Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

mikulka
16. feb 2010

Tak já ty recepty napíšu sem: (ale možná už jsem je sem psala dříve):

Hovězí s kapustičkama
Uvařím hovězí v papiňáku
vedle si operu kapustičky (k sehnání u vietnamců, nebojím se je tam kupovat), dám je na máslo a rychle ohřeji
zaliji je vodou a dusím
nakonec je zahustím jíškou (ale nemusí být) a ještě povařím
Nechávámtam dost vody, aby vznikla taková jako hustá omáčka

Pak nakrájím to hovězí do těch kapustiček.
Jíme to s bramborem

Omáčka na zelenině - různá masa
Na oleji a másle osmahnu malinko cibulky
na to dám nakrájenou kořenovou zeleninu (kromě celeru, ten nedávám) na větší kusy
opeču
na to dám maso, jedno jaké a je jedno, jestli ho necháte vcelku, nakrájíte na plátky či na kostky
taky opeču ze všech stran
maso osolím, dám zelené koření
zaliji vodu, aby bylo těsně potopené, nebo způlky
dusím v papiňáku

Když je maso měkké, vyndám ho, rozmixuji zeleninu a zahustím jíškou
pokud chcete smetanovou omáčku (ty vařím tak od 14. měs), dáte si do hrnečku smetanu (kupuju 12%) s hladkou moukou zozkvedlám a vliji do omáčky. Smetana se musí pořád míchat, aby se nesrazila
Vařím ještě cca 10 min (když se vaří kratší dobu, může to pak ležet v žaludku)

Hovězí guláš
na olej a máslo dám cibulku a nechám jí trocu připálit
přidám lžíci až dvě hořčice
sůl, koření
hovězí maso na kostky, opeču ho ze všech stran (někdo ho i opéká zvlášť)
pak přiklopím a dusím ve vl. šťávě (pokud by se připalovalo, přidám trošinku vody)
cca půl hodiny
pak doliji více vody, né moc! a dusím v papiňáku ještě tak 25 min

vyndám maso
zahustím jíškou
někdy přidám nastrouhaný brambor, nebo nalámaný vnitřek chleba, někdy ještě k tomu dvě lžíce povidel.

😉

mikulka
16. feb 2010

Máme rádi i zadělávané fazolky - kupuju od family frost, dělají se podobně jako ty kapustičky, ale dávám do nich smetanu

špenát kupuju taky u family frost, listy. Dělám taky se smetanou k různým masům. 😉

mirri
16. feb 2010

jee,mikulka,super recepty!
ja uz taky nevim co varit..... 😒 malemu uz 3 mesice skoro v kuse rostou zuby a dost to proziva,takze co mi driv bez problemu jedl,ted to proste nechce....navic chci prestat s kojenim,ale jine mliko nechce,tak to asi zkusim udelat podle vas a posunout veceri po koupani.jedine co mi vecer sni je kase,bud hotove nebo mu varim ja v mlece.
narazila jsem na stranky,kde jsou tydenni jidelnicky pro deti starsi 1 roku,tak se muzete inspirovat - wewewe.varime-detem.cz

matja
16. feb 2010

mirri, dakujem za link

dievčatá, máte knižku Varíme pre deti od Anne Wilsonovej? Aká podľa vás je?

matja
16. feb 2010

mikulka, až teraz som si všimla recepty, ďakujem.

baby, ako je to s majoránkom? Môže sa od roka?

berenika39
16. feb 2010

určitě

mikulka
16. feb 2010

mirri: já zkouším 2 dny véču až po koupání, zatím je to v poho, ale budí se stejně 🙂
Jak často kojíš?

matja: majoránka je taky asi zelené koření, tak to je v poho.

Já už dávám i trochu sladké papriky, drcený kmín...

tamka84
16. feb 2010

určite ste to tu už písali, ale akosi nemám čas čítať to tu, chcela by som vedieť kedy je vhodné začať pridávať do jedla deťom soľ? moja dcérka má 15 mesiacov, a zatiaľ som jej nesolila, ochucujem petržlenovou vňaťou, majoránkou, alebo rascou. Čitala som detský recept a tam bola písaná nejaká BIO vegeta? používate ju niekto? kde sa dá kúpiť, čo presne to je? ja som videla v tescu Podravku Natur, je to len zo zeleniny, a soli, bez stimulátorov, umelých farbív a aróm. Používate niečo takéto? Alebo ešte mám čas so soľou? nechcem sa stým nejak ponáhľať a malej chutí tak ako to je, len chcem vedieť kedy začať.
Ďakujem za odpovede

mikulka
16. feb 2010

tamka: existuje solčanka, což je něco jako bio vegeta, používala jsem a moc mi nevyhovovala.
Solit solí s jódem ale už můžeš, samozřejmě trošku. 😉

shaula
16. feb 2010

Tamka - už přisolovat můžeš, solí se od roka (samozřejmě jen málo 🙂 ). Bio vegetu neznám, já kupuju ve zdravé výživě Solčanku, to je něco jako vegeta, ale bez konzervantů, glutamátu apod. a s mořskou solí. Do polévek někdy přidávám Natur bujóny, ty jsou taky bez konzervantů.

shaula
16. feb 2010

Vidím, že mě Mikulka předběhla 😀 Nám naopak Solčanka vyhovuje. Ještě k té soli - měla by být s jódem, ale bez fluoru.

kulimka
16. feb 2010

shaula, prosím tě kde se dá v Ostravě sehnat Solčanka? Jsem z Bílovce jedinou prodejnu se zdravou výživou nám tady zrušili 😠 a já ji teď marně sháním ☹

lenka1smejka
16. feb 2010

A obycajna sol neobsahuje jod?

shaula
16. feb 2010

Lenka1smejka - jak která, většina jód obsahuje, některá neobsahuje, a některá obsahuje jód a fluor 😉

Kulimka - Solčanku určitě mají v centru na Nádražní ulici naproti Librexu (prodejna Vega) - pozor, nemyslím Dům Librex na Smetanově nám.! Tohle je přímo na Nádražní.
No a pak v Ostravě-Hrabůvce za Poliklinikou (ta je na ul. Dr. Martínka) je věžák (ul. Klegova) a v něm dole je malá prodejna zdravé výživy.
V těch dvou vím určitě, že ji mají, protože ji tam kupujeme. Ale osobně bych řekla, že ji seženeš v kterékoli zdravé výživě 😉

shaula
16. feb 2010

Lenka - já kupuju právě obyčejnou sůl (s jódem). Ty jsi asi reagovala na tu mořskou, že? To jsem myslela tak, že Solčanka je s mořskou solí 😉
I když jsem si říkala, že možná příště zkusím koupit mořskou.

kulimka
17. feb 2010

shaual díky moc ta Hrabůvka se mi hodí 😉

matova
17. feb 2010

tamka84: aj my používame Solčanku, príp. morskú soľ, a niekedy aj bio zeleninové bujóny bez konzervantov. Ale keď malej chutí bez soli, tak by som sa so solením nejak nepomnáhľala 🙂

mirri
17. feb 2010

mikulka-tak jsem vcera taky vyzkousela veceri po koupani a vzbudil se jeste driv... 😕 ja jsem do minuleho tydne kojila 3x-vecer,kolem 3 a pak rano.no posledni 3 dny se maly budi co 2 hodiny,odhazuje cumel a jde hledat prso.tak je asi na case to ukoncit.....
ja taky pouzivam obcas solcanku,natur bujony a morskou sul.

mikulka
17. feb 2010

mirri: no přesně, mně se taqky budí naopka dřív, když večeří později. Nechápu, proč. Přitom, mně teda vác vyhovuje nejprev ho vykoupat a pak dávat véču, je to víc v klidu, ale nechápu, proč se budí ještě dřív! 😕

miri: takhle velké dítě by už v noci prso nemělo chtít. Asi ho trápí zuby a chce uklidnit.
Já jsem naštěstí noční kojení s úspěchem odbourala někdy kolem 10.měs.
Teď jsem byla nemocná, brala jsem atb a on od té doby kojit nechce. Jen 1x denně. To bych byla ráda, aby zůstalo. Myslíš, že mu mohu dát UM? nebo se mi pak odstaví úplně?

matova
17. feb 2010

ahojte mirri a mikulka,
aj mne sa často malý budí vnoci na kojenie. keď mu idú zuby tak niekedy aj každú hodinku a bez toho sa neukľudní.....ale keď zúbky práve neidú, tak sa budí zo 4-5x vnoci. Možno je to aj preto lebo cez deň ho prinútiť piť je umenie. a tiež si nemyslím že je hladný 😖 . Večeru dávame tiež po kúpaní.
inak kojím večer pred spaním, vnoci do skorého rána a cez deň raz pred spaním...ale seknutie u neho s týmto by bolo na ňho príliš-zatiaľ 😉

mirri
17. feb 2010

mikulka,matova-s temi zuby to je pravda.ted mu lezou stolicky,dokonce mel horecky a asi ho to sani uklidnuje.vidim a i slysim jak taha cumel....
mikulka-ja taky zkousim davat mliko(na radu pediatra kravske).rano na snidani mu ho pripravim do hrnecku a on si mozna 3x cucne a konec.mam strach,ze az prestanu kojit,nebude mit zadne mliko....a nemyslim si,ze by se ti maly odstavil. 😉

shaula
17. feb 2010

Kulimka - já se sekla, on to 2x kupoval manžel na té Nádražní... TAkže tu Hrabůvku nevím najisto, ale jsem přesvědčená, že ji tam taky mají, kámoška ji kupuje a pokud vím, tak ta chodí jen tam...

kulimka
17. feb 2010

já se kouknu, bývám v Hrabůvce každé úterý, tak uvidím...

mikulka
17. feb 2010

mirri: dneska jsem mluvila s laktační poradkyní a říkala, že kdybych přestala kojit úplně, malýmu už UM dávat nemusím!!! Jen si musím ohlídat, aby měl aspoň 500 ml ml. výrobků. Jogurt vydá za 250 ml mléka. Což je dobrý.
Taky poradila kysanou smetanu, almete či tartare sýr, lučinu.. To vše dávám.
A prý pozor na bobíky, pribiňáky a lipánky. Je v nich příliš mnoho cukrů a děti si tak zbytečně zvykají na sladkou chuť.

Přitom ale třeba bobík probio vyšel v testech dobře.
Co dáváte vy?

U nás posl. dobou letí jogurty ve skle.

Holky, neměly vaše děti, nebo někdo ze známých alergii na babán? Malý se mi už 2x vysypal na obličeji a nemůžu přijít na to, po čem to je. Jediné nové měl od baby love kaši s banánem (ale jen 6%).

shaula: jak se ti líbí ta židlička, co jsem ti poslala do IP? 😉

matja
17. feb 2010

dievčatá, prosím vás, ako najlepšie uschovať polku rozkrojeného avokáda, aby vydržalo do nasledujúceho dňa?

druhá otázka, dostať kúpiť kornflakesy bez cukru?

matja
17. feb 2010

druhá otázka je vyriešená, našla som na nete, že ich dostať aj bez cukru. Tak sa vyjadrite, prosím, k tej prvej otázke.

matova
17. feb 2010

mikulka: ja dávam mliečne kaše, jogurty a mlieko do varenia (polievky, omáčky), syry nechce...ozaj a začala som dávať UM 😢 , lebo mi plakal pri uspávaní, a keď som skúsila mu zarobiť, tak vypil....hoci kedysi vôbec um nechcel. No pije ho nepravidelne-niekedy chce,inokedy nie...

o alergii na banán som tu na koníkovi už kedysi čítala ale neviem už kde a tá mamina spomínala, že má dokonca pocit, že jej dieťa je alergické len na zrelší banán a keď dá menej zrelý tak nič 😒 spomínala že dr. jej moc neverí ale na iné nič neprišla 😢

matja: to by aj mňa zaujímalo, lebo na vzduchu oka,žite oxiduje. ja to robím tak, že ho obalím čím tesnejšie do potravinovej fóle a položím na tanierik do chladničky.

mikulka
17. feb 2010

matja: dala bych to pod potravinovou folie nebo do pouzdra či misky a přiklopila.

matová: když ti um pije, tím líp, myslím. 😉

mirri
17. feb 2010

mikulka-tak to jsi me uklidnila.malemu vecer varim kase z kravskeho mlika,jogurty taky sni,ale syr je 0 bodu,ten nechce v zadne podobe.k vareni taky obcas pouziju...
jinak pribinaky a podobne tu nemame,jen ochucene cerstve syry a pudinky a ty teda nekupuju nebo jen vyjimecne.
matova-jedine dobre,ze nemate problemy s pitim um 😉
matja-radim to same co holky,zabalit do folie a zavrit do misky.

mikulka
18. feb 2010

mirri: a kde žijete?

Holky, chci v so dělat takovou specialitu. Ale dává se do ní uzené. Koupila jsem krásné, libové, ale klukovi to taky můžu dát? (je mu 16. měs.), nebo jemu tam dám třeba šunku? Co myslíte?