Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

denka81
13. máj 2011

Toto som ja nasla na internete a riadim sa podla toho:

Zopár tipov do jedálneho lístka pre ročné (a staršie) dieťatko
Autor: MUDr. Katarína Babinská, PhD.

Ponúkame vám niekoľko tipov do jedálneho lístka ročného (a staršieho) dieťatka. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú. Hlavnou zásadou je pokrmy a potraviny pestro obmieňať.
Raňajky:
Chlebík, rožok, žemľa (uprednostňujeme celozrnné alebo grahamové výrobky).
Príležitostne môžeme na spestrenie ponúknuť aj závin s tvarohom, jablkami, koláč s ovocím, vianočku, sladké pečivo.
Na chlebík:
• maslo – tradičné, môžeme vystriedať i s rastlinným,
• nátierka – rybacia, zeleninová, strukovinová, syrová, vajíčková a veľké množstvo iných,
• zelenina – ponúkame čo najčastejšie, aby si dieťatko zvyklo, že k obloženému chlebíku je zelenina samozrejmosťou, obmieňame rôzne druhy (uhorka, paradajka, pažítka, nastrúhaná mrkva, kaleráb, reďkovka, atď.),
• syr,
• med,
• lekvár,
• šunka.
Na pitie:
• mlieko (do 2 r. uprednostňujeme umelé mlieka),
• kakao,
• biela káva,
• acidofilné mlieko,
• banánové mlieko,
• čaj - bylinkový, ovocný,
• džús.
Mliečny výrobok:
• jogurt (môžeme doňho zamiešať lyžicu ovsených vločiek),
• tvarohový krém - striedavo i s ovocím.
Desiata:
• ovocie podľa sezóny (strúhané, krájané na kocky, ovocné pyré, miešané),
• ovocné pyré,
• vyššie uvedená ponuka raňajkových jedál je vhodná i na desiatu.
Obed:
Polievka:
• zeleninová,
• strukovinová,
• mäsová-vývar,
• obilninová (z ovsených vločiek alebo krupicová so zeleninkou, s jačmennými krúpami a pod.).
Hlavné jedlo:
• cestoviny na rôzne spôsoby,
• ryža, cestoviny, pohánka, zemiaky, zemiaková kaša,
• mäsité,
• miešané mäsovo – zeleninovo - strukovinové chody,
• zeleninové (zapekaná zelenina),
• zeleninové šaláty, občas kompóty,
• zemiakové pokrmy (napr. zemiakové knedle s ovocím, šúľance),
• sladký pokrm (žemľovka, buchty, dukátové buchtičky),
• rizoto
Večera:
• kaše - krupicová, kukuričná, z ovsených vločiek a pod. (napr. s prídavkom ovocia),
• teplý pokrm (ako na obed),
• studená večera – podobne ako na raňajky.

zuzkat1
14. máj 2011

@lenocka84 moja zje jedine paradajkovu polievku... a obcas si da trochu kuracej a vajickovej... ale top je paradajkova🙂

lenocka84
14. máj 2011

@zuzkat1 paradajkovu budeme mat dnes na obed. som zvedava ci bude mat uspech, a ako ju robis? davas aj cukor?

zuzkat1
14. máj 2011

@lenocka84 ano davam... robim ju ako pre nas...ta trocha cukru obcas jej predsa neuskodi... normalne zaprazka s paprikou sladkou a na to pretlak (pouzivam tie pollitrove v tetrapaku) a potom uz len cukor a sol... uplne jednoducho...minule som jej dala aj syr struhany a to jej veeelmi chutilo🙂

lenocka84
14. máj 2011

@zuzkat1 no tak prakticky normalna polievka, ok, ja mu to dnes vyskusam dat ale ked som dala ochutnat na lyzicke moc nadseny nebol
🙂 uvidime

zuzkat1
14. máj 2011

@lenocka84 ved treba skusit...kazdy mame ine chute..ale paradajskovu maju vacsinou deti rady lebo je cervena🙂 sa im paci🙂

lenocka84
14. máj 2011

@zuzkat1 dufam, ja mam velmi rada, tak snad bude po mne

lenocka84
14. máj 2011

@zuzkat1 tak paradajkova nemala u nas vobec ziadny uspech ☹ az ho striasalo a po 2 lyzicke aj natahovalo do vracania, uvidim ci zajtra zje, ale nutit ho nebudem

zuzkat1
15. máj 2011

@lenocka84 kazdy mame ine chute🙂 bude mu chutit nieco ine🙂

lenocka84
15. máj 2011

@zuzkat1 tak inu zeleninu spapa, mozno casom, nebudem ho nutit
dnes mi pre istotu nezjedol ovovie co som ostala sokovana ☹ a pritom ovocie vzdy lubil

zuzkat1
15. máj 2011

@lenocka84 ale ved ani my nemame vzdy chut na to iste.. to je v pohode, zje zajtra🙂

inak baby kedy mozem dat kyslu uhorku😀

lucikatn
15. máj 2011

to by zaujimalo aj mna odkedy moze kyslu uhorku lebo nas Timi ich ma velmi rad a neviem ci mu ju uz mozem davat 😖

lenocka84
15. máj 2011

@lucikatn ked mu chuti a nema z toho ziadne zvlastne reakcie, myslim ze ju kludne moze papat.
my sme este neskusali. ale vyskusame, dobry tip 😉

zuzkat1
17. máj 2011

@lenocka84
@lucikatn tak ja som tu uhorku dala a malej velmi chutila🙂 a nemala ziadnu reakciu

erinka83
17. máj 2011

Tak malá by se těch kyselejch okurek ujedla 😅 jsem ji neuhlídala jednou, sebrala to z talíře a od té doby, jak to vidí, tak ji musí mít 😀

muskam
17. máj 2011

Moze mi niekto poradit? Moj 16-mesacny syncek je este kojeny, materske mlieko ma rano po prebudeni, potom vecer pred spanim a ked sa poobede zle vyspinka, tak aj poobede si ziada...Problem mam s tym, ako mu nacasovat jednotlive chody...Rano okolo pol 9 ma ranajky, potom okolo 11 ovocie alebo jogurtik s ovocim. Ked ide spinkat o 12-tej, tak to do neho polievku ani nedostanem. A ked sa zobudi o druhej a pyta si cicu, tak mu musim urobit pauzu a az potom mu dat polievocku. Potom zas pauza a druhe jedlo. No a to je niekedy aj pol piatej. Potom mi pride velmi nahusto -myslim casovo- dat mu este olovrant a este veceru. Spat chodi vecer o osmej. Ako si to mam rozdelit? Je nutne mu davat aj polievku aj hlavne jedlo? Co ked mu budem davat len hlavne jedlo na obed a polievku na veceru? Ako to robite vy?

bubelko
17. máj 2011

@muskam ja by som vynechala tu polievku pred spanim po jogurte a dala radsej na tu veceru. 😉
jonas bude mat 18 mesiacov a nas jedalnicek vyzera asi takto:
rano po zobudeni mlieko (medzi 6,00-7,30)
8,00-9,00 ma s nami ranajky, ale nezje vela, pretoze mal to mlieko, je to skor preto aby bol s nami pri stole. podla toho, kedy su ranajky je potom desiata (ak vobec a ak nahodou uz nespi 😉
12,00 obed (len jeden chod) - ak nespal uz dopoludnia, ide po obede spat
15,00-16,00 ovocie
18,00 vecera (vacsinou sucha)
19,00 mlieko a sup spat 🙂

jasminet
17. máj 2011

@muskam moja mala nikdy nedesiatovala. rano mala ranajky (mlieko, kasa...), potom az obed, olovrant a veceru... cize ja by som vynechala na tvojom mieste desiatu a dala o tej jedenastej, pol dvanastej uz obed a ovocie/jogurt dala az na olovrant.
nie je nutne aby malo dieta aj polievku aj hlavne. u nas mala niekedy zje iba polievku a druhe nema, alebo druhe a bez polievky (tie pre nas nevarim, iba pre nu vacsinou) a niekedy zje aj aj a este si pyta nieco male ako dezert 😀 alebo to mozes urobit ze hustejsiu polievku na obed a druhe na veceru, pripadne vymenit...

katrinka8
17. máj 2011

@zuzkat1 - jeej, aj nasa mala je slaby jedak. V juni bude mat rok a ma len 3 jedla denne, aj to take mini mnozstva, ze az. A aj moja mamina robila z toho vedu, ze malo papa, ale uz sa s tym pomaly zmieruje 😀 Inak mne papa takto: hned po zobudeni MM, potom o cca hodinku akoze ranajky, rozok alebo chlebik s maslom - ale ten nechce a vacsinou sa s tym hra a vyhadzuje ho, zje naozaj len tak 4 - 5 kuskov. Potom cca o dve hodinky na to desiata, to je ovocie, skusali sme aj jogurt, ale uspech nemal veru. Davam jej obvykle banan a este daco k tomu - hrusku, jablko, hrozno a pod. (z toho zje tak obykle polovicu, druha jej ostane na olovrant). No o cca 2,5 - 3 hod. potom obed - zeleninovo-masova "kasa". A na olovrant doje ovocie z desiaty. No a vecera je MM, takisto 1x-2x v noci MM. Cez den medzi jedlami obcas zje piskotu (tu nestle) alebo 1-2 tie malicke keksiky Safari od Hami, alebo kukuricne, ryzove ci pohankove chrumky (tiez tak 1-2), no a MM. Vsetko ale skoro musi mat rozmixovane, ak to ma popucene, ci pokrajane na male kusky, pluje a prska to. Ovocie nakrajane na kusky, ak drzi v ruke, tak "odhryzne" si 2x a vyhodi, jedine, co zje v kuskoch je hrozno. No a tie kusky peciva. Je pravda, ze ma zubky tak netypicky este vyjdene, a to dolne 1-ky a ocne zuby. Tak mozno sa jej tazsie zuje, ci co.
Niekedy sme uz z jej jedenia zufali, pretoze takmer nic nechce zjest. Na vsetko vravi: ham, ham, a ked jej to dame (ak je to take vhodne pre nu), tak to aj tak vypluje. Pred cca mesiacom sa celkom rozjedla, cize zjedla aj plnu misku, ale teraz znovu "strajkuje" a pluje vsetko ☹ Je len vtedy, ked nevnima, ze je. Je to hrozne, pretoze jej musi niekto nieco rozpravat, aby nevnimala, ze je. Inak vyskakuje zo stolicky, kruti sa, obzera sa po miestnosti, po ludoch, otvori usta, ze "ham" a ked jej das lyzicku do ust, vypluje to. Naozaj nechapeme, kde k takemuto spravaniu prisla. Snazime sa jest pred nou (s nou), aby videla, ze jeme. Ale zatial bez vacsieho uspechu... ☹ O prechode na nasu stravu mozme len snivat zatial...

zuzkat1
17. máj 2011

@katrinka8 tak jest pri nej nezabera ani u nas... vobec sa totiz nenajem, lebo ona po dvoch lyzickach jednoducho chce ist prec a je jej srdecne jedno ze ja jem, a je jej jedno aj to ci mam take iste alebo nemam take iste🙂 ranajky som uz zas vypustila lebo nemalo to ziadny zmysel, tak rano ma opat len mm a prvakrat papa o 9tej teda ak to mozem nazvat jedenim🙂 a potom az obed... inak ak ti rastie a pribera tak neries🙂 ona sa raz urcite rozpapa🙂 keby boli hladne tak by urcite zjedli viac... ona si to asi este doplni mliekom... moja ma zubkov dost tak uz veselo papa a hryzka🙂 len take tvrde kusy ako jablko jej este robi problem... ale uz aj to sa nejako snazi... inak take ze jedenie v stolicke som uz pomaly uplne vzdala 😅 tam ju davam uz len na obed... inak desiatuje v obyvacke pri zapnutej telke (proti mojim zasadam ale ze uplne) a potom olovrant ma zvycajne vonku ked je tak pekne tak bud cestou v kociku nejaky banan alebo niekde na lavicke vyzivu... vecera ako kedy... niekdy ju vynecham 😅 a ona si ani nevsimne ze nejedla... ale vynecham len ak mala vonku viec jedla - napr. este rozok alebo piskoty a tak... inak aj nasa mala este malo z naseho jedla...pomaly nan sice uz prechadzam ale neda sa moc, kedze nic nechce zjest tak nemam odvahu dat jej normalny obed🙂 aj ked som uz par veci dala ale ona nic... jeden by si myslel ze ked dostane normalne ochutene jedlo ze sa bude oblizovat😀 a slecinka nema zaujem🙂

lucikatn
18. máj 2011

@zuzkat1 ja som mu tiez uz par krat davala ked si pytal... snad nebude v buducnosti problem kedze je tam ocot a pod.

zuzkat1
18. máj 2011

@lucikatn ocot je problem? to som nevedela... aky problem by z toho mohol byt? myslis alergia?

lucikatn
18. máj 2011

@zuzkat1 neviem ci je problem alebo nie ale celkovo je dost silny tak preto som myslela ci to detom nevadi. Vela dospelych mava z neho kyselinu (zahu) a pod. Alergiu by asi z toho nemali mat len som mala na mysli ci im to nevadi na zaludok a pod. kedze nemaju este celkom dovyvijany...

zuzkat1
18. máj 2011

@lucikatn aha tak🙂 no to neviem... ja palenie zahy poznam len z obdobia tehu...ale ocot nenavidim...hrozne mi smrdi..ale takto v uhorkach mi nevadi...

zuzkat1
18. máj 2011

@lucikatn inak mne dr po roku povedala ze uz moze mala jest vsetko...okrem vyprazaneho a bravcoveho (asi ze je nie moc zdrave)

cicimon
18. máj 2011

@zuzkat1 a kedy si dala jahody?

zuzkat1
18. máj 2011

@cicimon v jogurte okolo roku.... ale normalne ovocie asi pred mesiacom.... mrazene

lucikatn
18. máj 2011

@zuzkat1 ale ved ked im to chuti a nic im z toho nie je tak hadam im to neuskodi 🙂 a pokial viem tak to bravcove je vraj tazko stravitelne

smejkoh
18. máj 2011

@lenocka84 Nasej malej celkom chuti, okrem tych co si spominala, hrachova polievka, pohankova, šalatova, pšenova, porova. Aj ja mam pocit, ze drobec stale papa to iste. Ale teraz od roka jej to chcem trosku spestrit a skusam uz kadeco, ale opatrne.

katrinka8
18. máj 2011

@zuzkat1 - no presne, im asi viac netreba, len je to obcas na nervy, ked sa clovek tolko papre s jedlom a babo to po Tebe pluje a este sa na tom aj smeje... Neviem, ako ju to odnaucit, uz sme zahajili aj taktiku, ze sme si to nevsimali, nereagovali na to, proste ako keby nic. Preslo jej to asi na 2 tyzdne a zacala s tym zase. Takze jedenie vonku je u nas sranda, len sa uhybam, aby som neschytala davku ja alebo nejaky nahodny okoloiduci 😀