Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

sussanah
12. mar 2011

@luthien.k nojo, ja ty odborne nazvy neznam 😉 Ale proste funguje to a mame na mysli stejnou vec 😀 Tu pohanku jsem zkousela jen rozmixovat, ale to nebylo uplne ono, v pudinku byly potom hrudky. Kamoska to ma vychytane, ma mlynek na mouku (pecou si svuj chleba), v tom tu pohanku pomele a fakt se to zahusti pekne prave jako pudink, ne jako kase. Normalne to da i do formicky 🙂 cca 100g smesi na 0,5l mleka, povarit tak 10min. No a karobu podle chuti 😉

luthien.k
12. mar 2011

@sussanah, jasný, já jen kdyby to četl někdo, kdo se v tom vyzná, tak aby neřekl, že tu plácáme nesmysly a pleteme alergie s jinými reakcemi.
Hmm, tak mlýnek na mouku fakt nemám... No, třeba někdy 🙂

sussanah
12. mar 2011

@luthien.k no ja taky nemam, ale kamaradka me ted obdarovala uz rozemletou pripavenou smesi do zasoby, takze ja jen odebiram 🙂
Jinak koukam, ze uz to mas taky za par. Jak to zvladas ty posledni dny? Doma uz mas vsechno nachystano? 😉

zuzkat1
13. mar 2011

@sussanah ake mlieko ci pije? nechapem... kojim a mlieko ma v pudingu alebo v omackach... myslim kravske... ja som jej robila uz hociaky ovocny a vanilkovy... pohankovy? to co je? take tiez existuje? no mne tu islo o ten karamel hlavne🙂dakujem... a ano po porode v nemocnici som s nou pocas kojenia stala lebo inak plakala a navyse mala zltacku takze som s nou stala pri okne aby bola na slnku 😉

zuzkat1
13. mar 2011

@luthien.k no mlieko v pudingu uz mala ...islo mi cisto o ten karamel🙂 uz jedla ovocne pudingy a vanilkovy tak som myslela ci karamel moze alebo nie...

luthien.k
13. mar 2011

@zuzkat1, ono jsou to vše stejně "umělé" příchutě, synteticky vyrobené, takže jestli je to etylvanilin (jakože vanilka), jahodové aroma nebo karamelová příchuť, to je podle mě jedno, když to chceš dávat. Já se snažila (a snažím) dávat spíš jednodušší věci (ochutit ten pudink ovocno přesnídávkou nebo nastrouhaným jablíčkem apod...), protože na rozmanité, výrazné chutě si dítě zvykne rychle a pak už ty jednodušší a obvykle zdravější pak odmítá. To jen my (a hlavně okolí o generaci i víc starší) můžeme mít utkvělou představu, že dítě o něco přichází, když hned v roce nedostane všechno, ale dokud to dítě nepozná, tak mu to ani nechybí 😉

bubelko
13. mar 2011

@luthien.k to je sice pravda, ze co dieta nepozna, potom mu to nechyba. lenze co ja mam skusenost, v urcitom veku spozna a potom nepozna mieru. ja som radsej za to, naucit ho ako na to. u nas lukas pozna aj cokoladu aj zmrzlinu, a ked dostane kindervajicko, tak si automaticky 2.polovicu odlozi bud na dalsi den, alebo pre mna ci pre tatinka. nehovorim, ze mu to treba hned v den 1.narodenin naservirovat, ale postupne ho naucit, ze sladkosti su ok, ked sa jedia s mierou. 😉

luthien.k
13. mar 2011

@bubelko, to je taky pravda, chce to rozumnou míru, u nás zatím ke spokojenosti stačí dvakrát, třikrát denně gumový medvídek nebo domácí sladká buchta, čokoláda se nekoná kvůli atopii...

bubelko
13. mar 2011

@luthien.k atopicky ekzem je mrcha, ktora nas zatial obisla. ale inak sa chapeme 😉

zuzkat1
13. mar 2011

@luthien.k tak mojej davam menej cukru prave preto ze nema rada vyrazne chute...teda ja ani moj muz to po nej nedojeme lebo podla nas je to bez chuti,ale ked jej dam cukru viac tak to zas nezje ona... teda si nemyslim ze ju tym mozem pokazit ked jej obcas dam aj nieco jedle🙂 ani ja sama by som nezjedla puding zmiesany s vyzivou 😝 cokoladu a zmrzlinu nepozna a neviem ci ju vobec tohto roku spozna... asi nie...ale puding? na tom nevidim nic zle... inak v tom karamelovom je naozaj karamel sice len 2,8% ale je🙂 inak uz jedla aj pribinacik...ale prvykrat asi pred 2mi tyzdnami a teda ze by z neho bola hotova sa neda povedat...myslim ze je to dost aj o chutiach dietata, ked ma byt dieta na sladke tak ti v 10tich vyje bonbonieru bez ohladu na to ci ako rocne ci dvoj - , troj- rocne jedlo cokoladu... zas niekomu mozes cokoladu ponukat a nebude ju jest lebo mu proste nechuti... hanka celkovo nie je moc na sladke... jedine sladke co zvykne jest su piskoty...

sussanah
13. mar 2011

@zuzkat1 ja tim myslela to, ze s Km mala nema problem ne? A s tim karamelem, no uprimne, silne pochybuju, ze karamelovy puding vubec nekdy kolem karamelu alepson prosel 😉 Je to spis otazka aromat apod. Muj nazor je ten, ze jednou za cas klidne i karamelovy, 2x do tydne bych ho nedavala

luthien.k
13. mar 2011

@zuzkat1, každý dělá, jak myslí, že je pro jeho dítě nejlepší 😉 My jsme začali víc s chutěmi experimentovat spíš až po roce a půl, a i to opatrně, kvůli ekzému, takže mám prostě trochu jiné zkušenosti a názor na to, co by děli měly nebo neměly takhle malé dostávat.
Jinak karamel jako takový není nic jiného, než trochu chemicky pozměněný cukr, což by mi taky ani nevadilo, spíš mi vadí, že se to nahrazuje právě uměle vyrobenými aromaty... Ale je fakt, že karamelový puding doma nemám, tak se nemůžu na složení podívat 🙂

cicimon
13. mar 2011

baby mozte mi pls povedat o zvadzani bielka? resp v com je rozdiel, ak deti jedia pecivo, piskoty a pod kde je vajce pred dovrsenim roka a v com je rozdiel ked sa zavadza bielko?

luthien.k
13. mar 2011

@cicimon, není v tom žádný rozdíl, pokud dítě jí před rokem piškoty (v pečivu jako jsou rohlíky a chléb vejce není, v některém sladkém nejspíš bude a pak samozřejmě v domácích buchtách...), tak má zavedený i bílek 😉

cicimon
13. mar 2011

@luthien.k aha, dobre vediet... ja som mojej piskoty este nedala, len obcas ma rano trosku chleba alebo rozku

mirka73
13. mar 2011

@sussanah @luthien.k ten pohankovy puding je super napad, urcite vyskusam, a pohanku asi pomeliem na starom mlynceku na kavu 😉

erinka83
13. mar 2011

@mirka73 slyšela jsem, že malé množství obilovin se v pohodě umele na kávovém mlýnku, ale ještě jsme žádný nekoupila 😀 a starý nemáme 😒

mirka73
13. mar 2011

@erinka83 ja mam stary od babicky 😀 skus sa opytat mamy, babicky, pripadne starsich susedov... dnes to uz asi nikto nepouziva, a mozno este nestihli vyhodit 😅

erinka83
13. mar 2011

@mirka73 jo, tak mamka má, elektrický, ale právě přemýšlí, že by v něm zase začla mlít kafe 😀 Já se na netu koukala na takové ty obyčejné dřevěné, co se točí klikou 🙂 se dají pořídit myslím kolem 300Kč, ty by to taky měly zvládnout, ne?

mirka73
13. mar 2011

@erinka83 snad ano, ale elektricky je pohodlnejsi, o casovom rozdiele ani nehovorim, ale vela reci ziadne ciny, najskor vyskusam v praxi, a dam vediet, ci to fungovalo🙂

erinka83
13. mar 2011

@mirka73 už se těším na reference 🙂

sussanah
13. mar 2011

@mirka73 jj urcite poreferuj, to bych si taky poridila, at nemusim porad zneuzivat kamaradku 🙂

luthien.k
14. mar 2011

@mirka73, to mě taky zajímá 🙂 U nás ho má babička, ten mechanický, už nepoužívaný, ale to je takový minišuplíček, kam to padá, že než bych namlela porci pro prcka, tak by mi upadla ruka 😀

zuzkat1
14. mar 2011

@sussanah ona nema ziadny puding 2x do tyzdna🙂 ved preto v tom nic zle nevidim ked vyskusam rozne prichute... ma tak raz za 2 tyzdne nejaky... obcas sa stane ze castejsie ale to len ak nemam doma ziadny jogurt a nebola som v obchode🙂 no ako som pisala hnacku nema len ma potom redsiu stolicu... taku ako ked bola cisto kojena...

zuzkat1
14. mar 2011

@luthien.k ono kazdy ma ine zlozenie🙂 mna tam ten karamel tiez prekvapil lebo v kazdom inom (myslim inej prichuti) su len aromy a tu okrem aromy aj "instantny karamel"🙂

zuzkat1
14. mar 2011

dievcata a kedy ste dali pomaranc? moja zatial len mandarinku papala ale vsera mm jedol pomaranc a hrooozne chcela..nedali sme jej...ale uz moze? lebo ona sa za nicim nezvykne nacahovat..jedlo jej je dost ukradnute tak ked prejavila zaujem tak by ma zaujimalo ci uz moze skusit..

olgas
14. mar 2011

@zuzkat1 já jsem dávala pomeranč už před rokem a v pohodě, akorát teda mandarinky mu chutnají víc.

bubelko
14. mar 2011

@zuzkat1 mozes jej dat pomaranc. po roku mozes zavadzat postupne vsetky potraviny a mala moze jest to co vy. mala by si davat akurat pozor, aby to nebolo velmi slane, korenene, stiplave a pod. a sledovat tak ako pred tym, ci nebude mat reakciu. tiez davat pozor, ked je potraviny ako je hrasok, fazula a kukurica, aby si to nenastrkala do usi alebo nosa (kamoskina dcerka je na take expert). 🙂
co sa pudingov tyka - ak ti vyhovuje zlozenie pudingu, ktory chces dat a mala nema problem s mliekom, nie je dovod nedat. ja varim smotanovy a cokoladovy, ale len s 1 lyzicou cukru aby nebol velmi sladky. a nepredpokladam, ze ho robis kazdy den. 😉

zuzkat1
14. mar 2011

@bubelko nie nema kazdy den...skor tak raz za tyzdne vacsinou raz za dva tyzdne🙂 a tiez davam menej cukru lebo ona sladky ani moc nezje🙂 a co sa hrasku atd. tyka tak ona nezje take co nie je popucene☹ ona akoby nehryzla, pritom nikdy som jej nemixovala... a dokonca take ze jablko alebo hrusku ani nemozem dat lebo odkusne a hned hlta a potom sa dusi... musim to nastruhat... bravcove ale este asi nemoze...ci? aspon dr vravela ze bravcove nemoze este

zuzkat1
14. mar 2011

@olgas tak asi vyskusam kusok ze co to spravi🙂