Ako ste prekonali laktačnú krízu?

dankaa
9. jún 2007

ahoj,

určite ste sa mamičky stretli s obdobím,kedy ste kojili babetko niekdy aj každu polhodku 😨...Prave prežívame druhú laktačnú krízu.Tie ktoré ste iba dojcili viete,že to nie je lahke obdobie...

Pise sa v mudrych knižkach, že je to obvykle medzi 6-8 týždnom a 12-14 týzdnom po narodení.Pijem cajik na podporu materskeho mliecka /ružova krabicka/a užívam aj homeopatiká.malu Lenku prikladám stále ked je hladná,držíme sa a musíme vydržať.Niekdedy je to až na nevydržanie,chodim hore bez po byte-aj to padne v týchto horúcavach.

Taktiež sa píse že dietatko do 6 mesiaca by malo byt plne dojcene a nemali by mu byt podavane žiadne tekutiny,ono si samo vezme predne mliecko od smadu.

Stale iba kojime a budeme radi ak sa pridate k nám-plne dojciacim a podelíte sa o tažke i vedelé chvile pri dojcení no najma ako ste prekonali "laktacnu krizu "😉

danuska123
28. júl 2008

ahoj annag vies ja mam detsku postielku prisunutu presne vedla mojej takze som s malou v uskom kontakte a zaroven mame kazdy svoj priestor.Vzdy rano okolo 6 si ju prisunem uplne ksebe ale ajtak je za hodinku hore.V noci sa len zacne trosku prebuzat tak jej dam prsko a zo zavretimi ockami sa napapa,niekedy ju skusim len pohladat abi citila ze som tam ale povecine musim dat prsko. 😒 Ale uz to nejako dobojujeme 🙂

sirinka
28. júl 2008

danuska mysli na to, ze v tomto veku uz zacinaju aj zubky trapit...ked isli mojej, chcela v noci ovela castejsie prso ako inokedy. teda ona inac v noci prespala a to bola iba na MM, ale ked sa zacala budit, vedela som, ze idu zubky 😀

alififi
28. júl 2008

danuska nechcem ti brat iluzie s kasou, ale ja som kasu zrusila pred 4 dnami. tiez som si myslela, ze mala bude lepsie spat. ale bolo to este o dost horsie.
mozno to u vas bude ale ok. kazde decko je fakt ine

danuska123
28. júl 2008

Asi na tom nieco bude lebo v poslednom case mam pocit ze Nati ma nejaki silnejsi stisk ako keby mala tvrdse dasna bradavky mam uz dost citlive

tanaba
28. júl 2008

ahojte, dvojicka citam, ze nie som sama aj moj by len papal a bol pri prsku 🙂 Nastastie, len cez den. Kazdu chvilu je hore a pyta si papat alebo sa chce len tak nosit 🙂 Aj v postielke trosku vydrzi pokukovat 🙂 A spanie cez den je hroza. Len si podriemkava a pocucava. Teraz ho mam v nosici (super vec, aj nieco urobim, lebo mam volne ruky(, tak spinka, ale ked ho polozim, tak je hned hore.
a to som sa tesila, ze ho dam do zahrady do kocika a budem si na lehatku citat 😉 Aspon v noci ma necha spat, zaspi o 23.00 a 2x kojime a potom spinka do 8. a ja by som tiez spala, ale dcera je hore uz o 6 rano, tak nehrozi pospavanie.
Uz sa to konecne utriaslo aj s dcerou, zvykla si, ze stale kojim, alebo nosim maleho.aj ked sem-tam pohundre
🙂 🙂 🙂

dvojicka22
29. júl 2008

Ahojte,
vsetky vas pozdravujem,
mam otazku, ked kojite v noci a male babo mate v posteli aby ste nemuseli k postielke vstavat, ako riesite odgrgnutie??? 🙂

xstelinka
29. júl 2008

Ahojte,
poradte, maly odmieta prsnik? Co s tym?????? Musela som ho zacat krmit Nutrilonom, ale rada by som ho dalej kojila. Snazim sa mu ho stale davat ked je hladny, ale on si 2-3 krat cucne a zacne plakat a pritom mliecko tecie, sice trochu pomenej, ale aj ked mam prsniky plne, nechce tahat.

katka.m
29. júl 2008

xstelinka: odsávaj aby si nestratila mliečko, možno len bojkotuje kojenie. Skús pohľadať tému.

anezena
29. júl 2008

Mne mamina poradila, ze pred tym ako idem kojit, mam si trosku odstriekat, mozno pomoze.
a ako casto kojis?
ja som mala tiez tento problem, ze maly si cucol a potom zacal ttal plakat. Skus ponuknut druhy prsnik. Mne sice nepomahalo ani to. Vsetci hovorili, ze nemam dost mlieka a maly je hladny a preto place.
A ked som bola u dr. na poradni, povedala, ze to nie je tym, ale kedze ma Danuso reflux, ma palenie zahy a je to tym. je hladny, chce tahat, ale boli ho v krku, pali a nechce tahat a papat. Mam ho utisit, pomojkat a skusit nakojit o chvilku. A takto sme s akojili doooost dlho. Uz sa nam to nestava.

mozno tvojho maleho nieco boli, tak preto placka.

Ja som bola tiez zufala a vsetci hovorili, ze nech zacnem prikrmovat, ze je chudak hladny a aj som chcela, ale prekonali sme. Inac bolo to tiez okolo 2. mesiaca a teraz som strasne stastna ahrda na seba ze som to vydrzala, Takze ked mopzem poradit, koj a vydrz to. Stoji to za to 😉

olivova
29. júl 2008

dvojicka22 - my sme uz vacsi, ale ja som to riesila tak, ze som sa musela posadit a vzala som si ju odgrgnut...my sme vtedy boli velmi pahltne a popapali sme vela vzduchu, takze toto som musela urobi aj 2 - 3x po kazdom kojeni - polozit, zdvihnut....niekedy spinkala, ale vacsinou sa budila 😒
ale keby sme ostali len pri jednom odgrgnuti, tak spinka....

annag
29. júl 2008

xstelinka, rada Ti poradím, ale musíš napísať celý Váš denný režim - hlavne ako často kojíš, aká je dĺžka jedného kojenia, odkedy dokrmuješ a z čoho a čím, či máte aj cumeľ, či máte nejaké problémy - koliky, reflux ..., koľko váži bábo, akú mal pôrodnú váhu

dvojicka - podla potreby bábätka, nie každé si musí odgrgnúť, ak zaspí bez toho a negrcká, netreba, stačí, keď si ju otočíš na bok, ak áno, tak treba, ja som to pri dcére riešila tak, že som ju nechala posedieť v škrupinke na posteli, aby som ju nemusela držať, bola ťažká ako slon 🙂

tanaba
30. júl 2008

xstelinka to robi obcas aj moj maly. Ale ked ho trosku vezmem od prsa a pomojkam, aby sa upokojil, tak potom pekne papa. Presne ako pisala anezena.
Ma reflux, tak by len pil a pil. Mrkni si mozno aj poradnu na

www.kojeni.net

ja som tam nasla celkom dobre rady, ktore mi pomohli.

xstelinka
30. júl 2008

annag,
nemame ziadny pravidelny rezim. Asi tyzden ho prikrmujem Nutrilonom z flasky. Niekedy chce kazdu pol hodinu, niekedy dve. Plne kojeny je len cez noc. Vtedy neprotestuje. Pred tym bojkotom vzdy papal tak 5-15 minut. Mame dudlik, ale malokedy dudlikuje. Vacsinou pred spanim. Porodna hmotnost bola 3280g a 17.7. mal 4970g, V piatok idem do poradne. Maly ma Stridor, vraj by sa mu to malo same upravit.

tanaba
30. júl 2008

chcem sa spytat na cumliky, pouzivate?

viem, ze kojene deti nemaju mat cumel, ale vcera som ho pouzila, ked bol maly uz total unaveny a chcel rychlo spat a na prse sa neskutocne zlostil, parkrat podudlall a ukludnil sa.

vadi to pri kojeni velmi? Podla mna najedeny bol, len uz bol moc unaveny.

alififi
30. júl 2008

tanaba, ja som mojej dala cumel 1x uz v porodnici.
pouzivam Avent
kojim doteraz.
ale mala neni uplne cumlovy tip.
ja si nemyslim, ze by to az tak vadilo.

anezena
30. júl 2008

tanaba,
mojmu malemu dali cumel uz v nemocke. urcite vadi menej ako palec. on straaaasne cumlal rucenu.

dorotka
30. júl 2008

kocky neviete kte by som zohnala nejaky zoznam laktačnych poradkyn potrebovala by som nejaku z okolia PB
kamoska ma problemy nevie malu ani zobudit nieto este prinuti sat a sestricky jej hovoria ze ma skusat 😠

dorotka
30. júl 2008

tanaba kojene deti nemaju mat cumel do tretieho tyzdna aby sa naucili sat potom uz nie je problem

anezena
30. júl 2008

dorotka,
kazda dr. kazda nemocka, iny nazor. moj sal a saje aj tak.

lila794
30. júl 2008

aj mojmu dali cumel uz v porodke, doteraz je na nom a cicu saje ako drak 🙂

danuska123
30. júl 2008

moka mala tiez nechce dudlik ani vidiet vzdy ho vyplula alebo sa snim zacala drhnut a to sme viskusali vsetky velkosti a druhi.ale som rada vobec nam nechiba

sirinka
30. júl 2008

dorotka skus sa opytat u vas v materskom centre

cartmanko
30. júl 2008

inak ani my nemame dudlik a napina nas pri nom. a saje zevraj strasne silno. aj to by som mal vyskusat ked vsetko skusam. 🙂

annag
30. júl 2008

xstelinka, čo to znamená odmieta prsník? Ako píšeš len počas dňa, a v noci nie. Kojíš ho v noci v rovnakej polohe ako cez deň? Ak v noci kojíš z inej polohy, je možné, že to je práve tá poloha, ktorá mu vyhovuje. Ak má stridor, ťažšie sa mu dýcha, najmä práve pri pití a pri plači. Takže jednoznačne by som Ti odporučila nájsť vhodnú polohu pri dojčení. Tvorba mliečka v prsníkoch sa mení v závislosti od veku dieťatka, a je treba tú dojčiacu polohu prispôsobiť tak, aby sa malému čo najľahšie pilo.

Ďalšia možná príčina je, že mliečko tečie z prsníka veľmi prudko, čo mu pri stridore môže robiť problém, takže by bolo vhodné pred dojčením pár ml 10-20 odstriekať, aby mu netieklo tak prudko a a veľa.

Tým, že si zaradila UM začala si sa odstatavovať, už to nemožno nazvať plnohodnotným kŕmením. Ak chceš dojčiť, musíš odložiť UM. A sú dva riešenia, ktoré závisia od problému Tvojho bábätka - ale tým, že už malý pil len UMl dva mesiace, vidím prvú možnosť ako veľmi reálnu

1. vyradiť UM aj fľašu
2. ponechať fľašu ale dokrmovať Tvojím odstriekaným mliečkom s cumľom, z ktorého tečie mliečko pomaly.

To, že nemáte žiadny režim, je úplne v poriadku a normálne, tak to býva, na režim máte času dosť, dĺžka dojčenia svedčí o tom, že máš mliečka dosť a len treba nájsť príčinu bojkotu. Bola by škoda sa dojčenia vzdať, najmä keď si so svojou diagnózou potrebuje vybudovať dobrú imunitu. To mu dá len MM.

lila794
30. júl 2008

Sorry, ze tak odveci. Co je to ten stridor?

annag
30. júl 2008

zjednodušene - pískavé dýchanie, ktorú spôsobuje nejaká obštrukcia (zábrana) v dýchacích cestách, väčšinou taká záklopka v hrtane. Môže byť vrodená, alebo získaná, vrodená sa zvykne do roka - dvoch upraviť, ako píše xstelinka

anezena
31. júl 2008

annag, chcem sa spytatm ked hooris o tom rezime, ze ma dost casu. ako je to snnami. v nedelu mame 5 mes. - deti v takomto veku uz by mali mat svoj rezim?

nam idu teraz zubky, dva uz mame vonku, aj som sa snazila o nejaky rezim, ale teraz to moc nejde, lebo Danusa to asi musi moc boliet, place a nic nezabera.

sirinka
31. júl 2008

no ja neviem, my uz mame cez rok a zatial ziadny rezim... 😅

tanaba
31. júl 2008

poradkyne dojcenia

http://www.casopismamina.sk/mamina/poradna-dojc...

ja som si mailovala s p. Kopcikovou, ked som este pred porodom potrebovala nejake veci prekonzultovat

http://www.dietaaja.sk/poradna-dojcenia-otazky-...

uz som myslela, ze ziadne kojene dieta nema dudlik 🙂
moj tiez zuzle rucicky, ked je unaveny a chce uz spat a nejde mu to alebo ked sa mu to mliecko vracia za zaludka, tak by len pil a je to potom este horsie. Teraz sme sa pohupali na fitlopte a nebolo treba. 🙂

Dcera tiez mala cumel obcas a ked mala rok tak uz ho nechcela, sama prestala, vyplula a bolo. Nebolo treba oducat. ale ona bola umelacka, to bolo ine

annag
31. júl 2008

anezena, nemusia, každé bábo je iné a každá mamina je iná. A tie zúbky vedia potrápiť.

Bábo si môže režim vytvárať dlho, niekedy až okolo roka, niekedy sa režimu naučí až v škôlke. Bábätká majú režim radi, lebo je to pre nich istota, ale musí byť zavádzaný postupne, nenápadne a s citom. Treba v prvom rade reagovať na potreby dieťatka. Bolia ho zúbky, aj my sme nervózni, keď nám ide von zub múdrosti.

Režim dňa je trošku iný ako režim dojčenia. Dojčené bábo si samo vytvorí čas hlavného dojčenia, kedy papá o čosi dlhšie a čas medzidojčení od smädu, z potreby pritúliť sa atď. Samostatne sa naučí dojčené bábo väčšinou spať tiež až po odstavení. Citová istota na prsníku je dôležitejšia než režim. Za režim dňa sa už dá považovať napr. to, že bábo spí nejaký čas doobedu, nejaký poobede či v noci, hoci každý deň trošku v inom čase a inej dĺžke.

Keď sa zavedú príkrmy, tak tie trošku režimu tiež dopomôžu, bábo sa naučí, že , po desiatej sa ide von na prechádzku,po zeleninke na obed sa ide spať, keď príde ocko z roboty, tak sa ide hrať a keď sa okúpe a nadojčí, ide spať atď. Čiže aký taký režim sa vytvorí väčšinou až po roku, dovtedy sa treba viac prispôsobovať .
bábätku.

Deti na UM si možno režim vytvoria skôr, lebo dostávajú rovnaké dávky v rovnakých intervaloch. No to je len slabý argument výhody UM, MM ich má neporovnateľne viac a stojí zato, režim a pohodlie obetovať v prospech bábätka.