Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

jankaakim
22. sep 2009

ahoj helenka.ked som ti isla pisat tak som pocula malu ze uz je hore,tak isla hned obedovat a pre zaujimavost som jej porciu odvazila.dnes mala na obed ryzu s cinskou zeleninou a hovadzinu na stave s cibulkou,hribikmi,trosku slaniny,uhorky-to na stave a zjedla 250g-to si predstav plny maly tanier.
ranajky ma asi 3 polievkove lyzice vlociek,jeden jogurt a este tam hodim par hrozienok,alebo pretlacim kusok banana,alebo susene slivky.pripadne jej rozmixujem cerstve slivky,hrozno jablko (hociake ovocie)bud s kefirom alebo jogurtom(vypluva mi vacsie kusy a potrebujem do nej ovocie dostat)
vazi nieco okolo 10.5 kg a je vysoka.je akurat trosku velke brusko ked sa naje,ale to ma asi kazde dieta.
ranajky,polievku a obedy jej davam do sytosti (ovocie)ostatne s mierou.ked poviem dost tak moze vrieskat kolko chce.ja zboznujem gumene cukriky a musim ich jest aby ma nevidela,no a ked ma uz zbada tak jej dam,ale urcite nie polovicu balika.a ako je to u vas?
este chcem dodat ze velmi vela pije.pytala som sa na to doktorky a ona ze je to v poriadku pokial to vycika.
vypije aj 2 l vody a mozno aj viac.a plienok miniem denne 8-10.

kamka32
22. sep 2009

Ahojte, moja malá má zajtra 1 rok a tiež riešim jedálniček. Vo všetkých príručkách píšu že stále treba dávať 6x do týždňa mäsko a 1x žĺtok, ale ako to potom riešite, keď napr.varíte strukoviny? Alebo dávate vajíčkovú pomazánku?

helena001
22. sep 2009

Ja nedavam 6x do tyzdna maso, moj syn ma rad aj cestoviny s nemasovymi omackami. mnohe dolezite latky obsahuju aj nemasite potraviny a jednou z nich su strukoviny. Ja k strukovinam prave davam vareny zltok.

saska.t
22. sep 2009

jankaaakim - pozor na hriby nie su pre dieta stravitelne vsade je na to upozornenie zatazuje to velmi detsky organizmus su odp. az od 3 rokov to len pre info 😉

berenika39
22. sep 2009

rozhodně nedávám maso denně, vajíčka tak jednou týdně a to ještě když si vzpomenu. maso tak 3x do týdne, max. Ani my ho nejíme denně. Jinak jí všechno, ovoce, zeleninu,bílé jogurty. Rád a dost. S tím masem se mi to zdá prostě zbytečné.

bereninka
24. sep 2009

Holky, prosím, mohu dát ročnímu dítěti kupované knedlíky? A houskové, nebo radši bramborové?

A ještě se chci zeptat, jestli vám děti jedí kousky. Děláte třeba zapečené těstoviny, snědí je celé?
Můj má dva zoubky, tak nevím, zatím sem tam kousky zkusíme a nic moc. Jen chlebík, ten jí.

misa.cekatelka
24. sep 2009

My knedlíky dáváme.Je to to samé co pečivo.bramborové jsem ještě nezkoušela,ale dala bychje taky.

kamka32
25. sep 2009

Ďakujem za odpovede 🙂

mikulka
27. sep 2009

Všude čtu, že po roce můžou děti vše, co jíme my, jen ne solené a kořeněné.
Ale to jen za předpokladu, že jí kousky, ne?
Nebo můhu třeba uvařiut těstoviny se šunkou, sýrem a vejcem a trochu rozmixovat?
Nebo mám spíš vařit zeleninu a omáčky?

Napište prosím, co vaříte na oběd, nějaké příklady, prosííím. 😉

shaula
27. sep 2009

Mikulka, myslím, že pokud ti nejí kousky (i když v tomhle věku by už měl, aspoň trochu), tak klidně mixuj. Já teď už jen mačkám vidličkou, případně nakrájím na maličké kousky.
Klukům jsem už pomalu začala dávat některá naše jídla, takže měli žemlovku (totální propadák), rajskou (totéž), zapékané brambory se zeleninou a mletým masem (mňamka), musaku (no když nic jiného nedáš, tak to sníme), vepřo-knedlo-zelo (mňamka, holt asi nebudou na tu zdravou výživu 😀 ), no a pak klasika, co už dávám dávno - typu špenát, dušené kedlubny apod.

mikulka
27. sep 2009

shaula: kousdky jí tak, že chleba, nebo dnes bramboráky, sní. Jak je to ale oběd, zelenina, to se mu dost vrací.
to vepřo knedlo zelo jsi jim dávala taky jen mačkané vydličkou?

a jak děláš musaku?

shaula
27. sep 2009

No to vepřo-knedlo-zelo bylo právě jen nakrájené na malé kousky - bramborový knedlík a maso na kostičky o hraně cca 2 mm, zelí jsem trošku potlačila vidličkou, aby tam nebyly větší kousky.

Musaku dělám jednoduše - do pekáče dám brambory nakrájené na plátky, zaliju olivovým olejem, na to podušené mleté maso, pak lilek na plátky, zase zalít olivovým olejem, celé to zalít bešamelem a upéct v troubě. Moc to nekořením, dala jsem tam jen Solčanku. Dneska to měli kluci poprvé, no snědli toho ne zrovna moc 😀

bereninka
27. sep 2009

To je dobrý typ na to vepřo knedlo zelo.

Holky, myslíte, že už bych nemusela mixovat, když mi malý jí chlebík, toast., vánočku, rohlík apod.
Také jídla od nás, kus knedlíčku, těstovinky... Znamená to, že mi jí kousky?
Když jsem před 14 dny zkusila dát do jeho jídla jen mírně pomačkanou bramboru, tak se mu to vracelo,

takl nevím, jak postupovat teď?

kulimka
27. sep 2009

můj jí taky tak, ale zeleninu mu musím mixovat, tím se dusí. Z brambor mu dělám kaši, ale když mu dám kus bramboru z mého talíře, tak to sní 😅 Ale má někdy chvilky že pokouše vše, jindy zas všechno plive 😀

bereninka
27. sep 2009

kulimka: tak to máme stejné. Z mého talíře se taky nedusí a jinak jo!

Holky, nevíte, kde na kojeni,net nadju tabulku, která převádí mléčné výrobky? Třeba že jeden jogurt je 250 ml mléka apod.?

A taky jsem tam viděla tab, že ročnímu dítětei stačí 100 g ovoce/den. To se počítá i nečerstvé ovoce, přesnídávka?

shaula
27. sep 2009

Bereninka - ano, když ti jí chleba apod., tak už jí kousky a můžeš zkusit nemixovat. Pokud s tím má problém, tak zkus část jídla namixovat nahladko, část nahrubo nebo jen rozmačkat vidličkou. Postupně bys pak zvyšovala podíl té hrubší části. Já jsem začala tak, že místo mixování nahladko jsem to jen prohnala mixérem, takže to bylo rozsekané na malinké víceméně stejnoměrné kousíčky, ale nebylo to úplně hladké, prostě "to mělo strukturu", nevím jak to líp popsat. Později jsem pak zkusila jen mačkat vidličkou a taky to prošlo.
Jinak to vepřo-knedlo-zelo jim fakt jelo, baštili, až se jim dělaly boule za ušima 😀 Ale dělám ho takové "dietnější" - sama nemám ráda tučné, takže vždycky peču libové maso (teď to byla vepřová kýta), a zelí má v sobě jen tolik oleje, aby se osmažila cibulka 😉 Třeba ségra když dělá zelí, tak to plave v oleji, ona tam dá ještě osmaženou slaninu včetně toho vypečeného oleje, no fuj 😝

bereninka
28. sep 2009

shaula: já taky peču vepřové z kýty a každý se mi diví.
A prosím tě, takže v roce už mohou i pečené maso?

shaula
28. sep 2009

No vidíš, tak já se ti nedivím 😀 Myslím, že pečené klidně můžou, nedávám akorát smažené a byla bych opatrná s grilovaným, tam nemáš jistotu, že je maso stejnoměrně propečené.

saska.t
28. sep 2009

kocky neviete odkedy sa mozu davat detom syry typu hermelin, camembert, encian atd. proste plesnove syry??? Mala sa mi za tym trha ale viem, ze kvoli plesnam mi to Dr. zakazal v tehotenstve kvoli listerii a nikto mi nevie dat odpoved tu v DE tlacia deti vsetkym od 10 mes. takze tu sa radsej ani nepytam 😉

shaula- uz ste papali knedlo vepro??? fuha 😀 , my sme kvoli zubom na tom teraz dost spatne nechce nic jest iba sklenicky na obed takze som na nervy lebo tie ja nemusim no bohuzial aby aspon nieco do seba dostala tak ich kupujem aj ked nerada, akurat dnes zjedla brokolicovu polievku a dala som tam ovsenne vlocky nech ju to aspon trosku zasyti ale inak dokopy nic nezje, uz nech su tie ocaky vonku inak ma slak trafi ... 😅

shaula
28. sep 2009

O plísňových sýrech jsem zatím neuvažovala, ale asi bych s nimi čekala hoooodně dlouho, určitě tak do 2 - 3 let, myslím, že ta plíseň není zrovna to pravé ořechové...
Jasně, vepřo-knedlo-zelo byla bomba 😀 Nevidím na tom nic závadného, vždyť je to v podstatě jen dušená zelenina jako každá jiná a jestli je maso pečené nebo vařené, je přece šumafuk... 😉

slaviq81
28. sep 2009

Mamičky, môžem sa opýtať ako robíte deckám rybu?

shaula
28. sep 2009

Slaviq - já jsem zatím dávala jen jednou, to jsem filety podusila na zelenince... Chci někdy udělat k obědu pstruha, tak ho taky pak dostanou - toho obvykle peču v alobalu s troškou másla a bylinkami. U nás jsme na tom s rybami bídně, ach jo, měla bych se polepšit, když nepočítám kapra k vánocům, tak máme rybu tak třikrát ročně ☹

saska.t
29. sep 2009

shaula - ja som to nemyslela nejak zle, tiez na vepre nic zle nevidim akurat ma nenapadlo dat malej 😉 to by ale v tom pripade uz mohla aj segedin nie, tiez to dokopy nic nie je 😀
hm, tie syry, no skusim este niekde pohladat, samozrejme zatial sa im vyhybam no mozno este najdem 😀
dnes mala konecne zjedla po mesiaci aj trocha vareneho, ale som bola nadsena tak snad jej to vydrzi a konecne uz vylezu tie hnusne zuby 😅

shaula
29. sep 2009

Saska - já jsem to taky tak pochopila, že to nemyslíš zle 🙂 Když mě poprvé napadlo, že jim to dám, tak jsem se zhrozila, mám zakořeněné, že to je jedno z nejnezdravějších jídel... A přitom to není pravda 🙂 Tedy pokud neplave v oleji 😀

gedgitka.a
29. sep 2009

ahojky holky náš malej má od 3 měsíce atopák, takže jsem plně kojila do konce 7 měsíce, protože malej krásně přibíral jen z mého mlíčka a pak jsme opatrně začli s příkrmem je zvyklej na skleničky od Hippu a jak mu dám něco od nás moc to nechce třeba svíčkovou rozmačkané jen vydličkou knedle s masíkem a omáčkou jsem prý já jelda, už v půl roce, až se mě prý dělali boule za ouškama našemu Dendovi svíčková nic moc neřekla zato pečené kolínko neslané masíko víc z vnitřku to mlaskal a pořád říkal mňam mňam 😅 jak jste naučili prcky papat jídlo co vaříte normál 😨 zatím to zkouším opatrně abych vidělqa případnou reakci atopáku na některý jídlo i, když je to těžké třeba brokolda mu nic nedělala a teď se mi po ní osypal ☹ a třeba mléčné výrobky nám stryktně zakazovali do roka a malému nic nedělají zymiloval si pribiňáčka 🙂

lenkazdenek
29. sep 2009

Tak holky u nás omáčky teda jedou,a je jedno jestly je tam maso nebo ne,dokonce jí chutná i Tofu 🙂 teď sme měli šípkovou omáčku a malá baštila jak divá,to samý omáčka s cuketou na těstoviny.Jinak ryby děláme 1 za 10 dní ,většinu pangacius,minule sem dělala pangacius ale tuňák s těstovinama a úspěch 🙂 Hodně hledám inspiraci v mmb receptech fakt tam sou dobrý nápady 😉
Ale chtěla jsem se zeptat jak je o s mysly,malá mi je furt bere z misky když si dám k snídani s jogurtem 😅

shaula
29. sep 2009

Lenkazdenek - jak děláš tofu? Docela mě láká ho vyzkoušet, ale vůbec nevím, co s ním ☹

lenkazdenek
29. sep 2009

shaula,no ono ho můžeš použít jak chceš,já ho přidávám do těstovin místo sýra,normálně nakrájím na kostičky a přidám k omáčce a těstovinám,nebo na malý kostičky přidám do rizeta,nejvíc nám chutí uzený,ale malý dáváme klasiku 🙂

ellit
29. sep 2009

ak tu riesite stravu, moj manzel napchal maleho horalkou, skoro ma vytalo ked som to videla, ale tak stalo sa. Maly bol spokojny, spinavy......ale nic mu nebolo 🙂

jasne ze cokolade sa vyhybam, ale napriklad ja mu robim kazdu nedelu ktupicovu kasu z normalenho kravskeho mlieka. Inak papa a skusa vsetko co jeme my, len nekorenene, no a len velmi malinko soli.
A citrusi este nedavam, mame zacat az v zime. Ale do cajika som mu vymackala trosku citronu pre chut a vypil mi hned celu flasku 🙂
takze podla mna mozu uz vsetko ale s mierou a vyhybat sa treba hribom, orechom, cokolade a ostatnym alergenom, inak je to uplne jedno co papaju.

shaula
30. sep 2009

Ellit, jasně že z jedné horalky se mu nic nestane (když pominu možnou alergickou reakci) 😉 Jde spíš o to, aby si na tyhle oplatky zbytečně nenavykal. Manželovi to vysvětli 😉