Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

sasenka
1. aug 2008

naš malý je od roka úplne všetko, okrem vegety a bujónu.
Pri dcerke som davala pozor, toto nie-hento nie a potom skoro nič nechcela jesť. Nech sa naje, čo mu chutí, aj čokoládku občas dostane (Kinder), aj ovocie všetko, čo mu chutí - hlavne banány, jablká, ale jedol už aj jahody a v poho.

sirinka
1. aug 2008

podla mna to, ze niekto nieco nechce jest nesuvisi s tym, ze dostane niektore jedla v neskorsom veku. ved ked niekto este v zivote nejedol cokoladu, nemozemu predsa chybat a nemoze teda kvoli tomu odmietat zemiak...no neviem....
a tesi ma, ked deticky z toho teraz nemaju problemy a je to v poh...ale ja nebudem provokovat a necham malej traviaci system pomalicky dozriet a potom si bude moct zamaskrtit aj na tychto pochutkach.

listicka20
1. aug 2008

ahoj holky, můžu se přidat? pro nás tohle téma bude brzo aktuální...
Asi vím, jak to sasenka myslela. Některý děti, když jedí moc dlouho "oddělenou stravu" a odpírá se jim to, co vidí u dospělých, můžou si vypěstovat k jídlu negativní vztah a nechtějí jíst skoro nic.
A to, že děti můžou jíst od roku všechno co my, si snad nikdo nevykládá tak, že úderem prvních narozenin dítě poobědvá prorostlý vepřo knedlo zelo a povečeří utopence... 😀
Je jasný, že rodina musí dodržovat určitý zdravý zvyklosti (a přecpat se sladkostma, až když dítě spí).
U nás je to teď tak, že mi Katrinka svoje zeleninový kašičky háže na hlavu a chce to, co mám na talíři já. Takže začínám jíst miminkovskou stravu 😝

sasenka
1. aug 2008

No u nas to je tak, že malému dávam všetko čo doma varíme, ale kedže varim pečenovú málo-slanu dietu, takže všetko je dosť vhodné aj pre deti. Nevarím žiadne knedlo-vepro-zelo, vyprážené len fakt výnimočne, skor jedlá zo zeleniny, mäsko dusené na prírodno, alebo grilované. Napr. hranolky sme nemali - ani nepamätám. Malému varím skoro každy den jeho polievku ako základ - zeleninovú s ryžou alebo cestovinami, niekedy pridám kuracie krídielko - to nesolím vobec, no a ako druhé ma to čo máme my.
Čo sa týka čokolády, to sa da ustriehnuť pri prvom, že to proste nekúpiš, tak to nevidí... ani nevie čo to je. Ale ked sa pred malým premáva Heni s mňamkami, no nedajte mu tiež trocha, ved by sa zbláznil 😀 Ale nedame mu celu tabličku, iba kúštik, a je spokojný.
Čajík pije HIPP, alebo minerálku Rajec bylinková mu chutí.
Mlieko pije od roka kravské, s tým že 1-2 dávky denne dostane Sunar, kašičku tiež kupujem hotovú.

Dceru sme všliako strážili, a presne ako písala listicka, vypestovala si odpor k niektorým jedlám, ktoré sme jej nedávali. Nejde o zemiaky, ale napr. dodnes nezje fazulu a šošovicu, kyslú kapustu... proste tomu nedôveruje. Keby sme jej to dávali normálne od roka (ako malému - aspon skúsiť) tak by sa to nesatlo.

trixi
1. aug 2008

Nas Matej nema este rok a uz chce papat vsetko co jeme my. Nedokazem mu vysvetlit, ze to ci ono jest este nemoze. Mame zvyk, ze ranajkujeme vsetci spolu pri stole, obedujeme spolu a veceriame spolu. Snazime sa ho obalamutit, ale nie vzdy nam naleti. Napr. ked ma vecer kasu a tatino parky, tak on chce parky a kasu odmieta. Tak nas tatino musi jest parky s chrenom (ten sa podoba na kasu) a maly je spokojny, ze aspon jedno papaju spolu. Alebo ked je na ranajky prazenica, tak jemu musim uvari vajicko a zltok mu rozmrvim a on to papa s chlebikom. Vcera sme si otvorili bonbonieru a maly sa isiel zblaznit, pretoze to chcel skusit, aspon kusok, bol plac a potom mi stale chcel olizovat pusu. Teraz vieme, ze cokoladu mozeme jest, len ked spi. 😉

listicka20
1. aug 2008

trixi, my jsme na tom dost podobně... to dítě je horší než žebravej pes... 😠

markeeta
1. aug 2008

davat veproknedlo me ani nenapadlo, to doma nejime 🙂 . Jednouch tydne udelam nejaky sladky obed, nejcasteji ryzi s ovocem a do toho ji dam trosku skorice, a to to dlabe az se ji za usima práší 🙂 .

Jak kazdy zavrhuje ryby, tak mi davame jednouch tydne uz od 8.m a dvakrat tydne od 10.m. My zijeme u more a ty ryby tu maji uplne jinou kvalitu a kupujeme je cerstve zmrazene primo z lodi. Kdyby jsme bydleli v CR, tak bych ji nedala ani kapra, zije to ve spinajch vodach a ma to plisne. Ohledne ryb se vam fakt nedivim.
Dalsi maso, ktere davam, je jehnečí, to mám zamražené jako protlaky.

Od 10.mesice vařim pro 1+1. Nesolim, nepepřim, jen používám neagresivní bylinky. Ona vidí, že to jim, tak taky papká. Nedavam ji něco, co mě samotné nechutná. Sklaničková jídla jsem si vyzkoušela a to je takovej humus, nikdy bych ji to nedala.

Jahody uz taky mela, jednouch jen dve a za tyden az sedm. Vubec nemela reakci.
S cokoladou a uzeninama bych pockala hodne dlouho, prave kvuli tomu, ze zpusobuji plisne v zaludku.

listicka20
2. aug 2008

markeeto, kde bydlíte?
Já taky skleničky nedávám, zprvu jsem dávala mrkev s bramborem ze skleničky, to jí chutnalo, ale když jsem zkusila jinou, tak to už nechtěla... psali tam brambory s brokolicí, ale tu brokolici by tam člověk našel tak možná s pomocí mikroskopu. Zato to smrdělo jako hrášek a taky že hrášek byl hlavní (nejlevnější) ingrediencí... A když si člověk čte pečlivě složení a procenta jednotlivejch složek, tak to teda neni nijak rozmanitá strava, jak se to tváří. No prostě od tý doby jenom vařím. A teď už je navíc mrňous ve stadiu, kdy nechce kašičky, baví ji kousat

sasenka
2. aug 2008

ja tiež varím, od začiatku mne tie hotovky smrdia ako s prepáčením žrádlo pre psov 😖

Dcerke sme to parkrát kúpili ale ona to vobec nechcela, a malému som to na dovolenku a po 1. lyžičke sa dovracal

petraluk
3. aug 2008

Markét rybí maso se nesmí kvůli alergii ne podle toho zda žijou ve špinavý vodě, takže je to stejný jako třeba jahody 😉

My jsme ze začátku jedli jen skleničky, protože moje domácí vůbec nechtěl, tedy první měsíc a půl odmítal veškerou stravu, takže jsem byla ráda, že vůbec něco začal jíst a bylo mi jedno jestli je to moje nebo kupovaný. Teď už naštěstí jí jen to moje a ty kupovaný mu taky nechutnají 🙂

Jinak já jsem v jídle pes, malej nesmí žádný alergeny. Přítel má alergii, takže to nechci pokoušet a raději se těmhle jídlům snažím vyvarovat. Myslim, že se jich nají v životě ještě víc než dost. Stále mu vařím zvlášť a asi ještě dlouho budu 🙂

arabela36
3. aug 2008

My namiesto sladkosti klasickych papame susene hrozienka. Len treba dat pozor pri kupovani aby v nech neboli nejake konzervacne latky alebo tak. Nam sa osvedcila znacka SunMaid raisins.
Je to sladke a zdrave. Kupujeme aj take malinke krabicky a to jej dam do rucicky, ked nieka ideme v kociku a ona si to otvori a popapa, a hlavne vydrzi k kociku dlhsie nez 3 minuty ;)

listicka20
3. aug 2008

petraluk - ono taky jinej kraj, jinej mrav a jiný doporučení. Třeba tady v UK se ryby doporučujou od 7. měsíce s tím, že když je v rodině alergie nebo ekzém, tak maj začít až po roce. A jestli jsem správně vyčetla z albíčka, markeeta je z Islandu, takže tam se cpou ryby do kojenců asi tak jako v Rusku vodka, ne? 😀

petraluk
3. aug 2008

Já to myslela tak, že Markét píše, že je má čerstvý a hlavně z čistý vody a nebrala je jako alergen 😉

Mam kamarádku v Řecku a tam jí zase dr. jako první příkrm doporučil pomeranče. Ale raději se řídí tím, co zná z Čech 😉

listicka20
3. aug 2008

jo jo...
pomeranče jsou dobrý 😀 tak to jsem ještě neslyšela...
No, muj manžel je Jihoafričan, a tam zase dávají miminkům štangle ze sušenýho masa na kousání, aby se jim líp prořezávaly zoubky... v podstatě je to kus syrový usušený krávy, často notně naložený v soli 😖
tak s tím jsem ho hnala, ale jak se blíží ten rok, tak už taky slevuju.
Ale co jsem z jar převzala a myslim, že je dobrý, je pití rooibosu

petraluk
3. aug 2008

blbej dotaz - rooibos je něco jako čaj 😕

listicka20
3. aug 2008

jo jo, něco jako čaj, ale bez kofeinu a bez teinu, obsahuje to vitamín C a železo a chutná to dobře

zade
3. aug 2008

Baby zavidim Vam. Mam rocnu dcerku a takyto obrovsky zaber potravin do nej nedostanem - aspon zatial sa mi to nepodarilo.
7 - UM (skusam odstavovat a pijeme franc. mlieko) - ine odmieta

8 - chlebik s maslom - to uz je taka unavena po neprespatej noci, ze chce spinkat, takze velakrat je chcebik pod stolom. Ak nan dan sunku - zje iba ju a kocku chlebika s maslom odhodi. To iste urobi aj so syrom. Tvaroh odmieta a lekvar ani neotvori pusinu.

10 - domaca jablkova vyziva, ale len troska. Alebo jej davam ine ovocie. to co ho spapka zavisi od kality dopoludnajsieho spanku a ta je rozna. Od 20 min. po hodinku.

13 - zeleninova polievocka s maskom - jedine jedlo, ktore spapkame vacsinou stale.

15 - jogurt alebo opat chlebik s maslom, velekrat nezje nic

18 - to co zostalo z obeda. Kase z krabicky odmieta, kasa je vsade, ale pusinu stisne a neotvori.
Neoblubuje ani kupovane prikrmy, ani pribinacika a podobne veci. Ja neviem, co robit.

19.30 - MM
V noci si pyta papat aj 8x - logicky je hladna, ale vobec sa jej necudujem. A tak sa mi ju nedari ani odstavit ani poriadne nakrmit. Tapam v zacarovanom kruhu medzi uspavanim, hojdanim.

petraluk
4. aug 2008

Listicka tak to vážně vypadá na dobrý nápoj 🙂

kalo
4. aug 2008

Tak píšu náš jídelníček 🙂 Nevím,jestli nejí málo, ale prostě jí to stačí....
8.h - snídaně 150 ml Sunaru
10 h- svačina 150 ml ovoce + dětské sušenky /nebo základ z kaše/..
13 h - oběd- 200 ml masozeleninového jídla
17 h - svačina 120 ml jogurtu se sušenkou nebo 1 toastový chleba s něčím..,nebo Lipánek atd.
20 h- večeře- 200 ml kaše

A za den vymlaskne tak 250 ml čajíku... 😉 V noci nepapáme páč chrníme 12 hodin v tahu 😵

sasenka
4. aug 2008

naš jedálniček:
6:30 180ml mlieka
8:00 chlebík - ale to len uždibuje z mojho, ked vidí šunku, chleba zahodí,
po ranajkách ma rad banán, alebo ine ovocie
10:00 ideme spinkať s 150-180ml mlieka
12:00 obed - polievka s mäskom, niekdy aj "naše" druhé
15:00 jogurt/presnidávka
16:00 vyprosí mlieko - 150-180ml
18:30 polievka/cestoviny/kaša/chlebík ... striedame to
20:00 mliečko na zaspinkanie

čajíku vypijeme podla toho, ako je teplo, zvyčajne pije Hipp ovocný, ale striedam mu aj iné, aj spomínaný Roibos, alebo detský bylinkový

ked to takto vidím, tak sme dosť na mliečku, ale on ho ma velmi rád a ak znížim mliečko, pýta mliečne výrobky, joguty ba zjedol na kilá 😉

Čo sa týka odporúčaní v strave - myslím, že iný kraj - iný mrav, proste lekári aj u nas odporúčajú začínať tým, čo rastie v našich zemepisných šírkach. Preto sa nedivím, že v prímorských krajinách deti skor papajú ryby, av Grécku pomaranče - a ani im to nevadí.

solen
4. aug 2008

ahojte. diskutovat by sa dalo o vsetkom: Napriklad hrozienka. Dieta by urcite nemalo zjest viac ako 50 g tyzdenne. (plesne) Ryby sa v primorskych krajinach davaju detom bezne. Nie vsak rybu predatora. A tak je to s pomarancami a so vsetkym. Takze ja sa drzim hesla: Vsetko s rozumom! 😉

petraluk
4. aug 2008

Kalo tak to Luky je proti vám pěkný žravec, naštěstí je hubeňour po rodičích, jen to leze dost do peněz 🙂

Máš jídelníček vypadá takto:

ráno kojení
10.hod přesnídávka 250g nebo čerstvé ovoce např. 2 banány, 5 meruňek apod.
12.30 masozeleninový příkrm 250-300g
16.00 190g bílý jogurt s čerstvým ovocem nebo chleba s Lučinou či podobným sýrem
19.30 300ml kaše
před spaním kojení

Během celého dne pojídá kukuřičný křupky, rohlík nebo chleba

K pití máme většinou jen vodu, někdy čaj a vypije cca 300ml

sasenka
4. aug 2008

no kukuričné chrumky - bez aračídov, také čisté, to miluje, a piškoty papal, ale už mu to velmi nechutí, presedlal na tie chrumajzne, aj vrecko denne, keby som mu tolko dala - ale snažím sa to držať v norme 😉

petraluk
5. aug 2008

Pochopitelně myslim přírodní kukuřičný křupky bez soli apod. Piškoty já nedávam, je v nich cukr, ale příští týden už je Luky taky prvně ochutná, neb mu z nich chci udělat dort k narozeninám 😵

mimakro
6. aug 2008

Dáva niekto detičkám párky a iné mäsové výrobky? Ja nedávam, iba občas koliesko šunky (asi 2x do mesiaca) a veľa ľudí sa mi čuduje, že prečo. A čo praženica z vajíčok? Ja to tiež nedávam. Aj z mäsových výrobkov aj z pražených vajíčok mi je ťažko, tak čo potom to dieťa?

daasik
6. aug 2008

petraluk- my jsme na tom s jidelnickem stejne jako vy az na to piti - pres den mu vypije jen max 100 ml, obcas to v noci dohani kojenim, rikala jsem si, ze mam doma otesanka, tak jsem rada, ze nejsem sama 🙂

kalo
6. aug 2008

daasik: nase malá toho sní míň, protože váží 8 kg...což myslím, že jiné děti vážíí ve 13 měsících určitě víc, tak toho i víc zbaští....Neboj...otesánka určitě nemáš 🙂 my jsme hold prckové...

mimakro: moje Dr.mi říkala, že smaženice z vajíček občas klidně, jen ji udělat místo na tuku tak na vodě nebo na sucho na teflonové pánvi...že to není tak těžké.

Jinak jsem koukala na dětskou šunku a vždy je tam psáno, že je vhodná pro děti od 3 let, tak jsem ji ještě nedala....I když ty máš holčičku už trošku starší, tak když jí dáš kolečko jednou za čas, že se vůůůbec nic neděje. (pozn. to moje sestra cpe 10 měsíčnímu synovi šunku skoro každý den k večeři....což je hrůza 😒 )

sasenka
6. aug 2008

no ja male´mu dávam KINDER šunku, niekedy aj koliesko normálnej hydinovej, strašne to ma rad, ale radšej čiste mäsko ako salámy. A párok som mu dala na dovolenke, že nech spspá a aj tak to nechcel, asi to ani nie je nejako vhodné.
Syrokrem ma rad, ale to radšej nahrádzam Lučinou.

kajule
6. aug 2008

Tak nas jidelnicek je:

rano po probuzeni coz je mezi 8 a 9 - 210ml Nutrilonu
10:00 - ovocna presnidavka s piskoty popr. ovesnymi vlockami
12:30 - 13:00 - masozeleninovy prikrm ze sklenicky, ale v posledni dobe mu dam to co mame my akorat neokorenene
14:30 - ovoce napr. banan, jablko, 150ml Nutrilonu
16:30 - jogurt s ovocem
18:30 - chleba se syrem, rajce apod.
20:00 - kase

K tomu si behem dne kolikrat vezme rohlik nebo co kde vyloudi, pije domaci redenou stavu, caj, ted v lete taky hodne Jupik Aqua a vypije cca 900ml

Musim rict, ze je to peknej jedlik, ale vzhledem k tomu, ze ma taky hodne pohybu to neni zadnej cvalik, naposledy mel 11600kg. 😉

kajule
6. aug 2008

Co mu taky hodne chutna jsou Apetito lizatka. 😉