Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kolka1
14. nov 2010

@sussanah skvele, tesim sa 😵

beruska24.9.
20. nov 2010

Tak jsem byla upozorněna, že citrusy, ryby, jahody a podobné agresivní potraviny nedávat co nejdéle, pokud je dítě vyloženě nevyžaduje. Žila jsem v domění, že po 1. roce se již můžou opatrně zkoušet. Víte někdo, jak to vlastně je????

sussanah
20. nov 2010

@beruska24.9. kdo ti to rikal? Ja taky ziju v domneni, ze je dobre postupne davat ochutnavat a zkouset, zvlast pokud jeste kojim, tak at to ochutna u kojeni 😕

beruska24.9.
20. nov 2010

@sussanah - jedna rodinná známá, řekla ji to Dr., když měla takhle malé děti. Takže tak před 5ti - 6ti lety.

iwusca
20. nov 2010

@beruska24.9. odkedy su ryby agresivna potravina? 😕 mne dr povedala ze sladkovodne mozem zacat po roku a morske este trochu neskor...a mandarinku a jahody uz tiez mala ochutnala. jasne ze to nejedava na kila ale podla mna treba pomaly nabiehat na normalnu stravu. Samozrejme je ine ak je dieta odmalicka alergik. to treba davat vacsi pozor.

inak ja som bola velmi prekvapena ked mi dr povedala ze jahody su alergen. to som fakt netusila a neviem ani preco to tak je...

saska.t
20. nov 2010

@beruska24.9. vsetkeho s mierou...
na jahody, pozor naozaj obrovsky alergen najlepsie pomaly zaradovat po 15 mes. aj ked tvrdia po roku
citrusy po roku, morske ryby orechy a hriby po 3 roku, sladkovodne po 1. roku
pozor aj na med, tiez obrovsky alergen, pre nealergicke deti po 15 mes. pre alergikov najskor po 3 roku 😉

beruska24.9.
20. nov 2010

@iwusca - jahody jsou alergen. Moje sestra, když byla malá, tak se po nich pravidelně osypala (a její synek v létě také a to měl necelé 2 roky). Zrovna tak na ní působil angrešt, rybíz a určitě ještě něco dalšího. Ale to už si za tu spoustu let nepamatuji.

sussanah
20. nov 2010

@iwusca no ono kdyz se s tim clovek nesetka, tak nevi 🙂 Treba spousta lidi nevi, jak sileny alergen je cokolada, ale moje 2 sestrenky jsou alergicke na cokoladu a to se jim osypou kompletne loketni jamky, podpazi, trisla apod, no zadna legrace 😔
@saska.t s tim medem mi povidej, tchan je vcelar, porad se me ptaji, proc jeste malemu nedavam med 😒 Ja prave ale chci, aby ho jednou jedl a mel rad a mohl pouzivat vsechny leky z propolisu a vceliho vosku, tak si rikam, ze radeji jeste pockame aspon do 2 let a pak zacnu pomalu zarazovat 🙂

beruska24.9.
20. nov 2010

@saska.t - dík za vyčerpávající info 😉 Zatím jsem malé nic z toho nedávala, jen jí jahodový jogurt (Holandii). Ale kolem toho jogurtu jahody asi jen proběhly 😀 Mandarinku jsem chtěla zkusit nějak kolem Vánoc (na Vánoce bude mít 15m.), s pomerančem radši ještě počkat. Kiwi netuším, nad tím jsem nepřemýšlela. Teď jsem chtěla zkusit připravit pangasiuse, že by ho pak příp. měla s námi na Vánoce. Ale to prý také moc ryba není 😕 A med, stejně jako čokoládu, mám v plánu nechat až na později. Až bude chodit do školky, tak bude jíst tam, tak ať příp. vím, co ji vadí. Tak jsem si říkala, do těch třech let, postupně odzkoušet všechno 😎

beruska24.9.
20. nov 2010

@sussanah - ono prý to dítě ani na nic být alergické nemusí, ale když dostane nějakou potravinu moc brzy, tak to může tu alergii spustit. Tak jsem se radši ptala 😉 Malá se osypala po pastiňáku, po kedlubně (na začátku příkrmů), v létě úplně brutálně po domácí meruňce, takže z každé nové potraviny mám strach. Pokaždé, když něco třeba jen ochutná, tak si říkám........snad ji z toho nic nebude 🙄

sussanah
20. nov 2010

@beruska24.9. no ono je to ale bohuzel i naopak, kdyz dostane nejakou potravinu az mocpozde, tak to taky potom nemusi ustat 😒 Clovek si nevybere, snad jen proste rozumne nabizet v +- vhodny vek a doufat v nejlepsi 🙂

saska.t
20. nov 2010

@sussanah no ono s tym medom to nie je az take tragicke, len treba davat pozor na med z dovozu kedze väcsinou su z klimaktickym (exotickych) podnebi ktore su obrovske alergeny kedze nasa klimaticke podnebie taketo rastliny nepozna a tym padom sme nan alergicky... med z okolia v ktorom sa dieta narodilo-zije sa moze pouzivat od 12 mes. 😉

kocky pozor aj dlhe natahovanie zaradovania potravin moze skodit takze vsetko s mierou 😀

sussanah
20. nov 2010

@saska.t no ono zase mame zkusenost v rodine, proto ta opatrnost 😅 😔

zuzanakarolinka
21. nov 2010

ahojte, prečítala som si, čo ste už ktoré poskúšali dávať svojim deťúrencom, ale platí, že zo všetkým opatrne, keď je niekto v rodine alergik, určite opatrnejšie, ale netreba naťahovať prvé vyskúšanie ovocia, či zeleniny alebo rýb či čoho iného, to tiež nie je v prospech zdraviu vášho dieťatka, osobne by som s "darmi" mora počkala tak do 3 rokov, niekde som to tuším čítala, alebo mi to niekto hovoril a takto nejako to je aj s hríbami, teraz detičky na vianoce budú mať okolo 1,5 rôčka, ako u koho, ale + - áno, takže je ideálny čas začať podávať aj exotické ovocie, ale ako hovorím, alergici v rodine je niečo iné 😉 netreba sa báť,

pralinkaaa
26. nov 2010

ahojte, ako dávate deťom ryby? Moja malá má rok, ale ešte som jej rybu nerobila, už by som asi mala....
a môže už kakao - granko, napr. do krupičnej kaše?
Citrusy - mandarinky, pomaranče - som už tiež začala dávať, a malej strašne chutia....takisto aj ochutené jogury. Je to ešte skoro?

halienka
26. nov 2010

@pralinkaaa ako robíš krupičnú kašu? Do kravského mlieka či do nejakého iného alebo vody? Ja by som malej chcela spraviť klasickú krupičku, ale bojím sa ešte do kravského mlieka robiť. 😝

pralinkaaa
26. nov 2010

@halienka - do vody, príp. do slabého UM....kravské som ešte nedávala. aj keď jogurty, smotany, tam je tiež nie?

sisaha
26. nov 2010

@halienka ja robim krupicu tak, ze vo vode uvarim krupicu a ked je viac menej vychladnuta, tak si odmeriam vo flasi potrebne mnozstvo tejto krupice a zahustim umelym mliekom.

halienka
26. nov 2010

@pralinkaaa no v tých jogurtoch a kyslomliečnych potravinách má asi to "mlieko" iné zloženie, čo až tak asi nemôže uškodiť ako klasické sladké mlieko, neviem. Sú aj taký čo už po roku začnú dávať kravské, aj sa práve neviem rozhodnúť či pomaly neskúšať, alebo ešte počkať. Malá doteraz všetko zvláda bez akýchkoľvek problémov, aj jogurty, tvrdý syr, Lučinu, aj rôzne ovocie. No tiež už chcem teraz po roku skúšať pomaličky aj ostatné potraviny. Malá mi začala ale odmietať UM, už som vyskúšala kadečo, ale teda vypije sotva 150ml za deň, niekedy vôbec nič. Som z toho zúfalá 😒

sussanah
26. nov 2010

@pralinkaaa a chci delat poprve rybu na vanoce, ma se zaci t se sladkovodnima, domacima. KM davam jen plnotucne trosku do vareni, tak max 1-2x do tydne, zatim v pohode.

lea132
26. nov 2010

Ahojte,ja davam kravske,ked varim,napr.omacky,tak mi dr. hovorila,inak pije um,jahody mala v lete a aj ostatne domace ovocie,mandarinky,pomarance,grep tiez,chystam sa na kiwi,ale z toho ma neviem preco strach

marecek4
26. nov 2010

jak to tady tak pročítám,tak se stydím,ale nedá se jinak,náš malý jí už totiž skoro vše,jen uzeniny,plísňové a tavené sýry,a samozřejmě koření ne a sladkosti ve velice omezené míře,to mu dopřejeme nějaké sušenky a občas čokoládku kinder,jo a mlíko má jen v jogurtech,pribináčcích,pudinku nebo kaši - jajékoliv umělé mi odmítá,tak musím stačit jako zásobárna já krom zmíněného,ani kakao nechce-ale jak vidí co jíme my tak se toho dožaduje,takže omáčky,polívky,ba i halušky se zelím mu šmakují,chlebík s máslem a se šunkou,pomazánky-tvarohové,a ještě k výčtu co mu nedáváme patří smažené-když tak masíčko dostane ale bez obalu,ono děti vlastně ukáží co jim chybí tím,že to buď sní nebo ne-to mě naučila pro změnu ještě moje dětská dr,když jsem se k ní kdysi dostala se těma velkýma,nedodržovat prostě určité tabulky za každou cenu

marecek4
26. nov 2010

@lea132 kivi jsem malému prvně koupila sušené,a pak teprve dostal čerstvé,prý je agresivnější na alergie víc než jahody,ale nic mu nebylo ani po jednom

marecek4
26. nov 2010

@halienka klidně udělej krupičku do kravského,protože je stejně převařené

marecek4
26. nov 2010

@pralinkaaa jogurty můžeš dávat už někdy od osmého měsíce,pribiňáky,termixy a jiné tvarohové později,kolem roku,kakao bych se zařídila asi podle toho jak malá kadí,jestli bez problémů tak bych ho zkusila,ale radši normální kakao než granko

lea132
26. nov 2010

S tym susenym ma to nenapadlo,vyskusam🙂
Z ryb davam malej lososa,ine nechce a toho miluje..
A este nedavam bravcove maso,sunku vobec..udeniny,orechy,mak,sladke napoje..inak asi davam vsetko,ale sladkosti moc nie,ani to nechce..
Strasne ma rada kyslu kapustu
a uhorku🙂

brisalek
26. nov 2010

@marecek4 ahoj marecek , myslim, ze se nemas za co stydet🙂 podle me to delas perfektne. Vzdyt i sami pediatri rikaji, ze okolo roku uz ma mit stejnou stravu jako dospely co do slozeni. Samozrejme zdravou🙂. Takze my doma prakticky nemam nejake susenky, cokolady...bramburky a tak. Z uzenin mame jen sunku a kupuju tu nej co muze byt(i kdyz dnes se neda verit, ze cena je zaruka kvality a Ecka jsou bohuzel v urcite mire vsude). Takze parky mela 2x kousek u babicky a cokoladu jednou maly kousek. Jine jidlo ji neomezuji. jen jak ty pises plisnove syry, orechy, koreni jen zakladni a co nejmene....Rybu uz mela kapra a candata nekolikrat. Vetsina omezeni je po roce pouze kuli alergii. Smetanu do prikrmu jsem ji dalavala uz od 9 mesice. Kdyz muze jogurt, proc by nemohla v omacce povarenou smetanu, ze??
A presne jak rikas u deti plati, ze si jejich telo rekne co potrebuji. Mala byla kojena do 12 mesicu i pres den...do skoro 15,5 vecer a vnoci. Do te doby krome jogurtu zadne jine mleko nechtela. Ted uz 3 tydny pije vecer sunar a zacala pit i normalni kravske mleko.... Je to jen docasna kampan, ktera zase driv nebo pozdeji skonci, ze mleko neni zdrave a bla, bla, bal....stejne jako se nesmel do 8 mesicu davat lepek a dnes doporucuji davat ho uz ve 4 mesicich🙂 🙂

marecek4
26. nov 2010

@brisalek díky za uklidnění,taky kojíme večer v noci a ráno,ale mám obavy,že se toho tak rychle nevzdá,a s tím ostatním jídlem to je ještě tak,že třeba oběd jíme třikrát,jednou svoje,podruhé když přijdou děcka ze školy,tak musí zkontrolovat co baští a do třetice pak ještě s tátou,tak jsou u nás odbourané odpolední svačinky-tím je taky pořešené co k nim,a v mezidobí si dává do nosu zeleninkou,ovocem a nebo když máme tyk i sušenkou-to kupujeme ty miminkovské sunarky,ale tady je nemají a do města kvůli nim nejezdím,tak to je opravdu sporadické,ale zapomněla jsem-ujíždí na sušeným ovoci-jedno co,ať domácí křížaly z jablek,nebo hrušek,sušené banány,pomelo-to můžu kupovat asi ani ne na kila,ale na pytle-jak jsem psala co jíme my,musí ochutnat taky

luthien.k
26. nov 2010

O KM to není žádná kmpň (i když by se to mohlo zdát, zejmén od výrobců UM, že?) 😉 KM je skvělé pro telátk, které mjí čtyři žludky, tkže se jim dobře tráví to velké množství bílkovin, to le nše děti, pokud vím, nemjí 😉 Zkysné mléčné výrobky jsou v pohodě, díky fermentci jsou lépe strvitelné, tvrdé sýry tky OK, le osttní, jko tvroh nebo přímo mléko, s tím bych klidně počkl o dost něco déle, le je to smozřejmě kždého věc 😉 Kromě obshu velkého množství těch šptně strvitelných, pro dětský orgnismus nprosto zbytečných, ztěžujících bílkovin, má i hodně fosforu, což zse ztěžuje ledviny... Nicméně troch v nějkém vření děti jstě nezbije 😉

P.S.: Omlouvám se z šptnou srozumitelnost, nefunguje mi jedno písmenko n klávesnici... 😅

zuzanakarolinka
26. nov 2010

s tým mliekom je pravda, že KM obsahuje viac bielkovín a iných zložiek, ktoré zaťažujú ľadviny, ale neviem, ktorá ste to tu písala, do jogurtov sa používa normálne KM, len tam prebieha nejaká fermentácia a jogurty sú obohatené o niektoré látky, ktoré sa v normálnom KM nenachádzajú, takže jogurty sa normálne môžu dávať a na základe svojich odborných poznatkov vám radím, dávajte normálne husté, smotanové jogurty, alebo akože tie light so zárukou 1 mesiac, je čistý bordel, prepáčte za výraz, ale ak rozmýšľate obyčajným sedliackym rozumom, ako môže jogurt vydržať mesačnú záruku a pritom obsahuje bifido baktérie? dúfam, že som sa nikoho nedotkla 😉 a všetkého veľa škodí, ja nie som zástancom extrémov, ale niektoré odporúčania niektorých či už doktorov alebo akože mudrlantov, sú tak súce niekam do...
ja do váry dávam normálne KM, puding robím z KM, krupicu tiež, polievku tak isto, ale pred spánkom pijem UM, a podotýkam, že to nie je 7 dní v týždni, striedam všetko, dieťa musí mať pestrú stravu bohatú na všetko... určite nikto nechce svojmu dieťaťu stravou ublížiť, len treba vyskúšať čo komu chutí, takže dobrú chuť