Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

jasminet
11. jún 2010

😀 kompot, presne - urob jej jablckovy kompotik - tiez sa doteraz trasiem ked vidim jablckovy domaci kompotik 😀 😀 😀

kase - svokra, presne, ale ved to je nezdrave, to jej nedavaj. som jej vysvetlila, ze kase nedavam, davam krupicku ryzovu alebo kukuricnu do HA mlieka, tie su uplne bez chuti, dosladzujem ja ovocim. ona pochopila, babka nie 🙂

krupicova kasa od babky, 20 rokov som ju nemohla ani vidiet, spravila mi tuhu, hnusnu, mne to rastlo v ustach, natahovalo ma z toho, musela som tam sediet kym som to nezjedla...teraz zjem ale iba polo tekutu 😀

activiu sladku nedavaj, bleee, fakt radsej daj do bieleho nesladeneho jogurtu ovocie

ridarida
11. jún 2010

@jasminet já už nevysvětluju nemá to cenu....když nechcou pochopit

berenika39
11. jún 2010

jj, to je klasika, to je asi všude, ale já většinou reaguju - nene, děkuju, dám mu to a to. taky slýchám dej mu k večeři něco pořádnýho (guláš s knedlíkem, uzené s kaší, řízek), ale vím, že petr blbě snáší težký a kořeněný jídla, je od mala blinkací (ted už ne, ale bříško má citlivý), tak mu pořád dávám jídla jakoby "jalová", jí sice všechno, ale prostě s minimem koření,mastného,nadýmavého. A je v pohodě. Docela se mi osvědčilo mu na víkend k babičkám vzít jídlo v krabičkách, myslím obědy a večeře, řeknu, že jsem měla navařeno a musí se to sníst, aby se to neskazilo. Předejdu tak nabízení těch nezdravostí. 😉 😉

Dneska se vaří jinak než dřív, vidím to i u nás, úplně jsme opustili klasická česká jídla, tučná, knedlíky, hutné omáčky. A přesto jíme všechno - maso, přílohy, zeleninu, i omajdy - ale prostě jinak upravené. Doufám, že tyhle naše děti už budou na jídlo koukat jinak, než babičky, že je to naučíme 😉 😉

tinka19
21. jún 2010

Ahojky..moja malá má hnačku...poradte mi prosím čo mozme papat?...ak vobec bude mat na nieco chut. Ryžu som skusala..tu nechce, ani kuk.chrumky ani ciste pecivko. A najhorsie asi je ze nechce ani pit. ☹

lalus
21. jún 2010

ryža, banány, mrkva, piškoty, čierny čaj....mlieko zarábať do ryžového, či mrkvového odvaru.
ak nechce samotnú uvarenú ryžu - skús jej ju urobiť mierne nasladko, alebo dať zapiecť na ryžový nákyp

ak nechce papať, tak jej je možno aj trošku zle od žalúdka...nechaj ju - nech len zobká, koľko má chuť, jeden-dva dni miernej hladovky jej neuškodia. My sme raz pri chorobe mali stav, že dva dni za sebou zjedol len 1 jablko, pár lyžičiek obedu a vypil mlieko 😖 okrem toho absolútne nič nechcel.....vodu však pil, tá je dôležitá...skús ju do nej dostávať všetkými možnými spôsobmi - fľaša, lyžička, sosáčik, slamka, pohár...po glgoch ale stále

shaula
21. jún 2010

@tinka19 A pokud má ten průjem hodně velký, tak jí dej i Smectu.

tinka19
21. jún 2010

dakujem vam obom za rady....na obed sa nám podarilo zjest pár lyžičiek obedu

carodejnice
22. jún 2010

Ahoj holky, jak to tak čtu, tak jsem asi nemožná matka 😠
Mám roční dvojčata a jsou spíš nejedlíci, oběda snědí tak 2 - 3 lžičky a končí. Na večer jim kaše celkem chutná, ale i tak to není žádná sláva, když snědí dohromady tak 100 ml ☹ Jsou ještě kojené, ale snažím se po obědě už nekojit a doufám, že dostanou hlad a budou víc jíst. Taky mi moc nevypijou - zkoušela jsem vodu, čaje a taky žádná sláva. Chtěla bych se vyhnout sladkým džusíkům a šťávičkám. Když jsem to říkala doktorovi, že moc nepijou, tak mi řekl, že si to vytáhnou v noci z mléka. Ale stejně mi to je divný.
Napíšu vám nás jídelníček a prosím vás o připomínky a rady, co udělat jinak:

7.30 - kojení
10 - kojení
13 - masozeleninový oběd - vařím jim zeleninu ve vodě, kterou rozmačkám + maso (kuře, králík, krůta) a někdy olivový olej
16 - většinou přesnídávka, čerstvé ovoce vůbec nechtějí, pouze banán a hroznové víno, jinak nic!
18.30 - kaše + kojení
22 - 23 - kojení
a v noci 2x kojení

Je to šílený, co?
Chtěla bych jim už obědyy nějak vylepšit a vařit něco jiného. Když jim dám kupovanou skleničku, tak jí snědí, ale jednu dohromady!
Chtěla bych jim už nějak vařit jinak než doteď, co už můžou roční děti jíst? Můžou ryby (krabí tyčinky nebo pangasiuse)? A kdy jste začaly dávat bobíky, puding, jogurt? Můžou už jíst máslo, tvrdý sýr (měkký bych jim ještě asi nedala). A tak vůbec, ještě v tom jídle dost tápu 😒

Díky moc za všechny připomínky, rady a porady 😉

jankapiknova
22. jún 2010

no moj maly nieje velky jedak ale take veci jak jogurty, syr a ryby maso som davala už okolo 10 mesiaca tušim aj ked teda nie vždy všetko chcel, aj teraz si vybera niekedy ale davam mu už jest viac menej naše jedlo. Takže nevarim už oddelene. 😉
A čo mu chuti je knedla so štavou(sviečkova,segedin...)

martii07
22. jún 2010

Můžu dávat po jednom roku i celá vajíčka?Od půl roku se má dávat jenom žloutek,ale malá nám ho zvracela tak dr.řekla nedávat až po roce!a to už teda může i bílek,né?např.zavařené celé vejce v polévce.

saska.t
22. jún 2010

@martii07 ano moze ale treba opatrne ked mala taketo problemi 🙂

luciaanna
23. jún 2010

Ahoj carodejnica. Vôbec nie si nemožná matka, netráp sa tým, aj ja som so všetkým pozadu, ked tu čítam niektoré príspevky....
Určite by som na tvojom mieste skúsila zaviesť raňajky, nie kojenie, ale chlebík alebo rohlík s rastlinným maslom, syr Lučina, nastrúhaný Eidam alebo Ementaler....Zvyknem malej dávať vianočku s maslom a s troškou džemu, alebo makovku s maslom....Proste hocičo, len nech to už nie je iba mliečko....Ja mám tiež ten problém, že malá keby mohla, tak by sa chcela celý deň iba dojčiť.
Desiata a olovrant by tiež nemali chýbať....Dojčenie je už iba taký "bonus"....
Jorurty už tiež môžeš dávať, ja dávam biely a do toho jej nastrúham nejaké ovocie (popučený banán, nastrúhaná hruška, jablko), alebo jej nastrúham alebo nadrobím do jogurtu piškoty.
Alebo môžeš ovocie zamaskovať aj do kaše, do detskej výživy, možno tak ti ovocie spapkajú....
A čo sa týka pitia...tiež sme s tým mali problém, z ničoho mi piť nechcela, ale keď som jej dala piť vodičku z originál dospeláckeho pohára, pila ako o život 🙂 . Teraz je to lepšie, pije aj z fľaše s takým sosáčikom, ale aj tak ju celý deň s tou fľašou naháňam, a keď nechce, tak jej dám vodu, čaj do pohára a pije. (aj keď sa potom musíme veľakrát prezliecť)
Obedy by sa pomaličky mali približovať dospeláckej strave, ale aj my máme ešte od toho ďaleko.
Tak neviem, hádam som ti aspoň trošku poradila..., určite poradia aj iné maminy, ja sa tiež rada nechám inšpirovať 😉.

vendulka
23. jún 2010

Ahojyk holky, muzete mi poradit nejake svacinky pro 15m dite?Prijde mi, ze ji porad to stejne dokola, dopoledne na svacinu ovoce , i kdyz ted ho nechce, nejak mu vzdoruje, tak dostava tvarohacek nebo termix a na odpoledni svacinu ma jogurty (ovocne Holandie),ale nevim co jineho ji davat, obcas ji dam kasu a chleba...ale kdyz ji dam na chleba neco vic nez maslo nebo syr, tak to plive...
co tak davat na svacinky aby to nebylo porad to stejne dokola?

lalus
23. jún 2010

vendulka, ja myslím, že to opakovanie drobných jedál vadí skôr nám mamám ako deťom 😀 😀 😀
my väčšinou na desiatu nejaké drobné ovocie - hrušku, banán, alebo malý jogurtík, výživu...alebo aj nič (ak sme neskor raňajkovali, tak už potom až obedujeme). no a na olovrant má v 90 % prípadov postrúhané jablko, niekedy samé, niekedy piškotami či ovsenými vločkami - podľa toho, aké sýte jedlá máme na obed a večeru a podľa toho, či ideme niekam von a tam si kúpime nejakú drobnosť - rožok, buchtičku a pod.

lalus
23. jún 2010

čarodejnica, ak ešte 6x za deň (vrátane noci) kojíš, tak sa ani nečudujem, že Ti nejedia..zasýtia sa mliečkom 😀
ako radí luciaanna, určite by som už dávala raňajky, mliečko je na štart do dňa už málo...po roku by už dieťa malo mať klasické raňajky + mliečko pred nimi alebo po. u vás to však vidím, že radšej až po raňajkách, lebo by sa zasýtili kojením. aj ked a to ľahko hovorí a sama viem o viacerých deťoch, ktoré chlebík s niečím na raňajky dlho odmietali. My sme začínali kúskom suchého chleba či rožka (t.j. nenatretého ničím) to si požužlal, dostal mlieko a potom o 1,5 - 2 hod. malú desiatu. časom sa to jedenie ustálilo a teraz mi zje tak 3/4 alebo celý krajec chleba s maslom, zeleninou, syrom, šunkou, lekvárom, či medom - na striedačku. Mlieko pije ešte v posteli, raňajky máme tak do hodiny od mlieka.
na obedy máte čas postupne prechádzať, náš malý tak od 13 mesiacov už jedol dosť jedál s nami - varila som diétne, ale ešte stále som mu dosť aj varila osobitne. to sa postupne dorovnalo a teraz mu osobitne varím skutočne len výnimočne. napríklad dnes máme my s mm zemiaky, vyprážaný syr + tatarka. Malému som do tých zemiakov ešte zavarila kúsok mrazenej zeleniny, spolu mu to popučila na zemiakovo-zeleninovú kašu a dostal k tomu kuracinku.

vendulka
23. jún 2010

lalus, takze je to v celku v poradku, ze am skoro porad to stejne, no my mame snidani v 7,30-8h, dopoledne svacu v 10h, obed 12,30 odpo svacu 16h a veceri ma mliko pred spanim v tech 19,30h a to mi kolikrat ani vsechno nevbypije, jak kdy ma to od 90m-180ml...a vic ani nechce jist, s tim, ze pes den enco treba dostane maleho, suchar, krupky...

lalus
23. jún 2010

vendulka a v noci ešte kojíš? lebo len ten kúsok mliečka na večeru sa mi zdá byť dosť málo....vydrží Ti až do raňajok?

vendulka
23. jún 2010

ja nekojim uz od jejich 3 tydnu, jsme na UM a od tech 19,30 kdy ma mliko mi vydrzi celou noc az do tana do tech 7-8h, podle toho ,kdy se zbudi 😉

lalus
23. jún 2010

wow, tak to je super.....Jakubko má večeru objemnejšiu - buď kašu, alebo chlebík s niečím, alebo varené od obeda, alebo polievku...a ak bola ľahšia večera, tak ešte tesne pred umytím zubov zlupne mlieko, cca 2 dcl 😅

vendulka
23. jún 2010

tak vy jste trosku starsi 😉 , mala tomu jidlu od mala moc nedava...je to takovej svistik hubenej 🙂 a halvne vybiravej v jidle 😀 😠

carodejnica
23. jún 2010

@carodejnice (jeeeeeej, menovkyňa !!! pozdravujem ťa !!!)
Aj ja stále kojím, malá toho moc nezje, ale stále jej ponúkam a radšej častejšie, to je najdôležitejšie , okrem dojčenia pije hlavne čistú vodu z vodovodu, čaj jej dávam výnimočne a ak - tak nesladený.
Máme takýto jedálny režim:
8:00 - dojčenie (zobúdzanka)
8:30 - raňajky - chlieb, pečivo, maslo, chudá šunka, tvrdý syr
10:00 - 11:00 desiata - ovocie, alebo jogurt, sušienky, alebo piškóty
12:00 - obed - mäso, zelenina + príloha (cestoviny, ryža, zemiaky)
13:00 - dojčenie (uspávanka)
14:00 - dojčenie (zobúdzanka)
15:00 - 16:00 olovrant, ovocie, alebo jogurt, sušienky, piškóty (niečo iné, ako desiata)
18:00 - večera - kaša (obilninová, instantná, nevarím, lebo mi jej zje málo)
20:00- dojčenie (uspávanka)

Ak dojčíš, mliečko chráni tráviacu sústavu pred negatívnymi účinkami stravy, neboj sa zavádzať odvážnejšie stravu. Moja dcérka je vpodstate už všetko, čo navarím aj pre nás, len menej korenené a solené a vyhýbam sa takým jedlám, ako kyslá kapusta, huby, čokoláda a podobne... A vpodstate aj odvtedy, ako som začala malej dávať našu stravu (t.j. od cca 10,5 mesiaca), tak sa rozpapala...
Tu je k téme pár super článkov 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan...

lenka1smejka
24. jún 2010

carodejnica-waw ako casto jete to by moja nikdy nezjedla🙂 Myslim tak casto v tych intervaloch...Inak to iba hodinku spinka po obede?

lenka1smejka
24. jún 2010

Inak nas jedalnicek-
08.00-mlieko najviac 170ml viacej nechce nikdy nebola mliekova 😒
09:00-ovocie-hoci ake nechce ale musi jedine co sa jej paci su cernice
11:30-obed-to co mi
15:00-polievka alebo jogurt striedam to obden
19:00-kasa asi 200ml

Velmi nepije-vipije asi 200ml vody,caju,sirupovej vody.Ale ked jej kupim jupika,tak to stiahne hned alebo dzusik ktory pije cez slamku.Medzi jedlami hlavne po obede ked sme vonku tak tak je sulance alebo cipsiky,keksik...Davam jej vsetko co sa tyka obedu-uplne vsetko!!!Vstava o osmej na obed zaspava o 13.00 a spi asi 2,5hod. a vecer zaspava o 21:00

vendulka
24. jún 2010

tak mala mi vypije taky tak tech 200ml + mliko rano a vecer a caj nepije vubec

lenka1smejka
24. jún 2010

vendulka-myslis rano 200 a vecer 200ml?

vendulka
24. jún 2010

ne za cely den mi vypije vody 200ml...mlika ma rano tak 240ml a vecer 180ml, jak kdy

lenka1smejka
24. jún 2010

Tak to nie je zle ved to je fajn

ikulkaaa
24. jún 2010

ahoj...ked mala moja mala problemy s bruskom, trapilo ju vracanie a hnacky /presli sme si tym cela rodina/, mudr nam kazala davat probiotika bio gaia.. dietovali sme asi dva dni, potom to preslo...a po tych probiotikach sa uplne uzasne rozpapala..neviem, ci to bol nejaky vedlajsi ucinok 🙂 ..ako sme ich douzivali, pije na ranajky biele acidko..sama som prekvapena, ze jej chuti 😎

carodejnica
24. jún 2010

@lenka1smejka spinká dlhšie (cca 2 hod.) časy sú orientačné... 🙂 písala som, že spapá toho málo, preto jej ponúkam jedlo častejšie, ona napríklad zje z kaše max. 5-8 malých lyžičiek, rovnako aj z inej potravy... donedávna sme bojovali s lyžičkou, preto máme taký pestrý jedálniček.. 🙂 ja napríklad namiesto čaju, vody - dojčím.. neviem koľko si vytiahne mlieka, neriešim tom... 🙂 takže to dojčenie je vlastne aj od smädu.. 🙂

katka1981
24. jún 2010

Ahojte, nechce sa mi to cele citat, prosim vas ak mate nejake stranky s receptami, prosim do IP. Moc dakujem.