Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

jasminet
24. feb 2011

@rainee ak mas moznost ist do metra, tak tam maju vyber masa od vymyslu sveta 😉

ved mala moze cestoviny s omackou, nie? bujon do polievky domacej nedavam, nikdy som nedavala a muz s tym prestal, na maso nedavame tie kupovane koreniny, alebo uplne minimalne, skor bylinky... takze sa da 🙂

rainee
24. feb 2011

diky baby.
@jasminet ano ak to robis cisto domace 😉

jasminet
24. feb 2011

@rainee co domace? omacku? a to je problem urobit omacku doma? 😉

erinka83
24. feb 2011

@rainee já teda bujon nedávám do žádné polívky 😕 a od té doby, co vařím společný jídlo prostě nedávám pepř, jen bylinky....

sussanah
24. feb 2011

@rainee misto bujonu do polivek omacek u nas pouzivame hodne silny domaci hovezi vyvar. Jednou za cas udelam poradne silny vyvar, zamrazim si ho do sklenicek od vyziv a pak pouzivam misto vyvaru.
Jinak testoviny s omackou na sto zpusobu je u maleho snad nejoblibenejsi jidlo 😉

erinka83
24. feb 2011

@sussanah Baru má strašně ráda těstoviny se špenátem 🙂

sussanah
24. feb 2011

@erinka83 maly je zrovna dneska mel, zas toho snedl porci jak pro me 😀 Jenom me ten spenat posledni tydny smrdi, stejne jako vetsina jidla.. Skoro uz varim s klamerkou na nose 😝

erinka83
24. feb 2011

@sussanah jaj, tak to mě naštěstí nic nedělá 🙂 klamerka je kramlík?? čili kolík na prádlo? 😀

sussanah
24. feb 2011

@erinka83 ajo, ja zapomnela ze jsi z ostravy 😀 ja kdyz tady reknu kramlik, tak se na me divaji jak na blbce moravaci jedni 🙄

erinka83
24. feb 2011

@sussanah ale já mám kramlík z Moravy 😅

sussanah
24. feb 2011

@erinka83 tak to je zahada 😕 U nas se vzdycky rikalo kramlik, tady je to sama klamerka nebo kolicek 🙂

halienka
25. feb 2011

A u nás sa hovorí štipec na prádlo 😀 😀 😀 to je sranda na tak malom priestore toľko názvov na jednu malú vec 😀
@erinka83 prosím ťa ako robíš tie cestoviny so špenátom? Moja malá zatiaľ moc na cestoviny nie je, tak skúšam na ne rôzne omáčky, či jej niektorá nezachutí, špenátovú som ešte nerobila 🙂

sussanah
25. feb 2011

@halienka nevim jak erinka, ale ja davam mrazeny spenat (lepsi je listovy, ne ta drt), rozmrazim na oliv oleji s trochou vody (kdyz je krize, rozmrazim v mikrovlnce), pridam mrazenou kukurici. Az je to prohrate, tak to hodim do mixeru, lehce rozmixuju (maly nema rad ty dlouhe vlakna v listovem spenatu), pridam 1-2lzice jogurtu nebo zakys smetany a pak s trochou syru dam na testoviny. Delat jeste variantu spenat, zakys smetana a pulka cesneku, ale maly preferuje spis to s kukurici, je to sladsi 🙂

erinka83
25. feb 2011

@halienka já dělám zapečený těstoviny se špenátem, líp to drží při sobě a malá se částečně krmá sama, rukama, nebo vidličkou 😀 Lehce osmahnu cibulku na oliv oleji+másle, hodím rozmrazit špenát, dávám buď ten mixovaný nebo i sekaný, a prolisovaný česnek, bylinky, jen trochu, třeba bazalku, oregano, saturejku. Smíchám s těstovinama, zamíchám nakrájený sýr, zaliju rozšlehanými vejci a dám tak na 20 minut zapíct... tím sýrem se některý ty těstoviny spojí a malé se to dobře drží 🙂

yennn
26. feb 2011

čaute kočky, poradíte mi odkedy môžu deti papať celozrnné pečivo? My mame 15 mesiacov a zatial len biele rožky a koláčik z bielej múky... ale na toto doma nie sme zvyknutí. Viem že keď sa začína s lepkom musí sa dávať biele, lebo celozrnné príliš zaťažuje tráviaci systém. Myslíte že by som už mohla?

halienka
26. feb 2011

@sussanah
@erinka83
ďakujem, vyskúšam, snáď zachutí, mne sa teda zbierajú slinky ešte to len čítam, obidve varianty vyzerajú lákavo 😵

sussanah
26. feb 2011

@yennn uz jsme to tu jednou tusim resili, ze celozrne veci opravdu zatezuji prilis streva a male deti by je jist nemely. Ja osobne jsem pro nejakou zlatou stredni cestu, kazdy den bych to nedavala, 2x do tydne klidne. Taky zalezi samozrejme na tom, co pod pojmem celozrne myslis, dobre polovina kupovanych nema s celozrnym pecivem nic spolecneho, jen je to obarvene 😉

tygrous
28. feb 2011

Chci se zeptat, kolik peciva (a jake) davate detem?

sussanah
28. feb 2011

@tygrous peceme chleba doma ze smesi z lidlu (slunecnicovy), tak jednou za tyden ma bily rohlik nebo bily toust. Vyjimecne nejaky ten sladky rohlik, ale to spis jen u babicky nebo kdyz si vzpomenu a koupim (tak 1-2x ta mesic). Pecivo miva vetsinou 6x tydne, jednou tydne miva na veceri kasi. On ale toho na veceri moc uz nesni (ji docelahodne pres den, veceri uz moc neda, ale myslim, ze je to dobre), max pulku rohliku, pulku maleho krajicku chleba. Kdyz je teda sladky rohlik, ten zboucha bez problemu cely 😀

tygrous
28. feb 2011

@sussanah Dik. No u nas je zavislot na bilem rohliku, i kdyz se to snazim korigovat, ale kdyz ho zapomenu schovat do chlebniku, tak veskera jeho snaha je dostat ten rohlik😀 Chleba pecu normalne z chlebovae mouky...ale teda vic sni asi tech rohliku nez chleba za tyden☹ Sladky rohlik ma taky vyjimecne, obcas domaci buchtu, vanocku apod. Ja porad resim, co davat na svacinu, mam pocit, ze ovoce nebo presnidavka mu proste nestaci a shani se prave po rohliku...

sussanah
28. feb 2011

@tygrous maly taky rohliky miluje, kdyz prijedeme z obchodu, tak se po nem sape. Ale my je taky mame tak jednou za tyden-14dni, bydlime totiz na vesnici, takze jezdime na nakupy do supermarketu, maly obchod tu nemame. Na svacinu davam dopoledne ovoce a odpoledne jogurt, tvaroh, obcas do toho primicham piskoty nebo marmeladu. Maleho to zasyti az az, ale taky toho sni vetsinou 200-250g 😅

erinka83
28. feb 2011

Malá pečiva taky sní víc, než jsem kdy měla v úmyslu dávat 😅 jenže moje pokusy o nějakou jinou večeři nekončí moc úspešně, max ještě tak těstoviny nepo pizza 😀... chtěla jsem jí dávat polívky (kaše snídáme každé ráno), ale ty teď kromě vývaru nechce vůbec 🙄
a svačina mi taky přijde hrozně jednotvárná, ale nevím, co jiného... dopoledne dávám ovoce, a´t mi pak jí pěkně oběd a odpo něco mléčného, dřív výhradně jogurt, poslední dobou i kefír, nebo třeba koktejl z banánu a kefíru, pudink z rýžomlíka, pudink rozmixovaný s tvarohem...

tygrous
28. feb 2011

@sussanah My rohliky temer nejime, max tak v sobotu cerstvou housku k snidani, ale kvuli malymu jsem zacala kupovat...a je schopen ho snist i s pytlikem, kdyz vybaluju tasku z obchodu😀 K tem svacinam: ja nechci davat jogurt denne, malej mel alergii na kravskou bilkovinu a i kdyz je to ted uz snad zazehnano, tak si myslim, ze denne ho proste mit nemusi. Tvaroh mu kvuli atop.ekzemu nedavam vubec a jeste dlouho davat nebudu...takze proto to mame omezene a ja uz envim, co mu vymyslet dobreho krome piskotu, ktere samozrejme taky miluju😀

tygrous
28. feb 2011

@erinka83 Zkusim ten pudink z reismilku, dik za tip😉

erinka83
28. feb 2011

@tygrous jo, ale bacha, poprvé s emi povedl dobře, ale pak nevím, čím to, bylo to hodně řídké, ztuhlo to až třeba druhý den, nebo naposled vůbec 😝 takže menší množství tekutiny než z kravskýho mlíka. Já to teda vždy ředila půl na půl s vodou a ten lepší poměr nemám odzkoušenej, jsem do toho už jaksi neměla odvahu 😀 tak nevím, snad bude stačit dát 400ml na 1 pudink...

erinka83
28. feb 2011

@tygrous já dokonce četla názor, že i děti bez alergie by neměli mléčný jíst denně (stejně jako dospělý), ale já prostě nevím, co bych jí na ty svačiny dávala, aby měla taky dost vápníku... 😒 Ten Reisdrink používám ráno do kaší a pak třeba i rěděný na pití, ale toho se taky nemá dávat víc jak 2 dcl denně 😒

tygrous
28. feb 2011

@erinka83 Jo, s tim mlikem naprosto souhlasim, ale nebudu to tady vic rozebirat, abyste se do mne nepustily😀 Ale jinak dodani vapniku popisuje v tomhle clanku kam.zyk (venuje se profesne alergiim, ekzemum...): https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/clan... - takze ja to resim casto brokolici, kedlubnou, pomerance...a morske rasy...

sussanah
28. feb 2011

@tygrous ajo, tak to je potom jasne. s tim km je to fakt ruznonazorove, ale zas maly se docela brutalne osypava po citrusech, takze u nas pomerance fakt neprichazeji v uvahu. Kdyz jsem videla jeho reakce po mandarinkach, tak k pomeranci jsem se jeste fakt nedostala. Jogurt mu chutna, problemy s nim nema, takze davame denne 🙂 Ale tohle je fakt o kazdem, jaky ma k tomu pristup, ja zase nejsem prilis zastance masa kazdy den, takze kazdy mame neco 😉 Jinak puding, na ten jsem zapomnela, ja delam pul na pul reisdrink a mleko, kdyz jsem udelala z celeho mleka, tak z toho mel chudak prujem jak slak 😖 Mleko do vareni taky pridavam minimalne, maly okamzite reaguje prujmem, takze porad se drzime reis a hauferdrink, sem tam neco mleka. Ale s jogurty problem nema nastesti

tygrous
28. feb 2011

@sussanah No vidis, my zas mame maso temer denne...a stejne je bledy a ma zelezo na spodni hranici...dr.se vzdy pta, jestli ji dost masa😅 Ten Reisdrink zas koupim (ja ho pila, kdyz jsem drzela bezmlecnou dietu), uvidime, jak to bude malymu chutnat... Ja do vareni davam zakysanou smetanu nebo jogurt.

A jake marmelady kupujete? nebo mate asi domaci, ze? To my mame taky, ale nasi tam davaji dost cukru, tak to nechci malymu moc davat☹

luthien.k
28. feb 2011

@sussanah, ta reakce na mléko a ne na jogurt - možná jde o intoleranci laktózy, určité množství obvykle dítě (nebo dospělák snese), ale jak se to překročí, tak do dvou hodin průjem. Jinak že se osypává po citrusech - pravděpodobně nejde o klasickou alergickou reakci, na citrusy má u nás kupodivu alergii fakt málo lidí, jde často o schopnost citrusů uvolňovat v těle dráždivé látky (hlavně histamin), což se projeví opět bezprostředně po požití té potraviny, resp. do několika hodin, když se to dostane do střev...