Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

eppik.m
5. máj 2009

jednou jsem to jsem už vkládala, jen pro připomenutí a inspiraci ....

Příklad denního jídelníčku

Denní jídelníček dítěte staršího 12 měsíců by tedy mohl vypadat přibližně následovně:

Snídaně: 2 krajíčky vícezrnného chleba s tenkou vrstvou tvarohu a marmeládou, sklenka kojeneckého mléka, 200ml

Přesnídávka: 1 malé jablko

Oběd: 2 malé brambory, 1 porce dušené mrkve, 1 malá porce dušeného kuřecího masa

Svačina: 1 bílý jogurt 125ml s čerstvým ovocem

Večeře: 1 krajíček vícezrnného chleba tence potřený máslem, 1 plátek drůbeží dětské šunky, 1 malé rajče, kojenecké mléko
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co má mít dítě na talíři ve dvou letech

Vyváženou, pestrou stravu tvoří pět výživových skupin: mléčné výrobky, ovoce, zelenina, bílkoviny (maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy) a sacharidy (chléb a pečivo, těstoviny, obiloviny, rýže, brambory). Během dne by mělo dítě sníst pět porcí ovoce a zeleniny, dvě porce mléčných výrobků, dvě porce bílkovin a pět až šest porcí obsahujících sacharidy (viz také články Děti a vitaminy a Výživa a prevence I.).

Konkrétně by složení jídelníčku dvouletého dítěte na jeden den mohlo vypadat například takto:

Mléčné výrobky: jeden šálek mléka, jeden kousek sýra

Ovoce: půl banánu, tři dílky jablka, pět bobulí hroznového vína

Zelenina: dvě lžíce brokolice, tři plátky okurky

Bílkoviny: 50 gramů masa a dvě lžíce fazolí

Sacharidy: půl krajíčku chleba, jedna malá brambora, dvě lžíce těstovin, dvě sušenky, dvě lžíce kukuřičných lupínků.

Aby dítě zdravě rostlo, nepotřebuje nutně denně sníst doporučený počet porcí, měl by ale souhlasit vzájemný poměr jednotlivých potravinových skupin. Znamená to, že by dítě nemělo dostat třikrát denně maso a jen jednou zeleninu. Maso stačí jednou za několik dní, v průběhu tří, čtyř dnů by dítě mělo něco sníst ze všech skupin potravin.

eppik.m
5. máj 2009

četla jsem toto:
Mezi 1.- 2. rokem věku je MM již jen doplňkem výživy, poskytuje část mléčné dávky (většinou třetinu až polovinu, zbytek by měly tvořit jiné mléčné výrobky – sýry, jogurty, mléčné kaše, zakysané výrobky aj.). Stále velmi důležitou funkci ovšem MM hraje v posilování imunitního systému dítěte, když MM obsahuje obranné látky „šité“ přímo na míru konkrétnímu dítěti. I když dítě není kojeno často, ale již jen třeba 1-2x denně (což je dostatečný počet po roce věku), tak MM těchto obranných látek obsahuje dostatek, jsou v dávce mléka více koncentrovány, složení mléka se přizpůsobí potřebám dítěte a frekvenci jeho kojení a vše potřebné tedy dítě získá i v jediné dávce.

Význam kojení po 12. měsíci věku
Dá se říci, že po 12. měsíci věku se již snižuje význam kojení jakožto prvku výživy, jedná se již jen o doplnění výživy. MM stále poskytuje část mléčné dávky a je zdrojem obranných látek dítěte, ale do popředí se dostává, hlavně po 18. měsíci věku, psychický vliv kojení - . dítě hledá u prsu útěchu, lásku, bezpečí, teplo, domov, je to jen jeho území a ve chvilce kojení je tu máma jen pro něj. Docela často si děti u prsu řeší veškeré své trápení, bolístky, u prsu se uspávají i probouzejí. Nic z toho není problémem, pokud to nevadí kojící ženě a hodně záleží na mamince, jak daleko nechá dítě „zajít“. Jakmile má sama pocit, že jí velmi časté denní či noční kojení nevyhovuje, je jí nepříjemné, že se dítě dožaduje kojení na veřejnosti (osobně považuji kojení po 12.-18. měsíci věku za intimní, soukromou záležitost, ne každému je příjemné, když vidí chodící batole sápající se pod tričko ženy) či se kojení dostává do popředí na úkor jiné stravy (někdy se děti jakoby chtějí vrátit zpět k plnému kojení), tak je vhodné zasáhnout.

sisstin
5. máj 2009

eppik.m: no UM je rozhodně sytící 😉 my ho nepijeme už 10měsíců 😅 😅 😅 nepil ho ani ve spánku..prostě blééé 😅 😅

sisstin
5. máj 2009

holky..vymejšlim, co bysme mohli ukuchtit k obědu..teda dneska ne, dneska bude mít skleničku... 😝 asi s rýží, ta mu nedělá problémy..a nějakou omáčku 😕 maso asi ne..to fakt neumim, a on se s ním stejně dusí..i když je to na pidi mini kousíčíčky 😝

petka80
5. máj 2009

sisstin, tak zkus tu brokolicovou omáčku, co dávala recept kijonkova včera večer, to vypadá dobře a je to rychlý a jednoduchý.

sisstin
5. máj 2009

petka: no to už jsme jednou zkoušeli s bramborama a masem a hned se zeblil..ale možná z těch hustých brambor to bylo... 😕

kijonkova.k
5. máj 2009

Ahoj,tak já dnes malé dala 3 rybí prsty(oloupané) a kuskus.Se mi nějak nechtělo nic dělat 😅

holky,k tomu očkování,já byla včera na kontrole s malou,tak jsme objednaní na 3.6.a Dr.říkala,že dostaneme Priorix,protože Trvivivac není nebo co.Tak jsem zvědavá 😉

kijonkova.k
5. máj 2009

siss,tak zkus tu dětskou svíčkovou,na tom taky nic není,jen povaříš zeleninu,rozmixuješ,přidáš 2 lžičky bílého jogurtu a je to 🙂

sisstin
5. máj 2009

holky..kdybych nebyla takový tele..i to nejjednodušší jídlo v mém podání je pak strašný..fakt antitalent těžkej 😝

kijonkova.k
5. máj 2009

siss,nepřeháněj,zrovna na tomhle prostě nic není,uvařit a rozmixovat do hladka umí každý,ne?

sisstin
5. máj 2009

kijonkova: já to uvařim bud moc nebo málo..a celý to je pak divný a nechutný 😅 😅 😅 no snaha bude...ale sklenička to jistí 😅

kijonkova.k
5. máj 2009

Hele,když to uvaříš více,tím líp,bude se to lépe mixovat 😉 A když ještě k té zelenině(mrkev,celer,petržel) přidáš bob.list a kuličku nového koření,tak to bude krásně vonět. 😉

sisstin
5. máj 2009

kijonkova: ty jo..tak já právě tyhle vonavý koření nesnášim 🤐

eppik.m
5. máj 2009

siss: hrozně jednoduchý recept i pro menší prcky, už jsem to tady vkládala i pro kojence 😉 heslo zní: kdo chce hladá spůsob, kdo nechce hledá důvod 😀

Zeleninová omáčka a la svíčková
Mrkev, petržel a celer vaříme do měkka v nesolené vodě (pokud děláme pro starší děti, tak můžeme lehounce osolit) Potom zeleninu rozmixujeme do hladka a přidáme cca 3 lžíce bílého jogurtu. Podáváme s bezvaječnými těstovinami (větší děti mohou s knedlíkem) a vařeným či dušeným masem. Pokud nemáme maso připravené předem, můžeme ho vařit spolu se zeleninou a před mixováním vyjmout a nadrobno nakrájet.

sisstin
5. máj 2009

epik: a může to bejt mražený, bo jako škrabání ehm 😅 😅 no to mi kdyžtak někdo předpřipraví 😅

sisstin
5. máj 2009

ale zkusim tu brokolicovou..mnam..akorát ten cottage nezhustí to nějak moc? 😕

kijonkova.k
5. máj 2009

siss,tak koření nemusíš dávat,to je jedno.Může být i mražená zelenina,když se ti nechce škrábat 😉

sisstin
5. máj 2009

holky..tak ty omajdy zkusim, to fakt musim zvládnout i já..k brokolici dám rejžu..a k tý svíčkový malý těstovinky 🙂

kijonkova.k
5. máj 2009

siss,podle toho,kolik ho tam dáš 😉 Já když mixuju tu brokolici,tak tam přidám trošku té vody,co se to v tom vařilo,ať to jde lépe a pak přidám ten sýt.Naředit kapkou vody můžeš vždy 😉

kijonkova.k
5. máj 2009

siss a klidně dej i maso a poku se ti masem dáví,tak ho rozmixuj s tou zeleninou do hladka a nepozná to 😉

eppik.m
5. máj 2009

siss: ano, koupíš zmraženou už nakrájenou a přesně se to jmenuje "směs na svíčkovou" , takže to máš bez škrabání, mytí, krájení ... pouze to hodíš do kastrolu s vodou 😀, přiměřeně vody aby ti zbylo na omáčku, protože až bude zelenina měkká pouze to schladíš, rozmixuješ vše a přidáš jogurt a je hotovo, pak přílohu bud těstoviny nebo knedlík ... popřípadě jěšte maso ...

sisstin
5. máj 2009

jo holky, super..na mě musíte jak na totálního trotla 😀 😅 😅 😅 a co nejmín škrabání a loupání a podobně 😅

kdyby mi šlo vaření, jako líčení...tak bych byla těžce za vodou 😅 ..no zítra dám vědět, jak omáčka..díky a zatím pa 😉

kinsli
5. máj 2009

Holky my jsme měli dnes svíčkovou s knedlíkem, nic moc nejedla, ale to je spíš tím, že jí Lukáš dnes překopal režim tak je na palici 😖 😖 😖

Můžete mě někdo jako pro debila vysvětlit ty 3 druhy očkování??? Já vůbec netuším o to jde. my měli teď na roce poslední hexu a teď jdeme až v 18m 😕

petka80
5. máj 2009

kinsli, ahoj, no to máte očkování nějak jinak, my teď byly v 15. m. a pak na 18 m. prý bude hexa.

Takže to očkování na 15. m. (spalničky, zarděnky a ještě něco) máš 3 možnosti:

1. Trivivac - státem hrazená vakcína, prostě ta základní (zdarma)
2. Priorix - to samé jako Trivivac, ale měly by být menší reakce, ne tak bouřlivé, údajně (doplácí se asi 500, nevím přesně)
3. Priorix Tetra - je zde navíc ještě očkování proti neštovicím, někdo ho doporučuje a někdo ne, moje dr. říkala, že se neočkuje zas tak dlouho, aby mi ho mohla s klidným svědomím doporučit, zvlášť když mám holku. U holek je největší riziko, že chytnou neštovice, až budou samy těhotné a prý kdo ví, jestli bude tou dobou to očkování ještě účinné. Takže nejlepší by bylo, kdyby je prodělala, pokud ne, naočkujeme proti neštovicím později, třeba v pubertě. Snad jsem to napsala srozumitelně. (doplácí se asi 1700, myslím)

Jinak v "Batolatech" je i diskuze přímo na tohle téma, kdo co zvolil.

petka80
5. máj 2009

Jo, a aby to nebylo tak "jednoduché" 😀 , tak teď je těch vakcín nějak málo, nejdřív nebyl k sehnání Trivivac, pak Priorix a teď zas Trivivac..... 😕 Údajně teď prý očkujou Priorixem zadarmo, protože není ten Trivivac....

sisstin
5. máj 2009

jj..to mi řekla Dr. taky, že ta druhá bude Priorixem zadáčo 😉

petka80
5. máj 2009

Tady je ta diskuze, kdo se jak rozhodl:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

petka80
5. máj 2009

Sisstin, hlavně aby tou dobou byl i ten Priorix...... 😀
Jediný, co maj v lékárnách furt, je ten Priorix Tetra..... 😉

sisstin
5. máj 2009

ale moc tomu Priorixu nevěřim, že je nák lepší..a tetru bych nedala..navíc tetra se musí dát ve 2dávkách, jinak je to k prdu 😉

kijonkova.k
5. máj 2009

no,tak my právě budeme mít zadara Priorix 😉