Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

mukky
1. dec 2009

ahojte,
ja červenu čošovicu robievam často,velmi mu chutí ako všetko čo zatial jedol,ešte nič neodmietol,dufam ze mu to vydrží čo najdlhsie 😉
ja šošovicu premyjem,uvarím v mensom množstve vody,niekedy pridam zemiak,pár sekun pred vypnutím pridávam biely jogurt a prívarok je na svete 😉
občas k nemu mávame tmavý chlebík alebo grahamovy rožok.

mukky
1. dec 2009

Musím Vas dočítať ako Vy stravujete svoje deticky

mukky
1. dec 2009

Do 13,5 mesiaca som aj kojila aj um davala,sám sa odstavil,tak teraz pijeme um rano 240 ml a vecer 240 ml
Nesolím,nekorením,nepouživam bielu muku,na zahustenie používam kukuricnu krupicu,ryzove alebo pohánkové vločky
Jogurt dávam iba neochuteny biely,9alebo 10% tuku,do toho davam banán alebo jablko,hrusku alebo nastruhanu mrkvu
Ochutené pribinacky,milacikovia a podobné obsahuju o polovicu menej vápnika
Sladkosti tiez nedavam,pijeme len cistu vodu,čaj som skusila po roku ale nechce ale nevadí,i tak by sa mali pit zvacsa len pri horučkach
Biele pečivo nedávam,rychlo sa z neho zvýši glykemicky index a neobsahuje ziadnu vlakninu ani vitamíny,obcas ale dostal ako ste spominali aj vy v obchode ked nemali grahamovy a ked ho uz zbadal tak mal na neho chut 😎
Syry este nedávam ani dlhsie nebudem z viacerych dovodov i ked jeden ma na trhu ma celkom zaujal,ale stačí ak ho skusime po 2 rokoch
Banán som zaviedla po roku,ako i jogurty a lepok koli rodinnej anamneze

mukky
1. dec 2009

Instantnu ochutenu kasu sme skusili po roku a to mavame len obcas,asi 1 krat do 2 tyzdnov,predsa len je instantna i ked obsahuju zlozky a vitaminy ktore sa v strave len tak nedaju ziskat
nepozname pohariky s jedlom ani vyzivy,celkovo som tak nejak proti nim...varím na kazde 2 dni drobcovi zvlast,len vo vode zatial

berenika39
1. dec 2009

mukky, kolik je ted prckovi?

mukky
1. dec 2009

16 mesiacov,ja som ale alergicka a mm mal do 7 rokov bezlepkovu dietu koli podozreniu na celiakiu

kisska
1. dec 2009

mukky vitaj, uz som ta davno necitala 😉 Podla mna mate vzorovy jedalnicek vzhladom na anamnezu 😉

mukky
1. dec 2009

kisska ahoj,no vidís a ja ťa čitavam 😀
maly ma vsetko,ovocie,zeleninu,jogurty,maso,pecivo,maslo,mlieko...a to ze nejedava vyprazane ci slane a sladke veci sa zda mnohym matkam zvlastne,či? 😀
blahozelam k dievcatku 😵

mukky
1. dec 2009

kisska tvoj syncek je taky krasny 😵 ,ma nadherne oci,teééda budes mat co robiť s hufom jeho ctiteliek 😀

mukky
2. dec 2009

tuto lucinu neviem nikde najst v obchode...

http://kosticky.mojelucina.cz/cz/o-kostickach.html

kulimka
2. dec 2009

Hezký den přeji.
mukky, manžel tuhle Lučinu včera koupil v Tescu. Ale nevím jak je to u vás...

Holky jak připravujete pro děti králíka? A kolik toho kupujete? Já zatím kupovala jen ve skleničkách, protože mrtvý králík to není nic pro mě. Ale nechci malému dávat jen kuřecí a krůtí. A jak často dáváte vepřové?

petka80
2. dec 2009

kulimko - já docela králíka dělám, právě aby furt neměla to kuřecí. Nejčastěji dělám polívku. U nás v Intersparu mají králíka dost často, hlavně před víkendem, a mají tam i takové už naporcované balíčky. Třeba ty zadní kýty jsou dost drahý, 2 ks asi za stovku, ale pak tam mají třeba ty přední běhy a tak, třeba za 40-50 korun. Takže to normálně vařím jako vývar, pak přidám zeleninu, oberu to maso a je to moc dobrý. No prostě jako kuřecí vývar.

petka80
2. dec 2009

Vepřový moc nedělám, ale spíš že ho moc neumím. Ale tuhle jsem dělala vepřový v mrkvi a bylo to moc dobrý, tak asi zase udělám. Nejlepší je prostě to střídat 😉

kulimka
2. dec 2009

petka díky za tip. Já to vyzkouším, i když mi dělá problém vzít toho mrtvého králíka do ruky 😝 😝 tak uvidím...

petka80
2. dec 2009

no tak to přeju hodně štěstí 😀

blesk44
2. dec 2009

ahojte, aku znacku mlieka pouzivate, myslim kravske

kisska
2. dec 2009

mukky dakujem - po tatovi 😉 Prave vcera si tato pochvaloval, ked som ich vyhnala spolu do obchodu, ze ako dobre sa s malym nakupuje - on oflirtuje tety predavacky a potom su na nich mile. Aj ked nedaju v obchode zlavy, ale aspon sa usmievaju 😀
A z toho cudovania sa si nic nerob, ja som sa naposledy skoro pobila s mojou mamou, ked sa snazila malemu nasilu natlacit lizatko... no chudak aj maly pozeral, ze co od neho chce - tiez mu to nic nehovori, najhorsie je, ked ma niekto pocit, ake je to dieta chuda, ked ani cukrik nedostane... 😒 Ale sa tiez divia, ked si vie uz sam osupat banan 😅
Inak ten syr som este ani nevidela, ale urcite ho pohladam, paci sa mi popis - bez taviacich soli 😉

Kulimka ja davam malemu kralika, ked dostanem domaceho, tiez vacsinou uvarim polievocku z noh a zvysok upeciem pre nas...maly ma dve nohy na 3-4 dni a my zvysok na 1krat 😉

eliotka
2. dec 2009

kulimka: my máme 2x do roka domácího králíka.
Já ho normálně peču. Většinou s divokým kořením.

Ale taky mám problém na mrtvého králíka sáhnout. To samé mám s rybama anebo s kuřecíma stehnama. Když to prostě připomíná zvíře, nemůžu.

Toho králíka manžel naporcuje, já udělám zbytek. Ale řezat, to bych nemohla. 😝

luci81
2. dec 2009

ahoj,nevíte prosím některá,od kdy se může dávat zvěřina?

saska.t
2. dec 2009

luci uz mozes ale musis dlho varit aspon hodinu aby si vyzabijala vsetko co v nom je (svalovec) 😉

mukky
2. dec 2009

kisska si to viem predstaviť ako nakupuju 😀

ten syr je tatial naj čo som našla,kedze tavene syry obsahuju vela taviacej soli a sol sposobuje ze sa potom vapnik ovela tazsie a menej vstrebava,zhorsuje vyuzitie vapnika v tele,obsahuju fosfor,kyselinu fosforecnu ,ktora sa pridava do coly ci kolovitych napojov 🙄
tvrde syry su tiez slane a obsahuju rozne stabilizatory,éčka..,ale maju trošku viacej vapnika,takže suma sumárum,biely jogurt má vápnika viac 😝
vela tuku,cukrov a soli maju tiez podiel na zhorsovani vstrebavania vapnika...Kisska mne už bolo trapne pred svokrou stale ked som vravela toto nie,toto nie...tak som sa nastvala,preposlala jej pár linkov....asi ostale v nemom uzase,len mi odpisala ze je dobré že mame taketo informacie o strave 😀
v 5.mesiacoch dávala mm krupicu a začala sa s tym chvaliť tak som jej na rovinu povedsala ze sa necudujem ze mm mal bezlepkovu dietu do 7 rokov 😒

sarianah
2. dec 2009

..u nas je to bez sance vysvetlit, ze preco to a ono nemoze maly jest..argumentuju, ze aaaaaale co my sme jedli vsetko a sme tu zivi a zdravi..netreba z toho robit taku vedu 🙄 ..
..tak som to vzdala, neriesim, nevysvetlujem, ked maleho necham napr. u svokrovcov, donesiem so sebou aj jedlo, ktore mu maju dat, poviem ze len prihriat, neprichucovat a hotovo..

mukky
2. dec 2009

sariah 😵 ,ja nechápem prečo im to robí radosť napchať dieťa niecim nezdravym ked je este dietatko male,ma nedozreté obličky,tráviaci trkakt,črievka,obličky ☹
aj tak sa často tym veciam neskor nevyhne ale kym aspon bude dieťa budem sa snažiť aby jedol zdravo pokial to bude možne...svokor podotkol ze nech ku nim pride malý na cely den ale bez mamy 😀 😝 ,mam casto na jazyku im povedať že všetky ich 3 deti boli tučne od detstva,takto odisli aj z domu a teraz sa obe svagriny trápia s dietami,maju nadvahu a mm sice nedietuje ale má rad aspon šport a chodí cvičiť
toto je jeden zaujímavy poznatok:
http://www.chudnutie-ako.sk/obezita-je-svina/pr...

pridávam pár receptíkov:

Tuniaková tarhoňa
3 PL bezvaječnej tarhone
1 malá konzerva tuniaka vo vlastnej šťave
kúsok póru
olivový olej
dojčenská voda

Postup:
Nadrobno nakrájaný pór trochu podusíme na olivovom oleji s dojčenskou vodou. Potom pridáme tarhoňu a zalejeme dojčenskou vodou, uvaríme do mäkka. Na záver pridáme tuniaka vo vlastnej šťave a všetko dobre prehrejeme. Môžeme pridať aj trochu kukurice.
Vhodné pre deti od 2 rokov.

Mrkvová pomazánka so syrom
1 mrkva
mäkký tavený syr (v obchodoch dostať aj detský)
1 na tvrdo uvarené vajce
petržlenová vňať
chlieb
paradajka

Postup:
Postrúhame mrkvu, zmiešame ju s mäkkým taveným syrom, pridáme na drobno postrúhané a na tvrdo uvarené vajce, pridáme posekanú petržlenovú vňať. Všetko spolu premiešame a môžeme pridať aj na drobno pokrájanú šunku. Podávame natreté na krajci chleba s čerstvou paradajkou.
Vhodné pre deti od 1 roka

Kaša z baklažánu s marhuľami a piškótami
180 g baklažánu
60 g marhúľ
1 PL dojčenskej vody
5 – 6 dojčenských piškót

Postup:
Baklažán očistíme, umyjeme, pokrájame na drobné kúsky a necháme asi hodinu odležať. Vytečenú vodu vylejeme. Baklažán podliaty troškou vody spolu s marhuľami (z ktorých sme stiahli kožu a vybrali kôstky) dusíme do rozvarenia. Po udusení môžeme pridať piškóty a dobre vymiešať.
Vhodné pre deti od 8 mesiaca.

Nátierka zo šošovice s klíčkami
80 g naklíčenej šošovice
20 g rastlinného tuku
20 g sušených sliviek
2 PL mlieka
štipka škorice

Postup:
Naklíčenú šošovicu, rastlinný tuk, mlieko, škoricu, umyté a pokrájané sušené slivky vyšľaháme na jemnú penu a natrieme na celozrnné pečivo.
Vhodné pre deti od 1 roka

mukky
2. dec 2009

Zajačia polievka so zeleninou
1 stehno zo zajaca
1 väčší zemiak
1 väčšia mrkva
kúsok kalerábu
lyžička mletej rasce
dojčenská voda

Postup:
Zajaca uvaríme v dojčenskej vode spolu s troškou mletej rasce do polomäkka. Pridáme očistenú a pokrájanú zeleninu a varíme všetko do mäkka. Vidličkou všetko popučíme alebo prepasírujeme cez sitko.

Morčacie mäso s brokolicovou omáčkou

Suroviny: 5 dkg uvareného morčacieho mäsa, 5 ružičiek brokolice, 100 ml materského alebo dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja, 1 malý zemiak

Postup: Brokolicu rozoberte na ružičky, umyte ju pod tečúcou vodou a uvarte v pare spolu so zemiakom. Uvarenú brokolicu a zemiak roztlačte vidličkou, mäso nakrájajte na drobné kúsky, pridajte ho k zelenine a zamiešajte. Do hotového jedla primiešajte mlieko a rastlinný olej.

Pečené rybie filé s mrkvou

Suroviny: 50 g rybieho filé, 3 lyžičky rastlinného oleja, malé množstvo dojčenskej vody na podlievanie, mletá rasca, kúsok mrkvy uvarenej v pare

Postup: Rybie filé umyte, pokvapkajte rastlinným olejom a posypte mletou rascou. Pečte v rúre vyhriatej na 180o C cca 20 minút, občas podlejte vodou. Upečené rybie filé roztlačte vidličkou, odstráňte kosti. Mrkvu uvarenú v pare roztlačte vidličkou a podávajte k rybe

Špenát so zemiakom a kuracím mäsom

Suroviny: 1 zemiak, niekoľko čerstvých špenátových listov (pozor, nepoužívajte zmrazený špenátový pretlak), 5 dkg uvareného kuracieho mäsa, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Zemiak olúpte a uvarte vo vode alebo v pare. Špenátové listy niekoľkokrát dobre prepláchnite pod tečúcou vodou a potom ich varte cca 8 minút vo vriacej vode, pod pokrievkou. Uvarené špenátové listy rozmixujte spolu so zemiakom a uvareným kuracím mäsom, pridajte rastlinný olej a premiešajte.

Kalerábová kaša s kuracím mäsom

Suroviny: 5 dkg kuracieho mäsa, kúsok mladého kalerábu. 5 polievkových lyžíc dojčenskej ryžovej kaše, petržlenová vňať, lyžička rastlinného oleja

Postup: Kaleráb očistite, umyte a uvarte ho domäkka vo vode alebo v pare. Kuracie mäso uvarte vo vode. Podľa návodu si pripravte cca 5 lyžíc dojčenskej ryžovej kaše. Kaleráb spolu s mäsom rozmixujte a primiešajte k ryžovej kaši. Do hotového jedla pridajte lyžičku rastlinného oleja a posekanú petržlenovú vňať.

Rybie filé, zemiaková kaša, mrkvovo-jablkový šalát

Suroviny: 10 dkg rybieho filé, 1 väčší zemiak, 50 ml dojčenského mlieka, 1 lyžica rastlinného oleja, mletá rasca, kúsok mrkvy, polovica jablka

Postup: Rybie filé umyte pod tečúcou vodou a uvarte ho vo vode s malým množstvom mletej rasce. Z uvareného rybieho filé odstráňte kosti. Zemiak olúpte, nakrájajte na malé kúsky a uvarte ho vo vode. Uvarený zemiak roztlačte a spolu s malým množstvom vlažného dojčenského mlieka ho vymiešajte na kašu. Kašu zmiešajte s kúskami uvarenej ryby. Do hotového jedla pridajte lyžičku rastlinného oleja. Jablko a mrkvu očistite, postrúhajte najemno a zmiešajte, podávajte spolu s jedlom.

Dobru chuť 😉

kisska
2. dec 2009

mukky super recepty, dakujeme velmi pekne... hned ten prvy tuniakovy salat musim robit vo velkom, aby sa aj mne uslo 😉
Inak ja davam malemu aj zerve z Kauflandu(taka modra krabicka - nejake ceske mliekarne), to je tiez bez soli (aj taviacich) a konzervantov. A tychto kostikov chcem pohladat...

mukky
2. dec 2009

kisska varenie je moj koníček 😉
kiss žervé a ani syry som ešte nedávala,včera som napísala "kostíkom" 😀 či sa táto lučina dováža aj k nám,kedže som to nevidela nikde tak a odpísali mi dnes že zatial sa nedováža ale že apetíto lučina je tiež vhodna,tak prečítam zloženie a uvidím 😉

mukky
2. dec 2009

kisska tak ak budeš mať čas napíš mi ktorá mliekáren to vyraba,ja na to kuk 😀 ,dik

tamka84
2. dec 2009

ahoj baby, som v tejto téme prvý krát, a chcela by som vás poprosiť o nejaké rady.
Malá má 1rok a ja by som chcela vedieť čo nové ste pridali od jedného roka. Ja som včera skúsila dať Pribináčik ale malá sa mi do rána vyhádzala takže už jej ho nedám. Neviem čo jej mám dávať na raňajky, väčšinou papá detský syrček alebo detskú šunku s chlebíkom , inokedy banán. Iné ovocie moc nechce, vlastne ani neviem aké iné by som jej mohla dať, ešte jabĺčko ale to moc nechce. Nezje mi už ani tie kašičky rôzne čo sa robia z prášku.
Dnes mi na poradni poradila sestrička že nemám dávať ovocné jogurty ešte, ani bielko z vajíčka, tak asi ešte ani piškoty jej nezaradím do jedálnička, keďže obsahujú celé vajcia.
a ešte by ma zaujímalo...nechcem malej davať kravské mlieko do 3 rokov, a to potom ani krupicovú kašu nemôže do 3 rokov? keďže je z mlieka? z nutrilonu si to neviem prestaviť.

mukky
2. dec 2009

tamka ahoj,
my mame na ranajky nutrilon 240 ml a na večeru 240 ml.najzdravší je biely jogurt,aspon 9 % tuku a skus jej do neho popucit banan,alebo nastruhat na sklenonom struhadle jabko,hrusku..pripadne nastruhat mrkvu
z akeho pribinacka sa ti vyhadzala?akej bol chuti?tieto ochutené pribináčky obsahuju tvaroch,do roka nevhodny,cukor a zlozenie nie je velmi vyhovujuce
a rozne iné podobné maju o polovicu menej vápnika ako biely jogurt,ten je idealny,najlepsie so zivými kulturami
tesí ma co ti poradila sestricka,dnes sa to tak často nevidí..a má pravdu,obsahuju cukor a ovocie slo okolo len z rychlika
bielok tiez nie je vhodny,piskoty su sladké ,nemaju ziadnu vyzivovu hodnotu,mm si kupil piskoty pre deti a tam je napisane ze od 3 rokov,to som nikde nevidela a malo by to takto uvadzať viacej vyrobcov
krupicova kaša je vhodna od 3 rokov,ja ťazko stravitelna

na ranajky skus dat obcas chlebik s nastruhanou mrkvou a maslom,alebo kalerabom,paradajkou ,paprikou
alebo jogurt s ovcim a zahust ryzovymi vlockami,tie sa hned krasne rozpustia
ja osobne by som so sunkou a syrami este trosku pockala koli soliam a inym veciam o ktorych som pisala vyssie
ale je to na kazdom co da a neda svojmu dietatku

berenika39
3. dec 2009

mukky, ahoj, to já se ptala na věk prcka. ale s ohledem na to, že máte dispozice k alergiím atd. klooukdolů, to je dobrá cesta, tam je ta opatrnost na místě a opravdu není kam spěchat.....

Ale Tamka, pokud máš slečnu, která ti jí "běžná" jídla, pak po roce už můžeš začít s normální úpravou potravin. Pribináček a spol je kapitola sama pro sebe, je obarvené, ochucené uměle, éčka, škroby, tvaroh....nevím, nic dobrého na tom nevidím, tak ta reakce mohla být náhoda a bez toho se obejde.

Ale obědy,večeře, snídaně - to už můžeš dávat úplně klasické. Ono někdy je na škodu to neustálé "to ještě nemůže". Postupně začni vařit jako pro vás, dělám to tak od roka, vařím velmi jednoduše, maso,štávy, omáčky, polévky, zapečená jídla, prostě pestrý jídelníček, jsem zvyklá moc nesolit nekořenit, ale Peta jí všechno.

(ne smažené, fastfood,sladkosti-ty mu kupodivu vůbec nechutnají 😉 😉 ).

Oni mají prostě svůj čas, kdy snadno přijmou změny, jsou zvědaví, chtějí ochutnávat - a to by se rpávě meli naučit jíst jako my. Vždyt později ve školce budou jíst s dětmi.

Právě tou zbytečnou opatrností se vypěstuje pozdější vybíravost, omezení jjen na nějaká jídla, a to je škoda.

Jogurty dávám taky bílé, jiné ani moc nechce, ale jinak všechno jí jako my.

btw, pokud bys chtěla udělat krupicovou kaši z UM, jde to snadno, uvaříš krupici ve vodě, pak umícháš dávku UM jen v malinkém množství vody, na kašičku a tu vliješ do kaše a je to. Stejně i kaši ovesnou, pohankovou.

Tak se s tím moc netrap, uvař, dej malé na talíř vaše jídlo a at ochutná🙂)). Třeba budeš překvapená, jaký je jedlík🙂))))