Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kaleilah
5. okt 2009

bereniko, Dan měl exem, udělal semu asi ve 2 měsících a bojovala jsem s tim asi do 9m, pomohly ovesný koupele 😉 a taky jsem právě kvůli tomu měla strach z některých potravin, takže jsem čekala na čistou tvářičku a dělala z něj pokusnýho králíka po čem se mu udělá a neudělá 😀 a neudělal po ničem a od tý doby klid 😀 -čerstvý jahody jedl bez proiblémů od června, rajčata měl poprvé jak jsou skleničky od 6.m -dala jsem asi v 9m a bez problémů, pak jsem mu je párkrát povařila třeba k těstovinám a te´d jsem riskla i čerstvý, absolutně je miluje 🙂
pomeranč jsem zkusila včera poprvé, dostal do ruky na požužlání, sice ještě nejsou ty sla´doučký "mikulášský",ale taky chutnal.
Dnes jsem dělala docela mňamku, poprvé jsem dala rybu a mělo to u Daniela úspěch-i když on by snědl i dušenou podrážku 😝 😀 Vymazala jsem zapékací mísu máslem, do toho pokrájela porek, na to dala file-pangasius a do té mísy poházela na kostičky rajčata. chvilku zapéct a pak podlít vývarem zeleninovým.rozpustila jsem v půl hrnku vařící vody zeleninovej natur-ani ne čtvrtku 😉 peče se to asi půl hodinky, krásně to vonělo, dostal to s bramborama a tou omajdou z toho a fakt dobroučký 🙂

berenika39
5. okt 2009

kaleilah, dík, to voní až sem....dělám to s novými jídly stejně. jen petas to má zásadně na stenech zezadu a trochu pod kolínky, jinak nikde, taky vždycky čekám na bezflekatou kůži a zkouším....jinak to nejde, nechci aby měl později zbytečné trápení, exem je předchůdce astmatu a tím já se trápím od 17ti.
Tak jo, tenhle týden pomeranč, když dobrý, zkusím za týden rajčata🙂)))

shaula
5. okt 2009

Kaleilah - to zní výborně, vyzkouším🙂
Musím se prásknout - mé ubohé děti měly dnes k obědu jen vařenou brokolici s rýží a vařeným kuřecím ☹ Původně jsem tu brokolici ještě chtěla podusit na olivovém oleji s lilkem, ale po nahlédnutí do ledničky jsem zjistila, že lilek je už nepoužitelný a skončil v koši. Tak dostali jen tu vařenou brokolici, ale chutnalo jim to i tak 😅

kaleilah
5. okt 2009

shaulo, mě když se nechce nic dělat a mám třeba brambory vařený z předešlýho dne, tak taky jen udělám kaši, hodim brokolici do pařáku a mají kaši s brokolicí 😀 ale já mám nenáročný dítě, hlavně že je to teplýa zaplní to bříško 😀

kaleilah
5. okt 2009

jo shaulo, co se dá dělat s ilkem a jak se zpracovává-loupe apod? v životě jsem ho nekupovala ani nejedla 😕 😅

shaula
5. okt 2009

Lilek se neloupe, jen se nakrájí na kolečka, ta se posolí a nechají chvíli odstát, pustí šťávu, tu pak osuším papírovými ubrousky. No a pak z něj buď dělám musaku (zapečené brambory s mletým masem a lilkem, zalité bešamelovou omáčkou), nebo jen jako jednu z přísad do dušené zeleniny (občas to dělám jako přílohu - třeba přírodní kuř. řízek s pohankou nebo kuskusem a k tomu dušená zelenina - většinou nějaká mrkev, petržel, lilek, paprika, rajčata, brokolice, někdy kukuřice, prostě co je doma a fantazie si vymyslí 😀 ).
Jestli máte někdo nějaké další nápady na využití lilku - sem s nimi 😉

bereninka
5. okt 2009

chiwule: ale dětem se půl dne nevaří (zelenina a příloha je hned, maso se marzí v nádobkách na led), je vidět, že jsi toho asi por malou moc nenavařila, promiň.
¨
Holky, já ndes zkusila dát malému tu rajskoiu, ale nechutnalo mu. Snažil se to sníst, ale šklebil se u toho a pak se mu i zvedal žaludek, chudinkovi.
Zítra zkusím zase jeho jídlo (blbý je, že poslední dobou tovůbec nechce) a pak zase něco trochu dospělejšího.
😉

A jak je to s rybama, já myslela, že s emohou až od 2 let?

kaleilah
5. okt 2009

bereniko, já teda myslim že ryby se mají jíst pravidlně od roka, když koukneš na skleničky-myslim Hipp tak má tuňáka od 8.měsíců 😉 asi i záleží co dáš za rybu, třeba uzenou makrelu bych nedala, a hodně ryb se bojim kvůli kostem, my s MM nejíme ryby skoro vůbec, tak mi ten pangasius přišel jako dobrý řešení, hlavně tím že je relativně bez chuti, takže chytne chuť toho, co k němu dáš a hlavně nemá kosti 😉

lenkazdenek
5. okt 2009

My z lilku taky tu musaku,nebo jako součást zeleninové oblohy.Jinak ryby krom pangacia rozebírám na mini kousky-malé moc jede losos a pstruh 😉
Jinak je fak,že my první příkrmy-první 3 měsíce jeli taky jen na skleničkách a pak už normálně vařený,docela mě to bavilo,když sem udělala víc,tak sem to zamrazila,ale je fakt,že mě doteď mrzí,když se stím člověk s láskou dělá a dítě na to pak prdí 😒
Jinak my dneska měli rýži skuřecím masem na bazale a omáčkou 🙂

berenika39
5. okt 2009

bereninka, my asi trochu narážíme na podobný nick 😀 😀 😀 , mě to vůbec neva, pokud píšou maminy na mě místo na tebe a na tebe místo na mě, vidím to každou chvilku, ale aby tys neměla z toho nějaké trápení 😀 😀 😀

mikulka
6. okt 2009

Holky, tak podle hippu bych se rozhidně neřídila. ten dává do špenátu smetanu a píše vhodné od 6 měs.
Ale obecně se ryby mohou od 1 roka. Ale prootže to je silný alergen, možná je lepší počkat do roka a půl až dvou let. Záleží na každém.

Jinak s přechodem na dospělou stravu bych se řídila dítetem. Já mám doma jedlíka,a le poslední dobou prostě nejí, nebo ne tak dobře. Myslela jsem, že už nechce ty svoje šlichty, začala jsem vařit jinak a víc "dospěle", ale bylo to ještě horší. Zkoušela jsem rajskou, zapečené brambory, brokolic. mozeček s barmborem, brambory se šunkou atd.
Nechtěl.
Takže my u šlichtiček ještě cvhíli zůstaneme.
I když od nás z talíře si dá vždycky pár soust. 😉

shaula
6. okt 2009

Ad ryby - já taky dávala až od roka (i mé oblíbené www.kojeni.net říká od roka), ale doktorka mi říkala, že podle nejnovějších doporučení se můžou ryby dávat i dříve (samozřejmě vhodné druhy 🙂 ). Chtěla jsem teď koupit pstruhy, ale měli je nějaké drahé, tak jsem vzala žraloka, budem testovat o víkendu. 🙂 Nám chutná, tak uvidíme, jestli bude chutnat i dětem 😀

chiwule
6. okt 2009

berenika - jistě, malá se učí jíst s námi dospělácká jídla, jen s tím moc nepospíchá 😉 a vařím pro nás denně, jen ne vše si dá, resp. ne vše sní. To na co asi narážíž bylo hlavně na začátku, kdy se začíná mrkvičkou apod jídlama. Když si dala jen jednu nebo 2 lžičky, přišlo mi zbytečné (drahé, ztráta času, nehospodárné atd) vařit. A na určitá jídla v tomto období mám prostě jiný názor než ostatní maminy, to je vše 😉

shaula
6. okt 2009

Chiwule - a mě stále zajímá - jaká konkrétní jídla máš na mysli? Předtím jsi mi přímo neodpověděla 🙂

chiwule
6. okt 2009

shaula - už jsem to tu psala... najdi si to zpátky v diskuzi

blandik
6. okt 2009

Já jsem se chtěla zepat, od kdy se může začit dětem mírně solit? Jinak - u dětí atopicků - pozor na rajčata - zejména zralá jsou histaminové bomby. Ryby jsem slyšela, že pro atopiky až od 3 let. My se te'd chystáme na lepek a žloutek.

Náš malý je taky jedlík a tak poslední dva měsíce je to s krmením horší. Bu'd musí jíst sám rukou (vše, co se jen trošku dá, se snažím mu dát jako kousky, které si sám rukama může sníst) nebo musí mít hračku. Když jen sedí v židli, tak pusu neotevře. Zatím pro něj pořád vařím zvláš't, ale chtěla kdybych už začala solit, tak by mohla začít vařit pro nás všechny. Ale to bychom zase my jedli jen samou kapustu, květák, brokolici a mrkev.

shaula
6. okt 2009

Chiwule - a jak daleko mám jít? 😉 Byla jsem až na str. 90 a našla jsem jen na minulé straně, že bys některá jídla dítěti nenabídla... Snad by se k tomu dala vztáhnout ta zmiňovaná svíčková (tu jsme už pořešily 😉 ) a guláš (s tím souhlasím, ten bych taky nedala). Nic víc jsem nenašla...

Blandik - solit lze pomaličku od roka. Jinak vařit můžeš dohromady i když nesolíš (až na výjimky) - vy si to prostě dosolíte na talíři 😉

berenika39
6. okt 2009

blandik, ten rok věku je asi nějaká pomyslná hranice, někdy se začít musí, prostě po roce jíme normálně s ohledem na to, že ještě není zažívání na všechno zvyklé, z toho plyne - pomalu. Ale odkládat to taky není si myslím dobré, pak by z toho mohl být zvyk na jednoduchá jídla, mixovaná a bez chuti a o to hůř by se děti naučily jíst běžně - čeká je školka,jídlo jinde něž doma, a taky třeba jim může dobré jídlo přinést potěšení. maličkým je to jedno, ale větší už poznají, co je pro ně dobrota a mají z toho radost. prostě chci, aby se život netočil kolem jídla, ale bral ho jako něco, co spojené s rodinou - společně u stolu, ochutnávání, třeba něco výjimečného, za odměnu...když se too hodí - zmrzlina?

bereninka
6. okt 2009

Holky, tak u nás zatím úspěch není. Dnes nejedl, tak jsem dala jeho jídlo a to snědl.
blandik: můj musí mít hračku taky a ještě ho musím zabavovat. Trvá to měsíc.

chiwule: jistě, první dny, kdy se učí jíst je lepší kupovat skleničky, ale já se divila, že máš roční dítě a stále jí pouze skleničky!¨
Jinak by mne zajímalo, jaká jídla se ti zdála nevhodná por roční dítě. Svíčková pro děti se dělá jinak, než pro dospělé, většinou zb trochou jogurtu. Ale to holky psaly.
A vůbec, promiň, ale když nemáš rady a ani na jídelníčku pro svou malou nechceš nic změnit, proč vlastně chodíš do tohoto tématu? 😕 😅 Ti mne jen tak napadlo. Že ses obula do holek, které jsou zkušené a radí hodně v tématech o jídle. Já už se od nich dost poučila. 😉

shaula a berenika: myslíte, že bych tedy měla trochu začít solit i ty "jeho" jídla?

berenika: jj, naše nicky se dost pletou, a co, viď?! 😉 🙂

berenika39
6. okt 2009

bereninka, mě to určitě neva 😉 😉

K tomu solení, ochucuju jídla Solčankou, něco jako vegeta, ale bez glutamátu a spol, mají to ve zdravé výživě, určitě můžeš přisolit, s tou solí je dobře být opatrná ze začátku,do roka jsem jeho jídlo nesolila vůbec, ale nebránila jsem se, třeba po desáém měsíci, když ochunal něco od nás a bylo to "normální 😉 😉

Spíš bych řekla, že je důležitý, aby si nezvykly na moc slaný jídla, pak právě vyhledávají všelijaké fastfooody, ty na tom stavějí svoji existenci, navíc po slaném je žízeň a tak šup - zapít limonádou a už to jede.....

Chut jídla vynikne přesně když není přesolené. Ale že by ochucené jídlo špetkou soli nějak vadilo batoleti po roce, to fakt ne.

Petrovi zachutnaly naše věci, už měl asi dost těch patlanic bez chuti, ale je fakt, že vaříme děsně jednoduše a ne podle receptů, kde je 200 ingrediencí,které ani nevím, jak se jejich název čte 😀 😀

jakoubka
6. okt 2009

solčanka je fakt výborná 🙂 a ještě používám na dochucování směs bylinek,také ze zdravé výživy 😉

chiwule
6. okt 2009

omlouvám se všem ostatním, ale tohle je pro shaulu ze strany 96, kdy jsem se dovolila přidat do této diskuze 😨
no holky nevím, dítě není malej dospělej...
Anet má ráda zatím naštěstí převážně "skleničky", obecně je velmi konzervativní co se jídla týče, nerada zkouší novinky... Samozřejmě že už ochutnává od nás co máme my, učí se nové chutě, ale řada věcí jí prostě nechutná. Brambory má ráda, rýži, těstoviny, kuřecí maso, dušenou zeleninu nebo hovězí či kuřecí polívčičku se zeleninou, ale třeba nesnáší cokoliv v čem jsou rajčata - a řada skleničkových příkrmů je obsahuje. Nebo má období, kdy stávkuje i s ovocem, takže jí ho potajmu přidávám do jogurtu na snídani nebo svačinu. Miluje sýry a taky vanilkový puding, doma vařený...
Houby mi přijdou těžký i pro dospělýho... mletý maso je, pokud si ho neumeleš doma sama, ten největší humus, do kterýho zamýchají co jim kde zbylo... uzený se nakládá do soli a změkčovadel... taky mi někdo navrhoval, ať jí k prvním narozeninám k obědu udělám svíčkovou s knedlíkem
možná mě ukamenujete, ale fakt mi některý jídla a dochucovadla nepřijdou pro malý dítě úplně vhodný...

berenika: viz výše, nevím, kde jsi přišla na to, že naše dcera jí pouze skleničky...a rady mám, ale třeba ty je nechceš akceptovat, no nenutím tě, ale taky tě nevyhazuju z diskuze když s tebou nesouhlasím 😉 no a závěrem jen mohu říct, že jsem se do nikoho neobula, ale to už ani nemusím zmiňovat 😀

berenika39
6. okt 2009

jj, já si dělám do mrazáku krabičku - nasekám pažitku,petrželku,celerovou na´t, prostě co zelenýho zrovna seženu. Do každého jídla lžičku přidám. Ochutí to krásně, ovoní. Když je čerstvé zelené, je to lepší, ale v zimě krabičkuju 😀 😀

kaleilah
6. okt 2009

bereniko, já jsem se solí začínala v těch bujonech Natur 😉 Začala jsem teda chvilku před rokem, ale dávám i teď bujonu jen trošku, prostě aby to už mělo nějakou jinou chuť než jen nasládlou z mrkve, kterou cpu skoro všude protože jí malej miluje 😵 na hrnec polívky-asi 1,5 litru dávám necelou půlku bujonu 🙂

Kdyřž jsme u tý mrkve, dávátě dětem jen tak chroupat mrkvičku? Daniel když jí škrábu po ní natahuje packy,jenže se bojim jak je tvrdá že s ní bude lítat po bytě a zaskučí mu, proto jí dávám tak na 5 min do parního hrnce, aby kapku změkla, ale zase syrová je syrová.. 😅 A jak to máte s ostatní zeleninou na chroupání? Já dávám okurku, papriku, už i čerstvý rajčátko(pak je jak čuňátko 😝 😀 😀)

Pak jsem se chtěla zeptat co myslíte o sýru kidiboo, Dan ho má moc rád, ne to kousátko ale ty tyčinky, má to chuť jak eidam, ale je to o hodně míň slaný, ale nevím jestli je to úplně to pravý ořechový 😅

Jo a děláte i moučníky pro děti? Já občas idělám ten nepečenej z piškotů a jablek rozvařených s pudinkem, taky to má úspěch 🙂

lenkazdenek
6. okt 2009

Kaleilah, no u nás ty kidiboo taky celkem jedou,jako ne,že by je jednla deněn,ale chutnaj jí moc,jendou sem koupila baby bell a ten byl podle mě dost slanej takže už nekupuju.
Jinak moučníky-já už dávám vlastně skoro vše,od palačinek počíneje,bábovkou,nebo ovocným koláčem konče 😉 ale když byla menší tak sme dávaly buď třeba jen piškot s marmeládou,nepečenej dort ze zakysaný smetany,zemlbábu,hodně dlouho sem nedávala kynutý a a smažený jako koblihy nebo tak nezkusila doteď. Jen pořád váhám nad perníkem 😕

lenkazdenek
6. okt 2009

jo a ještě sem zapoměla napsat linecký slepovaný marmeládou,to mi ukradla ve 13 měsích o vánocích z mísy 😅

chiwule
6. okt 2009

dávám malej ke chroupání jablíčko, hrušku, mrkvičku a okurku, přesně jak ty. Papriku a rajče zkusila, ale jíst je nechtěla a je to u nás i lepší když je zatím moc nejí - jsme alergici. Když byl čerstvý květák a brokolice, tak jsem jí na chroupání dala takové ty tvrdší kousky, ne hlavičky, trochu projeté párou, aby nebyli úplně syrový ale aby to ještě křupalo...dcera ale nemá ještě žádné zuby, takže to dásničkama jen tak škrábe, což jsou malé kousíčky, takže se tím nezadusí, je to jak na struhadle 😵
u sýrů si všímám hlavně aby neměli moc tuku a aby to nebyli taveňáky, někde jsem četla, že díky výrobnímu postupu nejsou vhodný pro děti, ale už nevím, co nesprávného obsahují, to už jsem zapoměla...
dneska jsem dělala žemlovku, malá zkusila tvaroh s jablíčkama ale víc to jíst nechtěla...

kaleilah
6. okt 2009

leni třeba to linecký bych možná až tak neřešila,ne? Zrovna jsme s manžou probírali Vánoce,co bude a nebudu péct, a říkala jsem že Dan bude stejně jen zobat linecký,možná rohlíčky, určo ne nic krémovýho atd 😉 Jinak já linecký nemažu, jíme ho samotný 😀 Mě přijdou piškoty atd složením lineckýmu hodně podobný 😉

S tím perníkem, asi záleží jakej kdo dělá. Možná jen by mohlo bejt blbý nějaký to koření, jestli si děláš svoje, aby to nevyvolala nějakou alergii, a pak jestli dáváš ořechy, ale jinak mi to přijde vůastně jak bábovka s kořením, a tu dáváš 😉

lenkazdenek
6. okt 2009

Kaleialah,já se právě bojím nejvíc toho koření i když ťuk,ťuk na nic alergii zatím neměla,a ani já,manžel,dědové,babičky,sourozenci nemáme žádnou alregii(zatím) tak snad by to mohlo být ok 🙂 já do perníku ořechy nedávám,jen naoru čokoládu a kokos 😵 jé já už se tak těším na vánoce-letos to vidím tak na 14 druhů 😀 ale peču z míň jak polovičí dávky pro 2 rodiny 🙂
taveňáky obsahujou tavícíc soli,naše taveňák nikdy neochutnala,za to zbožňuje lučinu a žervé 🙂

shaula
7. okt 2009

Chiwule - dík za zkopírování odkazu, ale číst umím 😉 Takže pokud jsi měla na mysli ty houby, mleté maso a uzené, tak to pro mě jsou ingredience, nikoli jídla. Myslela jsem, že mluvíš o konkrétních jídlech - např. svíčková, zapékané brambory, atd. atd. No nic, končíme, tohle je už bezpředmětné.
K těm taveným sýrům - přesně jak píše Lenkazdenek - taveňáky obsahují mnohem více solí, protože to tavení se provádí tavicími solemi. Kluci je ještě nedostali, dlouho nedostanou a přestala jsem je jíst i já sama.