Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

katkabb1
14. mar 2011

ahojte, viete mi poradiť nejaký recept na baklažán? Kúpila som prvýkrát, my sme ho zatiaľ nejedli ale chcela by som vyskúšať a dať aj malej len neviem presne čo s ním. A myslím,že ho môže keď bude už mať rok, že? Ďakujem za rady

bubelko
14. mar 2011

@zuzkat1 my sme bravcove uz mali - ale len chude maso. bud z kare, alebo panenska svieckova. lenze mne doktor povedal, ze moze jest vsetko co my, akurat menej slane a korenene. takze ja varim pre nas rovnako, akurat si na tanieri podla potreby dosolim. a ked robim nieco, co by nemal, tak mu dam len maso so zemiakmi alebo cestovinou.
je to tazke, lebo tie zavadzacie postupy su vsade ine. cize tu by som sa riadila pedatrickou, ked povedala, ze pockat, tak pockaj 😉 pripadne sa jej opytaj na dalsej kontrole. 😉

bubelko
14. mar 2011

@katkabb1 moze uz teraz. ja som varila baklazan v ramci omacky na cestoviny. dala som na olej troska cibulky, mrkvu, baklazan, cuketu - vsetko pokrajane na drobne kocky), osupanu paradajku a paradajkovy pretlak (bez cukru a inych latok). podliala vodou, uvarila domakka a dochutila bazalkou ci petrzlenovou vnatkou. jonas to mal velmi rad. ale da sa aj zapiect, akurat na to nemam recept 😉

katkabb1
14. mar 2011

@bubelko ďakujem veľmi krásne, určite vyskúšam, vyzerá to dobre, paradajku som ešte síce nedávala ale aj bez toho by to mohlo byť ok, možno niečím nahradím 🙂

zuzkat1
14. mar 2011

@bubelko no naposledy v roku povedala ze moze vsetko co my ale s mierou okrem vyprazaneho a bravcoveho

bubelko
14. mar 2011

@zuzkat1 tak sa toho mozes drzat 😉
@katkabb1 vyskusaj a uvidis. mojim detom to chutilo, tak snad bude aj tvojej malej. a ked nie, vyskusas nieco ine - urcite este niekto napise nejaky recept alebo posle link 😉

sussanah
14. mar 2011

@zuzkat1 pomeranc bych uz klidne zkusila. Veprove bych nedala, ale to spis proto, ze ja maso temer nejim a manzel si radeji jednou za cas koupi s malym poradny kus hoveziho 🙂

zuzkat1
14. mar 2011

@sussanah vidis a ja by som skor dala maso🙂 ale nedam,lebo viem ze je nezdrave...ale aspon nie je alergenom🙂 ja by som bez masa umrela od hladu 😝

katkabb1
22. mar 2011

ahojte, chcem sa opýtať, či dávate svojim deťom ovocné jogurty, ak áno od kedy? Moja je biely jogurt cca. od 10 mesiaca, občas ho zje celý, niekedy dve lyžičky, skúšala som jej doň dať domáci lekvár, ale to jej nechutí (nemá rada ani sušienky v jogurte). Tak som jej chcela pre zmenu skúsiť ovocné. A aké značky dávate? Ďakujem

crca
22. mar 2011

@katkabb1 V roce už jsem dávala ovocné jogurty a bez problémů 😉 Spíš jsem dávala teda kvalitní(Choceňský-to nevím jestli ho tam budete mít 😅 ,nebo tu Hollandii),ale spíš jsem i vzala to,co prostě bylo po ruce 😀 A nebo jim koupila bílí a do toho jim dala domácí marmeládku 😉

sussanah
22. mar 2011

@katkabb1 ja teda ovocne nekupuju, mame domaci marmelady, takze obcas osladim marmeladou a maly to zboznuje. Ale urcite uz nejaky kvalitni ovocny muzete 🙂

luthien.k
22. mar 2011

@katkabb1, a co zkusit smíchat jogurt s oblíbenou ovocnou přesnídávkou? Ségra to tak malému dělá, půl na půl, samotný bílý jogurt taky moc nechce. Jinak podle složení je třeba v Bille celkem myslím dobrý ten jejich bio jogurt "Naše bio", není tam bílý cukr, ale třtinový, bio ovoce, žádná barviva, pokud vím...

leelo
22. mar 2011

@katkabb1
nechcem sa tu robit nejakou prilis mudrou, ale nie je dobry system stravovania - nechces? tak ti tam dame cukor!
ked nepapa biely jogurt, skus mu tam dat banan, ci ine oblubene ovocie, alebo kvalitnu presnidavku bez additiv, ako radi luthien. ovocne jogurty su nesmierne presladene bielym cukrom, co je nebezpecne pre zuby atd. plus maju vselijake dalsie primesy, ktore v bielych nie su.
pises, ze niekedy ho zje cely. to je fajn, ved ani ty nemas vzdy chut na to iste. ked nechce jogurt, ponukni jej chlebik so syrom, ako priklad.
len som chcela upozornit, ze je riskantne zatraktivnovat detom vsetko cukrom.

katkabb1
23. mar 2011

@crca
@sussanah
@luthien.k
@leelo
Ďakujem za rady, tipy a názory. Musím povedať, že s vami súhlasím, že nie je dobré deťom podávať cukor, soliť a pod. moja má rok a doteraz nejedla nič solené, nič prislaďované (až na pár sušienok- ale to sa dá spočítať na kusy- lebo presne mi prídu veľmi sladké). Skúšala som jej jogurt biely zmiešať s ovocím, s ovs. vločkami, presnidávkou, dokonca som dala malú lyžičku domácej marmelády, ale to jej vôbec nešlo a preto som chcela vyskúšať, či by jej nešiel ovocný. Včera som jej jeden skúsila dať - broskyňový (celkom dobré zloženie), ale nechcela ho, takže budeme ďalej len na bielom. Ja to dosť striktne dodržiavam -nesladiť, nesoliť, nepodávať alergény, niektorým členom našej rodiny to moc nevonia, ale aj tak sa to snažím dodržiavať. Ak jej však raz dám jogurt a ona ho nechce nedávam jej úplne niečo iné - lebo takto sa to robilo pri mojej sestre a výsledok bolo to, že mala asi 5 jedál ktoré jedla a keď nechcela jedno, uvarilo sa druhé, niekedy aj tretie - tomuto sa chcem vyhnúť. a viete mi povedať, aký je váš jedálniček? u nás raňajky väčšinou pečivo, desiata ovocie, obed zelenina - mäsko, olovrant jogurt (občas chlebík, alebo banán- ak nápr. nezjedla desiatu), večera kaša, samozrejme popri tom na požiadanie kojím. Niekedy hlavne neviem čo jej dať na olovrant, jogurt nechcem dávať každý deň a ani ho nechce, ovocie dvakrát za deň tiež asi nie, tak čo dávate vy? Ďakujem

luthien.k
23. mar 2011

@katkabb1, my jsme už o dost starší, nicméně ono se nám to až tolik nezměnilo, u nás frčí:
Snídaně: kaše, dělám ji do rýžového mléka s vápníkem (jsme na dietě bez BKM), ochucená přesnídávkou (Babylove, Alnatura) nebo banánem
Svačina: kousek pečiva, většinou někde venku, takže suché...
Oběd: dnes už normální přizpůsobené jídlo, dříve masozelenina
Svačina: kousek ovoce nebo ovocný pudink (z rýžového mléka, škrobu, nastrouhaného jablka nebo hrušky...)
Večeře: nejčastěji hustá polévka - zeleninová, masozeleninová, někdy jídlo od oběda...
Před spaním: mlíčko (rýžové)

katkabb1
23. mar 2011

@luthien.k Ďakujem - pozerám,že to máme trošku obrátené 🙂 už som skúšala asi všetky varianty, kedy čo dávať, aby sme jedli lepšie ale nejak nič nepomáha, možno skúsim za nejakú dobu zase pomeniť a uvidíme 🙂

sussanah
23. mar 2011

@katkabb1 mymame na snidani ovesnou kasi, svacina ovoce (nejcasteji jablko), obed vsechno mozne, my nejsme moc masovi, maso ma tak 2x do tydne max, svacina odpoledne jogurt bily, obcas s marmeladou, vecere vetsinou pecivo s necim.
Obcas vymenim na snidani pecivo nebo nejaky sladky rohlik a vecer ma potom kasi (pohankovou, obilninovou) se susenym ovocem.
Sem tam udelam puding obyc, pohankovy nebo takovy mix z piskotu a nastrouhaneho jablka. Asi mame docela jednotvarne svaciny, ale maly jablka i jogurt zboznuje, takze u nas v tom neni problem. 🙂

pia22
23. mar 2011

My mame 17 mes. a nasledovny jedalnicek: na ranajky UM 180ml, desiata instantna krup. kasa s ovocim a prip. bielym jogurtom, obed c.1 UM, obed c.2 zelenina s prilohou+2-3x tyzdenne mäso, 1x tyzdenne vajicko, olovrant kasa-ovsena, 4-zrnna, prosna s ovocim, vecera UM. Pocas dna ako mlsnoty kukur. nesolene chrumky a piskoty (max. 6-8 ks denne). Na pitie stava, alebo voda. Nakolko zo zdrav. dôvodov papame z mliec. potravin zatial len jogurt, preto mame do jedalnicka viac krat zaradene UM.

k.jolanka
3. apr 2011

Ahoj, můžu se zeptat, jestli dáváte dětem ryby a jaký druh ryb by byl nejlepší po prvním roce? zatím jsem dala jen tuňáka a na mořské nebo sladkovodní jsem si ještě netroufla 😒 díky 🙂

katkabb1
4. apr 2011

@k.jolanka ahoj, ja som malej skúšala dať pangasa a mal veľký úspech, zjedla mi všetko, čo bolo na tanieri, čo sa u nás často nestáva 🙂

gabika7706
4. apr 2011

@k.jolanka ja davam detom hoki filety, obcas zubaca, s rascou (kminom) a troskou solcanky, na masle.
Nam pangas ani nechuti ani nevonia ako ryba.

salvinka
4. apr 2011

ahojte, odkedy mozu deti tu typicku krupicovu kasu tzv. grisku? viem ze do roka sa nemala pre vysoky obsah lepku, teraz uz mozme? a este by ma zaujimalo ake kase davate, resp. ako ich robite, citam ovsena kasa na veceru? este som sa s tym nestretla.. my zatial len klasicke sunarky 😕

k.jolanka
4. apr 2011

@katkabb1 nám pangas doma také moc nechutná a ani nevoní jak píše gabika7706 🙂 ale to neznamená, že malý by si na něm třeba nepochutnal, tak vyzkoušíme uvidíme 😉

@gabika7706 a zubac je candát? já trošku hledala na netu, tak jestli jsem dobře přeložila.. 😉 jinak také děkuji 😉

gabika7706
4. apr 2011

@k.jolanka asi ano, naslo mi candat a po nemecky Zander, tak asi to bude ono 🙂

@salvinka krupicova kasa je dost tazka na zaludok, ja som to ani starsej nevarila a mladsi to tiez nepozna. On ale nepozna ani, ako pises "klasicke" sunarky, jedava len obilninove kase nemliecne zarabane s vodou, kupujem v DM alebo aj v potravinach na odd zdravej vyzivy sa daju kupit instantne (bez pridania inych latok), prip. si vies urobit aj doma z ovsenych vlociek, ryze, pohanky...Ja som na domacu "vyrobu" leniva, prip. nemam uz tolko casu, kupujem instant obilninove v DM Alnatura alebo Babylove.

bubelko
4. apr 2011

@salvinka ja som zacala davat klasicku krupicovu kasu od roka. ale starsi ju napr. odmietal a zacal ju jest az teraz, ked zacal aj mladsi. ale nevarim ju casto. mozno 2-3x do mesiaca. ine kase nevarim vobec. pred tym, do roka jedavali obcas nestle, ale aj to len tu prvu mliecnu 😉

salvinka
5. apr 2011

@gabika7706 no u nas az teraz idu otvorit DMku tak kuknem tie obilninove kase, dakujem za radu

@bubelko a co si im teda davala na veceru po roku?

bubelko
5. apr 2011

@salvinka starsi nepil ziadne mlieko, takze mal vacsinou a mava jogurt s cornflakmi a muessli, mladsi to iste. tiez mavaju chlebik s maslom, k tomu tvrdy syr a obcas kvalitnu sunku alebo ak zostanu, tak niekedy zvysky od obeda. raz tak, raz tak 😉

gabika7706
5. apr 2011

@salvinka my na veceru podobne ako bubelko, kasu mavame vacsinou rano, ak teda nemame nic ine 🙂

mirka73
10. apr 2011

@sussanah @erinka83 @luthien.k ahoj kocky, sorry za neskoru odpoved - bola som s malou 3 tyznde v travnici - ale elektricky mlyncek na kavu funguje fantasticky, za 20 sekund je pohanka jemnucka ako muka, akurat sa to lepsie mlelo v mensich mnozstvach, takze tych cca 100 g som rozdelila na tri casti, takze za minutku vsetko hotove🙂 durha vec je, ze malej to velmi nechutilo 😒 ale ona vo vseobecnosti uprednostnuje take jedlo, ktore musi kusat, nema rada kase, presnidavky, apod., takze 3 lyzicky spapala ona a zvysok ja 😵

mirka73
10. apr 2011

@k.jolanka @gabika7706 @katkabb1 toho pangasa som uz kupila dobreho aj zleho, bol to fakt obrovky rozdiel chute aj vone, ale nepamatam si, v akych baleniach to bolo, tak musim zase len skusat..., to len aby vas neodradilo, ked prvykrat kupite zleho 😉
mojej malej velmi chuti aj pstruh na masle, len to musim davat poriadny pozor na kosticky 😅