Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

miauka
21. júl 2009

ahojte maminy. Eliska mi posledny asi tyzden odmieta papat obed. Neviete, cim to moze byt? Mohlo by to byt tlaciacimi sa zubkami? Celkovo papa akosi menej pocas dna, ale na ten obed fakt zje tri-styri lyzicky a nechce. Asi jej dnes skusim zase pomixovat, ci to zje aspon take. ☹

andyalukasek2008
21. júl 2009

Ahoj, máme to samé. 3-4 lžičky a nic. Ale hlady neřve 🙂... Zkoušela jsem vařené, nic, skleničky nic, druhý den to třeba zase sní s velkou chutí a pak zas nic. Přikládám to zubům, horkům a tomu, že už asi tolik nepotřebuje, třeba méně roste. Takže vyřím co maá nejraději a pokud jí, jsem ráda, pokud ne, nechám na druhý den. Ale ovoce baští o 106, to je pomačkané, nebo rohlíky v poho, mléko a jogurty také. Ale mám pocit, že to pomalu přechází...

andyalukasek2008
21. júl 2009

Jéje, toliko překlepů po sobě visím 😵

miauka
21. júl 2009

No ako tak citam predchadzajucu stranu, tak tie problemy s papanim maju viacere...no zrejme asi bude hlavny dovod tie zuby a mozno aj to teplo. Tak len asi musim byt trpezliva, len ma to trosku stve, ze sa trapim s varenim a potom to nechce. Ale tiez to odlozim a skusim jej dat druhy den to iste, nech to nemusim cele vyhodit. Ale aspon ovocie papa, hlavne broskynu, dynu, banan tiez celkom dobre a jablko.

misa.cekatelka
21. júl 2009

Taky to vždy schovám a druhý den zkouším zas a je to to samé.No ale dnes mě překvapila.Pekla jsem kuře a obrala jsem jí masíčko s rýží a trošku polila šťávou.No a snědla úplně vše.No asi jí začnu dávat to co jíme my(teda spíš já,manžel jí mastné smažené atd.)No ale s těmi zoubky je to možné,já malou totiž i 3x denně převlékám,protože neskutečně slintá.

ygreen
22. júl 2009

holky, chtěla bych se zeptat, myslíte že je vodné dávat ročnímu batoleti výrobky s aloe vera? Třeba activie má příchuť aloe (je ho tam asi 5%), ale hlavně olma dělá jogurtový mlíko, a já synovi kupuju od olmy bio jahoda, brusinky, kefír a tohle si myslím, že by mu mohlo také chutnat 😉

watergeenie
22. júl 2009

Ahojte baby, mozno sa to tu uz pisalo, nestihla som vsetko precitat, ale ako ste naucili vase deticky hryzt tuhu stravu?
Nas maly nechce velmi hryzkat, ma 8 zubov a tlacia sa mu dalsie 4 vratane stoliciek, ale este stale sme ho nedonutili hryzt (ak neratam dialkovy ovladac a moje kolena 🙂 Este aj ked dostane rohlik, tak si ho skor vycuca ako pohryzie. Zacala som mu davat nahrubsie posekanu papu, najprv ho napinalo a potom sa to akosi naucil prehltat a z hryzkania zase nic. 😖
A este som sa chcela spytat, ci nerobite malym nejake kolaciky alebo ine mnamky. Nam lekarka povedala, ze do 3 rokov ziaden cukor, kravske mlieko ani vajecne bielko a vsetky obchodove sladkosti (okrem kojeneckych keksov) obsahuju aspon jedno z toho, tak hladam nieco co moze papat. Na druhej strane tu citam, ze deticky papaju Bebe keksy, ochutene jogurty a palacinky s marmeladou, tak neviem. Radsej som opatrna, ale nechcem maleho oberat o dobre veci, ked ich moze papat. 🙂

ygreen
22. júl 2009

water: já do roka hlídala jeho stravu jako ostříš, první nezdravé jídlo měl v roce a to dortík a dřív dětské sušenky. Ale teď po roce pomalu popouštím uzdu. Malej mi nejí zatím domácí stravu, tak je stále na hipp skleničkách. Ale sem tam koupím ochucený jogurt, kupji bio tvarohy a keíry a jog. mlíka většinou jahodový. Lučinu, cottage i jahodový. K snídani papá buď kousek vánočky, mléčnou večku, nově je schopen uchryzat i chleba se sýrem (mám tedy odpor k tavicím solím, keré jsou ve všech taveňácích, tak dostává gervé, lučinu). Dnes jsem mu tedy zapekla toustík s jedním trojůhelníčkem sýra a mohl se užrat 🙂 Kupuju mu sýr minibell.
Ze sladkého dostává sem tam bebe jogurtovou, nebo oříškovou, ale víc mu kupuji bio sušenky v DM, tyčinky Alnatura s lisovaným ovocem, bio musli tyčinky, apod. Asi 5x dostal kinder mléčný řez (mohl se užrat 😀 ) a podobně. Dostal už i rozteklou vanilkovou zmrzku.

Cukr asi úplně nevyřadíš z jídelníčku, ne? Ale nemusíš dávat rafinovaný. Dávej bio, nebo hnědý cukr, a teď ještě můžeš sladi glukopurem, rýžovým sirupem, javorovým, datlovým, fíkovým sirupem, medem 😉 Já malýmu třeba dělám ovocné šťávy ze zahrádky (třeba maliny a rybíz + lžička hnědého cukru, prolisuji a smíchám s modrou dobrou vodou a malýmu tahle vit. bomba moc chutná) 😉
A kravské mléko lze po roce podávat převařené v pokrmech (bramborová kaše, ovesná, krupicová kaše, rýžová kaše, rýžový nákyp, bílá polívka, apod.). Samotné k pití až kolem 3 let.

Nemyslí, že je vhodné dítě o roce začít cpát vším možným, ale co já uznám za vhodné nebo zdravé, mu pomalu dávám. Ráda bych aby v roce a půl už papal dom. stravu a od 2 let jedl s náma vše krom kořeněného a moc soleného, smaženého. Takže pokud nemáš batolátko alergika, tak nemusíš být tak přísná 😉 Jo a náš mladej začal ukusovat teprve jídlo, které ho "nadchlo" mléčná veka, vánočka s máslem, banán, chleba se sýrem, ovocné tyčinky, kornoutek od zmrzky, apod.

ygreen
22. júl 2009

ostříž 😅 a kefír 😅

misa.cekatelka
22. júl 2009

water:Naše malá začala ukusovat nejdřív toustový chleba třeba s pomaz.máslem nebo s nějakou domácí pomazánkou.teď už sní na snídani celý normální chleba(bez kůrky),kouše si i kus tvrdého sýru nebo salátovou okurku.(má 7 zubů)Nijak jsem ji to neučila,nijak jsem na tuhou stravu nepřecházela,prostě to tak samo vyplynulo.Pokud se ti tím malý dáví,tak bych ho zase nenutila.To příjde samo.Musíš to zkoušet,když nebude chtít,nenuť.Jinak ohledně sladkého si myslím,že bebe sušenka,ochucený jogurt a sem tam nějaké to kinder nemůže nijak uškodit.Naše malá šílí po kinder penguí(dávám tak jednou za 2 týny).No a pokud příjde nějaká návštěva a na stole je ke kafi nějaká ta buchta nebo oplatek a malá si vezme(dosáhne už všude),tak jí to prostě z ruky nevytrhnu.Dnes si párkrát ode mě kousla koblihu.No a?Myslím,že pokud se dítě necpe každý den sladkým,že jednou za čas nevadí.Ale to je samozřejmě můj názor 😀

watergeenie
25. júl 2009

Dakujem dievcata za tipy, urcite pomocou nich spestrim malemu papakacikovi jedalnicek 🙂 Uz sa cpal aj palacinkou, ale len takou "baby" - robenu s nutrilonom a bez bielka 😉

megee
26. júl 2009

misa u nás jede tyčinka pribiňáček...tu malej zbožňuje...samozřejmě nedávám každý den 😉

jakoubka
28. júl 2009

Dnes vařím Bretaňské fazole,jsem zvědavá ,jestli budou poživatelné 😅

power700
28. júl 2009

megee, u nás je to zase tyčinka Kidiboo. Tu malá opravdu milujeeee! 😀

janinininka
28. júl 2009

tak Kidibo Kačí vůbec nechce, ale má hrozně ráda tyčinky, taky dobrá věc, že? 😠 ale už okusuje i někdy okurku, má ráda rybíz, snědla už i broskev tka mám radost že aspon něco zdravýho jí chutná 😉 jinka vůbec neívm co vařit, včera jsem jí upekla kuřátko se zeleninou, rozmačkala bramboru, to měla k obídku a šmakovalo jí to a má i na zítřek, pak už zase nevím poradte, co vaříte vy?

lvice9
28. júl 2009

Holky, a od kdy můžu dávat houby, třeba žampiony?

jakoubka
28. júl 2009

lvice-na to jsem se ptala a prý až od 3 let.No,žampiony možná i dřív,ale v minimálním množstvím 😉 někde jsem četla,ale že jen ty,co jsou pěstovány ve skleníkách 😕

Já teda ještě nedávala,ale ve skleničkách od Hami jsem je viděla.

misa.cekatelka
28. júl 2009

Houby,ani žampiony bych asi nedávala.Vím,že i mně je po houbách dost těžko.Ještě bych počkala.

janinininka:kuře na paprice s kolínkama,rajská,špenát,dělám i játrovou omáčku s rýží,dušená mrkev a naši malé strašně šmakovalo o víkendu-brokolice,mrkev,brambory-uvařit ve vodě do měkka a pak celé rozmixovat na polívku-to miluju i já.

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ygreen
30. júl 2009

dmonikad - zkus nejdřív kukuřičné křupky ze zdravé výživy, ty se na jazyku sami rozplynou, pak kus rohlíku a piškot doporučuju cukrářský, on obyčejný kulatý rád zaskočí a přilepí se v krku. Ale já začala Tobíkovi křupky dávat někdy v 6 měsících a rohlíky a sušenky papá asi od 8 měsíců.

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janette4
31. júl 2009

tiež som začala najprv kukuričnými chrumkami,kúpiš ich aj v potravinách,ale nezabudni nesolené,potom sme papali piškóty a nakoniec rožok a kôrku z chlebíka

ygreen
1. aug 2009

mají je i v lékárně nebo ve zdravé výživě, nejdřív jsou ideální ty v modrém sáčku se slonem. Jsou nejjemnější 😉

kozinka
1. aug 2009

dmonikad: rohlík, piškot, oplatek od zmrzlinky, jsme začali dávat od těch 7-mi měsíců 🙂 Neboj se neudusí se ti, samozřejmě že ho musíš hlídat, ale když ho pěkně posadíš a dáš mu do ručky rohlík, uvidíš jak bude šťastný! 🙂 a taky mu to pomáhá na prořezání zoubků 🙂 Výborné je, když koupíš třeba ty kornout od mrzliny, dáš je do mrazničky a když ho bolí zoubky, tak mu dáš jeden žužlat.. 🙂 dětem to moc chutná a chladí jim to dásníčka 🙂 😉

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
semrousek
5. aug 2009

Ahojky,chtěla jsem poprosit o radu,můžu dát malému(je mu rok)racio chlebíček(nafouklá rýže).

power700
5. aug 2009

semrousek: Já jsem to malé dala,ale nechutnalo jí to,nejraději má kukuřičné křupky ze zdravé výživy. 😉

milada47
23. aug 2009

moj syn ma 16 mesiacov a ked mu davam cestovinky alebo papinku s mensimi kuskami tak sa mi zacne drhnut, dusit a nakoniec sa kompletne pogrcka. Neviem, cim to je, zubky ma a rastu mu uz aj stolicky. Do ruky si nevie zobrat bananik alebo chrumku a nevie sam papat, hraje sa s tym a hadze na zem. Pijava cajik z kojeneckych dudlikoch, hrnceky na cajik pre vacsie deticky odmieta. Neviem kde som spravila chybu, snazim sa ho ucit ale on to vsetko odmieta. Prosim poradte mi, ci je to u deti normalne a ci sa to nauci o nieco neskor. Dakujem za kazdu radu.

bera28
23. aug 2009

Milada, ještě stále může mít dávicí reflex v přední části dutiny ústní. Takže pokud pořádně nerozžvýká jídlo před tím, než ho spolkene, tak se pozvrací. U nás to taky prvalo celkem dlouho, ale teď už je to v poho. Zase mi ale prckové odmítají jíst rohlíky, chleba, vánočky,...Ale sušenky, piškoty a křupky, ty jim šmakují.

molnarovak
23. aug 2009

milada, vôbec sa tým netráp. Každé dieťa je iné, Ty si určite chybu nespravila. Moja mladšia má rok a zatiaľ iba dva zuby, ale má veľký apetít, takže zje skoro všetko. Ale prvá dcérka mi tiež kúsky dlhy odmietala, tak som jej mixovala. No a čo, veď to nebude trvať do 18-tky. 🙂
Netreba sa zbytočne stresovať a porovnávať s ostatnými deťmi. Hlavne, aby si ty aj dieťatko bola v pohode.
Poznám dieťa, ktoré až do 6 rokov pilo mlieko zásadne iba z fľaše s cumľom. Je to už trochu extrém, ale on odmietal piť mlieko z hrnčeka, tak mu ho mama dávala do fľaše. Bola rada, že ho vôbec vypije. Keď začal chodiť do školy, tak ho konečne presvedčila, že je už na to trochu veľký. Ja som sa nad tým vtedy pohoršovala, lebo som bola taká typická "tabuľková" mamina, ale teraz pri druhom to beriem oveľa športovejšie. Veď časom sa to aj tak všetko upraví, tak načo sa stresovať?