Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kijonkova.k
18. máj 2009

kristy,Já už bych dala vše,nemá cenu se něčemu vyhýbat,teda pokud nejste alergici,atopici...Jasně,že ji nedáš 0,5 kg jahod,ale já už dávám vše,i mandarinku,kousek pomeranče,teda pokud zrovna chce.U nás stejně nejvíce jede banán,jablko,hruška a hrozno.Ale už se těším,až budou meruňky,broskve... 😉

liduna
18. máj 2009

Na svačinku dávám výživu s piškotem nebo to obměním ovocem

eppik.m
18. máj 2009

kinsli: stačí i půl deci až deci 😉 prostě aby se ti to v tom rozpustilo ...
krista: pokuď nemáte AE a alergii tak prakticky můžete jakékoliv ovoce, nejvíce se doporučuje samozřejmě domácé odrůdy všeho druhu a pouze u tropického jen vypozorovat případnou alergiu a to pak nedávat ...
my třeba máme jak AE tak potravinovou alergii, a Michalo jsem dávala jako kojenci (neměl rok) mandarinku, pomeranč i citron který mi papal jen tak samotný a na tyto tropické ovoce vůbec nealergizoval ale jak píše kijo, stačí půlka, nebo celé a né každý den na tuny ...

eppik.m
18. máj 2009

janull: pokuď ti spapá pečivo ... tak bych to asi nehrotila ... ono to chce vypozoravat třeba proč mu to nechutná, popřípadě mu to přidat do jídla které miluje ... aby si zvykl na tu chut a pak až nakonec dát třeba namazaný do ruky ... já jsem to pochopila tak, že vůbec pečivo a chleba nepapá 😉

liduna: důležitá je nutřičná hodnota jídla, a né pestrost takže nevadí že se jídla opakují ... (samozřejmě když někdo každý den vytváří pro své děti nějaké nové dobrůtky, tak proč ne)

ono je receptů strašně moc, napiš konkrétně jaké by měli být, např. pomazánky, domácé ovocné přesnídávky, nebo koláč pro batolata či něco se zeleniny, mléčná, sladká, slaná, celozrnná ...

já svačinky volím podle toho co papá před ní, když snídá pečivo s pomázánkou, tak dávám ovoce čerstvé, nebo přesnádávku, když naopak snídá ovoce, tak pak má zase ten chleba ...

kijonkova.k
18. máj 2009

liduna,tak u nás na svačinku je jogurt a ovoce,dneska dopoledne měla banán se 2 lžičkama bílého jogurtu a až se vzbudí bude mít meruňkový jogurt,pak ještě později ji dám třeba kousky hrozna,nebo piškot,sýrovou tyčinku...

martinka79
18. máj 2009

ahojky holky tak jsem vás zase po čase dočetla.... jééééééééé já toto také dělávala Nikolce Mišák nějak o to nestál,ale určitě budu v létě a na podzim dělat mám jablka od kamarádky.

eppi pěkně jsi nás všechny inspirovala. 😉

petka80
18. máj 2009

Ahoj holky 🙂
Já už ovoce dávám snad všechno, nejvíc teda takové to odsud (jablka, hrušky), pak banán a citrusy, ty občas, ale má je moc ráda, tak dávám (mandarinka, pomeranč, kiwi) a taky hroznové víno. Jahody určitě budu dávat, ale až budou takový ty "normální" v červnu. No a ne na kila.
Takže na sváču většinou nějaké ovoce, nebo ovoce s jogurtem, jogurt, lipánek. Zkoušela jsem pudink, ale nechutnalo jí to, tak se s tím vařit nebudu......

krista
18. máj 2009

Holky tak to jste mě potěšily, docela jsem se bála napsat že malá už ochutnala kousek blumy, jahody taky měla asi dvě ode mně 🙂 Já teda mám ekzém, začal mi po porodu, malá zatím naštěstí nejeví žádný známky, ale může to začít v každým věku jak vidím. My dáváme hodně banány, ale malá má pak zácpu, navíc ta cena je šílená, i když je má ráda, tak bych jí to radši střídala, přijde mi že jíme to samé pořád dokola. A platí tohle u vás i v zelenině? Co třeba syrová paprika, rajče, hadovka...?

caira
18. máj 2009

cau kocky, u nas dneska byla korma s mrkvi a bramborem a vcera bolonske spagety ze sklenky -byly jsme odpoledne u tchanovcu a mela nejak skluz tak jsem nestihla uvarit veceri - no a jelikoz tam byly docela kousky tak mi moje dite cely obed vyzvracelo 😖

Holky ja uz fakt nevim jak ji naucit kousat, ja to fakt nechapu, kdyz se pozvracela tak bylo jasne videt, ze to fakt polyka cele, ty kousky spaget, mrkev a hrasek, komplet vcelku..ja uz fakt nevim co delat, vzdyt ma 16 zubu tak proc je to takovy problem???

Ja ji treba zkusila dat i detskou susenku do ruky, ona rada ukusuje, ale pak uz to nechce rozzvykat, takze to bud plive ven, nebo kdyz se ji to nepodari tak se zacne davit a zvraci...porad musim vsechno mackat jinak neji 😒

petka80
18. máj 2009

kristo, ahoj, no já zatím syrovou zeleninu moc nedávám, ale vlastně jen proto, že mi to přijde takové těžké do žaludku a ona to neumí pořádně rozkousat. Ale už měla párkrát okurku, rajče, kousek salátu, papriku jen tak ocucala a vyplivla. Tak jestli to malý nic nedělá, tak klidně dávej...... 😉
Ono úplně ideálně by člověk měl ty alergeny (např. ty jahody) vynechat i v těhotenství, při kojení a pak v jídle taky, ale podle mě pát kousků neuškodí, prostě ne na kila, jak už holky psaly.......

Cairo, já bohužel neporadím, ale snad tě trochu "potěší", že dcera od kamarádky odmítala kousky asi do 1,5 r., kamarádka už byla zoufalá, ale pak se to nějak zlomilo a teď jí všechno. Tak holt to budeš muset ještě vydržet.... 😖

kinsli
18. máj 2009

5 sklenic je ze 2 druhů jablka a 4 sklenice jablko, banán, pomeranč 😉

eppik.m
18. máj 2009

martinka: hlavně ať dítkam chutná, domácí je domácí 😵

krista: co se týče zeleniny, tak raději tepelně upravenou, hlavně tu která obsahuje slupku (tá je těžká na žaludek a dítě může vyzvracet, moje ségra s tím měla problém u papriky a rajčete)

já osobně dělám z rajčat omáčku na špagety (slupku sundavam) a papriku plním taveným sýrem a pak slupku sundám a je to mnamka, hadovka je ok syrová, nebo tu syrovú zeleninu vždy zbavit slupky ... syrovú jsme jedli ředkvičku, papriku nechtěl a rajče jsem nedávala, zatím vše tepelně upravené ... ale zjistím více ...

caira: hm, s tím kousaním takhle nadálku se těžko radí, u nás je to ok ...

kinsli: šikulka 😉 já teď dodělávám 8 sklenic jablka, jahody, arónie, červený rybíz pak hodím foto 😵

jinak dnes jsme obědvali plněné tortelíny s rajčatovou omáčkou a na zítra jsem navařila polívčičku z květáku, kedlubny, brambor, kmín, celé vejce, trošku pepře, vegety, zel. bujón ... holky jdu do hajan, jsem unavená z dnešní práce všem dobrou noc 🙂

janulle22
18. máj 2009

caira asi je blbost ptat se jestli jste ukazovali jak se zvyka... 😅 😀 ... adam sice kouse, ale jen to co chce...a musim ho upozornit at kouse ze tam jsou kousky nekdy to pluje nekdy rozkouse...

holky a za jak dlouho to zpotrebujete tu jednu sklenici ..???

eppik.m
19. máj 2009

dobré ránko, tak foto je tam a už uvažuji nad další várkou tentokrát jablka, banán a pomeranč nebo jiné ovoce ... v krámu budu číhat až bude sezónní ovoce 😀 a taky uvažuji ... že takhle se dá vysterilizovat i zelenina a budu mít po ruce hotové hlavní jídlo (třeba i masovozeleninou skleničku, ale domácí) se hodí na léto když pojedeme k vodě a tak, pak jenom šoupnout do microvlnky ... ale musím od mamči zjistit více, protože nevím čím se to konzervuje 😉 víte někdo ???

eppik.m
19. máj 2009

Zavařujeme i maso
Maso sice patří mezi potraviny, které se v českých krajích zavařují nejméně, ale se správnou úpravou se nemusíme bát žádné otravy. Maso se nejprve tepelně upraví, např. pečením, a poté se jím naplní sklenice. Sklenice zalijeme šťávou s tukem a pak už jen sterilujeme. Třeba takto upravená kuřecí stehýnka nebo krůtí prsíčka jsou vyloženě pochoutkou.

martinka79
19. máj 2009

tak maso já zavařujia zeleninu také. vkastně lečo a spol.
taky mě napadá vyty přesnídávky rvete do velkácý sklenic... jak dlouho to trvá než ji sníte? no já to vždy dělám do malých. jinak u nás ztedy citrusy moc nejedou. nevím proč, ale nechce je. ☹ no ovšem on má všeho dost když chce, takže jsme v klidu.

jandalinka
19. máj 2009

eppik.m:jak píše martinka79,tak nechápu,když se teď dívám na foto přesnídávek z jablíček,proč to dáváš do velkých sklenic?!Vždyť,by se tyhle přesnídávky měli sníst tak do 24hod,ne?!Mě když je mamča dělá,tak čím menší tím lepší,ať to máme hned snězené a pokud zbyde,tak ještě druhý den jí dám,jinak mi mamča doporučila vyhodit,začne to kvasit či něco podobného a nemělo se to dávat dětem......?! 😒

eppik.m
19. máj 2009

marti, janda: holky já je dávám do 0,3 dcl tj. máme to na 2 x a nechápu proč bych neměla, když tu druhou půlku skladuji v lednici a spotřebuji do 24 hodin po otevření následující den 😀 a nemám doma ani jednu malou skleničku, (míša jí s náma, nekupuji skleničky) jak už jsem psala já to vše vždy vyhazovala do skla, nevěděla jsem že někdy budu zavařovat ...

ps: to nejsou velké sklenice 0,7 dcl !!!!!

eppik.m
19. máj 2009

holky ještě jsem vám to i vyfotila, jinak tu jednu malou sklenici máme na 2 x a jedna půlka je přesně 150ml tak posudte sami zda je reálné aby takové množství batole snědlo na jednu svačinu a druhů půlku na druhý den ... a navíc se ušetří většíma sklenicema za 1. místo a za 2. když je v rodině více batolících jedlíků nemusí se otevírat sklenic víc ...

scher
19. máj 2009

eppiku-prosím tě, když dáváš do domácích přesnídávek banán, vaříš ho s těmi jablíčky?? nebo přidáš až nakonec s pudinkem apod..
Bezva inspirace 😉

martinka79
19. máj 2009

epi nikdo ti neřekl, že nemáš dávat do takových sklenic. 😉 nedurdi se. 😉z fotek hned nepoznáš velikost, ale možná jsme blbé jen my dvě. 😀
já se nekoukala, že jsi to už psala. domnívala jsem se. že jsou to 0,7l 🙂a i kdyby to byla 0,7l otázka zněla nakolikrát to sní....
Já taky nekupuji skleničky hami a nic podobného, Míša jí také s námi, ale sklenice mám zavařuji už 10let. 😀

megee
19. máj 2009

holky můžu poprosit o recept na tu domácí přesnídávku prosím prosím 😀

martinka79
19. máj 2009

recept od eppik.m

A můj postup byl následovný:
koupila jsem 2 kg českých jablíček (byli trošku moučné takže se krásně rozvařili), zbavila slupky, jádřince a nakrájela na menší kostky, takže dávka byla pak cca 1,5kg, nevážila jsem to, vložila do většího hrnce, zalila 0,6 l vody do které jsem zamíchala pouze 100g krys. cukru (já moc nesladím nic), přidala kávovou lžyčku kyseliny citrónové (ta ovoce konzervuje aby to neplesnivělo) a jeden celý citrón bez slupky, zavřela pokličkou a vařila tak dlouho až ovoce se začalo samo rozpadávat, pak jsem to krásně rozňahňala na kaši (nemixovala jsem schválně do hladka) a do trošku studené vody rozpustila jeden vanilkový puding, přidala do kaše a cca 4 minuty ještě povařila. Pak jsem to naplnila do pečlivě umytých sklenic, zavřela víkem ( zavařovací hlavou) to mi trošku nešlo ze začátku sundat ale přišla jsem jak na to a dala na plech, podlila vodou a vložila do trouby na 20 m. při 80 C. Pak vypla a nechala at to ještě samo dojde. A je hotovo

megee
19. máj 2009

martinka díky vy tu o tom tak krásně píšete, že to musím taky vyzkoušet 😀

martinka79
19. máj 2009

tak hurá na vaření. 🙂

jandalinka
19. máj 2009

eppik.m:jo,v pohodě 😉 ,já z fotek poznala,že jsou dost velké,tak jsem si myslela,že jsou to tak 4dávky svačinky a nechápala jsem,jak ti to vydrží...teď už chápu,tak díky za upřesnění velikosti sklenic.My dáváme do přesnídávkových(mám schované ještě když jsme jídávala ze skleniček od Hami 150ml a ty větší)a nejraději,když sníme celou a načneme až třeba za 3dny novou skleničku.Malá by mi 2dny po sobě asi nechtěla stejnou svačinku....oběd a večeře,když je stejná jí nedělá problém,ale svačinku vyžaduje obměnovat 😉

kijonkova.k
19. máj 2009

Ahojky,když jste u těch přesnídávek,tak i ty kupované se mají spotřebovat po otevření do 48 h,takže myslím,že je to v poho 😉

kinsli
19. máj 2009

Také jsem zavářela do 0,3 skleniček přesně jak píše eppik.m, máme jí na 2x, tedy spíš na 1 a 1/2 krát 😀 😀
My sníme v pohodě 200 ml takže tu z dneška mám v lednici a zítra musím rozdělat ještě i další a 100 ml si odebrat. Jinak přesnídávka jí moc chutná. Podle mého je ta jablíčková lepší, nebo u té pomeranč, banán, jablko jsem dala špatný poměr ( 1 kg jablek, 1 kg banánů, 2 větší pomeranče ) z toho byly 4 sklenice = 1,2 litru

caira
19. máj 2009

nazdar kocky,

koukam,ze tady se ve velkem zavaruje...obdivuju kazdeho kdo to zkusi, u nas se drive ( jako u rodicu) zavarovalo jako o zivot, ale ja to sama nikdy nezkousela...ani neni co zavarovat..ale treba to taky jednou zkusim 😉

janule: jinak ja pred malou kousu jako blbec, delam, ze kousu nebo opravdu neco vezmu ( jako kurku od chleba, kterou by nejedla) a prezvykuju a prezvykuju a delam u toho mnam mnam mnam 😀 a ona bude opakovat mnam mnam mnam....jako ona neco "kouse" a neco ne..treba mekoucky chleba s dost silnou vrstvou tvarohu nebo luciny atd tak to sni, ale treba dneska mela k obedu omacku s bramborem a mrkvi ( uvarila jsem ten brambor fakt an mini kosticky abych nemusela mackat) a vubec se ji to nechtelo, snedla ani ne 200g porci a to jsme ji u toho s manzou museli rozptylovat aby "zapomela" ze ji... ale 2x mi u toho zacala sponovat, ze to vypadalo, ze vrhne, ona se to proste nejdriv bude snazit spolknout a pak az kdyz ji to nejde tak to zvykne...

no snad se to do puberty nauci 😀