Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

vcielka81
8. dec 2010

@rainee máš pravdu, pomýlila som sa, po roku. Prepáč, strašne to uteká 😉

halienka
8. dec 2010

Ahojte babky, myslíte, že už môžem dávať malej vianočku alebo napr. tvarohovú lúpačku? Malej moc chlebík ani rožok nejde, tak som myslela, že možno sladké pečivo, aj keď s tým to tiež nechcem moc preháňať 🙂 malá mala pred dvomi týždňami rok.

sussanah
8. dec 2010

@halienka ja malemu dam taky ochutnat sladkeho kolace, ted ho mel i na svacinu, ale asi bych z toho nedelala pravidlo, ze to tak bude kazdy den. Je to ale zas muj pristup, ja jsem byla hooodne na sladke, nasi to nijak zvlast neresili a obcas s tim bojuju doted, takze proto to nechci u maleho prehanet. Ale treba tak 1-2x do tydne bych dala. Byla bych asi spis vice neoblomna co se bezneho peciva tyce 😅 Protoze pokud ti zase sni sladky rohlik, ale jakekoliv jine neslazene pecivo ne, tak to je v roce uz tak trochu vymysleni podle me 😉

iwusca
8. dec 2010

ahojte mozete mi prosim dat nejake tipy co varit malej na obed? ma 14mesiacov a s jedlom problem nema skor naopak co neujde tak zje 😀 ale mam pocit ze jej varim stale to iste dokola 😒 bola by som vdacna keby ste mi sem dali nejaky link na stranku alebo aj vase napady 😉 urcite to tu uz niekde bolo ale nemam cas celu diskusiu precitat.
dakujem krasne 🙂

sussanah
8. dec 2010

@iwusca psala jsem uz jednou nejake recepty do jine diskuze, ale prekopiruju je sem 😉

To RM a OM je ryzove a ovesne mleko z DM, vyvary si delam domaci do zasoby do mrazaku, cocka je cervena loupana a kdyz neco dusim, tak vetsinou na kombinaci masla s oliv olejem (maslo se pak nepripali)
* Cockova polevka - cibulka na masle, pridam mrkev, podusim, pak rozkrajeny brambor, vyvar, cocku a vodu, okorenim trochou majoranky. Varim do zmeknuti bramboru, potom pridam zloutek a uvarim. Cca pulku pevneho odeberu, zbytek rozmixuju na hladky krem a vratim zase zpatky to pevne.
* Cocka na husto - cocka uvarena ve vode (v RM nebo OM),, zahustena pohankovou kasi a troska jogurtu. K tomu uvareny brambor a vajicko na tvrdo
* Zapecena zelenina - nakrajim lilek na kolecka, osolim a necham vypotit, potom poradne oplachnu. Smicham s cuketou, nastrouhanou mrkvi, pripadne rajcaty (to az ted od roku). Poliju olejem, posypu bazalkou a dam zapect. Az zelenina zmekne, pridam trochu syru a dopecu.
* Lilek + cuketa s mrkvovym pyre - Na pare udelam lilek a cuketu. Mrkev nastrouham a podusim na masle s petrzelkou. Mrkev s trochou cukety a lilku rozmixuju na jemne pyre a poliju tim zbytek lilku a cukety, lepe to klouze do krku
* oblibena kombinace hovezi maso (dusene na mrkvi a petrzeli) se zelenym hraskem a bramborem
* mrkvovo-bramborova kase s vajickem - Uvarim brambor spolu s mrkvi, rozmixuju na kasi s trochou masla a OM nebo RM, vajicko uvarim na tvrdo a pridam jeste jako prilohu zeleny hrasek.
* rizoto - vetsinou ruzne kombinace kukurice, brokolice, cibulka, rajcata, mrkev, hrasek, kureci maso, spenat + ryze nebo pohanka (pouzivam lamanku)
* polevky/omacky - V podstate delam vsechny stejnym zpusobem. Nejprve na masle lehce podusim kopr (brokolici, fazolky, dyne hokaido, mrkev s petrzeli jako zaklad na svickovou), ted uz i lehce osolim, pridam nadrobno nakrajeny brambor. Znovu podusim i s tim bramborem a zaliju vyvarem. Potom doplnim OM nebo RM a varim do zmeknuti brabor. Az jsou brambory mekke, tak cast tech pevnych veci vytahnu zvlast na talirek (cca 1/3 az 1/2) a zbytek rozmixuju do hladke omacky a zahustim ryzovou nebo pohankovou kasi dle potreby. Nakonec dam zakysanou smetanu (pripadne jogurt), zamicham a dam zpatky ty pevne casti.
*rajska - na masle osmahnu ryzi, rajcata na kosticky s trochou skorice a lehce osolim. Pridam vyvar, vodu, rajsky protlak, trochu bazalky a varim do zmeknuti ryze. Potom zase cast rozmixuju, aby to bylo hustejsi (skorici vyndat).
* kvetakova polevka - na masle podusim nastrouhanou mrkev s petrzeli, pridam vyvar, trochu vody a nadrobno brambor s kvetakem na male ruzicky. Okorenim lehce petrzelkou nebo saturejkou a varim do zmeknuti.
* testoviny se spenatem a kukurici - na panvicce na masle s olejem rozmrazim spenat a rpidam kukuirici. Az je rozmrazene a poduzene, tak rozmixuju na jemno s trochou jogurtu a smicham s testovinami
* cervena repa a pohankou - repu na kosticky varim ve vode (zhruba stejne dlouho jako brambor), cast rozmixuju na pyre, cast necham kostky, smicham s uvarenou pohankou a pridam trosku kureciho masa.

Uz me dal nic specialniho nenapada, zbytek v podstate kombuju, co mi prijde pod ruku.

Budu rada, kdyz taky neco pridas, taky potrebuju obmenit jidelnicek 😀

sussanah
8. dec 2010

@iwusca jo a otazka, ji mala uz jen s vami nebo ji varis jeste zvlast a zvlast pro vas?

halienka
8. dec 2010

@sussanah no ja som jej zatiaľ sladké pečivo nedávala, tak neviem ešte či to zje 😀 ale normálne pečivo nič moc, urobím jej chlebík s maslom a syrom, syr jasné by pojedla ale chlebík iba ak jej náhodne pomedzi to strčím do pusy, aj to zachvíľu na to príde a potom už moc nie. Skúsila som Lučinu aj Gervé, ale to jej chutí ešte menej. Takže myslíš, že radšej trvať na svojom a klasické pečivo skúšať každý deň aj keď len po troške? A dajme tomu vianočku s masielkom len v nedeľu? 😅 Tiež nie som zástancom veľa sladkého, veď podľa mňa ho má aj tak dosť, doobeda má vždy presnidávku s jogurtom a piškótami, večer má sladkú kašu, niekedy na olovrant banán, hrozno, slivku - tiež sladšie ovocie, takže už viacej toho isto netreba. 🙂

jasminet
8. dec 2010

@halienka ja davam, este pred ukonc. rokom som davala na ranajky, pripadne na olovrant vianocku alebo makovku s maslom, nakrajnanu na kocky, mala sa sama krmila. nie teda kazdy den, ale sem tam.
alebo vianocku s jogurtom na olovrant...
samozrejme, mak z makovky alebo mandle z vianocky som olupala, dostala iba tu striedku. 😉

sussanah
8. dec 2010

@halienka jaj jo takhle, ze syr jo a chleba ne 😀 tak to zname duverne 😉 Ja jsem ale matka tyran a proste maly nedostane dalsi kousek chleba se syrem, dokudnesni i ten chleba. Takze nekdy to je vesele, maly hazi nenapadne chleba na zem. Ja ho chytnu, chci mu ho dat, on ho odstrkuj e krici po me. Tak si ho nevsimam a jim dal. On se potom zacne natahovat po dalsim chlebiku se syrem, tak mu reknu, ze nejprve musi snist ten chleba puvodni, dalsi nedostane no a vetsinou to tak na popate zabere, chleba bez problemu sni a pak mu dam dalsi kousek. On zase sni jen syr a chleba mi vraci 😀 Ale uz si na to zvykl, uz tohle divadlo mivame jen jednou za 2-3dny. Vetsinou uz jen staci pripomenout, ze i chlebik se papa a je klid 😉 Ale zase nas uz je starsi o 2m, coz je v tomhle veku docela dost, takze uz mi i rozumi a moc dobre vi, co dela a co po nem chci ja 🙂

halienka
8. dec 2010

@sussanah sranda, ako tým deťom ten syr chutí, malá by ho teda pojedla kopu bez problémov 😀 asi preto, že je o dosť slanší ako sú zvyknuté na bežné chute. Tiež sa tak nejako snažím na ňu vplývať ako ty píšeš, no mám pocit, že to ešte moc nechápe, tak uvidíme, či jej to časom dôjde 😀

@jasminet tak skúsime aj my pomaličky, mám totiž pocit, že na svoj vek by už mala toho pečiva jesť viac.

Inak tvaroh tiež zatiaľ nič moc, som jej minule spravila takú dobrotku, tvaroh, banán, 2 piškótky a pár kvapiek javorového sirupu, vymixovala, no som bola rada, že môžem aspoň mixér olízať 😀 a tá moja potvorka ohrnula nosom 😠 takže nakoniec to aj tak celé skončilo vo mne 😀

sussanah
8. dec 2010

@halienka jj taky jsem uz jednou udelala malemu dobrotu z tvarohu, ale ten mi ji teda snedl i s miskou 😀 Jakoze ja bych klidne to sladke pecivo dala, ale rozhodne bych trvala i na normalnim. A fakt uvidis sama, ted ty tydny budou takove zmeny, ja se vylozene nestacila divit 😅

jasminet
8. dec 2010

@halienka skus urobit zemlovku s tvarohom a jablkami. tam ide aj pecivo... malej to velmi chutilo, hlavne ked to mohla rukou jest 😀

halienka
8. dec 2010

@sussanah no hlavne aby nastala zmena v tom lepšom jedení, bo zatial sa pred každým jedlom tvári, že ju idem týrať 😝 😀 potom jej musím nasilu dať prvé sústo aby zistila, že je to dobré a potom aj čosi zje - teda ak to je podľa jej názoru dobré, niekedy aj nezje nič 😖 a teraz mala 2 dni teplotu, asi pôjdu zuby, tak to sme doslova boli len na tekutinách 😝 😀 no teraz som jej urobila prvýkrát krupicu s kravského mlieka, chutila jej tak, že som až žasla 😅 😀 no ale teraz idem tŕpnuť, či nebude bolieť bruško, dúfam, že nie.

@jasminet jéj, dobrý nápad s tou žemľovkou, to vyskúšam 😵 🙂

sussanah
8. dec 2010

@jasminet jak delas zemlovku? u nas doma jsme ji nikdy nedelali a z jidelny mi teda nechutnala 😅

jasminet
8. dec 2010

@sussanah namocis nakrajane pecivo do mlieka zmiesaneho s vajickom, cukrom pripadne vanilkovym cukrom ,skoricou. potom vrstvis rozky, nastruhane jablka s cukrom +skoricou (ak je treba sladit), oriesky, tvaroh - co kto ma rad... a zas rozky... na vrch trochu masla a das zapiect. niekto dava na to sneh z vajec, ale ja to nerobim.
malej ked som robila prvy krat este nemala rok, tak som rozky namacala do UM a do toho iba zltko. bielok som jej nedala, tvaroh az po roku. samozrejme oriesky tiez nie...

lea132
8. dec 2010

To s tou zemlovkou je dobry napad,skusim to malej spravit bez cukru..
Vianocku uz mala,sladke pecivo tiez,ale ona moc sladke nemusi,len hipp tycinky..
Moja tiez miluje syr a hlavne korbaciky..
Casto jej robievam halusky,bud s podusenou kapustou,kys.smotanou s troskou bryndze,s perkeltom..sa ich nevie dojest

sussanah
8. dec 2010

@jasminet Diky 🙂 delas jenom s jablky nebo to jde i s jinym ovocem (hruskamab)?

sussanah
8. dec 2010

@lea132 jaj no halusky s bryndzou bych si dala, to uz jsem dlouho nemela. Akorat jsou v Brne vanocni trhy, tak koupim bryndzu a bude na vikend 🙂

lea132
8. dec 2010

@sussanah heh,tak dobru chut😉

iwusca
8. dec 2010

@sussanah dakujem urcite si toho nieco vyberiem na zajtra 🙂 ja malej davam zatial len jeden chod, dva by este nezjedla ale to ma asi po mne lebo ja nie som velmi polievkova 😀 a vacsinou uvarim nejake masko so zeleninou to jej chuti najviac a sem tam dam namiesto masa vajicko. A striedam cestoviny,ryzu a zemiaky. Ja nie som velky kuchar takze asi ti nic nove neporadim.... 😒 nastastie mala je dobry jedak tak nemusim velmi vymyslat 🙂
este rozne privarky jej chutia .. teraz v zime je to horsie lebo musim uz kupovat zeleninu ale v lete ked mame svoju tak to mala pestrejsie...som len vybehla do zahrady doniesla nieco a bolo 😀

sussanah
8. dec 2010

@iwusca tak u nas 2 chody taky nefunguji, nejime je ani my s manzelem, takze maly se s tim taky nesetkal. Proste je polivka na obed jako plnohodnotne jidlo, udelam ji trosku hustejsi a je to 😉

jasminet
9. dec 2010

@sussanah raz som skusala s hruskami, nebolo to zle, ale odporucam tie hrusky osupat (ja som bola leniva a malej tie supky vadili) 😀

halusky aj malej celkom chutia, sem tam ich robime, ale bryndzu som jej este nedala. dostala ich iba so smotanou a chutili jej. aj segedinsky gulas ma rada, svieckovu... a najnovsie fazulove polievky - na kyslo, s udenym masom...ale je sranda ze tu fazulu nezje, iba zemiaky, mrkvu a tu vodu z polievky...

vcielka81
10. dec 2010

maminky, chcela by som sa opýtať ako pripravujete fazuľu pre deti, ale nie polievku. A s čím ju podávate?

pia22
11. dec 2010

@sussanah olivovy olej sa nesmie tepelne pripravovat pri vysokych teplotach, pretoze v nom vznikaju silne carcinogenne latky

sussanah
11. dec 2010

@pia22 zalezi na tom jaky olivovy olej, pokud je to extra virgin tak ten ne, ale pokud je to oliv delany na tepelnou upravu, tak v tom problem nevidim 😕

shaula
12. dec 2010

To, že olivový olej není vhodný pro tepelnou úpravu, je fáma (i když rozšířená) - pokud jde o čistý (přefiltrovaný) olivový olej, tak se na něm smažit může, má dokonce hodně vysoký bod, kdy se začne přepalovat, vyšší než sádlo. Není vhodný pouze pokud obsahuje pevné částice, které by se v něm mohly přepalovat (ale takový jsem u nás zatím prodávat neviděla...)
Druhá věc už ovšem je, že tou tepelnou úpravou ztratí to, co je v něm nejvíc prospěšné... 😉

hannah23
12. dec 2010

Ahoj holky, tak od včerejška je malý už taky roční dítko, ale už delší dobu jí jídla s námi, mc toho sice nepojí, ale jsem ráda, že vůbec jí, měl dobu kdy vše plival....samozřejmě bílek, mlíko...ještě nedávám

sussanah
12. dec 2010

@shaula no vidis a ja taky prave myslela, ze extra virgin neni vhodny na smazeni 🙂 I kdyz teda jsem malemu zatim nic nesmazila, ze bych s tim precejen zacala kdyz uz muzu na olivovem 😀

pia22
13. dec 2010

No neviem, ja som o olivovom oleji pocula od viacerych odbornikov a tiez sefkucharov ze nie je vobec vhodny na tepel. upravu pri vysok. teplotach, pretoze obsahuje vysoky podiel nejakych zdraviu prospesnych latok ktore sa pri vysokej teplote menia na vysoko zdraviu skodlive.

shaula
13. dec 2010

@pia22 Odborník ani šéfkuchař sice nejsem, "jen" jsem to četla v časopise o vaření a taky to říkali v jednom pořadu v TV, tuším že to bylo snad S Italem v kuchyni, ale nevím to jistě.

@sussanah Je sice fakt, že sice nezdůraznili přímo slova "extra virgin", ale nerozlišovali při tom typy, takže jsem přesvědčená, že se to týkalo i extra virgin. I vzhledem k tomu, že Emanuel Ridi snad jiný ani nepoužívá 😀

Já osobně sice na olivovém (extra virgin) nesmažím (myslím řízky apod.), nějak mi to k němu nesedí (mám vnitřní pocit, že by to ovlivnilo chuť), ale v pohodě na něm restuju, dusím, dělám minutky apod.