Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

annag
9. okt 2008

martinka, oslabený organizmus, bolesť, nepohoda - to všetko zle spúšťa mliečko, takže teplý čajík aj tesne pred dojčením a bude fajn 😉

martina46
9. okt 2008

annag, dakujem 🙂
ono sa to prejavilo dnes, trochu uz aj vcera a chora som 4. den. ale uz sa mi take stalo niekolkokrat, tak som sa az tak nevyplasila, na dnes som vysadila vsetky prikrmy (malej to nevadi, lebo ona nemusi vobec jest 😀 ) a snazila sa co najcastejsie. a teraz som bola kojit a je to uz lepsie 😵

dididi30
10. okt 2008

a je to pravda, jedzte mandle, je v nich viac vapnika ako v miecku,

annag
10. okt 2008

dididi,

odpoviem Ti teda tu:
malý si asi vymenil papanie cez deň za papanie v noci, skús mu cez deň predĺžiť intervaly, nedávaj mu stále, ale daj mu tak každé dve hodiny, aby vyhladol a v noci to zatiaľ nechaj tak, aby nám neschudol, uvidíme, čo on na to, ak nebude chcieť ani o dve, tak ich predĺž na tri hodiny

dididi30
10. okt 2008

annag on ani kazde 4 hodiny nechce 😕 fakt to ma asi pomenene, v noci aj kazdu hodinu papa 😕 a malo kedy si odgrgne, proste hned zaspi a aj papava zo sna, ked ho zdvyhnem tak sa hneva a aj ak si neodgrgne..je toto normalne 😕

dididi30
10. okt 2008

a inak ty este nic 😅 sak kazdym dnom nam odides a nebudes mat cas, co si bez teba pocneme ☹ , ale jasnacka deti su prve a potom sa ozvy co to mas za prirastok, ci babiku ci drobca 😉

jani74
10. okt 2008

Ahojte 🙂

Annag - alebo aj ostatné - chcela by som Ťa veľmi pekne poprosiť o radu. 3.9.2008 som porodila synčeka a mliečka som mala až toľko, že som v pôrodnici po nakŕmení malého ešte aj odsávala a nechávala v pôrodnici. Kŕmila som z pravého prsa normálne a z ľavého tak, že som musela používať klobúčik pretože malý nevedel zachytiť bradavku lebo ju mám ploskú. lPo zhruba dvoch týždňoch malý začal plakávať pri kŕmení a stále hladal prso a tak mi dožužlal bradavku až bola biela a mala som na nej rany a krvičku. Nepomohli už ani klobúčiky ani mastičky ani odsávačku som nemohla od bolesti používať a tak som mliečko rukami doslova žmýkala. Nastúpila neskutočná únava - kojila som každú hodinu vo dne v noci a do toho problémy s vysokým tlakom a srdiečkom ako následok narkózy pri SC. Mliečko sa stratilo a už zhruba dva týždne sa mi podarí vydolovať len pýr kvapiek. Skúsila som už aj homeopatiká, čaj pre dojčiace matky, čierne pivo, vineu. Čo mám robiť aby sa mliečko rozbehlo?Dá sa to?Ak áno ako?
Budem veľmi, veľmi vďačná za radu a pomoc!!!!!!

Ďakujem Jana a Matej

dididi30
10. okt 2008

ani a v poslednom case v noci spava len na ciciku nechce ho ani pustit a cez den chce tiez len s cicikom zaspat az na to ,ze cez den ked sa spusti mliecko tak bud si len cucne alebo ho vypluje 😒

jani no tak to je tazky oriesok, ale co sa tyka tlaku vysoky ho mam aj ja a kojim stale, podla mna treba velky klud a oddychuj kedy sa len ta, mozno si v strese, no kto vie, neviem to ja tak posudit, mozno annka ti pomoze, verim 😉

annag
10. okt 2008

dididi,nevadí, dávaj mu teda na tejto hranici, ono ani tak nejde teraz o to, či svoju dávku spapá vo dne či v noci, skôr ide o to, aby potom nechcel aj príkrmy len v noci. Nemusíš ho dávať odgrgávať, ak nechce, netreba, to len keby sa budil na bolesť bruška či vracal, ak dobre spí, tak je to OK

za denné dojčenie považuj čas od 5.00 do cca 22. 00 - ak by sa podarilo, aby papal akože raňajky, desiata, obed, olovrant, večera - spolu 5x a potom v noci ako je zvyknutý, tak to by bolo fajn. Ale s tou nocou,keď ju máte takúto pohodovú zatiaľ radšej nič nerob, bude to skôr prechodný jav a je veľmi pravdepodobné, že sa mu režim znovu otočí.

Cez deň ho dávaj čo najviac na zem na bruško, nech sa veľa hýbe, trénuje svaly, vydáva energiu, tým aj získa väčší apetít.

- ja zatiaľ nič, bude to ale dievčatko, uvidíme či naozaj 🙂

dididi30
10. okt 2008

annag dik s tou zemou je to supis, skusim 😉

no boze chran,zeby papal v noci prikmi, ale zas vies ake je to u baba, kadejake, no uvidime, hadam to zvladneme 😉

jej budes mat dievcatko.? tak to ti pekne vyslo, normalne dievca chlapec dievca a no este jedneho chlapecka 😵

idem ja s malym von, dam vediet co nove, a este raz dik mooooooooc 🙂

lienka77
10. okt 2008

bambule poradte aj nam prosim...
nasa mala je od malicka velky spavec. narodila sa cisarskym rezom (presne 3 kg), takze laktacia sa rozbiehala pomaly. nakoniec sme sa pekne rozkojili, aj ked v noci som ju musela vzdy na papanie budit (aby si prestavka nebola viac ako 6 hodin), priberat zacala ukazkovo az od 2. mesiaca. sice ma v polroku len 6100 g, nema byt po kom velka..
postupne som nahovala nocne kojenie a cca pred mesiacom som ju prestala budit v noci uplne..prespi celu noc od 8-9 vecer do 6-7 rano, cize 10 hodin. cez den pije 5 krat. nic by som neriesila keby vyrazne nespomalila priberanie (za posl. meisac len 250 g)...zacali sme teda s mrkvickami, ale z toho vela kalorii zatial po par lyzickach nepoberie, mam pocit ze to nocne kojenie jej chyba. doktor mi kazal jej k vecernemu kojeniu skusit dat na noc nutrilon. vcera vypila 130 ml. a dala by si snad aj viac...
je to normalne ze evidentne jej vecer moje mlieko nestacilo aj predtym ale spala vzdy jak dudek? mam ju zacat znova budit v noci? zda sa mi to sisi, ked ma uz vyse polroka...
ako mam dosiahnut aby sme udrzali dost mliecka este aspon 2 mesiace kym sa rozpapa a bude mat kalorie z prikrmov? kojit castejsie cez den?
inak je zdrave vesele cule dievcatko...
dakujem pekne za rady...

annag
10. okt 2008

lienka, nechápem, čo sa lekárovi nepáči, však v polroku nemusí už priberať ako na začiatku, stačí 35 g týždenne u plne dojčeného bábetka. Niektorí lekári sa držia starých tabuliek a neustále túžia deti do nich vtesnať. Dokonca je ukážková, v polroku má dvojnásobok pôrodnej váhy, to sa nie každému bábetku podarí. Vôbec jej už netreba zvyšovať dávku mlieka. Ona má predsa prechádzať na stravu tuhú a nemliečnu tak, aby okolo polroka roka pila cca 500 ml mlieka v priebehu 24 hodín, z hľadiska výživy je jedno, či to vypije cez deň či v noci. Do roka, keď ju takto bezproblémovo dojčíš vôbec neskúšaj UM, načo vlastne, až keď sa rozhodneš, že v priebehu napr. najbližšieho polroka chceš malú odstaviť, tak ju začni na UM učiť, aby si naň zvykla postupne a bez problémov prešla na UM.
Nič lepšie než MM jej predsa nemôžeš do roka dať, príkrmy sú na to, aby si bábo zvyklo na nové chute a doplnilo niektoré látky, zvýšené nutričné potreby.

Zatiaľ jej stačí jeden bezmliečny príkrm a dojčenie, po 3- 4 týždňoch od prvého príkrmu môžeš zaradiť ďalší - ovocný, ovocno zeleninový. A ak zatiaľ spapá len pár lyžičiek, tak sa netráp, a kľudne jej po napr. polhodinke, hodinke daj prsník.

Ak sa Ti bude zdať, že je večer či v noci hladná, alebo ak sa rozhodneš pre svoje svedomie, aby jej bolo dosť, tak len zvýš dojčenie, možno stačí len o jedno, najlepšie v polospánku uprostred noci. Len ak by bola nespokojná, tak jej zaraď mliečnu kašu bezlepkovú najlepšie a až po 7. mesiaci, teda o tie cca 4 týždne. Dôležitejšie ako mliečna kaša sú totiž príkrmy nemliečne. Do 500 ml mlieka sa neskôr rátajú aj mliečne výrobky, teda jogurty, syry ...

certica
10. okt 2008

annag, idem ta aj ja trosku otravovat 😀 😉
minule som sa chvalila, ze ten nas obor za dva tyzdne nepribral ani deko. v 5-tich mesiacoch mal tych uctyhodnych 11kg, o 5 dni mame 6 mesiacov a on je stale na tej istej vahe. ja som vlastne stale happy, ze uz nepribera, ved ma z coho cerpat zasoby, len chcem vediet, co si o tom myslis, ci to nie je zrazu pre neho obrovsky skok.... ked doteraz naberal za take iste cas. obdobie 1 - 1,8kg a teraz zrazu nic. ja by som totiz este rada taky mesiac vylucne kojila, nechce sa mi este do prikrmov, krpec sa inak tvari uplne v pohode a spokojne, ako vzdy, tak neviem...snad je to ok 😕
dakujem
inac pozeram, ze uz sa ti to pekne blizi 😎

annag
10. okt 2008

certica,

to je práve tá vnútorná regulácia bábetka a jeho organizmu, to čo nabral doteraz začal využívať a možno v roku sa bábetkám úplne vyrovná. Moja malá mala v 3 mesiacoch 7,150 kg v polroku okolo 8kg a v roku ledva 9 kg, teda tiež skoro nič nepribrala. Malý váži ako ročné dieťa tak sa postupne s deťmi bude vyrovnávať a možno až do roka bude stagnovať napriek tomu, že bude na príkrmoch. Jedna známa mamička má dcérku, čo tiež bola v polroku dosť veľká, ale len okolo 9 kg mala a do roka pribrala na 21 kg. Teraz má 5 rokov a stále 21 kg. Ona niekoľko rokov vôbec nepriberá, iba rastie a je to aj z pohľadu lekárov v poriadku. (Mamina je veľmi štíhla, má necelých 50 kg) .

S príkrmami začni podľa Tvojho uváženia, ja by som osobne tak koncom ďalšieho mesiaca začala so zeleninou a potom s ovocím. Aby začal dostávať viac vlákniny do seba a žalúdok a črievka si začali zvykať na hrubšiu potravu a dobre sa rozbehlo trávenie tuhej stravy. U vás teda nepôjde ani tak o zvyšovanie kalorickej hodnoty, skôr o ďalší prísun vlákniny, vitamínov, minerálov ...

lienka77
10. okt 2008

annag dakujem za odpoved,
doktor je ok, nastastie je to skor pokrokovy typ preferujuci kojenie a nie tabulky...iny by nam nasadil Nutrilon uz v 1. meisaci kedy mala pribrala velmi malo...mozno ked pocul moju paniku v hlase, ze skoro stojime s vahou a vecer sa mi zda, ze by si este dala...
nie je vsak divne, ze po kojeni vecer vypije 130 ml?
zda sa mi, ze sa mi menej nalievaju prsia odkedy prespi celu noc..
malu chcem kojit aspon do 1 roka. pokazim nieco ak ju budem na noc "dopchavat" Nutrilonom?
nechcem, aby bola hladna, ale tiez neviem ci je zdrave aby som polrocne dieta budila v noci na kojenie.
s flasou nema problemy, cele leto som jej davala pit prevarenu vodu z flasky a neovplyvnilo to prisatie...

certica
10. okt 2008

dakujem annag za vycerpavajucu odpoved, ako vzdy 🙂 . no ja som presne mala v plane tak v druhej polke novembra uz zacat so zeleninou. teraz si chcem este tych par tyzdnov vychutnat "prsnikove nicnerobenie" alebo skor nicnevarenie 😀

jani74
10. okt 2008

Annag a mne neporadíš ☹ Prosím veľmi pekne 🙂 Viď vyššie môj príspevok...

annag
10. okt 2008

lienka,

tak tá rada bola ozaj asi tým, že cítil Tvoju paniku 🙂

jasné, že mliečka máš menej, najlepšie sa mliečko tvorí práve v noci a máloktoré dojča vydrží prespať celú noc bez mlieka, či na MM ale aj na UM. Odstránením nočného dojčenia si si laktáciu prirodzene utlmila. Je úplne normálne, že polročné dieťa v noci ešte papá, až okolo trištvrte roka - roka to už nepotrebuje, ale sú bábetká, ktoré potrebujú papať aj po roku. Každý z nás je iný. Prvý rok je obdobie mliečnej výživy - prvých 4.-6 mesiacov by malo byť úplne mliečne, neskôr je to obdobie prechodné, ale stále tam hrá podstatnú úlohu mlieko i keď v čoraz menšiu. Ona by začala priberať určite lepšie, keby si ju v noci dojčila.

Nie je divné, že vypije večer to mliečko, samé sa jej ľahko naleje do bruška, ale Ty jej vieš mliečko zabezpečiť aj inak. Nutrilonom nepokazíš v podstate nič, ale je to v Tvojom prípade podľa mňa dosť veľká škoda. MM je z hľadiska výživy, vývoja, trávenia to najlepšie, čo malej môžeš dať. Mliečka sa Ti bude tvoriť toľko, koľko ju budeš dojčiť. UM by malo byť náhradou za MM v núdzi, keď sa to inak nedá. Je vyrábané z kravského mlieka, nikdy sa MM nevyrovná. Asi navždy zostane len napodobneninou MM . Nechcem sa tu však stavať do nejakej extrémnej polohy zástancu dojčenia, ale je škoda, ak malej tráviaci trakt naraz zaťažuješ ako príkrmami tak aj UM. Ten prechod je pre organizmus záťaž, preto príkrmov ani malá ešte veľa nezje, lebo k nim úplne ešte nedospela, nielen fyzicky, ani psychicky. Čím väčšiu záťaž pre bábetko naraz dáš, tým ťažšie a namáhavejšie sa s tým vyrovná. Keby to bolo také jednoduché, tak by tu veľa mamičiek neriešilo problémy s trávením ich detí na UM. 🙂

certica, len si to vychutnaj kým sa dá 😉 🙂

jarka007
10. okt 2008

jani je divne, ze sa ti aj napriek castemu prikladaniu nepodarilo rozbehnut mliecko. Ak sa mozem spytat, krmis ho aj inym ako materskym mliekom ? No a unava a stres zohrava tiez velku rolu. To je potom spustaci reflex takmer nemozny, poznam na sebe 🙂. A krmis este klobucikom ? Nemas prsia tvrde, resp. nemozes mat upchate kanaliky ?

lienka77
10. okt 2008

annag dakujem za radu...

vobec nie si v extremnej polohe, hovoris presne moje nazory, zatial sme dali nutrilon len dva krat vecer a aj som si to orevala...mala som z toho divny pocit aj ked viem ze mnozsto deti papa len umele mliecko. skusime to dnes bez neho a uvidime ci sa nezobudi v noci. mne osoben to jedno dojcenie nocne vobec neprekazalo, len som jej chcela dozicit neprerusovany spanok. osobne som neverila ze fakt bude spavat az 10 hodin... 🙂 spachtoska jedna..

je inac super ako tu radis maminkam. ja neviem ako by som kojila, kebyze 5 minut od nas nebyva skvela laktacna poradkyna, ktora ma navstivila den po prichode z porodnice. velmi ma povzbudila. mne sa totiz mlieko rozbehlo az na 8 - 9 den po porode...

annag
10. okt 2008

ahoj jani, prepáč, akosi som prehliadla Tvoju otázku 😒

do troch mesiacov je možné dosiahnuť relaktáciu, čiže opätovný návrat mliečka, čím neskôr, tým to ide horšie, Vy ste však ešte v štádiu 6 týždňov, tak by sa s tým dalo pohrať, ale chcelo by to hlavne z Tvojej strany trpezlivosť a prekonať únavu. No si v situácii, keď nemáš čo stratiť, iba získať. Preto nemusíš byť v strese, len sa s malým doslova hrať.

Potrebovala by si si v prvom rade zakúpiť tzv. suplementor - je to zásobník s hadičkou, ktorá sa vkladá do pusinky bábetka pri prisatí. Bábetko teda papá tak, že zároveň saje prsník - zo začiatku len stimuluje a zároveň mu tečie či UM alebo vlastné MM zo zásobníka. Musela by si prejsť výlučne na takéto papanie a vynechať papanie z fľaše. Malý by si mal v tomto období ešte ľahko zvyknúť na takéto papanie a neodmietať prsník, je ešte maličký a dal by sa oklamať, že zrazu fľaša nie je.

Kým si zaobstaráš suplementor, treba začať malého čo najviac na prsníky prikladať, aby začal sám stimulovať bradavky. Neviem, či prsník už odmieta alebo nie a či máš bradavky zahojené.

Skús si ho na noc dať do postele a nech si prsníky cucká hoci aj ako cumlík čo najviac. Cuckaním sa bradavky stimulujú, vylučuje sa hormón oxytocín zodpovedný za spúšťanie mliečka. Tým sa začne aj pomaličky zvyšovať hladina prolaktínu - hormónu, ktorý mliečko "vyrába". Ak by Ti to však spôsobovalo bolesť, tak to nerob, len ho skús dojčiť ako píšem v nasledujúcom odstavci.

Ak prsník neodmieta, tak treba začať dojčiť skoro ako v nemocnici po pôrode. Napr. 5 minút ľavý prsník , 5 minút pravý, znovu 5 minút ľavý a 5 pravý a takto dookola kľudne aj 30-40 minút. Tých 5 minút je orientačný čas, môže to byť aj kratšie aj 2 minútky alebo trošku dlhšie. Mal by to byť čas, kedy sa ešte nehnevá. Namiesto striedania polôh používaj zatiaľ iba polohu futbalovú - bočnú, z nej mliečko ľahko tečie a je to výborná zásobáreň mliečka

Dojčenie by si mala začať pred zvyčajným dokrmovaním - papaním. Teda napr. ak teraz papá každé tri hodiny, tak by si ho začala dojčiť v polovici tohto intervalu - po hodine a pol. Ideálne by bolo, aby si ho namiesto fľaše, ktorá kazí podobne ako klobúčik správnu techniku prisatia bábetka. začala dokrmovať lyžičkou či striekačkou. Musíš sa ho naučiť prisať aj na plochú bradavku bez klobúčika. Bradavku si krátko pred prisatím pomasíruj, prilož kocku ľadu nech vystúpi a vlož čo najhlbšie do pusinky. On sa o ostatné postará sám, určite dnes nie je taká plochá ako po pôrode,lebo už si odsávala a malý z nej aj sal.

Bradavky sú na začiatku dojčenia boľavé, lebo nie sú zvyknuté na tlak a sliny bábetka. No po cca 2 týždňoch si zvyknú. Nepoužívaj žiadnu masť, až v krajnom prípade. Ona pokožku namiesto toho aby stvrdla a stala sa odolnou neustále zmäkčuje a predlžuje čas za ktorý si bradavky zvyknú. Dojčenie zo začiatku bolí aj pri správnom prisatí, ale musíš sa prekonať.

Musela by si začať odsávať mliečko. Opäť striedavo a krátko z obidvoch prsníkov ako pri dojčení - napr. tých 5 minút. Aj keď je to len pár kvapiek, pravidelným odsávaním by sa to postupne lepšilo. Ideálne by bolo odsávať čo najviac v noci, kedy má malý predpokladám najväčšiu prestávku. A potom po každom dojčení.

Zatiaľ toľko, aby si mala predstavu čo by Ťa čakalo, ak sa rozhodneš do toho ísť, rada Ti pri tom pomôžem a poradím, lebo to by chcelo byť neustále v kontakte a operatívne riešiť problémy ktoré by vyskočili. 🙂

zoeno.1
10. okt 2008

ahojte,mozete mi niekdo napisat,ze co je to vlastne ta laktacna kriza?dako si nemozem najst cas precitat vase prispevky v tejto teme 😖 dakujem 😉

annag
10. okt 2008

zoeno, je to stav, keď sa tvorí mliečka menej než bábetko potrebuje,čiže ak je hladné a mamička má pocit, že jej mliečko už bábetku nestačí, dá sa pomerne jednoducho odstrániť, pokiaľ sa začne riešiť čím skôr, ideálne je sa k tomu vôbec nedopracovať 🙂

zoeno.1
11. okt 2008

dik annag,hadam sa k tomu nedopracujeme 🙂

skrecok
17. okt 2008

Ahojte,
mne sa minuly tyzden v jeden den odrazu prestalo tvorit mliecko, nemala som ani kvapku. Na druhy den uz bolo lepsie, ale odvtedy mam coraz menej mliecka, postupne je to horsie a uz som z toho zufala. Predtym som mala mliecka az az, ze som musela este osavat a dat do chladnicky. Teraz nemam co odsat a maly sa budi castejsie, pretoze je hladny. Snazim sa striedat prsniky, lenze maly zaspi na jednom prsniku a jedine ho zobudim, ze pojdem ho prebalit a potom mu ponuknem druhy prsnik. Co mam robit, aby sa mi mliecko uplne nestratilo? Mam aj homeopaticke lieky, ale este som nezacala brat. Ako sa to uziva, uz som zabudla. Moze byt tak skoro laktacna kriza v 3.tyzdni, ked vsade sa pise ze v 5-6-.t a potom v 3.mesiaci?

dididi30
17. okt 2008

skrecok prikladat a prikladat a hlavne vela odychovat to pomoze najviac 😉

annag
17. okt 2008

Skrecok, hlavne sa neboj, všetko sa upraví, len sa ešte vytvára rovnováha medzi Tebou - prsníkmi a bábetkom.

Je normálne, že sa malý začal budiť častejšie, naopak, je to výborné, lebo to značí, je je to zdravé, životaschopné bábo, ktoré sa už pomaly prebúdza z pozostatkov žltačky a stresov z pôrodu.

Nerozmýšľaj,kedy kto má alebo bude mať laktačnú krízu, Vy ju nemusíte vôbec mať, každé bábo je iné a ak budeš správne dojčiť, žiadna kríza nebude. Hladina hormónov sa znižuje a preto aj prsníky máš menej plné než doteraz, je to v podstate normálne.

Takže, takéto prebudené bábetko potrebuje papať často a Tvojou úlohou je mu vyhovieť. Ak sa budí každú hodinu, tak ho dojči každú hodinu. Neviem po akej dobe malý zaspí na prsníku, každému bábetku treba na papanie iný čas, jednému stačí 5 minút, inému 50 minút. Preto ešte napíš, po akej dobe zaspí a aké sú tie intervaly dojčení a ako papá v noci. A či mu dávaš aj niečo iné okrem dojčenia a či aj dokrmuješ.

K odsávaniu - ak papá často, tak odsávaj len po dojčení a v potom len v čase, keď má dlhšiu prestávku, tak aby mu bolo dosť.

skrecok
17. okt 2008

Dakujem ti annag, trosku som sa ukludnila.
Moj uplne zaspi po cca 10-15 minutach na jednom prsniku, potom ho idem prebalit a hned po prebaleni mu dam druhy prsnik. Pauza medzi prvym a druhym je 5-10 min, inak nemam sancu ho zobudit. Casto sa mu po krmeni cka.
Vacsinou som kojila kazde 3-4 hodiny, v noci 4-5 hod, teraz sa tie intervaly skracuju. Nic ine mu nedavam, ani nedokrmujem, iba MM. 😖

annag
17. okt 2008

skrecok, ja tu vlastne nevidím žiadnu chybu. Za 10-15 minút sa napapá dostatočne ak naozaj účinne saje, teda evidentne pregĺga, tak ho nechaj spinkať, a keď sa prebudí, tak ho nadojči. Hlavne nerieš, či to bude o hodinu alebo o dve. Len si ustriehni, aby intervaly neboli dlhšie než tie 3-4 hodiny a aby to v noci bolo aspoň 2-3 krát. Nemusíš ho budiť násilím na druhý prsník. Ak sa bojíš o laktáciu, tak bude fajn, ak si ten druhý zakaždým odsaješ. Čkanie je normálne a s dojčením príliš nesúvisí.

Intervaly aj dĺžka dojčenia sa veľmi často mení, najprv môže bábo papť dlho a v dlhých intervaloch, potom zase krátko a často, je to úplne prirodzené, len sa treba nechať viesť bábetkom a materinským inštinktom.

Ak pekným kaká - teda stolica je žltá, ciká dostatočne - aspoň 4-6 plienok za 24 hodín má mokrých, je po dojčení spokojný, nemáš mať prečo obavy. Mliečko sa Ti nestráca, len sa jeho tvorba prispôsobila malému. Ak budeš dojčiť podľa jeho potrieb teda vtedy, keď on bude chcieť, raz narp. po hodine, inokedy po troch, tak bude všetko OK. 😉 🙂

euphoria
4. dec 2008

Ahoj Annag, chcela by som Ta poprosit o radu.Dcerka ma presne tri mesiace, je plne dojcena.Doteraz sme papali cca kazde dve -tri hodinky denne, v noci kazde tri-styri-pat hodin. V podstate sme nemali ziadny problem. Posledne dva dni vsak papame takmer kazdu hodinku, v noci sme boli hore kazde dve.Zrejme pojde o laktacnu krizu, ze? Pri takmer kazdom kojeni zaspava a cely den je akasi unavena.Mam pokracovat a ono sa to upravi alebo mi poradis nieco ine? vopred vdaka