Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

martina46
14. aug 2008

jaj, takto si to myslela 😀
aha dobe, tak to mozem potom kludne vysadit.

paula80
15. aug 2008

Martina
len ber tie homeopatiká, nič za to nedáš a písala si, že máš viac mlieka, tak využívaj balenie a uvidíš. Nie sú to klasické lieky, len podpora. Ja som síci rozdiel necítila, ale každá žena je iná.

bashka
15. aug 2008

Jato tiez pojedam, ale tazko povedat co mi pomaha, pretoze vzdy, ked som zavetrila krizu nasadila som naraz ricinus, 2 litre vinei, vela vody a este deci cierneho pivka vecer. Uz mi vinea ide krkom, pivo moc nemusim, ale toho ricinusu este mam, tak vzdy doberiem pixlu...nieco z tych troch ale pomaha...teraz uz mam mliecka az az...

zachvilu napisem co nove...malá ma vola

bashka
15. aug 2008

Tak aby som pokracovla...aj tak mi je to prd platne, ked nechce z prska 😒 Ja uz som naozaj spravila vsetko...dokonca som si vcera kupila tie klobuciky na bradavky, ze ci nie to jej vadi ze cumel na flasi je tvrdy a bradavka makka...baby ona taky hysak ako este nikdy 😨 Vrieskala o dusu akoze ja som si dovolila zase ju niecim obalamutit...no a dospelo to nakoniec k tomu, ze uz nechce ani v noci...skusala som zakazdym a zakazdym strasny rev...a tera uz len ked ju dam do tej polohy tak spusti 😒
Takze som sa rozhodla nenutit ju...ja to nemam rada ked sa nuti do niecoho...jasne vidim na nej, ze to nepojde...a ona je BARAN 😀 😀 😀 ...to hovori za vsetko. Myslim, ze som uz vycerpala naozaj vsetko.

Ale chcem povedat, ze to netreba vzdavat, dat na rady annag aj ostatnych mamin...u niekoho zafungovala hned prva rada, u nas ani ta 50-ta.

Uvidim dokedy mi to odsavanie pojde...dufam, ze este dlho...aj ked je to ovela narocnejsie ako kojenie som rozhodnuta to pre Barbi robit dokedy budem vediet. Som rada, ze aspon papa a pekne pribera...horsie by bolo, keby nechcela papat vobec...

Takze vela zdaru babule 🙂 😉 🙂

annag
15. aug 2008

bashka, fľaša nakoniec prevážila. Ono sa možno nájde pár výnimiek, keď bábo papá aj z fľaše aj z prsníka, ale skutočne drvivá väčšina bábetiek po istom čase pôjde cestou ľahšieho odporu a vyberie si fľašu. Preto je fľaša veľmi zradná a pri prípadnom dokrmovaní treba použiť lyžičku či né spôsoby. Odsávanie Ti pôjde tak dlho, ako ho budeš podporovať. To znamená, snažiť sa napodobniť pri odsávaní dennodenný interval a čas ako pri dojčení a odsávať aj v noci aspoň 2 - 3 krát. Čo je dosť drina, ale dá sa. Jedna mamička, ktorú poznám, odsávala plne a úspešne takmer rok, lebo mala predčasniatko naučené na fľašu. Narodilo sa v 28. týždni a vypiplala ho jej mliečkom, i keď z fľaše 🙂

horallka
15. aug 2008

martina, mne sa tiež zdá, ze mi ten ricinius pomohol, že sa mi to nanovo spustilo.Ja som doteraz vycmäľala len ten jeden valček, neviem, koľko tam bolo tabliet. A cmúľala som ich čosi vyše týždňa. Ale sa mi zdá, že už aj pred nimi sa mi celkom dobre znova začalo tvoriť mlieko, tak neviem, či tie tabletky ešte k tomu dopomohli,ale moja dr. dnes v poradni tvrdila, že to je jediné, čo ešte môže mamičkám strácajúcim mlieko pomôcť, tak neviem
Čertica, a čo sa mám ja zabiť alebo malého, že mi z môjho mlieka nepriberá tak ako to chce dr, alebo tak ako by to malo byť? Veď ho kojím ako divá, mali sme asi týždeň laktačnú krízu, kedy to nešlo nijako ale už sa to upravilo, mlieka mám dosť, stravujem sa dosť výživne by som povedala, takže sa mi má z čoho tvoriť a napriek tomu takéto biedne priberanie. Ja by som tiež bola radšej keby vážil viac- ale z môjho mliečka- nie z umelín. No ale zabijem sa, keď neváži? 😖 ☹ 😉

annag
15. aug 2008

horallka, ste na najlepšej ceste, prírastky sa začali , už to chce len čas a trpezlivosť, on to postupne dobehne, aj môj malý je oproti dcérke, spočiatku takej michellinke až príliš pohyblivý, tú šťúplu postavičku vykompenzuje pohybom, počkaj, o pár mesiacov Ti bude ako mača skákať po nábytku 😉

ešte k téme: na podporu laktácie zaberie všetko, čomu mamička vnútorne uverí, preto ak sa Ti zdá, že ricinius pomáha, tak ho papaj, mamičkám však pomôže predovšetkým časté a správne dojčenie

certica
16. aug 2008

horalka, ja sice neviem, aku ste mali porodnu vahu, ale nezda sa mi, ze by to bolo nejak extra malo.
nas viki mal v 2 mesiacoch 5kg a bol taky akuratny riadny (narodil sa s 3050g). ked je tvoj krpec ako pises spokojny a zivy, tak sa rozhodne nemas preco zabijat. bude aspon vrtkejsi a ty mozes nosit do nemoty 😀 . ja osobne totiz strasne rada nosim svoje decka, teda vikiho uz teraz nie, naposledy v tehu, ma teraz 20g takmer.
vcera som tu s martinom lietala a tancovala s nim na rukach, rehotal sa jak blazon a ja tiez, ale uz to fakt neni fifipierko, co sa prednedavnom narodilo, takze tu vahu ti v tomto slova zmysle zase ja tisko zavidim 😉

martina46
16. aug 2008

certica, nemas babysatku? 😉 😀

horallka
16. aug 2008

certica,no ved práve, malý sa narodil čosi vyše týždňa pred termínom a pôrodná váha bola 3570 g a 54 cm, čo si myslím, že celkom slušne, keďže my sme obaja s mužom takí drobnejší. Z pôrodnice sme odchádzali s váhou 3330 g. 24. júna sme boli prvýkrát po pôrode na vážení a vtedy pribral za tri týždne pol kila. Pekne som ho kojila a a tak som nemala dôvod na nejaké obavy. A potom v júli to šlo dole vodou, za ďalších 5 týždňov pribral z tých 3800 g na 4 300.A potom po týždni len na 4330, potom ďalších 110 gr a za posledné tri dni 60 g , teraz teda váži 4 500 g. A pomaly už bude mať tri mesiace. Mne sa to tiež zdá dosť málo, mal by už vážiť aspoň o kilo viac, to by bolo ideálne. Ja som podriadila všetko kojeniu, ale niekedy tak vymýšľa s chytením sa na bradavku, hlavne, keď pár krát potiahne a potom začne bradavku vypúšťať a vzápätí ju začne znova hľadať a zase ju vypustí a tak dookola, tak vtedy neviem, či je už napapaný alebo sa len hrá.

certica
16. aug 2008

martina, ergo 😀

martina46
16. aug 2008

jaj ergo, takze nosis.
inac aj my uz mame ergo, pre manzela 😵

mimi26
24. aug 2008

babky,aj my máme laktačnú krízu, ledva odsajem z jedného prsníku 50 .... ☹ pijem ako dúha, už mi ločká v bruchu 🙂 a malého aj častešie prikladám a nič... Chcela by som vyskúšať tie homeopatiká.... môžte mi napísať ako presne sa volajú tie homeopatiká na podporu mlieka a je to voľne predajné, alebo na predpis? Ako ste to užívali? Dík.

dididi30
24. aug 2008

mimi, podla mna to nieje az tak o piti, je to o pohode, vela jedz, daj si homeopatika(ricinus) a skus doma chodit bez podpdy aj ked ti pretesu prsicka, fajne sa ti naleju 😉 😉
no a netrap sa nad tym kolko si odsajes, ak ti pribera tak nevadi, ono babo si odsaje viac ako necitliva odsavacka 😉

anezena
24. aug 2008

mimi - homeopatika sa volaju ricinus communis 5ch - tie su na podporu mlieka
a nic si z toho nerob ze odsajes "len" 50 - ja som odsala ledva 5 ml, len som odstriekala do umyvadla -. vykaslala som sa na odsavacku - len som ju zaspinila. a mliecko mam a stale kojim.

annag
24. aug 2008

mimi a ako sa prejavuje tá laktačná kríza? Nepriberáte? Ja malý nespokojný na prsníku? Je nespokojný po napapaní? Koľko plienok má pocikaných? Akú má stolicu? Čo znamení, že častejšie prikladáš? Alebo je to len Tvoj pocit, že zrazu odsaješ mliečka menej? Skús upresniť, treba nájsť príčinu, no možno žiadnu krízu ani nemáte 😉

katmi
25. aug 2008

caute kocky.. mate skusenosti s ricinus communis?? ak ano, ako ich mam zobrat?? a kolkokrat denne? dakujem velmi pekne za odpovede..

andrii
25. aug 2008

Ricinus communis 5CH sa berie 3x na deň po 5 guličiek. Nechajú sa pred jedlom rozpustiť na jazyku.

mimi26
25. aug 2008

no u nás sa to prejavuje tak, že som mala mliečka veľa, až som mala tvrdé a bolestivé prsia a mliečko mi samé vytekalo von. A bez problémov som odsala za fľašku mliečka. Musím odsávať, lebo malý má tichý reflux, takže odsávame a zahusťujeme ☹ a teraz mám už mäkké prsia a nedá sa mi odsať viac ako po 50 z každého. potom si malého ešte prikladám, aby vytiahol, čo tam je, ale on ťahá a ťahá ale nič nepreglga, potom začne mikať hlavičkou, mrnčať a púšťať prsník, potom to skúsi znovu, prisaje sa, ale zase mrnčí a pustí ho... tak si myslím, že mám mliečka menej. A častejšie je aj hladný, vydrží teraz maximálne 2 hod a potom plače ako o život. Predtým vydržal aj 3 až 3,5 hod.
Ale on je aj hrozný žrút, vytiahne 180 z flaše a to má len mesiac a dačo... takže to čo ja odsajem mu je málo. dr. v poradni povedala, že mu mám dať čistej prevarenej vody na doplnenie, že je ho vraj dosť, tak som na ňu len pozerala, či to myslí vážne.....
Pri prvom som mala mliečka dosť, mala som ho namrazeného do zásoby plnú mrazničku. Asi sa to pokýchalo tým odsávaním, tie odsávačky sú hrozné....!!!! Ale čo už keď mi musíme zahusťovať...

Skúsim ten ricinus a uvidím, dúfam, že sa to ešte vráti....

dididi30
25. aug 2008

katmi mne povedali raz denne 7-8 pod jazyk? ja si davam rano 4 a vecer 4 😉

annag
25. aug 2008

mimi, ak chceš zabrániť ubúdaniu mliečka, musíš zabudnúť na fľašu a malého si častejšie prikladať, nesmieš ho naťahovať, koľko vydrží nepapať, ale dať mu vtedy, keď chce, trebárs o hodinu. Malý sa skôr zasýti, nebude pahltne papať, napije sa menej a tým neprevýši tak veľmi objem žalúdka a reflux sa podstatne môže utlmiť. Mliečka sa začne tvoriť viac v priebehu niekoľkých hodín - dní. Zvlášť bábetká s refluxom potrebujú papať častejšie a menej na jeden krát. Nie je problém v tom, že odsávaš, ale v tom, že mu dávaš fľašu. Mliečko nemusíš zahusťovať tak, že mu ho dáš vypiť z fľaše, ale tak, že si odsaté zmiešaš so zahusťovadlom a to mu dáš po lyžičkách pred kojením.

Netráp sa, že pri prvom bábetku to bolo inak, každé bábetko má iné potreby aj problémy a preto aj celé dojčenie môže mať rôzny priebeh. Ale ak naozaj chceš dojčiť, tak fľašu preč, tá je jednoznačnou príčinou ubúdania mliečka. Ani fľaša ani odsávačka nedokážu dokonale stimulovať prsník, to vie len bábetko svojim saním. Pitie z fľaše navyše kazí techniku sania a bábetko hlavne také malé, začne veľmi rýchlo preferovať fľašu. Môže sa stať, že sa Ti odstaví takýmto spôsobom v priebehu jedného dňa.

Na laktačnú krízu existuje len a len jedno skutočne účinné pravidlo - časté a správne vyprázdňovanie prsníkov, čím viac a častejšie si bábo vytiahne, tým viac mliečka bude. Čím viac mu bránime v pití podľa jeho potreby, tým viac inhibítorov - blokátorov tvorby mliečka sa v ňom koncentruje.

Reflux má v prvých mesiacoch života takmer 50% novorodencov, netreba z neho robiť strašiaka, je to viac menej prirodzený jav daný nezreĺosťou bábetka. Moja dcérka mala tiež reflux, ale fľašu nikdy nepoznala a dojčila som ju 26 mesiacov.

andrii
26. aug 2008

mimi, annag, má pravdu s tým zahusťovadlom, aj ja som ho dávala na lyžičku. Vlastne annag má pravdu vo všetkom. Naozaj vie,o čom píše.

lengyelka
26. aug 2008

Ahojte........... 😉

Annag je tu stale , nasa dobra vila 🙂 🙂 🙂

Ja mam nastastie od tych predoslych kriz pokoj uz 2 mesiace krasne kojim........... a vazne je to le a len o psychike mamicky......... chcem sa len opytat , doteraz som nemala menstruaciu a teraz ma boli brucho , prsia a ma take spinenie........... 😒 .........ale mliecka mam dost len ma srasne bolia prsia........... je to normalne?

annag
26. aug 2008

lengyelka, ahoj 🙂

je to normálne, asi to bude tou akože menštruáciou 😠 , super, že nekrízujete ale pekne papkáte 🙂 🙂 🙂

lenusiatko
27. aug 2008

Mila Annag, velmi si nam pomohla, papame kazde 2 hodiny, necakam, kym si mala vypyta a aj vecery su uz vzorove a inak je za chvilu napapana. Preco si tu len nebola od zaciatku ? 😉

martina46
27. aug 2008

ja som si uz davnejsie vsimla, ze ked malu prilozim za bdela a nejako ako tak je ochotna a hned sa neodtrhne, ze cuca a akoby jej mliecko neslo, prehltne len tak raz za 4 tahy. a gula ocami a akokeby ju to nebavilo. pritom by uz mala byt hladna. a mam vtedy pocit, ze sa mi mlieko nespusta. ale ked ju vezmem v spanku, tak chvilu podudle a uz pocujem, ze pekne prehlta a mliecko jej dobre tecie.
moze to byt tym, ze ju to v bdelosti nebavi, hoci by uz mala pit, alebo nie?
velmi uz nad tym spekulujem 😅

tanaba
27. aug 2008

aj moj Alex ma reflux a ja mu to zhustovadlo robim do vody a dam trosku a normalne ho nakojim. Mne to odstriekavanie nejde.

Musime sa pochvalit, pribral za mesiac 700g, jupiiiiiiiiiiiiiiii. Tak nas doktorka pochvalila. Aj ked na kocky z juloviek nemame, tym priberaju deturence 400-500g za mesiac. Hlavne, ze priberame. Teraz mal asi spurt, lebo bol pricucnuty stale a mrzuty a dnes uz je kludnejsi.Ale stale papa z oboch a mam pocit, ze vytaha aj posledne kvapky. 🙂 Chcela som si kupit vahu, ale muz ma stopol, ze maly pekne pribera a nemam vymyslat s tym vazenim, ze sa budem zbytocne stresovat. Asi ma pravdu.

dididi30
27. aug 2008

caute, moj syn vcera vypil litre mlieck, boli sme sa ockovat a bol straasne smadny a stale mi z prs tieklo a tieklo, vobec som necitila,ze mam malo miecka, uz sa tak kriza vytratila a mam mliecka tolko kolko maly potrebuje 😵

tanaba
27. aug 2008

zle som to napisala 1kg za mesiac a kazde 2tyzdne tych 400-500g

dididi30
27. aug 2008

tanaba, to je akurat 1 klo na tyzden 😉 niektore deti maju aj viac, my sme ten standart 1 kilo 😉 , staci na moje ruky, aj tak je to dost, uz ma skoro 6 kil a ked sa narodil mal 3300g 😉
dcera pri refluxe tak 500g za mesiac ked nie menej, preto som prestala kojit a zahustene mlieko sme davali 😉 no hlupa som bola, keby som vedela,ze sa to da inac tak by som ju pekne kojila, lebo mlieka mam dost a bradavky ako ma byt 🙂