Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

dididi30
5. júl 2008

lengyelka, kupujem tu, obycajn tescovu som si kupila a je fajna, v sklenenej flasi ju maju ale inak maju vselijake znacky, ale sak naco budem preplacat 3x viac, nie?
avanka, paprika, markuhla a broskyna by sa nemala, nafukuju a prehanaju, ale vyskusaj uvidis ....a ani paradajka a kapusta a fazula by sa nemala, ale ja si paradajku a spenat dam v poho a tiez petrzlenovu vnat, ta je tiez super na mliecko.....no a do varenia pridavam aj cibulu a cesnak, aj ked by sa nemala, zatim sme v poho 😎

lengyelka
5. júl 2008

Ja tiez jem vsetko okrem fazule a kapusty, ked som varila rizoto tak som dala aj hrsok aj kukuricu-sterhlizovane. A v pohode. Raz mal petko krce a to ked som robila karfiol na smotane. Ale to mal iba 3 tyzdne takze asi to bolo skoro. Paradajky jem v pohode aj papriku si sem tam dam. Didi a ty to v pohode stihas vsetko? Ja mam taku kopu zehlenia ze mi az je zle ked sa na to pozriem a to som vcera zehlila. 🙄

dididi30
5. júl 2008

lengyelka, ja sa uz tesim ked maly bude mat aspon 2 mesiace, aby som postupne vsetko pridavala, ale inak som stale hladna, pazrava, asi to robi kojenie, neviem sa dojest 😀 ja asi neschdunem, ide to dole tazko, hoci brucho ani nemam ale bokove kosti mi ostali siroke, to musi samo ....
no a vrav mi o zehleni, len perem ,zehlim a to vsetko robim v rychlosti, ked maly zadrieme, bo fakt pri nom sa neda, bo ked sa mu nevenujem alebo nekojim tak placka, klasika...najlepsie mu je vonku, to v momente zaspi a spi aj 4 hodiny v kuse, ale inak aj v noci spava je zlaty 😎

avanka
5. júl 2008

Luciar, v noci pri kojeni 3 krat za noc vypijem asi 2 litre cistej vody, strasne ma smadi...doktorka mi povedala, co najviac pit....snazim sa davat vzdy iba 1 prsnik na 1 kojenie, ak je moc hladny tak obidva, a zaspava preto, lebo je slabucky a malinky...ale to vobec nevadi, prez&ijeme

luciar79
5. júl 2008

avanka -mne v nemocnici ked mňa boleli prsia lebo boli plné mlieka, už som pomaly dostávala aj horúčku,tak mi kázali menej piť, mlieko sa upravilo a našťastie žiadne zápaly neboli. ak tvoj malý priberá zrejme mu vyhovuje piť aj po hodine.každá to máme inak škoda že na všetko nie je nejaký manuál, človek by aspoň nemusel rozmýšlať....stačí mu to, mám tam niečo, vypil aj zadné mlieko, mám si najprv odstriekať....inak obdivujem že to vydržíš každú hodinu vstávať já mám problém aj s tými 3 hodinovými intervalmi 😖

annag
5. júl 2008

Avanka, kľudne pri takom malom bábetku ešte aspoň týždeň dva dávaj z obidvoch prsníkov, zvlášť ak je malý slabučký, bude sa mu ešte zvyšovať apetít. A bolo by vhodnéešte aspoň taký týždeň po každom dojčení aj odstriekať mliečko, čo nevládal vypiť, nie nasilu. Zabrániš tak potenciálnym problémom - prvej laktačnej kríze i možnému zápalu prsníka

lila794
5. júl 2008

Avanka, paprika mozno nenafukuje az tak, ale vraj babetka z nej stipe ritka. Maly maval kolliky, ale broskyna ho nenafukla nikdy, ale jedla som ju ako prasiatko - supku som vypluvala.

lengyelka
5. júl 2008

Joj didi tak ja to mam tak isto. V noci pekne spinka ,zobudi sa len raz. Ale cez den musim byt tiez s nim ked je hore. Ale ked ho dam na zahradu tak tiez spi. Len sa nestiham venovat samkovi. Ty si skade so slovenska? Ako dlho ste tu?

dididi30
7. júl 2008

lengy ja som z nitry ale byvala som v michalovciach.....v nitre som sa narodila, otec tam studoval a tak si ma vzal aj s maminou na vychod...potom som sla studovat na vysku a tam som sa zoznamila s manzelom a ostala som tam byvat a v anglicku som 3 roky a ty ako??
annag a myslis ,ze odsavat mliecko je dobre?? nestaci mu to co ma v ciciku? teda som pocula ,ze netreba odsavat ,ze babo si odsaje to co potrebuje, ja zapaly nemavam, ,klop klop....a neodsavam a sme v poho a pekne priberame 😎
a ozaj ja ked kojim z jedneho prsnika a nahodou sa za 5 minut ozve opat tak mu dam opat ten isty prsnik, ze reku nech dotaha aj to zadne, robim dobre, alebo je to hlupost ,ze to pekne odtaha?? 😕

annag
7. júl 2008

Dididid30, odsávať mliečko je vhodné pri začiatku laktácie, čiže tak do tých 3 - 4 týždňov bábätka, prevažne pre mamičky, ktoré majú predčasne narodené, či slabučké, spavé bábätká, resp. pre mamičky, ktorým sa ešte dobre nerozvinula laktácia. Ak napr. bábo nedokáže na jeden raz vypiť celý prsník, lebo nevládze a zaspáva pri prsníku, prsník sa zle vyprázdňuje, vzniká zástava mliečka, následný zápal prsníka a zníženie laktácie - laktačná kríza. Bábo o pár dní zmocnie, bude chcieť mliečka viac a zrazu ho bude málo. Čiže kým sa nevytvorí vzájomná harmónia medzi mamičkou a bábätkom, je to dobrý spôsob, ako sa jej dočkať. Vy už ju zjavne máte, a bolo by zbytočné si mliečko odsávať, pokiaľ ho nechceš dávať do laktačnej banky, resp. zmrazovať pre prípad, keď napr. niekam odcestuješ. Pred obdobím prvých príkrmov, teda v 5-6 mesiaci je dobré si nazbierať mliečko na pridávanie do príkrmov, dedičky obyčajne lepšie prijímajú napr. mrkvu ochutenú o mamičkine mliečko. Keď sa ozve o tých 5 minút - ťažko povedať, ak sa Ti zdá, že ešte z neho má čo piť, že mu celkom ľahko tečie, teda prsník nie je celkom prázdny, pokojne to takto rob, zabrániš tým hore uvedenej zástave mliečka. Ak by sa hneval, že už mu málo tečie, čiže prsník už má prázdny, tak mu daj aj z druhého. Vo všeobecnosti, je dobré pri rozvinutej laktácii striedať prsníky, len keď treba podporiť, zvýšiť laktáciu, je vhodné na pár dní prejsť na obojstranné dojčenie. Nech Vám dojčenie takto krásne bez problémov pokračuje aj naďalej 🙂

annag
7. júl 2008

Ešte k tomu odsávaniu, odsávať neznamená dokrmovať. Ak by sme malé začali zbytočne dokrmovať, bol by to prvý krok k odstaveniu. Bábätko treba prinútiť piť z prsníka tým, že nedostáva nič iné - žiadne mlieko z fľaše, čajíky, vodu ... stačí mu mliečko z prsníka, radšej dojčiť častejšie, na požiadanie, nie podľa harmonogramu. Odsaté mliečko treba zamraziť resp. darovať do laktačnej banky.

sibuska
7. júl 2008

dankaa, my ked sme mali laktacnu krizu, tak sme "prelenosili" obe takmer cely den v posteli...ja viem, teraz v lete sa to velmi neda, pocasie laka von, ale mne to velmi pomahalo na tvorbu mliecka, teda oddych, ziadny stres + tekutiny...s malou si pospi aj cez den a ked sa zobudis, uvidis ze mliecka bude viac... a skus prikladat castejsie aj v noci kym neprejde kriza, jemne ju zobud, ked sa bude trosku mrvit alebo sa bude otacat, lebo ked spinka tvrdo asi sa ti to nepodari, bude tak polospinkat a aj papat, aspon 2 krat v noci, napr. okolo polnoci a o 3.00...inak ja dojcim do dnes, mame skoro 11 mesiacikov 😉

arieska
8. júl 2008

Dani, neviem či to tu niekto písal alebo nie (nechce sa mi to všetko čítať), ja som už mala tiež pár laktačných kríz, kedy som si nevedela rady, zásoby z mrazničky sa pomaly míňali a ja som bola zúfalá. Mne vtedy tiež pomohli homeopatiká, Melta a teraz vypijem každý deň cca pol litra Vinei (alebo môžu byť aj tie lacnejšie - Relax vínny napr.) - samozrejme bez bubliniek. a klop, klop nie je žiadny problém. okrem toho cca 2x za deň aj niečo odsajem, lebo sa mi zdá, že môj malý pije dosť málo - tak aby som si stimulovala tvorbu. Neviem či pije málo alebo nie, ale vydrží 3 hodiny v pohode, tak sa asi napije dostatočne

lila794
9. júl 2008

Ahojte, zacala som pit tu meltu a je to super, mlieka az az. Dakujem za radu!!!! 🙂

andrii
9. júl 2008

Ahojte. Ja pijem meltu a aj som pila meltu,keď som kojila prvé dve. Myslím,že je to na mlieko veľmi dobré a je aj celkom chutná. Vypijem jej tak liter na deň plus asi pol litra mlieka do toho. A potom ešte pijem čaj na tvorbu mlieka. Nie je drahý a je aj celkom chutný. O tej Vinei som ešte nepočula.Naozaj aj to pomáha na tvorbu mlieka?

dididi30
9. júl 2008

andri a nepriberie sa od tej melty??lebo ked si to robim s mliekom,tak sa mi to zda dost syte a mastne 😒 ja pijem na mlieko hroznovy dzusik 😉 ...ale posledne 2 dni mam malo mieka, teda sa mi zda, myslite ,ze by som mala odsavat a tym padom stimulovat k vacsej tvorbe mliecka? 😕

lila794
9. júl 2008

didi, urcite!!! a do tej melty menej cukru a bez mlieka

andrii
9. júl 2008

dididi30, ako píše lila 794 cukor si nemusíš dávať. Ja som niekedy dávala 3 lyžičky, ale keď som toho vypili 1 a pol litka a do každej šálky 3 lyžičky... tak teraz dávam iba 1/2. Mlieka dávaj iba trošku,tak ako keď si dávaš do kávy. A či sa od melty priberá? No kojím už tretie a pri každom som pila meltu a stále som mala 48 kg. Odsávať skús,keď sa ti zdá,že sa ti tvorí menej mlieka. Aj keď lepšie je,keby si častejšie prikladala a malý vyťahal.

lengyelka
13. júl 2008

didi ja som tu meltu nezohnala , u nas to tu v tescu nemaju ☹
...ja uz nemam skoro vobec mlieko. ☹ ☹ 😢 😢 😢 ☹
...idem si objednat cez internet ........... myslite ze mi to pomoze fakt?

annag
14. júl 2008

lengyelka, pravdepodobne máš normálnu laktačnú krízu, ktorá k tomuto obdobiu patrí. Meltu si kľudne objednaj cez internet, určite Ti pomôže. Ale pomôže Ti hlavne veľa tekutín (pri každom dojčení vypi pohár vody) a časté dojčenie, aspoň každé dve hodiny, na Tvojom mieste aj častejšie, hlavne keď je teplo, kľudne dojči aj z obidvoch prsníkov, aby si znovu naštartovala laktáciu. Mliečko máš určite, pri dvojmesačnom dojčení už nikdy nebudeš mať také plné prsníky ako v prvých dňoch a mliečko mamičkine je vždy až priesvitné, vyzerá riedke, ale také ho majú všetky. Sleduj len to, či Ti bábo dosť ciká, nemá hlienovitú zelenú stolicu a či je po napapaní aspoň chvíľu spokojné. Hlavne dojči vždy na požiadanie, keď si zapýta, hneď mu daj prsník, nečakaj na nejaký interval, hoci to bude aj o polhodinku. Najlepší liek na zvýšenie tvorby mliečka je časté dojčenie bez prikrmovania a viera, že to dokážeš. A ak si to dokázala 2 mesiace, nevidím dôvod, prečo by si to nemala dokázať aj naďalej. Ľahni si na gauč s fľašou vody, dojči a v domácnosti rieš len to najnutnejšie. O pár dní bude dobre (hoci ak aj tá melta nepríde 🙂 )

mucha
14. júl 2008

lengyelka, podobne ako melta je aj CARO, je to od nestle, to vyraba nemecko, tak by to mohli mat aj niekde v zahranici. tiez to obsahuje jacmen, cakanku, raz ako melta.. alebo urcite tam maju nieco s tymto zlozenim. lebo kym ti to pride objednane, tak uz bude aj po krize... 😖 ale zas budes mat na dalsi krat...
inak suhlasim s annag, vsetko rob tak, ako pisala. ja mam tiez prave krizu, tento tyzden uz druhy krat. mala som ju 3 dni, potom 2 dni bolo dobre, mlieka na rozdavanie a od vcera je zase na prd. tiez chodim vsade s flasou vody a pijem az mi je z toho uz zle, ale to je to najmenej, co mozem urobit. maly teraz pyta kazde 2 hodiny, niekedy 1,5 hodiny ale da sa to v pohode zvladnut. nataha sa sice ako blazon, kym cosi vytiahne, ale potom sa na mna este aj zaskeri, takze cosi sa mi asi este tvori.
drzim palce. a ver, ze to pomoze, na 100%...

dididi30
14. júl 2008

baby moj maly mava castko hlienovitu stolicu a je aj do zelenkava ale nie moc, papa dobre aj kazdu hodinu, dve....aj si poplace normalka a pekne pribera....len ta stolica...ak by nepriberal tak je to horsie ze?? ci je to zle aj tak?? 😕 annag, vies poradit?? 😨

lila794
14. júl 2008

didi a nemava koliku? vraj aj pri nich byva hlienovita stolica

andrii
14. júl 2008

ja úplne súhlasím s annag a aj muchou. Annag to veľmi dobre rozpísala, treba chcieť a veľa,veľa piť. Hovorí sa,že aj viac,ako 3l tekutím. A treba chcieť a nevzdávať sa a hovoriť si,že nemám mlieko. A často prikladať.
Mne sa tiež pred troma dňami zdalo,že nemám mlieko, ale malý bol pokoný,keď sa najedom a pekne spinkal, iba chcel piť častejšie,ale v tých horúčavách sa niet čo čudovať, veď je určite smädný.

Mucha písala,že podobná ako melta je aj CARO. Dnes som si ju kúpila.

zuzka99
14. júl 2008

aj ja kupujem CARO, lebo inú nemožem zohnať, je to vraj melta, len instantná

mucha
14. júl 2008

Meltu mavaju len v malych potravinach Jednota a tak... ale videla som aj v Kauflande...
Ale to CARO je take lahodnejsie, este ked sa da do toho polka mlieka, no mnam.. Akurat, ze ja nemozem mlieko kvoli malemu, mu to robi zle 😒

erikasadek
14. júl 2008

ahojte preco nevyskusas na tvorbu mlieka stare zname obycajny razkovo fenyklovy caj tvory mlieko a zaroven je proti kolikam ;; potom kukurica to pôuzivaju africanky to je tiez vyborne na mlieko, vyborne pomaha aj obycajna zaprazena polievka co viem kazdy kto ju skusil tak mi znovba napehlo mlieko, nealkoholicke pivo vyborna to vec je toho vela ale podla mn,a tie su zarucene

mucha
14. júl 2008

erikasadek, mas pravdu, pivo super zabera a aj polievky so zasmazkami, tie jem stale. nikdy som nejedla tolko polievok ako teraz, ked kojim 🙂 len o tej kukurici som nepocula.. a cisto fenyklovy caj nemozem, maleho potom boli brusko.. on je taka citlivka 😖

erikasadek
14. júl 2008

ta kukurica to je efricka pomocka zien aspon tak mi to hovorili ono su stvorene na taketo rady. feniklovo razkovy musi tam byt aj razca uzasna to vec ale ked nemozes to nevadi si aj ine sposoby drzim palce daj vediet.

ak ti mozem poradit je to aj psychicke nesmies si to tak brat ja viem lahko sa to hovory ale ma v tom podiel aj psychika skus si tiez stale vsugerovat ze vsetko je v poriadku pekne pokracuj jest a pit v pravidelnych intervaloch a uvis nastartujes drzim palce daj vediet co a ako

mucha
14. júl 2008

urcite je to psychicke, to suhlasim
ja mam teraz manzela na 2 tyzdne v zahranici a nie som zvyknuta byt tak dlho sama, tak mi z toho sibe. a este maly sa v poslednej dobe v noci furt budil, tak som bola nevyspata a vycerpana. teraz uz je to lepsie, snazim sa naladit pozitivne. v noci som si dokonca 4 hodiny vkuse pospala, uplna parada... my to s malym zvladneme, aj keby som ho mala kojit aj kazdu pol hodinu 😉
inak musim sa priznat, ze som mu chcela dat na noc UM, ale nechcel to, nechuti... radsej sa potrapis s prsom chudatko 😅