Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

mikulka
21. mar 2010

Já vlastně dělám jen jedinou pomazánku:

nastrouhám nadrobno šunku, nadrobno tvrdý sýr, dám vaničku lučiny, jednu sterilovanou okurku (nemusí být) a vše smíchám dohromady. Je lepší, když je víc šunky.

Máte ještě nějaké tipy?

mirri
21. mar 2010

pomazanka rajcatova s lucinou-oloupame rajce,pridame lucinu,trochu jogurtu a spetku osolime a rozmixujeme.

syrova s mrkvi-nastrouhame tvrdy syr a mrkev,pridame trochu luciny a zakysane smetany.solit nemusime,syr tomu da chut.

lucinova s vejcem-nastrouhame vajicko nebo jen zloutek,pridame lucinu a spetku soli

mrkvova se sunkou-nastrouhat mrkev a sunku,pridat tvaroh(lucinu),zmekle maslo,jogurt a spetku soli

se doma snazim,ale prckovi stejne nejvic chutna suchy chleba..... 😒

rimmel
22. mar 2010

baby a natierkove syry uz mozem davat? viem ze lucina sa moze ale kde ja byvam ju nemaju, mozem ponuknut aj ine syry? viem ze su v nich svinstva ale kebyze najdem nejaku ok??

shaula
22. mar 2010

Rimmel - "nátierkové" sýry jsou tavené? Tak to žádný OK nenajdeš, protože to tavení se provádí tavicími solemi, což podle mě pro dítě není absolutně nic vhodného ani prospěšného. Já je dokonce přestala jíst i sama 😝

rimmel
22. mar 2010

aha..no asi to som myslela ja vlastne neviem, moc to nejeme, ale ma napadlo ze malemu kupim, ale teda NIE 😀 dik 😉

mikulka
22. mar 2010

mirri: to jsou super pomazánky. 😉

rimmel: tavené sýry se vůbec nedoporučují, akorát v kiri není tavící sůl, ale to složení je taky dost děsné...

Holky, jak jsem přestala kojit, furt se bojím, aby měl malý dost živin. Nejí mi totiž syrové ovoce a zeleninu. Zkoušela jsem i šťávy, kupované, doma dělané a nechce. Můžete kouknout, zda je náš jídelníček ok (i z hlediska vápníku)?

snídaně: rohlík s máslem a tvrdým sýrem, pomazánkou z lučiny, ev. občas se šunkou
svačina: malý 100 g jogurt - většinou od nestlé, hami apod.
oběd: různě. vše, co jíme my - omáčky na zelenině, zapečené brambory s masem a zeleninou, těstoviny, všemožné
svačina: přesnídávka a někdy buchta, koláček atd.
svačina 2.: 1/2 tvarohu, nebo 1/2 kysané smetany, 1/2 jogurtu apod. (to někdy chce, někdy ne)
večeře: střídám zeleninové polévky a mléčné kaše

Myslíte, že vadí, že nemá čerstvé ovoce, jen přesnídávku? Dělám si s tím starosti. Dnes jsem do něj dostala pár lžiček džusu od pfaner, jak dělají takév ty bez konzervantů...

rimmel
22. mar 2010

o vapnik by som sa nebala! ved daj mliecko um a mas 😉

osobne si myslim ze to vadi, ze nepapa ovocie..i ked pises ze uvarene spapa, tak to je dobre ze aspon to, viem ze si asi skusila vsetko no aj tak skusim:

skusala si nastruhat jablcko?
ake ovocia si skusala? ake druhy?
bananik do rucicky nevezme? aj ked bude spinavy, neboj, trpezlivost ruze prinasi 🙂
ci makku cerstvu sladku broskynu do rucicky nech sa pohra...

mikulka
22. mar 2010

rimmel: um nevypije ani za nic. Vyzkoušela jsem 4 druhy.
Banán nedávám, on má potíže s kakáním a banán staví.
Zkoušela jsem: nektarinku, broskev, meruňku, mandarinku, pomeranč a šťávu z pomer., hrozno-to sní tak půl jedné kuličky.

Dneska jsem zkoušela kiwi a trošku snědl, hurááá!

Jinak jsem taky zkoušela nastrouhané jablko, nebo i s mrkví a to vůbec.

Taky jsem ze zoufalství zkoušela kompotované ovoce a též nechtěl... ☹

Tak co tak ještě zkusit? Nebo se to třeba časem změní?

rimmel
22. mar 2010

s tym bananaom, niesom si ista ci to je pravda, dakde sa tu pisalo ze nie...my napr banan papame od 6m a neni s tym problem, ono vies, ked mas dostatok tekutin, banan vobec nevadi!ide o tie tekutiny 😉

super ze spapal kiwi!! skus melon, hocijaky, zlty, cerveny...

a to nastruhane jablcko??

ono casom sa nic nezmeni ak to TY nezmenis 😉

mikulka
22. mar 2010

rimmel: to máš pravdu, musím zkoušet a zkoušet. jablko nechce zatím vůbec... Trochu banánu bych snad tedy mohla zkusit... 🙂

leonik
22. mar 2010

ahojky, já kupuju bio tavenej sýr a je tam sice jen jedno "E", ale malýmu bych ho zatím nedala. Kupuju ho občas pro nás.

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli dáváte smetanu do omáček? Myslím občas 🙂

rimmel
22. mar 2010

mikulka super som rada ze das bananik myslim si ze sa nemas coho obavat 😉 a ak ano, tak sa potom ospravedlnujem 😀

a nastruhane jablcko na tom najmensom struhaku si skusala??

alebo mu dat cele jablko aj so supkou akoze "hracku" a on si z neho bude odkusovat?(moj to tak niekedy robi ked uz neviem cim ho zabavit haha)

rimmel
22. mar 2010

smotanu davam obcas do varenia..ale ak niekto nechce, moze ju zamenit za napr.jogurt.

mikulka
22. mar 2010

leonik: dávám smetanu v kelímku, 12% úplně normálně do omáček. 😉
rimmel: jj,jablko jsem zkoušela na tom nejmenším struhadle. 😕

shaula
22. mar 2010

Mikulko - ale v Kiri JE tavicí sůl. Ve složení jsou mimo jiné uvedené TAVÍCÍ SOLI E452, E339, E331, E330 (takto je to uvedeno na obalu, i když to poslední je kyselina citronová, takže to už asi nebude tavicí sůl 😅 ).

mirri
22. mar 2010

mikulka-tak jste uspesne zvladli odstaveni? 😉 Ja jsem jeste nenasla odvahu...
K ovoci,maleho taky banan ze zacatku stavil,ale ted uz to je v pohode.Si myslim,ze kdyz budes zkouset mix ovoce a das ho tam kousek,tak se nic nestane.Malemu ted chutna strouhana hruska s bananem,nebo jsem delala jablko,banan,stava z pomerance.Ono to chce jen zkouset a mit trpelivost...Casto nechavam ovoce nakrajene v misce na jeho stolku a kdyz jde okolo,tak si nekdy dobne.Pak to ale doma vypada silene...Jinak si myslim,ze mate dobry jidelnicek!

rimmel-my tu taky nemame lucinu,ale jmenuje se to cerstvy syr,ja bych pohledala neco takoveho.Urcite najdes... 😉

leonik-i ja obcas davam smetanu.Zrovna vcera jsem dala do spenatu a maly se oblizoval... 🙂

mikulka
23. mar 2010

shaula: aha! mně právě jedna dětská dr. říkala, že z taveňáků jedině kiri. Ale ta dr. dělá v kojeňáku, tak tam taky děti jedí jinak.
co si myslíš o tom našem jídelníčku?

mirri: hruška, to je dobrý nápad, tu jsem nezkoušela nikdy.
On je taky problém, že ted moc není ještě žádné ovoce. Takové ty modré blumy, ty jsou většinou kyselé, moc toho fakt není.

krisanko
23. mar 2010

mikulka, moj syn tiez nechcel jest jablka. postupne som zistila preco, kazdy den som vyskusala iny druh jablka az kym som nenasla druh ktory mu chuti. Nedavala som mu ho pokrajane ale osupala som ho cele odhryzla som si ja a ked videl ze nieco jem tak chcel aj on ochtnat. takto sme si deili jablo niekolko dni a teraz ho je uz aj nakrajane. Deti su zvedave hlavne ked vidia rodicov nieco jest tak chcu tiez ochutnat.

mikulka
23. mar 2010

mirri: Kája se mi odstavil sám. Já bych bývala ještě kojila dál, ale nechtěl. 😕
A ty ještě kojíš jak často. Já jsem do 15. měs. kojila 5xdenně, pak postupně si to snižoval na 4, 3, 2, 1... a nula 🙂 Takže jako odstavení ideální.
AKorát má ještě větší problémy se zácpou, než dřív, protože málo pije. 😒

pitryska
23. mar 2010

Rimmel, já místo Lučiny dávám Gervais, to myslím, že se dá sehnat všude, je to také čerstvý sýr a mě i malému chutná o dost víc než Lučina 🙂

mimka79
23. mar 2010

MIKULKA a ostatne maminky:moj drobec ma rok a mame ten isty problem...nechce papat skoro ziadne cerstve ovocie ani zeleninku a skusame vseliako a vselico ale vzdy mi to vypluje 😢 ....alebo zje asi 2lyzicky a uz ho potom trase....jablka to vobec,bananik uplne ze malinko si odhryzka asi zje 2cm dokopy....mrkvu tiez nie....akurat lubi pomarance a mandarinky,lenze este asi nieje vhodne davat citrusove plody,alebo uz ano po roku??a taktiez do roka sme mali problem s cajikom ci cimkolvek tekutim....za toho certa nie anie pit cajik ani stavicky.....skusala som aj tri raz denne a neuspesne....A presne od roka akoby utal....vypije vzdy ked mu ponuknem aj 50ml...tak dufam ze aj s tym ovocim to pride tak zrazu....
Tak mu davam aspom od HAMI-take je to vo vyzivovych poharikoch medzi vyzivami....super huste ze sa z toho aj napapa,su druhy-napr. JAHODY S JOGURTEM, MERUNKY S JOGURTEM,BANANY S MLECNOU RIZI.......ATD....je to velmi dobre chutia nam najviac a maly sa ide za tym zblaznit 😀 ....stoji sice jeden poharik 1.30eur...ale ked mu to chuti...nevadi... 😉

mirri
24. mar 2010

mikulka-ja taky cekam,ze se odstavi sam.... 🙂 vecer klidne usne s manzelem bez mleka,ale v noci se dozaduje a kdyz nechci dat,tak se hrozne rozcili....a pak jeste kolem 6 rano...no kdyz zlobi zuby,tak chce casteji,ale jen proto,ze se tim uklidnuje...davam tomu jeste tak 2 mesice a pak koncim.....
a mame stejny problem,nechce zadne jine mleko.... 😒

rimmel
24. mar 2010

mirri u nas ine mlieko aj lubi no cece je cece, ten ani dudlik nenahradi 😠 😀

mikulka
24. mar 2010

mimka: to je jako bych to psala já 🙂
A čaje, šťávy, to ani náhodou, to pak ani nechce vidět pítko, bojí se, co v něm zase je. Zatím pije ale naštěstí vodu, za den tak 600 ml. Je to asi málo, co holky?

Má teda večer polévku či kaši, tedy taky tekutiny, ale stejně je to málo...

Včera mi snědl kousek jablíčka, ale nechce strouhané, jen nakrájené. Ale myslíte, že když má jen 4 zuby, nezaskočí mu? 😕

shaula
24. mar 2010

Mikulko, jídelníček mi připadá celkem OK. Ale to čerstvé ovoce zkoušej, časem se to určitě zlomí - ono podle mě sice nevadí, že jí přesnídávky (i když v čerstvém ovoci bude asi těch vitamínů víc a v přirozenější podobě), takže tím se netrap, ale postupně by se měl ovoce naučit jíst, přece nebude až do puberty na přesnídávkách... Naši kluci taky jedli jen kupované přesnídávky až asi do roka, nic jiného nechtěli. Pak jsme postupně zkoušeli různé ovoce, které jim zachutná, uspěly hrušky, broskve, meruňky (to bylo v létě, takže jsme to měli jednodušší), jablka třeba nechtěli vůbec (myslím syrová - ani kousky, ani strouhaná). Postupně vzali na milost i jablka a teď jedí víceméně asi všechno (i když většinou teď dávám právě ta jablka, prostřídaná hruškami a včera měli i kiwi - holt v zimě je ten sortiment trošku hubenější... Už aby bylo léto 🙂 ).

mikulka
24. mar 2010

shaula: díky za uklidnění. Jooo, do puberty na přesnídávkách, to jsi mne pobavila. 😀

Dneska jsem zase zkoušela jablko, nakrájené, vzal dva kousky a konec.
Mám ale koupený žlutý meloun,ntak třeba mu zachutná. 😉
A v létě to bude snad lepší.

chiwule
24. mar 2010

mikulko, naše malá taky pořád nechce jíst tolik ovoce, kolik bych si představovala. Má zatím jen 7 zubů, všechno drtí dásněmi, ale stoličky ještě nemá. Ale když jí povím, kousej, tak ví co to znamená a snaží se. Ale to jsem odbočila - jablko kousne 2-5x a tím končí, hroznového vína si dá jednu - dvě kuličky, banán jen rozmačkaný, hrušku mixovanou, miluje mango, ale víc si ho užije když ho rozmixuju. Takže pokud jí ovoce nepřipravím na strukturu přesnídávky nebo max na jemno nenastrouhám, tak ho nechce nebo ho sní málo. Sice jí chutná, ale v kuse ho zatím zpracovat neumí. Holt jim musíme dát čas, myslím, že jakmile bude mít víc zubů, bude to lepší.

lenka1smejka
24. mar 2010

ahojte davate detom aj pomarance?Kiwi?

lalus
24. mar 2010

Lenka:
pomaranče po kúsku od roka, teraz už v pohode koľko zje, alebo mu šťavu z pomaranča vytlačím do surovej postrúhanej mrkvy 😉 ...kiwi som zaradila o trošku neskôr (možno 16 mesiacov)

chiwule
24. mar 2010

jo lenka1smejka, jsi mi připoměla, zkoušela jsem jí dát pomeranč, nechtěla - říkala kyselé, mandarinky jí chutnaly, ale jen ty s tou tlusou slupkou, ne ty s tou tenkou. Kiwi jsem jí nedávala, přijde mi moc "agresivní". Zastávám názor, že bychom měli hlavně jíst potraviny, které jsou typické pro naše podnebí a pásmo, organismus si s nimi umí pak lépe poradit. Citrusy jí neodpírám, ale ona je stejně moc nechce.