Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kisska
9. dec 2009

tynus - ani my este doteraz nejeme dva chody, poprve preto, lebo u nas nie je zvykom varit dvojchodove obedy - maximalne tak obcas cez vikend. A okrem toho, ked malemu nieco chuti, tak nepusti tanier, kym nema dost a na druhe si neda povedat... lebo on chce to PRVE 😉 Este obcas sa stane, ze ked robim vyvar, tak tiez zje za tanier polievky pred spanim a potom si da trochu druheho...

beren - to naozaj zalezi od toho, odkedy si ochotna znasat neporiadok v kuchyni 😉 Adam trenuje asi od roka, ked sme jedavali dvomi lyzickami. Teraz sa uz vie napapat aj sam, dokonca aj hustejsiu polievku. A zalezi od toho, kto je u vas tvrdohlavejsi 😀 Adam byval velmi a bol ochotny aj nejest, ked nemohol sam, alebo som mu chcela pomoct. Ale zase na druhej strane, cim viac trenuje, tym skor sa to nauci. 😉

mukky dufam, ze si to skor budem uzivat ja, nez moja nevesta... Ked mi budu moji chlapi varit aspon nedelny obed 😉

dadka28
9. dec 2009

tynushqa..moj maly ma sice 11mesiacov...ale nevie sa mi dopapat..my papame presne ako pises,okolo 11-11.15 pollievka/pred spanim/..a ako vstane,tak druhe jedlo...nam to velmi vyhovuje

maria11
9. dec 2009

Ahojky, citam Vas tu uz dlhsie, ale stale nemam cas napisat...
My sme dnes zvladli prvykrat dva chody na obed. Ale polievka bola porkova s mrkvou a zemiakom - rozmixovane, takze nie velmi syte. A druhe boli kuracie kocky na panvici zapecene s postruhanou mrkvou, petrzlenom a zaliate bielym jogurtom. Urobila som male cestoviny - z tych som hodila aj zopar do polievky a nevedela sa dojest. A to teda velki jedaci nie sme 😒
A sama zasadne musi jest 😎 Znamena to, ze dostane vlastnu lyzicku, s ktorou sa snazi cosi riesit a ja mam zatial cas nieco jej nahadzat do ust... Vravim, velki papkaci nie sme 😀

mukky
9. dec 2009

maria to by chutilo aj mne 😎

zoeno.1
10. dec 2009

fasirky z rybacieho file:

1kocka ryb.file
10gr struhaneho syra
1graham.rozok
mlieko,oli.olej,bazalka,rasca petrz.vnat

file pomliet (ja som ho mixla tyc.mixerom),pridat rozok namoceny v mlieku,bilinky,syr....vytvorit fasirky,dat na pekac/sklen.misy (kt.potrieme olejom) a sup do rury na cca 20 minut 😵 ja som ich ste trosku podliala vodou 😵 .....je to super mnamka,najprv som rozmyslala ci sa potom daju zamrazit,lebo som toho trosku spravila viac,no ale asi do mraziaku mi neostane nic....a mozno ani muzovi,kym pride domov 😀 😀 😀

maria11
10. dec 2009

Hmm, mukky, ked Ta tak citam, to je asi poklona 😎 😀
A nemaj strach, pre seba som ine nevariila, pekne sme sa podelili... 😵
Zajtra vyskusam iny Tvoj recept 😝

ketina
10. dec 2009

ahojte - vedeli by ste mi poradit kolko krat denne by malo papat 13 mes.dieta? dakujem

tamka84
10. dec 2009

dakujem za rady a skúsenosti baby, tak začnem aj ja pomaly jej podávať rybku.
Inak aj my papáme polievočku okolo pol 12tej a druhé až ked vstane. Baby kedže ste tu väčšina čo máte detičky okolo 1roka, môžete mi poradiť kedy ste prechádzali na 1 spanie denne? ja som tento týždeň začala, lebo malá mi spávala od 10.00 do 12-OO a potom poobede nieekdy až okolo 15.00 aj neskôr zaspala a spala aj do 18.00 a potom večer buntošila aj do 23.00 a to som si nemala kedy navariť a oddýchnuť, ale teraz je niekedy taká unavená že mi zaspí aj o pol 8mej večer. Nie je ešte skoro ju dávať 1x spať??? môžete aj IP písať aby niekomu nevadilo že mením tému. ďakujem

tamka84
10. dec 2009

Už som našla tému kde sa to rieši takže sory. 😅

katkaaalex
10. dec 2009

Mukky, soja je velky alergen a odporuca sa az od 3 rokov, prepac, nechcem ti "mudrovat" ale ja som to tiez nevedela. Ja mam sojove maso velmi rada a tiez papstty zo soje no malemu mi to vobec neodprucili davat. Poradil mi to jeden pan, ktory sa dlhe roky zaobera zdravou vyzivou a tiez svojej dcerke davali sojove mliecko od 2 rokov a teraz ma atopicky ekzem.

mukky
10. dec 2009

Vianočné menu pre deti

6-7 mesačné dieťa
Takéto malé bábo si ešte neuvedomuje, že je neobyčajný deň, ale ak chcete aj preň pripraviť slávnostné jedlo, tu je zopár receptov:

Zemiakovo-zeleninové pyré
2 menšie zemiaky, 1 mrkva, 1 ružička brokolice (môžete dať aj cukinu, špenát, hrášok), dojčenská voda, 2PL dojčenského mlieka, petržlenová vňať

Zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame, dáme variť do vriacej vody. Zeleninu rovnako očistíme, umyjeme a dáme variť nad parou. Zemiaky scedíme a spolu s uvarenou zeleninou a s mliekom vyšľaháme na jemné pyré, ktoré potom môžeme naplniť do formičky na pečenie napr. v tvare rybky. Necháme vychladnúť a vyklopíme na detský tanierik. Ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Jablková kaša so sušenými slivkami
1 väčšie jablko, 3 sušené slivky, zopár bobúľ hrozna

Jablko očistíme, umyjeme a najemno postrúhame. Pridáme vopred umyté a namočené zmäknuté a poriadne roztlačené sušené slivky. Vymiešame na kašu, ktorú môžeme ozdobiť kúskami jabĺk vykrojemnými v tvare hviezdičky alebo na polovicu prerezanými bobuľkami hrozna.

8-12 mesačné dieťa
Deťom môžeme podávať:

Zeleninovú polievku so zeleninou a hydinovým mäsom

Strukovinové polievky na kyslý spôsob s dojčenským mliekom
Zemiakové pyré so zeleninou
Dusené hydinové mäso s ryžou a zeleninou
prílohou k zelenine a mäsu môžu byť ryža, zemiaky, pre deti od 8. mesiaca cestoviny, u detí od 10. mesiaca aj knedle.
ovocné kaše kombinované so sušeným ovocím
deti od 10. mesiaca môžu trošku ochutnať aj z vianočného pečiva, ktoré je zložené z múky, cukru, žĺtku, masla, džemu, ovovica, piškót, kyslej smotany. Koreniny, ktoré môžu byť použité sú vanilka, škorica, trošku perníkového korenia. V žiadnom prípade medové, makové, orechové koláče, zákusky so šľahačkou.
Šošovicová polievka
1 hrnček šošovice, 2 hrnčeky nadrobno pokrájaných zemiakov, 1dl dojčenského mlieka, 1PL hladkej múky, 1PL olivového oleja, petržlenová vňať

Šošovicu necháme asi 1/2 hodinu napučať. Zlejeme z vody, pridáme zemiaky a novú vodu a varíme asi 20 minút. Potom odstavíme a vmiešame do nej zátrepku z múky a mlieka a necháme ešte asi 2 minúty prevrieť. Polievku dochutíme olivovým olejom a ozdobíme petržlenovou vňaťou. Ako vložku môžeme pridať nasucho opražené drobné kúsky tmavého chleba.

Maslové rezne
Mäso zomelieme, pridáme 1 žĺtok, asi 1 kávovú lyžičku namočenej strúhanky, premiešame, sformujeme rezeň v tvare rybky, vložíme do kastrólika, podlejeme vodou, pridáme lyžičku masla a udusíme. Podávame so zemiakovou kašou. Takto bude mať naše dieťatko svoju rybku.

Jablkový kompót so škoricou
Ošúpeme jablko, pokrájame ho na drobné kocky, podlejeme vodou, pridáme 1 kúsok celej škorice a udusíme, kým nebude jabĺčko mäkké. Necháme vychladnúť a podávame.

Pre dieťatko po 1. roku
Takéto deti by už v podstate mohli jesť skoro všetko, čo je na štedrovečernom stole. Napriek tomu obmedzte slané jedlá, ťažké mastné, majonézové. Čím dlhšie mu budete podávať zdravšie jedlá, tým lepšie návyky u neho vypestujete. Deti od 1. roka môžu už aj kapustnicu, ale bez klobásky, čo najmenej údeniny, dieťatko môže zjesť aj mäso, ale nie údené, ak pridávate do kapustnice huby, tie môžete vyvariť, ale deťom ich nedávajte.

Hŕstková polievka s pohánkou
2 lyžice hrášku, 2 lyžice kukurice, 20 g mrkvy, 20 g póru, 20g morčacieho mäsa, 15 g pohánky, 1 lyžica paradajkovej šťavy, 4 dl vody, 10 g rastlinného tuku, 10 g múky, zelená vňať, oregano
Zeleninu očistíme, umyjeme a dáme variť do polomäkka spolu s nakrájaným mäsom. Potom pridáme prebratú, umytú pohánku a dovaríme do mäkka. Pridáme zátrepku z múky s trochou vody, paradajkovú šťavu, oregano a varíme asi 5 minút. Nakoniec polievku dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Rybie filé so zemiakovým šalátom
10dg rybieho filé, 1 väčší zemiak, 1 mrkva, 10g hrášku, 1 lyžička olivového oleja, biely jogurt, mletá rasca
Rybie filé umyjeme a uvaríme vo vode s malým množstvom rasce. Uvarené filé dôkladne prezrieme, či v ňom nie sú drobné kostičky.
Zemiaky, mrkvu a hrášok uvaríme nad parou do polomäkka a nakrájame na drobné kúsky. Pridáme lyžičku olivového oleja a podlejeme bielym jogurtom.

Slivkový kompot s hroznom
100g sliviek, 60g hrozna, 20g cukru, citrónová šťava, mletá škorica
Cukor zalejeme vodou a dáme varit. Keď voda vrie, pridáme štipku škorice, umyté a jadier zbavené polovice sliviek a umyté hrozno obraté od stoniek. Necháme prejsť varom, odstavíme a prikryté necháme vychladnúť. Do vychladnutého kompótu pridáme citrónovú šťavu./pokial ste už zaviedli citrusy/

Snád sa niečím inširujete ,receptiky si upravte podľa seba,čo detičky už možu a čo nie

mukky
10. dec 2009

maria si milá,ja dakujem 😀

katka nemaš sa vobec za čo ospravedlnovať a dobre hovoríš.soja moze byť aj alergén,ale to zalezi od konkretneho dietatka,najlepsie su sojove boby a tofu syr,lebo sojove maso je dost upravovane a ma dost bielkovín..od roka sa uz zvacsa povoluju,len mamina musi vediet svoju rodinnu anamnezu a stav dieťatka
niektore deti ktore su alergicke na kravske mlieko piju mliecko sojove i v skorsom veku,pripadne ho striedaju,zalezi to naozaj na okolnostiach

mukky
10. dec 2009

ketina dietatko by malo papať taki 5 krát,ale my papame niekedy len 4 krat,kedze moj drobec dlho spí cez den a ked niekedy ťaha spánok aj 4 hodiny tak nam to nevychadza..spinkava tak 3 hodky,niekedy 4 doobedu

berenika39
11. dec 2009

mukky, na to,že byla půlnoc jsou ty recepty super 😀 😀 , díkes, to filé se salátem chci udělat a dušená mletá rybka je bezva nápad 😉 😉

mukky
11. dec 2009

beren 😀

manika77
12. dec 2009

ahojte my mame v piatok rocik...boli sme na rocnej poradni a doki vravela ze s bielkom mame pockat 😉 vegetu mozeme pridavat bez glutamanu, a troska solit..ale on mi take nechce on skor neochutene...

mukky
12. dec 2009

manika bielok je alergen,pokial nebudes soliť aj do 3 rokov dietata,vobec to nevadí...sol sa napr nachadza v chlebiku ci oleji...

mukky
12. dec 2009

a ked aj po troch rokoch bude mat rad menej solene je to len dobre...my zatial pozname sol iba z mora 😀 😀 kes sa kupal na dovolenke a sem tam sa napil vodicky...
stale varim so zeleninkou jedla a tá tak dobre to jedlo ochuti ze aj ked to ja ochutnam je to chutne aj bez soli a to si ja solim trosinku viac ako mm,ale nie vela a roky používame moesku soľ,alebo bylinkobu morsku sol ma mm rad
to nesolenie mi potvrdila aj endokrinologička ze to nie je nutné..

paola.o1
13. dec 2009

Ahojte, baby napiste mi niekto kedy a kolko spapaju vase 14 mesacne deticky, aky mate jedalnicek za cely den, lebo mne pripada ze malemu stale nieco davam a aj tak je hladny, tak som uz v tom stratena...

jenny2009
13. dec 2009

ahoj paola tak moj bude mat 15, ale mnozstvo jedla co spapa je rozne, niekedy tolko ze nechapem a ten dalsi den si da taky lahsi, ovocie a suche rozky by len jedol.
na ranajky mame teraz chlebika alebo rozok s maslom a domacim dzemom, kasu nechce uz ani vidiet🙂, potom mu po case dam jablko, alebo hrusku, alebo nejake tie jeho kukuricne chrumky, alebo croassant, niekedy si este vypyta mliecko a vlastne na obed spi a potom je az ked vstane a to je rozne, niekedy je fakt len o rozkoch s maslom a niekedy mu obed chuti som prisla nato ze hlavne polievky a vsetko co je stavnate to zje.
Tak mu skus navarit nieco syte, zemiaky, mäsko, spenat, alebo mojmu veeelmi chuti kuracie mäso na smotane a kolienka skus uvidis ako sa napapa. Za takym jedlom dostane denne jednu kinder schokolade a vecer uz len tak polahko.

monka88
13. dec 2009

paola.o1 my sice uz mame viac,ale nas jedalnicek, napr. vyzera asi takto:

ked sa drobec zobudi tak cca 7:00 cucne si mliecko,
cca 8:00 dam trosku instatnej kase (to akokeby ovsene vlocky som mu robila) cca 6lyziciek,zalejem teplou vodou a do toho nastruham,hrusku,jablko,kivi,pretlacim banan..atd.
cca 9:30 dostane roztek,bud samotny,ak je cerstvy,alebo s masielkom,tvrdym syrom,natierkou+uhorka,a pod...
cca 12:00 ma obed polievocku a druhe jedlo (napr. spenat,zemiaky ,vajicko)
asi polhodku,tristvrte potom pred spanim si cucne miecko...
cca 15:30 jogurt,vyzivu...
cca 18:00 mliecnu kasu,ale to robim ryzovu napr. s hriezienkami,ovocim a UM.
cca 19:30 pred spankom si este cucne mliecko.
Pomedzi to este nejaka ta chrumka ci ovocie,pripadne vyziera z nasho taniera co papame my 😀

evaviki
13. dec 2009

jenny, ako robis to kuracie masko na smotane? 😀 to sa mi celkom paci, rada by som vyskusala..

maria11
13. dec 2009

ano ano, napis recept, aj mna zaujima...

maria11
13. dec 2009

Inak v piatok som varila na obed sosovicovu polievku so zemiakmi podla mukkynho receptu 😉 . Sice cervenu som zohnala az dnes v Metre, u nas v Bille mali len obycajnu, ale mala nenormalny uspech 😀 Andrejka sa nevedela dojest - zhltla cely velky tanier, ktory som povodne nalozila sebe 😝 Nepredpokladala som totiz, ze by to mohla fakt zjes 😨
Takze uz teraz sa tesim na nejake dalsie recepty od Vas 😎

berenika39
13. dec 2009

paola, u nás taky tak, někdy jí jak nezavřený, někdy malé porce častěji, nějak ho nenutím, je celkem drobek, po nás🙂, 11kg...

Ráno po osmé chleba s něčím, hrnek mlíčka, chleba celý krajíc bez kůrky. Dopoledne ovoce ale jen na talířku kousky, tak toho nesní moc, jen zobe.
V poledne střídám bud hustou polívku nebo hlavní jídlo, obojí by nedal...ale zase toho sní dost, víc než je 200g sklenička, ta kupovaná, prostě plnej talíř🙂)).
Pak spí. Odpo choceňský jogurt kolem třetí, pak kolem půl šesté mu umixuju ovoce (banán s mandarinkou, víno s pomerančem, jablko s banánem, prostě dva velký kusy🙂)) a do toho pár piškotů, to miluje.
V půl osmé večeří, většinou na střídačku tak čtvrt litru kaše nebo talíř polévky, dost bojujeme s pitím, tak se snažím o jídlo s tekutinou🙂.

Mezi tím si dá nějakou sůšu...ale on nejí nic, co má sladkou chuť (ne že bych mu to nedala, ale vytrvale to odmítá), miluje Telka maková nebo TUC🙂)), jen pár...., kukuříčný křupky, ty ho berou pořád, nebo rohlík na nákupu, nebo hroznové víno .....

Maso na smetaně taky frčí, prostě kuře (nebo i krůtu, králíka, panenku z vepřového) podusím na cibulce do měkka, pak přileju vodu, když to bublá, dám ve smetaně rozkvrdlanou trošku hladké mouky, nechám mírně povařit. K tomu těstoviny, rýži. Jíme to tak i my🙂)))

mukky
13. dec 2009

maria11 to ma teší ze malej chutilo 😵

jenny2009
13. dec 2009

baby caute tak tu je moj recept, jeje toto ked poviem kamoskam neuveria, ze rozdavam recpety 😀

na olivovom oleji orestujem rezanceky kuracich prs, zvyknem nato davat rascu mletu, alebo sladku papriku
/ tu mozete dat aj na bravcove mäsko potom len zaliat vodou a varit je z toho super stava) a zalejem nad okraj mäsa vodou, necham dusit pod pokrievkou a ked je mäsko mäkke tak prilejem celu smotanu na varenie / je to mozno vela zalezi kolko varite mäsa, takze mozte improvizovat) a kolienka normalne uvarim do mäkka a zmiesam s mäsom.
niekedy dam k mäsu aj mrkvu, fakt je to chutne.

mukky
13. dec 2009

pridávam ešte pár receptíkov od 12 mesiacov,vela z nich mame odskusanych,ale náš este neodmietol žiadne jedlo 😀 ,je velmi dobry jedáčik,zje vzdy vsetko 😀
receptíky si potom upravte podla seba,čo deti papkaju a čo ešte nie...

Jablkové prekvapenie

2 jablká, 125 ml jablkovej šťavy, alebo vody, 2 PL hrozienok, trochu škorice, trochu masla
Z jabĺk odstránime jadrovníky, šupku popicháme vidličkou a položíme do ohňovzdornej nádoby. Na dno nalejeme jablkovú šťavu alebo vodu. Do každého jablka dáme 1 PL hrozienok, posypeme škoricou. Na každé jablko dáme trochu maslových plátkov. V predhriatej rúre pečieme pri 180 °C asi 45 minút. Podľa potreby vydlabeme jablko zo šupky a roztlačíme s hrozienkami a trochou jablkovej šťavy.

Varená hruška

1 hruška, šťava z pol pomaranča
Olúpeme 1 hrušku, odstránime jadrovník, nakrájame na kúsky a uvaríme domäkka. Zmixujeme so šťavou vyžmýkanou z pol pomaranča

Banánový nápoj

1 väčší banán, 2dl dojčenského mlieka, 1 PL granka
Všetko rozmixujeme a podávame

Pohánkovo-kukuričná kaša

pohánka, kukuričná krupica, mlieko, hrozienka, škorica, jablko alebo banán
Do vriaceho mlieka dáme pohánku. Po niekoľkých minútach varu prisypeme kukuričnú krupicu a za občasného miešania varíme 6-8 minút do zahustenia. Prikryjeme a necháme v pare dôjsť. Potom primiešame hrozienka a škoricu. Pridáme postrúhané jablko alebo roztlačený banán

Polievka z jarnej zeleniny

1 cibuľa, olej, 3 mladé mrkvy, 2 kaleráby, voda alebo riedky vývar, 1 petržlen s vňaťou, kúsok karfiolu, hrsť mladého hrášku, soľ
Cibuľu posekáme nadrobno a speníme na oleji. Pridáme mrkvu a kaleráb, všetko pokrájané na malé kocky, opražíme, zalejeme vodou alebo vývarom a varíme. Potom pridáme očistený pokrájaný petržlen, karfiol a hrášok, osolíme a všetko spolu uvaríme do mäkka. Hotovú polievku ochutíme petržlenovou vňaťou.

Kelovo-karfiolová polievka

kel, karfiol, maslo, rasca, ryža
Umytý kel narežeme na rezance, karfiol rozdelíme na malé ružičky. V hrnci si necháme roztopiť maslo a zeleninu chvíľku orestujeme. Potom podlejeme vodou a varíme, kým nie je karfiol polomäkký. Potom pridáme do polievky rascu a trochu ryže na zahustenie. Povaríme, kým sa ryža neuvarí.

Vločková polievka

400 ml zeleninového vývaru, 2 polievkové lyžice (PL) ovsených vločiek, 2 zemiaky, 2 až 3 strúčiky cesnaku, 2 PL oleja, lyžička masla, soľ, rasca a pažítka
Na rozohriatom oleji osmažíme najprv vločky, potom pridáme na pol minúty cesnak. Zalejeme vývarom, vložíme zemiaky nakrájané na kocky, soľ, rascu a varíme, pokiaľ zemiaky nezmäknú. Do hotovej polievky pridáme maslo, ozdobíme pažítkou.

Fazuľová polievka so zeleninou

250g suchej fazule, 1 väčšia cibuľa, olej, mletá červená paprika, 200g zeleniny (mrkva, petržlen, zeler, hrášok), 3 stredné zemiaky, soľ, petržlenová vňať
Umytú fazuľu namočíme deň vopred do studenej vody. Cibuľu pokrájame nadrobno a speníme na oleji. Odstavíme a primiešame mletú papriku. Vrátime späť na sporák a primiešame očistenú a umytú zeleninu, ktorú sme pokrájali na malé kocky. Chvíľu oprážame na cibuľovom základe. K takto pripravenej zelenine pridáme fazuľu, zalejeme vodou a varíme. Asi 15 minút pred dovarením primiešame do polievky postrúhané zemiaky. Nakoniec osolíme a necháme prejsť varom. Polievku dochutíme posekanou vňaťou

Zemiaková omáčka

Zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame na kocky a dáme variť do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a maizeny, bobkový list a za stáleho miešania varíme asi 5 minút. Po uvarení bobkový list vyberieme, aby omáčka nezhorkla, pridáme tuk a pomiešame.

Mrkvový prívarok

Olej, 40g hladkej múky, 4dl mlieka, soľ, 4 stredne veľké karotky, 1/2 lyžičky práškového cukru, pár kvapiek citrónovej šťavy, posekaná čerstvá pažítka
Z oleja a hladkej múky pripravíme bledú zápražku. Zalejeme studeným mliekom, osolíme a za častého miešania varíme 20 minút. Do takto pripraveného bešamelu pridáme očistenú, nahrubo postrúhanú mrkvu a uvaríme domäkka. Hotový pokrm dochutíme práškovým cukrom, citrónovou šťavou a nadrobno posekanou čerstvou pažítkou.

Zapekaná zelenina

Do mierne vymasteného pekáčika vložíme zemiaky pokrájané na kolieska, ktoré sme predtým uvarili vo vode s trochou rasce. Na vrstvu zemiakov pokladieme malé ružičky karfiolu alebo brokolice (možno aj obidvoje) - v zime mrazené, v lete čerstvé, ktoré tiež najskôr povaríme vo vode. Navrch rozložíme zvyšné zemiaky a zalejeme rozšľahaným žĺtkom. Posypeme petržlenovou vňaťou a postrúhaným tvrdým syrom. Ako obmenu odporúčam použiť namiesto karfiolu a brokolice zelený hrášok.

Mrkvový prívarok s karfiolom

1 cibuľa, olej, 4 väčšie mladé mrkvy, 1 karfiol, soľ, muškátový oriešok, 4 lyžice mlieka, posekaná petržlenová vňať
Očistenú cibuľu posekáme nadrobno a speníme na oleji. Mladé mrkvy umyjeme a pokrájame na tenké kolieska. Pridáme k cibuľovému základu spolu s karfiolom, ktorý sme rozobrali na malé ružičky. Osolíme a dochutíme postrúhaným muškátovým orieškom. Mierne podlejeme a udusíme do mäkka. Nakoniec pridáme 4 lyžice mlieka a necháme prejsť varom. Podávame posypané posekanou vňaťou.

Vajcia so zemiakovou kašou

250g zemiakov, 10g masla, 1/8l mlieka, soľ, 2 vajcia
Olúpeme zemiaky, uvaríme v osolenej vode, vodu zalejeme a zemiaky s mliekom vymiešame na jemnú kašu. Ohňovzdornú misku naplníme kašou, do ktorej urobíme dve jamky a do nich vklepeme vajíčka. Povrch polejeme rozpusteným maslom a dáme do rúry upiecť

Dobru chuť 😉

maria11
13. dec 2009

Fuha, mukky, chcela by som mat ten subor, z ktoreho to kopirujes 😀
Ale kazdopadne sa pochvalim, ako dopadli moje dalsie kucharske pokusy...
Dakujem za inspiracie... Toto ked fakt varis, tak sa mam este co ucit... Ale ja verim, ze nemam daleko od simpanza - obkukam, opisem, napodobnim... a mozno zo mna raz bude sikovna matka v kuchyni 😵

mukky
13. dec 2009

maria 😉
no mam tak roztrusene vsade recepty 😀 a mam aj svoju temu tu o vareni,tak ak budes mat cas,kludne nakukni 😉