Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

lila794
5. aug 2008

Jaj, mrkvu, banan a pribinacika.....pomooooc! Ved preco tak chcu ublizovat tym detickam!! Slabe mlieko neexistuje!!! Ale o tom tie zeny nepresvecis. Nastastie moja mama si da povedat.

Ano, neviem, co moze byt na UM pohodlnejsie. Si to ani nechcem predstavovat, ako by som musela vstavat a pripravovat to. A ked ide s malym niekde prec? Tak nie je jednoduchsie vytiahnut cicu a mas to tam hned v spravnej teplote?

A viem si predstavit ako si plakala. Muselo to byt hrozne. Ale neboj, tych par davok jej neublizilo a uz je po tom, mate mliecko a mala ho zase papa - to je dolezite a perfektne. Teraz uz len stale pozitivne mysliet a kaslat na druhych. Krpci nam raz budu za to dakovat 😀

annag
5. aug 2008

bashka, veeeľmi si ma potešila, priznám sa, keď som počula to množstvo čaju, ktoré vypije, bola som zhrozená a pesimistická, či sa neodstavíte. Veď to bola viac než polovica jej denného príjmu tekutín! Nechápem, že lekárke to nevadí. Keď som pozerala, kedy sme si písali, tak ste sa napravili v priebehu 4-5 dní. Však je to tak, že ta laktácia sa dá zvýšiť neskutočne rýchlo, len si mamina musí veriť a musí chcieť? Výborne, že si sa ozvala verejne, je to motivácia pre iné maminy. Fakt, chyby si odstránila v poslednej chvíli, chýbal ozaj malý krôčik ...

tak, a teraz si v pokoji užívaj dojčenie 🙂 🙂 🙂

bashka
5. aug 2008

Annag, mas pravdu, uz som myslela, ze sme skoncili. Takze- dnes okrem tych 2 glgov caju uz nechce, co ma tesi. Dr. mi povedala, ze v takomto teple nech jej davam, ze kolko vypijeme my dospeli, aj 3 litre.

Este nie sme celkom OK, lebo cez den stale odsavam a davam z flase, lebo inac nechce...neviem ci sa mi nedari odsat viac ako si ona vie vytiahnut...no ale postupne mi mliecko pribuda, a prsia su plnsie a plnsie, tak jej to pojde lahsie...budem skusat postupne... najprv navecer, kedze vecer, noc aj skoro rano papame pekne 🙂 na dalsi den zas o jedno papanie viac...

Jasne, ze sa to da, hlavne chciet a verit...ani ja sama som necakala, ze sa to takto rychlo zlepsi...este par dni... 🙂

Nenormalne sa tesim...aj vdaka vsetkym radám sa mi to darí a verim, ze aj podarí 🙂

annag
5. aug 2008

bashka,
- a dávaš jej mliečko z tej istej fľaše ako čaj, aby jej aj to mliečko išlo ťažko...
- určite si sama vytiahne viac než Ty odsávačkou, dieťa je najlepšia odsávačka
- skús jej ponúkať prsíčko aj pomedzi normálne dávky cez deň, aspoň na chvíľočku, hoci si potiahne len minútku

bashka
5. aug 2008

Davam jej z takeho isteho cumla mliecko aj caj, aby jej to islo tazsie.
Ona ked dosaje tak ja si este viem odsat odsavackou trochu. A to nie je v tom, ze by uz bola nasytena, lebo ked jej to odsate dam, tak vypije, betaaarka 🙂
A vies, este to som ti vtedy pisala s tym oneskorenym spustacim reflexom, som zistila, ze ked su prsia plnsie tak sa to spusti skor, popripade hned, ako v noci...moze to byt? Tak zato este furt odsavam, aby sa tvorilo viac a aby jej to potom lahsie islo a aby sme sa potom zbavili flase...dobre som to vymyslela? Ci nie?
No a od zajtra ju uz budem prikladat zakazdym...a aj pomedzi davky, nech si podudkaaaaaa 🙂 Alebo vsak to mozem uz odteraz, ze 😀 🙂

annag
5. aug 2008

bashka, dobre si to vymyslela 😉 , a dudkajte čím skôr, presne tak 🙂

lila794
5. aug 2008

Bashka, aj mne tak Annag poradila - teda, povzbudila ma. Som sa bala, ked mi maly zacal papat strsne kratko, ze ci ma dost. Vysvetlila mi, ze tym, ze odsavam, lebo darujem mliecko do banky, tak sa mi rychlo spusta mliecko zo vsetkych mliekovodov a maly je raz dva napapny. Tak len odsavaj 🙂

horallka
5. aug 2008

Baby, chcela by som od vás radu- lebo začínam byť zúfalá z malého a môjho kojenia. Ide o to, že malého plne kojím už tretí mesiac - ale...nepriberá. Doteraz som si myslela, že je všetko v poriadku, ale keď sme minulý týžden prišli na kontrolu, po piatich týžďňoch vážil len 43OO g, to znamená, že za tento čas pribral len pol kila, čo sa doktorke zdalo dosť málo, a preto sme po týždni mali prísť na preváženie. Tak za celý týždeň som sa snažila ako divá,dokonca v nedeľu som ho aj prikŕmila jednou dávkou Beby, čo som už bola zúfalá z jeho revu a z toho, že mi nechcel ťahať. Jedla som polievky,pila mlieko s čajom, odsávala - išloto ledva ledva a nemala som pocit, e kojením a odsávaním sa mi tvorí viac mlieka - a zdá sa, že nič nepomohlo. Prídeme na váženie a malý váži 433O g. Po tomto výsledku bolo jasné, že mi doktorka nariadi prikrmovanie UM. Ide ale o to, že ja si to za žiadnu cenu nechcem pripustiť, ja proste tak zúfalo túžim kojiť, že urobím aj nemožné Myslela som si, že je to len laktačná kríza, ale malý predsa po dvoch mesiacoch kojenia nemôže mať takú nízku váhu.Ďoktorka mi aj predpísala tie homeopatiká Ricinum či ako sa to volá ale nepotešila ma vyhlásením, že ja už dlho kojiť nebudem a že sa mi už ani mlieko tvoriť nebude, čo si ja ani za nič nechcem pripustiť.Poradíte mi niektor, či ste niečím takýmto prešli a ako ste to riešili?

peta1510
5. aug 2008

Tak neviem,ked nepribera,to asi nie je dobre...Hoci niekde som citala,ze v jedno obdobie mozu kludne pocas kojenia zostat deticky s vahou chvilu na tom istom...Neviem,no.Aj na nom badas,ze je nervozny a hladny?A plienky mava v dostatocnom mnozstve ocikane?Nam to,bohuzial,tiez vyslo len len do 3mesiaca,doteraz ma to stve,ale ked clovek fakt nevie...Pri druhom sa budem snazit este ovela ovela viac,tiez ma to doteraz mrzi....
Inak,tie homeopatika su vraj dobre...A vraj aj velmi caste prikladanie pomoze.

horallka
5. aug 2008

Peta, dik za nazor. Ánom badám na ňom, že je nervózny, dosť často pomrnkáva, ale nejako výrazne neplače, a dosť dlho mi spáva- cez deň, keď je v kočíku a noc celú prespí. Sme to my, kto ho budíme, nie on nás. Najprv mi to vyhovovalo, že spí celú noc, aj my sme sa vyspali, ale odkedy takto "neprospieva" - to napísala dr. do karty, tak ho budím aj v noci na kojenie. Ja by som ho rada prikladala často- keby nespal - ale keď je hore, hneď ho priložím, ale je to biedne s tým jeho pitím. Čo sa len nakrúti, ký m vôbec chytí bradavku a keď ju už aj chytí, tak pije na etapy skrúcajúc sa a mrštiac ako malý hadík - nie je to také súvislé pitie.Tak neviem. Tak mám začať teda s tým prikrmovaním alebo ešte skúsiť s mojim mliekom? Kamoška mi radila, že sa nemám vzdávať a len kojiť a kojiť, ale čo keď nepriberá?

peta1510
5. aug 2008

Viem,ze kamoskin tiez nepriberal a musela zacat dokrmovat,na druhej strane zas je dobre vydrzat co najdlhsie.Tak bud ho bud aj cez den,mne sice doktorka vravela,ze ak spi v noci,treba ho nechat a nebudit,ale tak sa produkuje menej mliecka.To som sa dozvedela zas ovela neskor,tak aspon ty vstavaj,alebo aj pocas dna a odstrekuj,cim viac mliecka ide von,tym viac sa dotvara.Ale neviem,preco tak biedne papa,moj bol zase hlados,on sa chnapoil jak prisavka,len potom bol stale nervozny,vkuse hladal,tak sme mali zacat prikrmovat...

horallka
5. aug 2008

peta1510,
ved aj moj sa dobre chnapol a sal, prvy mesiac, tak som pokracovala dalej a nemala som dovod sa vzrusovat ci pribera alebo nie. My sme totizto isli potom k detskej az o pat tyzdnov, lebo mala dovolenku- a to jeho nepriberanie potom zistila az po tych piatich tyzdnoch. Je pravda, ze mi aj prestal kakat- sa mu to podari tak raz za pat dni - az ked mu vopcham do ritky teplomer, ale cika dost. Mne sa aj zdalo, ze je akysi drobny, aj mi to hovorila mama aj suseda, ale az ked som si ho porovnala s jeho rovesnikmi, tak to bolo ocividne.Dnes som spravila pokus a vecer ho dokrmila- podotykam po celodennom kojeni- davkou beby a vypil 70. Tak z toho mi vyplyva, ze asi az taky vyhladovany nebol - alebo sa mylim?

annag
5. aug 2008

horallka,

v prvom rade, nepribral až tak málo, nerada píšem tabuľky, no tento raz to urobím:
dieťa týždenné prírastky
1.-2. mesiac 130-140 gr
3.- 4. mesiac 70-110 gr
5.- 6. mesiac 25-55 gr

2. má pani doktorka správnu váhu ? práve dnes sme riešili podobný problém jednej holky na tomto fóre, malý údajne nepriberal, a zrazu po niekoľkých poradniach a žiadnemu prírastku, dokonca chudnutiu, pani doktorka zistila, že váha zle váži, už je opravená a hups, bábo priberá 😉 a tiež mala nariadené dokrmovanie

3. technika dojčenia - krúti sa na prsníku, jednoznačne treba zistiť príčinu, v čom môže byť:

- je nesprávne prisatý - bábetko musí byť pred dojčením kľudné, nesmie plakať a byť vyhladnuté, musí otvoriť pusinku doširoka tak, aby chytilo čo najviac z dvorca, bradavka smeruje do stredu pusinky, ale mliečko tečie až z oblasti dvorca, ak má cumeľ, tak v záujme dojčenia ho musíš, aspoň na istý čas vyradiť

- nesprávna poloha pri dojčení, bábo sa necíti pohodlne, bábätko má byť otočené k telu mamičky nielen hlávkou, ale aj bruškom, , pusinka má byť v úrovni bradavky, bábo nesmie na prsníku visieť

- mechanická zábrana v pusinke či v hrdielku - nemá náhodou v pusinke dlhodobo biely povlak - soor? či inú infekciu - pusinka - dojčenie ho bolí

musíš nám však napísať:
- ako často papá? kedže veľa spí, má s veľkou pravdepodobnosťou menej časté dojčenie
- ako dlho trvá jedno dojčenie
- či prsníky dojčíš počas jedného kŕmenia z obidvoch prsníkov, či len z jedného

najprv treba zistiť príčinu "neprospievania" až potom dokrmovať, žiadneho kojenia sa nevzdávaj, neboj, my zistíme, kde je pes zakopaný 😉

wien
5. aug 2008

vidím, že nie som jediná, čo má "múdru" svokru 🙂 takisto ma strašila slabým mliekom, hoci sa mi malý guľatil každým dňom viac, lebo som na začiatku kojila skoro každú hodinu-hodinu a pol. nie, že by sa to nejako výrazne zmenilo 😕 až som bola z toho nervózna, aj keď ma detská doktorka dokonca pochválila, ako mi syn super za mesiac pribral +1,15 kg! až som si vďaka koníkovi preštudovala kojeni.net a úplne mi odľahlo. zisťujem, že kojenie každé 3 hodiny je u niektorých detí jednoducho utópia 😲

peta1510
5. aug 2008

Annag,na teba som mala narazit vtedy,ked som mala ja problem.Ked cloveku nespravne poradia,tak to aj dopadne...A kedze ja sama som netusila,v com je problem,nechala som sa ovplyvnit.Clovek sa ,zial,uci na vlastnych chybach.Pri dalsom babatku sa urcite nedam tak lahko uchlacholit.Mne sa uz teraz dokonca sniva,ze mam druhe dieta a kojim ho 😅

horallka
5. aug 2008

annag, si ma nesmierne potešila, že si sa tak dopodrobna pošpárala v mojom príspevku 🙂 som ani nemyslela,že to bude niekoho zaujímať. Tak skúsim odzačiatku
1. takže keď pribral pol kila za päť týždňov a následne 30 g za týždeň, tak to je v poriadku? A čo potom ten markantný rozdiel medzi ním a jeho rovesníkmi?Dokonca som si všimla, že mu už trčia rebierka na brušku a vystupujú lopatky.
2. neviem, ako by som zistila, či má pani doktorka dobrú váhu- opýtať sa jej na to priamo by bola riadna trúfalosť ak nie už aj drzosť, hm? To že nepriberá mi nepotvrdzuje len jej váha, ale aj vyššie spomenuté okolnosti- trčiace rebierka, výrazný rozdiel medzi rovesníkmi... Ale nesmierne by ma potešilo, keby tá váha bola pokazená 😉
3.čo sa s ním natrápim, kým sa vôbec prisaje.Snažím sa ho kŕmiť hneď a predísť plaču, ale niekedy sa to proste nevystihne. Cumeľ bohužiaľ máme- zvykol si naň ešte v pôrodnici. Ak ho odstavím od cumľa, tak asi bude ziapať, že?A ako to vyzerá, keď bábo na prsníku visí? Ja malého krmim tak, že ho držím v náručí a hlávku má trochu vyššie oproti telu. Iba v noci, keď si ho vezmem do postele, tak poležiačky.To ako mi chytá bradavku už ináč ovplyvniť nemôžem a či smeruje bradavka do stredu pusinky, to naozaj nevidím.
Biely povlak som si všimla že má na jazyku ale po dojčení- prikladala som to tomu, že to má z mlieka. Žeby to bola tá infekcia?Ale doktorka mu pozerala aj hrdielko a ústa a nič nepovedala.

- ako často papa: nedá sa to presne povedať - snažila som sa tie tri štyri hodiny, niekedy keď dlho spal sa to pretiahlo aj na päť, teraz ho už prikladám každú chvíľu, aj ho budím, keď teda neprospieva- asi tak raz za dve hodiny, niekedy aj menej
- ako dlho trvá dojčenie: max. 15 minút - aj s krútením, mrštením a vypľúvaním bradavky. Ak sa to preťahuje, už je to len horšie a horšie, začne sa srdiť a ja mu potom strčím do úst cumeľ- následne sa upokojí- a potom zaspí alebo o hodinku až dve kojíme znova.
- dojčím ho počas jedného kŕmenia z oboch prsníkov

kojenia sa nevzdávam, ale bohužiaľ, už som začala dokrmovať od nedele - v pondelok bol len na mojom mlieku a dnes som dokrmila znova- hm?
Zúfalo túžim kojiť, ale obávam sa, že moje mlieko jednoducho už nestačí - a vôbec neviem, z akej príčiny. Po "kojení" si teraz odstriekam ešte takých 20 z obidvoch prsníkov- ledva ledva.
A teraz - babo raď. Hm?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.

annag
5. aug 2008

horallka,
pribral menej, ale nie najhošie, keď rátame spodnú hranicu tabušky 130x 5, je 650 gr, čiže mu chýba do tabuľkového pribratia cca 100gr, a keď orátame plný mechúr a plné bruško - prázdny mechúr, prázdne bruško, tak sme skoro v štatistickej odchýlke 😉 , jedno bábo je chudšie, jedno tučnejšie, každí z nás je iný

ale k problému:
áno, ak ho odstavíš od cumľa bude plakať, ale môžeš mu v záujme dojčenia dať iný - tvoje prsíčko, len ho musí chcieť, to znamená nesmie mu to spôsobovať bolesť a nesmie mu vypadávať z pusinky, biely povlak po dojčení môže byť aj z mliečka, ale aký ho má pred dojčením. doktorka to vôbec nemusí spomínať, lebo si môže myslieť, že je to mliečko, ale aj soor, ktorý nespôsobuje bábetku problém, totižto on dakedy bábetku nevadí, ale dakedy mu môže veľmi, veľmi prekážať a bolieť, aj keď je bábo inak spokojné, takže zisti, či má povlak stále a či nie

3, 4 hodiny a viac je neskutočne málo pre také bábetko, jednoznačne je to jedna z príčin neprospievania, takže dojči často, a to často znamená aj trebárs každú hodinu, len tým sa ti laktácia zvýši a malý začne priberať

dojčenie celé trvá 15 minút z obidvoch prsníkov dohromady? - to by stačilo len mamičke, ktorá má laktáciu rozbehnutú s dostatočnou tvorbou mliečka, u Teba je to si myslím dosť málo, ťažko je to povedať, neviem, ako rýchlo Ti mliečko tečie

dokrmovať musíš okamžite prestať, stačí dojčiť každú hodinu, dve a produkcia mliečka sa zvýši v priebehu niekoľkých dní, resp. hoddín, dokrmovaním sa isto iste odstavíš, a to by bola obrovská škoda, hore si spomínala, že vypil 70, to mu k rastu aj tak nepomôže, iba si narobíš zle, ak chceš idokrmovať tak len vlastným odstriekaným mliečkom, ale v žiadnom prípade nie UM, ale zatiaľ nevidím dôvod

keď dojčíš po ležiačky, skrúca sa rovnako, alebo je to lepšie? skôšala si aj iné polohy?

a ešte. dávaš aj čaj a z čoho a koľko?

anezena
5. aug 2008

aahojte babenky,
citam aky problem tu riesite a pripada mi ako keby som citala nas pribeh pred par meisacmi.

mne maly na zac. pribral za mesiac okolo 300 g, potom 400 - tiez sme neboli v tabulke. a tiez vyzeral chuducko v porovnani s jeho kamossami, ktore sa narodili v ten isty tyzden dokonca o mesiac neskor - a tiez cisto kojene deti. ale my sme mali reflux, teda mame, takze to bolo ine.

este mi napadlo,
horallka - negrca, nevracka tvoj maly nejako moc? mozno aj to je problem.

inac aj som bola z toho kojenia teiz na nervy, az som si kupila vahu a vazila ho pred aj po kojeni. a zistila som ze je to doooost zle. maly vypil z oboch prs pravidelne okolo 60 - a to uz mal vypit vyse 100. a tiez som kojila kazde 3 - 4 hodky na zac. - boli sme vonku a on stale buval. a kakali sme raz za 10 dni, rekord sme mali 19 dni. ale vsetci hovorili, ze je to ok - lebo MM sa dokaze total vstrebat.

Ale teraz ako tak citam, tak asi som mala kojit castejsie. lenze ked potom zacalo byt moooc teplo a ja som kojila kazdu 1, 5 hodku - som mala pocit ze to mlieko vobec nestiaha sa tvorit, ani naliate prsia neboli....

ale nastastie kojime stale a prekonali sme to.

ale chcem sa spytat, aby som bola mudrejsia pri druhom babenku: annag, mala som teda aj ja kojit kazdu hodku? nenechat ho spat aj 4 hodky v kuse? A prespal nam maly inac celu noc - d 2, 5 mes. odvtedy sa budi kazde 3 hodky v noci. mam mu dat po kazde mliecko? Alebo ho uspat a kojit iba raz za 6 hodin? ako to je? ôebo napr. tuto noc som kojila 5 x. nie je to nejako moc?

ale maly uz pribera pekne, ale asi aj preto, ze uz papa zekleninku a kasu, za tento mesiac pribral takmer kilo.

horallka
6. aug 2008

annag, si veľmi veľmi zlatá, ale to dokrmovanie mi nariadila samá doktorka. A navyše je tu ešte jeden problám- môj priateľ je dosť taký tabuľkový a zásadový a keď som mu to povedala, tak sám dorába malému UM a po kojení ma núti ešte mu ho dávať. Už sme sa kvôli tomu aj pohádali. Mne sa do toho dokrmovania moc nechcelo a trvala som na mojm mlieku - ale on nie- letel do kuchyne, spravil po kojení malému UM s tvrdením, že doktorka povedala, že máme dokrmovať, tak dokrmovať a že s mojím kojením to ide aj tak dole vodou a pchal mu to do úst, aj keď som protestovala. Potom som začala argumentovať tvojimi radami, na čo vyhlásil, že to mohol napísať hocikto a že sa nebudeme predsa riadiť nejakými radami na Koníku. Ináč, dr. mi predpísala aj tie tabletky ricinium a mám pocit, že odkedy ich od včera cmúľam, tak sa to s kojením začína zlepšovať- už sa mi pekne prisal a ťahal. Takistso to môže byť aj tým, že som podľa tvojich rád zmenila polohu - malý papá tak, že je ku mne obrátený aj bruškom, predtým bol len tváričkou a bruško a nohy mal len tak prevesené cezo mňa. Annag, a mám ho teda aj budiť, keď mi tak dlho spí a prepasie aj tri štyri hodiny? Lebo zas ktosi hovoril, že dieťa v žiadnom priípade nebudiť, že ono si vypýta svoju dávku samé.
Ešte som sa ťa chcela spýtať, včera večer som dostala prvý krát menzes do pôrodu- nespôsobilo mi to náhodou cmúľanie tých tabletiek? A počula som, že vraj keď žena dostane menz, tak už dlho kojiť nebude, lebo dieťatku prestane chutiť jej mliečko- niečo sa do neho vďaka menz. vylučuje.
A keď ho teda nakojím a o hodinu ho mám kojiť znova, medzitým mám ešte aj odstriekavať?
Ináč, moja doktorka dosť trvala na tom dokrmovaní a teraz keď pôjdeme na preváženie, ja sa jej bojím povedať, že som ju neposlúchla. A ešte je tu môj priateľ stepujúci v kuchyni a rozrábajúci malému UM 😢 . Ináč tie tri hodiny to mi tiež poradila dr. - vraj mám sa snažiť dodržať tento trojhodinový interval, lebo ak pristúpim na to, že bábo bude zo mňa sať každú chvíľu, tak ano ono nebude poriadne jnajedené a ja budem z toho zachvíľu vyčerpaná.
Ánoo, 15 min. mi trvá dojčenie z oboch prsníkov. Lenže malý potom vypľuje bradavku, alebo ako som písala vyššie, začne sa krútiť a mrštiť ako keby som mu namiesto mliečka ponúkala octovú hubku.Ako mi tečie mliečko neviem, ale keď si stlačím, tak chvíľu strieka a potom už len kvapká.
Ten biely povlak má len po dojčení - teraz ho nemá. Poležiačky sa neskrúca, pretože poležiačky kojím väčšinou v noci a vtedy je taký rozospatý, že sa len prisaje aso zavretými očami ťahá - ani sa ich neunúva otvoriť 😠 A potom po nejakých cca 15 min. pri prsníku zaspí a ja neviem, či je dostatočne napapaný alebo nie.
Anezena sa pýtala, či mi negrcká - tak grckával pred mesiacom asi týždeň, ani nie že grckával, ale mu po jedení trochu vygrclo - to bol ďalší dôvod prečo som sa nevzrušovala nad jeho jedením. Myslela som si, že sa dokonca prejedol a preto občas vygrcia. Potom to prestalo a ako prestalo to jeho vygrckávanie, tak to išlo dole vodou aj s tým jeho priberaním. Tak neviem, či to nejako súvisí alebo nie.
Annag - čaj mu nedávam vôbec- aj to je podľa rady dr. - vraj kojené deti dokrmovanie čajom nepotrebujú, všetko majú v MM. Tak neviem.Vraj len keď je veľmi teplo, tak na lyžicčku trochu prevarenej vody.
A chcem sa ešte Annag spýtať, ty pracuješ niekde v oblasti zdravotníctva, alebo čerpáš len skúsenosti s vlastnými deťmi?

annag
6. aug 2008

a horallka,

veď to je super, vieme príčiny:
1. nesprávna poloha pri dojčení, čo znervózňovalo jeho i Teba, tým pádom vydržal na prsníku len najnutnejšiu dobu, kým mu tečie mliečko rýchle, a isto si aj Ty nebola pokojná, keď sa Ti malý krúti,takže si mala zhoršené spúšťanie mliečka, takže, dojči poležiačky aj cez deň, resp. ak už je pokojnejší pri napravenej polohe aj v sede, tak aj takto, bábo musí byť na prsníku spokojné, kde inde, ak nie tam?

2. veľmi dlhé intervaly na papanie
to grckanie bolo spôsobené tým, že zjedol na jednu dávku viac, než jeho žalúdok dokázal absorbovať, a preto zvyšok musel ísť von, je to tak prírodou vyriešené, materské mliečko sa ľahko grcká, to bol prirodzený reflux, MM sa však aj veľmi rýchlo vstrebáva, preto bábo rýchlejšie vyhladne, tým pádom potrebuje papať častejšie, tie 3 hodiny sú v poriadku pri bábe na UM ale nie u dojčeného, lebo ono si raz vytiahne viac, raz menej, raz od hladu, raz len od smädu, dojčené bábo si rozkazuje samé, ono je malým diktátorom, a môže byť dosť aj pre dojčiatko, ale laktácia musí byť plne rozvinutá, mliečka musí byť dosť, u Vás to bolo evidentne málo časté dojčenie

3. ak chceš zvýšiť laktáciu, aby mu dobre mliečko tieklo a bol na prsníku spokojný, musíš zvýšiť laktáciu všetkými možnými spôsobmi, teda aj odstriekaním mliečka po každom dojčení, to si odlož, a tým ho dokŕm, nie UM, to by Tvojmu priateľovi mohlo stačiť 😉 , čiže nie odsriekavať medzitým, ale po dojčení, aby sa mu stihlo dosť mliečka vytvoriť

4. chvalabohu že čaj nedávaš, to je výborné, stačí MM

5. zatiaľ ho treba budiť, je to spavé bábetko, nemal náhodou dlhšie žltačku?, a bábetko treba v záujme jeho prospievania budiť na kŕmenie častejšie, aspoň pár dní, kým sa laktácia nezvýši, iná možnosť nie je, nemusíš ho prebrať úplne, stačí tak, ako v noci, len v polospánku nach sa aspoň každé dve, lepšie aj častejšie napapá

6. dokrmuj nie z fľaše, lebo to bude veľký problém, hlavne pri takomto nezbedníkovi, aby si na ľahké tečenie z fľaše nezvykol, ak z fľaše, tak cumeľ z ktorého ťažko tečie, no ideálne len po lyžičkách či striekačkou, opakujem, ak budeš dojčiť viac, bude Ti prospievať aj bez toho

7. musíš sa rozhodnúť sama, ak chceš naďalej dojčiť, musíš ho kŕmiť často, dojčenie sa na istý čas, kým sa nerozpapáte, musí stať Vašou hlavnou náplňou dňa, chápem Tvojho priateľa, veď bábo musí prospievať, ale skutočne vo Vašom prípade nejde o chudnutie a žiadne priberanie, len o priberanie menším tempom, ktoré bolo zapríčinené zlou polohou a veľmi dlhými intervalmi, ak ich odstrániš, bude všetko znovu OK, jednoducho si si tými chybami prihnala zníženú tvorbu mliečka

8. pani doktorka má v záujme prosperujúce dieťa, ona nie je laktačná poradkyňa ani Ťa dojčiť učiť nebude, tu si musíš pomôcť sama, a dokázať aj jej , že dojčiť svoje bábo môžeš, ona má toľko detí, že sa tomu ani venovať nemôže, nakázať dokrmovať je z jej strany opodstatnené, veľa mamičiek sa dojčiť nikdy nenaučí a nebude skúmať, či Ty sa dojčiť naučíš, takých doktoriek, ktoré by vedeli kvalifikovane pomôcť je málo

menzes môže trošku ovplyvniť chuť mleička, ale keď je bábo hladné, tak ho pije bez problémov, skôr je to aj psychický blok mamičky, že sa dopredu obáva, že bábu chutiť nebude, väčšina mamičiek má skôr či neskôr menzes a úspešne dojčí ďalej

9. horallka, nie som doktorka, ale mám svoje skúsenosti i skúsenosti iných mamičiek, ktoré prekonali ďalkeo viac problémov, len si prečítaj napr. túto diskusiu, napr. včera bashka a hlavne denisocka, ktorá by na radu lekárov nedojčila svoje dieťa s oveľa väčším dôvodom, než máš Ty, dojčenie nie je choroba, je to prirodzená vec, ktorú sa však mamička aj bábo musia naučiť, bábetko má reflex sať, ale prisať ho musíš naučiť, Tvoje mliečko sa vorí pokynmi z mozgu, hormónmi, ktoré sú tiež podmienené reflexmi, len sa ich musíš naučiť spúšťať, tak, aby Tvoje bábo prospievalo, viď téma - Oxitocín - pomoc keď sa nespúšťa mliečko

veľmi Vám držím palce, lebo toto všetko sú tak ľahko odtsrániteľné problémy, že skutočne môžeš dojčiť aj do dvoch troch rokov 🙂

annag
6. aug 2008

anezena, áno, mala si ho kŕmiť častejšie, ako vidíš, z medvedieho spánku sa už prebral, zvlášť tým, že bol narodený skôr bol spavý a začal si sám diktovať, koľko papapť chce a že mu treba častejšie, jednoducho bol zaspatý, takých detí je veľa, ale bohužiaľ, niekedy ich musíme pophnať, aby prospievali, ten pocit prázdnych pŕs, prečítaj si tiež tému Oxitocín- pomoc keď sa nespúšťa mliečko, tam som písala o tvorbe mliečka

držím palce, nech Vám kjenie ešte dlho vydrží 🙂

horallka
6. aug 2008

annag,
veľmi dobre sa číta, čo si popísala - aj na téme oxytocín. Chcela by som mať aspoň polovicu z tvojho nadšenia a dôvery vo vlastné kojenie, ale odkedy ma takto doktorka naplašila, že malý neprospieva ado toho ten môj priateľ uháňajúci ma do umelého prikrmovania, som taká vynervovaná a vystresovaná, že mám pocit, že k zastaveniu tvorby oxytocínu si ešte sama dopomôžem. Ja by som rada odsávala po kojení, som to dnes skúšala presne ako si povedala, ale výsledkom bolo, že som vycedila tak po desať kvapiek z oboch prsníkov. A nevieš mi náhodou povedať, či zaberajú tie cmúľacie tabletky Ricinium?
Máš pravdu - malý mal žltačku a dosť dlho, v nemocnici ho dokonca aj ožarovali pod tou modrou lampou - asi 3x - potom nás na štvrtý deň poobede prepustili, aj keď doobeda tvrdili, že malý pôjde na nejaké iné oddelenie kvôli žltačke, že majú veľay pôrodov a nemajú kam dávať rodičky. A poobede to už neplatiolo. Potom na kontrole u pediatričky ešte stále mal tú žltačku, ale vraj sa mu to už odburáva. A potom nás už nik nesledoval- ale zdal sa mi ešte veľmi dlho žltý.
A tak ho teda mám budiť, ak sa mi nezobudí do dvoch hodín? A to aj v noci? Alebo ho môžem v noci nechať pospať aj dlhšie- napr. 5 hodín?
Možno sa čuduješ, že sa takto pýtam, keď už mám 12-ročnú dcéru, ale to bolo pred dvanástimi rokmi, ja som bola príliš mladá a nikto mi neporadil- tam som "stratila mlieko! už po troch týždňch a doktorka na kontrole povedala , že dieťa je podvyživené. Svokra mi potom nariadila hneď prejsť na kravské. Takže skúsenosti s kojením nemám takmer žiadne.
Ďakujem za odpoveď

horallka
6. aug 2008

všetky príspevky na túto tému si prečítam, keď budem mať trochu viac času

anezena
6. aug 2008

annag,

toto je strasne v tych nemocniciach a v tych roznych poradniach. ked mal maly 7 dni, boli sm ev nemocke s refluxom - uz som spominala, vtedy mi dr. vynadali, ze ako je to molzne ze niekdy kojim aj kazdu hodku, to nemsiem, lebo som ho "prezrala" - citujem a preto grca. potom ked urobilis ono, zisili ze reflux. a nakazali takyto rezim:

kojit iba z jedneho prsa max. 5 - 7 min a po 3 hodinach, nie castejsie, aj ked maly reve, jednoducho nesmiem. tak som dodrzovala kym sme boli v nemocke. ale ked sme prisli dom, malejmu to jedno prsa nestacilo, tak som musela dat aj druhe. a potom si nejako zvykol papat kazde 4 hodky cez den, a noc prespal celu. my sme mali problem a ani sme o tom nevedeli.

annag, dakujem ti za rady, ked budeme mat druhe babeno uz budem vediet ako na to. a to som si hovorila, ze ake mam "dokonale" dieta, ako krasne buva, necha maminu aj tatina vyspat a ako nam vsetci zavideli. esteze sme sa z tych kriz nejako vyvliekli a kojime aj nadalej.

jana273
6. aug 2008

Ahojte,chcem sa opytat jednu vec...tiez sme prekonali laktacnu krizu 6-8t a za tyzden bude mat maly 12t, co je vraj cas dalsej moznej krizy. Mam si zacat pre istotu davat homeopatika? Keby nas to zas zastihlo, ci radsej skor ako keby bolo neskoro a mliecka malo. Zatial je mliecka v pohode, aj ked rano sa mi zda viac ako vecer, ale snad to tomu mojmu hladosovi staci.

jana273
6. aug 2008

a este jedna otazka: maly prospieva dobre, ale najradsej by bol na mne pricucnuty stale. 😀 No niekedy ani nemam cas ist na WC, lebo mu hned chybam a zacne plakat. Cumel nechce, napina ho, tak nepouzivame...ako dosiahnut aby som nebola cely den len pri nom? Myslim tym aby som sa aspon najedla v klude. Ma, ho nechat "vyrevat"? Skusala som to raz, ale plakal ako tur a cerveny bol ako paprika, tak uz som radsej pri nom

tanaba
6. aug 2008

Annag dakujem za odpoved a povzbudenie. Konecne si kojenie vychutnavam a povedala som si, ze sa nejdem zaoberat tym, ci mame dost mliecka. Proste mame. Jedna sestricka, este v porodnici, ked som si robila laktacny cajik povedala, ze tvorba mliecka je v hlave 🙂

A je to uzasne, ze nemusim s rozrevanym dietatom na rukach zarabat mlieko a pocuvat ako sa ho dozaduje stale viac a viac. A ja som mala pocit, ze tych par minut je nekonecne dlhych, kym bolo mliecko hotove. A niekedy cakat tie 3 hodky do dalsej davky, ani nehovorim. Pri druhom je to uz lepsie. A co mam kamosky, tie tiez 1. nekojili a druhe uz v pohode.

Tak sa tesim - uz mesiac kojim, jupiiiiiiiiiiiiiiiiii.

Annag, je super, ze takto pomahas a najdes si cas vsetkym odpovedat 🙂

martina46
6. aug 2008

annag,
ano, je super, ze nas tu takto povzbudzujes a zarooven su to aj odborne rady!
lekari naozaj vedia kadeco spackat par poznamkami.
mne tiez jedna sestricka v nemocnici povedala, ze kojenie je o tom, ci chcem a som o tom presvedcena, ze to pojde. ona tak kojila svoje 2. dieta a do pol roka odovzdala este tusim cez stovku litrov mlieka do banky. nemala ziadnu specialnu stravu, ani casto nejedla pravidelne, len chcela kojit!
ja to teraz tiez skusam, pokoj (modlim sa pri tom s doverou v boha, to je tiez velka vec) s tym, ze mlieko bude a je a bude sa zas dobre spustata. mala stale flasu nechce, tak sme to nechali tak.
nie je nic krajsie, ako ked mi zaspi na prsniku. nehovoriac o tom, ze je to pohodlne.
a nerobim si starosti, ze je to zly navyk! proste ak uz nebude mlieko, budeme uspavat inac. stale je tu babysatka 🙂 napriklad.

lenusiatko
6. aug 2008

Toto je super tema, mila ANNAG si uzasna, tvoje rady su skvele, navrhla by som ta na Nobelovu cenu za prinos v zdravotnictve.
Neda mi nepodelit sa aj o moju story s kojenim. Malu som porodila od prvej kontrakcie do 1,5 hodiny, co je na prvorodicku nenormalne rychlo. Mala som mnohe zranenia, z ktorych sa dodnes liecim. Mojmu telu to cele akosi nedoslo a tak neprichadzalo ani mlieko, hoci som si malu kazdu hodinu prikladala, na co mi sestricky povedali, ze staci kazde 3 hodiny. A tak nas z nemocnice prepustali s tym, ze malej sa zo striekacky daval Nutrilon, aby neumrela od hladu, mne odisli 2 kvapky mlieka a na krku sme mali zltacku z ktorej sme sa liecili este 1 mesiac. Jasne odstavenie od kojenia, bez vyhliadok na zmenu, bradavky ziadne, cez klobuciky to neslo vobec. Ked som malu prilozila, tak zaspala a spala aj 2-3 hodiny a neprebudil by ju ani kanon, nieto ze stipkanie a hladkanie. A tak vdaka mojej mame, ktora si pre nas zobrala dovolenku a neskutocne trpezlivemu manzelovi sme sa pustili do boja. Babo nam za 2 tyzdne schudlo 500 g, k zltacke sa pridruzili zle hepatalne vysledky, v nemocnici mi ju zabudli zaockovat proti tuberkuloze a mala sa nechcela uz za nic na svete prisat. Prva chyba bola v polohe. Kedze sa dodnes nerada pestuje, museli sme len lezat alebo som ju mala vo futbalovej polohe na boku. To tiez trvalo, kym som na to prisla. Potom sme do ust dali moju ziadnu bradavku, z ktorej vyslo par kvapiek mlieka a moj manzel mi tam pridrziaval infuznu hadicku, do ktorej moja mama striekala zo striekacky Nutrilon, aby sme malu naucili prisat sa. Na siesty den od porodu sa mlieko uracilo dostavovat, ale nechcelo sa mu von. Tak mi manzel z lekarne priniesol Oxytocin, ktory trosku tomu napomohol. Dostavili sa zapaly, od bolesti mi zacali konecne vyliezat von bradavky, vsetky mozne kremy, odsavania a strasne bolesti. Prezila som to vsetko ako v zlom sne a nadalej sme pokracovali v rezime, kde bolo treba 6 ruk. A to som babo musela budit na krmenie, lebo spalo aj 6-7 hodin vkuse a z toho nam schudlo. Ked sa mala naucila prisat – boli to 4 tyzdne a videla som, ze je po kojeni este hladna, tak som dokrmovala Nutrilonom uz priamo striekackou. To trvalo dalsie 4 tyzdne. Dalsie 4 tyzdne trvalo, kym sa mi ako tak vyformovali bradavky, doslova museli otrnut a zhrubnut. Ked to tak zratam, tak sme 3 mesiace nerobili nic ine, len sme sa ucili kojit a je to fakt na budku. Tak sa nam podarilo z uplneho krmenia Nutrilonom prejst na takmer uplne kojenie, co sa mi nechce ani verit. Za 4 mesiace sme pribrali 3 kila a nie sme ziadni buchtosi, mala je skor dlha, ako tazka, dufam, ze doktorka nas nezrusi a povie, ze sme ok. Ked mozem pridat najcennejsiu skusenost z toho vsetkeho, je to pravidelnost a navyk, babo sa musi s mamou zohrat, nie je to vzdy prirodzene a moze to trvat naozaj dlho, urcite by som to nevzdavala po par tyzdnoch. Chce to strasne vela trpezlivosti a vytrvalosti a najma chladnu hlavu a pozitivne myslenie, asi to naozaj ide. Clovek sa uci kazdym dnom, my prvorodicky sa vsetko ucime metodou pokus – omyl.
Tak drzim vsetkym palce a viva, ze existuje toto forum. Este raz ANNAG velka vdaka.

anezena
6. aug 2008

ahoj lenusiatko,

klobuk dolu, ja Ti gratulujem. Poviem Ti ze ja by som to uz davno vzdala. A to si ja stazujem, ze ake sme to mali tazke. Kdeze! Omyl! Mlieko s ami sice urobilo az na 10. den, ale zato maly bol prisaty paradne a ja mam aj na kojenie "dokonaleô bradavky".