Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

brisalek
26. nov 2010

@luthien.k je to opravdu kazdeho nazo, uhel pohledu a selsky rozum, ze🙂, treba se tady za 10-15 let v podobne diskuzi potkame. Ja dam radsi dceri kravske mleko nez sunar, kdyz ho bude pit. Mozna trocha fosforu, ale ne haldy umelych vitaminu🙂. Mam pocit, ze se zapomina zceho je rostouci telo slozene. Hlavni jsou bilkoviny , cholesterol a cukry 🙂.

Prijde mi to vse jako u psu a kocek...kdyz zrali syrove maso, mliko s houskou a podobne byli uplne zdravi...od doby kdy psy nesmi maso, kocky mliko(protoze prece nejsou telatka a zatezuje je to...) a zerou konzervy agranule tak maji zvirata xx nasobne vic rakoviny nez pred treba 10 lety🙂.

brisalek
26. nov 2010

@zuzanakarolinka 100% souhlas🙂

ikke
26. nov 2010

vidim, ze tu rozoberate mlieko, zakysane vyrobky a tvaroh, chcem sa spytat jednu vec, napriek tomu, ze este nemame stravnika po 1. roku 😅

zakysane mliecne vyrobky sa odporucaju
preco sa neodporuca tvaroh, ktory sa robi zo skysnuteho mlieka? 😕

brisalek
26. nov 2010

@ikke proto, ze pry ma velke mnozstvi bilkovin , ktere by melo moc zatezovat ledviny

ikke
26. nov 2010

@brisalek no hej, lenze ked dam dietatu kysle mlieko, tak je to v poriadku, ale ked to iste kysle mlieko prevarim a precedim, tak uz to v poriadku nie je? 😅
(nehovorim teraz o pribinackoch a inych smotanovych cukrovinkach, ale o skutocnom tvarohu 😉 )

brisalek
26. nov 2010

@ikke ja nevim, ja jsem to slozeni nikdy az tak moc nezkoumala, ale oni mluvi o jogurtech, ze tou upravou jsou bilkoviny stravitelnejsi, asi ty mlecne bakterie???. Nemam vysokou potravinarskou nerozumim rozdilu mezi jogurtem a tvarohem natolik , abych to tady rozepisovala.

ja pouzivam prave selsky rozum a znalosti mediciny(vlastniho studia🙂) a male jsem davala od asi 10 mesicu kombinaci jogurtu(chocensky smetanovy a lipankem). Smetanu nebo mleko jsem ji pridavala uz drive do prikrmu a omacek. Do prvnich prikrmu jsem ji davala malinko masla a ne nejaky olivovy olej na ktery nejsme v nasich sirkach vubec staveni a hlavne varenim se podle me znehodnocuje atd, atd. Proste jak psala zuzanakarolina zadny extrem, zadne slepe vereni nejakym radoby vedeckym poznatkum , ktere se kazdych 5-10 let obrati o 180 stupnu🙂. Snazim se jist zdrave a zdrave a pestre krmit i malou. I v tehu i pri kojeni jsem se vyhybala Eckum a dalsim sajratum, nedavala jsem ji ani kupovane sklenicky moc, protoze si myslim, ze ty tuny repkoveho oleje, skrobu a ryzove mouky, ktere jsou v tom misto masa a zeleni nejsou nic moc. samozrejme zase obcas jsem je koupila, kdyz nechtela doma varene dobrutky jist🙂. A tak no🙂

Urcite ti luthien odpovi, jsem na to proc to vlastne nejde take zvedava🙂.

ikke
26. nov 2010

@brisalek vdaka 🙂 ja som tiez za zlatu strednu cestu, ergo vsetko s mierou 😉
jedine, co mi ako dovod napada, ze vo "velkovyrobe", teda to, co sa dostane do supermarketov, sa mozno pouziva ina technologia vyroby tvarohu nez z kysleho mlieka vyvarenim a scedenim... 😅 musim prilezitostne vyspovedat sestrenku, ta ma na to diplom 😀

kaja73
26. nov 2010

@ikke neviem ,možne trepnem vedla,ale ked to vyvariš a scediš,tak vlasne zredukuješ obsah tekutiny,nie?To by znamenalo,že vysledny vyrobok je koncentrovanejši a tym padom ma na 100g viac bielkovin ako ked je v tych 100 g viac vody.Aj 100g sušeneho jablka je kalorickejšich ako 100 g normalneho,ale len pre stratu tekutin a tym padom na tu istu hmotnost je tam tych kalorii viac.Neviem,či je to tak,iba premyšlam....

halienka
26. nov 2010

babky a akým KM je najlepšie začať? My máme v meste aj ten automat, tak ma napadlo či nie je to lepšie, alebo radšej z obchodu? 😅

lea132
26. nov 2010

@halienka mlieko by malo byt plnotucne,nie to krabicove s dlhou trvanlivostou,ale to co byva v chladnicke

halienka
26. nov 2010

@lea132 dík, viem že plnotučné, len ma tak napadlo, či to z toho automatu mliekárenského nie je zdravšie ako kupované plnotučné 😉 🙂

sussanah
26. nov 2010

@halienka taky jsem o tom uvazovala. Urcite samozrejme dukladne prevarit, ale co jsem videla test na ty mleka z automatu, tak dopadly velmi dobre, nenasli ani jeden nevyhovujici vzorek. Zkus se zeptat tvoji dr, co ona na to, pripadne z jakeho duvodu to nedoporucuje 🙂

lea132
26. nov 2010

Ja som citala,ze nasli aj nevyhovujuce vzorky,to je tazko povedat:-P

sussanah
26. nov 2010

@lea132 ja jsem teda videla ten test v Cernych ovcich na CT, kde testovali asi 5 vzorku po CR, ty jsi videla Slovenskou verzi?

jmisa
27. nov 2010

Já mléko z autopmatu piju, ani ho nepřevařuju, jen když mi zbyde na další den, tak to proženu mlékovarem, takže zahřeju asi na těch 80 stupńů. Ale malému jsem ho nedala.
Kupuju mu plnotučné ve skleněné lahvi, jmenuje se Amálka - u nás ho mají v Penny, Interspar, Billa. Je fakt loahodné.

lea132
27. nov 2010

@sussanah hej myslim, ze to bolo v Trnave

zuzanakarolinka
27. nov 2010

@ikke po prvom roku sa môže už aj tvaroh 😉

@ikke tvaroh sa môže nazývať tvarohom, iba vtedy ak je vyrábaný spôsobom, tak že sa môže takto nazývať, je to všetko v potravinovom kódexe, len rozdiel môže byť v tom ako je riešené jeho finálne scedenie, hrudkový je na tzv. šatkách alebo niečo tomu podobné, potom odstredivkový alebo z ultrafiltrácie a tieto sú potom také jemné, krémovité, ale keď má názov tvaroh, niemôže sa do neho na výrobu použiť iná kultúra ako je povolená

a jedna poznámka, neviem, ktorá ste to spomínali, tvaroh nepatrí medzi kyslomliečne výrobky, on patrí do skupiny čerstvých syrov nezrejúcich

http://www.mlieko.sk/tvaroh.php

ikke
27. nov 2010

@zuzanakarolinka vdaka 🙂

susan007
28. nov 2010

ahojte holky, chcem sa poradit a opýtať 🙂 odmietali v niektorom obdobi vaši drobci pečivo a potom ich to prešlo? mala mi zacala pred mesiacom uplne odmietat chlebik, rohlik ked zje tak len trosku pozuzle a potom ho odhodi...cize na ranajky mava iba mliecko..... 😒
a ešte jedna prosba...ako varíte drobcom puding? aj ked v jednej poradni som sa dočítala žeby sa nemal dávať deťom príliš často 😔

sussanah
28. nov 2010

@susan007 s pecivem to u nas mame vesele, vzdycky po 3-4 dnech musim stridat, jinak ho nechce. Takze stridam chleba kupovany, chleba domaci, rohlik a tousty a nejak to funguje. Taky nekdy, kdyz mu to maznu maslem a dam platek syru, tak sni syr a chleba odhodi. Tak jsem si myslela, ze mu nechutna, ale on proste chtel jen ten syr. Takze si to musime obcas vyjasnit, ze pokud nesni i ten chleba, tak mu dalsi kousek i se syrem proste nedam. On si vetsinou parkrat zakrici, pak 1-2min dela, ze si me nevsima, pak ten chleba proste sni a dam mu dalsi kousek 🙂
Puding jsem nikdy nedelala malemu, asi bych ho udelala 1:1 plnotucne mleko a voda.

lea132
28. nov 2010

Ja som puding este nedavala,vcera som robila malej prvykrat krupicovu kasu do plnotucneho mlieka,bez cukru,posypala som jej to rozdrobenymi keksikmi sunarka a mala sa toho nevedela dojest.. Pecivo ako kedy,v obchode lubi papat,doma podla nalady,ked uz nic nechce,tak jej kupim v kauflande taky zemiakovy pagacik a ten vzdy zje😉

halienka
29. nov 2010

@sussanah my sme s tým pečivom na tom podobne, ba ešte horšie, malá zje tak 5 kúskov a skončila 😝 tiež najskôr vyjedá syr, ten veľmi ľúbi, no potom už nezaberá ani to že jej to dávam dokopy zo syrom, proste radšej už nechce akoby to mala jesť aj s chlebom. Tak to cca každý druhý deň na ňu skúšam aj s rôznymi nátierkami, no väčšinou to dojedám ja 😝 Aj ráno keď vidí mňa jesť rožok, tak sa zatým načahuje, tak je dám pár kúskov a po nejakých 3-4 kúskoch už nechce, už ukľudnila svoju zvedavosť čo to jem a skončila 😀 snáď si časom zvykne 🙂

rainee
29. nov 2010

my mame problem s papanim, malej skoro nic nechuti. zatial je takto:
ranajky: UM+trosku chlebika/rozka s maslom, syrom. z toho zje len par kuskov.
desiata: vyzivka (prip.s piskotami), jogurt alebo ovocko. viac ako polovicu kelimka nezje.
obed: mix ryza/zemiak, zeleninka a k tomu kuracie masko/kupovany zel. prikrm.
olovrant podobne ako desiata
vecera: kasa
UM v priebehu dna na zapitie lebo vodu,stavy, caj mi stale uplne odmieta. takze robim mlieko ale dam len nejake 2-3 odmerky na cca. 150ml vody aby sa to len tvarilo ako mlieko. vecer dam plne davky pred spanim. + nocne krmenie 1-2x UM.
priznam sa ze ked varim pre malu tak spravim viac, cerstve tak na 2 dni a zvysok na 2 dalsie dni zamrazim.
mlieko, pribinacky atd.som este nedavala....

halienka
29. nov 2010

@rainee ani moja malá toho moc nepoje, keď čítam niekedy tie tabulky tak som v strese lebo to je tak polovica z tých množstiev čo by ako mala, no na druhej strane si vravím, že veď buclatučká je dosť, tak keby bolo málo tak je chudá a neprospieva, tak snáď jej to stačí. My sme na tom takto:
ráno UM 150ml, ale to len keď má zázračne dobrý deň, bo už mi aj mlieko začína odmietať, niekedy vypije len 80ml, niekedy vôbec nič.
desiata: pol kelímka jogurtu a pol presnidávky s 3ks piškótami všetko zmiešané - to zje skoro vždy všetko, to zbožňuje
Obed: podobne ako vy mix zeleninky, mäska/žĺtok, ryža/zemiak/cestoviny... zje tak 100-150g ale to mi vcelku papá, obed neodmietne
olovrant: čerstvé ovocie alebo chlebík s nátierkou/syrom - zje málo pol banána alebo pár kúskov chlebíka
večera: kaša - ako kedy, niekedy zje celú 150ml dávku, inokedy len pár lyžičiek.
Mlieko pred spaním odmieta, cez deň pije už len čaj cca 200-300ml aj s tým začína v poslednej dobe vymýšľať. Cez noc už nechce piť ani mlieko ani čaj. Takže tak sme na tom my, tiež nie bohviečo, ale malá je zdravá chvalabohu, tak snáď to bude v pohode. 😉 🙂

rainee
29. nov 2010

@halienka presne tak, aj nasa je bucloska na to ako malo poje, asi este cerpa zasoby z dni kedy bola len na UM a toho kedysi vypila riadne 😀 akurat ma mrzi ze jej chutia viac kupovane prikmy ako varene, ale snazim sa to striedat. s obedom je u nas najmensi problem, ale to ostatne hruza. vecernu kasu mi donedavna zjedla len polovicnu davku, teraz 6 lyzic ok. ty robis kasu doma z krupice ci tie kupovane mliecne davas?

zuzanakarolinka
29. nov 2010

aj u nás sme mali problém, že nechcela skoro nič jesť, hovorím si, že podvýživená nie je, síce nemá ešte 10 kg, čo najviac vadí mojej svokre, ale čo už, vyzerá zdravo tak si z toho hlavu nerobím, keď má svoj deň, tak spapá aj nemožné, ak nie, tak len tak akože papá, to len teda porýpe, neviem na hmotnosť, koľko asi toho môže byť, ale v poslednej dobe, nechce moc piť čaj, ale zistila som, že je to vo fľaši, ona pije z fliaš s tým športovým sosákom, napr. malá lucka ho má alebo jupík, no a keď jej dám čaj do luckovej fľaši, tak vypije sotva deci a ak do jupíkovej tak aj 3, málo sa stalo, že by vypila pol litra, je zdravá, takže nerobím zbytočnú paniku

zuzanakarolinka
29. nov 2010

dosť píšete o nátierkách, to som ešte neskúšala dávať, ale už sa chystám istý čas, máte s tým dobré skúsenosti?

halienka
29. nov 2010

@rainee Ja som zatiaľ dávala len tie kupované od Hami, tie mala všetky rada, tak to striedam, no práve akosi sa jej už možno prejedajú, tak chcem už skúsiť postupne krupicovú. Včera som dala prvýkrát do omáčky kravské mlieko a čakám či dáka reakcia nebude, ale vyzerá všetko ok, tak by som skúsila už tú krupicu, poprípade ovsenú alebo tak. My sme inak tiež boli dosť dlho na kupovaných príkrmoch, aj to len na tých pre 4-5. mesačné totálne dohladka rozmixované, tie pre staršie deti nechcela , ani moje nechcela, som bola z toho nešťastná a poskúšala som všetky fígle, a nakoniec sa ukázalo, že ona to len proste nechce jesť lyžičkou, nejako si spojila lyžičku s kašovitou koezistenciou a iné ňou nechcela jesť. Keď jej to dávam prstom tak zje všetko, aj hrudkové, aj kúsky, aj moje aj kupované pre staršie deti. Takže teraz už takmer len moje papaá a robím to tak ako ty,2 dni má to isté, to navyše zamrazím a ponúknem inokedy, keď pre niečo nestíham variť, no snažím sa aby nemala viac ako 2 dni to isté. 😉 🙂

@zuzanakarolinka áno, veľakrát to ani nie je v tom, že by dieťaťu nechutilo, ale v tom spôsobe 😝 😀 a to je niekedy fakt na nervy prísť na to v čom je pes zakopaný. Ako som písala vyššie, kým som ja prišla na to že to chce jesť z prsta, tak malá mala 10 mesiacov 😕 😅 😀

zuzanakarolinka
30. nov 2010

@halienka mi zase ti kupované nie, keď videla čo jej idem pripraviť, tak sme už dojedli, tomu sa búrila od prvého momentu, tak som jej potom robila ja všetko doma, hoci tam bolo takmer to isté, chutilo to úplne inak, to som vtedy zjedla aj ja, ale tie kupované ani jedna značka, ešte teraz som robila poriadku v špajzi a našla som tam nejaké, musím ich dať nejakej mamičke tuto na sídlisku čo má také malé, ešte sú v záruke...každé dieťa je iné, len to treba prísť a to je tá najväčšia sranda a najväčšie nervy 😉

hexi
30. nov 2010

🙂 ahojte rada by som sa pripojila do tejto temy lebo u nas papanie je obtiazne, mam 17 mesacnu dceru ale co sa tyka jedla vie mi dat dobre zabrat, co sa tyka ranajok tak to chlebik alebo ine pecivo malokedy to bud prejde na ovocie , alebo na chrumky xi dobre ranajky co a co sa tyka u nas desiaty tak nula bodov, jogurty mi uz prestala papat asi sa ich objedla ked bola kojenec, potom ked ide na obed spinkat tak 250 ml mlieka , obedik tak to zavisi ci jej prave smakuje ale vacsinou mi zje, olovrant tak to sem tam ked tak mozno bananik ale to tiez len dobne a vecera tak ked sa napcha za cely den chrumkami, kinder cokoladkou i ked tu jej davam vynimocne a zje vselijake sprostosti tak vecera zase ostava na mliecku pred spanim, ale nechapem z coho je taka baculka