Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

petka80
8. apr 2009

Fakt, jo? To je divný, jsem myslela, že to je podobný složení jako jogurt..... No aspoň nebudu vyjukaná, kdyby nás to taky potkalo.
Určitě to zkusím, akorát malý teď nějak banány moc nejedou, tak jsem zvědavá, kdyžtak aspoň víc zbyde pro mě 😀 Já si občas dělám koktejl banán + obyč mlíko a to je taky moc dobrý 😵

kijonkova.k
8. apr 2009

jj,taky si to dělám pro nás jen s mlíkem,ale malé nee 🙂 Už se těším,až budou jahody na zahrádce,to bude teprve koktejl 😀 Ty v obchodě jsou o ničem 😝 Ale určitě by to šlo i s přesnídávkou,když nechce banán,nebo vyzkoušej ten ochucený,staří jste dost.Malá jedla do roka jen bílé jogurty,čisté,pak jsem přidávala ovoce a teď už baští ovocné,skoro jakékoliv 😉

kijonkova.k
8. apr 2009

Manžel dneska koupil malé nějaké ovoce s mlíčkem od SUnaru,tak jsem zvědavá,zítra dostane na sváču. 😉

petka80
8. apr 2009

Zrovna jsem na ty jahody ze zahrádky taky myslela 😀 Mňam. Už se těším na léto, až bude pořádný ovoce a ne jako teď......
Jj, taky už ty ovocný jogurty budu pomalu dávat, sice furt jak blbec u všeho čtu složení, ale zrovna ta ochucená Holandia mi přišla o.k. a byla teda moc dobrá, zkusila jsem černý rybíz a chutnalo oběma 😉
Jakou dáváš ty značku?

petka80
8. apr 2009

To asi koupil takový to balení po čtyřech po cca 100 g, ne? Jestli je to to, co myslím, tak tě nechci zklamat, ale chutná to jako obyčejná přesnídávka 😉

kijonkova.k
8. apr 2009

jj,přesně to.Fakt?Ale vždyť to má bát s mlíčkem?No,je to jedno,hlavně,že to bude Karolínce chutnat...a snad bude,za ty prachy... 😝

davidko7
8. apr 2009

baby,čo davate malym na večeru?
A davate už aj ryby?

power700
9. apr 2009

davidko, mně malá kaše už dlouho nejí ani mléko na noc už nepije, jen ráno, a teď vyžaduje každý večer chleba s něčím, má ráda sýrové tyčinky Kidiboo, žervé, dětskou šunku, sojovou pomazánku, někdy marmeládu St.dalfour, a také jí jedou polévky.Většinou dávám na večeři něco lehkého, lépe pak spí. Ale taky mně už dochází inspirace a pořád to točíme dokola.
Rybu jsem zkusila jednou, zapečenou se zeleninou, ale pozvracela se po tom, ☹ , takže občas ji dostane ze skleničky a to je v pohodě. 🙂

eppik.m
9. apr 2009

Ahojky, kolik gramů ovoce dohromady za den sní vaše batolata a v jaké formě? My papáme ráno 100 - 200g sklenku a odpoledne 200 - 250g čerstvé. Dohromady cca 400 - 500g Není to moc?
davidko7: večeříme vždy ovocnou nebo celozrnnou kaši, ryby dávám občas a jen ve skleničce - jsou silný alergén

sisstin
9. apr 2009

tak malej mi Holandie nebo Selský odmítá..jakmile je to ten typ jogurtu, co není smíchanej..tak mu nechutná...takže většinou dávam Vian nebo Florian 😕

kijonkova.k
9. apr 2009

petko,z jogurtů dávám taky floriana nebo jihočeský ve skle,většinou to míchám půl na půl s bílým,ať to nemá tak sladké.

davidko,na večeři jedině kaši,u nás to frčí,tak vím,že sní hodně a rybu už dávám pravidelně 1x týdně.

eppik,já dávám ovoce dopoledne,vetšinou celý banán,jablko nebo hrušku...a odpoledne ještě když tak kousek mandarinky,hrozna,jablíčko do ruky...skleničky moc nedávám,ale myslím,že ovoce neuškodí,toho bych se nebála,horší by bylo,kdyby to nechtěl 😉

lenkazdenek
9. apr 2009

Tak unás frčí ochucená holandie,nejradši má s borůvkama nebo jahodama 🙂
k tomu ovoci,naše má celou velkou přesnídávku a pak dopo ještě třeba celkj aanán nebo misku hrozna..

petka80
9. apr 2009

eppiku, já myslím, že to není moc, občas můžeš třeba tu dopolední skleničku zaměnit za jogurt nebo jogurt s ovocem, ale nevím, jak to máte jinak, tak třeba dáváš jogurt ještě jindy.
Já si někdy říkám, že to nějak nestíhám dávat všechno to jídlo, když by měly mít 500g ml. výrobků (včetně mléka), ovoce, zeleninu, pečivo, cereálie..... 😀

Já zatím dávám většinou bílý jogurt s ovocem, bílý jogurt s marmeládou a začnu už dávat i ty ochucený. Ta Holandia malý chutnala, ale takový ty úplný kousky ovoce taky nechtěla, ty co zůstaly na spodku......
Jinak dávám bílou Holandii, Choceňský a občas Activii. Jo a občas vanilkovýho Lipánka.

K večeři kaši (krupicovou, jahelnou, pohankovou...., dělám je už normálně z KM) nebo jogurt.
Rybu jsem dělala 1x (pangase) a o.k. Ale asi to není úplně potřeba jíst ryby takhle malý děti, stačí až po 2. roce, je to navíc alergen, jak píše eppik.....

petka80
9. apr 2009

Musím mrknout na toho Floriána, to nějak neznám, tak taky vyzkoušíme.......

kijonkova.k
9. apr 2009

petko,florian je hodně smetanový,ale mooooc dobrý 🙂

eppik.m
9. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

eppik.m
9. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

leni3
13. apr 2009

Ahoj,chcela by som sa opytat ako casto vam deticky cez den piju mliecko?Nasa mala ma rannu kasicku,al.cerealie s mlieckom ked vstane potom asi po 3-4 hodinach zase 150ml mliecka pred spanim,dalsie mliecko (150ml)pred poobednym spanim a zas mliecnu kasicku vo flaske alebo puding pred nocnym spanim.Neviem zda sa mi to vela,pomimo toho papa aj jogurtiky asi kazdy druhy den...prosim poradte

standu
13. apr 2009

dietatko v tomto veku ma mat min 500ml mlieka. mate viac, ale ci je to vela, neviem...podla vahy. vyzera baculka....ja by som dala na ranajky chlebik. ovocie papate? zeleninku??? my papame 5x denne.. ranajky chlieb, rozok, vianocka s maslom alebo avokadom (ine nechce), desiatu ma mliecnu- jogurt, pribinacik, puding obcas, na obed masovo zeleninovu kasu, olovrant ovocie,na veceru mliecnu kasu. v noci kojim.

petka80
13. apr 2009

leni, no já tomuhle zas tak nerozumím, ale taky bych skoro řekla, že je to dost. Já bych už mléko přes den nedávala. Kaše by taky stačila 1x denně. Jogurty jsou zdravější než kaše nebo pudinky, takže ty bych klidně dávala denně. Taky abys "stíhala" dávat i dost zeleniny a ovoce.
Já tedy ještě 2x denně kojím (ráno, večer) + 1x denně jogurt + sýry skoro denně + večer kaše nebo zas jogurt. Tak si taky někdy říkám, jestli to není moc, ale snad ne. Navíc ten jogurt často míchám s ovocem, takže ho pak tolik nesní.

leni3
14. apr 2009

No samozrejme ze papame vsetko,zeleninku,ovocie,syry,jogurty a tak.Na ranajky sme uz skusili aj chlebik no to len par krat odhryzne a uz potom zas pyta nieco druhe a tak len odkusujeme z kazdeho trosku.Problem je ze neviem z ktorej casti dna je lepsie to mliecko upustit,ci to rano,alebo doobedne ci poobedne spanie alebo na noc.Pravda je ze tie vecerne kasicky z flasky sme zacali davat ako sa nam skoro do roku budila v noci na papanie,tak sme chceli aby vydrzala celu noc a zafungovalo.Vazi mi okolo 11kg ale je velmi ziva a zachvilku spali co spapa.Zda sa mi akoby bola stale hladna... 😅

jujuju
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petka80
14. apr 2009

leni, většinou se mlíčko nebo mléčná kašička dává ráno a večer. Tak zkus ubrat aspoň to jedno denní mlíčko. Ale hele, třeba ti někdo ještě napíše, tohle je jen můj názor......
Moje zkušenost je ta, že když jsem ještě dávala mlíčko přes den (kojila jsem teda), tak dcera moc nechtěla jíst normální jídlo, trochu snědla a pak se dorazila mlíčkem. Takže u nás byla nutnost to zrušit. Ale u vás je to třeba jiné.

My to máme takhle:

ráno - kojení
snídaně - chleba s něčím (sýr, máslo, marmeláda), občas třeba kousek vánočky
svačina - většinou nastrouhané jablíčko nebo hruška a jogurtem
oběd - zeleninová nebo masozeleninová polívka nebo nějaké hlavní jídlo
svačina - ovoce nebo přesnídávka nebo jogurt (taky podle toho, co je dopoledne, aby to bylo tak nějak vyrovnané ovoce a mléčné výrobky), občas lipánek
1. malá večeře - pečivo nebo kousek ovoce, jen tak na zakousnutí a aby vydržela do večeře
2. večeře - kaše, občas jogurt místo kaše
před spaním ještě kojím

ivetah
14. apr 2009

leni vecinou sa vynechava denne kojenie, my to mame takto:
rano - mlieko (kojim),
po zobudeni desiata - jogurt s vianockou (alebo rozkom),
obed - polievka, hlavny chod,
olovrant - po spanku vypije trosku UM (sme v stadiu zvykania si na novu chut 😉 ), a potom papa ovocie,
vecera polievka, rozok s maslom alebo syrom, alebo ma hlavny chod,
pred spanim mlieko (kojim)
my kase nedavame, mala ich zacala odmietat cca v 11 mesiacoch, tak veceria to, co ma na obed a od vtedy nam v noci spinka velmi dobre.

myslim, ze nevadi, ak ma dieta viac mlieka, ako je predpisane. ide len o to, ze napr. puding by mohol byt nahradeny jogurtom, preferovat nesladene jedla.
tak drzim palce, aby ste nasli to, co vam vyhovuje.

lenkazdenek
14. apr 2009

Tak u nás to teda taky není s mlíkem nják slavný
ráno má ještě okolo 200ml sunaru
pak snídaně to je buď chleba s něčím nebo jogurt(čas od času třeba kousek bábovky nebo koláče)
svačinu máme málokdy spíš jen kousek ovoce
oběd -v podstatě to samé co máme my akorát nekořeněné,ne smažené nebo uzeniny
svačina-přesnídávka nebo ovoce
večeře-pokud měla ráno jogurt tak chleba nebo polévka pokud neměla jogurt tak kaše -do ní mixuju čerstvý ovoce

digysa
14. apr 2009

Prave som sa chcela spytat na mlieko a vidim, ze tu o tom pisete.
Nasa mala zacala jest od prveho roka normalnu stravu. Kase nezie uz dobre 2-3 mesiace. Vsetko musi mat urcite hrudky, inak to nezje. Tak teda krajame a krajame...
Ja som musela ubrat tiez mlieko a to dost razne. Neuvedomila som si, ze ona ma vydatne ranajky, obed aj veceru a ja som ju pred spanim gniavila skoro 300 ml mliekom, lebo tolko vzdy vecer vypila...ale to bola v podstate jej vecera, ked este nejedla poriadne.
A tak sa nam stalo, ze zacala vecer vseto vracat, mlieko aj veceru dokopy. Mysleli sme si, ze je to z kravskeho mlieka, tak sme presli znova na UM ale bolo to iste.
Jedna kamoska mi povedala, ze naco jej davam tolko mlieka, ked ma veceru...
Aj vy ste zmensili davky mlieka? Ja jej dam vecer uz iba na zapitie, tak sporadicky 90-100 ml. Ale som sa obavala, ze je to malo.
Nase jedenie je presne take iste, ako opisala ivetah. A mlieko davam rano o 5 hod,lebo vtedy sa budi a to ma najvacsiu davku. Poobede a na vecer uz ma len tych 90ml.

digysa
14. apr 2009

leni3: tvoja mala je rovnako stara ako moja. Mas pravdu, pije prilis vela mlieka. To jej vlastne davas extra davku jedla. Mlieko ma totiz vela zivin ako jedlo. jednoznacne by som kasicky robila s vodou a mlieko redukuj cez den, tak ako pisala petka80 a ivetah. Skus to rozdelit na 3 krat max- rano, pred alebo po spani, vecer. Viac nepotrebuje....

zitaje
14. apr 2009

Ahojte,
moja ma skoro 14 mesiacov a ja mam zas taky problem, ze mam pocit, ze papa privela "sladke". Davam to do uvodzoviek, lebo ono je to take vselijake - ved posudte sami:
ranajky: banan, alebo ak stiham, tak nejake uvarene obilie (pseno, ovs.vlocky a pod.) pomiesane s postruhanym jablkom
desiata: kusok rozka, ryzovy chlebik, alebo kojenie
obed: zeleninova polievocka / nejake hlavne jedlo (varim aj pre starsiu prvacku, takze take viac-menej normalne, ale malo korenene jedlo)
olovrant: ovocie (vyziva alebo hrozno, jablko do ruky) plus piskoty na dojedenie, niekedy byva desne hladna
vecera: jogurt uz biely nechce, iba ovocny, ten davam na vecer, pripadne cottage cheese
Pred spanim a v noci kojim.
V podstate okrem obeda a desiatej ma vsetko sladke - teda ovocie je sladke, MM je sladke, jogurt zje len sladky, neva?
A inak eppik, v tom tvojom clanku pisu, ze celozrnny chlieb, a zas inde pisu, ze az do skolskeho veku celozrnne nie je vhodne - ake davate? Ja dost striedam, navyse my jeme dost psena, pohanky, celozrnnej ryze a tak.
A este - ako ste na tom s ochutnavanim, ja som jej dnes dala ochutnat zo zavinaca 😒, strasne sa za tym natahovala, a aj by toho pojdela, keby som jej dala este, radsej som ho schovala, predsa len... Davate obcas ochutnat nie celkom vhodne veci, ktore maju specificku chut, alebo sa drzite babatkovskej diety?

eppik.m
15. apr 2009

zitaje: Kolik kterých potravin

Roční dítě by mělo v průměru sníst a vypít za den zhruba následující množství jednotlivých potravin a nápojů: 80g chleba a obilných výrobků, především celozrnných, 80 g brambor, těstovin nebo rýže, 100g ovoce, 100 g zeleniny, 500 ml mléka, bílého jogurtu, tvarohu (ten používat ve velmi malé míře, např jen tenkou vrstvu na chleba)., 40g masa, 10g másla a oleje, 600 ml tekutin (nejlépe kojenecké vody nebo bylinkového čaje). K tomu týdně jedno vajíčko a jednou až dvakrát týdně 50g ryby.

Co se doporučuje a jak to máme my:

80g chleba a obilných výrobků především celozrnných, 80 g brambor, těstovin nebo rýže,(doufám že to není myšleno 80g + 80g za den) - asi nesplňujeme 80g, podle toho co má jako hlavní jídlo ... jinak do ruky denně dostane kukuřičné křupky, grahamové tyčinky, amarantové chlebíčky, kousek rohliku, housky a v hlavním jídle rýže, těstoviny tak 1-2 krát do týdně, dělám hodně zeleninu tak tady budu asi střídat obden místo ovocné přesnídávky, dám chleba, zatím jsem celozrnný nedávala tak to budu střídat s obyč a ze zeleniny uberu tých 80g zeleniny a přidám ty obiloviny (stejně jí má 200g a stačí 100g)

100g ovoce - my sníme denně 200g čerstvého a 100 - 200g ovocné přesnídavky kupuji ty 100% občas ty méne zdravé s cukrem pro změnu nebo s jogurtem, tvarohem, oves. vločkami .... a ještě dávám občas do ruky banán, jabko, hrušku .... takže cca 400 - 500 g denně

100g zeleniny - každý den na oběd sníme 200g zeleniny a k tomu maso

500ml mléka - přesně nevím protože kojím a UM nedávám (po probuzení kojení, před obědem kojení, před spaním kojení a jednou v noci) + večer 250 ml kaše ovocné, celozrnné... občas 200g jogurt, občas sýr eidam, kidyboo syr nebo ten ochucený tvaroh na klacíku, občas namažu tavený na chleba ... přibližně to splnujeme

40g masa - my sníme cca 5 - 6 krát do týdně 50g

10g másla a oleje - každé hlavné jídlo připravuji na oleji, másle, máslo mažu na chleba takže ok

600ml tekutin v pohodě vypijeme 500ml + kojení + čerstvé ovoce, takže v poho splňujeme

týdně vajíčko - dávám pouze občas to nesplnujeme ale papáme věci kde třeba se nachází ...

jednou až 2x týdně ryby - nedávám kůli alergii občas ve skleničce

Tak jsem to tu rozpitvala a koukám že papáme cca tak jak se má, sladkosti nedávám ani pochutiny, ochutnat z našeho jídla dávám ze všeho, akorát má alergii na arašídy tak ty neeeeeee! 😉

digysa
15. apr 2009

eppik.m : To ta obdivujem... ja neviem, ci by som mala cas na to kontrolovat presny prisun kazdeho druhu jedla.
Ja viem iba, ze ja sa snazim davat detom "pestrost"...vzdy ine jedlo, vzdy ine ovocie, vzdy iny napoj, vzdy inu prichut....aby mali vsetko obsiahnute v jedalnicku.

Obe moje deti jedia:
-piju vacsinou vodu, alebo nesladene caje, raz za den im dam jablkovy alebo pomarancovy dzus zriedeny s vodou v pomere 30/70%.

-cerstve ryby (nie mrazene), organicke kura, morka, vajcia a syn aj hovadzie, (bravcove este nemali)

-chlieb roznych druhov, chute a konzistencie

- ovocie "zasadne" cerstve-hruska,hrozno,cerveny,zlty a zeleny melon, papaya, mango, ananas, jahody, slivky, broskyne,pomarance, maliny, cernice, carambola, banany

-Zeleninu tiez striedam od vymyslu sveta (okrem karelabu, tu ho tazko najdem) a ked uvarim dam tam trosku masla
-jogurty ma organicke pre deti do 2-och rokov, s malym mnozstvom ovocnej prichute

-Cestoviny mame tiez rozne druhy(obycajne, spenatove, rajcinove, spagety, kolienka, rottini, orzo, atd...)
A jedla pripravujem zvacsa na olivovom oleji

Ale kolko toho dostanu v mierkach nemam ponatie...viem iba podla ich tanierov, ci sa im zvysuje apetit, alebo nie. U syna je to rovnake...u dcery to narasta.
Viem iba, ze mlieka sme vcera vypili presne 460ml (lebo to vidim na odmerke na flaske 🙂 )