Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

zuzkat1
31. máj 2011

@bubelko aha... no ja som s nimi nikdy nemala problem a zatial ani hanka... davam kolko chce a aj viac dni po sebe... miluje jahody..🙂

kaja73
31. máj 2011

@bubelko
@zuzkat1 niekde som citala,že jahody nevyvolavaju alergiu-ciže neprovokuju telo k tvorbe histaminu,ale že oni same ho obsahuju,preto niektorym ludom vadi, až ked ich zjedia viac-telo dostane nasup histaminu a nie každe sa s tym vie vyrovnat.Ale nie je to alergia v pravom slova zmysle-ciže nie telo zacne tvorit histamin.Vraj. 😕

zuzkat1
31. máj 2011

@kaja73 a co z toho vyplyva? ze teda ak z toho nema problemy moze jest kolko chce? alebo kedze obsahuju ten histamin tak nema jest vela? ja sa v tychto veciach okolo alergie vobec nevyznam...

kaja73
31. máj 2011

@zuzkat1 Skor by som povedala,že ak by mala reakciu po viac jahodach,tak ich nemusiš uplne vyradit,len budes davat menej.Ak ma niekto alergiu,tak by danu potravinu nemal jest vobec.To je asi ten rozdiel.Proste pri jahodach je asi u každeho niekde tolerančna hranica-niekto ju ma po jednej,niekto po kile,niekto po dvoch kg,ale asi ma každy svoju hranicu.

zuzkat1
31. máj 2011

@kaja73 tak ona toho vela nepoje z nicoho okrem ovocia... ovocie ma rada..ale ma svoje oblubene z ktoreho zje viac ako z ineho...napr. zje len polku hrusky ale aj 15-20 jahod (podla velkosti) alebo len hrst cucoriedok ale je schopna zjest cele mango... preto by ma mrzelo keby tie jahody nemohla ked ich ma evidentne velmi rada a navyse mame domace od svokra zo zahrady...

kaja73
31. máj 2011

@zuzkat1 Ved ich može jest,ale je dobre vediet , že to treba sledovat a popripade znižit mn.Ale ked zatial nemala problem,tak ju nechaj papat podla jej vole.Ked daky problem naskoči,budes vediet, ze sa nejedna o alergiu,ale len o to , že prekrocila svoju tolerancnu hranicu.Inak neviem, čo je na tomto pravdy,ja som to čitala cca pred 2t-už neviem kde- a bola som prekvapena.Doteraz som o tom nepočula.

zuzkat1
31. máj 2011

@kaja73 no ano ja nie,ale ako vravim ja viem o alergiach naozaj malo... ja mam udajne alergiu na pel a prach a podobne bezne veci,ale nijako sa to u mna neprejavuje.... mm je tiez alergik na tieto bezne veci on ma casto nadchu ale inak na potraviny nic... a hani zatial (klop klop) vobec na nic nejavi nijake znamky alergie... ale dakujem za info🙂 aspon budem vediet ze co sa deje, myslim ze klasicka alergia by sa uz bola prejavila...

bubelko
31. máj 2011

@kaja73 no tak to funguje u mna. mozem zjest jahody, ale akonahle prekrocim urcite mnozstvo, tak sa osypem. uz od detstva. takze radsej si dam par jahod kazdy den ako celu vanicku v jeden den 😉

vitana
31. máj 2011

ahojte,neporadite mi nejake zapekane cestoviny?ja robievam len take s brokolicou a masom alebo aj s cervenou sosovicou,nenapada ma,co by sa knim este hodilo..dakujem za radu

bubelko
1. jún 2011

@vitana mozes pouzit hociaku zeleninu aku mas prave doma - mrkva, hrasok, brokolica, karfiol, kukuricka... co ta len napadne 😉

vitana
1. jún 2011

dik bubelko,a ak ti z nich ostane,das malemu aj na druhy den?

apollo11
1. jún 2011

@zuzkat1 @bubelko děkuju 🙂 dala jsem dvě a v pohodě, víc nestihla 😀

bubelko
1. jún 2011

@vitana vacsinou varim tak, aby neostalo. ale ak predsa len su zvysky, tak bud dojedaju na veceru alebo na druhy den. pripadne este zje manzel. 😉

sussanah
4. jún 2011

Tak jsem se konecne dostala k tomu zapekanemu lilku a byl vyyyborny 🙂 Tak prihazuju recept:
1 lilek, 1 vejce, 1/2 zakys. smetana, 2 rajcata, 1 cibule, 2 strouzky cesneku, syr, maslo, olej, sul, pepr, bazalka, saturejka
Lilek rozriznout, vydlabat, duzinu nakrajet na kosticky a poradne prosolit jak lodicky, tak duzinu a nechat cca 15min vypotit. Na panvicce na masle s olejem podusit cibulku, cesnek, rajcata, pridat vymackanou vypocenou duzinu, trochu pepre, saturejky a bazalky (koreni se meze nekladou, ja beru to, co mi roste na zahradce 🙂 ). Vodu nechat vydusit, at to neni moc mokre. Rozmichat vajicko v zakys. smetane, vmichat do panvicky a tim vyplnit lodicky z lilku (ty jsem taky trochu vyzdimala a vymyla vodou, at to neni moc slane pro maleho). Pekla jsem na cca 180st na horkovzduch asi 30min. Na konci jen posypat na povrchu syrem a nechat jeste roztopit. Naplne jsem mela trosku vic, takze jsem jen udelala vedle lodicek takovou jednu placku na pecici papir.

halienka
4. jún 2011

@sussanah no len čo som to čítala tak sa mi slinky zbiehali 😀 vyzerá to super, ďakujem moc za recept, určite vyskúšam 🙂 škoda len, že ako poznám tú moju potvorku malú, tak sa na mňa len pozrie, čím ju to zase chcem otráviť, poprípade to opatrne olizne a skončili sme 😝 ale to je jej chyba, ja si určite pochutnám 😵 😀

sussanah
4. jún 2011

@halienka no my jsme s muzem taky pomlaskavali a maly snedl sotva 1/3 😀 Ale svadim to na to, ze mel dopoledne na svacinu cely rohlik (byli s muzem nakupovat), takze nemel hlad 😉 Jinak lilek fakt hodne prosol, at poradne pusti horkost. Ja jsem porad mela strach, at to neni presolene, ale po tom vyzdimani duziny a vymyti lodicek to fakt slane nebylo, spis si muz dosoloval a to on teda bezne nedela.

dana3262
4. jún 2011

Co si myslite o piskotech? Malej dostal u segry a byl z toho tak hotovej, ze jsem mu koupila pytlik. Muze se z toho zblaznit. Koupila jsem taky bio, ale meli jen bezlepkove a ty nechce, tak ma normalni opavia, ale moc se mi to nezda..hlavne kvuli cukru.

apollo11
4. jún 2011

@sussanah Ad lilek - super 😉 Jak moc jsi to vydlabala? A jak jsi tu vydlabanou dužninu nechala vypotit? (plátky se otřou, ale co kaše 😉 ?)

luciebx
4. jún 2011

@dana3262 ja nasemu malymu obcas taky piskot dam.. moc to nechce.. ale treba pulku slupne.. takze si myslim ze ve vasem veku uz to nemuze malymu nijak uskodit.. vsak od toho roka deti uz muzou vsechno.. teda skoro.. 😀

sussanah
4. jún 2011

@dana3262 pokud piskoty, tak hlasuju prave pro opavia, je to jen cukr, mouka vejce. Cukr tam je, ale i ten je k zivotu potreba 😉 U nas to ma proste jako kokino. Obcas dostane par piskotu do jogurt, obcas 1-2 na chut. Pokud se to neprehani, jakoze miska piskotu na kazdou svacinu, tak v pohode. At se ti totiz nevrhne na cokoliv sladkeho, az se jednou nekam dostane sam 😉

@apollo11 Duzinu jsem vydlabala tak do 2/3, nejprve jsem to castecne narizla zeshora nozem a pak vybrala lzici. Nakrajela jsem to na kousky cca 1cm x 1cm a prosolila na taliri. No a potom normalne rukou vymackala a hodila na panvicku.

zuzkat1
4. jún 2011

@dana3262 ja davam tiez opavia a v pohode, podla mna su jedny z najlepsich, neobsahuju dokopy nic🙂 podla mna mu davaj obcas uz aj sladke, lebo raz sa zobudis a zistis ze maly zjedol za kybel cokolady... vies ako to byva- odopieraneho najvacsi kus 😉

dana3262
4. jún 2011

@luciebx
@sussanah
@zuzkat1 to ja mu jako obcas neco sladkyho dam. K snidani ma cornflakes s jogurtem a tam mu davam trochu dzemu, na velikonoce si vykoledoval susenky sunar, jedl je asi 6nedel 😉 a ma nekdy neco ode me (liznout zmrzky, kousek nejaky buchty-kdyz pece babicka, tak dostane na svacinu treba kus babovky nebo tvarohovou buchtu). Ono i v tech cornflakes je cukr a sul..ale kdyz mu delam kasi nebo puding, tak to sladim glukopurem. Taky uz mel caj s medem. Myslim, ze sladkyho ma az az, proto me trochu trapi ty piskoty (prijde mi to zbytecny), ale jemu tak chutnaj. Nekdy mu dam jeden do ruky a on se 1/2minuty raduje nez ho strci do pusy 😀 Ale jako sni jich tak 10 na posezeni, zadnej troskar..

luciebx
4. jún 2011

u nas malej prave spis sili po takovych tech detskych krupkach.. tech dokaze zlabnout klidne 20 naposezeni.. a taky si libuje.. ale co.. at si da.. 😀 😀

zuzkat1
4. jún 2011

Čo papkáme/Stojí za prečítanie!!!

Cereálne raňajky sú vraj učebnicovým príkladom úspešného vykrádania našich peňaženiek. Keď v 19. storočí lekár John Kellog hľadal zdravú náhradu za mäso, vynašiel kukuričné vločky. Vtedy to bol pomerne čistý produkt takmer neupravované nespracované kukuričné zrná, mleté, skvapalnené, zahrievané a vysušené. Dnes by sa vraj červenal od hanby, rozpakov a zlosti, keby zistil, ako sa tieto cereálie pod jeho menom spracúvajú. M. H. Diamond v knihe Ako si ovládať telo opisuje výrobný postup v USA: Kukuričné zrná sa namočia do lúhu, áno, ide o žieravinu, ktorá spáli kožu na tele. Potom sa zrná vystavia agresívnej pare, namočia v ochucovacom sirupe, ktorý je najmä z rafinovaného cukru. Potom sa sušia, prebehnú sústavou valcov, ktoré ich lisujú tlakom 75 ton. Po tejto procedúre sa opekajú, nahrievajú a vločkujú, až sú pripravené na kúpeľ v chemikáliách konzervačných látok a prísad. To, čo vyštartovalo ako skutočne živé kukuričné zrno, sa premenilo na mŕtvu ochutenú látku, konštatuje americký lekár.

Ako sa vyrábajú džemy a marmelády?
Keďže továrne musia vyrábať po celý rok, ovocie skladujú do zásoby. Marhule, jahody, ríbezle sa ošetria chloridom vápenatým, ktorý zaručí, že v džeme cítime a vidíme celé kúsky ovocia. Ovocná zložka však býva často nadstavená želatínou a farbivá dodajú bledému ovociu želaný odtieň.

Prečo sú hrozienka v müssli šťavnaté?
Je to tajomstvo niektorých výrobcov. Namočia sa do horúceho roztoku kyseliny fosforečnej, vďaka čomu sa potom dajú naimpregnovať roztokom glycerínu. Sú pekne guľaté a šťavnaté.

@dana3262 to na margo tych cornflakes...ja by som to malej nikdy nedala

dana3262
4. jún 2011

@zuzkat1 proc ne cornflakes?

dana3262
4. jún 2011

@luciebx no jo, bejvavalo tak pred 3mesici jeste mozna 😀

zuzkat1
4. jún 2011

@dana3262 inak ja som myslela tak ze dieta potrebuje obcas klasicku sladkost - caj s medom nie je sldkost pre dieta, tako ako ani dzem na chlebe... to je preoste pitie a jedlo, aj buchta je jedlo... ked dojde do skolky, zistis o com hovorim🙂 mozno bude patrit medzi tie vzacne vynimky ktore budu radsej jest jablko a spokojne sa pozerat na ostatne deti ako jedia cokoladu, ale aby sa ti nestalo ze budes kazdy den pocuvat ze aj on take chce... ja som za to ze vsetko s mierou...ked obcas dostane tak si zvykne na nejaky rezim aj v tomto a nebude chciet na kila... ja obcas dam malej brumika, alebo tie piskoty... napr. med ani dzem (iba v buchte) nemala.... ja mam taku skusenost z domu - ja este ako dieta som mohla 3 kusy nioecoho - bud 3 cukriky alebo tri kocky cokolady za den.. a veris ci nie ja som takto stravila celu zakladku a bola som spokojna... nasi boli spokojny a nikdy mi nenapadlo zeby som mohla chciet aj viac...tak by som chcela aj malu naucit - proste davat jej ale neprehanat to, aby aj ona vedela ze su v tom iste pravidla ktore treba dodrzat🙂

sussanah
4. jún 2011

@dana3262 no rozhodne jsem taky proti cornflakes, je v tom hromada soli, jako ve vetsine cerealii. Zmrzlina teda taky neni nejvhodnejsi, je v tom kde co, kdezto v piskotech je fakt jen mouka, vejce, cukr, o cemz u sunarkovych susenek dost pochybuju... Ja osobne preferuju jako sladke veci pro maleho bud domaci buchty, dzemy, piskoty, obcas trochu medu v kasi nebo jeho oblibene makove loupaky. No a malyje taky schoen se pat piskoty od rana do vecera, ale vi, ze to takhle nejde. A kdyz si obcas rekne, tak dostane 1-2 a konec. Sice se chvili vzteka, ale vi, ze treba dalsi den taky dostane. Proste primerene 😉

dana3262
4. jún 2011

@zuzkat1 aha, pardon, uz to ctu

zuzkat1
4. jún 2011

@dana3262 d tam som ti to v tomodkaze dala..je to citovane uz neviem z akej stranky... tie cerealne ranajky tie kukuricne vlocky...kuk ten predchadzajuci odkaz pre teba cely🙂