Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

annag
27. aug 2008

jeej, vy ste tu všetky také statočné ukážkové maminy, že každá ďalšia, čo si túto tému prečíta, sa určite rozhodne s dojčením popasovať 🙂 🙂 🙂

tanaba, akého máš skvelého manžela, že ho pozdravujem, váhu pre Vás, no načo???

martinka, Ty toľko špekuluješ ... a o pár mesiacov budeš v téme "Dojčenie staršieho dieťaťa a nepochopenie okolia"

dididi 😵 😵 😵

martina46
27. aug 2008

annag 😀

annag
27. aug 2008

lenusiatko, to som velmi rada 🙂 🙂 🙂 , ešte tu aj chvíľu pobudnem, o pár týždňov má už bude čakať cuckanie a nosenie a kakanie a plakanie ďalšieho drobca, tak neviem, ako budem stíhať, ale budem sa snažiť sem nakuknúť 😉

pampuliacik
4. sep 2008

ahojte, nechce sa mi citat vsetko a hladat odpoved na moju otazku 😀 dufam, ze annag poradi, resp. vysvetli, prip. aj skusenejsie maminy... sorry za blbu otazku, ale ako sa prejavuje ta laktacna kriza. moj chrustik Emka uz druhy den papa kazdych 1.5 az 2 hodiny, kojenie povodne trvalo 10 min, teraz cucka aj 20 min a ja ju potom odpojim, lebo mam dojem, ze ani nepije 😖 prebieha to asi tak, ze zacne pit, vidim a hlavne pocujem preglgat a potom je to uz len take "cuckanie", nepocut, ze by preglgala, resp. len obcas. akoby to mlieko tieklo slabo alebo vobec. ona vsak nijako neprotestuje, takze ja vlastne neviem, co s nou, ci prehodit na dalsic prsnik alebo co. ked ju odpojim po 20 min, odgrgneme, prebalime a nez ju stihnem uspat, tak place a chce opat pit... doteraz sala velmi efektivne... je mozne, ze mam laktacnu krizu a preto pije dlhsie, castejsie? navyse, poslednu dobu pri kojeni pocut zvuk, neviem ako ho nazvat, take cmukanie (ako ked deti zvyknu pit z flase)- to by snad nemalo byt pocut. skusala som, ci nie je zle prisata, ale opakuje sa to aj pri novom prisati, hoci predtym sme taky problem nemala... moze to byt tym, ze mam menej mlieka, pri sati sa namaha a preto to cmukanie ci srkanie ci ako to nazvat?

annag
4. sep 2008

ahoj papmpuliačik, laktačná kríza to ešte nebude, len rastový špurt a zvýšená potreba papať a s ňou spojený prechodný nedostatok mliečka. Treba, aby sala skutočne efektívne, z cuckania sa nenapapá. Správne Ťa napadlo prehodiť ju na druhý prsník. To môžeš počas jedného dojčenia aj viackrát tak, aby malá stále účinne sala.

To cmukanie naozaj môže byť problém, ťažko povedať na diaľku, ale keď býva bábo zle prisaté, zvykne akoby mľaskať. Pokiaľ pregĺga, mohlo by byť prisatie dobré. Treba však techniku ozaj skontrolovať - bábo musí mať v pusinke skoro celý dvorec, nesmie na prsníku visieť (pusinka musí byť v úrovni dvorca - bradavky), prsník sa nehýbe, líčka má nafúknuté nie prepadnuté, a počuť prgĺganie, ušká sa hýbu. Niekedy sa stane, že bábo sa trošku pokazí v technike, skús striedať polohy pri dojčení, ideálne futbalovú s klasickou polohou, aj poležiačky, aj po sediačky, lebo to môže byť aj v nepohodlnej polohe pri dojčení, predsa len už podrástla, nemusí jej vyhovovať doterajší spôsob dojčenia.

Ten interval je úplne v poriadku, aj dĺžka dojčenia. Bábetká mávajú obdobia, keď sú na prsníku krátko a keď sú zase dlhšie, tým si sami regulujú tvorbu mliečka presne podľa ich rastových potrieb,preto sa netreba takejto zmeny vôbec obávať, treba jej len stále dávať prsník podľa jej želania. Dôležité je sledovať počet pocikaných plienok a stolicu.

Neviem, ako spinkáte v noci, treba, aby papala aspoň 2-3 krát, tým sa zvyšuje a udržuje vysoká laktácia a bábetká aj oveľa lepšie priberajú.

Ďalšia vec je, že to vôbec nemusí byť od hladu, ale len od potreby byť na prsníku, pri Tebe a chce si iba viac cuckať. 6 týždňové bábetká sa menia, už ju môžeš trošku zabávať, upriamiť jej pozornosť na zaujímavé okolie, ale akonáhle bude hľadať prsník, naznačovať hlad, treba jej ho dať, aby sa príliš nerozplakala.

držím palce 🙂

pampuliacik
4. sep 2008

dakujem annag. v noci spi az prilis dobre, jedava vecer o 7 a potom sa zobudi az po 1 v noci, naposledy az o 2 v noci. potom uz jedava v 3 hodinovych intervaloch, cez den teraz v 2 hodinovych... skusala som ju po kupani zobudit skor ako o 1 v noci, ale neslo to, spi ako dudok... navyse neviem, ci je to dobre a vhodne 😒 snad ten interval nie je pridlhy, aby sa znizila tvorba mlieka. tak to funguje od narodenia...pokial ide o to prehodenie na druhy prsnik, to mi nebolo jasne od zaciatku... predpokladala som, ze ked sa jeden prsnik "vypije", tak babo zacne byt nepokojne alebo bude plakat alebo prsnik vypluje. no Emka neurobi nic, len si cucka dalej a ja neviem presne, co je vo veci... obcas som videla, ze nepreglga a cuca par minut a potom zrazu zacne zase tahat- z toho som usudila, ze v prsniku mlieko asi este je. takze zaver- neviem kedy ju mam prehodit 😖
este k tej veci, ze babo zacne naznacovat hlad- no predtym to tak byvalo, ze som videla "priznaky", napr. nepokoj, otvaranie ustociek, olizovanie rucky a pod. v poslednej dobe to vsak uz nebadam, jednoducho ona hned zacne plakat, najma posledny tyzden. a je to teda rev! nechapem, preco tomu nic nepredchadza. stava sa to obzvlast po prebudeni. ona sa jednoducho prebudi do placu. keby spala pridlho, tak pochopim, ze sa mozno prebudila ukrutne hladna. ale obcas spi kratko a je to len 1.5 h od posledneho krmenia a zrazu otrasny plac... suvisi to s rastovym spurtom? a teda prejde to? dr. sa zasmiala, ze mala zistila ze to moze mat hned (papanie) a takto sa ho domaha... no neviem, take male babatka si uz nieco take uvedomuju alebo sa takto domahaju? mne sa to teda nezda... 😎

annag
4. sep 2008

dokelu, tuším mi to neodoslalo, takže ešte raz skúsim napísať odpoveď:

Materinský inštinkt Ti navráva, že malá má menej mliečka, tak sa naň spoľahneme:

Pri menšej tvorbe mliečka sa takto bábo správa: mliečko sa tvorí stále, aj počas dojčenia, teda ona si vezme prsíčko, pregĺga, dobre jej tečie, prsník je skoro prázdny, hormón prolaktín dáva pokyn, aby sa ďalšie mliečko začalo tvoriť, malá si cucká, prsník stimuluje, oxytocín sa spúšťa a novo vytvorené mliečko opäť začne tiecť. Účinnejšie je však striedanie prsníkov, malá vypije viac mliečka, ak nevieš kedy, tak ich vystriedaj po 10 minútach.

Nočné dojčenie je veľmi dôležité pre udržanie laktácie a prospievanie bábetka. Ak má prestávku 7 hodín, tak jeden z prsníkov sa vyprázdni až po 9 hodinách, čo je veľmi dlho pre také malé bábo. Je to dané novorodeneckým obdobím, ale som si istá, že sa začne v najbližšom čase budiť aj sama. Minimálne by bolo vhodné, aby si dojčila pri poslednom a prvom nočnom dojčení z obidvoch prsníkov, aby sa vyprázdnili v kratšom čase.

pampuliacik
4. sep 2008

dakujem annag, velmi si mi pomohla 😀 som rada, ze ta tu mame......co by sme bez teba robili? 😕 😕

veronica1
4. sep 2008

annag - pisala si, ze nieje dobre ak babo papa z jedneho prsnika az po 9hod-ze je to velmi dlho pre male babo. My mame 4mesiace, a v noci mi tiez najprv pije po 6hod a potom po 3hod, vzdy len z jedneho, cize potom to nadranom vychadza presne na tych 9hodin. Je to zle aj pre nas? My papame zasa len 5min a to tiez dost casto-cez den kazde 2hodky.

dididi30
4. sep 2008

meronika mi mame to iste, som zvedava co napise anag 😉

annag
4. sep 2008

nie holky, vo Vašom prípade by som sa už neobávala. Ak pekne priberajú, kakajú, cikajú, tak im to stačí. Len v tie prvé týždne, keď sa laktácia rozbieha, to môže narobiť problémy. Veľa mamičiek je spokojných, že aké majú po pôrode krásne deti, cez deň dlho spia, v noci dlho spia a potom prídu do prvej, druhej poradne a sú v šoku, že bábo málo pribralo. Vy si to spanie užívajte, lebo o mesiac už môžu byť úplne iné a budú hore každú chvíľku, potom sa nezľaknite. Je to v období, keď bábo čoraz viac zaujíma okolie, viac sa hýbe, mamičku a prsník už veľmi cez deň nepotrebuje, pije krátko a potom si chce jej prítomnosť vynahradiť cez noc, začne sa budiť častejšie, a dožadovať sa cuckania najradšej po celú noc. Tak sa naspite pre istotu v predstihu, nech máte potom dosť síl 😀

dididi30
5. sep 2008

tak jo annag, dikes 😀 😵
inak nas maly ma malokedy krasnu zltu stolicu, skor by som povedala,ze ju ani nema, vzdy tam vidim nieco zelene 😠 uz neviem, no......ale vidim ako rastie a o vahe budem vediet v pondelok, dam vediet, ale je happy a nema ani koliky 😉 neviem ci robim chybu alebo co...inak som citala,ze niektore baby mali tak babatka a ine ako zelenkave nekakali a krasne preberali....

annag
5. sep 2008

dididi, ak priberá a je spokojný, tak sa netráp. Ak by pribral menej, ako sa bude pani doktorke páčiť, tak stačí podporiť to nočné dojčenie a bude fajn. 🙂

mucha
5. sep 2008

ahojte, uz som tu dlho nebola. no to je fakt, ze to spustanie mliecka funguje presne ako pise annag. ja to normalne citim. teraz uz vobec nemavam plne prsia ako kedysi, mam stale pocit, ze mam prazdno, ale ked maly saje(mozno chvilu aj naprazdno chuda), tak za chvilocku citim, ako sa mi mliecko spusta a maly zacne preglgat rychlejsie a ja viem, ze papa a ze bude mat dost. to vam je normalne super vymyslene, ma to fascinuje, ako to funguje.. 😀

dididi30
5. sep 2008

annag, ja kojim aj v noci a teraz posledne dva dni si pyta velmi casko , skoro kazdu hodinu 😕 ale mne to nevadi hoci aj non stop, vec co je to za robotu, ani nemusim behat po schodoch zarabat sunar, ma to hned po ruke, nevzdam sa aj keby kamene padali 😀 😀 😀 😀 😀
mucha ja mam tiez take poloprazdne prsia a maly pije a hlta jedna radost, az oci gulam,ze z coho 😅 a plienky ma riadne mokre, ani pretym take nemal.... 😵

annag
5. sep 2008

dididi, bez slov 😵 😵 😵

mucha, však je to dokonalé?, a ešte keď si človek prečíta, aké má MM dokonalé zloženie a ako sa dokáže prispôsobiť konkrétnemu bábetku ... 🙂

lila794
5. sep 2008

Dididi, super!!!! Moja rec!! Ani ja som tu davno nebola, ci to som bola v teme o stolici, ze? Ale aj tam sme s Annag preberali dojcenie. Annag, pamatas si ma? Ja len tolko, ze maly furt kaka velmi malo, ale evidentne mu to nevadi, asi vsetko stravi. Bo uz mame skoro 10kg. Pomoooooc!!! Ale tazku hlavu si z toho nerobim, lebo je to len z mliecka. Do kelu, co sa ja nahadam s mamickami co nevedia ani za nic pochopit, preco malemu nedavam caj a vodu, ale iba cicku. Beru ma za sprostu. No chapete to? Tak ja sa snazim dat pre syna to najlepsie a este som aj zla matka 😝
Annag, furt kojime, mliecko stale darujeme, takze je ho dost. Dr. mi povedala, ze mozem maleeho zacat prikrmovat aj skor, ze asi si bude pytat, lebo je velky, ale ja chcem vydrzat plne ho kojit este mesiac. Ako zistim, ze mu to nestaci?

lucia31
5. sep 2008

mamulky, ja mam niekedy pocit, ze to kojenie bavi viac mna ako malu 🙂 i ked v poslednom case sa aj ona nakazila mojim nadsenim sa pre kojenie 😀 ...a teraz, v troch mesiacoch, po kazdodennom boji o mliecko /kedze u nas problem klobucik../, hadam nonstop odstriekavani alebo len stimulovani bradavky odsavackou /az tak, ze sa zlomila - dnesne veci nic nevydrzia 😀 /mozem povedat, ze to nase kojenie je naozaj kojenie, cize robime si navzajom dobre 🙂 mliecko sa krasne a rychlo spusti aj pri minimalnej stimulacii Tamarkinych ustociek, a aj ked Tamarka pije niekedy aj kazdu polhodinku- kedze cez den zacala menej spavat, tak sa zabava cuckanim- tak mliecko jej zazracne tecie z mojich uuuuplne makkych /to som zvedava, co z nich bude, ked dokojim 😅 /prsnikov a ona pije krasnymi plnymi duskami az tak, ze jej vzdy zaskvrka v brusku..a je to pre mna ten najkrajsi zvuk, ktory si uchovam este dlhy cas v pamati ....

lucia31
5. sep 2008

...a este chcem napisat, ake dolezite je verit si. az teraz si uvedomujem.ze nase problemy s mlieckom sa zacali ani nie tak kvoli klobuciku, cez ktory kojime doteraz, ale prave vo chvili, ked som si iniciativne prestudovala same negativa, co taketo kojenie so sebou prinasa \nedostatocna stimulacia a tym nasledna znizena tvorba mliecka, nedostatocny prenos informacii medzi ustackami dietata a mozgom matky o potrebe zvysenia tvorby mliecka atd, atd./..v tej chvili som sebe a hlavne Tamarke prestala verit, kojit som isla s plnou hlavou negativnych myslienok a pravdaze, takmer vsetky nastudovane veci sa u nas plnili do bodky..zlom nastal paradoxne vo chvili, ked som citala nejaky clanok o hendikepovanych ludoch, u ktorych funkciu poskodeneho organu dokaze nahradit iny organ, kedy si vlastne telo vytvori nahradne mechanizmy na fungovanie, sice mozno nie tak dokonale, ale da sa 🙂 no a vtedy som sa zmierila s myslienkou, ze to dokazeme aj s nasim klobukom 😀 , ze jednoducho si moj prsnik a hlavne moja hlava 😀 zvyknu na aj taku nijaku stimulaciu cez tu nepodarenu gumu 🙂 ...a mozem povedat, ze mame vyhrano 🙂 mliecka mam zrazu zazracne dost a spusta sa mi hadam vo chvili, ked vyberam klobucik zo sterilizatora 😀
..len mi prosim nenapiste, ze "klobuk dole pred vasim kojenim", lebo mi si ten klobuk uz asi nechame 😀

annag
5. sep 2008

áno lila, pamätám si Ťa, úžasná mamina, čo mliečko dáva druhým bábetkám 🙂 🙂 🙂 . Nemyslím si, že by mal malý nedostatok bez ohľadu na váhu. Keby mal málo, tak by neprospieval - bol by plačlivý, nepokojný, veľmi by sa dožadoval jedenia a samozrejme hlavne by nepriberal, skôr by začal stagnovať na váhe alebo dokonca chudnúť. Nie je dôvod, aby nemohol začať príkrmy až o mesiac, keď je spokojný. On je len väčší, nie zrelší než iné deti. Jeho bruško - tráviaci trakt, imunitný systém, aj psychické vyzretie budú o mesiac oveľa lepšie pripravené na prechod na tuhú stravu. Nemáte sa kam ponáhľať, uži si posledný mesiac bez príkrmov. Potom len začne pozorovanie či dobre kaká, či ho ozaj nezapeká, prečo má hnačku, prečo sa vyhádzal, čo mu dať na obed, prečo to vypľúva ... 😀

lucia, však môže byť dojčenie krásne, pri treťom tak bude od začiatku 😉

annag
5. sep 2008

lucia, ale určite, je to vec psychiky, aj aj to často hovorím, ak si mamička neverí, tak s dojčením budú problémy a ak si už dopredu predstavuje, aké môžu nastať komplikácie, tak to je hotová katastrofa. Na druhej strane, živiť svoje dieťa len vlastným mliečkom je obrovská zodpovednosť, ktorá mamičku po pôrode dokáže veľmi stresovať, najmä pri prvom bábetku, keď každá situácia nastáva po prvý krát. Netreba sa vôbec čudovať, keď sa dojčenie napriek snahe nepodarí. No zase mám overené, že v kríze stačí často len povzbudiť a dojčenie pokračuje bez problémov ďalej. Ak mamička počas dojčenia začne mať pochybnosti o tom, či je mliečka dosť, začne v záujme dojčenia panikáriť a nakoniec začne neúmyselne robiť čoraz viac chýb. Pokiaľ jej niekto neporadí a nepovzbudí ju, tak sa zbytočne odstaví. A celú túto psychickú záležitosť má na starosti práve oxytocín, ktorý sa tvorí v hlave.

A ten klobúčik - komplikuje život, ale krásne ste sa s ním popasovali - vedela a chcela si správne stimulovať prsníky, keby si sa na to vykašlala, tak by si dnes už nedojčila. tak teda, klobúk hore 😀

lila794
6. sep 2008

Ano, suhlasim, je to vec psychiky. Ja este ako tehotna som jednoducho vedela, ze budem dojcit a ine som ani nepripustala. A stalo sa!

Lucia, klobuk HORE! 😀

Annag, dakujem, vydrzime este mesiac 😀

lila794
8. sep 2008

Erikasadek, super, aspon viem, ze robim vsetko spravne. A dokonca som o dojceni toho vela nevedela, ale nejako instinktivne som vsetko robila spravne.

erikasadek
8. sep 2008

tak to som rada, ze niekomu to pomohlo, 🙂

lucia31
10. sep 2008

..tak takto radia mamickam odbornici na jednej vychytenej stranke 😕
5.9.2008, 09:31
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám 4 týdenního syna a poslední dobou se mi zdá, že mám málo mléka (plně kojím), dříve mu stačilo být u prsu tak 5 až 10 minut, ale teď je tam skoro hodinu a kfyž se pustí křičí a neustále hledá, když mu dám druhý prs tak se to opakuje. Pokud si ale prs zmáčknu mléko z něj teče, zkusila jsem odsávat, ale podaří se mi tak 10 ml a někdy ani to ne, mám pocit, že ty prsa úplně vypije, Můžu nějak zvíšit ještě laktaci, aby měl mléka dost, piju čaj pro kojící od Lerosu, masíruji 2x denně olejíčkem na prsa od Weledy. Moc děkuji za odpověď.

nenapadá mě jak laktaci zvýšit, pokud mu nestačí kojení, nezbyde než přikrmovat. Pro detailní informace se, prosím, obracejte na svého ošetřujícího lékaře. Děkuji za pochopení. S pozdravem MUDr. Dagmar Makalová

annag
10. sep 2008

lucia 😕 😕 😕

martina46
10. sep 2008

lucia31, posli do IP nazov tej peknej stranky, to by stalo za to, prekopat to tam trochu 😀

lucia31
12. sep 2008
martina46
9. okt 2008

ahojte.
je mozne, ze mam zrazu vyrazne menej mlieka? som po chorobe, teda este nie uplne. zeby to bolo z tej choroby... niic som nebrala, iba obcas olynth do nosa.