Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

edusik
30. aug 2010

@missy97231 ako píše bobocka, do 18 mes. je to len "poznanie mamičky", dieťatko pišká keď sa zobudí, keď papá... a ak vystihneš správny čas, tak sa to podarí, nie je to jeho úmyselné úsilie, ja to nikdy nestihnem - buď sa mi pociká ani ju nestihnem nadvihnúť z plienky, alebo až keď jej opäť tú plienočku dám .-(, ale ešte ma to netrápi

edusik
30. aug 2010

@majuska29 u nás je to isté, akurát ak nemá "deň" na tuhú stravu, tak do nej lejem mliečko častejšie, aby mi nepochudla (nemá z čoho), ale zas si dávam pozor aby som to neprehnala, lebo mala vyšší obsah minerálov, tak sme museli výrazne zredukovať mliečko pred 1.rokom a upravilo sa to, tak už si na to dávam pozor, ale také cca 3-4 dávky vrátane noci sú v poho...

ludmilabb
31. aug 2010

chcem sa opytat ci solite napr. cestoviny ked varite alebo zemiaky, mne dcerka vobec nechce neochutene jedlo

egyptanka
31. aug 2010

@ludmilabb ano lebo uz nevarim zvlast, ale davam menej soli a my s muzom si prisolime ak je treba. Cestoviny, zemiaky solim a do ryze, omacok alebo inych jedal pouzivam Natur bujon ... su vynikajuce, dobre ochutia jedlo, s morkou solou a olivovym olejom. Hodim jednu kocku do polievku a uz nesolim a bylinkovy uuuuzasne dochuti jedlo. Skus. Od kedy ich pouzivam nase jedenie sa o mnoho zlepsilo.

lenka1smejka
31. aug 2010

ludmilabb-a to jej chces dat neochutene jedlo tak velkej babe???

vinifera
31. aug 2010

@ludmilabb áno. Môj malý je alergik. Takže solím minimálne. Koreniny žiadny. A čo na tom že je už vačší ako vaše deti. Môže len pár druhov zeleniny a len tri druhy ovocia. Papá len zemiaky cestoviny a pšeno. A všetko mu chutí a papá rád 😉
Také veci ako ryža, kuracie maso, mrkva, jablká, hrušky, ... sú pre nás tabu. A sme tu a žijeme.

egyptanka
31. aug 2010

@vinifera fuuuuha, klubuk dole a obdiv ... musis mat velku fantaziu pri vareni. Ale ked spomins pseno, ako ho robis? Citala som ze je velkou zasobarnou zeleza ...

vinifera
31. aug 2010

chcela som tým len povedať že nemusí papať všetko od výmyslu sveta (teda on ani nemôže). Ale je tak zvyknutý a nič mu nechýba. Takže môže v pohode aj neochutené a gebuziny papať aj vačšie deti.

egyptanka
31. aug 2010

@vinifera jo ja som prekvapena, ze veci ktore mne nechutia tak mala zbasti, ale zasa my mame problemy s jedenim tak som bola nutena urobit ustupky ... ale my nie sme alergici tak nemusim riesit veci ako ty. Naozaj a uprimne mas moj obdiv.

vinifera
31. aug 2010

@egyptanka no fantázia mi už dochádza. Lebo je alergický aj na kravské mlieko (takže klasické mlieko, smotana do varenia alebo jogurty neexist) vajci, soja, ryža .... Fičíme len na tých zemkoch, pšene, cestovinách, telacie jahnacie a bravčové maso. Špenát, brokolica, karfiol, kaleráb. A hrozno, melon a banány. Znesie teda aj strukoviny. Takže stále dokolečka.
Pšeno normál varím vo vode ako ryžu. Teda ja som v podstate ryžu nahrádzala pšenom.

egyptanka
31. aug 2010

@vinifera super diky za tip ohladom psena, skusim ...
a bezlaktozove mlieko nemoze? nevyznam sa a preto sa pytam

vinifera
1. sep 2010

On je alergický na bielkovinu kravského mlieka. A to je niečo iné ako laktóza. Tak mi to bolo vysvetlené.
Teda existuje intolerancia laktóza a alergia na bielkovinu kravského mlieka. To sú teda dve veci. On mlieko dostáva na predpis Nutrillon Alergy Care. Tam už je tá BKM štiepená. Takže to poriadne okolo mlieka ani nešlo a chutí to otrasne. Ale malý to pije🙂Samotné mlieko by mi nevadilo. Samo o sebe ani nie je moc vhodné ani pre človeka. Ale tie upravované mliečne výrbky ako jogurt alebo smotana spravia v jedálničku veľa chodov navyše ale nemôžeme☹

liki205
1. sep 2010

Ako sa prejavuje taká alergia? Ja som dala včera malej zvolenský jogurt, a dnes mala dve vyrážky pri nošteku, tak teraz neviem že či by sme s tým jogurtom nemali prestať ☹ ☹ -( ale velmi malej chutil 🙂.

luthien.k
1. sep 2010

@liki205, a měla do té doby malá nějaké jiné mléčné věci, třeba normální UM nebo třeba HA mlíko? Jestli ano, pravděpodobně by se to již projevilo dřív, ale jestli jsi jen kojila (a jedla mléčné), tak by se to zatím projevit nemuselo, do MM přechází velmi malé množství kravské bílkoviny a pokud není dítě opravdu silně alergické, tak přes MM reagovat nemusí...
Ještě kolik toho jogurtu snědla? Já bych na týden vysadila, jestli vyrážka zmizí (neměla ještě něco jiného nového?) a pak zkusila dát znovu, první den jen lžičku, druhý den dvě, třetí tři atd. a sledovala reakci.

liki205
1. sep 2010

zjedla celý kelímok, a pred tým už mala aj umelé mlieko aj od nestle čo sú tie mliečka s kašou, dokonca aj jogurt activia .

bobocka
1. sep 2010

@vinifera klobuk dole pre tebou.fakt to nie je sranda mat stale na pamati co malemu skodi a vyvarovat sa tomu. a com bude starsi,tym bude chciet viac ochutnat a ty budes musiet vymyslat co mu dat aby bol spokojny,no aby to aj dobre znasal.moj obdiv isto mas 🙂 mna potom napadlo sojove mlieko ci ryzove,no myslim,ze si pisala,ze aj to mu vadi.ja som kedysi robila promoterku pre provamel mlieka a dezerty a to je superfajne a pre ludi s bezlepkovou dietou,no je to sojove.to asi pre vas tiez nie je.oni robia aj pudingy a ja som sa sla za tym zabit,take je to fajne.ale drahe jak slak.neviem co ine by som ti poradila.asi vam len ten nutrilon ostane pit.ale vsak to zas nie je take zle.obsahuje kadejake vitaminy a bkm je tam stiepena,takze ok 😉.ja viem,ze to musi byt tazke davat takto na potraviny pozor,no vo vsetkom zlom sa da aj dobre najst.bud rada,ze existuje nahrada a ze teda malicky ten nutrilon pit moze 🙂 .ozaj a jogurty z kozieho syra moze? to by mohlo byt ok,nie 🙂 @liki205 podla mna to alergia byt nemusi.pockaj par dni kym vysyp zmizne a skus znova.mozes skusit iny jogurt,napr hollandiu,tu deti vo vseobecnosti dobre prijimaju.my sme mali zvolensky smotanovy biely,hollandiu aj nase bio biely a nic.mozno to s jogurtom vobec suvis nema.uvidis 😉 inak kocky chcela som sa opytat,ked robite baklazan,tak davate aj tu spodnu jadierkavu cast,ci len ten vrch bez jadierok?.ja som dala len nejadierkove,ale podla mna tie jadierka zas take zle byt nemozu,ale chcela som sa najprv poradit 🙂 a ja inak vobec nesolim a nedochucujem (maly ma len 11 mesiacov),ja jedine maslom dochutim ak tak,ale nic ine. a maly je v pohode (az na dnesok,prvy zly jedaci den),takze ja dochucovat nebudem este nejaky ten mesiac 🙂

vinifera
2. sep 2010

@bobocka papali sme aj ružové jogurty kým na ne nezačal reagovať. Takže nemôžeme ani ryžova ani sojové☹
Kozí syr som neskúšala - vraj je tam podobná bielkovina ako v BKM. Tak nejdem riskovať.
Svokra robila baklažán a dávala vyslovene len tú bezjadierkovú časť.

luthien.k
2. sep 2010

@liki205, já myslím, že to alergie nebude, ale abys měla jistotu, tak vysaď mléčné, než to zmizí a pak dej znovu 😉

liki205
2. sep 2010

A ešte mi povedzte ako vyzerá vyrážka ktorá je vlastne znakom alergie? Kolko ich cca býva? jedna dve, alebo viac?

luthien.k
2. sep 2010

@liki205, nerozumím tomu, co myslíš, zda bývá jedna, dvě nebo víc... 😅 Projevem potravinové alergie na kůži je atopický ekzém, který má u kojenců nejčastěji formu puchýřků a pupínků, které se obvykle první objeví na obličeji, na tvářích a ve vlasech, mohou mokvat a rozlézat se po hlavičce, těle i končetinách. Často to svědí. U batolat a větších dětí bývá ekzém spíš suchý, také může být na obličeji (hlavně víčka a okolí úst), loketní a podkolenní jamky, šíje, krk, zápěstí... Bývá to spíš takové jako drsné, vysušené, začervenalé a opět to obvykle svědí v akutní formě.
Už jsem tu četla o projevech alergie ve formě jakoby štípanců...

liki205
2. sep 2010

N lebo moja malá má pri nošteku jeden ako keby štípanec a na bradičke tiež , takže dva dubance a ja neviem z čoho ☹..

luthien.k
3. sep 2010

Třeba je opravdu jenom poštípaná 😉 Namaž to Fenistil gelem a sleduj to, věřím, že za pár dní to bude pryč.

bobocka
7. sep 2010

@vinifera pocuvaj,neviem ci o tomto vies a ci sa to vobec vas tyka,no bola som vcera u lekarky s malym a v cakarni ma ona vzdy kopec letakov a nasla som tam letak o lacto free mlieku od raja 🙂 .je to tmavomodra krabica.skus si to v obchode pozriet a preber to so svojou pediatrickou.mozno by to maly mohol 😉

vinifera
8. sep 2010

@bobocka lacto free mi znie ako bezlaktozové mlieko. A my máme alergiu na BKM. Čo sú v podstate dve rozdielne veci. Ale aj tak ďakujem. Špeciálne mlieko Nutrillon AC máme.

bobocka
8. sep 2010

@vinifera no ved to,som nevedela,ci aj vas sa to tyka,no ked som videla ten letacik,tak si ma hned napadla.ja sa v tom nevyznam,preto som nevedela ci by to bolo ok pre maleho,ci nie,no podat info nezaskodi 😉 .

beruska24.9.
15. sep 2010

Moc moc prosím 😉 nějaké typy na oběd pro téměř roční dítko. Malá mi začala odmítat mé zeleninové blivajzíky 😀 takže zkouším všechno možné. Když vařím něco, co by mohla, tak bez soli a koření, ostatní si dochutí na talíři. Teď jsem zkusila vařit polévky (maso+zelenina+něco na zahuštění) a krmit ji klasickou čajovou lžičkou. Včera pomalu nic nesnědla, dnes spapala plný talířek (samozřejmě, že něco bylo všude kolem) a ještě si dala kousek housky nalámané do zbylé vody z polévky. Jenže ta polévka, i když hustá, ji pořádně nezasytí a nevím, co bych ji mohla zkusit uvařit.
Děkuji za každý nápad!

saska.t
15. sep 2010

@beruska24.9. uz mozes normalne dusit mäsko na cibulke so zeleninkou na prirodno so zeleninkou a trebars cestovinku k tomu, mozes pridavat natur bujony bez glutamatu ako aj trosku vegety bez glut. a variacii je neurekom, striedat prilohy, rozne omacky napr. s cervenej cocky atd 😉 zeleninkove placky s bramborovou kasou... 🙂 zahustovat celozrnou mukou, solamylom alebo gustinom 😉

ivkaivka
15. sep 2010

ahojte, chcem sa opytat, ci uz servirujete jedlo na tanier. Zvlast maso, zemiaky...
moja to takto odmieta, ma vsetko nazdabane na kope a tak to zje. Samostatne maso nevezme do ust ani za nic. Najhorsie na tom je, ze neznasa kusky jedla, cize musim mixovat. Snazim sa trocha pomixovat a trocha nechat kusky nech si zvyka, len uz z nej sedivejem. Uz by asi mala normalne jest kusocky, no neviem cos nou. Nase obedy sú hotova pohroma.

luthien.k
15. sep 2010

@beruska24.9., asi Ti nemusím říkat, že vzhledem k vašim atopickým sklonům bujóny opravdu nee 😉 Soli už myslím můžeš trochu přidat, od toho roku už je to v pohodě, ono je to potřeba i kvůli jódu, není to tak dávno, co jsem se tu na to sama ptala.
Ale co vařit, to je každá rada drahá. Jestli to nechce jako blivajz, tak to zkusit podávat zvlášť - maso, zelenina, příloha nebo fakt hustou polívku. Náš má polívky taky rád 🙂

luthien.k
15. sep 2010

@ivkaivka, nebude jíst mixované věčně, já bych to nehrotila, náš má taky nejradši skleničky, kde je to všechno takové pěkně měkké a rozplizlé 🙂 I co vařím já, tak mu pořád dělám jako kejdu, protože ty chutě zvlášť (až na pár výjimek, jako kukuřice nebo mrkev) taky prostě nevezme do pusy. Nevadí, jednou ho to přejde 🙂