Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

petka80
15. máj 2009

eppiku - už uháněj 😀 😀 😀

kijonkova.k
15. máj 2009

eppik,taky si myslím 🙂
tak jsem dala zkusit mému chorému muži 😉 tu jahodovou(vyškrábala jsem hrnec) a chutnala mu.Tak snad na ně nebude chodit 😀

kinsli
15. máj 2009

Ahojky holky, tak s přesnídávkou jste mě fakt navnadily, tak půjdu v týdnu do toho 😀 😀 😀

kijonkova.k
16. máj 2009

Ahojky,tak co dneska kuchtíte?

Já mám pro malou kuřecí polívku se zeleninou a vločkama od včera a já jsem nám dneska uvařila taky jen kuřecí vývar s nudlema,zrovna jsem to dodělala.A ještě mám v troubě bábovku ořechovou,tak to tu krásně voní 😉

Malá před chvilkou vypila celý hrníček acidofilního mlíčka 🙂 přidala jsem jí do toho pár lžiček té jahodové přesnídávky a jak jí chutnalo 😉

eppik.m
16. máj 2009

ahojky, my dnes vstávali v šest a venku tak krásně pršelo ... slupli jsme 233ml UM a pak samozřejmě ode mně vyžebral housku s paštikou (jsem mu to jen postrašila) a kuřecí salám, kousek eidamu 😵 teď si pacholek hraje ...
Já musím nejdříve do krámu a vůbec se mi nikam nechce 😝, alespoň mám už uvařenou takovou rychlou polívku s párkem a brambory a hlavní jídlo budu dělat francouzký brambory, tak aby to mohl i Míša 😉
no a ještě druhou várku jablečné přesnídávky a přemýšlím že koupím kilo banánu a dám je tam taky at to má z jinou příchutí ...
kijo: taky mám doma kefír a chystám se mu ho dát, my ještě neměli ...

kim
16. máj 2009

Čau holky
házím další recept a to na pohankové karbanátky, je to super, máme to rádi i my dospěláci 😉
Já dělám od oka, ale dávám asi tak 300g mletého a 150-200g pohanky, lámanky, kterou uvařím(hodně nabyde!!!!!!!)a po uvaření hodně propláchnu,pak dělám jako klasické karboše, trochu česneku, vegetu, vajíčko, musí se zahustit strouhankou, díky té pohance je to řidší!!!Je to opravdu moc dobré, jemné a chutné a Daník tohle teda strašně miluje!!!!!

lenkazdenek
16. máj 2009

ahoj holky
Kim,jé díky za recept,my takhle děláme brokolicové karbanátky a kapustové karbanátky,ale pohankové sme ještě nezkoušely 🙂

eppik.m
16. máj 2009

ahoj holky, tak prdola už konečně spí 😔 a měli jsem k obědu změnu, jelikož na francouzký jsem neměla všechny suroviny ... udělala jsem alijašskou tresku - filety s bramborovou kaší a Míšovi moc chutnalo a mně též 😉
v krámu jsem koupila mražené ovoce (jahody, arónie, červený rybíz, švetky) tak to přidám k jabkám a už se těším až budu vařit přesnídávku 😅 (musím koupit sklenice, tak až v pondělí)
kim, lenkazdenek : díky za tip, vyzkoušíme 😵
já jsem našla něco podobného:

eppik.m
16. máj 2009

Ovsené placky so zeleninou

4 PL ovsených vločiek, 3 PL miešanej dusenej zeleniny (mrkva, kaleráb, karfiol), mletá rasca, 1 žĺtok, petržlenová vňať
Ovsené vločky prepláchnite v sitku pod studenou vodou a dajte ich do hrnca. Pridajte k nim pol pohára vody a malé množstvo mletej rasce a za stáleho miešania uvarte na hustú kašu. Ovsenú kašu nechajte vychladnúť a zmiešajte ju s udusenou zeleninou. Pridajte rozšľahaný vaječný žĺtok a nakrájanú petržlenovú vňať. Zo zmesi vytvarujte malé placky a upečte ich na mastnom papieri v rúre alebo v malom množstve rastlinného oleja na teflónovej panvici. Podávajte samostatne alebo s roztlačenými petržlenovými zemiakmi.

janulle22
17. máj 2009

ahoj holky...

Adam ma skoro 2 roky chtela by jsem aby jedl chleba, ale odmita mi ho...at mu ho dam s marmeladou,maslem,syrama,zkousela jsem i se salamem ale nesni max 2x si kousne...a salam sni holej... 😔

jak jste to resily vy?

hancas
17. máj 2009

zkus mu to dát po malých kouscích nejdříve kůrku pak střídu....a papej to s ním a říkej mu jak je to dobrý at se podívá jak to papaš ty....,u nás to tak pomohlo s ovesnýma vločkama v jogurtě,pár lžiček maminka a děti od té doby papají pořád.zkus to třeba to zabere

janulle22
17. máj 2009

hani to delam... kurky ma odrizli, davala sem mu to cele,pak na rybicky no a a i na kosticky a nic... ja samozrejme jim s nim ale bez uspechu... 😔

nevim co mu mam davat ... je na jogurtach a to je malo...

eppik.m
17. máj 2009

jaunulle22: kdy ti začal chlebík odmítat a jedl ho před tím v pohodě resp. od kdy jsi mu už chlebík dávala?

davidko7
17. máj 2009

Baby možem davať skoro 18 mesač.dieťaťu jahody?Niekde som čitala,že je to silny alergen-tak neviem....

kijonkova.k
17. máj 2009

davidko,musíš vyzkoušet a uvidíš.Zkus dát malému jednu a uvidíš,pokud nebude problém,tak mu je klidně dávaj 😉

hancas
17. máj 2009

janull----zkus mu dát rohlík a třeb za dva dny ten chlebík a uvidíš,nic proti ale já taky chleba neusím a dám si raději rohik

davidko----papa jahod.přesnidávku???jahodový pribinák???a měl po tom osypky???okud ne zkusila bych mu dát jednu a uvidělo by se,mám známou která á malou holku a ta se osypala po všem po ořechách po jahodách---zkus to za to nic nedáš

andy80
17. máj 2009

davidko7: mě se malá osypala vloni po jahodách, když jsem jí ještě kojila, ale teď už jsme jahůdky dávali, je nám rok a pohoda. Musíš to vyzkoušet. Když se ti neosype, klidně dávej.

kinsli
17. máj 2009

My jahůdky papáme ve velkém 😀 😀 😀

Holky prosím jak jste tu dělaly tu přesnídávku a dává se tam puding, tak to je vanilkový nějaký co se rozpouští ve vodě??? Nebo jak se dělá???

eppik.m
18. máj 2009

davidko: tak jak říkají holky, dej jen trošku na zkoušku a uvidíš zda bude mít reakci (může nastat hned, nebo až po několika hodinách ... ), jste už dost velcí tak bych se nebála, ale určo s mírou ... nebo je připrav jako přesnídávku, tím budou méně alergizující 😉
kinsly: normální vanilkový puding, který pouze rozmíchaš v trošce vody a přidáš do přesnídávky, občas zamíchaš a vaříš cca 3-4 m. a máš hotovo (ono to nezhoustne jako když se dělá puding do mléka, jen to trošku vše spojí)

janulle22
18. máj 2009

epik ja mu ho nijak nenutila...donedavna snidal jeste mliko a stacilo mu to, ale ted je to uz blby...

rohlik my taky nesni jako tak...to jen ukouse rozky a malokdy pokracuje, ale jen vylozene suchej... 😅

eppik.m
18. máj 2009

janulle22: rozumím tomu dobře že pečivo mu teprv teď nabízíš ?
v tom případě musíš vytrvat a pořád dokola nabízet v různé formě, třeba nakrájené na kostičky, jen tak do ruky, nebo mě napadlo natrhat mu trochu do jogurtu, aby alespon něco snedl, možná to takhle bude lépe akceptovat 😉 obilovinu potřebuje a opravdu mléko a jogurtu nestačí ...
u nás je to v pohodě, ale já mu dávadal rohlík do ruky už od 8m. aby si zvykal a učil se žvýkat ...

eppik.m
18. máj 2009

Každé dítě je jiné, a projevuje se to už odmalička i v přístupu k jídlu. Některé dítě miluje sladkosti, jinému chutná maso a odmítá zeleninu. Jak na stravovací návyky svého dítěte a především na větu „Tohle nechci!“ reagovat?
Některé děti jsou vyloženě „masové“. Snědí šunku a chleba nechají na talíři. Nechtějí žádné jídlo, ve kterém není aspoň kousek masa, o čokoládu a gumové medvídky nemají zájem. Čím to je? Jsou děti, které milují především vůni uzenin, řízků a grilovaného kuřete a nejraději by jedly maso pětkrát denně. Dvě hlavní masitá jídla týdně ale stačí (uzeniny by dítě do tří let nemělo dostávat vůbec). Jak chutě dítěte obelstít? Často stačí, aby masa bylo v pokrmu jen málo – například masové kuličky z mletého masa je možné nastavit strouhanou zeleninou (mrkví nebo cuketou), šunku kupujte velmi tence nakrájenou, takže na jeden plátek vyjde jen velmi malé množství, a trvejte na tom, že dítě musí sníst i pečivo. Chuť na maso uspokojí třeba i pomazánky, jejichž základem je zelenina a rostlinný tuk, do nichž se přidá jen najemno nakrájený nebo nastrouhaný kousíček masa nebo vajíčka.

Jsou děti, které nemají rády „míchanice“. Brambory by měly chutnat jako brambory, mrkev jako mrkev, salát by měl být jen z jednoho druhu zeleniny, těstoviny a rýže jsou nejlepší suché a omáčku takové dítě snese jedině na samostatném talíři. Co se za tím skrývá? Když se děti začínají převádět na nemléčnou stravu, dostávají určitou dobu jen samotnou mrkev, brambor nebo cuketu či květák. A některým pak déle trvá, než si zvyknou na míšení chutí dohromady. Děti, které tvrdošíjně vyžadují na talíři jednu potravinu, pěkně přehledně naservírovanou, bývají celkově nedůvěřivé. Psychologové to vysvětlují i instinktivním sklonem zkoumat zrakem, zda je daná rostlina - bobule, zelenina či houba - skutečně k jídlu, kterou máme zakořeněnou po předcích.

Nejlepší je nechat dítěti čas, aby si na míchanou stravu zvykalo postupně, a nenutit je. Místo „podstrkování“ rozmixovaní zeleniny do bramborové kaše je vhodnější dát dítěti dostatek čerstvé zeleniny mimo hlavní jídlo, ale stále mu „normální“ jídlo nabízet. Vhodné jsou například hotové příkrmy ze skleničky Hami z řady Mezinárodní kuchyně, které nabízejí nové kombinace chutí.

A konečně jsou děti, které „to rády tekuté“. Chutná jim všechno jídlo, které se nemusí kousat: jogurty, pudinky, polévky, omáčky. Je to tím, že dítě je zvyklé na nemléčné pokrmy konzistence pyré a kaší, které ho dobře zasytí, i když je už větší a má zoubky, takže je vlastně nic nenutí kousat. Vhodné je zařazovat do jeho jídelníčku hotové příkrmy s kousky, které podporují návyk žvýkat potravu. Větším dětem, které už mohou začít pomalu přecházet na „dospělou“ stravu (od ukončeného jednoho roku věku výše) by nemělo na jídelníčku chybět alespoň jedno tuhé jídlo denně. A zase mohou pomoci drobné triky: Málokteré dítě odolá šálku nakrájených mrkviček, když bude „jako“ králíček a bude si smět svoji zeleninu sníst místo u stolu v improvizované „ohrádce“.

eppik.m
18. máj 2009

janul: kuk do IP třeba ti to pomůže, už jednou jsem to sem dávala 😉

janulle22
18. máj 2009

epik rohliky si zmoula taky nejak od 10mes ale tomu chlebu nejak neprisel na chut... 😔 ... nezacala jsem teprve, ale zkousim to asi s chlebem od 1,5 roku...

byl na UM ale odmital uz pak jakykoliv, takze je na jogurtech , ovoci a normalnim jidle-maso,zelenina,macky,brambory,knedle...

jen ryzu mi nesni... 😅

koukala jsem, ale ted nemam moc cas cist az pujde ada spinkat po obede, tak si to poziorne prectu...

dekuji...

janulle22
18. máj 2009

chleba sni natrhanej jen v gulasi...do jogurtu jsem to nezkousela... vyzkousim zitra...

kinsli
18. máj 2009

eppik.m: čemu říkáš troška vody??? třeba 2 deci ??? Už jsem koupila skleničky, víčka a kys citronovou a jdu do toho 😀 😀 😀
Ještě tedy teď skočíme pro ovoce 😀 😀 😀

liduna
18. máj 2009

Ahoj jsem mamča ročních dvojčátek - Kristýnky a Lidušky. Jsou jednovaječné. poslední dobou řeším, co holkám vařit. Jsou moc šikovné, všechno, co jim uvařím, tak spapají, ale připadá mi, ževěřím pořád to samé. Chtěla jsem Vás poprosit o nějaký recepták na svačinku. Děkuji 😉 🙂

janulle22
18. máj 2009

lidus a co davas na svacinky...?

krista
18. máj 2009

Ahojky holky,
já jsem se chtěla zeptat jaké dáváte ovoce na svačinky? Je něco u čeho je potřebný se tomu stále vyhýbat kvůli možný alergii?

janulle22
18. máj 2009

kristy ja davala banan jbko tresne-ale jen na okostovani ... asi ne nic kyselyho jinak myslim muzes vse...