Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

vilki
10. jún 2007

baby, davate uz detickam kuraciu alebo morcaciu sunku?alebo od kedy sa to moze?ja som dnes robila na obed zapekane cestoviny so sunkou a brokolicou a malemu to veeelmi chutilo...a hlavne tu sunku odtial vyberal...tak neviem ci uz moze..

titkovamiriam
10. jún 2007

marek sunku nechce vyberie si ju z ust,no ked mu ju dam v cestovinach alebo ryzi tak ju zje

megg
10. jún 2007

a aky syr davate deturencom, ked hovori sa ze nie tavene syry, ze su slane? Prosim napiste aj nazov. Dakujem 🙂

leva
10. jún 2007

Ahoj,kedy je najlepsie zacat s kravskym mliekom?polotucne,nizkotucne ci plnotucne?Malej som davala dost dlho nutrilon,tak uz ani neviem kedy mala prvy krat kravske.

vilki
10. jún 2007

leva ja davam rajo plnotucne uz od 10 mes. pretoze Samko mi uz UM odmietal a vobec ho nechcel tak som to skusila a teraz mliecko pekne pije...

megg ja davam malemu ten kiddyboo, neviem ci som to dobre napisala...ten co reklamuju, ze rastieme s kiddyboo, taky macko je tam nakresleny... 😉

...no mojmu sunka chuti...sice som skusala len takto v cestovinach ale uz asi vyskusam aj s rohlikom a syrom...

leva
10. jún 2007

dik vilki 🙂

sylvie
autor
14. jún 2007

leva, deti maju v tomto veku dostavat plnotucne mliecne vyrobky..
odbornici odporucaju davat do 3 rokov umele mlieko.. ak sa niekto rozhodne davat normalne kravske mlieko, tak najskor od roka a musi byt plnotucne..

sunku, nam dr. povolila od 1 roka, ale aj tak ju nedavam.. zatial som nenarazila na detsku hydinovu sunku.. maju len bravcovu pre deti..

syry, raz za cas dam taveny Kidiboo.. inac davam kidiboo tycinky.. ostatne, ake syry este davate?

pribinaciky, obsahuju tvaroh a ten sa moze az od 1 roka.. ale tie nedavame, lebo su plne chemie.. davam len biele jogurty..

a odporucam kupit si ten novy special Mama a ja o vyzive..

sylvie
autor
14. jún 2007

a odkedy nekojim, cize od 14. mes, nas jedalnicek vyzera takto:

5-6 UM
7-8 bud chlebik s maslom a syrom alebo tvarohom + kusok surovej zeleniny, alebo kasa z krabice alebo ovsena kasa s ovocim
10-11 ovocie alebo ovocna vyziva, alebo jogurt, alebo ovocie s tvarohom
13-14 najcastejsie masovo-zeleninova polievka, alebo privarok vacsinou zo strukovin + zltok, alebo maso na zelenine + zemiakova kasa/ryza/cestoviny
16-17 jogurt alebo ovocie (podla toho co mal na desiatu) + grahamovy rozok alebo nejake detske keksiky
18:30-19:00 kasa z krabice, obcas namiesto kase UM

lienus
16. jún 2007

Caute zienky, chcem sa spytat, ci mozem malemu davat Aktiviu. Davala som mu organicky jogurt, ale bolelo ho z neho brusko a aktivia mu chuti aj vyhovuje. Zatial som tu neobjavila vhodny plnotucny jogurt. Kravske mlieko nam odporucila sestricka od jedneho roka a v pohode.

titkovamiriam
16. jún 2007

zvolenske su dobre smotanove jogurty

syry davam len struhany eidam neudeny,lebo ja tie tavene nemusim-profesionalna deformacia som potravinarska biochemicka.

skusame uz plnotucne mlieko,tak raz za tyzden ,lebo kojim.

v oroginal pribinaciku nieje vela chemie,urcite je viac v hocijakom jogurte.

vilki
21. jún 2007

ja som malemu zacala davat termix vanilkovy a ten mu velmi chuti a napriklad pribinacik mi vobec nechce.inak mu zvyknem dat aj monte sem tam a aj tie zvolenske a inak uz zacina papat s nami co navarim, samozrejme nie klobasky a velmi slane a mastne ale napr. dnes som robila kura na smotane s cestovinami a malemu velmi chutilo...inak on spapa vsetko co mu dam a hlavne ma rad ovocie.ale sem tam dostane aj kinder cokoladu alebo bebe brumik...

leva
22. jún 2007

vilki ten bebe brumik chuti velmi aj nasemu krpcovi 😉 ake ovocie mu davas?okrem detskej vyzivi mi nechce nastruhane jablko ani hrusku,nedavno som mu dala s melona,ten mu chutil aj banan ma rad 🙂

leva
22. jún 2007

vilki o tej sunke,ja davam malemu kuraciu alebo morcaciu sunku,veeelmi lubi,samozrejme cerstvo nakrajanu,nie s tesca,tam to dlho stoji a nema to ani farbu 😝

titkovamiriam
22. jún 2007

bebe brumik zboznuje aj Marek 😀

sylvie
autor
22. jún 2007

ja malemu nedavam ziadne sladkosti..nevidim dovod, preco by som mu to mala davat.. dr. nam este ani kakao nepovolila..

vilki
24. jún 2007

leva, mojmu chuti tiez najviac banan, ale lubi aj jablcko aj hrusku, melon sme tiez uz skusali ale ten len pooblizoval, ine som este neskusala...
sunku som mu este nedala ale uz sa chystam, kuraciu, urcite mu bude chutit. 😀
bebe brumik je skvela vec, vzdy ked kupim malemu tak si doprajem aj ja...xixi, tiez ho mam rada 😉 a inak aj tie bebe brumik lodicky su fajn, aj tie maly lubi.

vilki
24. jún 2007

sylvie, kakao nedavam ani ja malemu.inak on uz pije mlieko len na vecer, vlaste taku redsiu krupicu...cez den uz mliecko nechce... 😒

sylvie
autor
25. jún 2007

ja zase davam mliecko len skoro rano a vecer kasu.. ale mam pocit, ze by ho aj cez den vypil.. on celkovo zje a vypije skoro vsetko co mu dam..

leva
25. jún 2007

vilki,brumik lodicky tiez pozname,no je tam len malinko lekvaru,ale je celi polepeny od toho 😀

ervotoc
26. jún 2007

ovocie,zeleninu zje vsetku,okrem pomarančov ,tie nejak nemusi,jablčka ,hrušky ma radsej nez banan... 😕 zo zeleniny ma najradsej brokolicu, 😀 na tu sa doslova teši
polievky rozne..najradsej kuraciu,zeleninovu-teraz z mladej zeleninky,rajčinovu s cestovinou,ma rad aj s vločkami polievky,s malymi pismenkami,kysle,fazulovu,šošovicovu ,zemiakovu s koprom
bylinky oregano,bazalku,majoran,rascu,....v pohodke 😉
ahá ..jahody a maliny zje ale tie iba v jogurte či vyžive
miluje špagety,ma rad masko,rybu,vsetko...
palacinky,šišky a pod.u nas fakt nehrozia esšte,ma sladkeho až,až..davam prednosť bio vyrobkom,či celkovo zdravšim,kvalitny olej,atd atd..bebe brumik mu nedavam,ani med ,či čoko.guličky,..ma rad" kolaciky"z ovs.vločiek,jáj a rad vybera hrozienka 😀 tie celozrnne piškoty niekedy tiez,ale radsej ma napr.nesolene kukurične chrumky,či "pukancove"chlebiky..špaldovy,v podstate je to čo my,
"hippky" tiez na cesty ,ked sme mimo domova
šošovicu-bio červenu..ona nenafukuje bruško 😉 a raz dva je uvarena 😉
ryzu zje aj bielu,alebo pololupanu naturalku ma rád
takze...ráno-ovocie,potom jogurt,na cestu niečo..(chrumky,piškotu,ovsenny kolacik.,jablčko)obed-polievka...neskor si da druhe jedlo..potom ovocie,jogurt,alebo chlebik,kašu....podla toho na čo ma chuť,tak ako si vybera čo si oblečie,tak si vybera aj stravu 😉 čaje,džusy nič..iba vodu noa mm 😉

sylvie
autor
26. jún 2007

tie celozrnne piskotky ma aj moj strasne rad..

dashak
27. jún 2007

ahojky, já nečtu všechno, jen přidám co papáme my.

Mám nedonošenou holčičku, takže na stravu kladu velký důraz, protože kojit jsem nemohla, tak to chci dohnat aspoň tímhle směrem. A rozhodně budu dost opatrná min. do 2 let, protože do té doby se vyvíjí dětská trávicí soustava a nebudu ji zbytečně zatěžovat a taky ledviny ne.

Jogurty dávám jen bílé s živou kulturou a do toho míchám čerstvé ovoce, většinou banán a k tomu ještě něco - podle sezóny - jahody, broskve, nektarinky a nalámu do toho pár piškotů nebo sušenek Sunarka

Pribináčky a podobné chemovýrobky vůbec nedávám. Dávám plnotučný tvaroh a to asi od minulého týdne, protože se tvaroh může až od roka a já musím ve všem stále odečítat dva měsíce, o které se narodila dříve. A opět míchám s ovocem a piškotkama. Nejlepší je teda s broskví nebo nektarinkou nebo jahody, maliny.
Chutná to podobně jako pribiňák, akorát že to není našlehané dusíkem, není v tom cukr a hlavně je to 250g, takže někdy mi to malá zblajzne celé, někdy na dvakrát. Pribinák by musela sníst tak tři, aby měla dost. Je sice drobeček 15měs a 7,5kg, ale jí jak cirkus 😝 😀

Sýry - doktorka mi tvrdila, že může tavené. Ale kamarádka, která má taky nedonošence mě upozornila na to, že do 6let nejsou vhodné pro děti 😝 😨 Já ji dříve dávala sýr Hajánek, který je pro děti. Ha! Když jsem si pak přečetla složení, tak jsou tam 4 éčka, tavící soli...
Takže opět jdu přírodní cestou a dávám termizované sýry (lučina, gervais, fénix) které jsou jen tvaroh a smetana, bez konzervantů a chutnají výborně. Začla jsem taky na nich ujíždět 😅

Jinak občas papáme přesnídávky. Kaše moc nemusí, takže spíš sporadicky. Zeleninu dělám doma většinou v parním nutričním centru nebo vařím polívky. Z omáček zbožňuje koprovku a rajskou. A taky má hrozně ráda špenát. Ale ten moc často nedělám, má hodně dusičnanů. Občas dáme ve skleničkách, když někam cestujeme nebo není čas, a taky dávám skleničky s telecím masem, protože to se mi nechce kupovat.

Ovocné šťávy nechce vůbec, čaj jí dělám občas granulovaný fenyklový nebo spokojené bříško, ale buď ji ho dělám řidší nebo v poslední době pije jenom čistou vodu.

elliana
27. jún 2007

a od kedy ste varili deturencom paradajkovu polievku? Az po roku?

dashak
27. jún 2007

Eli, já ji zkusila tak před dvěmi měsíci asi. Ale ne jako polívku, ale jako omajdu. Ale dělala jsem ji jinak než pro nás.

Zásmažku jsem udělala na másle, nepoužívám cibuli (já s ním mám problém, tak co teprv roční prďous) a pak dávám 1 rajče a pár lžiček rajského protlaku, dám kmín (do naší nedávám), nové koření a bobkáč. A pak ještě trochu přisladím. Dávám ji to většinou s kolínkama nebo s takovýma polívkovýma hvězdičkama, protože ty jsou malé a nejlepší jsou, když se trochu rozvaří a k tomu masko.

elliana
27. jún 2007

diky...inac, cely Ivankin jedalnicek sa mi paci...
mala je tiez dobry jedak, tak dufam, ze s nicim novym nebude mat problem...uz mi ide niekedy na nervy, ze varim dookola to iste, preto som sa pytala na paradajky

dashak
27. jún 2007

Eli, hážu sem link, týkající se příkrmů a od kdy se může jaká potravina zařadit. Je to dobrá orientační pomůcka. Doufám, že to půjde otevřít. Je to excelovský soubor a má 3 listy.
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

Ještě jsem zapomněla, že pak z toho vytahuju ty slupky, pač spařovat předtím se mi to nechce a pak to propasíruju, aby tam nebyly ty zrníčka. Ale ty myslím zas tolik nevadí. Spíš ty slupky, protože se lepí na střevo 😝

elliana
28. jún 2007

dakujem, potesila si ma tym suborom, rada hltam info takehoto druhu

sylvie
autor
1. júl 2007

dashak, pisala si, ze spenat casto nerobis, lebo obsahuje vela dusicnanov.. ja kupujem mrazeny bio spenat, firma sa tusim vola ardo... urcite aj u vas niekde take dostat. je taka aj brokolica, hrasok, fazulkove struky a nejaka zmeska.. u nas to dostat v supermarkete Terno, alebo v Bioparku..

jita2
2. aug 2007

Já bych těm bio výrobkům moc nevěřila, je to hlavně o penězích, u nás je firma, která prodává obilí pro slepičky atd. A samozřejmě u ní nakupují pro své slepice potravu všichni, páč to není žádné bio obilí, ale stejně tak tam nakupuje veškerou potravu firma, která pak prodává bio slepice a bio vajíčka. Takže věřím jen tomu, co mám doma na zahrádce, jinak vůbec ne. 😉

sylvie
autor
4. aug 2007

jita, ale ked nemam doma zahradku, tak musim niecomu inemu verit..lebo by sme hladom pomreli.. 😉