi a pekne prdka.

annag
17. júl 2008

Dididi, keď potrebuješ v noci odsávať, a chceš sa toho zbaviť, v noci odsaj len to najnutnejšie a každú noc vždy o trošku menej, lebo inak budeš musieť odsávať ešte dlho. Ideálny stav je zobudiť sa s pocitom plných, ale nie preplnených prsíkov. Ale neboj sa, ak sa Ti náhodou nebude chcieť vstať a odsať si ho, cez deň, keďže často kojíš, sa prsníky dobre vyprázdnia, takže je to skôr o nepohodlí a vytekaní mliečka a mokrých prsných vložkách, než o potenciálnej zástave mliečka.

Malý vytiahne viac, deti dokážu vytvoriť ďaleko efektívnejší tlak na dvorec. V noci je produkcia mliečka najväčšia a preto má nočné dojčenie aj veľký význam, bábätko sa dobre a pohodlne napapká, a okrem toho frekvencia dojčenia je menšia než cez deň, plné prsíky k noci jednoducho patria. Hlava Ťa skôr bolí z cestovnej horúčky, príjemnú dovolenku a šťastnú cestu 🙂

dididi30
17. júl 2008

anag 😀 😀 😀 😀 zaby z tej dovolenky 😅 si ma teda prekulka 😅 a dik snad bude cesta prijemna, az v sobotu ideme ale chapes.....
tak teda som si aj myslela,ze naco tolko odsavat.....nektore baby odsavaju non stop a to potom nic by som neporobila, len odsavala a co som ja nejaka krava 😅 , sak maly vytiahne co potrebuje a hadam mu staci ked je kludnucky...samozrejma si poplace od jedu, no ale co ine mu ostava ,ked nevie este rozpravat 😉
ok ja padam do perin, drobci mi zaspali a tak ich musim este vytiahnut po schodoch do posteli 😝
dobru nocku 😉

andrii
18. júl 2008

dididi30, čím viac budeš odsávať, tým viac sa ti bude tvoriť mlieka. Ja odsávam, iba keď mám pocit,že su preplnené, nie zakaždým. Malý ti vytiahne viac,ako ty odsaješ. Má predsa poriadny ťah 😀 .

a šťastnú cestu, nech vám to rýchlo ubehne a bez problémov.

dididi30
18. júl 2008

no sak aj ja si myslim, potom chodit s bolavymi prsnikmi 😒
andrii dakujem pekne, zatra o 12 na obed ideme , autom, dufam,ze to maly prezije, ach jaj.....je to necelych 24 hodin 😕 musi si zvykat 😀

lengyelka
19. júl 2008

aqhojte tak mliecko uz je uplne v pohodicke a uz mam aj nejake zasoby v mranicke..........
didi tak ty uz si doma joj jak ti fajne my ideme az v decembri...........
..........maly sa dnes vykakal........po siedmych dnoch nechcite vediet jak to vyzeralo a smrdkalo 😨 🤐 😲 😝 😀

.........neviem co mi na to mliecko pomoho ale som si zacala robit tie zaprazene polievocky, pijem v pravidelnych intervaloch po menej, a snazim sa byt v pohode............. velmi ste mi vsetky pomohi 😀 😀

..........dufam ze uz ziadne take krizy nebudu 😉

andrii
19. júl 2008

lengyeĺka, blahoželám a držím palce. Keď budeš takto v pohode,tak už krízy nebudú. Musíš si veriť. Drž sa.

katmi
19. júl 2008

ahojte.. ja tiez prezivam laktacnu krizu a to uz dost dlho.. beriem tiez homeopatika,ale mam pocit,ze nezaberaju.. pijem caj na podporu tvorby mat.mlieka, ten tusim trocha zabera,lebo vcera som mala (ale az vecer) uplne naliaty,ale len pravy prsnik.. odjakziva som mala viac mlieka v pravom prsniku ako v lavom.. prikldam malu tak casto,ako si pyta,ale mlieko nie a nie spustit.. tak sme skoncili pritom,ze malicku prikrmujem,pretoze nemozem pocut,ako strasne placka..
mozno si niekto povie,ze som zla matka,ked sa nesnazim este viac,aby sa mi spustilo mlieko,ale som na malu sama a niekedy je to fakt priserne za ten den.. minule som bola tak priserne unavena,ze som zaspala pri malej .. a to mala bola hore.. no strasne.. nevyspala som sa ani ja,ani mala.. bola som priserne nervozna.. takze to riesim tak,ze malicku si prikladam, ked mliecko ide,tak sa napapa,kednejde a este placka,dokrmim ju UM.. a spinka pokojne aj ona a celkom sa vyspim aj ja..

martina ty si pisala,ze mas mlieko iba vecer.. no ja tiez tak isto.. vecer sa mi celkom dost mlieka vytvori,ale to staci malicka v noci vypit..takze rano zaciname zase ten isty kolotoc ako som pisala vyssie..

katmi
19. júl 2008

yo a este, ked su velke horucavy,malickej davam prevarenu Lucku, naposledy som jej dala trosku cajiku.. pekne mi vypila a s papanim mliecka sme nemali problem.. takze ja som toho nazoru,ze ak su velke horucavy,cajik alebo teda prevarena vodicka malickym neublizi.. samozrejme,ak chce. ak nie,netreba ich nutit.. moja mala chce,tak jej davam.. a sme spokojni.. 🙂

tanaba
19. júl 2008

dakujem za povzbudenie, uz sme sa trosku utriali 😉 len maly ma reflux, tak, ked viac vypije, tak z neho to mlieko tecie, aj z nosika ☹ a potom by stale len pil a pil.

vy tu vo velkom odsavate. Ja neodsajem nic, par ml.
V utorok ideme k doktorke, to som zvedava kolko pribral 🙂

gianni
19. júl 2008

tanaba,bola si na nejakom vyšetrní s malým,lebo aj môj asi každý druhý den všetko vyzvracia čo vypije a presne aj z nosa mu išlo,som sa tak zlakla,ale na vyšetrení som nebola,čo ti povedali aby sa to nestávalo?

andrii
19. júl 2008

katmi, nie si zlá matka,veď ako čítam tak sa snažíš urobiť všetko preto,aby si mala mlieko. Len si myslím,že si asi nervozna, vlastne si to sama napísala. A to má tiež vplyv na tvorbu mlieka. A dosť veľký. Možno ťa uteší a trošku povzdbudí to,že ja mám tri deti a som na ne celkom sama. Manžel pracuje 14 hod. denne, niekedy aj 16 hod. Domov prichádza väčšinou najskôr o desiatej, no aj o polnoci. Teraz celý víkend doma ani nespí-našiel si ešte ďalšiu prácu,takže často sa stane,že doma nespí a deti nevidí aj niekoľko dní. Ja sa snažím byť v pohode, lebo keď som nervozna ja, prenesie sa to na malého a potom by som ja bola ešte viac nervozna,z toho,že malý je zlý. Netráp sa nad všetkým. Hlavne sa venuj malej a buď v pohode. Držím ti palce.

annag
19. júl 2008

katmi, si na malú sama a chýba Ti povzbudenie okolia, v domnení, že máš málo mliečka si v strese a blokuješ si tým jeho spúšťanie. V noci je to v pohode nielen preto, že sa mliečka tvorí viac, že intervaly medzi dojčeniami sú častejšie, ale aj preto, lebo v podvedomí očakávaš jeho vyššiu produkciu. Bohužiaľ, i keď viem, že mi neveríš, najväčšiu chybu robíš tým, že malú dokrmuješ UM a dávaš je piť aj iné tekutiny. Keď už máš pocit, že musíš dokrmovať, mala by si dokrmovať svojim vlastným mliečkom, ktoré ráno alebo v noci, keď máš plné prsia, odstriekaš. Dokrmovaním UM budeš mať mliečka čoraz menej a kríza prejde do odstavenia.

Nepoznám Váš denný režim, ale máte už dva mesiace, čiže bradavky by si mala už mať odolné, tak ak malá chce cuckať prsíčko, nechaj ho na ňom nielen často, ale aj dlho. Lebo tým pocuckávaním malá stimuluje bradavku, a tým podporuje vylučovanie hormónu oxytocínu, ktorý je zodpovedný za to spúšťanie mliečka. Normálne si ju prilož na obľúbenú polohu, vezmi knihu, časopis, vykašli sa na všetko ostatné a dojči, nech si malá hoci aj na prsíčku pospinká. Mliečko sa tvorí aj priamo počas dojčenia, a pocit plných a prázdnych pŕs nemá s množstvom mliečka nič spoločné. Plné prsia sú zo začiatku, potom sa tento pocit postupne stráca. Tie prsia ani nemôžu byť preplnené, keď kojíš veľmi často, ale to je v poriadku, aspoň sa vyhneš prípadnej mastitíde 🙂. A pomedzi kojenie cez deň šup s malou do kočíka, nech nie je medzi štyrmi stenami. Malá plače aj z Tvojej vlastnej nervozity, cíti ten Tvoj neopodstatnený stres. V kočíku ho tak nebude cítiť, vonku nepočuť ani plač tak intenzívne, intervaly medzi kojeniami sa Ti tým predĺžia a budeš mať tým pádom aj lepší pocit plnších pŕs. O pár dní pri takomto postupe laktačná kríza prejde.

Väčšina mamičiek mamá viac mliečka v jednom, ako v druhom, a obyčajne, podľa mojich skúseností, v pravom ho býva viac, resp. je väčšie aj o pár čísel počas dojčenia. Dva prsníky máme preto, lebo môžeme porodiť viac než jedno bábo, príroda si to poistila 🙂

martina46
19. júl 2008

no ja som raz hore, raz dole. nechapem to. po par dnoch bojov s nespustanim mliecka som vcera skoro spadla z noh, vsetko bolo ok, aj mlieka dost. dnes to iste, ale posledny raz som v pohode kojila o pol4, potom akoby utal, opat sa nespustilo. chuda mala, dufam, ze sa z tej trosky co vyzmykala aspon napila od smadu. no snad to bude zas ok 🙂
snazim sa byt v pohode. no s pomocou bozou....

annag
19. júl 2008

Martinka, gratulujeeeem 🙂 🙂 🙂 , bude OK, hlavne už nad tým spúšťaním - nespúšťaním nerozmýšľaj, bola som sa tuto na fóre pozrieť na iné témy, a normálne som si poplakala na žiaľom niektorých mamičiek, buďme radi, že ich máme naše detičky zdravé a tu na zemi a netrápme sa nad drobnými, a raz si isto povieme, že aj krásnymi, starosťami. Čo by za takéto starosti dali niektoré mamičky. Držte sa!

lengyelka, Vám gratulujem ku kake, k 20 dňom ste sa teda nedostali 😀 , k mliečku Ti pomohlo aj toto fórum, všakže?

katmi, no nepovzbuď sa týmto fórom, nie si sama, mliečko príde!

no samá radosť, asi z Vás odpadnem 😉

martina46
19. júl 2008

annag 🙂

katmi
20. júl 2008

kocky velmi pekne vam dakujem za povzbudenie a rady.. urcite to nevzdam a vyskusam,co ste mi poradili..dakujem este raz..

annag 🙂

lengyelka
20. júl 2008

katmi a vecer pred spanim si daj pohar mliecka alebo teply cajik a si ho pomalicky pochlipkaj , ja sa pri tom super uvolnim .........
..............annag hlavne to forum mi pomohlo a tuzba kojit petka ............ 🙂 🙂

.........ale pre istotu si mrazim miecko do chladnicky...........bude aspon do prikrmov na potom

tanaba
20. júl 2008

gianni nebola. Mala to aj dcera. Reflux. Nesmiem kojit poleziacky, vtedy to z neho hned tecie. Zvyseny madrac v postielke. Moc s nim nemozem manipulovat, ked msa naje. a musi papat castejsie v mensich davkach. z toho vyrastie 🙂 Len je to neprijemne aj pre neho, lebo ho drazdi to mliecko co sa vracia spat. Uz mrnci a to sa teraz napapal....

andrii
20. júl 2008

Tańaba, aj môj malý grckal. Pomohol nám Tutriton.Robí sa z neho taká kašička. Hneď prvý krát,keď ju jedol pred kojením,tak už negrckal. Jedol ju asi 3 týždne a teraz sme 4 dni úplne bez nej a už negrcká.