Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

eppik.m
14. máj 2009

petka80: 😀 z Jílového u Prahy, no myslím že to není až tak pracné a zásoby se hodí vždy 😉 a navíc domácí je domácí

petka80
14. máj 2009

eppiku, no tak to je kousek, teď už je to pasé, tak na podzim 😉 Jako já bych to i uvařila, s tím problém nemám, ale to zavařování........ 😖

kijonkova.k
14. máj 2009

petko,já to taky budu dělat poprvé 🙂

eppik.m
14. máj 2009

petka: to je taky jednoduché, stačí to naskládat na plech, přilít vodu a pak šup do trouby, no a stačí cca 20 m. to sterilizovat a je to hotové 😀 (čas a stupen se liší druhem ovoce)
já se na podzim ozvu 😀, bydlíte v domku a pěstujete na zahrádce?

jandalinka
15. máj 2009

My dnes měli vepřovou sekanou s brambůrkem a malá si mooooc mlaskala 🙂

eppik.m
15. máj 2009

Ahoj holky, tak jak dopadla ovocná přesnídávka, dělali jste někdo ?
Já už mám svých prvých šest 0,3dcl sklenic hotových a řeknu vám nejenže to netrvalo dlouho (stihla jsem vyluxovat a pohrát si s Míšou) ale je to i fakt chutné. Tak jsem moc ráda že se šlo jak po másle, až to vystydne blejsknu to do albumu.
A můj postup byl následovný:
koupila jsem 2 kg českých jablíček (byli trošku moučné takže se krásně rozvařili), zbavila slupky, jádřince a nakrájela na menší kostky, takže dávka byla pak cca 1,5kg, nevážila jsem to, vložila do většího hrnce, zalila 0,6 l vody do které jsem zamíchala pouze 100g krys. cukru (já moc nesladím nic), přidala kávovou lžyčku kyseliny citrónové (ta ovoce konzervuje aby to neplesnivělo) a jeden celý citrón bez slupky, zavřela pokličkou a vařila tak dlouho až ovoce se začalo samo rozpadávat, pak jsem to krásně rozňahňala na kaši (nemixovala jsem schválně do hladka) a do trošku studené vody rozpustila jeden vanilkový puding, přidala do kaše a cca 4 minuty ještě povařila. Pak jsem to naplnila do pečlivě umytých sklenic, zavřela víkem ( zavařovací hlavou) to mi trošku nešlo ze začátku sundat ale přišla jsem jak na to a dala na plech, podlila vodou a vložila do trouby na 20 m. při 80 C. Pak vypla a nechala at to ještě samo dojde. A je hotovo 😵

jandalinka
15. máj 2009

eppik.m:tohle přesně,jak píšeš dělá mamča s jablíček,už se nemůžu dočkat až budou na zahrádce a na konce léta,budem dělat přesnídávky 🙂

eppik.m
15. máj 2009

jandalinka: já mám mamku daleko, tak si musím poradit sama 😉
až se Míša vzbudí tak jdu ještě koupit ty skvělé jabka a jěště jednu dávku udělám, no a pak si počkám na sezónní ovoce a hurá do dalších ňamek 😵
takle mám jistotu že v tom není žádná chemie ani konzervant či éčka a navíc je to lépe stravitelné a méně alergizující než v syrovém stavu 😉

jandalinka
15. máj 2009

eppik.m:my tyhle přesnídávky jedli celou zimu,ani nevím,jak už chutnají kupované přesnídávky 😅 ,ty už jsme neměi dloooho a tyhle domácí jsou fakt super a jak píšeš,víš,co jsi do toho dala a máš jistotu,že to je bez chemie.mnam,mnam.... 😉

eppik.m
15. máj 2009

tak foto je tam, my jdeme ven do toho nečasu,brrrr 😝

petka80
15. máj 2009

eppiku - ty mě lákáš 😀
Já mám totiž ze zavařování trochu hrůzu. Mamka teda zavařuje ve velkém, ale má takový ten velký zavařovací hrnec přímo na to. Ještě mi prosím tě osvětli:
- jaké používáš skleničky, šlo by to i do těch od kupovaných přesnídávek?
- kolik vody tam asi tak dáš na ten plech a ty skleničky obrátíš vrchem dolů nebo jak? Se ptám fakt jak debil 😔
My bydlíme v Praze v bytě, ale moji rodiče mají jablečný sad 😉

kijonkova.k
15. máj 2009

Ahojky,tk já už mám dvě várky přesnídável,celkem 9 sklenic(jedna byla asi vadná a nechytlo se to),některé jsou 200mg,některé 400.Do první várky jsem prišoupla banán,do druhé kompotované domácí jahody 😉 Ale měla jsem to tak husté,že se puding nekonal,tak mi to příjde,že to není moc dobré.No,ale Karolínce snad chutnat bude.Taky jsem dávala minimum cukru,ty jablíčka jsou moc sladké+banán a jahody... 🙂

Jinak na oběd byla bram,kaše a kuřecí masko,zasypané cibulkou.A z vývaru jsem udělala polívku na zítra.

eppik.m
15. máj 2009

petka80: 😀 nic na tom fakt není, já jsem si přesně říkala že určitě řešíš ten hrnec ... mamka ho má taky, ale vím že to jde i v trobě
skleničky jsem koupila v krámu 0,3 dcl, jelikož jsem doma žádné nestřádala, ale použít můžeš jaké chceš i ty od kupovaných přesnídávek, ale musíš je opravdu pečlivě umýt aby byli dokonale čisté a taky ty šroubovací víčka, já koupila ty co se musí zavírat tou zavařovací hlavou
na plech dáš tolik vody, kolik se ti tam vejde, aby nevytekla samozřejmě, prostě přiměřeně, množství fakt nehraje žádnou roli, ale nejdříve tam naskládej ty skleničky a pak zalej aby ti to nevyteklo, znáš to: těleso ponořené ...
no teda, tak to máš kliku, to bych zavařovala ostošest, když máte sad 😵

eppik.m
15. máj 2009

kijo: husté, jak husté? já to měla akorát a ten puding tomu dodal jemnější chut a krásnou vůni 😉 a proč by to nebylo dobré? já to ochutnala a moc mi to chutnalo ...

petka80
15. máj 2009

eppiku - a teda tím víčkem normálně nahoru? To mi nějak nejde do hlavy, jak se to pak sterilizuje... No ale asi jo..... No máš pravdu, v hlavě mi vrtal ten mamčin hrnec 😀 O troubě jsem nikdy neslyšela. Zní to fakt jednuduše.
Právě když máme ten sad, tak mám furt čerstvá jablka a nechce se mi zavařovat, víš.... 😀 Ale možná se do toho taky pustím, to s tím pudinkem a banánem zní moc dobře......

kijonkova.k
15. máj 2009

eppik,já tam dala jen trošku vody,tak to bylo dost husté,mixovala jsem to a fakt mi to přišlo,že kdybych tam dala ještě puding,tak by to bylo moc 😉 Ale neva,jsem ráda,že se to povadlo.Malé bude určo chutnat,to je hlavní 😉

petko,moje mamka taky zavařuje v troubě a v poho,dělá tak všechno,kompoty,okurky,řepu,čalamádu...fakt vše 🙂 Já jsem to dala do skleniček od jihočeských jogurtů a pak od marmelády a tatarky 😀 prostě šroubovací,co bylo doma 😉

eppik.m
15. máj 2009

petka80: no to jsem se zapoměla zeptat mamky, zda to dát víčkem dolů .... já to dala víčkem nahorů, ale myslím že když to dáš dolů se taky nic nezkazí, ono se to sterilizuje tím teplem, teplota nad 60 C ničí bakterie, třeba kmenu salmonely a tak ....
chápu, když má něčeho člověk přespříliš tak mu to pak leze krkem, ale přávě kdybys je zavařila tak by to byla změna, ne? a navíc tam přidáš různe ovoce takže i chut je pak jiná ...

kijonkova.k
15. máj 2009

Jinak mamka má na zahradě malou broskvoň,včera jsem ji volala kvůli tomu zavařování,tak říkala,že je strom úplně obalený,taky by mělo být dobrá úroda.Tak bude mít Karolínka ještě v létě broskvovou 😉

kijonkova.k
15. máj 2009

eppik,mně to teď v té troubě nějak piští,je to normální? ☹

eppik.m
15. máj 2009

kijo: aha, já tam dala 0,6 l vody jak bylo psáno v receptu a ten puding to zase až tak moc nezahustí, jen to trošku spojí ... to fakt neva ... 🙂

petka80
15. máj 2009

eppiku - jj, začíná mě to lákat...... 😉 Tak se prosím tě ještě zeptej, jestli si vzpomeneš, jak s tím víčkem. Ale to vůbec nepospíchá, asi bych se do toho dala až příští víkend.
Teď by se to zrovna hodilo zavařit, protože loňská jablka už končí a už nejsou nic moc, na zavařování bylo to ale stačilo, a další budou až na konci léta, tak abychom měly zásoby 😉

kijonkova.k
15. máj 2009

No,mně mamka říkala jen trošku vody,tak jsem se bála,aby to nebylo moc řídké.Ale víš jak,chybama se člověk učí,příště budu chytřější.Jen je divné,že to fakt tak piští,to asi uniká ten vzduch,ne??? 😖

eppik.m
15. máj 2009

kijo: to budou myši 😀 , to bude těmi víčky unikat luft, mně to nepiští, to fakt nevadí .... 😵

kijonkova.k
15. máj 2009

petko,dělá se to víčkem nahoru,normálně. 😉 To vím,až to pak vytáhneš,tak to můžeš otočit.

kijonkova.k
15. máj 2009

No,snad jo.Snad se mi všechny nezkazí ☹ To by mě teda nasra...

eppik.m
15. máj 2009

petka80: ano, bude to těma víčky nahoru a pak to můžeš otočit víčkama dolů pro kontrolu a zjistíš tak která sklenička ti špatně drží když ti to začně vytékat ven z ní ...

eppik.m
15. máj 2009

dali jsme to spolu dohromady, jsme to holky šikulky 😉 ... holky pěkný den, my frčíme ven pokud neprší

petka80
15. máj 2009

o.k., díky moc, tak si nashromáždím nějaký skleničky a pustím se do tý jablečný s banánem a pudinkem 🙂

kijonkova.k
15. máj 2009

Tak jsem kontrolovala tu první várku,otočila jsem to zpátky na dno a vypadá to,že se chytly,ty víčka jsou jako by trošku vpadlé,což by mělo být,ne?
😉

eppik.m
15. máj 2009

kijo: ano je to v naprostém pořádku jak píšeš, víčka vpadlé, vyboulené jsou špatné, neboli pro rychlou spotřebu páááááááááááá