Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

annag
6. aug 2008

ahojte holky, v prvom rade ďakujem za pochvalu, veľmi ma teší, ak Vám čo i len trošku pomôžem či povzbudím. Áno, ako písala lenusiatko, dojčeniu sa treba naučiť, je to niekedy veľká škola, a bohužiaľ, niekedy to mamičky nemá kto naučiť. Netreba sa čudovať, veď o pozitívnych účinkoch dojčenia k nám informácie začali prenikať a do praxe sa dostávať len v priebehu nejakých posledných 10 rokov. Kusisko roboty sa spravilo v nemocniciach, predovšetkým zásluhou MUDr. Haľamovej a Vicianovej, v priebehu niekoľkých rokov sa väčšina pôrodníc zapojila do projektu Nemocnice priateľské deťom. Už som to tu niekde písala. Ale chuderky sestričky, ktoré boli roky zvyknuté na dokrmovanie bábätiek z fľaše, také kľudné noci už nikdy mať nebudú. Dnes nesmú dať dieťaťtu flašu bez príčiny, a koľko ich to stojí sebazaprenia, i keď aj dnes niektoré potajme chodia s fľašou poza chrbát... No zatiaľ sa tento trend nepodarilo presadiť v pediatrických ambulanciách. Tam stále pretrvávajú zvyklosti z minulých rokov a potom lekárky zvyknuté na deti na UM nevedia kvalifikovane radiť, nečudo, mnohé z nich nikdy nedojčili vlastné deti. Mamičky s problémami pri dojčení si pohadzujú ich gynekológovia s pediatrami ako horúci zemiak a väčšinu problémov riešia výrokom Neprospieva - dokrmovať, namiesto rady, ako pomôcť mamičke, aby bábo prosperovalo. A pritom tie problémy sú viac menej rovnaké a ľahko odstrániteľné. Ak mamička nedojčí svoje dieťa, nie je to jej vina, ale skôr vina okolia,ktoré ju v tom nevie podporiť. Psychické rozpoloženie a zodpovednosť mamičky za dieťa je taká obrovská záťaž, netreba sa čudovať, ak sa odstaví pri takýchto prekážkach, keď jej ich nikto nepomôže odstrániť. Preto vzniká sieť laktačných poradkýň, ako som písala, dojčenie nie je choroba, je to súčasť života v istej jeho etape, a na to netreba lekárov, stačí niekto, kto sa vie vcítiť do problémov mamičky a má isté životné skúsenosti, mnohé laktačné poradkyne sú ženy - matky z úplne iných odborov.

horallka,
produkcia mliečka v noci je väčšinou vyššia než cez deň, preto by bolo vhodné, aby si ho prebrala k papaniu aspoň každé tri hodinky, ak vládzeš, tak aj dve, aspoň na pár dní, chceme aby začal priberať, však? žltačka je neplecha, bábetká vie ešte dlho uspávať, i keď pediatrovi to nemusí vadiť, ale 4-5 hodinový spánok pri malých a ešte k tomu dojčených bábetkách je neprirodzený, opakujem, MM sa veľmi ľahko vstrebáva. Ak sa Ti nadá nič odstreknúť po dojčení, tak zatiaľ neodstrekuj vôbec, aby si sa nezničila, čo by Ti ozaj v tejto chvíli neprospelo, ale musíš často dojčiť a snažiť sa dobu dojčenia predĺžiť ako sme spomínali. Tabletky Ricinium zaberajú. Ozaj, a veľmi vhodné by bolo, aby si mala malého pri sebe v posteli, aby si cuckal čo najviac a najdlhšie, na postieľku a režim sa vykašli . A ak to urobíš aj cez deň a priateľ Ťa bude obskakovať, nosiť Ti vodu a dobré jedlo namiesto miešania Beby, tak to bude úplne najlepšie, čo môže pre svoje poklady urobiť 😉

annag
6. aug 2008

jana273, laktačná kríza môže a nemusí prísť, naopak, v období akože laktačných kríz sa niektorým mamičkám produkcia mliečka ešte viac zvyšuje, potom sa zľaknú, že bábo chce zrazu papať kratšie než doposiaľ. Končí sa práve to obdobie, ktoré doteraz prežívate - potreba bábetka byť stále na prsníku. Ono sa prebúdza k životu, väčšinou je už po žltačke, začne ho zaujímať aj okolitý svet a prsíčko už pre neho nebude jediným potešením. Preto žiadne strachy, dojči naďalej tak, ako si ten Tvoj malý diktátor povie, on sám si určí kedy už na Tebe nebude chcieť visieť od rána do večera. Takýmto obdobím býva neskoršie aj obdobie okolo príkrmov a okolo roku, keď sa mamičky snažia, aby ich dieťa konečne prespalo celú noc. Dojčenie nie je len o jedle, ale aj o citovej väzbe na matku, takéto malé deti majú právo uzurpovať si svoju mamičku. Pokiaľ sa to čo i len trochu dá, treba im ich želania maximálne plniť, oni nám to raz vrátia. Rozhodne ho netreba nechať vyplakať, ono to ešte vôbec nechápe, v takejto chvíli treba zapojiť okolie, nech ocko, babka bábo nosia, a Ty sa zatiaľ napapaj a trošku zrelaxuj.

A kedy vlastne prichádza laktačná kríza? bábetko nie je stroj, ale človek, a preto sa niekedy stane, že doslova zo dňa na deň bude potrebovať viac mliečka než doposiaľ, lebo niektoré bábetká priberajú skokom, dlhšie stagnujú a potom prudko priberú, a teda potrebujú viac mliečka. Tu je rada veľmi ľahká, naďalej dojčiť na požiadanie, veľmi často a nedať sa zviesť dokrmovaním. V priebehu niekoľkých hodín, resp. dní sa laktácia zvýši na novú úroveň, tú, ktorú bábetko potrebuje. Hlavne netreba spanikáriť a zopakovať si v duchu, ako sa to mliečko tvorí - viď Oxytocín - pomoc, keď sa mliečko nespúšťa

Samozrejme, laktačná kríza príde ja pri chybách pri dojčení, ale to je, ako už vieme, o inom ...

heppu
7. aug 2008

ahojte neviete nahodou co treba spravit ked uz zena nechce aby sa jej robilo mliecko a chce prestat kojit???dakujem

bashka
7. aug 2008

Hm hm...3 tyzdnove babo a chciet ho prestat kojit? 😕 😕 😕

martina46
7. aug 2008

mozno ma nejake vazne problemy.

bashka
7. aug 2008

tak potom je to OK, ja len ze poznam osobne vela bab, ktore tiez takto CHCELI prestat kojit...kvoli prsiam, ci tomu, alebo tamtomu...ale ved to je kazdeho vec...nic som nenapisala 🤐

bashka
7. aug 2008

ja som len strasne rada, ze sa nam to pomalicky zase rozbieha...aj ked malá cez den este zvykne strajkovat...ale ja sa nevzdaaam 🙂

certica
7. aug 2008

heppu, su na to homeopatika ricinus, len ine riedenie ako na tvorbu mlieka, to sa treba informovat v lekarni. da sa to zastavit aj injekcne, no a znizit prisun tekutin.
to su len teoreticke rady, prakticky som to nikdy neskusala...

bashi cau 😎

inac, ked uz sa tak bavime o kojeni... tak muz sa minule priznal, ze mi trochu zavidi tie moje kozy 😀 , z ktorych tecie mlieko. totiz, nikdy nezazije ten pocit nepostradatelnosti pre svoje deti v tomto slova zmysle 😉

no a ked mam hovorit za seba, tak mna to kojenie vlastne uspokojuje, teda psychicky. fyzicky nic extra, hlavne ked ma clovek zapal, ucpaty mliekovod alebo prechladnute prsia a boli to jak slak 😀 , ale globalne je to super pocit, hlavne ked ti krpate kukne do oci, usmeje sa a potom si kludne pokracuje stastne v sosani, no a o tych sprievodnych zvukoch, co pri tom predvadza ani nehovorim. sranda 😀

bashka
7. aug 2008

certi caveees...obcas sledujem co sa s vami deje a teda riadneho macka si si vykojila 🙂
Na zastavenie je ricinus 30CH...skoro mi to raz v lekarni predali namiesto 5CH, co je na tvorbu...este ze som zbadala

ja som teraz rada, ked malá bez okolkov papá, lebo ani to uz nie je samozrejmost, jasne ze si da radsej z flase, ale to ponuknem az ked vidim, ze naozaj nic nebude a uz musi byt strasne hladna...dovtedy sa snazim z cicy

inac certi, tie plienky uz nie su az take dobreee, ako malá zacala viac pit tak ich rychlo precika...

certica
7. aug 2008

ja uz mam pomaly vsetky plienky vyskusane, teda okrem nejakych tych lacnych igelitakov, k tym vasim som sa este ale nedopracovala 😀 . nevadi

ja ked krpateho len polozim na postel, kde sa ked sme doma vzdy krmime, tak sa zacne cely trepat, hadzat, kopat a kricat od radosti, no horor 😀

bashka
7. aug 2008

idem ti napisat IP aby sme nekecali mimo 🤐

weroni
9. aug 2008

baby mna presviedcala kamaratka - zdravotna sestra ☹ ze malej "MUSIM" dat cajik aby mala pitny rezim v tychto teplach ☹
Dcerku stale plne dojcim, ak neratam glukozu ktoru dostala prvy den po porode v porodnici k mojmu kolostru tak okrem materskeho mliecka a vitaminov D a K nepozna nic ine a do ukonceneho siesteho mesiaca chcem aby to tak aj zostalo.

Prvy tyzden po porode sa napapala a vydrzala spinkat asi dve hodinky, v noci cca tri. Potom sa nocny rezim vobec nezmenil ale cez den chcela byt skoro stale na prsniku - stale si cuckala a stale jej tieklo tak dost grckala kedze bola nonstop plna, odgrgla si, hned za 10 minut chcela znova. Takto som sa od nej od rana do poobedia ani nepohla kolkokrat som si ani zuby nestihla umyt tak sme skusili dat dudlik ktory dovtedy odmietala. Vdaka dudliku vydrzala cez den aj tri hodky, niekedy dve. Podudlovala si a vyplula ho. Ci uz v bdelosti alebo v spanku. Tomu som sa velmi tesila lebo som hrozny odporca dudlov.
Teraz viem kedy skutocne chce papat a moje bradavky maju aj cas oddychnut si troska. Dojcim ju ale na poziadanie - niekedy cez den kazdu hodinku - ked je moc teplo, inokedy aj tri hodinky vydrzi. Je to individualne ale ja to vobec neriesim, dam jej kedy si ziada a niekedy viem ze sa chce len pomojkat alebo upokojit pri prsniku - aj vtedy si ju prilozim namiesto dudla.
Mlieka mam dost, musim si odsavat a este tyzdenne darujem 2 az 2,5 litra do mliecnej banky takze si myslim ze ziaden caj nepotrebuje vsakze?

horallka
9. aug 2008

weroni, ale tu je téma o laktačnej kríze a ty ju zjavne nemáš. Ty si založ protipóll tejto témy a nazvi si ju napr. Prebytok mlieka 😉 a tam si diskutuj, aby sme ti my, laktačnokrízové nemuseli potichu závidieť- he.
annag, kde si a tvoje úžasné rady a podpora?

andrii
9. aug 2008

weroni, určite žaiden čaj nepotrebuje. Materské mlieko poznáme predné a zadné. To predné je riedšie a slúži na uhasenie smädu. Ja som nikdy čaj nedávala a ani teraz nedávam.Ak je veľmi teplo a je malý smädný,tak ho častejšie prikladám.

annag
9. aug 2008

weroni, žiaden čaj nepotrebuje, na uhasenie smädu slúži predné mliečko a nedaj sa nikým a ničím zneistiť. Dojči tak ako doteraz a malej nič chýbať nebude, ani v týchto teplách, nech si cucne hocikedy, stačí len pár ťahov a smäd je preč. Moja dcérka pila čaj prvý krát v škôlke, malý ešte nikdy, asi až okolo roku začali piť vodu a odšťavené šťavy priamo z pohárika. Dovtedy mali na požiadanie prsíčko a tekutiny viac menej odmietali. A klobúk dole za tú mliečnu banku 😉

annag
9. aug 2008

no weroni, tak sme ti to na raz potvrdili všetky tri, tomu už musíš uveriť 😀

martina46
9. aug 2008

ja davam vodu, ale ak by som mala dost mlieka, tak to neexistuje! kludne by som jej dala cucnut aj kazdu polhodinku.

sirinka
9. aug 2008

ja este aj teraz davam od smadu prso 😅 caj sa mi nechce varit a vodu jej davam z poharika aby sa neucila zbytocne na flasky, ale to sa este nevie poriadne napit...aj ked kazdy den je to lepsie a lepsie... 😵

pampuliacik
10. aug 2008

ahojte kocky, rada by som sa poradila, lebo si fakt neviem rady s kojenim mojej malej ☹ mam taky problemik a neviem identifikovat, v com je problem...
kojim cca kazde 2-3 hodiny a to takym sposobom, ktory sa nam vcelku osvedcil- mala sa zobudi, vacsinou hladna ako vlk, takze hned ju musim nakojit. trva to cca 8-10 min, potom viac nechce. kedze mava problem s refluxom, naseduje "odgrgnutie" (ktore vacsinou nie je ziadne 😠 ), podrzime ju v naklonenej polohe asi 15-20 min. potom sme skusali davat ju spat, ale do 15 min je opat hore, zacne sa metat v postielke a je zrejme ze je este hladna a ziada si "dokojit". takze som jej davala pit este takych dalsich 10 min. vcelku to fungovalo, ale v poslednej dobe to druhe kojenie je trapenie. mala sa prisaje, chvilu "taha", ale ked vidim, ze sa spustilo mliecko, tak sa zacne strasne metat, vypina sa do obluka, rozculuje sa, je cela cervena, taha mi hlavou bradavku... proste udesne. neviem co jej vadi 😢 ☹ vyzera to, akoby si chcela len potahat bradavku a ked sa spusti mlieko, tak ju to zacne rozculovat... obcas vidim, ze preglgne len raz a zacne sa rozculovat. obcas vydava zvuky, akoby to mlieko tieklo prilis rychlo... niekedy mam dojem alebo uvazujem, ci to mlieko vobec tecie, ci nie je prsnik "prazdny"... aby som to upresnila, to druhe prilozenie robim k tomu istemu prsniku. skusala som ho postlacat a mlieko tieklo, sice slabsie, ale neviem posudit, ci to uz je "prazdny" alebo nie 😒 skusila som ju asi raz ci 2x prilozit k druhemu prsniku, ale po chvili sa tiez zacne metat... okrem toho sa bojim, ze ak ju prikladam k druhemu prsniku po druhy krat, tak ten prvy vlastne nie je vyprazdneny a navyse, z toho druheho prsnika pije opat predne mlieko- nebude potom rychlejsie hladna? alebo mat zelenu stolicu?
budem rada, ak mi nieco poradite, v com moze byt problem, preco sa pri druhom kojeni tak rozculuje, meta sa. to tahanie mojej bradavky je navyse aj neprijemne a bolestive... ak ju dame do postielky bez toho druheho kojenia, tak nevie zaspat a o pol hodiny ci do hodiny jej musim dat pit zas... je to ako nocna mora, obzvlast v noci, ked ju musime kvoli refluxu drzat dlhsie a potom este tot... 😢

dididi30
10. aug 2008

pampu, to trhanie hlavickou robi aj moj, tiez neviem cim to je ako keby mal nervy ci co..a niektore krmia z oboch naraz tak ak pribera tak je to ok, hranica predneho a zadneho sa neda urcit po minutach ....

sirinka
10. aug 2008

pampuliatko mozno to suvisi s tym refluxom, ked ju to mliecko pali v pazeraku, chce to zahnat dalsim mlieckom, ale pritom uz ma plne brusko, tak pit nechce...skus rozne polohy nosenia, ak mas pocit, ze tecie mliecko prilis rychlo, zmen polohu, koj po leziacky na chrbte a malu si poloz na seba...nad prednym a zadnym mlieckom vobec nerozmyslaj, davaj, ako vam to obom vyhovuje, pokial mala bude priberat, je to uplne bezpredmetne...
drzim vam palce... 😵

anezena
10. aug 2008

pampuliacik,
presne viem o com hovoris. my mame tiez reflux a presne toto som zazivala aj ja. trvalo to straaasne dlho. ked som bola s malym v robote - presne robil to, co hovoris ty. kolegyne mi povedali, ze to znamena, ze nemam mlieko a mala by som prikrmovat. ze nech si kupim antirefluxny nutrilon a mam pokoj. sla som k dr. a ta povedala,. ze ziadne take, mam bojovat.
ako pise sirinka: je to tym refluxom. malu pali zaha a je to kolotoc dokola: ona chce mliecko, ale ked taha, pali ju to, boli, tak nechce ale zase chce, lebo je hladna. zacarovany kruh.

nam poradila len jedno: treba to vydrzat aspon do 4. mesiaca, potom som uz dala kasicku, zeleninku a uz tolko negrca a nepali ho zaha.

a ked sa ti mece a nechce papat, treba zobrat na ruky a mojkat a mojkat, upokojit babenko a skusit o chvilku. ono to za chvilku prejde.

ale to co pise sirinka: ze kojit na chrbte: to by som nerobila, lebo on si vlastne stlaca brusko a grcal by este viac. taketo deti treba kojit vo zvysenej polohe. sadni si a maleho si daj tak, aby mal telicko vyssie ako nozicky, aby nelezal, ale aby bol v takom pololeze. dufam, ze chapes 😉

a dobre robis, ze ju hned nakojis, ked sa zobudi. a ako ti spinkava? vo vysenej polohe? lebo nam toto nezabera. a refluxove deticky treba zahrnovat velkou laskou, este viac ako tie, ktore reflux nemaju. treba ich vela nosit na rukach. na nech, ked sa naucia, oni to potrebuju. im lepsie ked su na rukach ako ked lezia. reflux je mrcha, ale da sa to prekonat. zevraj babenka z toho vyrastu, ale nie kazde. poznam pani, ktora ma 60 - a stale ho ma. ked sa napije nalacno - tak grca. chuda. ale to je asi ojedinele.

ja kojim tiez z oboch prs, a to nanajvys 3 - 4 min z kazdeho, takze dokopy asi 7 - 8 min. viacej nechce,. ale kojim aj kazdu hodinu a pol. refluxove deti potreebuju prehltat, preto tak casto chcu papat. tak im treba dat. 😀

drzim palce, da sa to prekonat 😉

dididi30
10. aug 2008

baby moj mi negrcka to moze mat aj tak ten reflux?? lebo tiez to robi chce pit a odtahuje sa ale to robi na konci tak neviem....nie vzdy to robi..ale zas ked ho dvihnem grgnut tak neplace je to ok , ja to nechapem..

pampuliacik
10. aug 2008

dakujem vam baby, vdaka anazena za nazory. my ten reflux nemame potvrdeny, ale ona uz od narodenia strasne "buble", ked sa napapa, uz v nemocke casto grcala- to vraveli ze je v nej este plodova voda a ze je to normalne ☹ emka zatial casto negrca- teda za 3 tyzdne to bolo 5x (je to vela?)- naposledy vyvratila snad uplne vsetko... ale potom sa to akosi ukludni, par dni je pokoj, len jej tak "buble" v hrdle, ale nevracia.... mala som dojem, ze pomohlo, ked sme jej vyvysili matrac- je kludnejsia (obcas) a zaspi. ale teraz toto metanie sa pri kojeni... mam dojem akoby sa to zhorsovalo 😢 tak uvidim co na to doktorka a budeme "bojovat", co uz nam zostava

anezena
10. aug 2008

dididi - existuje aj tichy reflux, a to je este horsie. 😢 mozno ma tiez to palenie zahy

pampuliacik - ked grcala iba 5 x za tri tyzdne, ak to je podla mna v pohode. my grcame furt, kazde kojenie, no teraz sa to uz upravilo, ked prikrmujem. ale napr. dnes grcal stale - po kazdom kojeni a vcera vobec, ale na zac. ked bol malinky, tak to bolo non - stop. ale ked mu pomahaju tie antirefluxove opatrenia - vyvyseny matrac, zvysena poloha, tak to je super. len to pekne praktizujte dalej. a skus sa teda spytat dr.

my sme boli aj na sono a tam sa to potvrdilo

sirinka
10. aug 2008

anezena hej, pri refluxe nie je asi dobre to kojenie na brusku... 😕
inac moja prve tri mesiace skoro stae grckala, po kazdom kojeni, ale ona sa nam prezierala, proste pila kolko vydalo a nezmestilo sa do bruska, tak to islo zase hned von

weroni
10. aug 2008

horalka jak si ma zrusila 😅 no krizu nastastie zatial nemam ale kvoli jednemu "postazovaniu sa" nebudem zakladat novu temu kedze tato sa tyka dojcenia 🙂
Takze dakujem za utvrdenie a uz vas nebudem otravovat 😉 😀

bashka
10. aug 2008

Ale Weroni...naozaj nie v zlom...aj ja ti tisko zavidim...len to je take blbe pre maminy, ktore sa natrapia kvoli kazdej kvapke mliecka...prajem ti, aby si to nemusela zazit 🙂

annag
10. aug 2008

pampuliacik,

dievčatá majú pravdu, bude to tým refluxom, ono to mliečko nemusí bábo hneď aj vygrckať, stačí, že sa mu vráti len o čosi vyššie. Reflux v jeho najjemnejšej podobe má veľmi veľa detičiek. Takisto 8-10 minútové dojčenie pri rozbehnutej laktácii je dostatočne dlhé na to, aby si bábo vytiahlo dosť zadného, kľudne ju môžeš po tejto dobe prikladať k druhému prsníku, i keď to nerieši situáciu v zmysle refluxu, bábo si chce záhu podvedome zapiť, ale bruško je plné a ono to nepomáha, tak sa hnevá. Ak chceš vedieť, ako Ti mliečko tečie, urob si test: odstriekaj si mliečko z prsníkov, tak uvidíš, koľko a za aký dlhý čas mliečka odstriekaš, dobre prisaté bábo ho pije ešte intenzívnejšie. Pri refluxe môže byť problém aj v tom, že mliečko tečie veľmi prudko a dráždi bábetko, preto je vhodné pred dojčením pár ml odstriekať. Pri kojení je vhodná poloha, keď je bábetko akoby v sede, resp. polosede, no vždy musí byť jeho pusinka v úrovni prsníka (bradavky). Poloha v ľahu matky na chrbáte, ako písala anezena, je vhodná pri hltavom pití bábetka, teda pri bábetkách, ktoré mávajú koliku spôsobenú hltavým pitím a následným nahltaním vzduchu. No a skutočne, treba dojčiť často, ako chce bábo a po kojení nosiť, nosiť a nosiť

lengyelka
10. aug 2008

ahote , ja som mala uz 2x laktacnu krizu ............... a chcem vsetkm mamickam ktore ju teraz zazivaju iba povedat...............VYDRZTE TO ZVLADNETE TO A BUDETE MAT ZASE DOST MLIECKA............

............mala som uz aj ja pocit ze uz to nezvladnem ze uz to nema zmysel , ked som si po polhodinovm odsavani odsala z oboch prsnikov 20ml........... bolo to strasne , ale da sa to zvladnut.............

............napisem co pomah npr. mne: pijem kazdy den jedno nealkoholicke pivko so spritom.........
............pijem vela vody v castych intervaloch........... jem vsetko a normalne mnozstva , sem tam si urobim zaprazenu polievku............. a snazim sa byt v pohode...........